Lefebvre draait de zaak om mmwimnin Jan Timman favoriet zege IBM- toernooi NORIT Break Geen Sowjet-deelname Theo Peeters tweede UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? n DINSDAG 28 JUNI 1977 Vechter voor het „onveranderlijke geloof' Zal de conservatieve Franse monseigneur Marcel Lefebvre het op een schisma laten aankomen? Voor hemzelf, zijn honderdduizenden aanhangers en de paus lijkt dat nauwe lijks meer een vraag. Als de Kerk hedentendage zoveel experimenten toelaat, waarom zou er dan geen ruimte mogen zijn voor net experiment van terugkeer naar de traditie? De hamvraag van mgr. Lefebvre aan de paus. Een vraag met de beantwoording waarvan de paus het moeilijk heeft. Voorvech ters van "links" als de Zwitserse theoloog, prof. dr. Hans Küng, en de Franse theoloog pater Yves Congar hebben die vraag duidelijk positief beantwoord. De paus zou zich daar best achter kunnen scha ren, ware het niet dat het nauwe lijks meer gaat om het aanvaarden van een traditionalistisch experi ment. Het gaat nu meer om aan vaarding van de besluiten van het tweede Vaticaans concilie en de gehoorzaamheid aan de paus, voorwaarden voor pater Congar om zich niet negatief t.o.v. mgr. Lefeb vre op te stellen. En dat Lefebvre zijn hoofd buigt, is nauwelijks te verwachten. In zijn ogen is de paus op de verkeerde weg door onver kort te staan achter de door het Va ticaans concilie gewenste voorzie ningen. Een concilie, dat mgr. Le febvre verwerpt als schismatiek. Hij draait de zaak dus om. Mis van 1570 Waar gaat het Lefebvre nu in eerste instantie om? Duidelijk blijkt dat dat de liturgievernieuwingen zijn. Hij accepteert noch de vernieuwde Latijnse mis noch de eucharistie viering in de eigen taal. Hij wil on verkort vasthouden aan de mis vol gens de Ordo Missae van paus Pius V van 1570. Dat betekent de mis le zen in het Latijn met de rug naar het volk toe en de communie uitreiken aan de gelovigen in knielende hou ding en de hostie op de tong. Dit alles in een met H. Hart en Mariab eelden duidelijk als Rooms- Katholiek herkenbaar kerkge bouw. Eigenlijk niets bijzonders, want tot de jaren zestig wist men niet anders. In tweede instantie, maar daar gaat het in wezen om, verzet hij zich te gen het liberalisme in de kerk. Hij komt op voor het onveranderlijke geloof in de absolute waarheid, de eeuwenoude dogma's en de kerke lijke wetten, die niet mogen wor den vervangen door het persoon lijke geweten. Vandaar dat in zijn seminarie de priesterstudenten, uiteraard in soutane, uitsluitend de Summa-leer van Thomas van Aquino krijgen gedoceerd. Om zijn ideeën te verwezenlijken, sticht mgr. Lefebvre in 1969 de Fra- ternité Sacerdotale Saint Pie X, de priesterlijke broederschap van de H. Pius X, de grote bestrijder begin deze eeuw van het modernisme. Zijn broederschap krijgt in 1970 of ficiële erkenning van "Rome". Hij sticht in het Zwitserse plaatsje Econe een eigen seminarie, waar priesters volgens de oude leer en gewoonten worden opgeleid. Jaren houdt hij zich koest. In 1975 echter begint hij zijn kruistocht te gen de nieuwe liturgie. Het preken wordt hem in Zwitserland verbo den. De curie roept hem ter ver antwoording en de erkenning wordt ingetrokken. Hij negeert dit besluit. Medio 1975 wordt hij ge schorst in die zin, dat hij het pries terlijke ambt niet meer mag uitoe fenen. Deze maatregel wordt "met droefenis", zoals de paus dat in zijn brief omschrijft, getroffen, omdat mgr. Lefebvre zich niet wenst te houden aan de door het concilie voorgeschreven nieuwe liturgie. De paus eist "volledige onderwer ping". In zijn antwoord getuigt mgr. Lefebvre van "onvoorwaarde lijke verbondenheid met de H. Stoel en met de plaatsbekleder van Christus op aarde". Eind oktober stelt "Rome" alle bisschoppen van de wereld in kennis van het verbod van Lefebvre's broederschap. Eind juni vorig jaar wijdt hij tegen Monseigneur