Nieuw restaurant Groenoorclhallen Discussie in Duitsland over levenslange straf Zaterdagclubs uit regio weer bij elkaar Migrantencentrais nog niet van schuld bevrijd KLAAR VOOR ONTVANGST VAN TOUR DE FRANCE Breestraat B EN W LEIDEN: "GEEN AUTO'S AZL IN WIJKEN" Madera vol vertrouwen in strijd om tennis- titels van district Chileense kaper geeft zich over Nieuwe radar op Valkenburg WOENSDAG 22 JUNI 1977 Bewoners Prins Hendrikstraat komen zelf met straatplan LEIDEN - De bewoners van de Prins Hendrikstraat confron teerden de gemeente gister avond met een eigen plan om hun straa ee andere indeling te geven. Dit was voor de ge meente een nieuwe ervaring. De afdeling stedebouw heeft nog niet eerder te maken gehad met een zo waakzaam een snel werkend bewonerscomité. De bewoners hebben op deze ma nier optimaal gebruik gemaakt van hun democratische rech ten. Zij gaven bovendien blijk belang te stellen in hun demo cratische rechten. Zij gaven bo vendien blijk belang te stellen in hun recht op inspraak, door in groten getale aanwezig te zijn op deze voorlichtingsavodn van de gemeente voor de Willems traat en de Prins Hendrikstraat. Het plan van de gemeente en van de straten verschilden hier in, dat de gemeente er meer op gericht bleek om parkeerplaat sen te handhaven terwijl de be woners meer uitgingen van het belang van speelruimte voor kinderen en groen voor de deur. De discussie ging dan ook voornamelijk over het parkeer probleem. Hoe kun je in je eigen straat het aantal parkeerplaat sen klein houden en toch de aanliggende straten zo weinig mogelijk belasten? Hoeveel parkeerplaatsen in de straat en Men is er niet helemaal uitge komen, maar de afgevaardig den van de gemeente vonden dat de bewoners hun plannnen op papier zetten en aan de ge meente sturen. Deze zal dan de plannen toetsen aan de wette lijke normen en in officiële vorm gieten, waarna de bewo ners samen met de gemeente tot een definieve vorm moeten komen. LEIDEN - De Groenoordhallen krijgen een nieuw restau rant. De bouw daarvan moet in september beginnen, zo dat het restaurant volgend jaar maart klaar kan zijn. Enkele maanden voor de ontvangst van de Tour de Fran ce. De opzet van het restaurant is een voudig. Het kost 1.175.000 gulden. "Voor een lagere prijs kun je geen restaurant neerzetten", aldus wet houder Van Aken. Het restaurant wordt gebouwd in een hoek van de grote hal en de runderhal op het Groenoordhallen-terrein. De rom- neyhal, die daar nu nog staat, wordt afgebroken. Wethouder Van Aken stelde gister avond in een gemeenschappelijke vergadering van de raadscommis sies voor economische zaken en voor interne organisatie en beheer nadrukkelijk, dat het restaurant slechts bestemd is om in dienst van de Groenoordhallen te fungeren. Het moet open zijn als daar evene menten zijn, aan sport wordt ge daan of de veemarkt wordt gehou den. "Er zal geen service naar bui ten worden gericht", zei Van Aken. De vrees dat dat wel zal gebeuren, bleek te leven bij de WD- raadsleden Van Duijn en Kuijers. Zij wilden daarom eerst inzicht in de pachtovereenkomst, die de ge meente moet gaan afsluiten met de pachter van het nieuwe restaurant. Kandidaat daarvoor is de heer Mi- likan, die ook pachter is van de hui dige restauratie in de Groenoord hallen. Kuijers noemde de moge lijkheid dat het restaurant bijvoor beeld gebruikt gaat worden voor bruiloften en partijen. Van Aken: "Er is daar geen sprake van. Er kan hooguit een uitzondering worden gemaakt voor de vooijaars- en na jaarsvergadering van de Bond van Veehandelaren". De twee WD-raadsleden waren wel overtuigd van de noodzaak dat er een nieuw restaurant by de Groenoordhallen moet komen. Maar gelijktijdig met de beslissing die de gemeenteraad daarover - vanavond - zal nemen, zouden zij de pachtovereenkomst vastgesteld willen zien. Van Duijn: "Anders worden we later onder pressie ge zet. Er kan straks een stukje chan tage om de hoek komen kijken, omdat de Tour de France in aan tocht is". Kuijers en Van Duijn kregen geen steun van