Merckx sprint langs Kuiper in Zwitserland Al uw verzekeringen voor één vast bedrag per maand. Wij helpen. ABN Bank Driemaal winst Maasdijk Acht jaar geëist voor doodsteken van vriendin Nederlandse tekenaars exposeren in Knokke Zwemkampioenschappen GouweIRijnstreek Morgen gesprek over positie van De Kort WOENSDAG 22 JUNI 1977 Pech Zoetemelk in ronde van de Aude BELLINZONA - De eerste zware bergetappe in de i Ronde van Zwitserland bracht geen verschuivingen aan de top van het klassement. De Belgische Giro-winnaar Pollentier bleef aan de leiding met 29 seconden voorsprong i op de Zwitser Sutter en 34 op de Nederlander Pronk. Zij allen maakten na 146 kilometer over onder andere de Furka I en de Gotthard, deel uit van een groep van 22 renners, waarin zich behalve de Zwitser Lienhard, alle vooraan ge- rangschikten bevonden. Toch bracht de zevende etappe aardig nieuws. Eddy Merckx en Hennie Kuiper, twee oud- wereldkampioenen die dit seizoen nog niet vaak schitterden, beëin digden de etappe met 24 secondn voorsprong op die groep van de sterksten. In de eindsprint versloeg Merckx Kuiper met ruim verschil. Het betekende de negende over winning, en de eerste van impor tantie, van de Belg, die nog steeds houder is van het werelduurrecord. Hennie Kuiper, die gisteren dicht bij zijn topvorm van vorig jaar toen hij de Ronde van Zwitserland won leek te zijn gekomen, moest dus nog even wachten op de eerste zege van dit seizoen, waarin hij ten on rechte door voor dopinggebruiker werd uitgemaakt, en voorts drie maal door griep werd geveld. Vooraan handhaafden zich ook Pronk en Knetemann erg gemak kelijk, evenals de jonge Westduit ser Thurau. Met dit viertal lijkt Raleigh-ploegleider Peter Post een sterk kwartet te bezitten voor de naderende Ronde van Frankrijk. Uitslag zevende etapp: 1. Eddy Merckx (Bel) 142 km (tijden werden genoteerd by eerste doorkomst) in KNOKKE (ANP) - Nederlandse te kenaars van politieke prenten, strips en cartoons, onder wie Op land, Frits Behrent, Peter van Straaten, Wim Boost, Jan van Wessum.Ton Hoogendoorn, Stefan Verwey, Arend van Dam, Harry Lammertinck en Frans de Boer, zijn de belangrijkste "leveranciers" op een expositie, die onder de naam "Humor, satire en strip in Neder land" is ingericht in de Humorhal in Knokke-Heist. Deze tentoonstelling is verbonden aan de zestiende "Wereldkartoena- le", waaraan ook door Nederlandse tekenaars werd meegedaan, maar die niet in de prijzen zijn gevallen. Deze expositie zal tot en met 4 sep tember a.s. te zien zijn als onderdeel van een aantal activiteiten in deze Belgische badplaats, die op het ge bied van de humor liggen. Zo zal van 17 tot 20 juli het jaarlijkse Hu morfestival worden gehouden, waar het Nederlandse figurenthea- ter Triangel van Henk en Ans Boerwinkel zal deelnemen, evenals Drs. P. Bij alle activiteiten speelt Neder land dit jaar een bijzondere rol, het- tot uitdrukking komt in de weken van 25-30 juli en 22-27 augustus, wanneer een wat genoemd wordt klein festival wordt gegeven van teken- en ani matiefilms van leden van "Holland Animation", waar internationale premières en exclusieve produk- ties te zien zullen zijn. RIVERHEAD (NEW YORK) - De Amerikaanse actrice Geraldine Brooks, echtgenote van de auteur Budd Schulberg, is in een zieken huis in Riverhead in de staat New York op 49-jarige leeftijd aan kan ker overleden. Na een begin in het theater maakte Geraldine Brooks haar entree in Hollywood in "Possessed" met de kortgeleden overleden actrice Joan Crawford. Ze speelde in verschil lende in Italië opgenomen films, zoals "Volcano" met wijlen Anna Magnani en "Streets of sorrow", met Vittoria Gassman. 