Stöve: Ik ben als wijn. hoe ouder hoe beter Merckx weg bij RWDM Tennisbond in Nederland loopt jaren achter Legendarische Hank Aaron in Nederland V S| Nederlandse bij laatste vier op Wimbledon Wil Hartog start op Francorchamps DINSDAG 28 JUNI 1977 LONDEN - Betty Stöve heeft gistermiddag voor Nederland een nieuw hoofdstuk in de tennisgeschiedenis geschreven. Ze bereikte als eerste Ne derlandse de laatste vier van Wimbledon in het enkelspel door haar vorig jaar naar Amerika gevluchte Tsjechische vriendin Martina Navratilova in een zenuwslopende partij met vele ups en downs in drie sets te verslaan: 9-8,3-6,6-1. I Door Piet Kienhuis Betty (32) had al eerder in dit toer nooi gezegd: "Ik ben net als oude wijn, hoe ouder hoe beter". Twee jaar geleden bracht onze landge note het tot de laatste acht, maar stuitte toen op Chris Evert. "Ik ben blij", verzuchtte zij toen zij na twee uur zwoegen van baan één, het tweede centrecourt, kwam, "dat ik weer niet tegen Chris moet". De Britse Sue Barker is haar volgende tegenstandster, die de Australische Kary Reid met 6-3, 6-4 versloeg. Zenuwen De zenuwen vierden overigens hoogtij in het duel van Betty tegen haar dubbelpartner, die kennelijk onderdruk speelde van het favoriet zijn. De Tsjechische had dan ook een onzekere start en Betty speelde uiterlijk rustig en lakoniek. Betty liep uit tot 5-2 door ondermeer slecht volleren van haar linkshan dige tegenstandster, maar daarna kwam ook bij onze landgenote de kortsluiting. En hoewel Martina eveneens de nodige fouten produ ceerde, werd het 5-5, waarna het taaie duel zich voortsleepte tot de tie-break. Ook daarin een byna dramatische ontwikkeling met vier setpunten voor Martina bij 2-6 voor. Toch werd het nog 6-6, waarna Betty de set nog in de wacht sleepte via een netbal. Onze land genote begroette dit niet meer ver wachte succes door beide vuisten te ballen. In de tweede set sprong voor Betty, van 3-1, maar daarna opnieuw een trieste terug val in haar spel. Vier backhandvol leys in een game verdwenen in het net of buiten de lijnen (3-3) en met 3-6 glipte de set machteloos door haar handen. Ook in de derde set bleef het spelpeil beneden de ver wachtingen, maar nu was het in hoofdzaak Martina die de meest eenvoudige missers produceerde. Terugval Zij moest na 1-0 meteen haar op slag prijsgeven (door een volley in het net), Betty kwam met 3(L-40 achter door een dubbele fout, maar bracht met twee aces de stand toch op 3-0. Martina was er zo door ont daan, dat zij haar racket naar de kant slingerde en vervolgens haar service op de love door de trillende handen zag glippen (4-0). Het was tenslotte met een ace dat Betty Stöve zich bij de laatste vier cracks schaarde in dit 100-jarige Wimbledon. Beste vriendin Betty: "Het was uiteraard een moei lijke wedstrijd voor mij. Ik speel dubbel met Martina, zij is mijn beste vriendin en ik coach haar ook zo'n beetje. Maar ik wist, dat ik een kans had, want ik heb haar vorig jaar in Amerika een keer verslagen en ik ken haar spel uiteraard erg goed". Met Betty Stöve arriveerden titel- houdster Chris Evert en een tweede Engelse, Virginia Wade in de halve finale. Virginia had niet al teveel moeite met de kleine Amerikaanse Rosey Casals (7-5, 6-2) die veel te weinig spreiding had tegen de am bitieuze Britse. Billie King, de zesvoudige Wimbledon-koningin in het verle den, die na twee jaar terug kwam in het enkelspel, zal wel nooit ge droomd hebben dat het tegen haar kittige blonde landgenote Chris Evert zo'n afgang zou worden. Ook de 33-jarige Amerikaanse moest er varen dat een come-back in de top sport meestal tot mislukken is ge doemd. Met gebogen hoofd verliet Billie King het centrecourt waar zij zovele triomfen heeft gevierd, met de bijna beschamende cijfers van 6-1, 6-2. Wat zij ook probeerde, al tijd was de laatste slag voor Chris Evert. Billie King praatte in zich zelf, maakte allerlei bezwerende gebaren, maar niets hielp want Chris Evert bleef op alle slagen meesteres van de grasmat. Hollands tafereeltje in Londen. Ditmaal zijn de rollen omgedraaid. Okker