LEIDSCH DAGBLAD SCHOT IN FORMATIE Waass Vissers in de knel na EG-vergadering vandaag Wapenzending onderschept Overeenstemming over hoofdlijnen van grondpolitiek Amsterdam wil daling bevolking tegengaan DINSDAG 28 JUNI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35278 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoewel de bij de kabinetsforma tie betrokken politici af en toe harde woorden spreken en soms lijnrecht tegenover elkaar lijken te staan spreekt deze foto andere taal. Kabinetsformateur1 Den Uyl(links), ouw van D'66, Van Agt van het en Van Thijn van de PvdA ontmoetten elkaar gisteren vooreen gesprek over de grondpolitiek. Er kon tijdens die ontmoeting best een vriendelijke lach vanaf. ADVERTENTIE LUXEMBURG (SP) - De Nederlandse vissers zien hun inkomsten bedreigd door de aankondiging, dat Groot-Brittannië eenzijdig een totaal verbod op de ha ringvangst zal instellen in een zóne van 200 mijl. Dit is de verwachting in Luxem burg nu de visserij- onderhandelingen van de Gigantische stadsvernieuwing AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam denken de „hardnekkige" daling van de hoofdstedelijke be volking over vijfentwintig jaar te hebben omgezet in een stijging door middel van een „gigantische" stadsver nieuwing. De plannen daarvoor hebben zij vandaag gepresenteerd in een raamnota aan de gemeenteraad. Het Amsterdamse gemeentebe stuur heeft zich in deze nota tot taak gesteld in de komende tientallen ja ren de gehele woningvoorraad in de vooroorlogse stad (circa 215.000 woningen) te vervangen of te reno veren. Alleen al het verwerven en ontruimen van de benodigde gron den, bedrijven en woningen zal de gemeente naar schatting f 400 mil joen kosten. Het rijk zal een belang rijk deel van dit bedrag voor zijn rekening nemen. B en W van Am sterdam schrijven in hun nota het „de hoogste tijd" te vinden voor een „doordachter en systematischer Veel bewolking Veel bewolking en plaatselijk buien. Meest matige wind tussen zuid en west. Minimumtempera turen rond 12 graden, maxima van 17 graden aan zee tot omstreeks 21 graden in het zuidoosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 juni Zon op: 5.23 uur; onder: 22.04 uur. Maan op: 20.01 uur; onder: 3.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.04 en 14.37 our, laagwater te 10.12 en 22.41 uur. aanpak" van de stadsvernieuwing. Zij streven er „met kracht" naar in de stadsvernieuwingsgebieden lage huren te rekenen en koopwo ningen te bouwen in de premie koopsector. Er is B en W van Amsterdam veel aan gelegen, schrijven zij in hun nota verder, om het aantal hoofd stedelingen niet nog verder te laten dalen: „Om sociale en economische redenen is het gewenst dat de be volking en de werkgelegenheid in Amsterdam een bepaalde omvang en samenstelling behoudt. De ag glomeratie zou rond de 725.000 in woners moeten zijn". Onderzoekteam zaak-Menten vrijdag terug WARSCHAU/AMSTERDAM - Het onderzoekteam van justitie dat in Rusland en Polen naar bewijzen heeft gezocht in de zaak-Menten keert vrijdag in Nederland terug. Het team, bestaande uit officier van justitie A.F.J.C. Habermehl, com missaris G.G.J. Peters, inspecteur D. Pasterkamp en een tolk, kwam maandag in Krakow aan. Deze week zullen zij ook nog naar War schau gaan. Het justitiële onder- zoekteam is in februari ook al in Warschau en Krakow geweest voor ondervraging van negen weduwen van slachtoffers van massamoor den waarvoor Menten terechtstaat. Europese Gemeenschap muurvast zitten. De*EG-ministerraad kon de afgelo pen nacht geen overeenstemming bereiken over verdere beperking en verdeling van de haringvangst. Ook de Nederlandse minister van Landbouw, Van der Stee sprak de verwachting uit dat Gr.