VEEL KAMERVRAGEN OVER AANPAK GIJZELINGEN 'Nu zaak dat gegijzelden gaan praten' Steenkamp wil betere relatie met de FNV Den Uyl: Incident Krimpen van beperkte betekenis Verscherpte controle op deel 3 Demonstratie voor behoud van SMDK ZATERDAG 18 JUNI 1977 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - Wat is het regeringsbe leid geweest sinds de gijzelingen van Wijster en Amsterdam om her haling te voorkomen? Dat is een van de 46 vragen die de regering vanuit de kamer voor gelegd heeft gekregen met het oog op het woensdag a.s. uit te brengen verslag over de gijzelingsacties bij Glimmen en in Bo- vensmilde. De kamer wil weten of men in Mo lukse kringen in Drente en Gronin gen op de hoogte was van de gijze lingsplannen en of de regering daarvan kennis droeg. Welke berichten over verdachte ac tiviteiten van Zuidmolukkers in met name Smilde en Glimmen zijn aan de politie doorgegeven en wat is er naar aanleiding van deze be richten gedaan? zo luidt een andere vraag. Dan is er de vraag of berichten in kranten en radio-uitzendingen over toespraken tijdens de grote mani festatie van Zuidmolukkers in de Haagse Houtrusthallen en over mogelijk overleg tussen Zuidmo lukkers en Vietnamezen enkele weken vóór de gijzelingen de rege ring aanleiding hebben gegeven tot verhoogde waakzaamheid. DEN HAAG (ANP) - De politie gaat scherper letten op de naleving van bepalingen inzake deel 3 van het kentekenbewijs. De centrale politie-verkeerscommissie heeft dit geadviseerd omdat langzamer hand bij het publiek de indruk is ontstaan dat di controle hierop is afgeschaft. De commissie i ijst er op, dat ook een geldig deel 3 van het kenteken bewijs op de voorruit van gepar keerd staande auto's moet zitten. In gevallen dat daaraan niet is vol daan, is de eigenaar of houder van deze auto volledig aansprakelijk. De politie zal in gevallen, dat het deel 3 op de voorruit ontbreekt (zowel bij een geparkeerde auto als bij een die aan het verkeer deel neemt), zeker niet met een waar schuwing volstaan, maar een boete Uitdelen, zo heeft de commissie haarleden geadviseerd. Benieuwd is men in de kamer naar de aard van de vuurwapens die zich in handen van de Zuidmolukkers bevinden en of deze wapens uit le- gerdepots zijn ontvreemd. Ook wordt gevraagd of de regering er direct of indirect voor heeft ge zorgd dat in de periode tussen de eerdere en de laatste gijzelingen het verboden wapenbezit is bestreden en of is opgetreden tegen het in uni form gekleed gaan en oefenen van groepen Zuidmolukkers. Naast vragen over de inrichting van de beleidscentra en de verzorging van voedseltransporten informeert de kamer ernaar wat de regering de gijzelaars heeft meegedeeld of doen meedelen: a) voordat de gegijzelde kinderen werden vrijgelaten en b) kort na de vrijlating van de kin deren. Vervolgens vraagt men inlichtin gen over de mensen die zijn ge vraagd, resp. zich hebben aange boden als bemiddelaar. Ook wil men horen welke mensen vanuit het crisiscentrum met de kapers in school en trein contact hebben ge had en wat in grote lijnen de inhoud van deze gesprekken was. In het bijzonder de laatste bood schap die de regering van de kapers ontving geniet de belangstelling van de kamerleden. Men wil de in houd van de verschillende schrifte lijke boodschappen vernemen, maar in het bijzonder die van de laatste, die voor de regering aanlei ding was tot het ingrijpen op zater dag 11 juni. Of er andere methoden zijn over wogen om de gijzelaars buiten ge vecht te stellen is een andere vraag die de kamerleden beantwoord wil len zien. Zo ja, op grond van welke overwegingen zijn deze methoden dan verworpen? Ook informeert men of het waar is dat door de overheid aan de Neder landse bewoners van Boven- Smilde is beloofd dat onmiddellijk na afloop van de gijzelingen de Zuidmolukse wijk op verboden wapenbezit zou worden onder zocht. Eveneens wil men de motie ven kennen voor het besluit om na afloop dc wijk niét op wapenbezit te laten doorzoeken, of althans een begonnen