Zes doden hij onlusten m Zuid-Afrika Wemher Von Braun: een geniaal fanaticus Schmidt: rem op uitvoer opwerkingsinstallaties Driehonderd arrestaties verricht II MUI tl SOWJET-UNIE PRIJST BENOEMING BREZJNJEW Suarez blijft regeringsleider Jeanmaire krijgt 18 jaar OVERLEG MET O ESTAING BEËINDIGD WINST VOOR OPPOSITIE IN IERLAND ZATERDAG 18 JUNI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 Bezetenheid heeft door de heen vele malen een belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van de wetenschap en heeft vaak aan de wieg gestaan van uitzonderlijke technische prestaties. Zelden is die bezetenheid sterker belichaamd dan in dr. Wernher von Braun, de tot Amerikaan genaturaliseerde Duitse raket-specialist die geeerd wordt als 'Vader van de Saturnus-maanraket" maar ook de schepper was van de "geheime" wapens van de nazi's in de nadagen van de tweede wereldoorlog waar door hij ontelbare duizenden do den en gewonden op zijn naam heeft staan. Als er ooit sprake is geweest van een "vak-idioot" die met genialiteit en fanatisme een uiterst beperkt doel najaagde, zonder zich ook maar een jota te bekommeren over negatieve nevenresultaten van zijn werk was het wel deze arrogante, eigenzinnige maar geniale gang maker van het Amerikaanse ruim tevaartprogramma, wiens leven thans op een zijspoor van dit pro gramma tot een einde is gekomen. De meestal jonger dan zijn jaren ogende Werner von Braun werd op 23 maart 1912 in het Duitse Wirsitz geboren als zoon van een Pruisi sche landjonker, die eens nog een ministerspost heeft bekleed onder Von Papen. Al op zeer jeugdige leeftijd toonde hij een grote belang stelling voor de raket-techniek. Hij werd in die jaren sterk beïn vloed door de visionaire denkbeel den van de Duitse raketdeskundige Hermann Oberth, die nog steeds naast de Rus Tsjiolkofski bewier- rookt wordt als de pionier van deze technologie en de ruimtevaart. Blonde reus De "blonde reus" (een.niet erg toe passelijke bijnaam voor iemand die niet opmerkelijk blond was noch bijzonder groot, hoewel hij fors ge bouwd was) wierp hij zich na zijn schoolopleiding op een technische studie en promoveerde op reeds 18-jarige leeftijd in 1930 op een stu die over de constructie van (wat dacht U anders?) een in de praktijk voor enig onverschillig welk doel ook bruikbare raket. Na de afsluiting van zijn studie stond de jonge Wernher voor een in wezen moeilijke, maar voor hem zelf kennelijk geen pijnlijke beslis sing. Er was in die tijd nog geen enkel vreedzaam emplooi voor ra ketten (hoewel er van tijd tot tijd gevaarlijke en meestal mislukte experimenten met postraketten werden uitgevoerd), maar op één terrein bestond die belangstelling voor geavanceerde technieken wel. Von Braun zou met zijn ambities, plannen en toekomstdromen slechts op één plaats terecht kun nen: het leger. Zij bezetenheid voor de rakettech niek met toen al in de eerste plaats ruimtevaart voor ogen was zo groot, dat hij luchtig over de consequen ties van een keuze voor militaire rakettechniek heen stapte. Jarenlang heeft Von Braun als di recteur van het later in Peen- emünde aan de Oostzee gevestigde militaire proefstation voor raketten gewerkt, de smidse van de geheime wapens die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog door de na zi's in de strijd werden geworpen. In het diepste geheim werden op dit schiereiland in de Oostzee de V-wapens onder toezicht van Von Braun ontworpen en geproduceerd en beproefd over een lanceerbaan van enkele honderden kilometers open zee. Geheim Hoewel zijn experimenten in Peen- emünde in het strikste geheim en onder zware bewaking plaats von den, lekte er gelukkig toch vol doende langs spionage-kanalen uit om de