Nastase is weer verongelijkte lastige kind Hoving op 1500 m. naar de beste seizoenprestatie Stille kracht Panno sloopt verzet Timman Afdeling Den Haag vóór samenwerking Bayern Mönchen: strop van 3 ton Nederlander in Bislet vijfde achter Boit Borg geeft visitekaartje af HAZENBERG ZORGT VOOR VERRASSING WOENSDAG 29 JUNI 1977 DEN HAAG - Het bestuur van de afdeling Den Haag van de KNVB heeft slch op een gisteravond ge houden vergadering, in principe uitgesproken vóór een geïnte greerde competitie met de Afde ling Lelden. Eerder al lieten func tionarissen van de Leidse bond *ich positief uit over een, even tueel In 1978 te starten, samen werkingsverband. Nu van een verdere continuering van de Lelds/Goudse competitie, door interne strubbelingen bin nen de Afdeling Gouda, zeer waar- schijn lijk moet worden afgezien, Afdeling Den Haag, de heer De neemthet plan om een samengaan wit, Is driekwart van de Haagse tussen Den Haag en Lelden te be- afdellngsclubs voor. "Alleen over werkstelligen steeds vastere vor- de details zal met de clubs Volgens een woordvoerder van de Afdeling Leiden nog overleg die nen plaats te vinden", zei de heer De Wit. "Wij, van Den Haag, willen bijvoorbeeld naast de voorge stelde hoofd- en eerste klassen nóg een afdeling realiseren. Dat zou het competitieverloop ten goede komen. En zo zijn er nog wel een paar wensen. Over die zaken zal uitgebreid gepraat moeten wor den. Liefst zo snel mogelijk, want vóór de start van deze competitie dient de promotie-degradatie re geling bekend te zijn. Anders weet niemand waar we straks in '78 aan toe zijn." j AMSTERDAM - Grootmeester Jan Timman is in de eerste ronde van het internationale schaaktoernooi te Amsterdam verslagen door de Argentijn Oscar Panno. De twee andere Nederlandse grootmeesters behaalden elk een half punt tegen landgenoten. Donner speelde tegen Ree, Sosonkp tegen Van Wijger- den. Het resultaat van de partij tussen Panno en Timman overschaduwde in de eerste ronde van het toernooi te Amsterdam alle andere partijen. Panno, veelvuldig Argentijns kampioen en al zo'n twintig jaar topspeler behoorde als negentien jarige tot de sterkste acht schakers van de wereld. Hij speelde met een stille kracht. Timman kreeg daar door weinig kansen tot tegenstoten of complicaties. Nadat de Nederlander materiaal had verloren, was het technische probleem vrij eenvoudig gewor den. Daar Panno zonder twijfel tot de kandidaten behoort voor een van de topplaatsen is zijn overwinning op Timman van groot belang. Adorjan won zonder schokken van Bóhm. Tatai werd in hevige tijd nood, aan beide kanten, door Quin- teros in een matnet gevangen. De puntendeling van de Amerika nen Kavalek en Reshevsky vroeg nogal wat energie van de 65-jarige Reshevsky. Hij leek er niet onder gebukt te gaan. De uitgestelde par tij tussen Hulak en Torre wordt zondag ingehaald. De uitslagen van de wedstrijden uit de eerste ronde zijn: Grootmeestergroep: Van Wijgerden (Ned) - Sosonko (Ned) Va-Va, Donner (Ned) - Ree (Ned) Va-Va, Kavalek (Vst) - Reshe vsky (Vst) Va-Va, Panno (Arg) - Timman (Ned) 1-0, Adoijan (Hon)- Böhm (Ned) 1-0, Miles (Gbr) - Li- berzon (Isr) Va-Va, Tatai (Ita) - Quin- teros (Arg) 0-1, Hulak (Jsl) - Torre (Phi) uitgestald. Meestergroep: Ftacnik (Tsj) - Ligterink (Ned) 1-0, Diesen (Vst) - Szmetan (Arg) 