Israël water bij de wijn te doen Plannen voor j j Amerika maant vredesmacht in Rhodesiê' CARRILLO SLAAT TERUG NAAST HET NIEUWS Handel in ijsbergen mogelijk IN SPANJE Moeizaam gesprek Suarez-Gonzalez 1 DINSDAG 28 JUNI 1977 BUITENLAND PAGINA 13 WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse regering heeft Israël ge waarschuwd tegen het principe dat over zijn bezetting van de weste lijke oever van de Jordaan en de strook van Gaza niet kan worden onderhandeld. De woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, Hod- ding Carter, verstrekte gisteren een verklaring waarin uitdrukking werd gegeven aan de zienswijze van de regering-Carter met betrek king tot het Midden-Oosten. In het document onderstreept zij haar mening dat "geen enkel ge bied, de westelijke Jordaanoever inbegrepen, automatisch moet worden uitgesloten van zaken waarover onderhandeld kan wor den". Een dergelijke uitsluiting zou, aldus de verklaring, in strijd zijn met het beginsel van onder handelen zonder voorwaarden vooraf te stellen. Zij zou ook niet in de geest zijn van resolutie 242 van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties, die het kader voor deze on derhandelingen moet vormen. In de verklaring waarschuwen de Verenigde Staten dat "vorderingen in de richting van een vrede op ba sis van onderhandelingen dit jaar van essentieel belang zijn om ko mende rampen te vermijden". Compromissen Een vredesrègeling, die het doel is van de resoluties 242 van november 1967 en 338 van 'oktober 1973, ver eist van beide partijen moeilijke compromissen. "Wij vragen niet om eenzijdige concessies", aldus de verklaring. De regering nodigt hierin de Arabische landen uit "een soort vrede te sluiten die vertrou wen geeft in haar duurzaamheid. Dat betekent het treffen van een voor alle betrokken partijen aan vaardbare regeling voor het garan deren van veilige grenzen". In haar verklaring herinnert de Amerikaanse regering eraan dat president Carter heeft gesproken over "een vaderland voor de Pales- tijnen", waarbij over de juiste sa menstelling nog moet worden on derhandeld tussen de partijen. Wil een vrede duurzaam zijn dan moet zij ook van toepassing zijn op het Palestijnse probleem". De Verenigde Staten herinneren er in de verklaring voorts aan dat reso lutie 242 "voorziet in de ontruiming door Israël van bezet gebied. Wij zijn van mening dat deze resolutie een terugtrekking betekent van alle drie fronten, de Sinaï, de Golan en de westelijke Jordaanoever en Ga za. Exacte grenzen en veiligheids maatregelen dienen tevoren tot stand te worden gebracht in onder handelingen zonder voorwaarden vooraf'. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Cyrus Vance, waarschijnlijk de auteur van deze verklaring, had gisteren bespre kingen met president Carter en vervolgens met de Israëlische am bassadeur, Simcha Dinitz. Deze vertrekt dezer dagen naar Israël voor overleg met de nieuwe rege ring. Vredesplan De nieuwe minister van Buiten landse Zaken van Israël, Mosje Da- jan, heeft een vredesplan voor het Midden-Oosten opgesteld dat een verdeling van "het land van Israël (Israël en West-Jordanië) afwijst en een vreedzaam naast elkaar be staan tussen Israël en de Arabieren in West-Jordanië wil". Dit heeft het Israëlische blad Jedioth Acharo- noth gisteren gemeld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen officiële bevesti ging geven van het bestaan van dit plan dat premier Menachem Begin midden juli mee naar Washington Volgens het plan zou een onder scheid worden gemaakt tussen "de Palestijnse vluchtelingen" die zich in cis-Jordanië gevestigd hebben, en de bewoners van dit gebied die nooit hun verblijfplaats verlaten