Marcel Lefebvre: reeds ver voortgegaan op de weg van een schisma (definitieve breuk) alleen zijn toegestaan aan geldig gewijde priesters. Uit de brief blijkt duidelijk, dat als hij zich niet on middellijk onderwerpt, maatrege len tegen hem genomen zullen worden. Mgr. Lefebvre beantwoordt medio juli de brief met erop te wijzen, dat hij tot zijn spijt niet in de gelegen heid is gesteld met de paus te spre ken. Hij vraagt de paus nederig ("Trés Saint Père") terug te keren tot de oude Latijns-Romeinse litur gie, de Vulgaat (de officiële rk La tijnse bijbelvertaling) in ere te her stellen en de oude katechismus van het concilie van Trente weer in ge bruik te nemen. Ten slotte beroept hij zich op paus Pius V, die in zijn bul "Quo primum tempore" van 1570 over de door hem ingestelde me" hem uit zijn bisschoppelijke en priesterlijke functies (suspensie a divinis). Hij mag de mis niet meer lezen, de sacramenten niet meer toedienen en niet meer preken. Honderdduizenden katholieken nemen het voor hem op. Uit een opinie-onderzoek blijkt medio au gustus dat meer dan een kwart van de Franse katholieken achter hem staat. Op de laatste zondag van augustus, nadat de paus een hartstochtelijk beroep op hem had gedaan om de eenheid in de kerk niet te verscheu ren, draagt mgr. Lefebvre in Rijssel een mis volgens de oude ritus op, in het bijzijn van meer dan 7000 men- In zijn preek beschuldigt hij de kerk van "overspel" met de vrijzin- die de kerk zo ernstige schade be rokkent, en over zijn daaruit voort vloeiende verantwoordelijkheid voor zijn volgelingen en de hele kerkgemeenschap". Verdere sanc ties blijven achterwege. Mgr. Le febvre houdt het voor mogelijk dat de tegen hem ingestelde sancties worden opgeheven en dat er over eenstemming met het Vaticaan komt. Hij noemt de ontmoeting "een positieve audiëntie en niet de mislukking die ik verwachtte". Afwijzing Zondagmorgen heeft de ge schorste Franse bisschop Le febvre een priesterwijding toe gediend in het Benedictijner klooster van Flavigny sur Öze- rain.Met deze wijding is hij in gegaan tegen de waarschuwing van paus Paulus die hem had geschreven dat hij met voort zetting van priesterwijdingen "een onherstelbare breuk" zou veroorzaken. De brief van de paus was het antwoord op de voorwaarden, die Lefebvre aan het Vatikaan had gesteld om de voorgeno men priesterwijdingen in Econe uit te stellen. De voorwaarden hadden be trekking op het tweede Vati- kaanse concilie; een serie be sluiten van dit concilie moest worden herzien, in het bijzon der op het gebied van de oecu mene, de godsdienstvrijheid en de liturgiehervorming. Ook eist Lefebvre dat de afgeschafte misliturgie in ere wordt her steld. Er zijn verschillende strafmaat regelen tegen Lefebvre moge lijk, wanneer deze weigert toe te geven. Hij kan tot de lekestaat worden teruggebracht en de paus kan tot zijn excommunica tie besluiten. Deze excommu nicatie behoeft niet officieel te worden afgekondigd, want zij komt vanzelf tot stand, als Le febvre priesters gaat wijden terwijl hij uit zijn bisschop sambt is geschorst. Terugzet ting tot de lekestaat heeft grote consequenties voor Lefebvre, omdat hij dan zijn juridische bevoegdheden verliest, die hij nu als bisschop heeft. de uitdrukkelijke wens van de paus dertien priesters en diakenen. Het Vaticaan verbiedt hem voorlopig voor een jaar te wijden. De door hem gewijde priesters wordt ver boden de mis op te dragen of an dere handelingen te verrichten, die misorde heeft verklaard dat "in nigheid, een overspel waaruit een eeuwigheid geen priester kan wor- "onechte mis" is voortgekomen, den bestraft op grond van het feit, Medio september ontvangt de paus dat hij deze mis opdraagt". Bijge- dan eindelijk na twee jaar de kop- volg is de straf ongeldig, zo rede- pige monseigneur, waarbij hy hem neert mgr. Lefebvre. vraagt "na te denken over de door Onmiddellijk