Kwestie Leidse Vaart op de spits gedreven CAROLUSKRING EXPOSEERT Discussie over bevoegdheden van wijkraden Rooftochten Leidenaars in Noordwijk Lezers schrijven Noordwij kerhout grijpt naar wet Le/cfee agenda Beelden in plantsoenen ter gelegenheid van Kaagweek Adviesraad: geen bedrijven in Pancras-Oost STAD EN RAND ZATERDAG 25 JUNI 197ï Kijkwoningen Maandag 20 juni jl. stond er een verslag in het Leidsch Dagblad over de kijkwoningen in de Serin- Inspraak was nihil. En al mijn po gingen om een deskundige bij ons team te voegen, die opkwam voor de belangen van de bewoners en om tegenspel te geven aan aanne mer en architect mislukten. En het resultaat. Nu ben ik zelf ook een bewoonster van dit plan, maar tot mijn spijt kon ik niet zoveel vreugde voelen, bij het bekaken van deze woningen. Ik ben lid van de bewonerscommissie geweest maar heb mij teruggetrokken om dat ik van mening was, dat de be langen van de bewoners door dit comité niet goed behartigd werd. NOORDWIJKERHOUT/LEIDEN - Met de we- genwet in de hand wil de gemeente Noordwij- kerhout Leidsevaart-eigenaar Leiden gaan dwin gen het onderhoud van het beelbesproken weg dek te betalen. De onderhandelingen zijn volgens B. en W. van Noord wij kerhout de finitief op een dood spoor geraakt. De pogingen om tot een minnelijke schikking te komen zijn gestrand op een verschil in vraag en aanbod: Noordwijkerhout wil bij overname van de Leidsevaart een afkoopsom van 450.000 gulden vangen; Leiden wil niet meer dan 235.000 gulden met rente sinds 1974 betalen, zoals bleek uit een brief van 6 juni. Dat laatste bedrag kwamen Leiden en Noord wijkerhout begin '74 overeen echter met ontbindende voor waarde dat de verkaveling van de Hogeveense polder door zou gaan. Dat gebeurde niet waardoor de on derhoudskosten van de Leids evaart voor Noordwijkerhout ho ger uitvallen dan 235.000 gulden. Op basis van de wegen wet gaan B. en W. van Noordwijkerhout nu op 30 juni een voorstel in de raad bren gen om zelf het onderhoud op zich te nemen en te bepalen dat Leiden daarvoor jaarlijks met een bijdrage van 101.338 gulden moet "boeten". Afkopen van die jaarlijkse plicht zal Leiden 1.266.725 gulden gaan kosten. De wegenwet bood Noordwijker hout de richtlijnen bij het komen tot deze bedragen. Voordat een dergelijk raadsbesluit rechtsgeldig wordt moet ook Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland er goedkeuring aan hech ten. Volgens B. en W. van Noord wijkerhout heeft GS laten weten met deze bedragen te kunnen in stemmen. Warmond neemt muziektent weer in gebruik WARMOND - De muziektent op de Baan zal vandaag weer geopend worden. Nadat tijdens oudjaar de t tent in brand was gestoken, hebben rietdekkers en schilders ervoor ge zorgd dat St. Matthias vanavond (om kwart voor acht) een nummer tje muziek en show kan weggeven. Als gast zal ook de band „Adest Musica" uit Sassenheim optreden. Gedurende de feestelijkheden zal de jubileumcommissie van Matt hias loten verkopen. De trekking daarvan zal tijdens een feestavond op 3 september plaatshebben. De winnaar van de hoofdprijs kan me teen op vakantiepad gaan, want hij (of zij) krijgt een weekendreis voor twee personen naar Parijs of Lon den. Op 12 mei heeft Noordwijkerhout al gedreigd deze maatregel te zullen nemen. Leiden wilde toen nog maar 100.000 gulden betalen tegen over de 450.000 die Noordwijker hout vroeg. Het dreigement had tot gevolg dat Leiden op 6 juni be richtte wel de 235.000 gulden, ver meerderd met rente, die beide col leges van B. en W. in 1974 over eenkwamen, te willen betalen. Een overeenkomst overigens tussen de oude colleges en na de gemeente raadsverkiezingen in '74 door het nieuwe en huidige Leidse college werd verworpen. Leiden heeft aangekondigd beroep tegen de bedragen, die Noordwij kerhout nu volgens de Wegenwet heeft berekend, aan te zullen teke nen. Het hele geschil tussen de twee gemeenten berust nog altijd op het feit dat Leiden de Leids evaart overeenkomstig de oor spronkelijke functie van jaagpad wil onderhouden en dat Noordwij kerhout de weg wil aanpassen aan het huidige verkeer. Daarin zat en zit het verschil in de vraag van Noordwijkerhout en het aanbod van Leiden. De Leidsevaart in Noordwijkerhout LEIDEN - De bevoegdheden en samenstelling van eventueel in het leven te roepen wijkraden in Leiden vormden gisteravond de voornaamste discussie punten tijdens een gemee nschappelijke ledenvergade ring van