Pas over twee jaar nieuwbouw van 'Rembrandt' Leidenaars opgelucht in doods Fleurance Jeugddorp zes weken lang vol activiteiten Voor elfde maal vakantiebezigheden voor Leidse jeugd 77 WOENSDAG 29 JUNI 1977 LEIDEN Grote teleurstelling in Leiden over beslissing staatssecretaris LEIDEN - De bouw van een nieuw complex voor de Rembrandt Scholengemeenschap is met min stens twee jaar uitgesteld. Uit het dezer dagen gepubliceerde, vierde scholenbouwplan van staatssecretaris De Jong Ozn. blijkt dat niet eer der met de bouw begonnen mag worden dan in 1980. Tot nu toe waren de plannen erop gericht dat volgend jaar met de nieuwbouw in de Coebel, het ge bied tussen Haagweg, Churchill- laan en Korte Vlietkanaal, kon worden gestart. De terreinvoorbe reidingen zouden, naar verwacht werd, nog dit jaar worden afgerond. De beslissing van staatssecretaris De Jong om de bouw op te schorten is in Leiden als een donderslag bij heldere hemel aangekomen. Wet houder Tesselaar (onderwijs), die gisteren nog niet officieel op de hoogte was, zei dat hij "behoorlijk de pest in had" en zich flink "ge pakt" voelde. "Het meest gebelgd ben ik over het feit dat de medewerking die wij de staatssecretaris hebben verleend om de problemen rond Leiderdorp en de Louise de Coligny- Scholengemeenschap op te lossen, op deze wijze gehonoreerd wordt", zei hij. De wethouder doelde daar bij op de beslissing van De Jong om geen dependances toe te staan in Leiderdorp. Tesselaar confor meerde zich hieraan, ondanks de vele protesten die deze beslissing opwierp. De wethouder wijst op een brief van de staatssecretaris over deze problematiek, waarin hij zijdelings ingaat op de nieuwbouw voor de Rembrandt Scholengemeenschap. Letterlijk zegt de brief (d.d. 13 mei '77) daarover "Ik heb mijn ambte naren opdracht gegeven de nieuw bouw 'voor de Rembrandt Scholen gemeenschap zoveel mogelijk te bespoedigen". Onzekerheid Het uitstel van de nieuwbouw be tekent dat de onzekerheid waarin de Rembrandt Scholengemee nschap al jarenlang verkeert, alleen maar groter zal worden. Nog in 1974 sprak wethouder Tesselaar de ver wachting uit dat in 1976 met de bouw begonnen kon worden. Later zou het 1977 worden en in het derde scholenbouwplan werd de bouw uitgesteld tot 1978. "Het was toen al een grote desillusie voor de rectrix van de school mevrouw De Boer", aldus een ambtenaar gisteren. Tesselaar zei dat het laatste uitstel de school onderwijskundig niet ten goede zal komen. Bovendien wordt gevreesd dat het aantal leerlingen van de school, dat nog steeds terug loopt, nu nog verder zal dalen. De wethouder overweegt nu een beroep te doen op het prot. chr. on derwijs om de binnenkort vrijko mende noodlokalen van de christe lijke scholengemeenschap "Zuid-West aan de Schubertlaan beschikbaar te stellen voor de Rembrandt Scholengemeenschap. "Rembrandt" is nu gehuisvest in gebouwen aan de Burggravenlaan, de Van de Brandelerkade, de Vijf- meilaan en de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. Overigens plaatst de wethouder grote vraagtekens bij het vierde scholenbouwplan van staatssecre taris De Jong (CDA). "Als ik de lijst doorloop, dan valt mij op dat zoveel scholen van het r.k. en prot. chr. onderwijs in 1977 mogen bouwen en zo weinig van het openbaar en neutraal-bijzonder onderwijs", zegt hjj. Beste scriptie werd bekroond LEIDEN - Drs. J. Boehmer (31) uit Hazerswoude heeft gisteren de L prijs gekregen die het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken heeft uitgeloofd ter bekro- j ning van de beste doctorale