Gelukkig niet meer van die hobbelige foto's Al die verhalen over vet wat moet je ermee Vliegende caravans Fiets huren 4 Direct-klaar smalfilm Polaroid is er Italië in trek Vroeger werd een vakantie ganger in het buitenland nogal eens ontzien als hij een verkeersfout maakte. Dat komt tegenwoordig minder voor. Let daarom op afwijkende verkeersvoor- schriften in het land waar door u rijdt op weg naar uw vakantiebestemming. In België mag u in de bebouwde kom 60 km per uur rijden, daarbui ten 90 en op autosnelweegen 120 km. Voor Denemarken geldt: be bouwde kom 60, daarbuiten 90 en op de autowegen 110 km. West-Duitsland staat in de be bouwde kom 50 km. toe, daarbui ten 100, en op de Autobahn geldt als richtsnelheid 130 km. Minder dan een jaar. Personen die minder dan een jaar een rijbewijs hebben mogen in Frankrijk niet harder dan 90 km rijden op de snelwegen. In de be bouwde kom geldt daar 60 km per uur, daarbuiten 90, op wegen met vier rijstroken 110 en op autosnel wegen 130 km per uur. Griekenland: in de bebouwde kom 50 en daarbuiten 100 km per uur. Let op rijstroken Voor Groot-Brittanniè zijn de snelheden in de bebouwde kom 50 km (30 mijl), daarbuiten 80 km (50 mijl), op wegen met vier rijstroken In de bebouwde kom in Spanje maximaal 60 kilometer. 95 km (60 mijl), op autosnelwegen 110 km (70 mijl). In Italië geldt in de bebouwde kom als grens 50 km, daarbuiten 100 en op de autosnelwegen 120 km per Joegoslavië: bebouwde kom 60, daarbuiten 90 en op de wegen ge nummerd van 1 tot en met 99 mag 100 km worden gereden. Luxemburg: Bebouwde kom 60, daarbuiten 90, autosnelwegen 120 km. Voor Noorwegen gaat op: in de be bouwde kom 50, daarbuiten 80 en op de autosnelwegen mag men 90 rijden. In Oostenrijk zijn die snelheden respectievelijk 50. 100 en 130. Kruipspoor of niet Voor-de bebouwde kom geldt in Spanje een maximum van 60 km, daarbuiten is 90 toegestaan op we gen met minimaal twee rijstroken in één richting of met een kruip spoor voor vrachtwagens en op de autowegen 110 km. Zweden: bebouwde kom 50, daar buiten 70, op aangegeven wegen 90 en op autosnelwegen 110 km. In Zwitserland mag in de be bouwde kom 60, daarbuiten 100 en op autowegen 130 km worden ge reden. Met aanhanger In het algemeen gelden voor auto's met aanhangers in al die landen aanzienlijk lagere maximum snel heden. Een vuistregel is: buiten de bebouwde kom 20 km per uur lang zamer rijden dan de hierboven aan gegeven maxima voor auto's zon der aanhanger. Voor het maken van een reisplan is het verstandig bij de ANWB goed na te gaan welke snelheden precies zijn toegestaan bij het trekken van een kampeerwagen, een bagage wagen of een caravan in de ver schillende landen waar men door rijdt. In de plaats Clearwater in Florida (VS) woont meneer Jim Siddall.die caravans verkoopt die kunnen vliegen. Althans, zo noemt hij ze, want het zijn eigenlijk grote heli kopters. Maar hij heeft er "heli homes" van gemaakt. Dat wil zeg gen dat vier personen in die heli copter kunnen slapen, eten, televi sie kijken, en zelfs een bad De vier motorbladen van het ding kunnen er makkelijk af worden ge haald als men een fijn plekje heeft gevonden. De prijs van de heli homes varieert naar gelang de uit voering tussen 300.000 en 480.000 Amerikaanse dollars. Ze worden gebouwd door Winnebago Indus tries. De VW's van Gelderland en Over ijssel hebben ook dit jaar weer de aktie "Huur een flets in Gelder land en Overijssel". Zeventig fietsenverhuurders doen er aan mee. Ze hebben drieduizend gloednieuwe rijwielen voor spor tieve vakantiegangers beschik baar. Het aardige is dat je desge wenst zo'n fiets in de ene plaats huurt, ermee naar een andere plek rijdt en hem daar achterlaat. Prijzen: f 4,50 voor ccn dag cn f 24 voor een hele week. Er zijn ook tandems. Die kosten 15 gulden per dag en 60 gulden per week. Een folder met adressen van de ver huurders en andere informatie is te krijgen bij alle VW's in de pro vincie, en bij grotere VVV- kantoren in heel Nederland. Je hoort het al die meneren van de