de Leidse afdelingen van de PvdA, de PPR en D'66. Dat de samenstelling van wij kraden op democratische basis zal moeten plaatsvinden was voor geen van de partijen een probleem maar over de wijze van verkiezen van wijkraadsle den bleef de vergadering nogal vaag. Veel stof tot praten leverden de toe te kennen bevoegdheden op. Gemeenteraadslid Frits van Oosten (PPR) toonde zich er een voorstander van wijkraden beslissings-bevoegdheden te geven en te laten beschikken over een eigen budget. Rene Eikerbout, voorzitter van de Leidse PvdA-afdelging, maakte daar de kanttekening bij dat goed zal moeten worden nage gaan welke beslissings bevoegdheden van het gemee ntebestuur zich lenen voor de centralisatie. In samenhang met het onder werp van de wijkraden kwamen ook de bevoegdheden van zo genaamde functionale organen (organen uitsluitend samenge- PvdA, PPR en D 66: steld uit vertegenwoordigers die bepaalde deelbelangen be hartigen zoals de Sportstich ting, de Leidse Jeugd Actie, de Culturele Raad) aan de orde. Aan PvdA- en D'66-zijde be klemtoonde men de louter ad viserende taak van deze orga nen en zag men geen heil in het toekennen van beslissings bevoegdheden. Van PPR-kant werd opgemerkt dat functio nele raden niet uit zogenaamde deskundigen zouden moeten worden samengesteld maar uit direct betrokkenen uit het be treffende werkveld. Niet eens waren de drie partijen het gisteravond over de proce dure die tijdens de vergadering moest worden gevolgd. De PPR wilde de gezamenlijke leden vergadering duidelijk vastleg gen op uitspraken terwijl de PvdA en D'66 zich louter wilden bepalen tot het voeren van dis cussies. Gemeenteraadslid Leo Meyer (PvdA) vond het onjuist de gemeentelijke werkgroep die momenteel bezig is met het voorbereiden van een wijkraden-experiment "voor het blok te zetten" met een uit spraak van de ledenvergade ring. Overigens kwam uit de discussies naar voren dat de PPR voorkeur heeft om het ex periment met een wijkraad te doen plaatsvinden in de Me- renwijk omdat hier al sprake is van een duidelijk afgebakend territoriaal gebied. Wethouder Hans van Dam merkte op dat de huidige wijk- comités, die min of meer optre den als pressiegroepen, ook al veel bereiken en in vergelijking met op te richten wijkraden weinig kosten. Van Dam: "Die comités hebben geen verant woordelijkheden maar die wil len ze ook niet. Ze willen ge woon iets voor elkaar brengen, bijvoorbeeld de inrichting van een plantsoentje en dat lukt dan dikwijls nog prima in direct contact met de ambtenaren. Daar hoeft het college of de ge meenteraad helemaal niet aan te pas te komen". Omdat de vergadering gisteravond slechts aan vier van de tien discussie-punten toekwam werd besloten in oktober of no vember weer een gezamenlijke leden-vergadering te beleggen. reeds ervaring had met de i tie. En nu zaterdag bij het bekijken van voornamelijk de bovenwoning zag ik wat ik gevreesd had. Name lijk een half gerenoveerde woning waarin achterstallig onderhoud was gepleegd. De renovatie be stond alleen uit douche-cel, ach terslaapkamer, balkon en schuur. Aan de voorzijde van de woning is uitgezonderd de afschuwelijke ra men niet te zien dat deze woningen gerenoveerd zijn. Geen nieuwe dakpannen, kapellen en voordeur, in tegenstelling tot de woningen in plan I. Daar zijn de dakkapellen nieuw en op de goot geplaatst, zo dat de slaapkamers groter zijn ge worden. Van dit alles niets in plan II. Integendeel, daar is de kleinste slaapkamer zo klein geworden, dat als men er een bed in plaatst de kastdeuren niet meer open kunnen. Aan de vloeren is niets gedaan en die zijn dan ook in zeer slechte staat. Vliering was niet te zien of deze geïsoleerd was, want een trap naar de vliering ontbrak. Wanneer alle apparaten in de keuken ge plaatst zijn heeft men nog zeer weinig ruimte, dus zal men moeten kiezen tussen koelkast of gasfor nuis. Ik meen dat deze huizen voor echtparen met twee kinderen be stemd zijn maar dan moet men waarschijnlijk wel twee kinderen in eén slaapkamer huisvesten. Nu de huurprijs. Ik las in het L.D. dat de huren 160 tot 180 gaan doen. Dit is de voorlopige huur prijs. Pas na de volledige renovatie zullen we de werkelijke huurprijs weten. Ik schat deze op 200 a 225. Dat is veel te duur voor een half gerenoveerde woning. Reken daarbij de verhoogde stookkosten van een naar mijn mening niet goed geïsoleerde woning. Ook de bewo ners van plan I betalen deze