Meer aandacht voor gedeeltelijk leerplichtigen Zorg om 9 Kijkwoningen in Seringenstraat Jorispoort èn Doelen terrein zijn monnment Flavium beste op het Leids bluesfestival Betere registratie en voorlichting Lugubere processie met gouden ei trok door de binnenstad Avondje folklore met dansensemble Achalay LEZERS SCHRIJVEN MAANDAG 20 JUNI 1977 LEIDEN - De gemeente Leiden gaat meer aan- demijsmogeiykheden voor par- dacht besteden aan de partieel (gedeeltelijk) leer- gio. Deze map moet worden uitge- plichtigen. Dat zijn jongens en meisjes die tien reikt door de schooi waarop de par- r 1 i tieel leerplichtige gezeten heeft. jaar volledig dagonderwijs achter de rug hebben Dat moet uiterlijk veertien dagen en nog een jaar gedurende twee dagen per week naar een of ander onderwijsinstituut moeten. Er komt een betere registratie van partieel leerplichtigen en ook de voorlichting over de partiële leer plicht zal worden verbeterd. De be doeling is dat uiteindelijk alle ge meenten die behoren tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbu reau, bij een uniform registratie systeem worden betrokken. Met de gemeenten Katwijk en Rijnsburg is in dit verband al overeenstemming bereikt. Een vorig jaar door wethouder Tesselaar (onderwijs) geinstal- leerde commissie partiële leer plicht is dezer dagen met een rap port gekomen waarin een reeks van aanbevelingen wordt gedaan om de uitvoering van de partiële leer plicht te verbeteren. In deze com missie zijn diverse onderwijsinsti tuten alsmede de gemeente, het ar beidsbureau en het Regionaal Or gaan Leerlingwezen vertegen woordigd. Het praktische werk werd voorna melijk gedaan door een uit zes man bestaande werkgroep. Deze werk groep zal de leerplichtambtenaar van de gemeente, die uiteindelijk belast is met het toezicht en de con trole op de uitvoering van de par tiële leerplicht, blijven adviseren. Belemmeringen Achterliggende gedachte van de nieuwe aanpak is dat de uitvoering van de partiële leerplicht door aller lei factoren wordt belemmerd. Zo blijkt bet erg moeilijk te zijn de par tieel leerplichtigen te motiveren om een onderwijsinstituut te be zoeken. Maatregelen tegen een werkgever die zijn.jeugdige werk nemers) verbiedt gedurende twee dagen per week naar een onderwij sinstituut te gaan, blijven veelal uit om de partieel leerplichtige(n) in bescherming te nemen. "De werk gever zoekt - oneigenlijke - motie ven om de jeugdige te kunnen ont slaan,-of zal in het vervolg niet meer geneigd zijn een partieel- leerplichtige in dienst te nemen", zo vreest de commissie in haar rap- pqrt. Ook wordt er gesteld dat als er proces-verbaal tegen de werkgever wordt opgemaakt, de motivatie bij de partieel-leerplichtige om on derwijs te volgen, vermoedelijk niet groter wordt. Bij de Arbeidsin spectie heeft men overigens gecon stateerd dat de onderwijsinstituten zelf in het afgelopen jaar minder klachten hebben doorgegeven. Dit ook al om de partieel leerplichtigen niet het gevaar te laten lopen dat ze hun baan verliezen. Overigens con stateert de commissie in haar rap port dat de strafmaat voor werkge vers die partieel leerplichtigen vijf (in plaats van drie) dagen per week laten werken, te laag is. Weerstand De commissie stelt verder vast dat de partieel leerplichtigen en hun ouders onvoldoende op de hoogte zijn van wat de partiële leerplicht inhoudt. Ook bestaat er nogal wat weerstand bij de ouders, vooral als het om on derwijsinstituten gaat die niet di rect gericht zijn op een beroep (zoals vormingscentra). Een nega tieve invloed gaat er ook uit van de