3 uur, 47 min. en 43 sec. 2. Hennie Kuiper (Ned) op 1 sec. 3. Ronald de Witte (Bel) 24 sec. 4. Dietrich Thu rau (Wdl) z.t. 5. Michel Pollentier (Bel) z.t. 14. Knetemann (z.t.) 16. Pronk z.t. Algemeen klassement 1. Michel Pollentier (Bel) 28 uur, 25 minuten en 22 seconen. 2. Ulli Sut ter (Zwi) op 29 sec. 3. Bert Pronk (Ned) op 34 sec. 4. Johan de Muynck (Bel) op 39 sec. 5. Lucien van Impe (Bel) en Juan Pujol (Spa) op 56 sec. 7. Ronald de Witte (Bel) op 1 min. en 1 sec. 8. Didi Thurau (Wdl) op 1 min. en 21 sec. Ronde van de Audi De Italianen blijven goed rijden in Frankryk. Na de successen van Pa- nizza en Paolini vorige week in de Midi Libre, won Arnaldo Caverzasi gisteren de eerste etappe van de Ronde van de Aude. In de ein dsprint verraste de knecht van Gianbattista Baronchelli en Giu seppe Saronni drie medevluchters, van wie de oude Herman van Springel de bekendste was. Het viertal had een minimale voor sprong op het peloton opgebouwd. In het klassement (de uitslag van de proloog van maandag) veranderde dan ook weinig al verdween André Gevers uit de voorste regionen. Het belangrijkste nieuws was de grote achterstand van Joop Zoetemelk aan het einde van de toch weinig bewogen rit. De Nederlandse kanshebbers op de zege in de Ronde van Frankrijk, die over tien dagen begint, eindigde meer dan negen minuten na het peloton. Zoe temelk kreeg mechanisch defect, liet zijn knechten doorrijden en peddelde in rustig tempo naar de eindstreep. Rituitslag 1. Arnaldo Caverzasi (Ita) 159 km in 4 uur, 6 min. en 53 sec. (met bonifi catie 4.06.45), 2. Herman van Sprin gel (Bel) z.t. (met bonificatie 4.06.?-), 3. Patrick Perret (Fra) z.t. (met bonificatie 4.06.48), 4. Jacques Bossis (Fra) z.t., 5. Ercole Gualaz- zini (Ita) op 4 sec. Algemeen klassement 1. Ludo Peeters (Bel) 4 uur, 14 min. en 2 sec., 2. Jean-Pierre Danguil- laume (Fra) op 1 sec., 3. Roy Schui ten (Ned) op 1 sec.-, 4. Bernard Hi- nault (Fra) op 2 sec., 5. Jean Luc van den Broucke (Bel) op 7 sec. Arie Hassink is gisteravond win naar geworden van de vierstromen- landronde, een wedstrijd over 170 kilometer met start en finish in Tiel. De nationale kampioen versloeg in de eindsprint van deze levendige wedstrijd Hans Langerijs. Voorschotense biljartclubs gaan fusie aan VOORSCHOTEN - De twee Voor schotense biljartverenigingen De Hamburgers en D' Oude Herbergh zijn een fusie aangegaan. Dat werd gisteren officieel beklonken in het Voorschotense etablissement Het Wapen van Voorschoten, waarnaar het fusieprodukt is genoemd. De twee voorzitters Nico Stikvoort (1) en Theo Verplancke (r) deden daar de eerste stoot naar de samenwer king, die voor vier teams tot resul taten zal moeten leiden in de Leid se biljartcompetitie. De 'nieuwe' Voorschotense club telt 50 leden, onder wie de tien biljartende dames die aanstaande vrijdagavond zullen 'optreden' in het tv-programma "Uitblazen inLeiden". LEIDEN - Het derde wedstrijd- programma van de zwemkam