huur maar zij hebben dan wel een eenge- zins en ook een betere gereno veerde woning. Dat er in plan II zo slecht gerenoveerd wordt is mede te wijten aan de slechte renovatie bij fase I enkele jaren geleden. De schuldenlast van toen wordt nu in rekening gebracht. MEVR. C. W. S. DE GRAAF, Anjelierstraat la, Leiden. Straattoneel Werktheater ook in Leiden AMSTERDAM - Het werktheater uit Amsterdam gaat de komende maanden in een tent straattoneel brengen in zes steden, waaronder Leiden. Voor de middagvoorstel ling wordt "Doodgewoon" ge speeld voor kinderen vanaf zes jaar. Dit stuk gaat over leuke, verdrie tige en spannende avonturen van een sterke jongen en zijn zieke broertje. 's Avonds wordt "Hallo mede mens" uitgevoerd. Het straatthea ter, waarvan voorstellingen gratis 'toegankelijk zijn, is achtereenvol gens te zien en te horen: op de Lammermarkt in Leiden, het Vrijt hof in Maastricht, het Malieveld in Den Haag, in het park aan de Zij- pendaalseweg in Arnhem, achter het Casino in Den Bosch en op het Museumplein in Amsterdam. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 uur Nieuwe Rijn 20a. trefcentrum werk groep homofilie/COC, 8-11 uur nam. Middelweg 19, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125802. Café "De Twee Spieghels", Nieuwstraat 10, muziekprogramma, 3 uur nam. De Watersportvereniging Voor schoten houdt zondag een bootjes- tocht. De start is bij de uitspanning „De Nieuwe Vaart" )(voor beken den Ome Tinus) in Stompwijk. De tocht voor kleine toerbootjes is op gezet als een puzzeltocht. NOORDWIJK - Dankzij het door tastende optreden van een 16-jarige jongen heeft de Noordwijkse re cherche de hand kunnen leggen op een viertal jeugdige Leidenaars die per auto rooftochten in de bad plaats ondernamen. Donderdag avond sloopten zij een koperen lan taarn van de gevel van een woning in Dobbelmanduin. Dit werd ech ter gezien door de zoon des huizes, die op z'n fiets achter de auto met dieven aanging. Omdat de wagen op de Prins Hendrikweg moest stoppen voor een in scene gezet "ongeluk" van daar spelende kin deren kon de jonge Noordwijker het kenteken van de auto opnemen. De politie kon de auto zodoende snel opsporen. In de auto trof men twee buitenlantaarns aan. De bestuurder, een 18-jarige mili tair, en zijn drie passagiers in de leeftijd van zestien en veertien jaar konden worden aangehouden. Toen ze door de recherche aan de tand werdeam aan het licht dat ze behalve in Noord wijk ook in Sas senheim, Rijnsburg en Leiden lan taarndiefstallen hadden gepleegd. Eén van de jeugdige dieven kwam enkele weken geleden ook al met de politie in aanraking toen hij in een restaurant aan de Koningin Wilhelmina Boulevard een vals bankbiljet van duizend gulden had uitgegeven. WARMOND - Ter gelegenheid van de Kaagweek werd gistermiddag de expositie van de beeldhouwers vereniging "Caroluskring" ge opend. De beelden, zowel abstract als figuratief, staan opgesteld langs de plantsoenen van Mariénhaven. De Caroluskring is een open ver eniging van beeldhouwers die met een zeer wisselende expositie door het land trekt. In 1963 werd op de Linnaeushof de eerste tentoonstel ling gehouden. De groep had toen nog geen naam en koos tijdelijk de voornaam van Linnaeus, Carolus. Sindsdien is die naam niet meer veranderd. Zowel particulieren als gemeenten kopen beelden uit de expositie. Zo heeft de gemeente Warmond optie genomen op een aantal beelden en wel: "Meisje met bal", "Pinguïns", en "Kraanvogel". Actie tegen raadsbesluit Doelenterrein LEIDEN - Twee bewoners van de Pieterswijk hebben in een brief aan de Leidse gemeenteraad beroep aangetekend tegen de goedkeuring die de raad afgelopen woensdag gaf aan het structuurplan voor het Doe lenterrein. Volgens de briefschrij ver mist het besluit iedere zeker heid dat die structuur ook ooit wer kelijk gerealiseerd wordt, omdat de raad niet heeft gesproken over de inpassing van dat structuurplan in het bestemmingsplan. In de brief die ook is toegestuurd aan verschil lende ministeries wordt gevraagd het besluit ter schorsing voor te dragen of het raadsbesluit te ver nietigen. De commissie financién zal de.de finitieve keus bepalen alsook de plaats voor het aan te schaffen beeldje. Tussen alle beelden van de Caro luskring is ook een Warmonds beeld te aanschouwen. Het is ver vaardigd door een aantal Warmon- ders en opgedragen aan "Ome Toon, aan Peer en iedereen die het zien wil". De "kunstenaars" leggen ook uit wat zij zien in het beeld van het dagelijkse leven in Warmond maar daarbij laten zij wel ruimte voor de fantasie van de waarnemer. Niet netjes De organisatie van de Caroluskring toonde zich verontwaardigd over dit Warmondse beeld: "Deze men sen suggereren dat onze beelden door iedereen gemaakt kunnen worden en dus van weinig waarde zajn. De schadekans voor onze ex positie is hierdoor met 100 pet. ver hoogd. Ik ben er alles behalve ge lukkig mee en ik vind het allesbe halve netjes". De politie zal echter een extra oogje in het zeil houden. Daarbij heeft het gemeentebestuur goede hoop dat de Warmondse bevolking op de juiste wijze van de expositie zal ge nieten. Dat is mogelijk tot en met 16 juli. Maandag Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen van 8-10 uur nam. Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, Leidse Amateur Fotografen Ver., 8 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, vergadering gemeenteraad, 8 uur nam. STAG-drukkerij SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Van half 8 's avonds tot 8 uur 's morgens, tijdens het weekend doorlo pend van vrijdagavond tót maandag morgen, bereikbaar, vertrouwelijk. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groe- I noord): H.C. Jasperse jr., Witte Singel 72, tel. 124961; Wijk II (Kooi en Meren- wijk):P.L. Tan, Schoenerwaal 13, tel. 210890; Wijk 111 (Waard Professoren- wijk en Tuinstadwijk): A. van Luyk, i Wasstraat 2a, tel. 122522; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van I zaterdag lOuurvm. tot zondag 8 uur vm.: A. Boer, Kennedylaan 46. tel. 762115; van zondag 8 uur vm. tot 24 uur F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - Van t Woud en Reuling, Hoofdstraat 40, tel. 130070 (zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). I Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 152747. Voorschoten - B. van Beusekom. Piet Heijnlaan 6, tel. 071-763551 (zaterdag); C. Meijer, Chopinlaan 16, tel. 2493 (zon- dag). Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522-12665. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136;Apotheek Voorschoten, Leids- eweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 212753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp. tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondhei scentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141. tst. 35 (dag en nacht). Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst. telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van ll-13uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hoge- ndorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw, Bin nenstad, Gerecht 10, tel. 143503, woe. 16.30-17.30 uur. Noord, van Hogendorp- straat 36, tel. 144912, ma. 10.30-11.30'uur. Kooi, Driftstraat 49a, tel. 149726, di. 10.30-11.30 uur. Morskwartier. Morsch- wijk Topaaslaan. tel. 761196. woe. 10.00-11.00 uur. Tuinstadwijk, Herens traat 45, tel. 144112, vr. 10.30-11.30 uur. Stadhuis, Stadhuisplein, tel. 145344, do 17.30-19.30 uur. Belangstelling Warmond worden tentoongesteld. LEIDEN - Pancras-Oost mag geen opvang worden van bedrijven die elders uit de binnenstad worden geweerd. Dit schrijft de Adviesraad voor de Binnenstad in haar advies over het verbeteringsplan dat enige tijd geleden voor deze wijk tussen Hooigracht en Herengracht ver schenen is. Kleine bedrijven die geen hinder geven mogen van de Adviesraad wel in de wijk gehand haafd blijven. Met het oog op het stimuleren van het wonen in de wijk wijst de Ad viesraad erop dat het dringe d ge wenst lijkt een school voor kleuter en lager onderwijs voor de wijk te plannen. Wat betreft de reconstructie van de Hooigracht - een voorstel werd in het verbeteringsplan gedaan om vrije fietspaden aan te leggen - wil de Adviesraad nog niet vooruitlo pen op het verkeersplan dat mo menteel voor Leiden opgesteld wordt. Als proef voor een redelijk veilige oplossing zou de Advies raad fietsstroken willen afbakenen met strepen die 2 tot 3 mm boven het wegdek uitsteken, die voor au tomobilisten duidelijk merkbaar zijn. Ten slotte vestigt de Adviesraad de aandacht op de Scheluwbrug en de Kleine Havenbrug: dit zijn de laat ste spilbruggen in Leiden, die als zodanig voor het nageslacht be waard dienen te blijven. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 J aarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2