daarop schorst "Ro- hem in het leven geroepen situatie, Na een maand komt er een brief van de paus, waarin hij mgr. Lefebvre bezweert een minimum aan in stemming te betuigen met de standpunten van paus en concilie. Hij wil pas de schorsing opheffen als Lefebvre duidelijk wil belijden wat van elke katholiek wordt ver wacht. Een week later komen 10.000 rooms-katholieken in Friedrichs- haven bijeen voor een traditionalis tische mis. Mgr. Lefebvre verzekert de aanwezigen op de ingeslagen weg voort te gaan. De laatste brief van de paus bevat naar zijn mening een afwijzing van alle verzoeken aan de paus. Dat noemt hij "ongelooflijk, volslagen onaanvaardbaar". "Rome" reageert dan eind vorig jaar op dit onaan vaardbaar met de constatering dat mgr. Lefebvre "reeds ver is voort gegaan op de weg van een schis- In het belang van geloof en kerk moet dat-en datis voor beide parti jen een kwestie van "geven en ne- me.n" - worden voorkomen, want ruzies tussen "groten" gaat altijd ten'koste van de "kleinen". De ro'oms-katholiek "in de staat" is er dè dupe van. En dat mag niet. THEO KROON „De sekte heeft het recht om te bestaan maar is geen christelijke kerk, gezien een aantal fundamen tele verschillen". Dat zegt de nationale Raad van Kerken in de Verenigde Staten over de Unified Family van de Zujdkoreaan Moon. De raad publi ceerde de resultaten van een onder zoek door rooms-katholieke en pro testantse theologen naar de theolo gische identiteit van deze „unifica- tiekerk", die, zoals voldoende be kend, ook volgelingen in Neder land heeft. De theologen wijzen op de verlos sing, die volgens het christelijke ge loof voor ieder mens mogelijk is, terwijl de sekte van Moon leert, dat individuen en volken opgedeeld kunnen worden in groepen van „paradijsachtigen" en „duivelach- tigen". Het christelijke geloof be schouwt de bijbel als hét boek, ter wijl de Unified Family vindt dat de openbaringen van Moon, neerge legd in zijn boek „De goddelijke principes", de bijbel overtreffen. De Moon-sekte gelooft dat Jezus Christus als redder gestrand is, waar hij aan het kruis gestorven is, en dat de „Heiland van de tweede messiaanse komst" - voor velen Moon - Christus moet verdringen. Ten slotte wijzen de theologen op het anti-semitisme van de sekte. Een dergelijk onderzoek werd in Amerika actueel toen de regionale Raad van Kerken in New York moest overwegen, de Unified Fa mily als lid toe te laten. Dat lid maatschap werd twee jaar geleden, met 31 ten 8 stemmen afgewezen. Ook individuele kerken hebben zich tegen de sekte van Moon uitge sproken. Zwarte president De algemene vergadering van Lutherse Wereldbond in Dar es Sa laam heeft de 51-jarige bisschop Josiah M Kibita, van het bisdom Bukoba in Tanzania (Afrika), tot president van de Wereldbond ge kozen. Het is voor het eerst in de dertigjarige geschiedenis van de bond dat een Afrikaan het voorzit terschap krijgt over de 95 leden- kerken omvattende organisatie. Kibira is een Finse theoloog opge volgd die sinds 1970 president was. Hij is eredoctor van de universiteit van Uppsala (Zweden) en stu deerde theologie aan onder meer de kerkelijke hogeschool Bethel in Nordrhein-Westfalen en aan de Zendingsacademie in Hamburg. Met verschillende resoluties, in het bijzonder over het apartheidssys teem in Zuid-Afrika en de schen ding van de mensenrechten in alle werelddelen, is zondag de zesde al gemene vergadering van deze We reldbond geëindigd. In scherpe bewoordingen veroordeelt de bond de apartheid, en hij roept de leden-kerken op stem te zijn van minderheden die tot zwijgen zijn veroordeeld. De bond deelt de ont zetting van de publieke opinie over de „mateloze" gruwelijkheden" in Ook de Islam zou sterke aandacht moeten krijgen. Op last van de Oegandese autori teiten moeten vier Oostenrijkse pa ters van Mill Hill het land verlaten. Het zijn de enige Oostenrijkse mis