0-1. Cuartas (Col) - Van der Sterren (Ned) 0-1, Egmond (Ned) - Popov (Bul) Va-Va, Lange weg (Ned - Scheeren (Ned) Va-Va, Zwaig (Noo)-Nikolac (Jsl) 1-0. MUNCHEN - Bayern Munchen heeft 300.000 gulden verloren op de transfer van de Deen Kjeld Seneca. Seneca werd twee jaar geleden voor 350.000 mark gekocht van de Oos tenrijkse club Sturm Graz, maar de Deen bracht het zelden verder dan de reservebank. Gisteren heeft Bayern Seneca weer terugverkocht aan Sturm Graz voor 50.000 mark. Het betekent dat Bayern, afgezien van het salaris en de premies voor Seneca, per maand ruim 12.000 mark op de Deense speler heeft ver loren. Na Piet Schrijvers en Tscheu La Ling heeft ook Simon Tahamata zijn contract met Ajax verlengd. De 21-jarige vleugelspits tekende voor een jaar bij de landskampioenen. Het Nederlands studenten voet balelftal heeft gisteren in Marburg met 0-3 verloren van de Westduitse Nastase in discussie met de hoofdscheidsrechter. Praten hielp de Roe- studentenploeg. meen niet; hij verloor. Borg rechtsis er zolang bij gaan zitten OSLO - Evert Hoving (AV NOP) heeft gisteravond bij in ternationale wedstrijden in het Bisletstadion in Oslo voor de beste Nederlandse seizoenprestatie op de 1500 meter gezorgd. De Groningse student liep de afstand in 3 minuten en 41.3 seconden. De beste Nederlandse seizoenprestatie stond met 3.42.6 op naam van Klaas Lok (Phoenix). Een tweede Nederlandse deelne mer, junior Arie Ruyter, had ge hoopt in Oslo zijn nationale jeugd- record op de 800 meter scherper te stellen. Arie Ruyter ontmoette ech ter te sterke tegenstanders. De race werd in 1.45.9 gewonnen door de Keniaan Mike Boit, die weinig hin der ondervond van de slechte weersomstandigheden (regen en lage temperatuur). De Amerikaan Mark Belger werd tweede in 1.46.6. Arie Ruyter eindigde als zesde en laatste in 1.52.8,3,3 seconden boven zijn jeugdrecord, dat hij eerder dit seizoen liep. Evert Hoving werd in de A-loop van de 1500 meter vijfde. Deze weds trijd leverde in 3.39.4 een overwin ning op voor de Hongaar Janos Zemen. De Keniaan Wilson Waigwa kwam ook nog onder 3.40.0. Hij finishte als tweede in 3.39.8. De Jamaicaan Don Quarrie, de Olympische kampioen op de 200 meter, zorgde met 20.1 seconden (handtijd) voor de beste wereldsei- zoenprestatie. Quarrie had drie- tiende seconde voorsprong op de Amerikaan Clancey Edwards. Van zeer goed gehalte was ook de 4.06.5 die de Noorse Grete Waitz- Anderson in een solo op de 1500 meter dames realiseerde. Irena Szewinska (Polen) bleek de sterk ste op de 200 meter in 22.4 secon den, wat niet alleen een beste we- reldseizoenprestatie (handtijd) be tekende maar tevens een nieuw baanrecord. Bij het discuswerpen heren zegevierde de Amerikaan John Powell (65.86 m) vóór zijn landgenoot Ken Stadel (65,68 m). Wereldrecordhouder en Olympisch kampioen Mac Wilkins, herstel lende van een blessure, eindigde achter de Noor Hjeltness (63.90 m) als vierde met een worp van 62.92 meter. Miklós Nemeth (Hong) zette zijn serie internationale overwin ningen bij het speerwerpen voort. De Olympische kampioen en we reldrecordhouder won dit keer met 88.32 meter voor zijn landgenoot Paragi (84.88 m). Mainz Bij internationale atletiekweds trijden in Mainz heeft de Ameri kaan Houston Mctear de 100 meter Irena Szewinska gewonnen in 10.1 seconden. De