scriptie over internationale betrekkingen uit het academisch jaar 1975-'76. Drs. Boehmer schreef een scriptie, getiteld "Het Nederlandse beleid m.b.t. de Europese samenwerking 1971-1975". Na de uitreiking van de j prijs, die duizend gulden bedraagt, hield staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse zaken een inlei ding over het onderwerp "De uit breiding van de EG: verdieping of verwatering". Drs. Boehmer heeft politicologie gestudeerd, eerst aan de Vrije Uni versiteit ip Amsterdam en vervol gens aan de Leidse universiteit, waar hij in 1976 afstudeerde. Tij dens zijn studie was hij leraar ge schiedenis en maatschappijleer in Rotterdam. Hij is nu bezig met het schrijven van een proefschrift. Binnenkort wordt hij benoemd tot hoofddocent aan de Vrije leergan gen, een lerarenopleiding in Am sterdam. Thais bezoek aan veemarkt Groenoordhal Werk Breestraat vrijdag gereed LEIDEN - De Leidse veemarkt in de Groenoordhallen had gistermorgen "hoog bezoek". Op de markt werd een kijkje genomen door de heer Yookti, directeur-generaal van de Landbouwvoorlichting in Thai land. Bij afwezigheid van de Groenoordhal-directeur De Jong, die in Fleurance de start van de Tour de France bijwoont was wet houder Van Aken (Economische Zaken) ter verwelkoming aanwe zig. Behalve de heer Yookti bestond het Thaise gezelschap uit vier hoofdambtenarenDe trip door Ne derland was die ochtend begonnen met een bezoek aan de bloemenvei ling in Aalsmeer. Na de Leidse veemarkt bracht het gezelschap nog een bezoek aan het slachthuis en werd 's middags in het restaurant van de Groenoordhallen de lunch gebruikt. Tourdirecteur Felix Levitan, geflankeerd door Bas Vonk en Joop Riethoven, gebogen over de plattegrond van Leiden (archieffoto). (Van onze speciale verslaggever in Fleurance, Paul de Tombe) LEIDEN/FLEURANCE - De simpele entourage in Fleurance bracht vooral bij André de Jong een brok opluchting. De directeur van de Leidse Groenoordhal had aanvankelijk als een berg opgezien tegen de orga nisatie van de Leidse Tourstart in 1978. Volgens zijn idee zou het een heidense toer worden om het vertrek vanuit de Groenoordhal te regelen. "Toen ze met dit plan bij me kwamen dacht ik echt, waar be gin ik in vredesnaam aan. Ik heb direct ja gezegd, maar ik was toch bang, dat ik voor onop losbare problemen zou komen te staan. Je weet totaal niet hoe het er bij zo iets aan toe gaat. Dit had ik nog nooit gezien." Nu De jong dinsdag met eigen ogen had aanschouwd hoe een voudig de zaken in het Franse Fleurance waren geregeld, was er een zware last van hem afge vallen. Hij kon uiterst vrolijk meedelen, dat het dinsdagje Fleurance voor hem "een grote opluchting" had betekend. "Het wordt een stuk gemakke lijker voor mij dan ik had ver wacht.", wist De Jong. Redenen voor die uitspraak wa ren er voldoende, ook voor de andere Leidse Tourorganisato ren, die zondag de reis naar Frankrijk hadden aanvaard. Eenvoudiger dan in Fleurance kan het gewoon niet. In het 6000 inwoners tellende plaatsje bij Toulouse lijkt het Tour- gebeuren met de Franse slag te worden afgedaan. Een paar dagen voordat de Ronde van Frankrijk 1977 er van start zal gaan, wijst er nog maar zeer weinig op, dat 's we relds grootste wielercircus het plaatsje heeft overrompeld. Er zijn wat meer gendarmes dan gewoonlijk op de wegen en er hangen kleurige pijlen die aan geven dat er iets aan de hand is maar voor het overige ont breekt op dit moment nog elke vorm van sfeer in de halfopen markthal waar de Tourorgani satie is ondergebracht en de