hadden. Eerstgenoemden zouden vallen onder een afzonderlijke re geling die met name voorziet in het verlenen van schadevergoeding. Laatstgenoemden zouden de ban den moeten behouden met Jorda nië waarvan zij burgers zouden blijven. SNEEUW IN ZUID-AFRIKA In sommige delen van Zuid-Afrika is gisteren sneeuw gevallen en in Oranje-Vrijstaat hebben zich gedurende de nacht temperaturen van 11 graden onder nul voorgedaan. Zuidafrikanen die niet gewend zijn aan strenge winters kregen te maken met bevroren waterleidingen en laagjes ijs op hun ramen. LUGUBER POSTPAKKET De Westduitse politie ondervraagt een vrouw die haar doodgeboren baby over de post had toegestuurd aan een vader van vier kinderen. De moeder, een 18-jarige verkoopster uit Beieren, heeft gezegd dat ze alleen maar van het kind af wilde en dat haar de naam van een man inviel met wie ze verder geen betrekkingen had. De verkoopster kon worden aangehouden omdat de man die haar pakket kreeg onder de namen van mogelijke afzenders waarom de politie hem gevraagd had, ook die van de vrouw had laten vallen. Onderzocht wordt nu of er tussen beiden toch niet een intieme ver houding heeft bestaan en de vrouw heeft gehandeld uit wraak. BRIT GEEN DANDY MEER De vrouwenemancipatie kan de reden zijn waarom de Britse man nen, eens de dandies van Europa, zich nu zo slecht kleden. Dat is de mening van Britse modedeskundigen. Doordat vrouwen er zo op zijn gaan staan dat zij op gelijke voet met de man worden behandeld zijn de mannen op landelijk niveau gaan mokken, denken ze. Door zich belabberd te kleden proberen ze de aandacht op zich te vestigen en uiting te geven aan hun gepikeerdheid, zoals kinderen stout zijn om de aandacht van moeder te trekken. Een andere reden voor het tragische verval in kleedkunstige ele gance zou volgens de bond van kledermakers kunnen zijn de strenge voorschriften die ten aanzien van de kleding in Groot-Brittannië heersen. De bond verwijst naar het "belachelijke incident" dat in de zomer van '76 midden in de hittegolf plaats had op het tennis-toernooi in Wimbledon, toen officials dagenlang in verhit debat verwikkeld wa ren over de brandende kwestie of men zijn colbert mocht uittrekken. De bond wees erop dat, uitgezonderd China, Groot-Brittannië het enige land is waar politieke overtuiging in de mannenmode wordt uitgedrukt en maatschappelijke status wordt aangegeven. LONDEN (UPI/DPA) - En- I geland en de Verenigde Sta ten ontwikkelen plannen voor de oprichting van een internationale vredesmacht om bij de overgang naar een zwart meerderheidsbewind zorg te dragen voor de stabi liteit in Rhodesiê. Dit is gis teren door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen meegedeeld. De strijdmacht zou in hoofdzaak moeten bestaan uit strijdkrachten van de landen van het Gemenebest. In diplomatieke kring twijfelt men er aan of er wel een Amerikaanse soldaat bij betrokken zal worden. Volgens de woordvoerder van het ministerie zijn de plannen bespro ken door minister Owen in de wan delgangen van de onlangs gehou den topconferentie van het Geme nebest in Londen en met minister van Buitenlandse Zaken Vance van Amerika. De woordvoerder kon berichten niet bevestigen dat Canada, India, Ghana en Nigeria al troepen zou den hebben toegezegd. De plannen voor een vredesmacht behoren tot nieuwe ideeën die En geland en de Verenigde Staten hebben besproken. De drie voor naamste elementen hiervan zouden zijn een onafhankelijke grondwet, overgangsregelingen waarbij be grepen voorzieningen voor hand having van wet en orde en de instel ling van een ontwikkelingsfonds voor een onafhankelijk Zimbabwe (Rhodesiê). Owen hoopt met deze voorstellen eind juli een nieuwe vredesreis