Engelsen te alarmeren. Een van de betrekkelijk weinige Enge lse precisiebombardementen na het heroveren van de luchtsupre- matie was dan ook gericht op dit proefstation van Von Braun. Persoonlijke moed kon Von Braun in deze «dramatische momenten niet ontzegd worden. Zelfs tijdens het bombardement bleek zijn fana tisme voor zijn hobby zo groot, dat hij met enorme gevaren voor zijn eigen leven al brandende barakken en laboratoria binnen rende onder een regen van bommen om zijn be langrijkste documenten met ont werpen en berekeningen in veilig heid te brengen. Juist zijn bezetenheid en zijn op die momenten heldhaftig optreden brachten Von Braun enige tijd in moeilijkheden met de nazi-bonzen. Men begon door zijn fanatisme Een paar Weken later viel de eerste van de vierduizend V-2 raketten op Londen. Later zouden de V-I's re genen op het door de geallieerden bezette Antwerpen en op door hen heroverde gebieden in Frankrijk. Von Braun had zijn werk gedaan met een tien en een griffel. Tiendui zenden doden waren het gevolg. In ons land zijn er vele slachtoffers gevallen als indirect gevolg van Von Brauns activiteiten. Door Piet Bok Bij het Leidse station bijvoorbeeld werd een zwaar bombardement uitgevoerd op een met V-2's gela den goederentrein. De bommen misten hun doel, verwoestten vlak naast het Academisch Ziekenhuis een dichtbevolkte woonwijk en vergden tientallen levens. Gevangen heen te zien en te begrijpen, dat hij zijn diensten aan de oorlogvoering alleen bewfces als tussenstadium voor verdere (vreedzame) plannen. Men ging Von Braun wantrouwen, zoals ieder weldenkend mens een bezeten fanaticus wantrouwt. Hij werd gearresteerd en verbleef twee weken in een SS-gevangenis in Stettin in de buurt van "zijn" ver woeste proefstation. Dat was medio 1944. Toen maanden later de onvermijde lijkheid van een Nazi-nederlaag zelfs de geharde optimisten in die kringen niet meer ontging, beslo ten Von Braun en ongeveer hon derd medewerkers niet werkeloos in Peenemünde te blijven wachten' tot zij door de oprukkende Russen zouden worden ingerekend. Zij trokken naar het zuiden, waar zij gevangen werden genomen door de Amerikaanse bevrijdingslegers. Von Braun deelde al bij zijn gevan genneming mee, dat hij naar Ame rika wilde omdat hij daar de beste mogelijkheden zag om de raket techniek bruikbaar te maken voor de ruimtevaart. Toen hij daar na zijn gevange nschap terecht kwam, liet hij niet na druk uit te oefenen op de rege ring om de ruimtevaart serieus aan te pakken. Hij kreeg echter nauwe lijks gehoor. De tegenstand was groot en de-rivaliteit tussen leger, marine en luchtmacht (die ook hier aanvankelijk weer het enige po dium voor werk en raketgebied bo den) zo mogelijk nog groter. Dat veranderde toen Rusland de wereld begin oktober 1957 verraste met een eerste Spoetnik. Men be gon naar Von Braun te luisteren en het was voor de inmiddels tot Ame rikaan genaturaliseerde voorma lige nazi-troefkaart een triomf, toen na mislukkingen van door krijgs machtonderdelen ondernomen pogingen om gelijke tred te houden met de Russen of hen voor te zijn, "zijn" kunstmaan, de Explorer-1, door "zijn" raket gelanceerd, het eerste Amerikaanse ruimtesucces werd. Triomf Zijn ster steeg en hij kreeg al snel de volmachten en middelen om zijn jeugddromen te verwezenlijken: de eerste werkelijke ruimtevlucht d.w.z. de eerste voetstap op een an der hemellichaam dan de wieg van de mensheid, namelijk de maan. Het was vooral aan Von Braun en een tegenspeler in de oorlog maar de toenmalige president van de VS Eisenhouwer te danken, dat de Amerikaanse ruimtevaartorganisa tie NASA van de grond kwam en aan de visie van Kennedy en John son dat dit nieuwe podium voor het