runderhal waar de internatio nale pers moet werken. Lijdzaam Fleurance wacht lijdzaam op de dingen die staan te gebeuren. Alleen de burgemeester besloot de Tourstart te organiseren om zijn grote kruidenonderneming van wat extra publiciteit te voorzien. Hij schakelde alle dorpjes in een straal van 50 km in en kwam aldus aan het forse bedrag dat nodig is voor het aantrekken van de Tourstart. Daarmee heeft de zaak voor hem kennelijk afgedaan, want rondom het gebeuren heerst een totale leegte. Geen kermis, geen markt, geen feestelijkheden en nog zelfs geen enkel spandoek zoals vol gend jaar in Leiden allemaal wel te gebeuren staat. "De wie lersport leeft hier nauwelijks", vertelde Jean Pierre Helloin sportredacteur van La Depêche een krant met 320.000 abonnees "zeker niet in Toulouse met zijn 400.000 inwoners." De enige bekende wielrenner, die uit deze buurt komt, is Esclassan maar die kennen de mensen nauwelijks. Nooit Het spektakel kan nog komen wanneer de reclamekaravaan hier neerstrijkt en wanneer de renners komen, maar het wordt nooit het circus dat in andere vertrekplaatsen wordt aange troffen." Joop Riethoven, die samen met Bas Vonk door bovenge noemde journalist werd geïn terviewd, wisten waarom er zo'n doodse sfeer heerste in Fleurance. "Omdat ze hier geen Joop Riethoven hebben." Een even simpel als veelzeggend antwoord van de man die vol gend jaar zelf op de barricaden moet. "Maar in Leiden kan het niet meer misgaan na zo iets", meende hij zelfverzekerd als al tijd. Waarmee zijn missie nu wel geslaagd mag heten. Vooral omdat de komst van de Leidse Tourorganisatoren het enige nieuwtje was in Fleurance. Dus werden de Leidenaars en het werkcomité van Leidse ambte naren zo ongeveer besprongen door journalisten om hun eerste indrukken weer te geven. Eerst aan La Depêche, vervol gens aan radioreporters van Langs de Lijn, een midweeks NOS-radioprogramma. Daarin zullen ongetwijfeld ook de reis- bevindingen worden verteld, een verhaal over 12 a 1300 slo pende kilometers in een bus waarin de temperatuur opliep tot zelfs 40 graden Celcius. Be paald geen snoepreisje dus voor Groenoordhal-directeur André de Jong: "een stuk ge makkelijker." de 20 personen die meèreisden, integendeél. de gemeenteamb tenaren Regeer, Van de Loo, Hugens, de politiehoofdinspec teur La Rivière.'de LD-mensen en de Tourorganisatoren ken nen nu de betekenis van het woord "afzien". Hoewel vooral één man er alles aan heeft ge daan het zijn gasten zo comfor tabel mogelijk te maken tijdens de reis. Garnalen- en vleessalades op toast klaarmaken op de achter bank van de rijdende bus en worsten in allerlei varianten snijden langs Belgische en Franse wegen. Aan het werk De associatie tussen de culina ire genoegens en de eenvoudige bereidingswijze zal voor menig Leidenaar onmiddellijk duide lijk zijn: hier was Joop Rietho ven aan het werk. Dat was hij dan ook vrijwel doorlopend. Vanaf het vertrek op zondag morgen 8.00 uur via de uitge storven rustplaats Orleans tot aan Toulose, waar het Leidse gezelschap logeert. Riethoven zorgde overal voor als de man, die de koelkast in de bus had gevuld. Hoewel hij er voortdurend mee overhoop lag omdat de kast bij iedere lichte wegstijging leeg- kletterde, bleef hij voor de be voorrading zorgdragen. Ook langs de Franse wegen, waar zóveel automobilisten een hoge tol moeten betalen voor hun lange ritten, dat er veelzeg gende borden langs de kant van de wegen zijn geplaatst. Erop staat een foto van een kind met daarnaast de tekst: "Papa ne roule pas plus vite, je