van Belg Pollentier Bert Pronk 'klimt' in schaduw IBM-schaaktoernooi sterker bezet weer Joop Zoetemelk begint in vorm te komen Geen politiek op IOC-congres Westduitse Eva Wilms breekt wereldrecord MAANDAG 20 JUNI 1977 PAGINA 10 1 I SPORT SPORT SPORT LA GRANDE COMBE - Joop Zoetemelk is derde gewor den in het eindklassement van de vierdaagse Franse etappewedstrijd Midi Libre. Hij kwam tien seconden te kort voor de eindoverwinning, die naar de kleine Italiaan Wladimiro Panizza ging. Tweede werd Bernard Thevenet op vier seconden. PRAAG - Zonder enige spectucu- laire beslissing omtrent politieke problemen is dit weekeinde in Praag het 79e congres van het IOC (Internationaal Olympisch Comité) beëindigd. De kwestie China kwam niet ter sprake en de vraag of jour nalisten van "Radio Vrij Europa" en "Radio Vrijheid", die door sommige landen als propagandis ten voor de Verenigde Staten wor den beschouwd, een accreditatie voor de Spelen van 1980 in Moskou krijgen, werd niet beantwoord. Wel werd gesloten, dat er geen maatre gelen'zullen worden genomen te gen de twintig Afrikaanse landen, die de Olympische Spelen van Montreal byocotten. Volgens lord Killanin, de voorzitter van het IOC, zijn er belangrijke wij zigingen in de reglementen aange bracht, die voorzien in sancties te gen degenen, die in de toekomst door politiek geïnspireerde acties ondernemen. Over het probleem van de Amerikaanse journalisten zei hij: "Aangezien op dit moment regeringen praten over de akkoor den van Helsinki, geef ik liever geen commentaar op deze zaak". Hij verontschuldigde zich dat zijn plannen om China te bezoeken door zijn hartaanval van twee maanden geleden niet uitgevoerd konden worden. Hij is van plan la ter dit jaar alsnog naar de volksre publiek af te reizen. De Midi Libre van dit jaar was niet erg spectaculair. Na de proloog eindigden de meeste etappes in een massasprint. Er was wel strijdlust, maar bij het naderen van de ein dstreep was het peloton vrijwel tel kens compleet. De beslissing over de eindzege moest in het laatste ge deelte van de vierde etappe vallen. In die korte rit moest de Col de la Baraque, de steilste berg uit de Midi Libre, beklommen worden. Tijdens de beklimming scheidden zich inderdaad vier sterke klim mers af: Bernard Thevenet, Joop Zoetemelk, Wladimiro Panizza en Pierre Villemiane. De laatste is vrij onbekend. De 24-jarige debute rende Franse professional is een pupil van Cyrille Guimard, die vooral triomfen oogst met Bernard Hinault. Villemiane is ongetwijfeld een groot talent, maar hij heeft een vrij zwak gestel. Hij kan dan ook niet terdag twee rittenJuichend het gehele jaar ingezet worden. Za terdag was hij aan een solo begon nen. Het leek erop dat de Midi Libre beslist was maar kort voor het einde van de etappe stortte de Fransman in elkaar en werd hij zes kilometer voor het einde ingelopen. Gisteren was hij echter weer her steld van deze inspanning. Hij klom met de besten mee naar de top van de Col de la Baraque en won de ein dsprint van de kopgroep. Het was na een ritzege in de Ronde van Cor sica zijn tweede overwinning in dit seizoen. Voor Panizza betekende de geslaagde vlucht de eindover winning. Bernard Thevenet, vorige zich. Pollentier won zaterdag trou wens ook de derde etappe over 108 kilometer. Toen won hy de sprint