sionarissen die daar werkzaam zijn. Als reden gaf de regering op dat Af rikanen zelf hun werk kunnen Vakbeweging De landelijke werkgroep van kerkelijke basisgroepen en kriti sche gemeenten vindt het volko men terecht als werknemers één vakorganisatie willen. Daarom is de werkgroep verbaasd over de verklaring van de Nederlandse bis schoppen die een federatie in plaats van een fusie voorstaan. Als het nog zinvol is, aan de kerkelijke autori teiten hierover advies te vragen, moeten de bisschoppen zich dan niet scharen achter de pogingen van de werknemers om zich zo sterk mogelijk te maken in één open vakbeweging? Zo vraagt de werkgroep zich af. De Nijmeegse socioloog prof. Thur- lings is er niet helemaal gerust op, of de bisschoppen niet terug willen naar de vroegere verzuilde organi satievormen. Naar zijn mening is er Het uitvoerende comité van de lut herse bond wordt in een andere re solutie opgeroepen, de gesprekken met andere christelijke tradities hoge prioriteit te geven. Naast de gesprekken over eucharistie en ambt willen de lutheranen erken ning van de Augsburgse confessie (de lutherse geloofsbelijdenis) door de rk kerk tot hoofdthema maken. in het bisschoppelijke advies een uitspraak die daarop wijst. Met name deze: dat de kerk zich maat schappelijk niet mag beperken tot bezinning en getuigenis en dat ge zamenlijk gezocht moet worden naar een vorm waarin kerkelijke leiding, kerkleden en vakorganisa tie zich op elkaar kunnen afstem men op alle niveaus van beleids voorbereiding, beleidsvorming en beleidsuitvoering. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Ridderkerk E. Bakker Nieuwerkerk aan de IJs- sel, te delft M. J. Kalvenhaar Nieuwleusden, te Sirjansland (Zeeland) kandidaat K. ten Kloos ter Katwijk aan Zee; aangenomen naar Lunteren W. Westland Veen, naar Wezep A. Stegenga Barneveld; bedankt voor Oldebroek I. Kok Zoetermeer. Geref. Kerken: aan genomen de benoeming tot leraar godsdienst en maatschappijleer aan het H. Vissercollege te Nieuw-Vennqp G. Baerends Ak- 'krum, de benoeming tot leraar godsdienst aan het chr. lyceum te Arnhem H. J. van Duinen Utrecht, de benoeming tot hoogleraar in de praktische theologie aan de protes tantse faculteit in Brussel en de be noeming bij het vormings- en toe- rustingswerk van de kerken in Bel gië te Antwerpen G. L. Goedhart Nijmegen, de benoeming tot we tenschappelijk medewerker aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam R. Fernhout Ommen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband: aangenomen naar Zoetermeer kandidaat L. F. Swayer Kampen. AMSTERDAM - Wie zal het worden: Timman dan einde lijk, of Niles die het vorig jaar al was, of misschien Torre, de nog steeds in ons land tamelijk onbekende Aziatische grootmeester met de Zen-glimlach? Gebruikelijke vragen aan het begin van een van de gebruikelijkste schaaktoer nooien die jaarlijks in ons land de aandacht vragen: IBM, zeventiende aflevering, plaats van handeling de RAI in Amsterdam. De Russen doen niet mee, dit jaar. „Geen politieke redenen", zei FIDE-president Max Euwe tijdens zijn openingswoord. Het had ge kund, dat wel, immers IBM was vo rig jaar de prelude op het defecte ren van Viktor Kortsjnoj en nu de Door Alexander Münninghoff ex-Rus nog steeds in de running is voor het wereldkampioenschap (vrijdag begint hij in Evian, Frank rijk, de halve Finales voor de kandidaat-matches tegen Poloega- jevski) begint zijn afzwering van al les wat Sowjet is steeds pijnlijker te worden. Maar een politieke bestraf fing van dit kapitalistische IBM- toernooi ligt niet ten grondslag aan de Sowjet-afwezigheid alhier. In Leningrad In Rusland vindt momenteel een belangrijk toernooi in Leningrad plaats en de resterende representa tieve grootmeesters zijn op de een of andere manier bij de kandida tenmatches betrokken, als secon dant bijvoorbeeld. Maar ook zonder Russen