t'aime" (Pa, rijd niet zo hard, ik hou van je"). Waarschuwingsborden, die het goed doen na zo'n uitputtende reis, waarin alle gelegenheid bestaat tot nader contact. Zo ontkrachtte Groenoordhal- directeur. A. de Jong bijvoor beeld de roddel, die over hem gaat in Leiden. Vanwege de parallel lopende belangen zou hij het bepaald niet kunnen vinden met Ton Menken van de gelijknamige ijshal. Op weg naar Fleurance vertelde De Jong echter, dat hij samen met Menken en de voormalige sponsor Perquin in een stichting zit, die de zaken van de basketbalclub P-Leiden gaat behartigen. Virus Opvallend was verder, dat er een soort Virus in de bus rond waarde. Er waren verschillende mensen met klachten over mis selijkheid, rugpijn en buikpijn zoals mr. Joseph, de man van de Culturele Dienst van de Franse ambassade in Den Haag. Zijn diensten bleken overigens van onschatbare waarde, want dankzij zijn "pasport diploma tique" kon de bus overal zonder oponthoud doorrijden tot aan Fleurance waar vandaag wet houder D. Tesselaar per vlieg tuig zal arriveren. Hij zal don derdag op het circuit de Leidse vlag hijsen, in zijn functie als loco-burgemeester, om voor nog meer Leiden Promotion te zorgen. Daarmee kan het nu al bijna niet meer misgaan, sinds de Leidse delegatie dinsdag een soort bliksemactie heeft uitge voerd. Alles wat in Fleurance beplakt kon worden, is voorzien van stickers uit Leiden. Een actie die in het kleine dorp verbazing wekte. De Leidse organisatoren zijn erdoor gesterkt in hun idee dat het volgend jaar gewoon niet fout kan gaan al moeten de Lei denaars nog op duizend-en-eén vragen een antwoord krijgen. Die van A. de Jong zijn al posi tief beantwoord. Hij zei: "Tour- baas Levitan komt, na Scheve- ningen met een vooroordeel naar Leiden, dat zullen wij ze ker wegnemen." LEIDEN - In de loop van vrijdag 1 juli zullen de werkzaamheden aan de riolering in het laatste deel van de Breestraat (tussen Koornbrug- steeg en Gangetje) worden vol tooid. Zodra dit het geval is wordt de "oude" verkeersregeling op de Breestraat en de Botermarkt weer van kracht. De verkeersmaatrege len op het Rapenburg komen pas in de loop van de volgende week te vervallen, omdat daar eerst een aantal tijdelijk aangebrachte voor zieningen moeten worden verwij derd zoals verkeerslichten, opstels troken e.d. Voorzitter SAD neemt afscheid LEIDEN - De bestuursraad van de Schooladvies Dienst in Leiden heeft gistermiddag afscheid geno men van de voorzitter mevrouw E. Berg uit Oegstgeest. Mevrouw Berg was zes jaar lang bestuurslid en fungeerde de laatste drie jaar als voorzitter. In verband met haar vertrek naar het Gelderse Warns- veld heeft zij haar functie moeten opgeven. In aansluiting op de speciale ver gadering van de bestuursraad werd een informele bijeenkomst gehou den, waarbij verschillende beken den uit de Leidse onderwijswereld aanwezig waren. Op de bijeen komst waren onder meer wethou der Tesselaar, onderwijsinspecteur Van Riesen en waarn. chef van de afdeling onderwijs Van Beest aan wezig. LEIDEN - Voor de elfde achte reenvolgende maal starten vol gende week maandag in het jeugd dorp Zuid-West" aan de Voor- schotenseweg de vakantiebezighe den voor de jeugd. Zes weken lang kan de Leidse jeugd tussen de vier en de dertien jaar daar elke werk dag terecht van 's morgens half tien tot 's middags drie uur. Voor de kleintjes tussen twee en vier jaar is er in de ochtenduren een speciale peuterspeelzaal ingericht. De organisatoren van het jeugdva- kantiedorp hebben de bezigheden ditmaal afgestemd op het