angst bij de partieel leerplichtigen om geen werk te kunnen krijgen. Daarnaast ontbreken bij de onder wijsinstituten nogal eens pro gramma's die beantwoorden aan de wensen van een partieel leerplich tige. Ook stellen de onderwijsinsti tuten (vormingscentra, opleidin gen voor beroepsbegeleidend on derwijs, opleidingen in het kader van het leerlingwezen) zich in het algemeen te individualistisch op. In haar aanbevelingen stelt de commissie dat partieel leerplichti gen elk jaar vóór 1 augustus geregi streerd moeten worden. Ou ders/verzorgers van de partieel leerplichtigen krijgen ieder jaar vóór 1 juni een registratieformulier dat ze voor het eind van de maand juni ingevuld moeten terugsturen naar de gemeente waar ze wonen. De partieel leerplichtige krijgt een soort registratiekaart. Deze heeft hij/zij nodig om zich bij het Gewes telijk Arbeidsbureau te kunnen la ten inschrijven of om in aanmer king te komen voor een uitkering van de sociale dienst. Ook kan hij/zij de kaart tonen aan de werk gever, waardoor deze aanspraak kan maken op een stimulerings premie van het ministerie van So ciale Zaken als hij de partieel leer plichtige in dienst neemt. Voorlichtingsmap Wat de voorlichting betreft vindt de commissie dat iedere schoolverla ter/partieel leerplichtige een voor lichtingsmap moet hebben, die de nodige informatie bevat over on- het verlaten van de school j_ beuren. De commissie bepleit ver der een betere samenwerking tus sen de onderwijsinstituten onder ling en tussen de leerplichtambte naar en de arbeidsinspectie. LEIDEN - Een vrouw die uit voerig naar haar voorhoofd wees, een man die aan enkele kennelijk Amerikaanse toeris ten stond uit te leggen dat in Holland alles mogelijk is en een klein kind dat met grote verbaasde ogen bescherming zocht bij zijn moeder. Enkele reacties van diverse mensen Haarlemmerstraat trok. Een drietal jonge mensen had zich in pakken van felgekleurd crêpe papier gehuld, terwijl hun gezicht schpil ging onder een dikke laag verf. Op hun schouders droegen ze een rie ten draagbaar waarop een ko lossaal goudgekleurd ei van struisvogelformaat geplaatst was. Midden op de Haarlem merstraat hield het drietal stil, waarna het ei op plechtige wijze en tijdens onheilspel lend tromgeroffel met takjes duizendschoon werd versierd. Daarna werd de tocht voortge zet naar de Hoogstraat waar het ei met enige stukjes crêpe papier werd behangen en de stoet stopte uiteindelijk voor een coffee-shop Onder zeer grote belangstelling tilden de angstaanjagend uitziende jon geren het ei van de draagbaar en legden het voor de stoep van het café. Daarna vond een soort ceremonie plaats waar bij werd uitgeroepen dat niet iedere kip dagelijks een gou den ei legt, en met tromgeroffel en fluitspelend verdween het luguber uitziende drietal daarna in de richting van Vroom en Dreesmann. Het ei bleef op de stoep liggen en werd door de eigenaar van het café naar binnen getild. "Zo komen onze leveranciers altijd hier", grapte hij. Een tweetal gedachten flitsen door je hoofd bij het zien van een dergelijke processie: zou het soms een nieuwe gods dienstige secte zijn die het hei lige gouden ei aanbidt? Of be treft het hier een grap van en kele zojuist voor hun kandi daats geslaagde studenten? Om opheldering te verkrijgen volgde ik de groep naar hun hoofdkwartier bij de Witte Singel. Daar vertelden de drie jongens dat ze de vaste kern vormen van het environment theatre. Een groep die zich ten doel heeft gesteld om steeds nieuwe dingen te verzinnen voor op straat. De bedoeling is het gewone straatbeeld