wordt uitgezwaaid door Betty Stöve, die gisteren de halve finale bereikte. RolfThung heeftin het troosttoer- wie lootte hij in de eerste ronde? had geworpen. De Spaanse Arge- nooi van Wimbledon nog gepro- Elio Alvarez, dezelfde tegenstander ntijn won ook ditmaal, met tweem- beerd meer succes te behalen, maar die hem ook uit het hoofdtoernooi aal 6-4. BRUSSEL - De doelverdedigersruil, die vorige week tussen RWDM Molenbeek en Anderlecht werd geslo ten (Nico de Bree naar Anderlecht, Jan Ruiter naar RWDM), heeft tot een scheuring in het bestuur van RWDM geleid. Vice-voorzitter Jean Goris en bestuurs lid Eddy Merckx hebben gisteren hun ontslag name lijk ingediend. Zij kunnen zich niet meer verenigen met het gevoerde beleid. Voetbal in de Verenigde Staten haalt de toeschou wers toch naar de stadions, in ieder geval naar dat van New York Cosmos. De lijstaanvoerder in de oostelijke divisie van de competitie trok afgelopen zondag in de thuiswedstrijd tegen Los Angeles Aztecs 57.191 toe schouwers en dat was bijna een record voor Amerika, trick. De week daarvoor namelijk had Cosmos op eigen veld al 62.394 bezoekers. De ploeg van Pele en Beckenbauer heeft een redelijk gemiddelde van 32.243 bezoekers per wedstrijd, maar daar zullen de goede prestaties niet vreemd aan zijn. Ter vergelijking: geen Nederlandse club zag dit seizoen per wedstrijd - gemiddeld - zoveel bezoekers de kassa's passeren en dat zelfde geldt in West-Duitsland bijvoorbeeld voor de oude vereniging van Beckenbauer Bayern München. Overigens is Pele weer op weg naar een nieuw record. Passeerde de befaamde Braziliaanse oudünternational de grens van 1000 doelpunten reeds geruime tijd, nu is hij ook weg naar het bereiken van de 100 hattricks. Zondag maakte hij tegen de Aztecs (5-2) zijn 93ste hat- AMSTERDAM (ANP) - Home runkoning Hank Aaron is in Neder land. Morgen kan de Nederlandse honkbalfan deze ongeëvenaarde slagman (755 homeruns in ruim 20 jaar professional baseball) met het Nederlandse team in actie zien. Een Nederlands team dat opnieuw zijn selectie zag uitgebreid met twee werpers, Jan-Dick Leurs (Nicols) en Adé Fyth (HCAW). Bovendien nam Ernie Myers, de Amerikaanse coach van de nationale ploeg ook nog de Bussummer Wim Hageman in de ploeg op. Maar naar dit trio zal de belangstelling niet zozeer uit gaan. Wel naar het fenomeen Hank Aaron. De man die door zijn weer galoze honkbal miljonair en, eve nals zijn geweldige voorganger Babe Ruth, reeds bij zijn leven een legende is geworden. Immers deze Aaron presteerde het om het "abso lute" homerunrecord van "The Ba be" niet alleen te evenaren - op 4 april 1974 - maar ook te verbeteren. Dat gebeurde op 8 april van het zelfde jaar in een duel van de Bos ton Braves tegen de Los Angeles Dodgers. Bijna 53.000 toeschou wers en een veelvoud daarvan voor de televisie, raakten door het dolle toen Henry Louis Aaron zijn 705de homerun uit het stadion ranselde. Babe Ruth sloeg zijn eerste home run als 20-jarige in de hoogste klasse van de profleague en ves tigde twintig jaar later zijn record met 714 stuks. Hank Aaron was eveneens 20 jaar toen hij als prof zijn eerste bal bui ten bereik van de velders sloeg. Hij verdreef twintig jaar later "The Ba be" van de troon met het magische getal van 715. Nu heeft Aaron reeds 755 homeruns achter zijn naam staan en opnieuw spreekt Amerika van een absolute topprestatie. Re cords zijn een begrip voor Ameri kaan, bijvoorbeeld: 300honkslagen in één seizoen, zeven jaar lang 40 "homers", allemaal prestaties die Aaron op zijn naam schreef en waarvan hij er nu ongeveer 32 in bezit heeft. Die Hank Aaron is morgenavond in Haarlem te zien tegen een Ameri can All Stars ploeg samengesteld uit Amerikaanse spelers die in de Nederlandse competitie uitkomen. Show genoeg dus. Ook vóór de wedstrijd, want dan zal de Ameri kaan in een zogenaamde homerun- test zijn krachten meten met onder andere Hamilton Richardson en King Zschuzchen. En ook op de tribunes, waar de Midgetown Jazz band speelt. LONDEN - Er zijn steeds meer tekenen die erop wijzen, dat