de andere commissiele den - ook niet van hun partijgenoot Wessels - zodat verwacht kan wor den dat de gemeenteraad vanavond tot de bouw van het nieuwe restau rant zal besluiten. Lezers schrijven Waarom toch zo moeilijk en inge wikkeld doen met de binnenstad? Sluit de Breestraat niet af. Het is in feite een doorgangsroute en het zou wel eens een kale indruk kunnen geven (kijk maar naar het eerste stuk). Maar maak hem snel vlak en glad (geldt voor alle busroutes), maak brede trottoirs, bij de stegen bloembakken en mooie straatlan taarns. En bij het stadhuis terzijde van de trap een plantsoentje met wat banken. Men krijgt dan een leuke boulevard. Wel het zware doorgaande verkeer eruit halen. W. Noppe Meerburgerkade 24 leide.. LEIDEN - VOP '74 hield een vis wedstrijd in de Zijl. De uitslag was: 1. J. Kerkvliet 24 st(2020 gr), 2. H. v. Houten 24(1730), 3. A. Dubbelde- man 21(1620), 4. J. v. Kampen 16(1420) 5. M. Kerkvliet 16(710), 6. J. v.d. Kaay 15(700), 7. H.A. v. Kampen 10(610), 8. A. v.d. Meij 9(830) 9. R. 6(390), 6(1390), 10. H. v. Tongeren 5(390). LEIDEN - B en W zijn het niet eens met dc door de parkeercommissie van het academisch ziekenhuis gesuggereerde oplossingen voor het parkeer probleem op het AZL-terrein. De commissie had de medewerkers van het AZL aanbevolen hun auto in de omliggende wijken of op het terrein van molen De Valk neer te zetten. B en W zijn echter van mening dat het ziekenhuis op eigen terrein in parkeergelegenheid moet voorzien. Het college deelt in antwoord op vragen van het gemeenteraadslid Kuijers (WD) mee, dat de politie zo streng mogelijk zal optreden tegen overtre ding van de geldende verkeersmaatregelen in de omliggende woonwijken. Het college zegt verder dat van de kant van de universiteit-AZL geen aanleiding is gevonden met de gemeente overleg te plegen over het terug brengen van het aantal parkeerplaatsen op het AZL-terrein van 800 naar 500. Ook is er geen overleg gepleegd over het tijdstip waarop de beper kende parkeermaatregel zou worden ingevoerd. B en W delen ten slotte mee dat de mogelijkheden voor de aanleg van een parkeerterrein naast het AZL op het ogenblik worden bestudeerd door het projectbureau van de universiteit en het AZL in overleg met de dienst gemeentewerken. Dat terrein kan worden ontsloten via de Plesmanlaan. LEIDEN - Bestuursleden van de af deling Leiden van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud- Onderofficieren hebben de direc teur van het Legermuseum gis termiddag een tegeltableau aan geboden. Het tableaudat de Leidse afdeling destijds cadeau kreeg van een aantal krijgsgevangenen, vormt een tastbaar aandenken aan het vele werk dat de bond heeft ver richt en waaraan binnenkort een einde gaat komen. De meeste le den zijn inmiddels op leeftijdde aanwas is beperkt. Vandaar het besluit om de Leidse afdeling met ingang van 31 december van dit jaar op te heffen. Het Tegeltableau, dat na de ver bouwing van het museum een plaats zal krijgen in de perma nente expositie gewijd aan de Tweede Wereldoorlog, kreeg de Leidse afdeling als blijk van waardering voor de voedselpak ketten die in de oorlogsjaren door Leiden naar kampen zijn ge stuurd met behulp van het Rode Kruis. Het tableau is door een ge vangenen ontworpen Niet alleen de Leidse afdeling kampt met een tekort aan leden. De afdelingen Utrecht en Amers foort werden eerder dit jaar al opgeheven. Alleen die van Den Bosch, Den Helder en Bergen op Zoom, alle plaatsen met bindin gen met het leger, groeien nog. Gedurende het negentig jaar be staan van de Koninklijke Bond werd aanvankelijk gestreden voor het lot van oorlogsinvaliden- en voor een verbetering van de pensioenen van militairen. Later lag het accent meer op charitatief werk. Gedurende vrijwel het ge hele bestaan van de Leidse afde ling werd vergaderd in een zaal tje van het inmiddels in andere handen overgegane café Aniba aan de Witte Singel, waar ook het tegetableau aan de wand hing. LEIDEN - Het is nog de vraag of de gemeente alle schulden van de