te maken naar zuidelijk Afrika. Offensief Uit Salisbury is gisteren vernomen I dat de Rhodesische regering reke ning houdt met een aanstaand of fensief van guerrillastrijders aan de noordwestelijke grens van het land. Daar zijn grote samentrekkingen van guerrillatroepen waargeno men. Volgens het Rhodesische opperbe vel worden de guerrillastrijders ge steund door de regering van Zam bia. Als inderdaad een offensief zou worden ontketend, zo verluidde in Salisbury, dan zouden de Brits- Amerikaanse inspanningen om een vreedzame oplossing te bewerk stelligen, mislukken. In het weekeinde is het twee keer tot vuurgevechten aan de grens ge komen. Zondag werd het Rhodesi sche steunpunt Kazangoela op 50 kilometer ten westen van de Victoria-waterval aangevallen. Za- i terdag hebben volgens de Rhodesi- l sche berichten Zambiaanse solda- i ten over de waterval heen Rhodesiê beschoten. Tegenacties die door P Rhodesiê ondernomen werden, al- L dus Salisbury, kostten aan 19 "ter- roristen" het leven. i In Loesaka verklaarde president Paul Warake: 1 "Geen termijn voor SALT vaststellen" MOSKOU (Reuter) - Paul Warnke, Amerika's belang rijkste onderhandelaar op het gebied van ontwapening, heeft gisteren verklaard dat oktober niet een absolute uiterste ter mijn was voor een nieuw Amerikaans-Russisch verdrag •ter beperking van de strategi sche (kern)bewapening. Na een bezoek van zes dagen aan Moskou zei Warnke tegen journalisten dat er nog een mo gelijkheid was dat tegen de herfst een akkoord zou worden bereikt, maar dat 3 oktober (de datum waarop het in 1972 be reikte SALT-akkoord afloopt) niet moet worden beschouwd als een soort absolute termijn. Beide partijen streefden ernaar voor die datum een nieuwe overeenkomst te sluiten, volgens Warnke is het belang rijkste dat contructieve onder handelingen voortduren. Als beide zijden constructief en hoopvol onderhandeld hebben, zal op een of andere wijze een oplossing worden gevonden voor het verstrijken van de ter mijn. Overigens zei Warnke dat tij dens zijn bezoek aan Moskou niet was gesproken over de SALT. Het belangrijkste doel daarvan was bespreking van demilitarisatie van de Indische Oceaan. Overeengekomen werd in de nabije toekomst ver dere besprekingen te houden". PARIJS (AP) - Deskundigen uit verschillende landen gaan in Amerika in de herfst van dit jaar de mogelijkheden bekijken van het transport van ijsbergen met behulp van een 1 atoomonder zeeër naar landen met een te kort aan (zoet)water. Prins Mohammed al Feisal al Saoed, hoofd van de Saoedi- arabische maatschappij die zich bezig houdt met de omzetting van zout in zoet water, en de Franse poolonderzoeker, Paul-Emile Victor, deelden dit gisteren mee tijdens een pers conferentie na een tweedaags symposium over ijsbergen in het Franse dorpje Marly le Roy. Prins Mohammed, tevens pre sident van een maatschappij voor het internationaal trans port van ijsbergen (ITI), zei dat er in Saoedi-Arabië duidelijke belangstelling voor het project bestaat. "Voor wat betreft de zoetwatervoorziening is de ijs berg de zoetwaterbron van de toekomst, er zijn er genoeg en er ontstaan steeds weer nieuwe," aldus de Arabische prins en de Franse poolonderzoeker. Voor het transport van een ijs berg zouden aangepaste atoomonderzeeërs gebruikt kunnen worden. Eerder was een methode ont wikkeld om de ijsberg met be hulp van sleepboten voort te trekken. De onderzeeërs kun nen echter gebruikt worden om te duwen. De duikboot kan te vens dichter bij het centrum van de massa van de ijsberg komen, waardoor een betere ba lans tijdens het transport wordt verkregen, een bijkomend voordeel is dat een onderzeeër geen last heeft van slechte weersomstandigheden. Kenneth