van winkelende mensen te door breken met bijzondere uitvoe ringen en tevens zorgvuldig te registreren hoe de mensen op dit soort ongewone zaken rea geren. De "truc met het ei" vormde de eerste fase in de viering van de midzomernacht cyclus. Een geschiedenis van de indeling der seizoenen. De sessie zou zaterdagavond in de duinen bij Katwijk worden voorgezet met een metalen vo gel, die zogenaamd uit het gouden ei zou zijn gekropen. Woensdag wordt in het van der WerfTpark de komst van de morgen gevierd tijdens de zon sopgang, terwijl de uiteinde lijke viering van de zon op het Iris festival op het Noordeinde plaats zal hebben. De reacties van de mensen op het environment theatre va riëren van uitermate agressief, tot laaiend enthousiast. Vol gens Karen van Holst- Pellekaan waren de reacties vooral agressief toen het thea tre eens met iemand die met een strop om zijn hals door de Haarlemmerstraat kroop, werkte. Anderzijds gaat men er wel vanuit dat vreemd ge drag vreemd gedrag oplevert en dat zo die agressie te ver klaren is. De overige leden van de groep, die uitdrukkelijk stelt geen politiek ideaal te hebben, zijn Frank Berbeé en Jos de Groot. Primair staat dat de groep graag met mensen be zig wil zijn. Men had als plaats om het ei te deponeren de cof fee shop uitgekozen, "omdat daar de hele dag maar mensen zitten, zonder dat er veel van uit gaat". Op de vraag of er nog iets uit het ei zou komen, of er mogelijk een bommetje in zat, zoals enkele omstanders had den gesuggereerd, antwoordde Frank Berbeé: "het is aan de mensen zelf wat ze er verder mee doen. Ik heb het ei van pa pier maché gemaakt. Als ze er in prikken horen ze een klap, want er zit ook een ballon in". FRITS BEUYICK LEIDEN - Drie gerenoveerde woningen in de Seringenstraat stonden afgelopen zaterdag te kijk. Bewoners van dit deel in Tuinstadswijk konden zo een indruk krijgen hoe hun nog op te knappen woning er over en kele weken of vele maanden uit zal zien. Zij kregen bovendien de mogelijkheid om via op- en aanmerkingen nog kleine wij zigingen in de wijze van uitvoe ring van de renovatie aan te brengen. Het bestaande complex, plan 2 in Tuinstadswijk, telt 142 wo ningen. Daarvan worden er twaalf gesloopt om meer ruimte in de wijk te krijgen. Dat er za terdag zg. "kijkwoningen" te bezichtigen waren, is mede een uitvloeisel van een voorstel dat vorig jaar november in de ge meenteraad op initiatief van de PSP werd aangenomen. Wie zaterdag zijn oor te luiste ren legde, hoorde bij de bezich tiging van de kijkwoningen in het algemeen zeer tevreden ge- luiden. "Ik wil morgen al gaan pakken", zei één van de bewo ners. Niet iedereen zal dat kun nen zeggen, want volgens het schema dat architect Van de Berg heeft opgesteld gaat de op levering van de woningen aan de oneven zijde tot januari du ren; daarna komen aangren zende woningen in de Anje lierstraat aan de beurt. De wijzigingen in en aan de wo ningen zijn ingrijpend. De be nedenwoningen hebben een nieuwe douche- en toiletruimte gekregen, keuken, nieuwe kasten en centrale verwarming. Dat geldt ook voor de bovenwonin gen, die op de bovenste verdie ping er bovendien een kamer bij hebben gekregen, hetgeen mogelijk was doordat er dak kapellen in de woningen zijn gebouwd. Alle woningen hebben boven dien een bergingsruimte in de tuinen gekregen. De renovatie gaat gepaard met een lijke huurverhoging: 55 gulden naar 160 a 180 gulden. LEIDEN - Niet alleen de Joris poort, op de hoek van de Doelen- gracht en de Groenhazengracht, staat op de lijst van beschermde monumenten, maar het hele Doe