Al eens eerder overval op school in Smilde li Tweetal licht groot aantal bedrij Moordenaar van Cor J. nog op vrije voeten? /f2jjJeMelW Lezers schrijven J7" Magere yoghurt hele liter 'VanAgt zet wereld op zijn kop' daar blijft'n mens gezond bij! WOENSDAG 22 JUNI 1977 BINNENLAND Mededeling aan Kamercommissie Molukse zaken DEN HAAG (ANP) - De lagere school in Bo- vensmilde, die op 23 mei tegelijk met de trein in De Punt door Zuidmolukkers werd overvallen, blijkt al eerder het doelwit van een overval te zijn geweest. Dit heeft het comité uit de bevolking van Bovensmilde in een gesprek met een speciale Kamercommissie voor Zuidmolukse zaken meegedeeld. Volgens één van e leden van de commissie werden een gymnastiekonderwijzer en een aantal leerlingen „enige tijd" gegijzeld. Niet bekend is wanneer die eerdere gijzeling precies heeft plaatsgevon den. Het dagblad „De Telegraaf' meldde vanochtend dat de twee gijzelingen bij De Punt en in Bo vensmilde onafhankelijk van el kaar op touw zijn gezet. De gijzeling van de vier leerkrachten en 105 kinderen is gedaan door vier Zuidmolukkers, die in eerste in- stanti betrokken waren bij de plan nen om een trein te kapen, aldus het ochtendblad. Toen echter besloten werd het aantal treinkapers te ver minderen en dit aantal afviel, beslo ten de vier Zuidmolukkers op eigen houtje de school te overvallen. De treinkapers vonden, volgens „De Telegraaf', de vier in de school maar „een stelletje sufferds" die hun eigen plannen dwarsboomden. Verdere bijzonderheden over het gisteren gehouden gesprek tussen het burgercomité en de Kamer commissie werden nit verstrekt. Dit op uitdrukkelijk verzoek van twee van de drie leden van het co mité die hun veiligheid als voorna amste argument aanvoerden. Zij waren bang voor represailles. WD-Kamerlid mevrouw Kap- peyne van de Coppello, voorzitter van de Kamercommissie, volstond met de mededeling dat de Bo- vensmilders vragen uit de commis sie hadden beantwoord. De Kamer leden zullen morgen, als de Tweede Kamer over de gijzelingen bij De Punt en Bovensmilde debatteert, de opmerkingen in hun betoog verwerken. Vanuit het comité werd, aldus een van de Kamerleden, aangedrongen op een wat grotere spreiding van de Zuidmolukkers. Bijvoorbeeld zou den jonge mensen niet meer in de wijk maar tussen Nederlanders woonachtig moeten zijn. Ook pleitte men voor scherpere po litiecontrole. Men heeft nu althans het gevoel dat de politie verschil maakt door minder duidelijk op te treden ten aanzien van de Zuidmo lukse gemeenschap. Men wees er op dat meldingen over gehoorde schoten in Bovensmilde soms door de politie werden afge daan met de opmerking dat die af komstig waren van een schietbaan in de omgeving. Minister Van Kemenade van On derwijs en Wetenschappen heeft gisteren ook een bezoek gebracht aan Bovensmilde. Hij heeft daar gesproken met plaatselijke en pro vinciale autoriteiten, onderwijzers en met ouders van Nederlandse en Molukse kinderen. Eén van de be langrijkste punten was, wat er op de scholen moet gebeuren na de grote vakantie. Beperking surveillance Molukse wijk in Krimpen KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) - De politie van Krim pen aan den IJssel zal de sur veillance rond de Zuidmo lukse wijk in die plaats tot en met zondag 3 juli beperken. Dat is vanmorgen vroeg door een woordvoerder van de ge meente meegedeeld na afloop van een uren durend gesprek tussen het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van