Stichting Migrantencentra op zich zal nemen. De beslissing hierover zal in ieder geval worden uitgesteld, zo heeft de raads commissie voor interne organisa tie en beheer gisteravond be paald; alle leden stemden voor een verzoek van Van Duijn (WD) om de zaak nog niet in de gemeenteraad te behandelen. In de tussentijd wil de commissie dat er in ieder geval duidelijkheid wordt gegeven over de initiatie ven, die de officier van justitie in deze kwestie van plan is te ne men. Van Duijn: „Als de gemee nte nu als een Sinterklaas zegt: wij betalen de schulden, dan is de kans groot dat de officier de zaak zal seponeren". De handel en wandel van de Stich ting Migrantencentra kwam vo rig jaar in opspraak toen deze stichting nogal plotseling het be heer over een aantal panden, waar buitenlandse werknemers gehuisvest waren, opgaf. Voor een deel van de panden had de stichting het beheer op verzoek van de gemeente op zich geno men. De gemeente werd voor het blok gezet, vooral toen bleek dat de schulden van de stichting zo n zeventigduizend gulden belie pen. Omdat de stichting bovendien aan vankelijk weigerde een aantal stukken aan de gemeente over te geven, werd de officier van justi tie te Rotterdam ingeschakeld. De voornaamste schuldeiser van de stichting was de gemeente zelf: de Leidse Woningstichting, de Stedelijke fabrieken voor gas en elektriciteit en de reinigings dienst hadden vorderingen lo pen. Vorige maand deden B en W toch het voorstel aan de gemeente raad, om de gemeente de schul den op zich te laten nemen. Niet alleen de gemeentelijke vorde ringen, maar ook die van de Stichting Rijn en Lek - nauw ge lieerd aan Migrantencentra - en van particulieren. In hun voorstel repten B en W niet meer over de inschakeling van de officier van justitie. Meijer (PvdA) maakte daar in de commissievergadering van gis teravond bezwaar tegen. „Er moet op zijn minst melding van worden gemaakt en ook van het resultaat daarvan. Iedere burger die het Leidsch Dagblad leest, weet dat de officier is ingescha keld; een raadslid, dat alleen de stukken van de gemeente leest, zou dat niet weten". Van Duijn vroeg zich af wat het motief van B en W is, om de tekorten aan te vullen „van een stichting met een zodanig wanbeheer". Beijen (PPR/D'66) was het er niet mee eens dat de gemeente ook de vor deringen van anderen voor haar rekening zou nemen. Wethouder Van Dam erkende, dat er voor de gemeente geen wette lijke verplichting bestaat om de schulden over te nemen. Een ambtenaar zette uiteen, dat de keuze in feite is: of de schulden van de stichting overnemen, of het faillissement van de stichting aanvaarden. De Stichting Rijn en Lek bestaat grotendeels uit de zelfde mensen als de Stichting Migrantencentra. Particulieren zouden uiteindelijk de dupe kunnen worden van het faillis sement. „En als de officier van justitie straf bare dingen heeft geconstateerd, dan kan hij op eigen houtje ope reren. Wij hebben hem alleen maar ingeschakeld om een aantal stukken boven tafel te krijgen. Toen die toch boven kwamen, was er geen reden meer om de officier verder in te schakelen. Ik dacht zelf dat er van een strafver volging geen sprake hoeft te zijn. Je kan wel zeggen dat de stich ting een aantal fouten heeft ge maakt. Maar de stichting heeft ook een belangrijke rol gespeeld in Leiden, mede op verzoek van de gemeente. Dat is voor ons een reden om het tekort aan te zuive ren". Ondanks zijn standpunt bleek de wethouder er geen bezwaar tegen te hebben, om de beslissing uit te stellen, zoals door Van Duijn was gevraagd en door de overige commissieleden - vertegen woordigers van vrijwel alle frac ties - werd ondersteund. BONN (SP) - Levenslange gevan genisstraf is niet in strijd met de grondwet. Maar wel is het dringend gewenst dat de huidige Westduitse praktijk van gratieverlening wordt vervangen door een overzichtelij ker, aan duidelijke maatstaven ge bonden wettelijke regeling. Dit ar rest heeft gisteren het federale hof voor grondwetszaken in Karlsruhe gewezen. Een rechtbank