Nieuw centrumkan oude vervangen Binnenstad meer huizen Padvinders- eiland in Zijl scheurt Is geluid van 'n koehoorn ééntonig? LEIDSE KANTONRECHTER Nieuwe verkiezingen Rijnland in september SPORT Projectgroep binnenstad schetst mogelijkheden bij station Toelatings beperking medicijnen DINSDAG 28 JUNI 1977 LEIDEN - In de westelijke Rand- stad zijn meer mogelijkheden voor woningbouw dan officieel wordt aangenomen. Zonder op grote schaal open ruimte aan te tasten kan tot 1990 volledig worden voor zien in de woningbehoefte van wes telijk Zuid-Holland, Dit blijkt uit een studie van Paul Mantel van de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit. De studie is verschenen in het juni-nummer van het maandblad "Plan". In westelijk Zuid-Holland kunnen, zo zegt hij, voor het overgrote deel binnen de bebouwde kommen, tot 1990 ongeveer 93.000 nieuwe wo ningen worden gebouwd. Het gaat hier om een netto-toename; de vermindering door sloop van bouwvallige woningen is daarin al verdisconteerd. De woningvoor raad, in 1975 nog 402.000 woningen, kan stijgen tot ca. 495.000. Dit is ge noeg voor een bevolkingsomvang, die Paul Mantel voor 1990 heeft be cijferd op 1.187.000 mensen. Dit programma kan volgens Paul Mantel alleen worden gerealiseerd als wordt afgezien van verdere bouw van grote autowegen en par keergarages in de stedelijke gebie den. Verder moeten er veel grotere dichtheden worden bereikt dan de officiële 40 a 50 woningen per hec tare, men zou moeten gaan tot 80 woningen per hectare en soms ho ger. "Dit hoeft geen aantasting van de woonomgeving te zijn, het is,eerder een verbetering. Bij grotere dicht heden zijn afstanden korter, de voorzieningen gemakkelijker be reikbaar en de kansen voor open baar vervoer beter. Bovendien kan er ook bij hogere dichtheden aan trekkelijk worden gebouwd. Paul Mantel geeft daarvan diverse voor beelden. Volgens Paul Mantel kan het aantal woningen in Leiden tot 1990 toe nemen met 13.000, voor de omge ving van Leiden is rekening ge houden met een toeneming van 10.000 woningen. De Leidse bin nenstad zou 1000 woningen meer kunnen bevatten. In hetzelfde nummer van Plan be cijfert een studiegroep van de Rijnmondse afdeling van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA), dat in Zuid-Holland West een ruimtebesparing van 77 pro cent kan worden bereikt, vergele ken met de officiële plannen. Deze besparing, (tot behoud van open ruimte in het groene hart), is moge lijk bij een bescheiden verhoging van het aantal woningen per hec tare ten opzichte van de plannen van Zuid-Holland en de dicht heidsnormen, zoals die staan in de Verstedelijkingsnota van minister Gruyters. "Het is geen melodietje wat-ie speelt". "Maar het is geen één toon, hij waaiert uit. Het is een ander geluid dan een gewone hoorn". "Mijn moeder is bij de politie in Voorschoten wezen vragen of het mocht en die zeiden dat het mocht". "Uw moeder? Stuurt u uw moeder daarop af?". "Nou, die was toch in de buurt". De politie zei: als het maar geen melodietje is". "Het Wilhelmus of zo". Na dit kat-en-muisspel tussen kantonrechter en verdachte over verdachte's "koehoorn" concludeert de officier van justitie koeltjes: "Het geluid was in ieder geval anders dan één vaste toonhoogte". En je mag op je auto nu eenmaal geen jodelende of loeiende hoorns hebben, dus werd de "koehoorn" verbeurd ver klaard. Auto's zijn van die echte troe teldieren. Het is toch heel be grijpelijk dat een automobilist zijn mobiel versiert met spe ciale toeters, spoilers en sportvelgen: wie kan er im muun blijven voor alle lekkers dat de industrie ons voorscho telt?. Wie gaat niet door de knieën voor de styling van Bertone of Enzo Ferrari? Het beroep van meneer P. is rucht baarheid te geven aan elk on zinnig nieuwtje dat die auto- gekken verzinnen. De exacte naam van het beroep ont schoot me maar het was een combinatie