0=i eidsi agendé "Accent op oude dorp" mmssm Acht procent meer omzet Yan Kempen en Begeer Personeelstekort bij rijkspolitie 2 5 procent Jaagpad blijft gespaard Tonde Water in raad Leiderdorp: Wassenaar koopt stuk kerkhof PAGINA 2 DINSDAG 21 JUNI li DEN HAAG - De rijkspolitie in het district Den Haag kampt met een onderbezetting van gemiddeld 25 procent en zal daar tot in de jaren tachtig mee blijven zitten. Intus sen leggen zich steeds uitbreidende taken van de rijkspoli tie en de veelvuldiger aanvragen om bijstand een grote druk op het huidige politiepersoneel. De recente acties van Zuidmolukkers hebben ook voor de Leidse regio aangetoond dat voor dergelijke problemen eigenlijk geen adequate opvangmogelijkheid bestaat. Lei derdorp (onderbezetting meer dan 25 procent) en Voor schoten (onderbezetting 25 tot 30 procent) én Oegstgeest (merkwaardig genoeg geen onderbezetting) leverden elk hun deel aan manschappen ter bestrijding van die terreur. Het verlenen van bijstand, zoals hier bij de bewaking van het Academisch ziekenhuis in Groningen waar de gegijzelden uit de trein bij De Punt werden opgevangen, trekt een steeds zwaardere wissel op het rijkspolitiepersoneel. dat is wooral in de Leidse regio merkbaar. Een deel van het beschikbaar gestelde politiepersoneel vert rok naar Assen, de rest deed dienst bij de bewaking van het Haagse crisiscentrum. "Den Haag", aldus groeps commandant R. Slofstra van de Leiderdorpse rijkspolitie, "trekt een steeds zwaarder wordende wissel op het rijkspo litiepersoneel. Steeds vaker wordt aan ons en andere groe pen om assistentie gevraagd en dat voel ik als een hele belas ting". De Leiderdorpse groeps commandant moet het met 29 man van de 38 die hij nodig heeft doen. Ook in Voorschoten klaagt men steen en been over de diensten die in Den Haag gedraaid moe ten worden, alhoewel men aan de andere kant juist die erva ring niet wil missen. Assistentie bij de gemeentepo litie in Den Haag is noodzake lijk omdat men in Den Haag niet alleen kampt met een sterk onderbezette gemeentepolitie (er worden driftig wervings campagnes in vooral het noor den en oosten van het land op touw gezet) maar ook met een groot verloop. Den Haag, met extreem hoge criminaliteitscij fers voor politiemensen niet de meest aantrekkelijke plaats om te werken, vandaar dat veel jonge agenten, na wat ervaring te hebben opgedaan, wegtrek ken naar andere plaatsen, waardoor Den Haag met een voornamelijk jong, weinig erva ren en onderbezet korps zit. Al vaak hebben groepscom mandanten en burgemeesters hun nood bij het rijkspolitiedis trict in Den Haag geklaagd, maar in de huidige organisatie valt er weinig aan te doen con cludeert opperwachtmeester Van der Stel, die zich met de inzet van rijkspolitiemensen uit de regio bezighoudt. "Het te kort van nu is eigenlijk ontstaan door een erg onregelmatige personeelsopbouw. In de jaren tussen 1916 en 1919 hebben erg veel mensen zich bij de rijkspo litie gemeld. Allemaal mensen die beroepsmilitair waren, of dat wilden worden, maar met de opheffing van het leger destijds brodeloos werden. Die mensen vloeien nu massaal af en het ge volg is dat we met een gat zitten. Er gaan er zo'n zevenhonderd per jaar weg, terwijl er maar ne genhonderd van de opleidings scholen afkomen". Een andere oorzaak is gelegen in het feit dat de rijkspolitie steeds meer taken krijgt. De Al gemene Verkeersdienst (AVD) slokt erg veel mankracht op en ook de nog niet zo lang geleden opgezette luchtvaartdienst trekt personeel weg dat in an dere gevallen naar de verschil lende groepen zouden kunnen. De toenemende drukte op de wegen en de stijgende crimina liteit worden als andere oorza ken voor het personeelstekort