zoekactie te staken. Wanneer gaat de regering activitei ten van paramilitaire organisaties aanpakken en op welke wijze denkt zij dat te doen?, zo vervolgt de vra genlijst. Enkele andere vragen tenslotte: hebben in de overweging die leidde tot de beslissing om met ge weld in te grijpen ook de conse quenties voor de toekomst een be langrijke rol gespeeld?; is er een plan door de contact personen dr. Tan en mevr. Soumo- kil tezamen met het beleidscen trum van Assen over de verhouding tussen Zuidmolukkers en Neder landers opgesteld?; denkt de regering over uitbrei ding van de commissie van overleg, met name over het opnemen van Zuidmolukse jongeren daarin?; is het waar dat Israël in ijltempo kogelvrije vesten moest leveren voor de speciale eenheid nadat al bij de gijzelingen in 1974 en 1975 dezelfde leemte was geconsta teerd Incident Het incident donderdag in Krim pen aan de IJssel, waarbij Zuidmo lukkers onenigheid kregen met een personeelslid van de bibliotheek, is naar de mening van Premier Den Uyl op zichzelf te betreuren, maar het is van beperkte betekenis, zo zei hij gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie na afloop van het kabi netsberaad. Het is een uiting van de onder huidse gespannenheid die bestaat, aldus Den Uyl. Hij noemde het van buitengewoon belang dat de ge mengde Nederlandse- Zuidmolukse commissie, de com missie Kobben, de afgelopen week intensief heeft vergaderd. De commissie is zowel maandag als donderdag bijeen geweest. De premier deelde verder mee dat minister Van Kemenade van on derwijs dinsdag naar Bovensmilde gaat om daar met de autoriteiten, de leerkrachten en de ouders te praten over het onderwijs daar. Tijdens het kamerdebat volgende week zal volgens premier Den Uyl het feitelijke beleid ten aanzien van de gijzelingen aan de orde komen, het preventiebeleid na de acties in Wijster en Amsterdam en een eerste ronde over het toekomstige beleid. De premier wilde geen ver dere mededelingen doen over de maatregelen die het kabinet wil nemen tegen de Molukse orde diensten. •kin Utrecht hebben giste ren de werknemers van de staalgieterij SMDK gede monstreerd voor het behoud van het bedrijf en tegen de sluiting daarvan. UTRECHT (ANP) - De industrie bonden NVV/NKV vinden het so ciaal niet verantwoord, dat de 2,5 miljoen gulden overheidsgeld, die de bedreigde Utrechtse staalgiete rij SMDK nog tegoed heeft, zou worden gebruikt voor het afbou wen van het bedrijf. Tijdens een tweede gesprek tussen het ministe rie van economische zaken en de vakbonden (volgende week) zullen de bonden voorstellen het geld te gebruiken om de sociale gevolgen op te vangen van de ruim zeshon derd ontslagen, die dreigen te val len. Dit zei bestuurder Jan Janmaat van de industriebond NKV gisteren na afloop van een manifestatie op het fabrieksterrein van SMDK. De de monstratie voor behoud van werk gelegenheid was de omlijsting van een jubileum-bijeenkomst, waarin de heer W. Giele - behalve SMDK-werknemer tevens actief kaderlid van de industriebond NKV - in de bloemen werd gezet wegens zijn veertigjarig dienstver band bij de gieterij. De demonstra tie bestond uit het symbolisch ten grave dragen van SMDK vanaf een spoorbrug over het Amsterdam- Rijnkanaal, dat langs de gieterij loopt. Onder het motto "Dit wil de raad van bestuur" werd een dood- Pensioen met 57,5 jaar EINDHOVEN - Dr. Harrv Leyssen, bedrijfsarts bij Daf Trucks en secretaris van de Ne derlandse vereniging voor arbeids- en bedrijfsgenees kunde (NVAB) vindt dat de pensioengerechtigde leeftijd van de werknemers bij dit be drijf verlaagd zou moeten wor den van 65 naar 57,5 jaar. Vol gens Leyssen gaat het vervullen van de functie na een leeftijd tussen de 55 en 60 jaar veelal ten koste van de gezondheid van de medewerker. „Unieke kansals formatie slaagt kist in het water gelaten, SMDK-werknemers de kist weer op het droge trokken om aan te ge ven, dat zij het bedrijf willen red den. Het pleidooi van de vakbonden om het restbedrag van een vorig jaar verleende