tele visiereclame zeggen: ..Met dit produkt bakt en braadt u prettig en krijgt u prachtige bruine jus". Of ze prijzen het aan als „Goed voor uw gezondheid", maar als je daar probeert een runderlap in aan te braden, dan blijkt dat niet zo gemakkelijk te gaan. In de grote lijst die we hierbij afdrukken, staan alle soorten olie, vet en broodsmeersels bij elkaar, maar nu eens zonder reclamekreten. daarvan geeft dit overzicht een heleboel andere informatie, onder meer over de grondstoffen die voor het maken van olie, vet of margarine gebruikt zijn. Ver der leest u: - of de produkten geschikt o te bakken te braden of te fri - of u ze mag gebruiken als u zich van de dokter aan een „linolzuurverrijkt cho- lesterolbeperkt" dieet moet houden; - of er veel linolzuur in zit, of niet: ig gebruiken bij een natrium- Nieuws In deze lijst komen een paar van die nogal nieuwe uitdrukkingen voor, zoals „verzadigd vet", „Linolzuur" en „cholesterol". Iedereen is ze gaan gebruiken, toen er steeds va- kei; hart en vaatziekten voorkwamen. Cholesterol is een vetachtige stof die bij een groot aantal mannen en vrouwen in de bloedvaten gaat zit ten, waardoor ze - nemen de des kundigen aan - grote kans lope- n een hartziekte te krijgen. Ze moeten juist vet met veel linol zuur gebruiken, waardoor het cho lesterolgehalte in het bloed weer afneemt. In het overzicht is te vinden in welke vetten en margarines veel li nolzuur zit. niet hoger dan 200 graden verhitten en je mag het ook niet te lang heet houden. De industrie heeft nu een bak- en braadprodukt op de markt ge bracht, waarin linolzuur zit ver werkt. Het eetlepel rond 90 calo rieën en halvarine de helft daar- Wie normaal boter of margarine op zijn brood doet, smeert er per snee 40 calorieën op (met halvarine zijn het er dus 20), aldus het Voorlich tingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Dit bureau heeft ook het vetoverzicht samengesteld. Lastig bakken Sommige olies hebben veel linol zuur. Maar het is bekend dat je er tamelijk lastig in bakt. Je mag het Daar bak je produkt omschrijving geschikt voor bakken en braden geschikt frituren toegestaan in linolzuurverrijkt cholesterol- beperkt dieet af of niet rijk aan linolzuur toegestaan In natriumbeperkt dieet houdbaarheid (onder gunstige omstandigheden, koel en donker en afgesloten van de lucht) arachide-olie grondstof: pinda's, vrij duur ja ja nee ja ca. 1 jaar druivepitolie grondstof: druivepitten, erg duur, alleen verkrijgbaar in delicatessenzaken ja ja ja ja ca. 1 jaar maïsolie grondstof: maiskiemen, vrij duur ja ja ja ja ca. 1 jaar olijfolie grondstof: olijven, duur, sterk uitkomende smaak ja matig nee ja ca. 6 maanden- 1 jaar saffloerolie grondstof: distelzaden, duur ja matig ja ja ca. 6 maanden- 1 jaar sla-olie soms een mengsel van diverse oliesoorten dikwijls soja-olie ja ja ja ja ca. 6 maanden- 1 jaar soja-olie grondstof: sojabonen ja ja ja ja ca. 6 maanden- 1 jaar tarwekiemolie grondstof: tarwekiemen, vrij duur ja matig ja ja ca. 6 maanden- 1 jaar walnootolie grondstof: walnoten, duur ja matig ja ja ca. 6 maanden- 1 jaar zonnebloemolie grondstof: zonnebloempitten, vrij duur ja ja ja ja ca. 6 maanden- 1 jaar bak-en braadprodukt plantaardig en/of dierlijk vet ja nee nee ja, mits ongezouten ca. 3 maanden bak- en braadprodukt vet met 40% linolzuur rijk aan linolzuur ja nee ja ja, mits ongezouten 6-10 weken frituurvet vet, dat vrij hoog verhit kan worden, bevat veel verzadigd vet nee ia nee ja, mits ongezouten ca. 1 jaar reuzel varkensvet, bevat veel verzadigd vet ja matig nee ja ca. 1 jaar rundvet rundvet, bevat veel verzadigd vet ja ja nee ja, mits ongezouten ca. 1 jaar roomboter 83% melkvet: al of niet gezouten. Bevat verzadigd vet ja nee nee ja, mits ongezouten 3-6 weken gewone margarine 80% vet, mengsel van dierlijke en plant aardige vetten en oliën; al of niet gezouten ja nee nee ja, mits ongezouten 6-10 weken plantenmargarine 80% vet, mengsel van plantaardige oliën en vetten. Meestal ongezouten. ja nee nee ja, mits