pioenschappen van de kring Gou we/Rijnstreek werd gisteravond afgewerkt in zwembad De Vliet. Het openingsnummer, de 4x200 m vrije slag estafette voor de leef tijdsgroep „onder zestien", was wéinig opwindend. Behalve de winnende ploegen (AZC bij de meisjes en De Zijl/LGB bij de jon gens), die onder de limieten voor de Nederlandse kampioenschappen bleven, kwamen alleen de meisjes van BZ&PC op dit hoorlijk voor de dag. De drie persoonlijke i op het programma stónden lever den bij de meisjes onder zestien voor Helma van Brakel (AZC) even zovele overwinningen op. Alle drie de afstanden, de 100 m rug, de 400 m vrije en de 100 m vlinder zwom ze bovendien in vrij goede tijden. Ook Edward Maasdijk (Zijl/LGB) won zijn drie nummers, maar behalve op de rugslag, waarop hij hard moest werken om Gerard Bosman (AZC) voor te blijven, waren zijn tijden niét opmerkelijk. Een uitstekende prestatie leverde Erik Rieken (AZC), die van jaar gang '66 is en bij d,e jongens onder twaalf dus aan z'n eerste seizoen bezig. Hij won de 400 m vrije slag na een nek-aan-nek race met Wilco van der Zeeuw (LZ'86), die evenals de winnaar een prima tijd op de klokken bracht. Ronald Bink (LZ'86) moest het bij de jongens onder veertien op de 400 m vrije slag zonder sereieuze concurrentie doen, maar zwom desondanks een redelijke tijd. Opvallend was tens lotte nog de overmacht waarmee David Schaddenhorst (AZC) de 100 m rugslag won. Uitslagen ADVERTENTIE Hoge premie-aanslagen komen vaak onverwacht en soms minder gelegen. Gelukkig is daar wat aan te doen. Met een ABN pakketverzekering. Als u uw polissen daarin onderbrengt, hebt u al uw verzekeringen overzichtelijk bij de hand En u betaalt één vast bedrag per maand. Dat maakt het toch zeker de moeite waard om uw verzekeringspapieren met een deskundige van de ABN te bespreken? u ai uw U kunt mij helpen door i toe te sturen. Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Woonplaats: v brochure pakketverzekering Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd.O.D.50,Antwoordnr. 1555, Amsterdam. CIS 4x200 m vrije slag meisjes o/16: 1. AZC 9.50.5, 2. BZ&PC 10.04.4, 3. Donk 10.27.8; jongens o/16: 1. Zijl/LGB 9.16.5,2. BZ&PC 9.48.3,3. AZC 9.48.7. 100 m rugslag meisjes o/14:1. Marie Louise v. Schaik AZC 1.17.6, 2. Ma rion Vogelenzang Zijl/LGB 1.22.1, 3. Esther Rebel Katwijk 1.22.7; meisjes o/16: 1. Helma van Brakel AZC 1.14.2, 2. Irma Markesteyn BZ&PC 1.15.7, 3. Ria Hassefras Zijl/LGB 1.18.4; dames: 1. Rose mary Vonk Zijl/LGB 1.15.0; jon gens o/14: 1. Walter Koeleman AZC 1.19.7, 2. Richard Bottenberg BZ&PC 1.21.0, 3. Carlo van Zwol BZ&PC 1.21.0; jongens o/16: 1. Edward Maasdijk Zijl/LGB 1.08.6, 2. Gerard Bosman AZC 1.08.9, 3. Robert van Zijp Zijl/LGB 1.13.9; heFen: 1. David Schaddenhorst AZC 1.05.3, 2. Martin Vreeburg Zijl/LGB 1.11.4,3. Walter Hollmann Zijl/LGB 1.11.4. 