op een hellende weg van een kop groep van veertien renners, waarin zich ook Pronk bevond. Solo De vijfde etappe stond in het teken van een lange solo van de Zwitser Meinrad Vögele. Deze 28-jarige "naamloze" verliet 60 kilometer voor het einde van de 227 kilometer lange etappe het peloton. Hij bouwde een voorsprong op van 4 minuten en 45 seconden en hield daar zegge en schrijve 7 seconden van over op het eerste gedeelte van het peloton waarin Hennie Kuiper (20e) de beste Nederlander was. Pronk werd 25e. Bert Pronk, vorig jaar vierde en twee jaar geleden vijfde kan mis schien de ronde van Zwitserland nog winnen, hoewel Pollentier on genaakbaar lijkt. Deze heeft in deze ronde weer de positie van kopman. Freddy Maertens, zijn kopman, heeft nog steeds veel last van zijn handblessure, die hij opliep in de Ronde van Italië. Bij het klimmen kan Maertens niet aan zijn stuur trekken. Hij staat dan ook ondanks een etappezege in de achterhoede geklasseerd. Minimaal Tweede kan Pronk zeker nog wor den. Het minimale verschil met Sutter is overbrugbaar voor de ui&uuc v^wini- c-1 man, die vorige week nog winnaar het congres week met negen seconden verschil werd van de Ronde van Luxem- door Hinault verslagen in de Daup- burg. hine Liberé, werd met vier secon- Het Tsjechische Olympische Comi té, de gastheer verontschuldigde zich censuur in de openingsrede 62-jarige Ierse lord. Er ware.. anderingen aangebracht in de pas- £°°P J»efde sages, die handelden over rege- ringscontrole over sportmensen den achterstand tweede. de Ronde van Romandiê en zevende in de Dauphiné Liberé en nu dus persoon l' ij kev r ij he ui.Vê voor z'itter 111 dg Midi Libre lijkt ander- -i_ j. halve week c+qt-+ het IOC deelde tevens dat de start de het probleem 1 Zuid-Afrika ter Ronde van Frankrijk in goede v tafel is geweest. Reginald Honey, een negentienjarig lid van het Zuidafrikaanse comité, had rapport overhandigd waarin een verlichting van de wet werd aangetoond. "In de loop der tijd, als Zuid-Afrika denkt te vol doen aan onze voorwaarden, vooral wat betreft de anti-discriminatie, zullen we een voorstel tot toelating met open armen ontvangen", aldus Killanin. De Belgische prins Alexandre de Merode, voorzitter van de medi sche commissie van het IOC, deed een voorstel bij continentale en in tercontinentale wedstrijden een zelfde dopingcontrole toe te passen te zijn gekomen. De eerste laat echter nog steeds op zich wachten. Het eindklassement van de Midi Libre deze zaak ziet er als volg* uit: 1. Wladimiro Panizza (Ita) 20 uur, 25 i sec., 2. Bernard Thevenet (Fra) op 4 sec., 3. Joop Zoetemelk (Ned) op 10 sec., 4. Michel Laurent (Fra) op 26 sec., 5. Ludo Peeters (Bel) op 30 sec., 6. Alain Mesiet (Fra) z.t., 7. Bernard Hinault (Fra) op 32 sec. Zwitserland In de schaduw van de "ontketende knecht" Michel Pollentier reed Bert Pronk een uitstekende eerste helft van de Ronde van Zwitser- alles'zou SS Sche- lijkheid Hennie Kuiper, vorig jaar gevierd winnaar van de "Tour de Suisse", is al kansloos met vijf minuten ach terstand. Net als trouwens Eddy Merckx en de voor Frisol rijdende Luis Ocana. Deze twee sterren zijn dit jaar behoorlijk verbleekt. De uitslag van de vijfde etappe is: 1. Meinrad Vögele (Zwi) 227 km in 5 uur, 58 min. en 54 sec., 2. Joseph Bruyere (Bel) op 7 sec., 3. Ottavio