lenterrein. Wil de universiteit nieuwbouw plegen op het Doelen terrein, dan zou de gemeenteraad eerst aan de minister van CRM moeten vragen het terrein van de lijst af te voeren. Dit stellen open brief de heer J.A.F. Doove en mevrouw Bosch-Gans, waarin ze de gemeente en universiteit ver wijten onjuiste informatie te ver strekken. In de universitaire nieuwbouwplannen voor het Witte Singel- en Doelenterrein is er sprake van dat alleen de Jorispoort een beschermd monument is. Naar aanleiding van de behande ling van de nieuwbouwplannen ADVERTENTIE, enige weken geleden in de com missie voor ruimtelijke ordening schrijven de twee briefschrijvers verder dat zij over gegevens be schikken dat Gedeputeerde Staten eerst een bestemmingsplan zouden willen hebben vóór het totstand komen van de plannen. Daar is in geen enkele vergadering met een woord over gerept, aldus de briefs chrijvers. Van de zijde van Monumentenzorg wordt beaamd dat het hele Doelen terrein op de lijst van beschermde monumenten staat. Voor nieuw bouw heeft dat als consequentie dat de goedkeuring van de Rijks dienst voor de monumentenzorg nodig is, aldus deze gemeentelijke dienst; het zou niet nodig zijn via CRM het terrein van de lijst af te LEIDEN - In de Rijn werd het afge lopen weekeinde de tweede serie drie wedstrijden van de Leidse Hengel Competitie gehouden. Al leen DVS 2 bleef ook in deze tweede ronde zonder puntenverlies en gaat nu alleen aan de leiding. Na zes wedstrijden is de stand nu: 1. DVS 2 12 punten 163 stuks, 2. Al phen 110 pnt (116 st), 3. Alphen II10 pnt (74), 4. DVS I 9 (139), 5. Henge lsport I 9 (105), 6. Zuid-West I 8 (130), 7. Ons Genoegen 8 (113), 8. Zuid-West II7 (99), 9. DVS III6 (94), 10. HSV 6 (91), 11. Sportvrienden 6 (90), 12. Hengelsport II 5 (70), 13. De Brasem (Leiden) 5 (62), 14. DW 4 (89), 15. De Brasem (Ter Aar) 3 (30), 16. De Meerval 0 (51). In het persoonlijk klassement is de stand: 1. J. v. Loon (DVS II) 47,2. W. Moenen (Zuid-West I) 41, 3. K. La- terveer (HSV) 38, 4. H. van Loon (DVS I) 37, 5. Ph. Verstraten jr. (Hengelsport I) 34, 6. J. Sinteur (DVS III) 33, 7. A. Staphorst (DVS II) 32, 8. W. v. Berkel (DVS I) 31. Verder hield Adler een visweds trijd in de Vliet. De vangst was re delijk. De uitslag: 1. B. Kastanja 15 (1975), 2. H. Hillebrand 10 (1600), 3. Weber 5 (1205), 4. C. Prins 6(1160), 5. G. Pielaat 3 (1150), 6. P. Hillebrand 9 (990), 7. Tegelaar 3 (885), 8. J. Leu ring 6(795), 9. A. Koren 8 (725), 10. J. krassenburg 9 (705). Zoekt U e Ankerhorloge reeds vanaf 40,- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - In een rokerige atmosfeer werd zaterdagavond in het centrum aan de Breestraat een door de Commissie K&O/LJA en het Leids Vrije tijdscentrum georganiseerd Bluesfestival gehouden. Amsterdam heeft z'n 'Paradiso'; Delft z'n 'Eland' en Leiden biedt als alternatief voor overzichtelijke koffieshops en modern ingerichte dis cotheken het L.V.C. Er bestaat daar een haast ondefinieerbare sfeer, waarin groepen als 'Dirty Donald', het 'André Valkering Boogy Woogy Trio, de uit Apeldoorn afkomstige bluesgroep 'Flavium' en de in St. Jacobieparochie woonachtige 'Shakey Sam' volledig tot hun recht kun nen komen. Bewust wordt hier gesteld, dat die mogelijkheid bestaat, want de eerst- optredende groep 'Dirty Donald', die tevens voor de eerste maal een zaaloptreden verzorgde, kwam bij een groot deel van het publiek wat gebrekkig over. Ondanks de enthousiaste inzet van Daan de Jonge (zang) Cor Speksnijder (drums), Rutger van Mazijk (basgitaar), Peter Bosch (keyboards) en sologitarist Rainer Hensel werd het publiek zater dagavond slechts ten dele van hun muzikale capaciteiten overtuigd. 