Verkeersla waai veel te hoog op diverse plaatsen Hartluchtbrug naar Londens ziekenhuis Ontsnappen giftige stof ontkend Vrijwilligers leger te dnnr Vorig vakantieseizoen 650 doden in het verkeer Onderzoek Consumentenbond: Politie op het spoor van pornosmokkel DINSDAG 28 JUNI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Een vrijwilli gersleger wordt te duur, dit blijkt uit het tussentijdse rapport van de staatscommissie, die geruime tijd op de mogelijkheden van een dergelijk leger studeerde. Kabi netsformateur Den Uyl bracht het tussentijdse rapport gisteren in de openbaarheid. Hij kreeg het vorige week van minister Ste- merdink van Defensie. De inzichten van de staatscommis sie zijn van belang, omdat het nieuw te vormen kabinet het de fensiebeleid voor de komende ja ren zal moeten aangeven. Bij dat beleid speelt een rol de vraag of overgegaan moet worden van een krijgsmacht, hoofdzakelijk be staande uit dienstplichtigen naar een leger voor het grootste of een belangrijk deel bestaande uit vrijwilligers. De staatscommissie staat onder voorzitterschap van mr. J. A. Mommersteeg, oud- staatssecretaris van defensie en HILVERSUM (ANP) - De vakan tiemaanden juni, juli en augustus hebben vorig jaar op de Neder- landse wegen een tol van 650 do den en ruim 17.000 gewonden geëist. Bovendien lieten tiental len Nederlanders het leven bij ongevallen in het buitenland tij dens deze periode. Veilig Verkeer Nederland (WN( heeft nog eens gewezen op de ge varen die automobilisten lopen gedurende de vakantieperiode. WN herinnert, eraan dat eind deze week een' miljoen Neder landers en een paar miljoen Duit sers op pad gaan. Niet te ver mijden is, dat dan een „menge lmoes" van automobilisten de wegen zal bevolken: ervaren rij ders, zondagsrijders, uitgeslapen en vermoeide chauffeurs en vrachtwagenrijders. WN advi seert daarom een ieder zich niet te ergeren. „U bent tenslotte met vakantie". Om de verkeersrisico's tot een minimum te beperken geeft WN de volgende tips: Haal vooral op tweebaanswe- gen bij druk verkeer zo weinig mogelijk in; Stel u op de hoogte van de bui tenlandse verkeersregels. Zo moet u bijvoorbeeld in Duitsland als u heeft ingehaald en weer naar de rechterbaan wilt uw richtin gaanwijzer gebruiken; Gebruik uw autogordels. Zij zijn in bijna alle Westeuropese landen verplicht; Maak uw rijschema niet te krap. Rij niet meer dan acht uur per dag. Na twee uur, kwartiertje rust. nemen; Het rijden na gebruik van alco hol wordt in vele Europese lan den zeer zwaar bestraft. Hebt u toch gedronken laat dan een an der sturen. Veilig Verkeer Nederland merkt op dat de Nederlanders die Oos tenrijk als einddoel hebben of er doorgaan op weg naar Joego slavië en Italië daar veiliger kun nen rijden dan vorig jaar. De Oostenrijkse zusterorganisa tie heeft voor de komende weken een aantal alternatieve, relatief veilige routes uitgestippeld die met verschillende kleuren langs de weg staan aangegeven. Dit omdat vorig jaar is gebleken dat Oostenrijk vele „zwarte plekken" heeft in zijn wegennet waardoor veel ongevallen ontstonden. Als men de alternatieve routes voi'gt vermijdt men die „zwarte plek ken". Via radio en tv zal WN de ko mende weken geregeld wijzen op een aantal belangrijke ongeval- soorzaken tijdens de vakantiepe riode. Ook is inmiddels op ruime schaal in samenwerking met de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie een folder verspreid over het veilig rijden op autos nelwegen. TIEL (ANP) - Uit het chemisch be drijf Verdugt in Tiel kan beslist geen giftige stof zijn ontsnapt. Dat heeft de directie van het bedrijf gis termiddag gezegd naar aanleiding van de ontbladering van struiken langs het fabrieksterrein. "We vermoeden dat er tijdens de storm van een aantal weken gele den enkele zakken, waarin kalk, do lomiet en