Crapaldi (Ita) z.t., 4. Eddy Merckx (Bel) op 10 sec., 5. Albert Zweifel (Zwi) z.t., 6. Ronald de Witte (Bel) z.t., 7. Michel Pollentier (Bel) z.t. Het algemeen klassement na vijf etappes is: 1. Michel Pollentier (Bel) 18 uur, 52 min. en 23 sec., 2. Ulli Sutter (Zwi) op 29 sec., 3. Bert Pronk (Ned) op 34 sec., 4. Johan de Muynck (Bel) op 39 sec, 5. Lucien van Impe (Bel.) en Juan Pujol (Spa) op 56 sec., 16 Merckx op 4.59, 22. Kuiper op 5.48, 37. Maertens op 10.43, 54. Karstens op 16.48. Frits Schür na val in ziekenhuis ENSCHEDE - Tijdens de ama teurwielerronde van Enschede heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Frits Schür uit Di- dam, sinds jaar en dag één van de beste Nederlandse amateurs, raakte daarbij zo ernstig ge wond dat hij dit seizoen wel licht niet meer aan wielrennen toe komt. Schür werd met een gecompliceerde sleutelbeen breuk in het ziekenhuis te Ens chede opgenomen. Daar bleek een operatie noodzakelijk. Twee plotseling overstekende kinderen waren de oorzaak van de valpartij in de kopgroep van elf renners. Schür viel over de kinderen. Herman Snoeyink en Dries van Wijhe smakte eve neens tegen het wegdek. Zij werden eveneens naar het zie kenhuis gegracht. Daar bleek dat zij slechts schaafwonden hadden opgelopen. Na behan deling mochten ze dan ook weer naar huis. Door het ongeluk werd de wedstrijd een kwartier stilge legd. Uiteindelijk won Gerrit Brokelman uit Hardenberg deze wedstrijd. 9 De Kersenronde van Mierlo, de amateurklassieker door het Brabantse land die door vele renners werd gezien als gene rale repetitie voor de strijd om de nationale titel heeft in Frits Pirard, de sterke Bredenaar in Amstel-trui. een verdiende winnaar gekregen. Vanaf de eerste van de ruim 180 af te leg gen kilometers, was Pirard in de voorste linies te vinden en ge sterkt door zijn ploegmaat Leo van Vliet sloeg hij een kilometer voor het einde zijn slag. DEN HAAG - Eva Wilms (Wdl.) heeft in Bernhausen tijdens de meerkamp wedstrijd West-Duitsland - Sovjet Unie voor het hoog tepunt van dit "atletiek" weekeinde gezorgd. De Westduitse verbeterde haar eigen wereldrecord vijf- amp van 4765 tot 4823 pun ten. Eva Wilms, die door haar specialiteit, het koge lstoten een geweldige voor sprong op de concurrentie heeft, heeft in de vijfkamp "nieuwe stijl", die met de 800 meter veel zwaarder is geworden dan de oude ver sie met de 200 meter het puntentotaal van de "oude" vijfkamp, al bijna bereikt. Op de vijfkèmp met de 200 meter sprong 2.24 meter hoog en Euro- de Oostduitse Burglinde Pol lak met 4932 punten wereldrecord houdster. De prestaties van Eva Wilms in Bernhausen waren: 13,83 m (100 m horden), 20,95 m (kogel), 1,74 m (hoog), 6,29 m (ver)en 2.19.66 (800 meter). Eva Wilms had in Bernhausen ruim 300 punten voor sprong op landgenote Christa Koh ier (4508 pnt) en de Russin Soja Spassovsjodskaja (4494). De tien kamp bij de heren leverde met 8193 punten een overwin ing op voor de Rus Alexander Grebenjoek. Valeri Katsjanov (Sov) werd tweede met 8134 punten. Desondanks zege vierden de Westduitsers voor het eerst sedert 1972 in deze meerkamp wedstrijd met 54.277 tegen 53.968 punten. Naast de twee Russen kwam ook de Westduitser Müller met 8013 punten over de achtdui zend punten grens. Eigen record Bij wedstrijden in Bydgosczcz (Po len) kwam