van de woorden auto, promotion en publiciteit. Het klonk erg viriel. Begrijpelijk dat zo iemand, middenin het strijdgewoel, het eerste slachtoffer is, wellicht willig. Had een Porsche ge kocht en kon toen de verlei ding niet meer weerstaan. Werd gepakt toen hij 145 reed op de snelweg. Nadat hij zijn mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa uitgesproken had (hopelijk weet u, lezer, nog dat dit kerklatijn spijt en schuld vertolkt) kreeg hij een boete van 300 gulden waarvan 150 voorwaardelijk. Dat voorwaardelijke bedrag was misschien omdat de kanton rechter het toch niet helemaal vertrouwde? "Het is moeilijk om je met een Porsche aan de snelheid te houden", had ver dachte gezegd en eraan toege voegd dat hij die auto aan de kant had gedaan. Maar wat die nieuwe auto is verzweeg hij. Misschien een nog snellere Maserati Quattroporte? De invloed van deze grootin dustrie wordt nog versterkt door het systeem. Het is hier natuurlijk niet de plaats om met een snedige analyse van de produktieverhoudingen aan te tonen dat in deze wereld alle slechte menselijke eige nschappen beloond en ver sterkt worden, maar feit is wel dat in deze wereld alle belang rijke personen zich bovenmate en levensgevaarlijk haasten, en dat, als je je haast, het lijkt of je met een karwei van im portantie bezig bent. De autofabrikanten spelen daar listig op in. En zo valt zelfs de meest dorre procura tiehouder nog ten offer aan deze manie. Op de Rijnsbur- gerweg 103 kilometer per uur rijden (in de bebouwde kom), dat is toch te gortig. De Oegs- tgeester procuratiehouder A. beging dit sterke staaltje en kreeg meteen lik op stuk: 300 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Dat is de keerzijde van de uitdagend LEIDEN - Voorlopig zal de hoek Langegracht/Pelikaanstraat, waar verleden week de voormalige Leidsche Machinefabriek afbrandde, er kaal bij liggen: het uitgebrande pand wordt gesloopt. Er zullen plannen gemaakt Iworden voor woningbouw aldaar, in het kader van verbetering van de Oostdwarsgracht en omgeving. LEIÖEN - Op 28 september zollen ongeveer 125.000 kiesgerechtigden hun stem mogen uitbrengen voor de verkiezing van twintig nieuwe vertegenwoordigers (en hun plaatsvervangers) in het hoog heemraadschap van Rijnland. Zoals bekend is het de tweede maal dat er verkiezingen worden gehou den, omdat de eerste verkiezing ongeldig was verklaard. Rijnland had zich bij die verkiezingen niet aan het reglement gehouden zoals dat was goedgekeurd door de pro vinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland. Sinds de vorige verkiezingen is de kiesdrempel verlaagd. Men kan nu aan de stemming deelnemen wan neer men eigenaar of zakelijk ge rechtigde is van tenminste een kwart hectare grond of van een ge bouwd onroerend goed van ten minste f 125,-. Grotere belangen geven een meervoudig stemrecht (ten hoogste 10). LEIDEN - Voor de eerste maal na vele maanden is gisteren het hoofdge bouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst aan het Steenschuur weer ge opend. In de afgelopen periode hebben er in het gebouw ingrijpende ver bouwingen plaatsgevonden Zo zijn onder meer de ontvangst- en wacht ruimten voor het publiek sterk gemoderniseerd. Datzelfde geldt voor de spreekkamers. De ingang van het gebouw heeft een andere plaats gekre gen, namelijk in de steeg tussen het gebouw van de Sociale Dienst en het Pedologisch Instituut. Met het gereedkomen van het hoofdgebouw is ook de vroegere rayonindeling weer van kracht. Aanvragers kunnen voortaan elke werkdag van 9 tot 10 30 uur terecht in het kantoor van het eigen rayon LEIDEN - LPV "De VRINDENC LUB" HIELD EEN WEDVLUCHT VANAF Compiegne met 225 dui ven. De uitslag was: 1. J. v. Segge- len, 2. Comb. B.B. 3,7, T. Gijsman, 4,8, J. Beekman, 5,6, J. Turk, 9. Jac. Siera, 10. B. v. Vliet. LPV "De Snelvlieger" vloog met 121 duiven vanaf