kaolien heeft gezeten, op drift zijn geraakt en tegen het hek aangewaaid. Daarbij is mogelijk wat van deze stof op de struiken gekomen. Deze stoffen zijn beslist niet giftig. Ze worden door ons als basismateriaal gebruikt om be strijdingsmiddelen mee te mengen. Poederkalk echter kan wel ver brandingsverschijnselen geven als dat met blad in aanraking komt", aldus adjunct-directeur J. Kanis. "Er is nu in tegenstelling tot vorig jaar geen bedieningsfout gemaakt waardoor een giftige stof heeft kunnen ontsnappen", zo zei hij. Vorig jaar ontsnapte bij het bedrijf een wolk natrium-arsëmet (een middel om aardappelloof te doden), waarna bomen in de omgeving ontbladerden. Grond en gras leden ernstige schade. De kantonrechter veroordeelde Verdugt tot duizend gulden boete ha een eis van drieduizend. De offi cier van justitie tekende hoger be roep aan. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid heeft inmiddels blad monsters genomen om uit te zoe ken met welke stof het verdorde blad in aanraking is geweest. De Arnhemse "milieu-officier" van justitie, mr. F. Th. Boerwinkel heeft gisteren desgevraagd gezegd eerst het rapport van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid te willen afwachten voor hij iets onderneemt tegen het chemische bedrijf. "Mocht uit de monsterneming blijken dat de stof op de verdorde bladeren afkomstig is van Verdugt en er blijkt uit de feiten dat er sprake is van nonchalance in het bedrijf dan zal zeker proces-verbaal worden opgemaakt", zo zei hij. "Voorlopig moet ik het erop hou den dat er een lichte aanwijzing is dat de verschijnselen zoals die daar zijn ontstaan, mede gezien ook de ervaringen van vorig jaar, wellicht afkomstig zouden kunnen zijn van het bedrijf, maar zekerheid hebben we daar met over". Ontoelaatbaar kabaal in Leiden en DEN HAAG (ANP) - Op de ruim twintig plaatsen, waar de Consumentenbond opnieuw een onderzoek heeft inge steld naar de omvang van het verkeerslawaai, worden de normen van het wetsontwerp op de geluidshinder over schreden. Op een aantal plaatsen krijgen omwonenden zelfs viermaal het geluid te verduren, dat de gezond heidsraad toelaatbaar acht. SCHIEDAM/LONDEN (SP) - Postbus 595 in Schiedam speelt een grote rol bij een grootscheepse smokkel van pornografie. In Schiedam wacht hoofdinspecteur van politie P. A. J. Broeders op een bevel van de rechter-commissaris om alle op dat nummer binnengekomen post te onderzoeken. Vermoedelijk gaat het om tientallen bestellingen van por- nolectuur, films en allerhande sex-speeltuig dat in Engeland allemaal is verboden. Met de kwestie is naar schatting een kwart miljoen gulden gemoeid. Scotland Yard heeft in Londen een bende van drie mannen en twee vrou wen opgerold, die heeft bekend met internationale pornohandel te ma ken te hebben. Verwacht wordt echter, dat het een veel groter syndicaat betreft. Op eén van de vijf werd namelijk, nadat hij op borgtocht was vrijgelaten, een aanslag gepleegd. Volgens broeders werd hij "met am moniak bewerkt en overhoop gestoken". In levensgevaar ligt de man nu in een Londens ziekenhuis. rlij is de 37-jarige Brit W. H. die enige tijd in Schiedam als lasser werkzaam is geweest. Hij opende in die periode dagelijks de postbus en zorgde ervoor, dat de bestellingen konden worden uitgevoerd. Hoe dat in zijn werk ging, is nog niet duidelijk. Aanvankelijk werden alle bestellingen keurig afgeleverd. Door een foutje, waarover de politie niets mag vrijgeven, liep het vijftal tegen de lamp. Tijdens een kort be2oek aan zijn vadérland werd H. toen ook gearres teerd. Sindsdien is de postbus niet meer geleegd. Bij Scotland Yard kwamen toen anonieme waarschuwingen binnen, waarschijnlijk van Engelsen die het gevraagde spul maar niet kregen bezorgd en zich be drogen voelden. AMSTERDAM - De Amster damse burgerij kon gisteravoiid in het Stedelijk Museum kennismaken met de nieuwe burgemeester, de heer Polak en zijn echtgenote. Velen maakten van deze gelegenheid ge bruik om de eerste burger de hand te schudden. Een lange rij wachten den langzaam door de zaal. Hongerstaking NEDERWEERT (SP) - Landbou wer Frans Akkerman (47) uit Ne- derweert die al elf dagen in honger staking is om een aansluiting van zijn boerderij op het elektriciteits net te verkrijgen is gisteren in het ziekenhuis in Weert opgenomen. 