'Wondering Life', 'City Street Life', 'Sweet Home Alabama' en 'Join The Joy' waren stuk voor stuk goede bluesnummers, die door een meer ervaren en geoefende 'Dirty Donald' in de toekomst zeker naar muzikaal niveau gespeeld kunnen worden. De Friese blueszanger Shakey Sam, die naar zijn zeggen ook regelmatig wordt uitgescholden voor 'Sjakie Schram' en 'Catweazle', bracht goede bluesmuziek. Hij speelde nummers als 'Big Car Blues' en 'Rolling King Snake' van John Lee Hooker. 'Honey Dripper' stond daar weer wat los van. Shakey Sam, die als Simon Vlietstra door dit leven zwerft, heeft een solo-elpee gemaakt, die zijn naam draagt. Hij laat zich regelmatig door een bluesband begeleiden en zal spoedig de studio's ingaan voor het maken van een tweede elpee. 'Flavium' (naam ontstaan n.a.v. een tekst op een wikkel van een rolletje Autodrop, bestaat uit Anne-Geert Bonder/gitaar; Hans Driesten/gitaar, zang, Peter Dijksterhuis/keyboards, piano, orgel; Eric Bachus/bas en Peter Beemsterboer/drums) was aangekondigd als het hoogtepunt van de avond. De groep maakte zaterdagavond zonder twijfel de meest pro fessioneel overkomende muziek. Van hun reeds uitgebrachte twee elpees ('Bad Luck' en 'Chalk Farm') speelden ze 'Bad Luck', 'Almost Daily', 'You Don't Believe I'm Going' en 'With The Wheel In My Hand'. Gezien het muzikaal niveau lijkt een derde elpee binnen handbereik. Opvallend was overigens, dat de planten van professionele bluesartiesten, die tussen de verschillende optredens werden gedraaid, opvallend posi tief afstaken bij de bühne-prestaties van de verschillende groepen. Bert Koekebakker. LEIDEN - LPV "De Rijnklie- vers" hield een wedvlucht vanaf Noyon met 161 oude duiven. De uitslag was: 1, 2, Gebr. Hooger- vorst, 3, 5, 7, Gebr. Kok, 4, J. v. Ley- den, 6, 9, W. Jacobi, 8, 10, Zwaan den Oude LEIDEN - In de volledig uitver kochte Stadsgehoorzaal gaf het ju bilerende folkloristisch dansens emble "Achalay" zaterdagavond een wervelende voorstelling. In de tien jaar dat "Achalay" nu bestaat heeft men een afwisselend pro gramma kunnen opbouwen. Zo brachten zij dansen uit Holland, Israël, Hongarije, Rusland, Roe menië en Joegoslavië in authen tieke kostuums, die zonder uitzon dering met een ovationeel applaus werden beantwoord. Ook de eigen begeleidingsgroep van "Achalay" en het Leids zige unerorkest "Csardas" oogstten veel succes. "Csardas", dat afwisselend begeleidde en soleerde zet de stij gende lijn voort en is niet meer te onderscheiden van een oorspron kelijk zigeunerorkest. Een grote prestatie mag genoemd worden het begeleiden van de Roemeense zan geres Floricica 'doïnas. Na "Achalay" trad de Zuidameri- kaanse volksmuziekgroep "Con- junto Yaravi" op,- gevolgd door het "Middernachtvolksdansbal" met het orkest van Rob Brando. Dat volksdansen enorm populair is, behoeft geen verwondering. Wie zaterdagavond in de Stadsgehoor zaal was of op een andere manier kon kennismaken met volksdan sen zal het niet zijn ontgaank dans en zang naast creatieve uiting ook zeker ruimte laat voor het gezellig heidsaspect. Dat een hoog niveau niet ten koste gaat van het enthou siasme bewees "Achalay". Kortom: Een prima demonstratie van de te feliciteren jubilaris "Achalay". Louis Cornelisse. Knikkers? LEIDEN - Het PSP-raadslid Hilda Passchier heeft in een brief aan de gemeenteraad gevraagd een spoe- dinterpellatie te mogen houden over de gang van zaken rond het voormalige Sijthoff-complex aan de Doezastraat, de Vliet en de