de Molukse gemeenschap over de moeilijkheden in Krimpen van de afgelopen dagen. Binnen de Molukse wijk zal niet worden gepatrouilleerd, zo is meegedeeld. Over de fre quentie van de surveillances is tijdens de bijeenkomst op het gemeentehuis wel gesproken, maar men wilde daarover geen verdere mededelingen doen. Van Zuidmolukse kant is de wens geuit dat de politie zich rond de wijk zal beperken tot één patrouille per etmaal in een normale politieauto. Het gemeentebestuur heeft toege zegd dat de surveillance zal plaatsvinden met gewone po litiewagens en niet met over valwagens of met gepantserde voertuigen. Het gemeentebestuur van Krimpen aan den IJssel heeft de vertegenwoordigers van de Zuidmolukkers uitgenodigd voor een nieuw gesprek op 1 juli. Rond middernacht was het in Krimpen en in Moordrecht, waar zich de afgelopen nach ten herhaaldelijk moeilijkhe den hebben voorgedaan, rus tig. Overzicht van de raadzaal van Krimpen aid IJssel, waar gisteravond een gesprek werd gehouden tussen vertegenwoordigers van de Molukse gemeenschap en de gemeente en de politie. BARNEVELD/PUTTEN (ANP) - De oud-Puttenaar D. die op zater dag 14 mei na een klopjacht over de Veluwe op een camping in Putten kon worden gearresteerd heeft te genover de politie bekend dat hij ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - CDA- fractievoorzitter Van Agt zet de we reld op zijn kop als hij volhoudt dat de eis van het CDA evenveel zetels als de PvdA te krijgen in een vol gend kabinet geen voorwaarde vooraf is. PvdA-fractieleider Van Thijn schrijft dat deze week in het PvdA-blad "Roos in de vuist". Van Thijn noemt het "een ultima- tieve eis nog voordat kon worden nagegaan of er programmatisch ge zien wel een vertrouwensbasis aanwezig is". De socialist is ver wonderd over de volgorde die bij deze formatie door het CDA wordt aangehouden: eerst de zetels en dan het programoverleg. Door samen met zijn compagnon R. uit nen hadden aanvankelijk een kan- Ede een groot aantal bedrijven voor toor in Dodewaard, later in Ede. honderdduizenden guldens heeft Ook in België had Trucking Service opgelicht. een vestiging. Het onderzoek in Het tweetal opereerde onder de deze wirwar van oplichtingsprak- naam Trucking Service. De man- tijken is voor een groot deel gedaan door de Barneveldse politie. Voor dat die de waslijst van zwendel- praktijken kon samenstellen is men een maand met het onderzoek bezig geweest. Voor de Barneveldse politie kwam de zaak aan het rollen toen een be drijf uit Barneveld aangifte deed van vermoedelijke oplichting. Di recteur D. van Trucking Service had bij dit bedrijf twee vrachtwa gens gehuurd. In plaats van de voertuigen terug te brengen ver kocht hij ze door. De Barneveldse eigenaar stelde al les in het werk om zijn wagens te rug te krijgen, maar pogingen in die richting waren vruchteloos. Tens lotte wendde men zich tot de poli tie. Uit het onderzoek bleek dat dit huur-doorverkoop spelletje de fa voriete sport van beide oplichters was. In Apeldoorn huurden de twee mannen een aggregaat van enkele duizenden guldens dat werd door verkocht. Het spel van "huur en verkoop" werd niet alleen gespeeld met trek kers en opleggers, zegt de politie. Onder gefingeerde bedrijfsnamen bestelden D. en R. kantoormeube len, olie en vetten. De lijst van ge dupeerden is lang volgens de poli tie. Hij loopt van de PTT (die nooit een cent vergoed kreeg voor tele foon en telex) tot en met de man die een frisdrankenautomaat