het internationale proftennis een nieuwe tijdperk is inge gaan. De „pioniers - als men dat zo zeggen mag - hiervan zijn in feite Jimmy Connors en Björn Borg geweest, die zich van het begin af in hun pijlsnelle carrière naar roem hebben laten begeleiden door een manager cq. coach. Connors liet de eerste jaren de meeste zaken over aan Bill Riordan en de piepjonge Zweed werd en wordt overal begeleid door zijn landgenoot, de oud-internationale speler Lennart Bergelin. RolfThung: mannetje naast zich nodig. Connors kreeg echter enige jaren geleden onenigheid met Riordan, waarna zijn bijdehande moeder Gloria die taak heeft overgeno men. De Australische Evonne Goolagong werd van het prille begin af bijgestaan door Ed wards, die zo'n beetje haar tweede vader werd en bij wie zij vele jaren in huis is geweest. Ook Evonne brak echter enkele jaren geleden, toen ze internationaal was gerijpt en „wijs" geworden, met Edwards, hetgeen bij deze veel kwaad bloed heeft gezet. In beide gevallen heeft dat breken met de achterban evenwel geleid tot een zekere terugval of althans een stilstand in de prestatie. Het ziet er echter naar uit dat dit verschijnsel van het aanwerven van een secondant toch de toe komst van het grote en vooral rijke tennis zal zijn. De Argentijn Guillermo Vilas heeft zich - zoals wij reeds uitvoerig meldden - enige tijd geleden eveneens van de hulp van een man op de ach tergrond voorzien in de persoon van de Roemeen Ion Tiriac, een topspeler met veel internationale ervaring die aan het eind stond van zijn actieve carrière. Een man die en passant al enige jaren be paalde kwaliteiten op het bege- leidingsvlak had ontwikkeld en diverse spelers met raad en daad terzijde had gestaan. Eerste resultaat Het eerste grote resultaat van de samenwerking tussen Vilas en Tiriac bleef niet uit. Vilas - de eeuwige tweede - won kortgele-, den met vlag en wimpel de open internationale kampioenschap- door Piet Kienhuis pen van Frankrijk in Parijs en heeft uiteraard ook op Wimble don de Roemeen tot zijn be schikking die sinds enige tijd bij hem in vaste dienst is getreden. Er mag dan weliswaar niet gecoa- ched worden in dat toernooi, ze ker op het centrecourt is dat on mogelijk (op de bijbanen is er on getwijfeld genoeg gelegenheid voor), maar Tiriac en Villas ver stonden elkaar op flinke afstand kennelijk uitstekend via allerlei gebaren van de Roemeen. Groot belang Een dergelijke man op de achter grond is vanzelfsprekend ook voor allerlei andere zaken van groot belang. Hij kan vele aflei dende beslommeringen van de spelers overnemen, zoals het vér- zorgen van hotels, reistickets, in schrijvingen voor toernooien, het afsluiten van contracten, het spel van toekomstige tegenstanders observeren, de taktiek bepalen Het voorbeeld van Vilas heeft in tussen al navolging gevonden bij o.a. de Amerikaan Stan Smith, oud-Wimbledon-kampioen 1972, die zich sinds enige tijd heeft voorzien van een secondant in de persoon van een 33-jarige gym- nastiekcoach uit Massasuchets, die hij anderhalf jaar geleden voor het eerst omtmoette. Sinds het winnen van de Wimbledon-titel is het bedenke lijk bergafwaarts gegaan met Smith. Hij verdween volkomen van het eerste plan. De boom lange Amerikaan: „Deze coach is het geheim van mijn uitstekende vorm van het ogenblik. Toen hij mij voor het eerst zijn ideeën uit eenzette heb ik er niet veel naar geluisterd, maar nu geloof ik er wel in. We besteden vooral aan dacht aan het bewegen tijdens de wedstrijden op de baan en aan mijn slagenrepertoire. We heb ben sinds vijf maanden naar Wimbledon toegewerkt en ik kan u zeggen dat ik weer ongeveer het niveau heb bereikt van vijf jaar geleden. Salaris Dit jaar heeft Smith al meer dan 100.000 dollar verdiend, zodat er best een behoorlijk salaris voor zijn coach afkan. Dergelijke „impressario's", zoals Vilas zijn begeleider noemt, zijn uiteraard alleen weggelegd voor de betere en meer gefortuneerde spelers. De tendens die hier het gevolg van kan zijn is dat de rijke spelers nog rijker zullen worden en de arme nog armer. Het kan