thema de vier elementen: water, lucht, vuur en aarde. Alle spelletjes, opdrach ten, oefeningen en wedstrijden zijn geënt op deze punten. Voor de or ganisatie in de komende zes weken tekenen drie buurt en clubhuizen, te weten „De Tamboerijn", „De Ze vensprong" en „De Klinker". Elk clubhuis neemt twee weken voor zijn rekening en het geheel staat onder auspiciën van het LJA. Het spits wordt aanstaande maan dag afgebroken door „De Tamboe rijn" terwijl „De Klinker" de rij sluit. De activiteiten die worden georganiseerd zijn niet uitsluitend voor de jeugd bestemd die bij een van de clubhuizen is aangesloten maar voor de totale Leidse jeugd. Om te zorgen dat alles goed ver loopt en dat er voldoende toezicht wordt gehouden op de jeugd zullen er de komende zes weken zo'n 60 tot 65 mensen in touw zijn. Ten op zichte van vorig jaar is de accom modatie in het jeugddorp nagenoeg gelijk gebleven. We heeft men dit jaar voor het eerst op de beschik king over een tweetal legertenten met een oppervlakte van 18 bij 6 meter. Mochten de wwergoden niet meewerken dan kan de jeugd daar toch creatief bezig zijn. Dat creatieve is overigens toch een belangrijk bestanddeel van de be zigheden in het dorp. Zo wordt er medewerking verleend door KIK, afkorting voor Kollektief Indivi dueel Kreéren, en is er steeds een gespecialiseerde kracht aanwezig. Van „De Tamboerijn" bijvoorbeeld iemand die de jeugd iets bij zal brengen van houtbewerking en van „De Klinker" een pottenbakker. Om het Leidse publiek op de hoogte te brengen van de activitei ten in het jeugdvakantiedorp zal er aanstaande zaterdag op een viertal plaatsen in de stad reclame worden gemaakt. Op die plaatsen wordt de jeugd in de gelegenheid gesteld om een vlieger te maken met de aan kondiging van het jeugdvakantie dorp. De karavaan komt in de loop van de dag op het Diamantplein, het Vijf Meiplein, bij de Kopermo len en bij de Korenbeurs in de bin nenstad. Een van de organisatoren, Hennie van Leeuwen, zegt teleurgesteld te zijn in de medewerking die men tot dusver heeft ontvangen van de Leidse middenstand. We hebben wordt aangekondigd. In de hele winkeliers gevraagd om een affiche Haarlemmerstraat waren er niet op te hangen waarin het jeugddorp meer dan 12 winkeliers die zo'n af fiche aanpakten. De anderen wei gerden, terwijl het toch om een niet commerciële zaak gaat. Zo hoopt hij ook dat contacten met de speeltuinverenigingen er toe zullen leiden dat daar in volgende jaren beter mee samengewerkt kan worden. Bijvoorbeeld op het punt van het vervoer naar het vakantie dorp in Zuid-West. „Dit jaar is dat helaas nog niet gelukt", aldus Hen nie van Leeuwen. Wel zal er in de weken dat de „Zevensprong" de organisatie van het jeugddorp heeft (18-22 juli en 25-29 juli) een bus rijden vanaf de Bernhardstraat om de jeugd afkomstig uit Leiden- Noord naar Zuid-West te brengen. Het afgelopen jaar werd aan de jeugdvakantiebezigheden in het dorp deelgenomen door ongeveer 4000 kinderen. Dat waren er in ver gelijking met de jaren die daaraan voorafgingen niet zo erg veel. De organisatoren schrijven dat echter toe aan de zeer hete en droge zomer. De gemeente Leiden heeft dit jaar opnieuw een speciale subsidie toe gekend voor het werk in het jeugd dorp. Daardoor konden de bijdra gen die van de jeugd gevraagd wor den op hetzelfde peil blijven als vo rig jaar. Namelijk f 1,25 per dag per persoon en een tienrittenkaart voor een tientje. Het programma van jeugddorp pu bliceren we een dezer dagen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3