overheidslening te ge bruiken voor een afvloeiingsrege ling is gebaseerd op de weigering van de Franse eigenaar Sambre et Meuse om een sociaal plan voor de ontslagen werknemers te financie ren. Sambre et Meuse heeft 51 pro cent van de SMDK in handen. De overige 49 procent wordt beheerd door Hoogovens/Estel, dat heeft aangekondigd een evenredig deel van de afvloeiingsregeling te willen betalen. Twee weken geleden besloten de eigenaren het bedrijf tot september dit jaar in fasen stil te leggen, nadat het ministerie van economische zaken afwijzend had gereageerd op een subsidie-aanvraag van om streeks acht miljoen. Dit gespreide sluitingsproces is mogelijk door de 2,5 miljoen gulden, die het ministe rie nog moet betalen. Afgelopen dinsdag voerden de vakbonden en het ministerie van economische zaken een eerste gesprek, waarna de bonden constateerden dat er weinig hoop is voor de staalgieterij. Komende week willen zij bij de overheid openingen zoeken om nog tenminste vijfhonderd arbeid splaatsen te redden. DEN HAAG (SP) - CDA-voorzitter P. Steenkamp wil de slechte ver houding tussen CDA en de Feder atie Nederlandse Vakbeweging (NVV en NKV) verbeteren. Hij noemt dat één yjï» de lessen, die hij trekt uit het ste menverlies van het CDA in de industriesteden in het zuiden van het land. Steenkamp zegt het mogelijk te achten dat het CDA tijdens de ka binetsformatie met de FNV en de andere sociale partners tot over- ADVERTENTIE eenstemming probeert te komen over belangrijke onderdelen van het kabinetsprogramma, zoals de vier hervormingsvoorstellen. "Maar de eerste verantwoordelijk heid voor zo'n overleg ligt natuur lijk bij de CDA-fractie", aldus Steenkamp die zijn oordeel geeft in gesprek met de vandaag versche nen FNV-vakbondskrant. Volgens de CDA-voorzitter staat hij met zijn wens tot verbetering van de verhouding met de FNV "be paald niet alleen in het CDA". Hij denkt dat te kunnen doen door het omvormen van het CDA tot een "actie-partij". Binnen het CDA is een kleine studiegroep bezig uit te werken hoe "het inplanten van het CDA aan de basis gestalte moet krijgen". In het overleg CDA-FNV moet naar het oordeel van Steen kamp met name gesproken worden over het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen, de macht in de on derneming, en de mate waarin de overheid moet ingrijpen in de eco- Prof. Steenkamp concludeert dat het stembusverlies van zijn partij in het Zuiden is veroorzaakt doordat veel mensen de val van het eerste kabinet-Den Uyl hebben ervaren "als een verkeerde politieke daad" en meet de winst van de PvdA toe aan het 'den Uyl'-effect: "We zitten in een tijd van grote onzekerheid, grote werkloosheid en gijzelingen. Een tijd waarin mensen die zich niet gelukkig voelen hun stem ge ven aan een man die toch politiek leiderschap heeft laten zien". De CDA-voorzitter zegt te hopen dat de formatie van een kabinet met CDA en PvdA zal slagen, waardoor "een unieke kans ontstaat om met z'n tweeën belangrijke veranderin gen in de maatschappij tot stand te brengen", al ziet hij de grootste moeilijkheden bij het realiseren van de vermogens-aanwasdeling. Geref. jeugd naar een eigen synode LEUSDEN (ANP) - Een groep Ge reformeerde jongeren in Zuid- Holland heeft het initiatief geno men tot oprichting van een zogena amde "jongerensynode", die paral lel aan de generale synode van de Gereformeerde Kerken de daar aan de orde zijnde zaken zal gaan be spreken. Het idee werd geboren nadat po gingen om vanuit Zuid-Holland naar de synode ook een jongere te laten afvaardigen schipbreuk le den. Door publikaties hierover kwamen enkele jongeren met el kaar in contact, die nu het idee van de "jongerensynode" (synode in de letterlijke betekenis van samen komst) hebben gelanceerd. Inmiddels heeft een gesprek plaatsgehad tussen de initiatief nemers en het bestuur van de gene rale synode dat zich positief op stelde tegenover deze gedachte in algemene zin. In verdere bespre kingen zal de komende maanden de vraag aan de orde