het wereldrekord op de 800 meter heren in gevaar. Alberto Juantorena, de Olympische dub- belkampioen (400 en 800 m) bena derde met 1 minuut en 43,7 secon den zijn eigen wereldrecord tot op tweetiende seconde. De Cubaan verbeterde de beste wereldsèi- zoenprestatie van de Keniaan Mike Boit met precies een seconde. Boit won de 1500 meter in 3.37.6 en toonde daarmee opnieuw aan dat hij op deze afstand ook zeer grote mogelijkheden heeft. Steeple chase 9 Bij de vier landenwedstrijd Oost-Duitsland - Zweden, Bulga rije - Noorwegen in Halle waren de weersomstandigheden verre van ideaal. Desondanks werden enkele voortreffelijke prestaties geleverd. De Zweed Dan Glans realiseerde de beste wereldseizoentijd op de 3000 meter steeple chase (8.16.3). en de Oostduitser Volker Beek, pas 20 jaar oud, liep de 400 meter horden in 49,07 seconden, een nieuw natio naal record. Rolf Beilschmidt (Odl) pees recordhouder Wolfgang Schmidt (Odl) wierp de discus 65,80 meter. Udo Beyer (Odl) stootte 20,71 m kogel. In Boedapest sprong de Pool Laszlo Szalma 7,97 meter ver. Bij de wedstrijden in Byd gosczcz sprongen de Polen Koza- kiewicz en Slusarski met de pol stok over 5,50 meter en haalde Olympisch kampioen hoogsprin gen Jacek Wszola 2,27 meter. 9 Bij wedstrijden in het Franse Bourges bleven twee Roemeense atletes op de 3000 meter onder de negen minuten. Het waren Marare- scu (8.59.3) en Puica (8.59.9). Een Amerikaanse 4x100 meter ploeg heren noteerde met 39,30 sec. de beste wereldseizoenprestatie op dit nummer. Bij de dames won een Russische formatie in 43,40 secon den. Zo snel was dit seizoen ook nog nergens ter wereld gelopen. Uitsluiting 9 De Westduitse atleet Walter Schmidt, wereldrecordhouder ko gelslingeren, is door de atletiek- bond van de deelstaat Hessen be straft met een voorwaardelijke uit sluiting van de wedstrijdsport voor een periode van één jaar. Schmidt had eind maart voor de Westduitse televisie verklaard dat hij stimule rende middelen gebruikt had. Dit werd als reden voor zijn 'voorwaar delijke schorsing aangedragen. Er werd echter slechts een voorwaar delijke straf uitgesproken aange zien mede-verantwoordelijkheid van de Westduitse atletiekbond niet werd uitgesloten. 9 Op enigszins verrassende wijze heeft Jan den Hollander van de at letiekvereniging Hellas uit Utrecht, de 30 kilometerloop voor Krom menie gewonnen door in de laatste drieëneenhalve kilometer Roelof van Zuylen van GAC uit 't Gooi, die lange tijd een halve minuut voor sprong gehad heeft samen met Henk van der Hoek van HAC Hel mond te passeren. Tegen dit duo was Van Zuylen niet opgewassen en hij eindigde tenslotte als vijfde. Boycot van Kieler Woche? KIEL - De verwarring tijdens de start van de Kieler Woche was gis teren na de finish'van de finnjollen compleet. Vóór de start hadden de vijf Oosteuropese landen besloten om, in verband met de deelneming van Zuid-Afrika, niet te varen. In de finn-klasse vertrokken echter wel een paar Oosteuropeanen en de Pool Ryszard Skarbinki werd win naar. De Tsjech Senkyr derde. De grote vraag was dan ook of er nu wel dan niet sprake was van een boycot. Wedstrijdleider Otto Schlenzka: „De delegatieleders hebben ons medegedeeld, dat de ploegen naar huis zouden gaan. Wanneer er dan toch een aantal vaart, gaan wij dat niet verhinderen". De