De politieagent als mens Commissie bezoekt Leiden EXPOSITIE DIER EN KLEUR Je mag best zeggen dat het hier in de stad een rommeltje is Plan voor woningen op plaats Overdekte ZATERDAG 18 JUNI 1977 LEIDEN - "Meneer, bent u Ted de Braak?". Een brede glimlach en een bevestigend antwoord. "Ja hoor kind, wou je een handtekening. Op je pols maar doen. Zo goed? Toi, toi, toi, hè". Later op weg in het busje naar het bureau aan de Zonne veldstraat: "Zo gaat dat. Je hebt een snor hè. De ene keer ben je Ted de Braak en de andere keer, hoe heet die piloot ook weer, die toen bij die gijzelingen..., Pim Sierks, ja". Het asfalt van de Lammenschans- weg glimt door de regen. Ter hoogte van het benzinestation is een fraai stukje speelgoed tot stil stand gekomen. Een wit volkswa genbusje, met niet alleen deuren opzij, maar ook één aan de voor kant. Achter die deur een impone rend apparaat, dat in verbinding staat met een teller binnen in de au to, waarop de exacte snelheid wordt aangegeven van passerende automobilisten. Radarcontrole heet dat. In het uur voor ons zou de teller 46 keer een snelheid boven de 62 km aan wijzen. Er wordt hard gereden, on danks de regen. Een dikke 600 meter verderop staat bij de bushalte een ander busje, bemand door brigade 2 van de Door Ton van Brussel Leidse gemeentepolitie. Per walkie talkie worden de hardrijders door gegeven, ("groene Volvo, 73 km") en ter plekke staande gehouden. Een sluitende systeem, nog niet zo lang geleden in deze vorm inge voerd. Vroeger werd wel met radar gewerkt, maar werden de auto's niet aangehouden. Het kenteken werd op film geregistreerd en drie weken later gleed de bon dan door de brievenbus. De huidige met hode wordt als sympathieker erva- Vanuit het gras in de berm kijkt een jong en verliefd stel toe hoe een snelheidsmaniak binnen in de bus op de bon gaat. "Het zijn beste mensen die politieagenten", zeg gen ze, "niks op tegen. Er wordt hier veel te hard gereden. Levens gevaarlijk voor de kinderen". De bekeurde zegt: Het is vervelend, maar ze hebben gelijk. Die jongen deed het netjes hoor, niks op aan te merken. Het is voor mij de eerste keer ja. Ik vraag me af of ze nou juist hier moeten controleren. Ik woon zeifin de binnenstad. Als je ziet hoe hard ze daar rijden. Dat is veel ge vaarlijker dan hier". De agent zegt: "Ze komen meestal van de grote weg en dan zit de gang er nog stevig in hier. Ach, het is best te begrijpen hoor, als ik vrij ben en ik moet snel ergens heen, dan is vijftig ook langzaam, voor mij net zo goed. Vandaar die grens van 62. Als we dat niet zouden doen, dan blijf je schrijven". Zesenveertig bonnen in een uur. Het is niet niks. Toch is er best tijd om met de leden van brigade 2 over wat anders te praten. De problema tiek van de Nederlandse politie korpsen is meer dan ooit actueel. Corruptie in Amsterdam, person eelstekorten in vrijwel alle grote steden, ook in Leiden, een toene mende verjonging van de korpsen, en de intensieve selecties die wor den toegepast en waardoor van bij voorbeeld 117 aanmeldingen voor het Leidse korps, maar zeven kan didaten werkelijk geschikt worden geacht. Hoog percentage ziektever zuim, vooral onder de oude korps leden. Veel politietaken blijven lig gen. De nieuwe commissaris vond zij zijn komst uit Alphen de hond in de pot. Een gebouw dat te wensen overlaat en een onderbezetting. In de betrokken raadscommissie trekt hij voortdurend aan *de bel. "We hebben er nog nooit zo slecht voor gestaan als nu. Als er werkelijk iets gebeurt, ben je snel uitgepraat" (2- 11 -*76) en "deze situatie is een dui delijke uitschieter naar beneden" (26-4*77) en "met zorg vermelden wij dat de toegestane korpssterkte nog steeds niet is bereikt" (jaarver slag). Het liegt er niet om. Is het dan zo'n honden-baanbij de politie. "Welnee", zegt