echter haast niet uitblijven, dat deze ontwikkeling snel om zich heen zal grijpen en een soort sneeuwbaleffect zal krijgen. Vooral nu er de laatste jaren zo veel geld in de tennisserij te ver dienen valt dat steeds meer sport lieden zich gedwongen voelen deze lucratieve sport te gaan be drijven, waardoor de concurren tie in de grote toernooien steeds moordender wordt. Voor velen zal een tweede man een „must" worden. Ook de topspelers moeten steeds meer op hun tenen gaan lopen, omdat bijna elke tegenstander tegenwoordig een potentiële winnaar kan zijn, zodat het voor één man bijna niet mogelijk meer is om alle toekomstige tegen standers voldoende te analyse ren. De wedstrijden op zich ver gen al genoeg fysieke en psychi sche inspanningen om aan de top te kunnen blijven opereren Voorts is het natuurlijk heel be langrijk dat een speler altijd ie mand in de buurt heeft die als praatpaal kan fungeren en bij wie hij met zijn moeilijkheden en te leurstellingen terecht kan. Nietig Het nietige tennislandje Nederland zal dit alles ongetwijfeld op af stand en met de nodige verbazing gadeslaan. De KNLTB vindt het nog altijd meer dan voldoende zijn top te begeleiden met een tennisleraar zonder noemens waardige internationale ervaring als coach en een toevallige fysio therapeut zonder voldoende ten- nisachtergrond als captain van de Davis-Cupploeg. Dat gaat dan onder het doorzichtige motief dat men een bekende in ternationale coach niet kan krijgen. En dan zwijgen we nog maar over de begeleiding van spelers als Rolf Thung, Louk Sanders, en Elly Vessies bij be langrijke toernooien als Wimble don e.d. Zij zijn daar volkomen aan hun lot overgelaten. En de meesten van hen - dat heeft dit Wimbledon opnieuw bewezen - hebben er maar weinig begrip van hoe zij op de beste manier een wedstrijd tot een goed einde moeten brengen. Zij hebben wel erg veel techniek en slagenwisseling gekregen, maar wedstrijdtaktiek is nog altijd in Nederland een ernstig verwaar loosde zaak. Sanders moest zo nodig naar het Engelse gras van de bond, hoewel hij vooralsnog bescheidener plannen had. Hij ging dus min of meer contre- coeur, met het gevolg dat hij overal snel sneuvelde en waar schijnlijk weer maanden achte rop is. Thung is inderdaad een stuk beter gaan tennissen, maar ook de Hil versummer met zijn jaren inter nationale ervaring heeft duidelijk een mannetje naast zich nodig tijdens de wedstrijden omdat hij dan van alles verkeerd doet. Om over Elly Vessies maar te zwijgen. Zij kan een forse bal slaan, maar daar houdt het dan ook erg gauw mee op. Wat zij op het vlak van wedstrijdinzicht in haar twee partijen van Wimble don en vooral tegen de pas 14- jarige Tracy Austin liet zien was eenvoudig ontstellend. Achter Maar in Nederland loopt men nu eenmaal wat begeleiding betreft van tennissers vele jaren achter. En zolang dit vastgeroeste be stuur van oude heren blijft zitten zal daarin helaas wel geen veran dering komen. Erg triest voor een sportbond, die groeit als kool en al de tweede van Nederland is geworden. BRUSSEL - Wil Hartog, afgelopen zaterdag winnaar van de 500 cc-race tijdens de TT in Assen, zal a.s. zon dag starten in de Grote Prijs van België, die op het circuit van Fran- chorchamps gehouden wordt. Har tog had hiertoe een startvergun ning gevraagd aan de BMB (Belgi sche motorsportbond), die hem prompt werd verleend. De Nederlandse speedwayer Hennie Kroese is gisteravond ver ongelukt bij motorraces in het Rus sische Toggliatti. Tijdens de tiende heat kreeg zijn motor, te veel grip op de baan en reed met volle snelheid in op de tribune. Kroese is met een gebroken bovenbeen opgenomen in een ziekenhuis. Kroese was een van de weinige Westeuropese speedway-profs die meedeed aan de Russische races. Het ongeluk betekent voor hem dat hij in geen geval mee zal rijden in de finale in Gotenburg die op 4 sep tember verreden wordt. MOÜ '6 lOJKÊM OF OÓK EEfJi WATBf?- POL.O- IZEEREF! ra IS.. l' <b£UlMLl MÈ. V —iama! MD ZÊT ZICU AF VAU CE •ZWEM&AD- BCOEM

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9