Kaoenda, dat Zambia door Rhodesiê was geprovoceerd en dat zijn leger een vergeldings maatregel had genomen. Geen geloof Steeds meer blanken geloven niet meer in een toekomst in Rhodesiê. Dat valt tenminste af te leiden uit de emigratie-statistiek van mei 1977. In die maand emigreerden 1750 blanke Rhodesiërs, wat een record betekent. Er konden slechts 415 nieuwkomers worden inge schreven. Sinds begin dit jaar zijn al ongeveer 5000 blanken uit Rho desiê vertrokken. In het land wo nen 270.000 blanken en ongeveer 6.2 miljoen zwarten. De Spaanse premier Suarez (rechts) in gesprek met socialisten leider Gonzales. Haldeman en Mitchell moeten straf uitzitten MADRID (Reuter) - De Spaanse premier Adolfo Suarez en de socia listische leider Felipe Gonzales hebben gisteren voor de eerste keer sinds de algemene verkiezingen beraadslaagd. Op tal van punten waren zijn het niet met elkaar eens, zoals al meteen bleek, met name de bestuurlijke hervormingen vormen een mogelijk struikelblok. Premier Suarez wil een aantal ministeries opheffen, terwijl hij ook weer nieuwe wil oprichten. Gonzales is van mening dat een dergelijke be langrijke kwestie aan het nieuwe parlement moet worden voorge legd. Suarez heeft het plan geopperd één ministerie in te stellen voor de fensie en de drie bestaande aparte ministeries voor landmacht, luchtmacht en marine op te heffen. Het doel hiervan zou zijn de strijd krachten verder los van de politiek te maken. In tegenstelling tot eerdere berich ten is de Democratisch^ Centrum-Unie van Suarez niet één party geworden. Wel zal de unie als één fractie in het parlement optre den, om zodoende sterker te kun nen optreden. De christen democraten, liberalen en sociaal democraten zullen buiten Het par lement echter niet in een partij op gaan. De leider van de sociaal democraten, Francisco Fernandez, wil niet dat zijn partij de identiteit verliest. Zijn partij zal vandaag wel een document ondertekenen, waarin de unie wordt opgericht en waarin beloofd wordt verder te gaan met de pogingen te komen tot een „geïntegreerde partij". DJIBOUTI - Ahmed Dini van de nationale vergadering van de OAE, leest de verklaring voor volgens welke Djiboeti als een onafhankelijke staat te boek staat. Rechts naast hem de president van Djiboeti Hassan Goeled. Djiboeti werd gisteren als 49ste lid van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid toegelaten. De Militaire Democratische Unie (UMD) heeft gisteren een beroep gedaan op koning Juan Carlos en de regering om negen legerofficie ren hun. functie terug te geven, die ze Vorig jaar verloren, omdat zij een coupe tegen dictator Franco zou den hebben voorbereid. In Madrid kwam het gisteren tot een treffen tussen oproerpolitie en 200 betogers, die demonstreerden vooreen algehele amnestie voor po litieke gevangenen. De aanleiding was het uitstel van een proces tegen vier linkse extremisten, die be schuldigd zijn van terrorisme. De verbannen president van de vooroorlogse regionale regering van Catalonië, Josep Tarradellas, is gisteren onverwacht in Madrid aangekomen voor besprekingen met premier Suarez en mogelijk ook koning Jan Carlos. Tarradellas leeft sinds de burgeroorlog in bal lingschap in Frankrijk. De goede verkiezingsresultaten van de parti jen die streven naar een autonoom Catalonië, hebben ertoe geleid dat de Catalaanse eisen sterker in de belangstelling zijn komen te staan. De regering in madrid is zich ervan bewust dat dit probleem meer aan dacht verdient. In de Baskische streek duurt het geweld nog altijd voort. Zondag werd in Vitoria een politieman doodgeschoten. Het is nog niet duidelijk of politieke motieven de achtergrond zijn. In Bilbao vuur