optreden van Von Braun financieel goed gefundeerd werd. Von Braun bleef jarenlang de drijvende kracht achter de raket-techniek, ook voor militaire doeleinden van de Ameri kanen. Zijn grootste triomf was de constructie en bijna feilloze presta ties van de Saturnus-raket, die de eerste mensen op de maan bracht en ook de basis werd voor experi menten als Skylab en de gezamen lijke Amerikaans-Russische ruim tevlucht in 1975. De NASA schoof Von Braun na het Apollo-programma min of meer opzij door hem een leidende functie te geven bij de afdeling, die zich be zig hield met ook nu nog futuris tisch lijkende projecten op langere termijn. Hij heeft daar veel baan brekend werk verzet, maar werkte niet meer in de voorste gelederen van de ruimtevaart-van-vandaag. Zijn naam zal ongetwijfeld in de toekomst nog wel weer opduiken, als er spectaculaire projecten wor den uitgevoerd in de kosmos, maar zijn prominente positie was Von Braun al kwijt, voordat hij op een zijspoor zijn veel omstreden maar indrukwekkende aardse leven beéindigde. Port Elizabeth-Johannesburg (AFP-AP) - Bij de ongeregeldheden in de zwarte woonge bieden bij Port Elizabeth in Zuid-Afrika is het aantal doden gestegen tot negen. De politie, die dit vrijdagavond bekendmaakte, zei dat zeven negers door kogels om het leven zijn gekomen en twee bij een brand. Er waren 23 mensen gewond. In het zwarte woongebied Kabah, bij de stad Uitenhage in de oostelijke Kaapprovincie, zijn in de afgelopen twee dagen bij incidenten zes negers om het leven gekomen. Zeven mensen werden gewond. In het eveneens bij Uitenhage gelegen zwarte woongebied Kwanobuhle was het gisteren een jaar na het oproer in Soweto, ook onrustig. De politie verklaarde dat in de twee woongebieden bijna 300 personen waren gearresteerd. Een woordvoerder zei dat in de loop van vrijdag in Kabah vier zwarten door onbekende oorzaak om het leven waren gekomen. Twee anderen vonden donderdag avond de dood bij een brand in een slijtery. Tijdens de ongeregeldheden in dé woonwijk werden zes scholen, twee slijterijen, een bierhal, een werkplaats, een begrafenisonder neming, een gemeenschapscen trum, een aantal winkels en talloize auto's in brand gestoken, aldus de politie. De schade aan openbare gebouwen en particuliere ondernemingen in het gebied bedroeg volgens het in Johannesburg verschijnende dag blad "Star" naar schatting een mil joen Rand (1.15 miljoen dollar). Brigade-generaal J. Hugo, de poli- UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» »drw: S v p. in bk>kl«tty» Invultonl In l»d»r vakj» ».v.p. »»n totttr Vikanttetdre»; NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres. tiecommissaris van de oostelijke Kaapprovincie, maakte bekend dat sinds gistermiddag in Kabah en Kwanobuhle in totaal 278 relma- kers waren gearresteerd. Hij achtte het niet uitgesloten dat nog meer arrestaties zouden worden verricht. Over het totale aantal arrestaties in geheel Zuid-Afrika is nog niets be kend. In Kabah en Kwanobuhle, de woongebieden voorveel arbeiders de Zuid-Afrikaanse automobielin dustrie, wonen ongeveer 40.000 MADRID (RTR/AFP/UPI) - Pre mier Adolfo Suarez, wiens centrum-coalitie (UDC) als sterkste uit de verkiezingen is gekomen, gaat een nieuwe Spaanse regering vormen. Een officiële zegsman deelde vrijdag mee, dat koning Juan Carlos Suarez heeft gevraagd aan te blijven als regeringsleider. Woensdag, toen de Spanjaarden naar de stembus gingen voor de eerste vrije algemene verkiezingen sinds 41 jaar, diende Suarez for meel zijn ontslag in bij de koning. Een dag later kreeg hij als stembu soverwinnaar het verzoek aan te blijven, aldus de zegsman. Gonzalez, wiens partij 116 zetels behaalde, sloot een coalitie