tijd van de Amerikaanse sprinter, die dit seizoen reeds elektronisch ge meten tot 10.13 seconden kwam, werd met de hand opgenomen. Achter Mc Tear kwamen Steve Wil liams, Hasely Crawford (Tri) en Johnny Jones (VS) in deze vol gorde in 10.2 seconden over de ein dstreep. Karl-Hans Riehm, de Westduitse kogelslingeraar, die afgelopen weekeinde in Gelsenkirchen met 77.60 meter voor de beste wereld- seizoenprestatie zorgde bleef daar bij in Mainz maar weinig achter: 75.90 meter. Een goede prestatie kwam verder op naam van de Ame rikaanse Francie Larrieu-Lutz, die met 4.28.2 voor een nationaal re cord op de mijl zorgde. Bij het hoogspringen dames haalden Deb bie Brill (Can) en Joni Huntly (VS) beiden 1.86 meter. De Amerikaan Charles Foster zorgde voor een beste wereldsei- zoenprestatie op de 110 meter hor den. Hij won in 13.3 seconden (handgestopt). De beste handge- stopte) tijd stond tot nu toe op naam van de Cubaan Alejandro Casanas (13.4). de Poolse polsstokhoog springers Stadeuz Slusarski en Wladislaw Kozakiewicz, die in vrijwel elke wedstrijd waarin zy samen uitkomen dezelfde hoogten springen, weken in Mainz niet van die "gewoonte" af. Zij sprongen 5.50 m, Slusarski werd winnaar omdat hij minder foutsprongen had. De Amerikaan Earl Bell ein digde als derde met 5.40 m. Carlo Thraenhardt, die afgelopen zondag ,in Gelsenkirchen het Westduitse record evenaarde met en sprong over 2.24 meter, slaagde er niet in het hoogspringrecord alleen op zyn naam te brengen. Achter de Ameri kaan Rory Kotinek, die met 2.26 m zegevierde, werd de Westduitser met 2.21 meter tweede. LONDEN - Björn Borg heeft gistermiddag op Wimbledon - voor zover dat overigens nog nodig was - zijn visitekaartje afgegeven. De jonge Zweedse titelverdediger heeft ten koste van Ilie Nastase, die vorig jaar in de finale tegenover hem stond en toen werd weggevaagd, laten zien dat er erg veel zal moeten gebeuren wil men hem op een zijspoor rangeren. Door Piet Kienhuis Van een gedroomde revanche van Ilie Nastase kwam totaal niets te recht. Behaalde de om zijn slechte gedrag beruchte Roemeen in 1976 nog 13 games in de finale tegen de meedogenloze Zweed, ditmaal kon de donkere tennisartiest, die Na stase ongetwijfeld toch is, niet meer dan negen games bij elkaar schra pen: 6-0, 8-6, 6-3. En u zult het ongetwijfeld niet vreemd vinden, dat deze eliminatie van de Roemeen niet zonder inci denten is verlopen. Nadat hij twee sets had moeten prijsgeven, waarin hij in de tweede overigens nog met 1-4 de leiding had, werd de Roe meen weer het verongelijkte lastige kind dat niet tegen zijn verlies kan. Op alle mogelijke manieren ging hy proberen de concentratie van zijn tegenstander te breken. Maar nu is dat bij de onverstoorbare Borg wel erg moeilijk en bovendien had de wedstrijdleiding uiteraard de no dige voorzorgsmaatregelen geno men bij dit duel op het centrecourt. Zij had een van de jongere scheids rechters op de stoel gezet die ken nelijk stringente instructies had ontvangen. Misdragingen De scheidsrechter was in de eerste set al door de Roemeen uitgedaagd toen deze hem bij het wisselen van baanhelft een bal tussen de benen door in de schoot had geworpen. Maar in het begin van de derde set begonnen de misdragingen van Ilie pas goed. Hij maakte een onbehoor lijke opmerking nadat