is dit IBM-toernooi een topper op de wereldschaakkalen- der. De kwantiteit is dezelfde ge bleven: een zestienkamp. Dat is al een heel ding, als we het noodge dwongen reduceren van de Hoog- ADVERTENTIE (j 50$0HM__ HREE Jan Timman bekijkt de loting van het IBM-toernooi. In de eerste ronde speelt de favoriet tegen Panno. tbetroi maagstoornissen ook in de vakantie! ovens naar een twaalfkamp in ge dachten houden. Met zestien man heb je nou eenmaal vier ronden langer de kans om - bijvoorbeeld - een zwakke start te compenseren. Met zestien is het een echt toernooi. Kwalitatief is dit IBM zelfs sterker dan vorig jaar. Twaalf van de zes tien deelnemers zijn grootmee sters, waarvan de besnorde Joegos laaf Hulak de jongste titeldrager is. Hij is de debutant in dit IBM- toernooi, samen met de gerouti neerde Argentijn Panno, die al in 1956 triomfen vierde in Amster dam, al betrof het toen een heus kandidatentoernooi. Vaker Gemeten naar de plaats op de we- relranglijst moet Timman ditmaal eerste worden. Dat hebben we al vaker aangekondigd, maar het kwam er nooit uit in toernooien op vaderlandse bodem. Het is niet dat Timman zich op een geheimzinnige manier verlamd voelt als hij voor eigen publiek moet spelen, daar voor is hij tezeer professioneel in ternationaal georiënteerd. Het is gewoon de loop der dingen ge weest: buitenlandse toernooien die een aanslag op zijn energie en crea tiviteit pleegden, en dan lichtelijk freewheelen in een omgeving die hem toch wel als de primus erkent. En ook ditmaal ziet het er niet al te hoopvol uit: loodzware toernooien in Bad Lautenberg en Las Palmas, meto.a. tweemaal Karpov, brengen Timman in dit IBM-toernooi enigs zins vermoeid aan de start. Als hij hetniet wordt zal de Engelsman Mi- los het wel zijn, imponerend als hij was het vorig jaar, toen hij met die voor het laatst sinds mensen heugenis een partij van Karpov heeft gewonnen. Dat was in Manil la, eind vorig jaar, en Torre bleef in die vierkamp Karpov zelfs voor in de eindstand. Van de andere grootmeesters kunnen misschien alleen de genaturaliseerde Ameri kanen Reshevsky en Kavalek nog iets moois bereiken in de RAI. Res hevsky omdat hij al 60 jaar top- schaak bedrijft en derhalve moei lijk te versloan zal blijken, al begint zijn leeftijd (66) het voormalige wonderkind parten te spelen. En Kavalek omdat hij al enkele jaren achtereen in Amsterdam lichtelijk heeft teleurgesteld, wat voor een Vrij spel JELENIA GORA - Theo Peeters is Korycki. Mede door de goede klas als tweede geëindigd in het klas- sering van de andere Nederlanders, sement van een wegwedstrijd voor Luuk Oosterhof derde, Henrico van junioren in de buurt van Jelenia der Nieuwenhof vierde en Gerrit Gora in Polen. Peeters had na de Dolfsma negende won Nederland vier etappes een achterstand van 42 met grote voorsprong het ploege- seconden op de Pool Mieczyslaw nklassement. professional zoals hij reden genoeg is om er nu eens extra tegenaan te gaan. Met ingang van vandaag is de Glazen Zaal van de RAI in Amster dam weer schouwtoneel voor de menselijke bedenksels, hersens pinsels, fantasieën, blunders en trouvailles die gezamenlijk ge makshalve onder de noemer van het schaakspel worden gerang schikt. Naast de grootmeester- groep is er een - opmerkelijk jeug dige - meester twaalfkamp, waarin voor Nederland Langeweg, Ligte- ring, Scheeren en Van der Sterren zullen uitkomen. In totaal zullen ruim 1000 schakers in de RAI doende zijn, de vierkampen en de tienkampen meegerekend. Een wereldrecord, dat de IBM volgend jaar nochtans hoopt te overtreffen. Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Juliar.astraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» edree: S.v.p. In bloklettefa Invullen! In leder vakje a.v.p. aan letter NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Wijknummer Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11