'Zijn huisarts achtte dit noodzake lijk gezien de toestand waarin de man verkeert. Reden waaroom hem thans kunstmatige voeding wordt toegediend in het zieken huis. Valkenburg DEN HAAG/LEIDEN - De consumentenbond schrijft in haar gids over het onderzoek naar verkeerslawaai dat het gemeten geluidsniveau aan de Morsweg in Leiden 78 decibel bedraagt en aan de Hoofdstraat in Valkenburg aan de Rijn 75 decibel. In beide straten acht de Gezondheidsraad een maxi mum van 55 decibel toelaat baar. Over de Morsqeg in Leiden schrijft de Consumentenbond: "Dezs weg wordt intensief ge bruikt door veel zwaar vracht verkeer. De weg is zomsmal dat het verkeer zich er doorheen moet persen. De oude huizen vertonen dan ook scheuren, de trottoirs zijn kapot gereden, zo dat met name de oudere bewo ners zich aan de huizen vast moeten grijpen om niet te val len. De geplande bouw van een betoncentrale die oorzaak zal worden van nog meer overlast door aan- en afrijdende beton- wagens, proberen de bewoners te voorkomen. Terecht, als we kijken naar het nu al zeer hoge geluidshindercijfer." Over de hoofdstraat in Valken burg staat in de Consumenten gids te lezen: "Valkenburg ligt op de weg Katwijk-Leiden en heeft veel last van zwaar vrachtverkeer dat van die weg gebruik maakt. Al jarenpang wordt er dan ook in Valkenburg gepragt over een nieuwe goede verbinding tussen Leiden en Katwijk die voornamelijk het vrachtverkeer om de bebouwde kom zou moeten leiden. Dit ge beurt door een aantal werk groepen die over deze situatie een rapport gemaakt hebben met aanbevelingen voor de ge meente. Een geheel nieuwe weg waarvoor de gemeente lijkt te voelen wordt door de werk groepen afgewezen omdat diet een te grote aanslag op het mi lieu zal zijn. Als kompromis is door de groepen voorgesteld om een stille randweg rond Valkenburg aan te leggen die het doorgaand verkeer uit de Hoofdstraat houdt. De door ons gemeten geluidshinder toont aan dat een dergelijke oplossing inderdaad noodzakelijk is." oud-Tweede-kamerlid voor de KVP. Zij werd in maart 1975 in gesteld. Uit het thans gepubliceerde interim-rapport blijkt, dat de meerderheid van de commissie van mening is, dat er in het Ne derlandse volk onvoldoende be langstelling zal bestaan om een vrijwilligersleger te bemannen. Nederlander krijgt zeven jaar voor hasj smokkel in duitsland LEIDEN - Het Landesgericht in de Duitse stad Würtzburg heeft de 28-jarige radiotechnicus Axel W. uit Soesterberg wegens het ver voer van 37 kg hasjiesj en het be zit van 26 gram marihuana een gevangenisstraf opgelegd van zeven jaar. Dat heeft mr. L. D. H. Hamer, advo caat in Leiden, gisteren meege deeld. De advocaat is in april'de toestemming geweigerd om als tweede raadsman naast een Duitse advocaat voor deze Neder landse verdachte op te treden. Axel W. werd eind oktober vorig jaar als passagier in een Neder landse bestelwagen door de Duitse politie aangehouden. In de bestelwagen vonden de agen ten 27 kg hasjiesj. De Neder landse bestuurder wist te ontko men en is sedertdien niet achter haald. Een verzwarende omstandigheid voor Axel blijkt te zijn geweest, dat hij met een eigen personena uto naar Duitsland was gereden, die hij in Frankfort had staan. In die wagen trof de rechercheur 26 gram marihuana aan. Gevraagd waarom hij in de bestel wagen