van PSOE en UDC gisteren categorisch uit. Hij zei te verwachten dat de UDC alleen zal gaan regeren, maar met een sterke oppositie van links tegenover zich. Volgens welingelichte politieke kringen in Madrid wil Suarez zijn hervormingsgezinde beleid in grote trekken voortzetten. Daarbij zou hij samen met alle politieke krachten in de nieuwe Cortes wil len komen tot compromissen en af spraken over de kernproblemen van 't land - een verbetering van het SAN FRANCISCO - Anna Hirschberg, heet deze 85-jarige Amerikaanse overgrootmoeder, hier gefotografeerd, economisch klimaat, de loon- en inde cockpit van haar favoriete vervoermiddel een Boeing 747, waarmee ze haar tweede reis om de wereld in 56 prijspolitiek en het herschrijven uur gaat maken. Mevrouw Hirschberg is gek op vliegen en deed dezelfde trip in 1964. Ze woont in een bejaardente- van de huidige grond wet (een erf huis en heeft vijfjaar gespaard voor haar grote reis waarbij ze het toestel, dat vele exotische steden zal aandoen, stuk van de Franco-dictatuur). Donderdag en vrijdag werden in geheel zuid-Afrika in confrontaties met de politie ongeveer 20 zwarten gewond. In de meeste zwarte woongebieden bleef het gisteren echter rustig. In Soweto werd alleen melding gemaakt van een groep mensen die een politiebusje met stenen beko gelden, waarop de politie met traangas reageerde. De blanke chef van politie in Sowe to, Jan Visser, bevestitde dat negen negers donderdagavond gewond waren geraakt, nadat de politie op vijf plaatsen in de grote stadswijk het vuur geopend had. Visser ont hulde tevens dat gisteren voor de eerste keer gebruik was gemaakt van rubber kogels. Ze waren slechts eenmaal gebruikt maar hadden met succes een menigte uiteen gedreven, aldus Visser. LAUSANNE (DPA/AFP) - De 67-jarige Zwitserse brigade generaal Jean-Louis Jeanmaire is gisteren wegens het verraden van militaire geheimen aan de Sovjet-Unie door een militaire rechtbank in Lausanne tot 18 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De rechter beval hem te degra deren en uit het leger te stoten. De openbare aanklager had 12 jaar gevangenisstraf geëist. De echtgenote van de generaal, die wegens medeplichtigheid te recht stond, is vrijgesproken. Jeanmaire werd op 9 augustus 1976 in zijn woonplaats Lau sanne gearresteerd nadat de Zwitserse contraspionage en politie zijn gangen ruim een jaar lang gevolgd hadden. Tijdens het proces gaf hij toe dat hij van 1962 af geheim militair mate riaal aan Russische diplomaten had overhandigd. BONN (DPA-AFP-Reuter) - De Westduitse regering zal tot nader order geen vergunningen meer af geven voor de uitvoer van Nu cleaire opwerkingsinstallaties en technologie daaromtrent. Dit heeft bondskanselier Helmut Schmidt vrijdag meegedeeld aan het slot van Duits-Frans overleg in Bonn. Hij onderstreepte echter dat alle in het verleden gesloten overeenkomsten nog wel gehonoreerd zullen wor den. De Amerikaanse regering heeft veel druk op Bonn uitgeoefend tot annulering van dergelijke over eenkomsten, zoals die met Brazilië waarmee een bedrag van 16 miljard gulden gemoeid is. Bondskanselier Schmidt en presi-, dent Valery Giscard D'Estaing ver klaarden na het tweedaags overleg tegenover de pers dat tussen hun regeringen volledige overeens temming inzake de atoompolitiek bestaat. In een tegelijkertijd gepubliceerde verklaring werd gezegd dat Bonn er, op grond van de stelregel van non-discriminatie, van uit gaat dat voor alle landen die geïnteresseerd zijn in vreedzaam gebruik van ker nenergie het benutten van de kern- brandstofcyclus open moet staan. Giscard D'Estaing deelde mee dat Bonn en Parijs hun samenwerking in de luchtvaartindustrie zullen voortzetten. Bonn stemde