-Brittannië "conserveringsmaatregelen" zal nemen, dat wil zeggen een visserij- zóne van 200 mijl instellen. "Tot ieders verbijstering", aldus de Nederlandse minister, was de Eu ropese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, niet bereid tot een compromisvoorstel, waar alle landen (uitgezonderd het Verenigd Koninkrijk) zich voor zouden heb ben verklaard. Dat compromis voorstel zou ingehouden hebben dat de haringvangst in de Noordzee beperkt zou worden en dat Neder land boven de 1500 ton haring die het tot afgelopen woensdag gevan gen heeft, nog zo'n 3000 ton haring zou mogen vangen. Zoeken Haringreder N. Parlevliet jr., tevens voorzitter van de redersvereniging "De Vuurbaak" in Katwijk, ver telde ons vanmorgen dat de reders vanmiddag vergaderen overeet re sultaat van de EG-bijeenkomst in Luxemburg. Over de beslissing die hij verwacht zei hij: "Het zit er wel in dat we besluiten vanaf juli de Noordzee op te gaan in afwachting van wat de EG op 18 en 19 juli gaat doen op het gebied van het visserij-beleid. Je kunt zo'n hele vloot namelijk niet weken laten lig gen. Ik denk dat een deel haring gaat zoeken en een ander deel op makreel gaat vissen". Erg veel goede woorden heeft de heer Par levliet niet over voor de EG- vergadering van gisteren. "In zijn algemeenheid vind ik het een treu rige zaak, dat het er in de EG zo toegaat. Hopelijk loopt het volgen de maand anders als er een Belgi sche voorzitter voor de vergadering is. De Engelse voorzitter die het nu deed kon ook niet anders. Al met al brengt dit beleid weinig zekerheid. De situatie is uiterst zorgelijk. Ik vraag me werkelijk af wanneer we eens een verstandig beleid krijgen binnen de EG", aldus de Katwijkse reder die het beleid van minister Van der Stee uitstekend noemde. "Van der Stee doet werkelijk alles wat hij voor ons kan doen", aldus de heer Parlevliet. "De Vuurbaak"-voorzitter vertelt met grote vrees tegemoet te zien wat Engeland nu gaat doen. Eenzijdig "Bij Engeland zitten onze haring- gronden. Dus ziet het er niet best voor ons uit als Engeland naast Ier land nu ook eenzijdig een visserij- Begrip voor Molukkers erg gedaald DEN HAAG (ANP) - 67 pet. van de ondervraagde Nederlanders kan geen begrip meer opbren gen voor de Zuidmolukkers die ae laatste gijzelingen uitvoer den. Na de gijzelingen eind de cember 1975 was dit 44 pet. Dit is de uitslag van een onder zoek dat het Nipo (Nederlands instituut voor de pubüeke opi nie 13 en 14 juni onder 917 Ne derlanders instelde. Van de ge- enqueteerden antwoordde 27 pet nog wel begrip voor de ka pers te hebben tegen 41 pet in december 1975. Zes pet had nu geen oordeel. In december 1975 was dat 15 pet. Gereformeerde en niet- kerkelijke ondervraagden zijn iets meer tot begrip geneigd (34 pet en 35 pet) dan katholieken (25 pet) en hervormden (22 pet). Bij een grote meerderheid (tweederde van de ondervraag den) hebben de kapers het nu verbruid, zo blijkt uit het Nipo-onderzoek. DEN HAAG (SP) - Er komt schot in de kabinetsformatie. Na langdurig beraad tot ver in de nacht zijn PvdA, CDA en D'66 het in grote trekken eens geworden over de eerste „hobbel" in het formatieoverleg. Dat is de kwestie van de grondpolitiek waarover het thans demissionaire kabinet in maart is gestruikeld. Formateur Den Uyl heeft vanmor gen om tien uur de werkgever svoorzitters Van Veen (VNO) en De