Mo- lensteeg. Zij verzoekt deze interpel latie nog voor het zomerreces te mogen houden. Dat betekent dat de kwestie vanavond, morgenavond Hilda Passchier wijst erop dat in de commissievergadering van Ruim telijke Ordening op 26 mei jl. is ge suggereerd dat voor dit gebied een zogenaamd voorbereidingsbesluit zou worden genomen om onge wenste ontwikkelingen tegen te gaan. Wethouder Waal is daar in la ter stadium niet toe overgegaan en het PSP-raadslid vraagt zich nu af waarom niet. Verder wil zij weten of er voor het gebied al bouwvergunningen zijn aangevraagd of dat in de nabije toekomst te verwachten is. Tens lotte wil ze geïnformeerd worden welke wettelijke regelingen het col lege ter beschikking heeft - behalve het nemen van een voorberei dingsbesluit om ongewenste ont wikkelingen tegen te gaan. Drie ereleden bij ARKA LEIDEN - Op de algemene leden vergadering van de afdeling Leiden van de ambtenarenvereniging ARKA zijn drie ereleden benoemd. Het zijn de heren Detmers, burge meester van Zoeterwoude, die vijf tien jaar de Leidse Arka heeft aan gevoerd, de vorige secretaris, Mon- tanus, die ook vijftien jaar in func tie is geweest en de heer Wiersma, die meer dan 25 jaar penningmee ster is geweest. Vaak hoort men politici beweren dat politiek een spel is. Na het lezen van uw artikel "PvdA-raadsleden en bestuur boos op 2 wethouders" in uw blad van 16 juni j.l. trek ik de juistheid van deze bewering in twij fel, althans waar het Zaken, Van Aken, de wethouder van Economi sche Zakern, betreft. Als voorzitter van het college van beheer van het Energiebedrijf Rijn land presteert hij het om, samen met zijn wethouder-partijgenoot Van Dam, als enige Leidse verte genwoordigers vóór de regeling van presentiegelden en toelagen te stemmen, daarmee zijn eigen func tie met 10.000.- per jaar honore rend en die van zijn collega Van Dam met 7.500 - per jaar. In een PvdA waar hevig stelling genomen wordt tegen nevenfuncties van b.v. de leden der Tweede Kamer lijken deze heren nauwelijks meer thuis te horen. Dat dit de heer Van Aken ontgaat is niet zo verwonderlijk als men be denkt dat hij kennelijk geen enkele lering heeft getrokken uit de affaire de "Welzijnsbron" hetgeen een duidelijk beeld geeft van zijn ge voel voor ethiek. In het politieke spel toont hij zich een slecht verliezer tenzij het hem om de "knikkers" gaat. Ik betwijfel namelijk of het alleen vuur en water is dat hem zo aan trekt. De partijgenoten van dhr. Van Aken in de Leidse gemeenteraad denken nu aan een voorstel om de 10.000- die hij gaat ontvangen het rgi drijf Rijnland af te trekken wethoudersvergoeding van ca. 65.000.- daar men meent dat het de taak van de wethouder is func ties als boven bedoeld, zonder dat idaarvoor betaald wordt, naast het wethouderschap uit te oefenen. Mocht dit voorstel worden aange nomen dan heb ik nog wel een paar suggesties om het inkomen van dhr. Van Aken weer op peil te bren gen, b.v.: ergens in de Merenwijk zitten nog voor 400.000 funda menten in de grond voor een kabel- televisiemast welke bedolven drei gen te raken onder de zandhopen van een ondoorgrondelijk be stemmingsplan.Misschien kan dhr. Van Aken eens met een voorstel komen om hierop een ivoren toren te bouwen voor wethouders onderonsjes. Daar kan dan weer een commissie voor in het leven worden geroepen, waar een voorzitter voor nodig is die toch een behoorlijke vergoe ding moet hebben etc. etc. Zou de kreet "Nivelleren doet be geren dan toch niet door Panorama zijn? TON POSTELMANS BEUKENRODE 26 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3