plaatste in het bedrijf. Trucking Service had in haar "beste tijd" acht man in dienst. In april van dit jaar ontsloeg de direc tie alle personeel, omdat er geen geld meer was om de salarissen te betalen. Half mei volgde de arresta tie van D. en R. en kon de politie beginnen aan haar onderzoek. de volgorde omgekeerd. Deze keer is de logica van een der gelijke werkwijze nog dwingender als anders", aldus Van Thijn. Het kabinet is immers gevallen over het eerste van de vier hervormings voorstellen, de grondpolitiek. Eerst zou dus afgetast moeten worden of de vertrouwensbreuk die hierdoor is ontstaan kan worden geheeld. MIDDELBURG (ANP) - Loopt de moordenaar vari de Vlissingse binnenschipper Cor J. (44) uit Vlissingen nog op vrije voeten? Deze vraag wierp de verdediger van Rikus S., mr. M. J. van Be- ntum gistermorgen in Middel burg op tijdens de tweede dag van het proces inzake de moord op de binnenschipper op 6 no vember van het vorige jaar in Vlissingen. Cor J. werd toen in de huiskamer van zijn woning te Vlissingen door drie schoten uit een geweer gedood. De advocaat van de Vlis singse kelner F. van de K., mr. R. G. van Mechelen had eerder op de morgen ook zijn twijfels uitge sproken over de vraag of het af vuren van het eerste dodelijke schot wel door Frans is gedaan. Was Cor J. wellicht al dood toen Frans op hem schoot? Is het op die bewuste zaterdag niet zo ge gaan, dat Riet, de echtgenote van de schipper, haar dronken man die op de bank zijn roes lag uit te slapen als eerste een kogel door het hoofd heeft gejaagd en daar na, voordat zij met de hond naar buiten stapte, tegen Frans heeft gezegd: ga nu je gang maar hij ligt te slapen. Hoe kan men anders de uitslag van het gerechtelijk laboratorium verklaren, dat het schot in de slaap van J. op een afstand van 25 cm moet zijn afgevuurd, terwijl Frans steeds heeft verklaard van twee en een halve meter afstand te hebben geschoten. De twee andere schoten zijn ook, zo bleek uit het technisch onderzoek, in derdaad van die afstand afge vuurd. De advocaat van de minnaar van Riet mr. Bentum kwam weer te rug op de mogelijke medeplich tigheid aan de moord van de toen 17-jarige zoon van schipper J., Arie. Deze heeft destijds toege geven zijn vader te hebben ver moord. Hij kwam echter op die verklaring terug dezelfde dag dat Frans van de K. zijn bekentenis aflegde. Arie zal volgens mr. Bentum zoveel details weten van de eigenlijke moord dat alleen iemand die werkelijk bij de moord zelf be trokken is geweest, deze kan we ten. Mr. van Bentum vroeg vrij spraak voor Rikus. "Mijn cliënt kan niet veroordeeld worden voor medeplegen aan moord als niet eerst wordt bewezen dat Van de K. inderdaad de moord heeft gepleegd", aldus de raadsman. De advocaat van del 8-jarige zoon Jan van schipper J., mr. E. Shute, vindt de geëiste straf tegen Jan, namelijk vier en een half jaar, te hoog. Jan is, zo meent mr. Shute, niet bij de uiteindelijke moord aanwezig geweest. Hij is alleen betrokken geweest bij de aan koop van het moordwapen. Er is geen relatie tussen Jan en de werkelijke dader, Frans van de K. Hij stond bovendien onder in vloed van zijn moeder en de „oor logssituatie" waarin het gezin J. verkeerde. De belangrijke rol van de moeder bij deze moord werd door de ad vocaten van de drie andere ver dachten steeds weer benadrukt. Mr. C. Brinkman, de verdediger van Riet, zwakte juist het leider schap van zijn cliënt in deze moordzaak af. Het is geen vrouw die bewust