Noyon. De uitslag was: I. M. de Lange en Zn, 2,7, Gebr. v.d. Heijden, 3,5, Comb. Montanje, 4. F Compier, 6, J. Degen en Zn, 8. H. Moenen, 9. N. Bink, 10, J. Schou ten. HENSEL LEIDEN - Visvereniging Henge lsport hield een wedstrijd in de Rijn. De uitslag was: 1. J.Boef 3090 gr (37 st), 2. Verstraten jr. 2320 (30) 3. I. Jansen 1470 (23), 4. I. Masurel 1450 (26), 5. W. den Edel 1070 (6), R. v. Egmond F050 (18), 7. A. Sinteur 800 (15), 8. W. Masurel 730 (10), 9. D. Boon 680 (3), 10. T. Blansjaar 630 (9). In een serie van vijf artikelen zullen de vijf ontwikkelings- schetsen belicht worden die ver leden week door de projektgroep voor de binnenstad zijn gepu bliceerd. Na de eerste nota vaii aanpak, en de nota Berichten uit de binnenstadswinkel is dit de derde publikatie van de groep. Aan de haiïd van de bin nengekomen reacties op de schetsen wil de projektgroep in september beginnen met het op stellen van een plan voor de binnenstad. LEIDEN - De eerste van de vijf ontwikkelingsschetsen is gelijk de meest radicale: op het Schuttersveld en bij het station, uitlopend tot aan de Blauwpoortsbrug kan een nieuw krachtig cen trum ontstaan waar voor al- 1 les een plaats is (winkels, inde kantoren en dienstverle ning), en waar alles goed be reikbaar is met de auto en het openbaar vervoer. Het huidige centrum tussen Haarlemmerstraat en Brees- traat zal daarbij inkrimpen tot het nog als een soort buurtcentrum overblijft. De overige vier schetsen gaan veel meer uit van de bestaande situatie in Leiden, trachten een zo goed mogehjk gebruik te maken van die situatie. Met deze schets echter zou een heel nieuw hoofstuk begonnen worden in de geschiedenis van de Leidse binnenstad. Schiphollijn De projectgroep wil met deze schets inspelen op de komst van de Schiphollijn: de nieuwe spoorlijn die Leiden via Schiphol met Am sterdam zal verbinden. Op het Schuttersveld zou een aantrekke lijk zakencentrum gevestigd kun nen worden: als het ware centraal tussen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Wordt dat zakencen trum gecombineerd met een nieuw winkelcentrum, dan zullen deze twee elkaar ondersteunen. Dit we centrum zou centraal lig gen ten opzichte van de regio en zou voor alle vervoer goed bereikbaar 'zijn. Deze schets leidt tot een versnelde 1171, sanering van de binnenstad. Juist en ook omdat harde saneringsproces tot uitdrukking te brengen is de schets gemaakt. Want, zo zegt de rk projectgroep, in het huidige win kelcentrum zijn teveel winkels met grotere een zeer matige omzet; winkels die de gezonde winkels e ook nog te klein zijn. Er zal een toe- zullen dit overleven of nemende leegstand zijn: een gevaar kunnen vinden voor verkrotting. Dat sanerings- trum. proces zal door het vestigen van een De afstanden i centrum bij het station nog trum zullen makkelijk te belopen Slechts bedrijven n plaatsje zijn. Iets wat voor het nu bekende centrum niet altijd gezegd kan worden. Aan de hand van twee kaartjes maakt de projectgroep duidelijk dat het Leidse centrum van Haarlemmerstraat en Brees- traat niet alleen "wijdlopiger" is dan het Groningse, maar zelfs het Haagse! Terwijl bij een nieuw cen trum het verkeer in de binnenstad zal afnemen kan het wonen er bijna alle ruimte krijgen. Hoog Catha- rijne noemt de projectgroep als een Verschraling Terwijl de projectgroep met deze schets wijst op de grote mogelijk heden van het Schuttersveld (in combinatie met de aanleg van de Schiphollijn) worden gelijk de ge varen gesignaleerd. Als Leiden zich op een dergelijke ontwikkeling zou richten is niet te overzien wat er met het bestaande centrum alle maal zal gebeuren. Gevreesd moet worden voor een verarming: het bestaande centrum zal minder veelkleurig worden, verschralen. De waarschijnlijk in hoog tempo leegkomende winkels en bedrijfspanden kunnen verkrot ten waardoor de monumentaliteit van de