genoemd. Vrouwelijke agenten In Leiderdorp zit men met ne gen man te weinig, in Voorscho ten liggen de tekorten in onge veer dezelfde orde van grootte. Dat leidt regelmatig tot grote problemen. Zo gebeurde het in Leiderdorp nog niet zo lang ge leden dat een politieman op de eerste dag van zijn vakantie werd teruggeroepen. De ge wraakte samenvoeging van de nachtdiensten in verschillende plaatsen is een ander gevolg vaq de onderbezetting. Het Voorschotense korps telt twee vrouwelijke agenten, die regelmatig naar andere plaat sen moeten om te assisteren bij fouilleringen. Een deel van de rijkspolitie draait bewakings diensten op Schiphol. Leden van de mobiele eenheid (de "keurtroepen" van de rijkspoli tie gevormd uit speciaal opge leide politiemannen waarvan er in elke groep wel een paar zit ten) zijn vrijwel nooit beschik baar voor de normale diensten. In Oegstgeest heeft men merk waardig genoeg geen enkel personeelsprobleem. De groep is met 23 man precies op sterk te. "We zouden er nog best een paar man bij kunnen gebrui ken", aldus opperwachtmee ster Portenge, "Maar je moet natuurlijk wel redelijk'blijven". Dat Oegstgeest wel op sterkte is komt omdat het niet alleen een gemeente is die door allerlei oorzaken wat drukker is dan andere gemeenten (Endegeest en het extreem hoge aantal in braken spelen daar een rol bij) maar ook omdat Oegstgeest ex treem veel assistentie verleent aan zowel Den Haag als Leiden. Tot de mogelijkheden, die zijn geopperd, behoort het instellen van een speciale politiegroep die zich bezig zou moeten hou den met het vervullen van be wakingsdiensten en bestrijding van het terrorisme. Dat lijkt echter alleen al om financiële redenen onmogelijk. De ge middelde politieman kost de staat zo'n zestigduizend gulden per jaar. Bovendien valt er niet snel genoeg een dergelijke groep op te leiden. "Doormodderen tot 1980 is het enige parool dat wij kunnen ge ven", aldus Van der Stel, en dat betekent dat met name de groe pen Voorschoten en Leider dorp nog wel eens een poosje in de problemen zullen blijven zit ten". HANS MEIJER LEIDERDORP - Het typerende oude deel van het Jaagpad langs de Oude Rijn in Leiderdorp - het stuk dat parallel loopt aan de Hoofdstraat - zal niet worden aangetast door de provinciale plannen om langs de Oude Rijn een fietspad aan te leggen. Er komt op dat stuk namelijk hele maal geen fietspad, want dat loopt maar tot aan het begin van de bebouwing bij de Doesbrug. Uit overleg tussen de gemeente Leiderdorp en de provincie is ge bleken dat het helemaal nooit de bedoeling is geweest om op het oude Jaagpad langs de karakte ristieke bebouwing een fietspad aan te leggen, maar dat het alleen om de aanleg van een fietspad buiten de dorpskern gaat. Die opmerkingen van de provincie betekenen ondermeer dat het plan voor de vestiging van een kunstenaarscentrum in de vroe gere herberg "De Hollandse Tuyn" aan de Bruggestraat niet zal worden aangetast. Vooruitlo pend op de "fietspad-geruchten" was in Leiderdorp al een plan ontwikkeld om een deel van de achterkant van het gebouw af te halen, waardoor een groot deel van de atelierruimte verloren zou gaan. Ook de andere plannen, die voor de oude herberg en de omgeving be staan kunnen doorgaan omdat de Bruggestraat door de provincie niet langer gezien wordt als de toegang naar het Jaagpad. Die toegang komt aan de andere kant van het toekomstige kunstena arscentrum te liggen. Zo kan ook het plan doorgang vin den om de Bruggestraat af te slui ten voor het verkeer en daar ruimte te maken voor kunstena ars die buiten willen werken, demonstraties van oud hand werk en dergelijke. De toegang naar de Oude Rijn zou dan ver laagd moeten worden om het oorspronkelijk karakter van de plek, een doorwaadbare plaats in de Oude Rijn te herstellen. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst ifl apotheken in de regio Leiden woB waargenomen van vrijdag 17 juni tot juni door apotheek Voorschoten, Leite eweg 66, tel. 2525; Apotheek Van Brei Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdoi tel. 89000; Apotheek Beker, Lütweg tel. 155482. Tevens op zaterdag tot 13 uur apothei Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oe^ tgeest, tel. 153274. 1 j Dinsdag Hooigracht 38, spreekuur stichtiri huisvesting werkende jongere 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6, informatie Bahi gem., 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 u« 't Breehuys, Breestraat 19, open-hui^ J ouderensoos, Repelsteel, 2-5 uur nanjr'^ volksdansen, 7-8.30 uur nam.; yoga, 8-ffl^i Troef, Noordeinde 2a, koken, 5-8 uij^«— nam.; yoga, 6.30-8 uur nam.; Nede] lands, studiebegeleiding BVB 1,8-10 uu_ nam,; jazzballet, 9-10 uur nam. LH"! Steenschuur 6, Leidse ver. van postzegjiaa; lverzamelaars, fi nen rukken, yoga, jazzballet, fotoclub gevoj derden, tekenen en schilderen, aï)fg[£ j beheer, 7.30 uur nam. (gemeenteraal rai vervalt). Gemeentehuis Leiderdorp, maatschappelijk welzijn, 8 i Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informs rr tieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrijvinj nv kinderclubs, 2-3.30 uur nam. be Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer Vol| laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uu le vegciauc» ccuiuis o-i 01 te gespreksgroep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar 8-11 uur nam. Co Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuui Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 Aar Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel; 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30 vm.-12.30 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, zeefd- rukken, volksdansen, jazzballet, astro- bi logie, pottenbakken, tekenen en schil- D deren, alle groepen vanaf 8 uur nam, ai Burgsteeg 4a, opening wijkgebouu ti Pancras-West, 7 Stadhuis, gemeenteraad, 5.30-7 nam.; gemeenteraad, 7.30 uur nam Donderdag In LEIDERDORP -"In de Leiderdorpse raad zit - vind ik - een overschot aan mensen met erg veel opleiding. Ik geloof dat je als PvdA zo mogelijk alle deledingen van het volk moet vertegenwoordigen. Dat is de reden waarom ik in de raad ga zitten." Ton de Water, chef. onderhouds- monteur bij een liftenfabriek, ge trouwd, drie kinderen (twee jon gens en een meisje), een teckel en de parkiet Tibertje, zal in de Lei derdorpse raad de plaats van Jea- nette Tas in de PvdA-fractie over nemen. Toch aan de beurt De Water (38) heeft al tien jaar be stuurlijke ervaring bij de PvdA achter de rug. In Leiden-Noord nam hij destijds de voorzittersha mer over Van de huidige Leidse wethouder Verboom. Eenmaal verhuisd naar Leiderdorp zat hij ook daar al snel in het PvdA- bestuur. Twee jaar geleden hield hij daar mee op. "Daarvoor waren twee redenen. Ik moest op dat moment meer tijd aan mijn gezin besteden en ik vond dat je, na zoveel jaar, maar eens ruimte moest maken voor anderen." Tijdens de vorming van het pro gressief akkoord en nieuw-links - "waar ik het lang niet altijd mee eens was en nog niet altijd ben" - groeide bij hem de wil om bestuur lijke verantwoording te dragen en hij stelde zich kandidaat voor de gemeenteraad. Feitelijk stond De Water niet op een werkelijk ver kiesbare plaats, maar door de vele wisselingen in de PvdA-fractie in de Leiderdorpse raad is hij nu toch aan de beurt. V erantwoording "Nu ik in de raad ga zitten heb ik echt niet het idee