den onbekenden twee schoten af op een guardia civil, maar de poli tieman bleef ongedeerd. FRANKFORT AID ODER - Bij een botsing tussen een goederen- en een personentrein zijn gistermorgen bij Frankfort aid Oder in Oost-Duitsland zeker 27 mensen omgekomen. Onder hen bevinden zich de beide treinma chinisten. WASHINGTON (UPI) - De vroe gere Amerikaanse minister van jus titie John Mitchell en de stafchef van het Witte Huis tijdens het pre sidentschap van Richard Nixon, Haldeman, zullen hun gevangenis straf definitief moeten uitzitten. Gisteren werd hun hoger beroep door het hooggerechtshof in Was hington verworpen. Vorige week gingen Mitchell en Haldeman naar de gevangenis om hun straf van 30 maanden tot acht jaar uit te zitten. Mitchell en Hal deman zijn veroordeeld omdat zij onder ede valse verklaringen heb ben afgelegd over de betrokken heid van het Witte Huis bij de in braak in het hoofdkwartier van de Democratische Partij in 1972 wat leidde tot het beruchte Watergate- schandaal. MADRID (UPI, AFP) - De Spaanse communistenleider Santiago Car- rillo heeft gisteren verklaard dat hij liever een algehele breuk met Mos kou riskeert, dan dat hij toegeeft aan de Russische druk om het "Eu- rocommunisme.' vaarwel te zeg gen. "Ik zal mijn onafhankelijke positie bewaren, wat het ook mag kosten", zo zei Carrillo op een pers conferentie. "Wij zullen de banden met het Kremlin niet verbreken maar we nemen het risico dat het Kremlin dat wel doet". De 62-jarige Carrillo gaf commen taar op het artikel in het officiële Russische weekblas "Nieuwe Tijden", waarin zijn opvattingen over communisme werden veroor deeld. Het artikel, dat later uit voerig door het persbureau Tass werd gebracht, bevatte de waar schuwing aan het adres van de Eu rocommunisten, dat zij een breuk in de internationale communisti sche beweging willen bewerkstel ligen. De Spaanse communisten leider daagde de Russische critici uit een open debat te houden over de aard van het communisme in de wereld in de jaren zeventig .en tachtig. Hij zei dat de Spaanse Communis tische partij (PCE) de volledige tekst van het Russische artikel zal publiceren, echter wel met enige kanttekeningen van de PCE, om de zaak van twee kanten te belichten, zodat de mensen zelf kunnen oor delen. Met gevoel voor ironie voegde hij eraan toe dat de Russen er wellicht beter aan zouden doen om ook zo te handelen, omdat het Kremlin toch al zoveel geld uitgeeft aan het drukken van allerlei artike len. Carrillo sprak van "een soort reli gie", waarbij hij niet zeker wist of deze "eerste aggressie" niet beant woord zou worden door "excom municatie" vanuit het Kremlin. Hij zei dat de Spaanse communistische partij zo "solide is als een steen". De PCE kan volgens hem rekenen op steun van andere Westeuropese communistische partijen, zoals de Fransen en de Italianen. "Europa moet zichzelf organiseren als een autonoom gebied", zo legde Car rillo het basis-idee van het Euro- communisme uit. "Het moet onafhankelijk zijn van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Tot dit Europa moe ten niet alleen de NAVO-landen behoren, maar ook de Warchau- pact-landen". Het Eurocommu- nisme betekent volgens hem het einde van een periode waarin één socialistisch land de socialistische bewegingen in andere landen diri geert. "De Russen dachten dat wij de zwaken waren van de Westeuro pese communistische partijen, maar dan hebben zij zich toch ver gist". Carrillo dreef vervolgens de spot met Moskou door te zeggen dat de Sowjet-Unie al voor de verkiezin gen met haar kritiek had moeten komen. "Het zou ons honderddui zenden stemmen meer hebben op geleverd".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13