meereed, verklaarde Axel voor het gerecht, dat hy samen met de bestuurder daarvan ie mand zou gaan opzoeken. Axel heeft gedurende het gehele pro ces ontkend iets van de hasjiesj in de bestelwagen te hebben afge weten. Hij heeft inmiddels tegen het vonnis hoger beroep aange tekend. Dat is het geval in Amsterdam aan de Pieter Calandlaan en de Wad denweg, in Enschede aan de Gro- nausestraat in Den Haag aan de Es- kamplaan, in Leiden aan de Mors weg, in Leidschendam aan de Prins Bernhardlaan, Maassluis Maassa- luis aan de P. C Hooftlaan, in Mid delburg aan de Koepoortstraat, in Overveen aan de Waldeck Pyr- montlaan, in Rotterdam- IJsselmonde aan de Koninginne weg, in Rotterdam-Ommoord aan de G. B. Shawplaats. in Valkenburg aan de Rijn aan de Hoofdstraat en in Zutphen aan de Graaf Ottosin- gel. Maatregelen Als mogelijkheid om het geluid sprobleem op te lossen geeft de Consumentenbond een aantal maatregelen aan. Een ervan is, dat de minister kan verbieden te rijden met voertuigen, die boven de la- waaigrens zitten. Op Europees ni veau moet daarover een beslissing vallen. Maar de Consumentenbond vindt de situatie in Nederland, met zijn opeenhoping van mensen en verkeer dermate afwijkend van an dere landen, dat de overheid best alvast maatregelen kan nemen. Daarnaast kan het plaatsen van ge luidsschermen of het isoleren van woningen langs drukke wegen een oplossing bieden. Zo ook snel heidsbeperkingen op die wegen, en politiecontrole daarop. Niet nauw Volgens de bond nemen de gemee ntebesturen het soms niet al te na»- uw. Dat is bijvoorbeeld het geval in Leidschendam waar een school aan de Prins Bernhardlaan veel last heeft van geluidsoverlast omdat in de buurt een winkelcentrum is ge bouwd en er een aantal wegen is bijgekomen. Op een klacht van de school reageerde de gemeente: "De door u geconstateerde geluidshin der en milieuverontreiniging ach ten wij in verhouding met soortge lijke omstandigheden niet excess ief. Zolang niet is aangetoond, dat algemeen aanvaardbare nofmen, bijvoorbeeld op basis van de wet op de geluidshinder, worden over schreden zijn wij niet bereid me dewerking te verlenen aan het tref fen van voorzieningen tegen deZe overlast." De Consumentenbond noemt die argumenten onjuist. Zijn eigen me tingen tonen wel een excessieve ge luidshinder aan. De toename van het verkeer en de vermeerdering van het lavtaai gaan samen. Vol gens de Consumentenbond heeft de overheid onvoldoende rekening gehouden met een dergelijke ver- keersexplosie. Anderzijds waren bepaalde gevolgen van een derge lijke explosie moeilijk tevoren in te schatten. Gereed Een interdepartementale commis sie die beperking van het lawaai van autobussen moest onderzoe ken is volgens de bond inmiddels gereed gekomen meteen deel van haar onderzoek. Dat had betrek king op de in veel grote gemeenten gebruikte standaard stadsbus De commissie adviseert om te schake len van dieselmotoren naar moto ren, die op LPG lopen. De geluidshinder wordt daardoor tien decibel minder. Dat betekent, dat het lawaai met de helft vermin dert. Het zou goed zijn, meent de Consumentenbond, wanneer de overheid met de nu opgedane on derzoekservaring ook alle andere soorten bussen en voertuigen on derzocht die in Nederland rijden. AMSTELVEEN (ANP) - De contactgroep "Ziektekos tenverzekeraars hartchirur- gie" heeft gistermiddag in een vergadering met verte genwoordigers van de Ne derlandse Hartpatiënten vereniging het licht op groen gezet voor een hart- luchtbrug naar een zieken huis in Londen. Blijkens een na afloop van de ver gadering uitgegeven mededeling zullen de eerste patiënten in sep tember naar Londen gaan om daar een hartoperatie te ondergaan. De hartpatiëntenvereniging, die het in itiatief voor deze derde hartlucht- brug heeft genomen, had gehoopt dat al in juli of