een lid van brigade 2, "helemaal niet. Er is ook best be langstelling, maar die eisen zijn zo zwaar. Er komen er maar weinig door de selectie". Waf heb jij dan wat die andere niet hebben? "Je zou jezelf bijna uniek gaan vin den hè. Nou ja, een beetje zelfver zekerd moet je wel zijn in dit vak hoor. Ik ben nu twintig, maar ik zie er dus ouder uit en dat is wel pret tig. Ik vind, die verjonging in het korps: het is toch niet altijd goed. Hij daar met die snor, hij doet dit werk al een tijd. Dat kun je ook zien. Als hij iemand aanhoudt, dat gaat niet autoritair of zo, maar hij heeft een zekere uitstraling. De mensen nemen het van hem aan. Dat is be langrijk". Nemen ze dat van jou niet? "Nou, ik heb daar zelf niet zo'n last van. Kijk, ik zet de dingen nogal makkelijk van me af. Dat moet ook, maar niet iedereen kan het. Het ene moment help je een vrouw in een 99 99 geven. Maar daar kun je ook niet te ver in gaan. Je hebt een bepaalde sterkte nodig die er uit kan. Daar zitten we nu nog onder ja, maar per 1 juli gaan er weer zeven naar de school. We hebben nog 10 man in elk geval te kort. Het innen van boe tes, vaak om sociale redenen met een soort afbetalingssysteem, dat kost een hoop mankracht. Parkeer- controle, heeft ook meer mensen nodig. Recherche, zelfde laken en pak. Op die afdeling moet je toch ervaren krachten hebben." "Er wordt natuurlijk ook veel over een nog grotere uitbreiding ge praat. we hebben in Nederland in vergelijking met andere landen weinig politie. Maar als je meer po litie hebt, krijg je ook meer werk. onmiskenbaar. Er zal meer worden geconstateerd. Meer controle zijn, waar we nu geen tijd voor hebben." "Ik zie wel heil in uitbreiding, maar persoonlijk vind ik eigenlijk dat we hard moeten trekken aan de regio- taxi bevallen en het andere mo ment ben je bij een zelfmoord. Ik bedoel dat gebeurt niet dagelijks, maar het komt toch voor. Meestal kan ik er goed tegen hoor, maar soms blijft het wel eens door je hoofd spelen thuis. Gewoon de rotte dingen, die je bijblijven. Op school, bereiden ze je wel goed voor. Ze laten je ook allerlei verve lende foto's zien, dus je weet wat je tegen kunt komen". "Je hebt natuurlijk in het korps veel jonge jongens. Zeventien, achttien, magere gezichten enzo». Onderschat ze niet hoor, want ze hebben net zoals wij, ook die oplei ding gehad, maar op straat hebben ze het niet altijd zo gemakkelijk. Ik heb er ook wel eens een meege maakt, die loopt dan met zijn schouders zo hè, stoer doen. Ach, als hij dat vol blijft houden, heeft ie het over vijfjaar aan zijn rug. Dus je zegt dat tegen die jongen: doe maar gewoon. Dat is voor hem ook be langrijk. Hij liep eerst met een ge zicht van: hier komt Dick Bos. Dat is nergens voor nodig, toch." Merken jullie wat van de corruptie in Amsterdam? "We krijgen er weinig reacties op hier. Kijk, dat komt bij ons niet zo voor geloof ik. Je hebt natuurlijk de kans, als jij bij een inbraak bij een juwelier bent, om wat in je zak te steken. Dat is helemaal niet moei lijk. Nou, als je die verleiding niet kan weerstaan, dan ben je geen agent, dan hoor je in het korps niet thuis", zegt een ander brigadelid. "De sfeer is goed bij ons. De Nieuwe commissaris? Nou bij Ba- rends de vorige was het duidelijk hè. Hij nam geen blad voor de mond. Als je het slecht deed, zei ie het midden in je gezicht. Van Voor den is vriendelijker, lijkt minder hard. Maar ik weet het niet hoor. Het duurt altijd een tijd voor datje precies weet wat je aan iemand hebt." Een-oudere agent komt langs en zegt: "We hebben een hoop jonge jongens, er zijn collega's die hét daar moeilijk mee hebben. Ze zijn wat nonchalanter. Het vak veran dert. ze doen het anders dan wij. Maar dat wil niet zeggen dat ze het verkeerd doen natuurlijk. Als je niet meer kunt samenwerken, moet