komen, hoe deze werkgroep van jongeren ter begeleiding van de synode daar een inbreng zal kunnen hebben. Vanuit de initiatiefgroep worden momen teel contacten gelegd met de pro vinciale kerkelijke commissies voor jeugd- en jongerenwerk om te komen tot een zo breed mogelijk draagvlak voor de "jongerensyno de". OUDDORP (SP) - Vijfenzeven tig man van de vrijwillige red dingsbrigade van Ouddorp, bad plaats op Goeree-Overflakkee heb ben besloten de bewaking van het strand voorlopig te staken. Dat komt omdat de gemeenteraad van Goedereede, waar de badplaats on der valt, geweigerd heeft geld te ge ven voor de reparatie van twee red- dingsvletten en een speedboot. Prof. Bastiaans: „Het schieten en het kabaal van die morgen zal een schrikher- innering geven, die het beste kan worden geneutraliseerd als de ex-gegijzelden een kans krijgen in een vroeg stadium hun belevenis met een deskun dige uit te praten. Wat voor een wond dat geweld heeft geslagen is nog niet te zeggen; je krijgt wel de indruk dat de kans, die ze zagen om te overleven toen dat schieten begon, voorop heeft- gestaan". „Wat de speculatie aangaat over schuldgevoel bij de overleven den ten aanzien van de twee do den in hun groep: bij geestelijk gezonde mensen zal er van zo'n schuldgevoel vermoedelijk ge en sprake zijn". Prof. dr. J. Bastiaans, die dit zegt, is lid van de Centrale Beleids- en Ondersteunings groep ten beheove van de na zorg van ex-gegijzelden. De hoogleraar, die hoofd is van de Leidse Jelgersmakliniek en vooral bekend is door zijn on derzoek naar het post- concentratiekampsyndroom en de behandeling van lijders daaraan, gaf in december 1975 de aanzet tot de instelling van deze groep. In een t.v.-interview, uitgezon den toen de gijzelingen in de trein bij Wijster en het Indone sische consulaat in Amsterdam nog gaande waren, bracht prof. Bastiaans voor het eerst de kans op nadelige psychische gevol gen ter sprake, die de gijzelaars zouden overkomen. Hij pleitte bij die gelegenheid ook voor een goede opvang van de ex- gegijzelden en een wetens chappelijke studie naar de ef fecten van hun gijzeling. „Toen is de centrale beleids groep tot stand gekomen, onder voorzitterschap van dr. J. van Londen, de directeur-generaal van het Ministerie van Volksge zondheid", vertelt prof. Bas tiaans. De behandelaars van de ex- gijzelaars - en dat waren de huisartsen en maatschappelijk werkers - hadden er kennelijk moeite mee dat wetenschap pers over hun schouders kwa men meekijken. De opvang- en studiemogelijkheid was daar door beperkt. Bij de gegijzleden van Amsterdam is het eigenlijk het beste gegaan - die woonden niet zoals de mensen uit de trein -verspreid door het hele land". „Dat we tóen niet een optimale begeleiding hebben kunnen bieden, mag nu met de nieuwe ex-gegijzelden niet gebeuren", aldus prof. Bastiaans. „Nog tij dens de gijzelingen is er een brief aan alle Nederlandse huis artsen uitgegaan waarin we vragen om actief belangstelling te tonen voor wat mogelijke ex-gegijzelden onder hun pa- tienten is overkomen en niet te volstaan met een louter licha melijk onderzoek. Prof. Bas tiaans heeft de indruk dat het de gegijzelden in detrein in De Punt mogelijk minder ernstig vergaan is dan die van Wijster. „Maar nadrukkelijk: dit is nog maar de eerste indruk. De ge volgen lijken minder erg te zijn dan in december 1975", zegt hij. „Een verschil met Wijster is dat de gijzelaars dit keer te horen hadden gekregen dat ze niet zouden worden doodgescho ten. In de trein van Wijster had men driemaal het doden mee gemaakt. Ook het sterk op gang komen van innige vriend schappen tussen overvallers en gijzelaars, zoals in Wijster, lijkt ditmaal niet het geval te zijn geweest. De oorzaak kan de be trekkelijke isolatie zijn, waarin de mensen ten opzichte van el kaar verkeerden, maar ook kan alles wat de pers na Wijster over die verbroedering heeft ge schreven, de mensen tijdig aan het denken hebben gezet". terreur en de gevolgen ervan te spreken. „Ik heb", aldus