Nederlander Douze werd tweede in de Star klasse. veningen bezette gisteravond 'te ktmnen'treïTken in'de vijf etappes, waarin behoorl.jk ge- kjommen diende te Worden, de derde plaats in het algemeen klas sement achter de winnaar van de Ronde van Italië met een achters tand van slechts 34 seconden. Vlak voor hem stond verrassend de en 1UKIO. in luup Zwitser um Sutter geklasseerd, dat aantal per wereld. Zaterdag eindigde KPronk in de, door Pollentier, vóór Knetemann het" eerste^vene- gewonnen, bergtjjdrit ais derde. HU het IOC moeten vallen. Om één lijn dopingcontrole zouden hiervoor op alle continenten vaste labaratoria moeten komen. Een begin zou ge maakt kunnen worden met labora toria in Londen, Moskou, Montreal of New York en Tokio. In de loop derjaren deel kunnen toenemen. De Pan- Amerikaanse spelen van 1979 Porto Rico ment zijn, nieuwe regeling valt. IBM- VOETBAL - Diosgyor is voor de eerste keer in zijn bestaan Hon- AMSTERDAM - Het gaars bekerwinnaar geworn. Ine fi- schaaktoermooi, dat van 28 ju nale versloeg Diosgyor de Hon- en met 16 juli in Amsterdam zal gaarse voetbalkampioen VAsas worden gehouden, is in de groot- Vasas met 1-0. meestergroep nog sterker bezet MOTORSPORT - De Westduitser dan in 1976. Van de zestien spelers Rolf Steinhausen, wereldkam- die in de hoogste afdeling van dit pioen in de zijspanklasse, heeft bij evenement uitkomen, dragen er d.e TT van Man de race in zijn spe- twaalf de grootmeesterlijke titel, cialiteit op zijn naam gebracht. De De uitzonderlijk sterke bezetting, dat eventueel onder deze ^ei gereputeerde klimmers als Van Engelsman Greasley werd tweede, die de organisatie met het Impe, Pujol en De Muynck achter zijn landgenoot Milton derde. den de uitnodigingen ogen had, is er echter niet uitgeko men. Spelers uit de Sowjet-Unie zijn in het geheel niet van de partij, Kortsjnoj speelt de halve finales van het kandidatentoernooi en ook een uitgenodigd speler als Ljubo- jevic ontbreekt. Daarom heeft de organisatie het waarschijnlijk in de breedt gezocht, wat sterkte betreft. Zodoende is Jan Timman met 2590 Elo-punten op papier de sterkste grootmeester. APP/£ eAAT 7£1</AT£& ALS (SAS&S 7SSSV Z)£ arr fl/Aev-K/r-PiKzTAPaf/Wi) Timman, die recentelijk in het bui tenland zijn kwaliteiten eens te meer demonstreerde, heeft in Ne derland echter altijd moeite zijn kwalificaties waar te maken. De Brit Anthony Miles, die in 1976 het toernooi op zijn naam bracht met Viktor Kortsjnoj, is wel van de par tij, evenals de Nederlandse topspe- lers Sosonko, Donner, Ree, Böhm en Van Wijgerden. In de meestergroep, waarin twaalf schakers uitkomen, spelen onder andere de jeugdwereldkampioen Mark Diesen uit de Verenigde Sta ten, de Europees jeugdkampioen Ftacnik uit Tsjechoslowakije en de Nederlanders Egmond, Ligterink, Scheeren en Van der Sterren. De samenstellingen van de groepen zijn: Grootmeestergroep: Adorjan (Hon), Panno en Quinteros (Arg), Reshevsky en Kavalek (VS), Liberson (Isr.), Hulak (Joe), Miles (Eng), Tatai (Ita), Torre (Phi), Bohm.. Donner, Ree, Sosonko. Timman en Van Wijgerden (Ned). Meestergroep: Diesen (VS), Cuartas (Col), Ftacnik (Tsj). Honfi (Hon), Nicolac (Joe) Popov (Bul), Szmetan (Arg), Zwaig (Noo), Egomd, Ligterink. Schee- ren, Van der Sterren (Ned).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10