binnenstad gevaar loopt. En tenslotte is het de vraag of er bij het station wel ruimte genoeg zal blijken te zijn voor de gigantische verkeersstroom die opgeroepen wordt. Is deze ontwikkelingsschets eigen lijk nog wel reëel te noemen, of is het alleen maar een theoretische mogelijkheid? Het zou hier tens lotte om een gigantische operatie gaan waarbij het hart van de stad verplaatst wordt van de Burcht naar het station. Dit is misschien zelfs in strijd met een van de hoofd doelstellingen van de projectgroep: behoud van de Leidse karakteris tiek. Nieuwe stap In de aan de ontwikkelingsschet sen voorafgaande nota "Berichten uit de binnenstadswinkel" durfde de projectgroep niet zover te gaan. Op de eerste plaats wordt uit gaande van de huidige situatie op gemerkt (blz. 115 en 116) dat een nieuw zakencentrum op het Schut tersveld, het huidige centrum nog verder uit elkaar zal trekken. Ter wijl het streven juist is naar concen tratie. Vervolgens: "Een ontwikke ling van winkels op het Schutters veld moet worden afgewezen om dat het huidige stadscentrum een dergelijke concurrentie niet of na uwelijks kan verdragen". In de be sproken ontwikkelingsschets wordt een nieuwe beslissende stap gezet: het huidige stadscentrum wordt opgeheven terwijl een nieuw centrum gesticht wordt bij het sta tion. Wethouder Waal drukt het als volgt uit: deze schets is in zoverre reëel als aan de andere schetsen teveel voorwaarden worden gesteld. Wordt bijvoorbeeld voor de be reikbaarheid van het huidige cen trum een ingrijpende doorbraak geëist, dan is nieuwbouw op het Schuttersveld misschien een be tere mogelijkheid. TOM MAAS LEIDEN - Het zogenaamde „padvinderseiland" in de Zijl nabij de Kagerplassen vertoont op diverse plaatsen grote scheuren. Naar het ontstaan daarvan is onlangs een onder zoek ingesteld door provinciale waterstaat. Volgens dat onder zoek zijn er geen aanwijzingen gevonden dat er enige samen hang bestaat tussen het ont staan van de scheuren en de zandwinning in de Zwanbur- gerpolder. De onderzoekers spreken het vermoeden uit, dat de scheuren een gevolg zijn van de langdurige droogteperiode in de zomer van 1976. Verder waren er ook scheurin gen geconstateerd in de kade van de Zwanburgerpolder. De waterkering langs de noord kant van de ontgronding is op een aantal plaatsen beschadigd, maar dat is in hoofdzaak een gevolg van de scheepvaart ter plaatse. Volgens het hoog heemraadschap van Rijnland was de kade eind mei van dit jaar geheel hersteld, met uit zondering van een stük van 150 meter waaraan nog werd ge werkt. Overigens zijn de afme tingen van de kade veel ruimer dan de minimaal vereiste afme tingen. LEIDEN - Studenten die niet eer der medicijnen hebben gestudeerd aan de Leidse universiteit, zullen zich met ingang van het komende studiejaar niet voor het vierde cur susjaar van deze studierichting kunnen laten inschrijven. De Leidse universiteitsraad besloot gisteravond voor dat cursusjaar een toelatingsbeperking in te stellen omdat het vierde jaar anders teveel studenten zou gaan krijgen. Soortgelijke besluiten zijn ook el ders al in het land genomen. Het is een gevolg van de tamelijk grote be langstelling vanuit België om voor de medicijnenstudie in een latere fase over te stappen naar Neder land. Bij de zuiderburen zijn on langs de collegegelden drastisch verhoogd. Met name Nederlandse studenten die indertijd in verband met de stu dentenstops naar België uitweken, willen nu terug om hun studie in Nederland voort te zetten. Inmid dels hebben zich voor het komende vierde jaar tien studenten die van buiten Leiden komen, gemeld! Voor hen zal in elk geval een uit zondering worden gemaakt. Moch ten zich nog meer studenten voor het vierde cursusjaar aanmelden, dan zal van geval tot geval bekeken worden of ze nog kunnen worden ingepast.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3