hij een drive keihard langs Borg had gezonden. Deze werd toen toch boos en de scheidsrechter ontbood de Roe meen bij zijn stoel. Deze wenkte echter op dezelfde wijze naar de ar biter terug, maar ging vervolgens toch naar hem toe om de eerste waarschuwing te incasseren. Even later stelde hij zich met opzet op de verkeerde baanhelft op om de ser vice te ontvangen, waarop de scheidsrechter via de telefoon aan zijn stoel de referee ervan in kennis stelde dat hij Nastase de tweede waarschuwing gaf. Ook hierna ging Nastase nog enkele malen met de arbiter in discussie bij het baan- verwisselen, maar dat alles mocht niet verhinderen dat zijn nederlaag toch onafwendbaar was. De Zweedse robot Borg was deze middag weer onbespeelbaar met zijn vlagerige en altijd onbereken bare topspindrives. Het lykt tech nisch allemaal afschuwelijk lelijk wat hij doet, maar er is nauwelijks enig redelijk tegenspel voor te ge ven. De manier waarop hij ook die achterstand van 1-4 in de tweede set corrigeerde was van grote klas se. In tegenstelling tot Nastase da verde bijna elke eerste service in het vak en elke drive of volley kwam vlakbij de baseline neer, zo dat Nastase nauwelijks wist wat te beginnen. De Roemeen probeerde tevergeefs de netpositie te verove ren, maar hij werd dan steeds vlijmscherp langs de lijnen gepas seerd met ongrijpbare boogballen. Nastase kon niet anders doen dan diverse malen hulpeloos beide ar men in de lucht steken. Koeltjes Ook in de derde set repte Borg zich - zover de ordeverstoringen van zijn tegenstander dat tenminste toelieten - voort alsof hij na het tennissen nog belangrijker werk had te doen. Elke andere speler zou waarschijnlijk volkomen uit zijn spel zijn geraakt door de chicanes van de Roemeen, maar niet Borg. Hij rondde de zaak koeltjes af met 6-3. De 18-jarige Amerikaanse John McEnroe, die via de voorweds trijden het hoofdtoernooi bin nenkwam, bestond het tot de laat ste vier door te dringen. Hij kreeg op deze middag de bonkige Austra liër Phil Dent te bestrijden (die Ok- ker vorig jaar in de tweede ronde hier afstopte) en zegevierde met 6-4, 8-9 (9-7), 4-6, 6-3, 6-4, na bijna drieëneenhalf uur keiharde strijd. Pas op het vijfde matchpunt kapi- tuleerde Dent. Het zal nu de taak van landgenoot Jimmy Connors worden om deze (leerling) in het tennisvak. die aanvankelijk had in geschreven voor het jeugdtoernooi van Wimbledon, uit het toernooi te kegelen. Maar dat zal nog niet eens zo erg makkelijk zijn voor "Jumbo" Connors, want McEnroe is min stens zo'n brutaal ventje als hij zelf is. En Connors heeft toch niet meer die geweldige overmacht van drie jaar geleden. Spectaculair zal dat potje ongetwijfeld wel worden. Hoe het ook zij, Borg lijkt het mak kelijker te hebben de finale te be reiken dan Connors. Dat vond hij trouwens zelf ook. Over Nastase zei hij: "Hij gaat zich altijd slecht ge dragen als hij dreigt te verliezen. Ik geloof dat hij, zeker op gras, zijn beste tijd heeft gehad. En wat Geru- laitis en Martin betreft (dat was toen nog niet bekend wie gewon nen had) ik heb nog nooit van hen verloren" Flink Connors moest flink in het geweer komen om de geblokte en koel bloedige Zuidafrikaan Byran Bert ram van zich af te schudden. Bert ram is een jongen met veel zelfver trouwen, een moeilijke spinservice en een die