gebruik heeft ge maakt van haar leiderscapacitei ten, stelde hij. Zij voelde zich be dreigd door haar man en deze dreiging, zo blijkt uit verschil lendeverklaringen, was ook reeèl aanwezig. Er was daardoor zo'n bewustzijns vernauwing opgetreden, dat zij in Molukkers Onder het hoofd 'Tijd nodig' bracht u een giftig artikel over de gijzeling en de Molukkers in het algemeen. Wij in Nederland hebben onze tijd voorbij laten gaan om de Moluk kers, die tussen wal en schip zijn geraakt, meer belangstelling en aandacht voor hun zaak te schen ken. Zij waren ons door de eeuwen trouw. Bent u dat vergeten? Zij stonden voor onze zaak. Vochten tegen de Japanners en indirect ook tegen de Duitsers. Zij zijn een chris telijk volk met gevoel voor orde en gezag. De gijzelingen zijn niet goed te pra ten maar indirect is het onze eigen schuld. Wij zijn in Nederland in de weer voor Cuba, Chili, tegen Zuid-Afrika, teveel om op te noe men. Onze minister V. d. Stoel laat zich fêteren in Griekenland terwijl wij hier in moeilijkheden zaten. Hebben dan de mensen van Ambon geen mensenrechten? Recht op een eigen staatsvorm? Naar volksaard en karakter. Wat niet is kan komen. Onze geschiedenis getuigt daarvan. Ook de Israëli's, Angola, Cuba enz. hebben een eigen status verkegen. Nogmaals, wij hebben de mensen van Ambon min of meer links laten liggen. In Nederland is meer belangstel ling voor brallende en scanderende dienstplichtigen die niets tekort komen. Vakbonden die voor de verkiezingen met stakingen hun zin krijgen. De N.H. Kerk gaf een goed stemadvies en schopt nu weer braaf tegen Zuid-Afrika. Is dat de mocratie? Hebben de lieden die hun haar van het ene oor naar het andere oor kammen en die alles als het effe kan onder de noemer van het fascisme brengen het in Neder land voor het zeggen? Waarom is de Bloemhove-kliniek niet aangepakt zoals de kapers zijn aangepakt? A. Versteeg Katwijkseweg 9a Wassenaar Veiligheid Onlangs lazen wij in deze krant een duidelijk voorbeeld van mislei dende voorlichting: onderzoek zou hebben uitgewezen, dat in het ver keer de personenauto het veiligste vervoermiddel is, de bromfiets het gevaarlijkste en de fiets er tussen in. Dat zal wel waar zijn, als je alleen kijkt naar de berijders of inzitten den van deze vervoermiddelen, maar men vergat te vermelden, dat in meer dan 90% van de ongevallen met (brom)fietsers de doden en ge wonden vallen door "contact" met een auto. Met andere woorden: de auto is veilig voor wie erin zit, maar zeer onveilig voor de rest van de weggebruikers. Natuurlijk is niet in ADVERTENTIE alle gevallen de automobilist juri disch schuldig, maar waar het wel aan schort is dat teveel autobe stuurders zich niet bewust zijn dat zij met een moordwapen op scherp door stad en land jakkeren (Ter il lustratie zie deze krant van 2 juni waar 3 van de 4 gemelde ongevallen met (brom)fietsers het gevolg wa ren van niet oplettende automobi listen). Het feit, dat bovendien één vijfde van de autobestuurders na botsing met een fietser doorrijdt, - hoeft verder geen commentaar. Wat is dan "veilig"? P. en P. Kramers Witte Rozenstraat 28 Leiden Suggestie Hierbij een suggestie voor een (nog) betere besteding van de miljoenen die nu, volgens minister Pronk, ten goede komen aan de Cubaanse Mi litaire Geneeskundige Dienst in Angola: "Nederland verklaart de rivierwater-vervuilende landen Frankrijk, West-Duitsland en Zwit serland tot ontwikkelingsgebied en stuurt Pronk met zijn miljoenen naar