augustus de eerste groep patiënten zou kunnen ver trekken maar dat bleek niet haal baar. Sinds ruim een jaar bestaat er al een hartpatiëntenluchtbrug naar Hous ton in de Amerikaanse staat Texas en sinds augustus vorig jaar een luchtbrug naar een ziekenhuis in Genève. Reden voor dit alles is de ontoereikende capaciteit van de Nederlandse hartchirurgische cen tra. Er zijn veel meer patiënten dan er in Nederland kunnen worden geholpen. Weliswaar wordt aan uitbreiding van de capaciteit in Nederland gewerkt maar dat ver eist veel tijd. Het overheidsbeleid is gericht op ruim 4000 open hartoperaties per jaar in 1980. Vele deskundigen vin den dit getal overigens volstrekt onvoldoende. In een vorig jaar au gustus gepubliceerd rapport van de gezondheidsraad wordt een aantal van 5500 tot 6500 open hartopera ties per jaar minimaal genoemd. De hartpatiëntenvereniging staat vol ledig achter dit rapport. De reizen van hartpatiënten naar EINDHOVEN - Omdat de Eiyidhovense mevrouw Van Rijn, gehuwd met een brandweerman, enkele dagen geleden een vierling ter wereld bracht kreeg zij gisteren in het Nijmeegse Radboud-ziekenhuis bezoek van een delegatie van de Eindhovense brandweer. De blussers hebben de vierling "geadopteerd". Rechts vader en zoon Van Rijn. Een dergelijk leger zou opgebouwd moeten worden uit een beroeps kern, zoals thans reeds bij de krijgsmacht aanwezig is, uit vrij willigers met een dienstverband van gemiddeld drie tot vier jaar en een reserveplicht van 10 jaar, uit reserve-vrijwilligers met een actieve diensttijd van gemiddeld vier maanden en een reserve plicht van 10 jaar en uit burger personeel. Vrij algemeen was de staatscom missie van mening, dat de kosten van een vrijwilligersleger hoog zouden zijn. De meerkosten zou den liggen, afhankelijk van het aantal vrijwilligers, tussen de f 300 miljoen en de ruim f 500 miljoen per jaar. Kabinetsformateur Den Uyl bracht het tussentijdse rapport van de staatscommissie-Mommersteeg in de openbaarheid, zonder een eigen commentaar. Nieuw onderdak Kon. Bibliotheek DEN HAAG (ANP) - Minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft giste ren op een terrein in de omgeving v'an het Centraal Station in Den Haag de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van een complex, dat onderdak gaat bieden aan de Koninklijke Bibliotheek, het bureau rijkscommissie voor vaderlandse geschiedenis, het Ne derlands letterkundig museum en documentatie centrum en het rijksbureau voor kunsthistorische documentatie. De eigenlijke bouw zal over onge veer een maand aanvangen. Ge noemde instanties zijn thans nog op verschillende plaatsen in Den Haag ondergebracht. Engeland worden door de hartpa tiëntenvereniging georganiseerd. Volgens prof. dr. P. J. Kuijpers, medisch adviseur van de vereni ging, ligt het in de bedoeling met tien patiënten per week te begin nen. Later wil de vereniging dit aantal uitbreiden tot 20 per week. Prof. Kuijpers: "We moeten nog eens onderzoeken of het doelmati ger en goedkoper kan doorvoor de patiënten een klein toestel te char teren in plaats van hen met lijn diensten te laten reizen. Over dit soort zaken moeten nog afspraken worden gemaakt". Prof. Kuijpers en de voorzitter van de vereniging, de heer Van Over- veld, zijn eind vorige week in Lon den geweest voor de laatste afspra ken met het ziekenhuis. Volgens prof. Kuijpers zijn de voorzienin gen er uitstekend. De kosten van verblijf, operatie en reis bedragen tussen 17.000 en 20.000 lager dan de kosten voor een open hartopera tie in Nederland. Het ziekenhuis in Londen, het St. Anthony's and Grace hospital, is een particuliere kliniek, eigendom van een religieuze orde in het Bel gische Luik. De ruimten voor hart- chirurgie bevinden zich in nieuwe gebouwen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7