400 m vrije slag meisjes o/12: 1. Yvonne Zwaan AZC 5.38.7, 2. Pa tricia v. Walderveen Zijl/LGB 5.38.9; meisjes o/14: 1. Marie L. v. Schaik AZC 5.12.4; Meisjes o/16: 1. Helma van Brakel AZC 4.53.3; da mes: 1. Wilma Cok AZC 5.05.1; jon gens o/12: 1. Erik Rieken AZC 5.07.5, 2. Wilco v. d. Zeeuw LZ'86 5.07.7, 3. Robbert Verheul AZC 5.25.2; jongens o/14: Ï.Ronald Bink LZ'86 4.58.0; jongens o/16: 1. Ed ward Maasdijk Zijl/LGB 4.44.4, 2. Gerard Bosman AZC 4.53.3; heren: 1. Alfons Ariëns BZ&PC 4.55.0; 100 m vlinderslag meisjes o/14: 1. Yvonne van WijkAZC 1.16.6,2. Ka ren van Tol Zijl/LGB 118.13. Ellen Hoogeboom LZ'86 1.18.3; meisjes o/16: 1. Helma van Brakel AZC 1.11.0, 2. Ria Hassefras Zijl/LGB 1.12.3, 3. Linda van Zwol BZ&PC 1.14.4; dames: 1. Wilma Cok AZC 1.15.9; jongens o/14: 1. Carlo van Zwol BC&PC 1.16.7, 2. Ewoud van WinsenAZC 1.18.5; jongens o/16: 1. Edward Maasdijk Zijl/LGB 1.08.1, 2. Gerard Bosman AZC 1.09.7; he ren: 1. Rob Jalink AZC 1.07.4, 2. Rob v. d. Vegt Zijl/LGB 1.08.3; 4x100 m wisselslag dames 1. AZC 5.05.5,2. BZ&PC 5.13.4,3. Zijl/LGB 5.23.9. ROTTERDAM (SP) - Al jaren lang hield de 33-jarige Stan ley S. er twee vrouwen op na, maar toen één ervan op haar beurt besloot er een tweede vriend bij te nemen kostte dat haar leven. Een medeminnaar was voor Stanley teveel. Toen herhaaldelijk aandringen om de nieuwe vriend te la ten vallen niet hielp, liep het fout. drong hij de woning binnen en stak zijn vriendin, bij wie hy een doch tertje had, dood. Haar nieuwe liefde vluchtte in paniek naakt de straat op en begon om hulp te schreeu- Eind maart liet Stanley zich 's avonds door een taxi in de buurt van de woning van de 25-jarige Vi vian Pinas in Rotterdam afzetten. "Niet om haar kwaad te doen, maar om nog eens met haar te praten", verklaarde hij gisteren voor de Rot terdamse rechtbank. Van praten kwam niet veel, want toen Stanley ontdekte, dat zijn rivaal in huis was, De officier van justitie, mej. mr. A. G. Korvinus, vertelde, dat haar duidelyk was geworden, dat Stan ley in de loop der maanden in Vi vian een vrouw was gaan zien, die allerlei boze geesten op hem af stuurde. Door die slechte invloeden had zijn andere vriendin aan haar voet een wond, die maar niet genas, een buitenbaarmoederlijke zwan gerschap gehad en een heel nare droom. Volgens Stanley was ook een ziekte bij hem zelf te wiiten aan de slechte invloeden van Vivian. "Hij redeneerde toen, dat als Vivian zou sterven, zij de kwelgeesten zou meenemen in haar graf', zei mej. Korvinus. Tegen de door een ze nuwarts verminderd toereke ningsvatbaar verklaarde verdachte eiste de officier acht jaar gevange nisstraf. Vrijdag is de uitspraak. Binnen ziekenfondsraad: DEN HAAG/AMSTERDAM (SP) - Morgen vergaderen de bestuursleden van de ziekenfondsraad over de positie van dr. W. L. P. M. de Kort, voorzit ter van de raad. Dr. De Kort is op negatieve wyze in de publiciteit gekomen vanwege het door hem gevoerde beleggingsbeleid in zijn functie van voor zitter van het pensioenfonds voor de gezondheid, geestelijke en maat schappelijke belangen. De afgelopen driejaar heeft Dr. De Kort ruim 50 miijoen gulden voor het pensioenfonds beleg in een uit oogpunt van rendement dubieus vakantieproject in de Franse Ardèche. Persoonlijk heèft hij enkele percelen grond uit het project aan relaties verkocht tegen lagere prijzen dan waarvoor ze waren aangekocht. Daarna ast combineerde hij verschillende functies van dochterondernemingen van het pensioenfonds, waarin de onroerendgoedbelangen waren gebun deld. De commissie-Belinfante heeft naar dit alles een onderzoek inge steld en in het afgelopen week verschenen eindrapport daarover kritiek geuit. Staatssecretaris Hendriks beinoemde medio april jongstleden dr. De Kort opnieuw tot voorzitter van de