Parijs, Bonn en Bern om ze na waterdichte afspraken met de wa- tervervuilende industrieën, be schikbaar te stellen voor het bou wen van waterzuiveringsinstalla ties c.q. ondergrondse kalizoutop- bergruimten". Na het onvermijdelijke tweede conflict met uit de boot stappende CDA-ers kan den Uyl dan met een gerust hart naar de uitslag van de daaropvolgende verkiezingen uit zien. Met schoon drinkwater in de ochtendkoffie zullen talloze kiezers dan tot het inzicht zijn gekomen dat de hersenwerking niet altijd wordt afgeremd wanneer het goede rode hart sneller gaat kloppen. J. J. Raaff Emmaplein 4 Oegstgeest Röntgenologen "Na ruim 4 jaar touwtrekken is dan eindelijk vonnis geveld. Voor het verduisteren van bijna 7 ton (ze venhonderdduizend gulden) wordt men in Den Bosch vrijgesproken. Het is al zo lang geleden dat velen misschien niet eens meer weten waar het om gaat. Twee röntgeno logen die het presteerden om in een paar jaar tijd enkele ziekenfondsen op te lichten voor bijna 7 ton, wer den eerst veroordeeld tot 9 maan den. Tot de Hoge Raad aan toe zijn ze in hoger beroep gegaan. Nu is er vonnis geveld "vrijspraak". Het pleidooi van: "Röntgenologen al genoeg gestraft" raakt kan noch wal, voor kleinere vergrijpen wordt daar ook geen rekening mee ge houden. De verklaring van een van hen dat ze geen boekhouders zijn verhinderde ze toch niet om die tonnen op te strijken. Het was hun bepaald niet opgevallen dat er te veel op hun rekeningen bijge schreven werd. Ik mag aannemen dat de benadeelde ziekenfondsen zich niet zullen neerleggen bij deze uitspraak. Zelf kan ik er weinig aan doen, maar vind het toch niet nodig dat zij zich ongestraft met mijn be taal e ziekenfondspremie zullen verrijken. "Arme boekhouder die maar 5% van een dergelijk bedrag verduistert". L. G. Nijssen Prinsen weg 11 ZEILEN - Sjoerd en Erik Volle- bregt hebben gisteren ook de tweede wedstrijd in de Flying Dutchmanklasse van de Kieler Wo- che gewonnen. Ook in de Finjol- lenklasse was de zege voor een Ne derlander. Van der Veen toonde zich in deze klasse de snelste. Een langdurige windflauwte beïn vloedde de races. een soort dwangpositie was ge raakt, waarin de moord voor haar als enige oplossing gold. Riet is geen leider, maar iemand die ei genschappen heeft mensen te binden. Dat blijkt ook uit het feit dat één van de betrokkenen, de 22-jarige Danny C. zich wel op tijd uit de groep heeft kunnen te rugtrekken. De geëiste straf van vijftien jaar vond mr. Brinkman voor zijn cliënt veel te hoog. De rechtbank in Middelburg doet 29 juni aan staande uitspraak. ADVERTENTIE PRIVÉ, met de verhalen waarover Nederland praat! WAAROM MARTINE BIJL TWEEMAAL ZAL TROUWEN.... Lees wat de wereldvermaarde astroloog CARROLL RIGHTER Martine op een privé-consult in Amsterdam voorspelde ROB DE NIJS verlangt nu wél naar een kind! Het buitenleven verrijkte zijn huwelijk. NOG MOOIER IN BIKINI MET ONS LIEFDESDIEET. Maakt MAJA een „HUISSLOOF" van WILLEM SUURBIER? De stervoetballer moet het vaak zonder zijn vrouw stellen. /7k° hP Twee glazen melk per dag helpen maagkanker te voorkomen! ER GEBEUREN WONDEREN IN DE HAARLEMSE ACUPUNCTUURKLINIEK DE GEHEIMEN VAN ONZEGRANDHOTELS.... Met intieme feiten over Clark Gable, Liz Taylor, RudiCarrell, prins Bernhard en vele anderen. /7t\ PftlVÊ opent deuren, die voor anderen gesloten blfjven. Nu overal te koop, 1,25. Abonneren kan natuurlijk ook. Bel even 020-585.3190.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7