in met het bestuderen van het bouwen van een Europees vliegtuig voor mid dellange afstand. Beide regeringen besloten tot een verdere gedachtenwisseling over maatregelen om de werkgelegen heid te vergroten. Zij bespraken verder internatio nale kwesties en verklaarden dat zij zich zullen blijven beijveren voor de ontspanningspolitiek. Zij spra ken zich uit voor een spoedige voortzetting van het vredesoverleg inzake het midden-oosten. Giscard wees tenslotte op de situa tie in Afrika en deelde zijn Duitse gesprekspartner mee dat er inter nationale pogingen moeten worden ondernomen om de ontwikkeling van en steun aan dit continent te versterken. MOSKOU (AP) - De Russische par tijleider Leonid Brezjnjew heeft gisteren voor de eerste maal in het openbaar zijn verkiezing tot presi dent van de Sowjet-Unie gerecht vaardigd en gezegd, dat de steeds groter wordende rol van de Com munistische partij en zijn eigen in ternationale diplomatieke reizen hem geschikt maken voor het ambt van staatshoofd. Brezjnjew zei dit tot leden van de opperste Sowjet, het Russische parlement, dat hem donderdag tot vervanger koos van Nikolai Podgorny. Brezjnjew verklaarde dat hoge communistische partij functionarissen vaak diplomatieke werkzaamheden moeten verrich ten. „In het bijzonder, heb ik, alge meen secretaris van het centrale (partij-) comité, vaak ons land moe ten vertegenwoordigen in interna tionale betrekkingen en bij onder handelingen over de grootste vraagstukken van versterking van vrede en verzekering van de veilig heid van de volkeren", zei hij. „Dit gebruik zal thans logische formulering krijgen", voegde de Russische president eraan toe. Brezjnjew zei voorts dat „de Com munistische partij van de Sowjet- Unie, als een regerende partij, de politieke lijn heeft vastgesteld en zal blijven vaststellen bij beslissin gen over alle belangrijke vraag stukken inzake het leven van de staat". Hij suggereerde dat dit de logische reden was dat partijleider tevens staatshoofd zou moeten zijn. Ondanks zijn tweeledige functie verwees Brezjnjew in zijn rede nog steeds naar het Russische beginsel van collectief leiderschap. Aange nomen wordt dat Brezjnjew bij het nemen van beleidsbeslissingen diepgaand overlegt pleegt met zijn collega's, wat hem volgens som mige waarnemers in staat gesteld heeft sinds 1964 aan de macht te blijven. De bevordering van Brezjnjew werd in de Russische pers alom ge prezen. Op de televisie waren leden van de opperste Sowjet te zien die hun tevredenheid met de uitslag van de stemming uitten. In alle Russische kranten versche nen gisteren grote foto's van Brezjnjew en uitvoerige berichten over het besluit van de opperste Sowjet op de voorpagina's. „De verkiezing van Leonard Brezjnjew op deze hoge post is het gevolg van de algemene erkenning door de partij en alle Russen van zijn politieke visie, van zijn enorme ervaring en zijn diepgaande ken nis", zo zei de moldavische afge vaardigde Nikolai Zaitsjenko tot de opperste Sowjet. De meeste buitenlandse waarne mers in Moskou schenen de be noeming van Brezjnjew al lang te hebben verwacht en liepen niet vooruit op belangrijke veranderin gen in de manier waarop in de Sowjet-Unie het beleid wordt be paald. DUBLIN (RTR/UPI) - De Ierse kiezers lijken zich bij hun verkie zingen te hebben uitgesproken te gen de zittende regering Cosgrave en voor de oppositionele Fianna Fail partij van oud-premier Jack Lynch. Cosgrave heeft intussen zijn neder laag toegegeven. De Ierse radio maakte vanmorgen bekend dat om vier uur de Fianna Fail 75 van de 148 parlementszetels had veroverd. De radio voorspelde dat de partij 80 tot 84 zetels zou halen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9