ziekenfondsraad. Zelf heeft dr. De Kort aangekondigd zijn functie van voorzitter van de ziekenfondsraad ter beschikking te willen stellen als het bestuur aan zijn integriteit twijfelt. ADVERTENTIE De Lutherse Wereldfederatie, die deze week haar algemene ver gadering houdt in Dar es Salaam (Tanzania, Afrika) meent, dat de Verenigde Naties een hoog com missariaat moeten instellen voor de rechten van de mens, zoals er al lang een bestaat voor de vluchte lingen. De Noorse gedelegeerde Stalsett deelde mee, dat de afdeling bujtenlandse zaken van de Noorse staatskerk een internationaal insti tuut voor de rechten van de mens heeft opgericht dat zal samenwer ken met de Verenigde Naties, Am nesty International en soortgelijke organisaties. Volgens Stalsett is dat het eerste instituut van deze aard ter wereld. De situatie in Zuidelijk Afrika was voor de Newyorkse theoloog Wil liam Lazareth, directeur van de af deling „kerk en maatschappij" van de Lutherse Kerk in de Verenigde Staten, aanleiding om een „ethiek van de rechtvaardige revolutie" te bepleiten. Hij zei, dat de regering in Zuid-Afrika in toenemende mate haar aanspraken op wettig gezag verliest, doordat zij het grootste deel van de bevolking uitsluit van politieke verantwoordelijkheid. Omdat in de wereld van onder wijs en wetenschap het „evolutie model" algemeen is aanvaard en ook binnen de kerken de evolutie meer en meer als een vaststaand feit wordt beschouwd, gaat de Evangelische Omroep in oktober een congres houden over „Schep ping of evolutie?". Twee vragen zullen in Utrecht centraal staan: is het evolutiemodel, getoetst aan de hedendaagse kennis, volledig houdbaar, en is het scheppingsmo del wel met wetenschappelijke ar gumenten te verdedigen, of gaat men hier zonder meer uit van „het bent u al op de hoogte r van de voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Eén telefoontje naar de heer C. Elferingof de heer Th.W. de Goede is genoeg om aan de weet te komen of het voor uw bedrijf interessant is om uw wagenpark te leasen! Bij Multilease vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht, gekoppeld aan een uitstekende service. U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw dealer laten uitvoeren. Goed leasen is'Multileasen'! Multilease bv Vondellaan 80, Postbys 44, Leiden. Tel. 071-76 0202 buiten kantooruren 02521-13025) geloof'? Voor de verdediging van elk van de beide standpunten zijn drie sprekers uitgenodigd, een astronoom, een geoloog en een bio loog. Er is op dit congres plaats voor 1000 belangstellenden. De voertaal is Engels. Wie zich bij de EO aan meldt, krijgt van tevoren een boek met de zes inleidingen. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Hattum E. Bos Kamperveen, te Makkum C. Oppe- laar Nieuw-Amsterdam, te Veen- endaal H. Binnenkamp Maarssen; aangenomen naar Kruiningen J. Dorgelo Souburg, naar Rhenen P. van Die Wolfaartsdijk; bedankt voor Klaaswaal H. Harkema St. Fi- lipsland. Geref. Gemeenten: be dankt voor Clifton (Ver. St.) J. van Haaren Amersfoort. Geref. Ker ken: beroepen te Scheveningen A. v. d. Zwaag Heerde, te Barendrecht C. Zeeman Birdaard, te Goes W. Je- roense Zuidhorn, te Ommen J. van Egmond Epe; aangenomen naar Wassenaar-Zuid G. C. van de Kamp Hillegom.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13