je er een punt achterzetten. Vrou wen? Nou, die kunnen natuurlijk in principe evenveel als wij. O ja, er zijn er die schieten je hardstikke dood hoor, beter dan ik. Maar ik vind persoonlijk dat je ze niet op alles alleen kunt afsturen. We gaan er trouwens zelden alleen op uit. Meestal met een collega. Dat is ook anders dan vroeger." "Er zijn zeker korpsleden die het er moeilijk mee hebben", vertelt commissaris Van Voorden, in zijn onlangs verbouwde werkkamer in het hoofdbureau, "er is natuurlijk een hoop veranderd in het werk. Er is wel naar gestreefd om degenen die daar moeite mee hebben een rustiger baantje in het bureau te nalisering. Het is eigenlijk te gek, dat al die gemeenten eigen korpsen hebben. Het aantal bijstandverle ningen aan korpsen in de omgeving stijgt. De rijkspolitie zit ook met een tekort van 30%. Veel taken zou in een groter apparaat sneller en be ter aangepakt kunnen worden. De brandweer is daar veel verder in." "Huisvesting ook een probleem. Ja natuurlijk, als de brandweer een nieuwe kazerne krijgt en wij de oude erbij zouden krijgen, zijn we een stuk uit de brand, maar het doel blijft toch een nieuw bureau. We hebben een voordeel tegen over veel andere korpsen: ons materieel is zonder meer goed." De belangstelling voor het ambt van politieman is stijgende. Reac ties van decanen op de verschil lende scholengemeenschappen in Leiden leren dat de motivatie van meisjes veelal gericht is op kinder politie en dat de jongens over het algemeen wat meer twijfelen tus sen agent zijn, of kort verband vrij williger of beroepsmilitair. Be hoefte aan hulpverlening en een sociale betrokkenheid zijn bij de jongens veelal geen reden om toe te treden. Scholieren denken wel meer posi tief over de politie dan voorheen, vinden de decanen. Pesterijen van "ga je bij de politie, net wat voor jou, lekker rechts en autoritair", zijn niet langer aan de orde van de dag. De selectie wordt wel als "nogal streng" ervaren en schrikt vele twijfelaars af. "Het is ook aanpoten op de school, zeker", zegt een brigade-lid, "je bent echt een paar jaar flink bezig, maar als je eenmaal aan het werk bent merk je dat je die opleiding ook echt nodig hebt gehad, dat je het allemaal kunt gebruiken. Als je net als agent begint, heb je het niet makkelijk. Vroeger kreeg je met een groepje een soort mentor, die een jaar met je optrok. Daar leerde je een hoop van. Nu is het anders opgezet. De sfeer is goed, zonder meer. Je kunt elkaar opvangen als dat nodig is. Politieagenten zijn an ders dan je denkt. Het klinkt mis schien raar hè, maar ik wilde erzelf bij, maar had toch vroeger ook vaak het gevoel van eigenlijk zijn het nare lui. Dat zijn het niet, dat merk je zelf ook wel." "Kijk, als wij met met al die ver keersmaatregelen in de stad ie mand op het Rapenburg aan hou den, die op de verkeerde kant rijdt. Dan kun toch rustig zeggen dat je het er zelf ook niet mee eens bent. Dat je ook vindt dat het hier in de stad zo langzamerhand een rom meltje wordt. Dat vinden mensen eerst vreemdwant ze denken dat jij het als agent met het hele verkeers beleid eens bent. Later bedenken ze zich dat dat natuurlijk nooit waar kan zijn. Mensen zien heus wel aan je gezicht datje je werk ook niet zo maar doet. Dat is net het verschil, waardoor we op de goede weg zijn." LEIDEN - Het Leiderdorpse bouwbedrijf Noorlander werkt momenteel een plan uit voor de bouw van woningen in de sociale sector op de plaats van het zwem bad De Overdekte in de Haarlem merstraat. Het bedrijf heeft een op tie op het gebouw. De directie van het zwembad zou het bad zo snel mogelijk willen sluiten. Sinds het schoolzwemmen ver dwenen is van De Overdekte naar het nieuwe zwembad De Zijl in de Kooi is het voortzetten van de ex ploitatie van deze tot zwembad omgebouwde kerk