hard slaat en goed kan mikken. Meer dan een set kon hij Connors echter niet afnemen: 6-4, 3-6, 6-4, 6-2. Hetzelfde geldt voor de 26-jarige Martin, die voor de meer geroutineerde Vitas Gerulai- tis moest zwichten met 6-2,8-9,6-2 6-2. In het jeugdtoernooi van Wimble don werd onze landgenote Inge Korsten van Leimonias al in de eerste ronde uitgeschakeld door de Tsjechische Strachanova met 8-6, 6-2. Zwak serveren en tekort aan snelheid bij onze landgenote gaven de doorslag. Mark Albert kwam bij de jongens wel door de eerste ron de. Met goed gedurfd spel versloeg hij de Mexicaan Stevens met 6-3 3-6, 6-3. Heren enkelspel, kwart-flnales: Borg (Zwe>- Nastase (Roe) 6-0, 8-6, 6-3, Mcenroe (Vst.)-Dent (Aus.) 6-4, 8-9, 4-6, 6-3, 6-4, Gerulaitis (Vst.)-Martin (VSt) 6-2,8-9,6-2,6-2. Connors (Vst.)-Bertram (Zaf) 6-4, 3-6, 6-4, 6-2. Dames dubbelspel, derde ronde: Brigitte Cuypers/Marise Kruger Lesley Cahrles/Sue Mappin (GBR.)-Linky Boshoff/Ilona Kloss (ZAF) 6-3, 8-9, 7-5. Dames dubbelspel, kwart-finales: Mar tina Navratilova (Tsj.) Betty Stöve (Ned.) - Jane Stratton (Vst.) Mimi Wikstedt 6-2, 6-0, Francoise Durr (Fr.)/Virginia Wade (GBr.) -Kerry Reid (Aus.)/Greer Stevens (ZAF) 7-5, 7-5. Heren dubbelspel derde ronde: Case/Masters (Aus.PMartin (Vst.)/Parun (NWZ) 4-6, 9-7, 6-3 4-6, 9-7. Heren dubbelspel, kwart-flnales: Cox (Ghr./Drysdale (ZAF)-Ries- sen/Tanner (VST.) 8-6, 9-8, 7-9, 4-6, 6-2. Carmichael (Aus.)/Teacher (VSt.) Fibak (Pol.)/Stockton (VST.) 6-4, 6-4, 9-7. Gemengd dubbelspel, derde ronde: Ralston/Martina Navratilova (VST.PMitton/Brigitte Cuypers (ZAF) 6-1, 6-4, Hewit/Greer Stevens (ZAF>-Riessen (VST.)/Francoise Durr (Fr.) 6-3, 7-5, Mcmillan (ZAF)/Betty Stóve (Ned.)-Edmondson (Aus.)/An- nette Coe (GBR.) 7-5, 9-7, Stone (Aus.)/Ann Kiyomura (Vst.) - Marks (Aus.)ZLindsay Blachford (GBR.) 6-3, Ruud ter Weyden, ooit eindre- dakteur en presentator van AVRO's Sportpanorama en op het ogenblik directeur van het bureau Eurosport, keert terug naar de sportverslaggeving voor televisie. Per 1 augustus a.s. treedt Ter Wey den bij de NOS in dienst als redak- teur/presentator van „Studio Sport". Het is de bedoeling dat hy zijn werkzaamheden gelijkelijk gaat verdelen tussen enerzijds de organisatie en anderzijds de alge mene verslaggeving. SASSENHEIM - De als vierde ge plaatste Pauwels is in het gisteren begonnen tennistoernooi van de STV Sassenheim uitst. kend ge start. Pauwels gaf Oegstgeest- speler Vroegop geen schijn van kans en won met 6-0, 6-2. Eveneens in B won Haasenoot op simpele wijze zijn partij tegen Breurkes, die slechts één game kon verzamelen. Jan Théunissen, die in dit redelijk sterk bezette toernooi tot een ge vaarlijke outsider gerekend moet w- rden, versloeg in drie sets de Hil- letrimmer Hulstra. Alfred Gelevert plaatste zich via een eenvoudige zege op Schreuder ook voor de tweede ronde. Opmerkelijk was gisteren het op treden van Hein Hazenberg, de jonge Leiderdorper. Hij verloor in de C-categorie, maar in B zag hij kans te winnen van de Lisser ten- nhsleraar Van der Mey. Van de vier geplaatste dames in het enkelspel C handhaafden er zich slechts twee, Rosemarie Verdegaal en H. Fehling. C. Rother verloor van de sterk spelende De Groot en C. Colle gaf haar partij op. MET OSV-Z&- -N

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13