Wit (NCW) ontvangen om hun wen sen aan te horen over het sociaal economisch beleid. Een woordvoerder van de forma teur liet na afloop weten dat drs. Den Uyl het gesprek „nuttig en in formatief' had gevonden. Morgen om half tien volgen FNV-voorzitter Wim Kok en vertegenwoordigers van het CNV. Een voorstel dat Den Uyl vorige week over de grondpolitiek lan ceerde is definitief van de baan. Er zal geen feitelijk verbod komen op de verkoop van oudere woningen in stadsvernieuwingsgebieden, anders dan aan huurders of aan de gemeente. De fractieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) zijn het daar over eens. Van Thijn vond dat zelfs dat een dergelijk verbod in absolute zin moeilijk te verwezenlijken is. Opeenstapelen Eensgezindheid bestaat er voorts het voorkomen van het opeenstapelen van schadevergoe dingen voor grondeigenaars die on teigend worden. Uitgangspunt is dat bij onteigening van grond de gebruikswaarde wordt vergoed. Deze kan worden aangevuld door een vergoeding voor schade als gevolg van het feit dat iemand investeringen in die grond nalaat omdat deze door pla nologische beslissingen van de overheid binnenkort toch ontei gend zou worden. CDA, PvdA en D'66 zijn het er over eens dat deze „negatieve ontwikke- lingsschade" niet nog eens bij an dere correcties op onbillijkheden bij onteigening tegen gebruiks waarde mag komen. Het CDA vindt echter - in tegen stelling tot de PvdA - dat de moge lijkheid om weidegrond te laten be stempelen als land- en tuinbouw- grond ook tot de negatieve ontwik- kelingsschade moet worden gere kend. V oorkeursrecht De partijen bij de kabinetsformatie zijn het er over eens dat de overheid ook een voorkeursrecht moet krijgen bij de aankoop van grond die van belang is voor het natuur behoud. Dat moet wettelijk gere geld worden. Eveneens is in beginsel overeens temming bereikt over het aan ban den leggen van de prijsstijgingen voor landbouwgronden. De recht streekse prijsbeheersing van land bouwgronden via de grondbank zoals Den Uyl die wil vormen is voor het CDA nog een groot pro bleem. Maar daarover zal de forma teur ook binnenkort nieuwe voor stellen doen. Vermogenswinst Tenslotte bestond er tussen Van Thijn, Van Agt, Terlouw en forma teur Den Uyl overeenstemming over de invoering van een belasting op winst uit vermogen. Van Agt wil die echter uitgebreid zien tot een vermogenswinstbelas ting op roerende - naast onroe rende - goederen. Bovendien wil hij dat er daarnaast een systeem komt waarbij verliezen die optre den bij het verhandelen van ver mogensbestanddelen fiscaal ge compenseerd kunnen worden. PvdA, CDA en D'66 zijn het er over eens dat de vermogenswinstbelas ting niet moet gelden voor bezitters van eigen huizen die hun huis ver kopen wanneer ze gaan verhuizen. De verwachting is dat formateur Den Uyl morgen, of anders na de Europese topconferentie die don derdag afloopt zal komen met een „invulling" van het sociaal econo misch beleid voor de komende ja- Betty Stove Is doorgedron gen tot de halve finale van het tennistoernooi van Wimbledon. Dat Is nooit te voren een Nederlandse spe ler of speelster gelakt. Zelfs Tom Okker niet In sljn beste dagen. Morgen ontmoet Betty de Blitse vechtjas Sue Barker PAGINA 9 Veel moslek en toneel ln nieuw theaterseizoen PAGINA 5 Op talrijke plaatsen is het verkeerskabaal te groot PAGINA 7 Timman na favoriet in IBM-toernooi. PAGINA 11 Amerika maant Israèl water bij de wijn te doen PAGINA 13 Minister Van der Stee zóne gaat instellen. Het lijkt toch nergens op als landen die grote sommen gelds uit het sanerings fonds ontvangen, dergelijke maat regelen nemen". De heer Parlevliet heeft die pessimistische mening vooral omdat het er toch al niet rooskleurig uitziet voor de haring visserij. "We waren het er al over eens dat de vangst op haring moest worden beperkt. We leefden zelfs al met de gedachte dat er wellicht he lemaal niets meer zou mogen den gevist. Nu is het echter kwestie geworden van nieuwe on zekerheid, van maar weer afwach ten". ADVERTENTIE me* 9ro?