ongezouten 6-10 weken dieetmargarine 80% plantaardig vet, 60-65% linolzuur. Meestal ongezouten ja nee ja ja, mits ongezouten 6-10 weken halvarine 40% vet, mengsel van plantaardige en dierlijke oliën en vetten; al of niet gezouten nee nee nee ja, mits ongezouten 6-10 weken dieethalvarine 40% vet, met 60-65% linolzuur; al of niet gezouten nee nee ja ja. mits ongezouten 6-10 weken 8-15% linolzuur 55-60% linolzuur 20-40% linolzuur 60-80% linolzuur 40-55% linolzuur Bij het gebruik van olie rijk aan linolzuur, moet op de vol gende punten worden gelet: laat de temperatuur niet boven 200 °C komen verhit de olie niet te lang ververs de olie regelmatig De onscherpe fotoafdrukjes op zo genaamd zijderasterpapier ver dwijnen. Als je tot voor kort in de fotowinkel niet speciaal zei, dat je de afdrukjes op glanzend papier wilde ontvangen kreeg je al je fo to's afgedrukt op dat hobbelige zijderasterpapier dat al je plaatjes een indruk van onscherpte gaf. Wij hebben aan die lelijke afdrukjes altijd een hekel gehad en met ons, zo hoorden we, heel wat mensen. De ontwikkelcentrales van Kodak en Agfa zijn intussen overgestapt op nieuw papier dat een soort ei gen glans heeft. De foto's zien er nu stukken beter uit en maken eenr veel scherper indruk dan op dat akelige zijderaster. Centrales De meeste andere centrales ge bruiken dat papier nu ook. Agfa levert het als halfmat en Kodak noemt het Lustre-Lux. Fotohandelaren werken gewoon lijk niet zelf af, maar sturen de foto-opdrachten naar centrales als Hoogwerff Eikelenboom in Den Haag en Gouda, naar Lux Color in Rijswijk (bekend als "Kolibri"), naar de Brabantse Afwerk Cen trale in Steenbergen ("Presto Print") en bijvoorbeeld naar Tip Top Color in Zeist. Deze laborato ria en nog enkele andere leveren nu allemaal de foto's op dat betere papier. Fluwelig "We werken er al een tijd mee", zegt de heer Van Bemmelen van Kolibri, "en werkelijk, dat fluwe lige papier geeft allerlei details veel beter weer". Vooral motieven met bloemen zien er scherper uit. Het papier gaat wat meer naar glanzend toe, maar er zit toch nog voldoende raster in om afdrukken van vingers op de foto's onzicht baar te maken", aldus de Lux Color-zegsman. Vraag overigens van tevoren aan uw fotobandelaar op welk papier uw foto's worden afgedrukt. Vooral de kleine negatieven van bijvoorbeeld pocketcamera's krijgen met het nieuwe papier heel wat betere afdrukken. Polaroid is klaar met een direct- klaar systeem voor smalfilmen. De oprichter van Polaroid en de feite lijke uitvinder dan het direct-klaar systeem zal dat zeer waarschijnlijk op de aandeelhoudersvergadering van 26 april in Amerika bekend maken. Tientallen jaren achtereen was Po laroid de enige die een direct-klaar fotografie systeem had. Onlangs werd dat monopolie doorbroken door Kodak en, naar berichten uit Tokio, binnenkort ook door Fuji. Spoedig staat Polaroid weer voor aan de rij, nu met het al jarenlang verwachte direct-klaar film sys teem. De direct-klaar smalfilm is onder gebracht in een cassette van onge veer het formaat van een muziek- cassette. Na het belichten gaat die cassette zonder meer voor verto ning in een projector. Op de Photokina in Keulen ging het gerucht dat het systeem in nauwe 'samenwerking met de Oostenrijkse Eumig (projector)fabriek tot ont wikkeling zou komen. Daar hebben we geen bevestiging van kunnen krijgen. Italië mag dan de laatste jaren heel wat Nederlanders hebben afge schrikt met zijn immer stijgende prijzen, het toerisme naar dat land neemt over de hele linie gezien juist toe inplaats van af. Men verwacht er zelfs dat 1977 een recordjaar gaat worden. Er worden al schattingen gemaakt van 26 tot 40 procent toe neming van het toeristenverkeer. Met Pasen was het al zo dat de Ita liaanse Spoorwegen vierhonderd extra treinen moesten laten lopen en dat er op het vliegveld van Rome elke dag tweehonderd charter vliegtuigen aankwamen. i de Kolibri-centrale in Rijswijk. De afdrukjes zijn bijna

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19