prof. Bastiaans, „in Evian met iemand van de FBI ge sproken, die al 52 keer dat soort ge sprekken met terroristen had ge voerd, als waarmee Dick Mulder juist in Drenthe bezig was". Het thema van de conferentie was „victimization", vrij te vertalen met „slachtofferkunde" en De punten, die besproken werden, waren: de schadeloosstelling van de slachtof fers; de vraag wanneer je moet aan vallen; de rol van de moderne psy chiater; de stress van degenen, die beslissingen moeten nemen en de deelnemers aan de uitvoering daarvan; het onderzoek naar de be levenissen van de slachtoffers en tenslotte de behandeling van de slachtoffers. „Bij de vraag op welk moment je met geweld mag en moet aanvallen, werd gesteld dat gestreefd moet worden naar maximale instand houding van mensenlevens. De rol van de psychiater bij het bepalen van dat moment van niet verder praten, geeft natuurlijk ethische aspecten. Als de psychiater consta teert en zegt dat hij met praten niet verder komt, bepaalt hij mede een beleid dat kan voeren tot het dood schieten van mensen. We werden het er over eens dat de psychiater in dat soort gevallen naast zijn nor male vakbekwaamheid bijzondere persoonlijke eigenschappen moet hebben, wil hij het werk aankun nen. Dick Mulder is in dit opzicht een fantastisch vakman". Wat de stress van de deelnemers aan de terreurbestrijding aangaat „Ik ben het ermee eens dat de ma riniers, die de aanval bij de trein hebben uitgevoerd, ook deskun dige begeleiding krijgen na wat er van hen gevraagd is. Ook zij kun nen hun terugslag krijgen, al zijn ze natuurlijk net als politiemensen meer voor dit werk uitgerust en op gevoed dan anderen. - De beslissingnemers, Van Agt en Den Uyl, zouden ook in een stress kunnen geraken. Prof. Bastiaans: „Ik ben zelf ook een harde werker; ik heb er geen last van als ik zestien uur per dag bezig ben. Maar als ik zie wat Van Agt en Den Uyl hebben opgebracht de afgelopen weken, dan als je een team van uiterst bekwame mede werkers hebt". Onderzoek Het onderzoek naar wat de slach toffers hebben meegemaakt: „Het moet zich op drie dingen richten", zegt prof. Bastiaans, „hoe waren ze voor de terreuractie; wat gebeurde er in de trein - en daarvoor kun je invullen school, vliegtuig of andere gijzelplaatsen - en wat overkomt de slachtoffers in de weken en maan den erna? Onderzocht moet wor den hoe iemand zowel in negatief als positief opzicht kan veranderen door een terreurbelevems". „Bij het onderzoek hoe iemand was voordat die terreur hem overkwam, kunnen we natuurlijk nooit hele maal op het nulpunt uitkomen. Ook bij iemand met een wervelbreuk kun je niet nagaan of er vroeger misschien al een scheurtje zat. - Er kunnen mensen zijn, die helemaal geen behoefte hebben dat er in hun verleden wordt gegrasduind. Prof. Bastiaans: „We proberen de mensen in redelijkheid te bereiken en zéggen hun dat wat wij bij hen leren, voor hun behandeling en die van latere slachtoffers van groot nut kan zijn „We moeten voor komen dat de slachtoffers dicht klappen. De gijzelaars van de Scheveningse strafgevangenis, met wie ik vorig jaar nog eens lang ge sproken heb, zeiden: We zijn niet een keer geisoleerd, in die dagen in de gevangenis, maar we zijn twee keer geïsoleerd door datgene wat er daarna gebeurde of beten niet gebeurde". De buiten wereld zegt te snel: „Het is voorbij, zand erover". Men vlucht in struis vogelpolitiek". Geen zand erover dus, maar over wat er wel gebeuren moet, dient nog veel onderzoek te worden ver richt. „Niemand heeft op dit terrein het laatste woord." „Ook van Evian hebben we geleerd dat het noodzakelijk is verschil lende disciplines samen te bren gen, want niemand is op zijn eentje volledig deskundig". Goeie vrienden Dat „goeie vrienden worden" is een voornaam gesprekspunt geweest op een conferentie die in de Franse stad Evian is gehouden, begin juni, waarop uit diverse landen 45 des kundigen uit verschillende weten schappen bijeenkwamen om over

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7