«"»lC Uort»n?_ Piano's l".euw) 2MÏ.- 2.365.. 3^45:- 2.645.. 2.795, 1Mb 2.895, 6^25:. 3.945.- Rich. WEBER(nw) 5^937. 3.895.. AMSTERDAM (ANP) - De rijkspo litie te water heeft in samenwer king met de douanerecherche naar eerst thans bekend is geworden vo rige week donderdag in de Amster damse haven een clandestiene wa penzending naar een land in midden-Amerika onderschept. Nadat de politie was getipt dat op een kade een havenarbeider met wapens liep te venten, werd aan boord van een Westduits vracht schip een onderzoek ingesteld. Daarbij kwam een partij van 900 gloednieuwe jachtgeweren, pisto len en revolvers te voorschijn, die in de scheepspapieren als „ijzerwa ren" stonden vermeld. Er was geen munitie bij de wapens. Volgens de rijkspolitie te water, die verband met het onderzoek de i schip, de Westduitse kapitein en het land van bestem ming niet wil vrijgeven, waren de wapens in het Spaanse Bilbao aan boord gekomen. Volgens de ad ressering waren ze bestemd voorde „guardia nacional" (nationale gar de) van een land in Midden- Amerika. De politie, die de wapens in beslag heeft genomen en de kapitein een proces-verbaal wegens overtreding van de vuurwapenwet heeft gege ven, onderzoekt nu het mogelijk is geweest de wapens als „ijzerwa ren" in te laden en voor wie ze even tueel bestemd waren. Het schip is inmiddels weer uit Amsterdam ver trokken voor de reis naar Midden- Amerika. Petrof* 4.7037- 3.595.- BECHNER(meuw) 5.395;. 3.995. I Yamaha (nieuw) A*95r- 3.560. Aug. Forster* 4^80.- 3.640. I RMBACH "J'wï" -5,9757. 4.445. j Steinway Sons* 13.309.- 10.750. TCHAIKA 'l'w*1 3.4507. 5.495. Heagele* 7,209.. 4,10°. Vleugels Ibach* 79.600:-1 4.1 00.< Bösendórfer* .27.900;. 18.600. Yamaha* U,mr. 9.350. Steinway Sons* 35,400.. 20.900. ESTONIA(nieuw) 29^00r- 19.900.. Bluthner* 29,9007- 18.300. Grotrian Stemweg24,4007- 15.900. BECHNER (nieuw) 13.4507. 10.850. Bechstein* -2*^500:. 13.400, Wijkverpleegkundigen nodig UTRECHT (ANP) - Er zijn dit jaar ruim 1100 nieuwe wijkverpleegkundi gen nodig om de te verwachten vacatures op te vullen en om het bestand ook kwalitatief op peil te brengen. De opleidingen voor maatschappelijke gezondheidszorg zullen echter hoogstens 565 gediplomeerden afleveren. Bij de noodzakelijke uitbreiding van het takenpakket in de toekomst is zelfs een aanvulling nodig met bijna 3200 plaatsen voor wijkver pleegkundigen en ziekenverzorgenden plus nog eens een kleine vijfhon derd voor hoofdwijkverpleegkundigen, districtsverpleegkundigen en verpleegkundigen in algemene dienst. De nationale kruisvereniging heeft dit becijferd in een „Meerjarenraming kruiswerk 1978-1982" die ze staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) heeft aangeboden als basis voor het overleg over de voortgang en de financiering van het kruiswerk. 4 weken lang het MLEIDSCH M DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS n Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis. 1 Naam 'T. Adres c) Woonplaats H Gironr. Hok|e a Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1