dat elke lantaarn paal "van mij" is, maar je voelt je toch verantwoordelijk voor allerlei zaken, maar dat komt misschien ook wel omdat het voor mij alle maal nog nieuw is." Door Hanneke Meijer De oude kern van Leiderdorp vindt Ton de Water het belangrijkste. "Ik geloof dat de ontwikkelingen daar de eerstkomende tijd gestimuleerd moeten worden. Ondanks de zeer beperkte financiële ruimte zullen we ons moeten concentreren op het oude gedeelte van het dorp. Alleen op die manier kun je het gevoel van onvrede by de bevolking weg ne men. Ik proefde op die hoorzitting in het oude dorp dat de bevolking daar vindt dat het gemeentebe stuur zich de laatste tweejaar teveel op de nieuwbouw geconcentreerd heeft." "We zullen goed moeten weten wat we met het oude gemeentehuis gaan doen. Het idee om er dagwin kels in te maken spreekt me wel aan. Het lijkt me een onhaalbare kaart om daar een bibliotheek in te vestigen. We hebben de verkoop prijs van dat pand nu eenmaal bij het financieringsplan voor het nieuwe gemeentehuis betrokken. Bovendien geloof ik niet dat het zo eenvoudig zal zijn om van dat ge bouw een bibliotheek te maken." Behalve voor hetoude dorp wil Ton de Water zich inzetten voor het wel zijn van de Leiderdorpers. Proefperiode Leiderdorp hoeft voor hem niet zo hard meer te groeien. Zo hoeft het uiteindelijke aantal inwoners niet rond de 25.000 uit te komen. Zo'n 21.000 is voor De Water ook genoeg. "Het ligt er een beetje aan hoe de ontwikkeling in Leiden is. Als daar straks niet meer gebouwd zou kun nen worden dan geloof ik datje een goede buurman moet zijn en moge lijkheden moet scheppen. Maar dat is een zaak die je niet alleen op ge meentelijk niveau beslist." Het duurt nog maar één jaar voor er een nieuwe gemeenteraad wordt gekozen. Ton de Water vindt dat jaar zelf een beetje een proefperio de, een tijd waarin hij kennis kan maken met het raadswerk. "Als het me dan niet bevalt kan ik er altijd nog weer uitstappen. Maar ik geloof wel dat ik de volgende rit, als ik tenminste gekozen wordt, ook in de raad blijf. Maar het is wel fijn datje een jaartje rond kunt kijken". Z\ VOORSCHOTEN/UTRECHT - Bij van Kempen en Begeer was de om zet de eerste vijf maanden van 1977 acht procent hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. Een prog nose over heel 1977 is moeilijk te geven omdat de laatste paar maan den van het jaar per traditie door slaggevend zijn. Ook is niet te zeg gen of er over 1977 weer een divi denduitkering inzit. Op de aandeelhoudersvergadering maandag in Zeist deelde directeur mr. S.A.C. Begeer mee dat men dit jaar niet hoopt op stroppen zoals onlangs in de sector verlichtingsar tikelen. Vam Kempen em Begeer ging zich in '75 met de produktie van verlichtingsartikelen bezig houden maar stopte er vorig jaar weer mee. Na lang aandringen van aandeelhouderszijde zei directeur Begeer dat het verlichtingsavon- tuur het bedrijf al met al een half miljoen gulden heeft gekost. Van aandeelhouderszijde was er nogal wat bevreemding dat over die verlichtingsaffaire in het jaarver slag over '75 met geen woord werd gerept en dat in het jongste jaarver slag evenmin werd aangegeven hoe groot de financiële strop was ge weest. Meer in het algemeen vond men het jaarverslag ondoorzichtig en de toelichting erop eveneens. Ook was het voor de aandeelhou ders moeilijk te verteren dat er deze keer geen dividend voor hen inzit en dat de winst van 174.000 zal worden toegevoegd aan de alge mene reserve. Al met al onthielden vier aandeelhouders (goed voor WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad heeft maandag avond zonder veel discussie een bedrag van 3.2 miljoen beschik baar gesteld voor enkele aankopen. In