in de stad Verden, die zich op het ogenblik met een geruchtmakend moord- proces bezighoudt, had geweigerd de dader tot levenslang te veroorde len, zolang niet het hoogste rechts college in de Bondsrepubliek zich over de grondwettelijkheid van deze straf had uitgesproken. Het hof in Karlsruhe heeft gedu rende de maandenlange behande ling van deze zaak een groot aantal deskundigen gehoord, met name over de vraag of levenslange ge vangenisstraf een duidelijk be schadigde werking op de persoon lijkheid uitoefent. Ware dit aan toonbaar het geval, dan zou opleg ging van de maximumstraf in strijd zijn met het gebod van de grond wet, onder alle omstandigheden de eerbied voor de menselijke pers oonlijkheid te handhaven. Gisteren deelde de president van het hof, Ernst Benda, mee dat de deskundigen in dit opzicht sterk uiteenlopende opvattingen hadden verkondigd, die een onomstotelijk wetenschappelijk oordeel over deze vraag nog niet rechtvaardigen. In beginsel sluit het hof niet uit dat in bepaalde gevallen om redenen van zelfbescherming de maat schappij gedwongen is inderdaad levenslange gevangenisstraf te vol trekken. Maar al geeft de wetenschap nog geen definitief uitsluitsel, het is, zo zei Benda, toch niet uit te sluiten dat levenslange detentie de pers oonlijkheid ernstig aantast. Een dergelijke ontwikkeling kan door twee factoren worden tegengegaan, namelijk een menswaardige straf voltrekking en het bewaren van „een vonk van hoop" voor de ge vangene, dat hij de kans krijgt vrij te komen wanneer hij zich van zijn misdaad heeft gedistantieerd. De praktijk van het Westduitse gra tiebeleid is, gezien de federale structuur van de Bondsrepubliek, zeer uiteenlopend. Op nationaal ni veau beslist de bondspresident over gratieverlening, in de tien deelstaten zijn dat in het algemeen de minister-presidenten, die allen hun eigen normen hanteren. Van daar het verlangen van het hof in Karlsruhe dat het parlement in Bonn ernst maakt met een wette lijke grondslag voor een uniform gratiebeleid. Vermoedelijk zal daarvoor een ontwerp van minister van Justitie Vogel dienst kunnen doen, dat er van uitgaat dat in be ginsel een tot levenslang veroor deelde delinquent na vijftien jaar voorwaardelijk op vrije voeten moet worden gesteld. LEIDEN - Bram Madera kon giste ren in de districtskampioenschap pen tennis pas in de derde set royaal afstand nemen van Jon As- selbergs. In de beide voorafgaande sets wist Asselbergs, die de bepaald bepaalt niet schuwt, zich goed te beheersen en pas dan de bal fors op het racket te nemen als Madera hem daartoe de kans bood. Die kans kwam tegen een weer als van ouds zijn veld snel en goed dek kende Voorschotenaar niet snel. Madera bleef de rust zelve. Het ver trouwen in eigen kunnen is kenne lijk geheel hersteld want in de derde set zaten zijn drives weer zo scherp tegen de lijnen aan dat As selbergs niet één spel op zijn naam kon brengen 7-5, 4-6, 6-0 voor Ma dera. Alle andere partijen in het herenenkelspel B verliepen con form de verwachting. Koemans raasde langs Marcel de Bakker, 6-1, 6-0, Peter Pauwels stond Lex van Dop maar drie spellen toe, 6-2, 6-1 en Arnold van der Capellen stoeide losjes metA.de Wit, 6-3,6-3. Niet in B, maar in C kon van spektakel worden genoten. Rik Hins en Pieter Parlevliet streden een verwoede strijd, die na ruim twee uur door Parlevliet werd gewonnen, 3-6,7-5, 7-5. Bij de stand 6-3,5-3 kwam Hins op 40-0 te staan. Hij zag geen kans om ook maar éénmaal doeltreffend uit te halen. Een wonderlijk herstel beleefde in het HEC de jeugdige Eiker tegen de èrvaren Seckei. Met 6-0 won laatst genoemde de eerste set om daarna niet meer in het spel voor te komen, 6-2, 6-1 voor H. Ekker. Enkele andere uitslagen: DEB M Meijer-A. v. d. Voort, 6-1, 6-0; A. Meijer-J. van Sas, 2-6, 1-6; M. de Boer-B. Tombrok, 6-2,6-3, A. Snel- lenberg-M. van Boeckel, 4-6, 1-6, HEB I Peters-P. Kallenberg, 3-6, 2-6; W. Kuyck-H. Meijer, 2-6, 0-6, P. Wolterink-R. v. d. Meij, 6-1, 6-4; H. Hazenberg-J. Visbeen, 0-6, 0-6. ATLETIEK - De Italiaan Vittorio Visini heeft in Turijn het Europees record snelwandelen op de baan op zijn naam gebracht. Visini legde de tien kilometer af in 41 minuten en 11,5 seconden. Het oude Europees record stond sinds 1973 op naam van de Roemeen Constantino Stain met 41 min. em 19 sec. BASKETBAL - De Volksrepubliek China heeft de basketbalploeg van Nederland uitgenodigd in 1978 of '79 een aantal wedstrijden in China te komen spelen. De invitatie werd gedaan tijdens de jaarlijkse confe rentie van de internationale bas ketbalfederatie in Italië. HONGKONG - Met nog één lengte te gaan en het zoet der over winning al proevend scheert tijdens het drakenbootfestival in Hong kong een ploeg van twintig roeiers, een drummer en een stuurman door het water (boven). Echter één moment van onoplet tendheid en ht BONN - Tijdens een tussen landing op het vliegveld Frank furt in West-Duitsland wachten Lale(l)en Ladan Bijanikia,een Siamese tweeling op aanslui ting naar Bonn. Een Westduitse chirurg zal onderzoeken of er een mogelijkheid bestaat om de tweeling te scheiden. ZEIST (ANP) - De indeling voor de voetbal voor eerste klassen van het zaterdag- V erkeerson geluk eist vier levens OMMEN (ANP) - Een verkeerson geluk op de provinciale weg Raal- te-Hoogeveen onder Ommen heeft gistermiddag vier mensen het le ven gekost: de 52-jarige J. B. de Lang uit Hoogeveen, zijn 51-jarige echtgenote M. de Lang-van Does burg, haar 74-jarige moeder E. van Doesburg-Van Tintelen en diens zuster H. van Tintelen (72), beiden uit Geldermalsen. De auto, waarin de vier mensen zaten, stond te wachten bij een stoplicht toen een vrachtwagen er van ach eren op in reed. Beide au to's vlogen direct in brand. Eerste klasse A: Barendrecht, Ko zakken Boys (Werkendam), Nieuw Lekkerland, Noordwijk, Quick Boys (Katwijk), RCL (Leiderdorp), RWH (Ridderkerk), SHO (Oud- Beijerland), Spijkenisse, CS Vi tesse (Delft), IJsselmeervogels (Bunschoten-Spakenburg), Zwa luwen Vlaardingen, Zwart Wit '28 (Rotterdam), De Zwervers (IJssel- monde). Eerste klasse B: ACV (Asse Be- nnekom, DETO (Vriezeveen), DOSK (Kampen), DOVO (Veenen- daal), Go Ahead Kampen, Harke- mase Boys (Harkema Opeinde), Huizen, Nunspeet, ON (Almelo), OWIOS (Oldebroek), Spakenburg, WOG (Harderwijk) en WHC (We- zep). MENDOZA (AFP) - Aan een vlieg tuigkaping van een Boeing 727 van de maatschappij "Lan Chile" is gis teravond een einde gekomen. Op de luchthaven van de Arge ntijnse stad Mendoza waarheen het toestel gedwongen koers had gezet, gaf de kaper zich over aan de plaat selijke autoriteiten nadat hij de 71 passagiers had vrijgelaten. Aan vankelijk was gemeld dat de ka ping door twee of drie terroristen was uitgevoerd. De kaper had een toestel van het type Boeing-707, dat een groter bereik heeft, geëist om daarmee naar Algerije uit te wijken. De Chileense maatschappij had al laten weten, dat zij bereid was aan deze eis van de kaper te voldoen om vrijlating van de passagiers te ver krijgen. Voordat de Boeing-707 uit Santiago vertrok, was er echter al een eind aan de kapingsactie ge komen. In luchtvaartkringen in Mendoza werd later gezegd dat de dader ak koord ging met zijn overgave, nadat de autoriteiten hem een kaartje voor een vliegreis naar Algiers hadden aangeboden. DEN HAAG (ANP) - Minister Ste- merdink (Defensie) heeft besloten tot aanschaf van elf precisie-radars en van zes rondzoek-radars ter ver vanging van de bij de luchtmacht in gebruik zijnde apparatuur. Een van de zes nieuw aan te schaf fen rondzoek-radars zal worden geplaatst op het marinevliegkamp Valkenburg, ten behoeve van zowel deze marinebasis als van de vlieg basis Ypenburg. De vervanging van de radarapparatuur wbrdt ge raamd op ruim 97 miljoen gulden. De nieuwe apparatuur wordt gele verd door de Amerikaanse firma Raytheon. Volgens de minister had de Hollandse Signaal Apparaten- fabriek „een niet aanvaardbare op lossing" ingediend. Daarom is de order niet gegund aan deze dochter van Philips.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15