de eerste plaats werd besloten voor f373.560 een stuk van ruim 1 ha. aan te kopen van de Israëliti sche begraafplaats bij Kerkehout. Daarmee is voor het probleem van begraafruimte in de toekomst een oplossing gevonden, die goedkoper is dan de aanleg van een nieuwe be graafplaats in het gebied van "Ter Weer". Een tweede aankoop, voor een be drag van 345.000 betrof het ge bouw "Deylerhuis", dat al enige tijd dienst doet als wijkcentrum van de wijkgemeenschap "Groot Deyleroord". B. en W. hadden be cijferd dat door deze aankoop de jaarlijkse lasten van de gemeente ongeveer 25.000 hoger zullen zijn dan op het ogenblik, nu de wijkge meenschap een subsidie ontvangt om het gebouw van de vroegere ei genaresse, de Nederlandse Her vormde Kerk te kunnen huren. De belangrijkste aankoop, waar mee in totaal een bedrag van 2.5 miljoen gemoeid is betrof in de eerste plaats Huize Nieuw Rijks dorp in de Berkheistraat met bijna 1 ha. grond, een garagebedrijf in de Van Zuylen van Nijeveltstraat (firma Pot) en een woning in de Schoolstraat. De heer Lodder (par tij Wassenaar) had aanvankelijk nogal bezwaren omdat hij deze aankoop een speculatie op de toe komst achtte. B. en W. willen op het terrein in de omgeving van huize Nieuw Rijksdorp woningbouw rea liseren. 7610 aandelen) hun goedkeuring aan de jaarstukken. De overige aandeelhouders (vertegenwoordi gend 8764 aandelen) gaven er wel hun fiat aan. Wel toonde men zich erg bezorgd over het rendement van het bedrijf. Van Kempen en Begeer mikte per traditie met zijn assortiment op de hoogste inkomensklassen maar men is bezig met een herstructure ring van de sector winkelbedrijven met het doel een bredere klanten kring te trekken. Inmiddels zijn drie van de negen juweliersbe- drijven afgestoten. De overige zes winkels zullen wat anders worden opgezet en de eerste resultaten van deze koerswijziging zijn bevredi gend. Ongelukken met auto's en brommers LEIDEN - De 22-jarige Leider dorpse H.B. de R. brak een sleutel been, toen ze gistermiddag op de Willem de Zwijgerlaan met haar brommer tegen een voor haar rij dende bromfietser botste. De bot sing ontstond doordat deze brom fietser, een 16-jarige Leiderdorper, plotseling afremde. Een 40-jarige inwoonster van Lei derdorp kreeg een hersenschud ding als gevolg van een auto ongeluk, dat zich gistermiddag voordeed in een bocht van de Oegs- tgeesterweg. Haar wagen reed te gen de aan de rechterzijde van de rijbaan gelegen verhoging, kan telde en schoof daarna door naar de andere weghelft. Een uit tegen overgestelde richting naderende automobilist trachtte tevergeefs een aanrijding met de gekantelde wagen te voorkomen. Deze auto mobilist kwam met de schrik vrij. LEIDEN - De Internationale Kommunisten Bond houdt van avond een openbare bijeenkomst in de KWJ-ruimte, Noordeinde 2a. De noodzaak en de opbouw van de revolutionaire partij wordt daarop besproken. Aanvang acht uur. Pieterskerkhof 19, architectenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam., tel. 142771. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge- spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep> Ue 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. S Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, foto- k grafie, 8-10 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, z open-café avond. 9-12 uur nam. i Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., 01717-3309. E Vrijetijdscentrumn Breestraat 66, druk- g puntmassage, filmclub, speelgoed ma- ken, Go, alle groepen vanaf 8 uur nam. i Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente- raad. 8 uur nam. Advocaten spreekuur Te SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2