niet meer ren dabel, verklaart de directie. Men zou het bad het liefst zo snel moge lijk willen sluiten. Van de zijde van projectontwikkelaars is geen overweldigende belangstelling ge toond tot nu toe om het gebouw over te nemen. Het knelpunt was meestal de beperkte mogelijkheid om plannen uit te werken voor dit gebied tussen de Haarlemmers traat en de Oude Vest langs de Ma ria Gijzensteeg. In de nota Mare- dorp in de steigers, een verbete ringsplan voor Maredorp in welk gebied De Overdekte ligt, wordt geopperd om woningbouw te reali seren op de plaats van het zwem bad. Een dertiental woningen zijn getekend in het verlengde van de huisjes van het St.-Janshofje. Overigens heeft ook de gemeente Genève 454,- 24/9-15/10 AMS-Los Angeles voor slechts 2 pax 1199.- p.p. Nog enige appartementen in Zwit serland v a f 480.- p/w. Weekend Londen f 150,-. Wij verzorgen ook alle benodigde hotel/appartementreserveringen, autohuur of bootverbindingen. Haarlemmerstraat 65 Leiden-071-131041* VLIEGRETOURS PER LIJNDIENST: o a. vanaf Amsterdam Djakarta1650,- Sydney 2800,- Barbados 1100,- Miami 1325,- NewYork v a. 725,- Nairobi 1295,- LEIDEN - De provinciale commis sie voor monumentenzorg en mo lens zal maandag een bezoek bren gen aan Leiden. De commissiele den zullen in de ochtenduren een wandeling door de binnenstad ma ken en verschillende monumenten bezoeken, terwijl de middaguren zijn gereserveerd voor een rond gang door het molenmuseum "De Valk". De tussenliggende uren zal de commissie in Leiden een korte ver gadering houden in restaurant Nieuw Minerva. Belangrijkste punt dat in die commissievergadering aan de orde zal komen is een ver ruiming van de subsidiemogelijk heden bij het restaureren van parti culiere woningen, die van monu mentale waarde zijn. Volgens de huidige regeling is het mogelijk bij een woonhuisrestaura tie een subsidie van dertig procent van de subsidiale kosten te krijgen van het rijk via het ministerie van CRM. De gemeente geeft ook nog eens dertig procent. Als de nieuwe regeling doorgaat zal de provincie naast die bestaande 6% nog eens 5% extra uitkeren, waarmee de totale subsidie voor een woonhuisrestau ratie wordt gebracht op 71 procent van de subsidiale kosten. Op de begroting van de provincie Zuid-Holland is dit jaar een bedrag van 4V2 miljoen gulden gereser veerd voor restauratie-subsidies. Daarvan gaat anderhalf miljoen naar restauraties van kerken en driekwart miljoen naar restauraties van gebouwen die in handen zijn van gemeenten en andere publie krechtelijke organen, als bijvoor beeld waterschappen. Voor woon huizen is een bedrag gereserveerd van 1.375.000 gulden. Er resteert dan nog een bedrag van 625.000. De provincie verwacht dat ook te kunnen uitkeren, nu de subsidië ringsmogelijkheden zijn uitgebreid en er meer aanvragen worden ver wacht. De provincie Zuid-Holland heeft inmiddels ook beslist tot het instellen van een fonds voor de stadsvernieuwing. Voor 1977 zal het fonds een bedrag van twee mil joen gulden bevatten, waarmee stadsvernieuwingsprojecten zullen worden gestimuleerd. Fraai en leerzaam beeld in Leidse Hortus De ingang van De Overdekte aan de Haarlemmerstraat. tot nu toe nog geen belangstelling getoond om het zwembad op te ko pen. Noorlander, die nu een optie op het gebouw heeft, zou de woning bouwplannen in overleg met de gemeente willen ontwikkelen. Ge dacht wordt aan een mogelijkheid dat de gemeente met tachtig pro cent lokatiesubsidie het geheel aankoopt waarna Noorlander daar zou kunnen bouwen. Tot nu toe zijn slechts "verkennende gesprekken" hierover gevoerd met de gemeente. Hoeveel woningen gebouwd kun nen worden is nog onzeker; dat hangt af van de hoogte waarin men bouwt en van de prijs die tenslotte al cfan niet met subsidie betaald moet worden voor het complex. Noorlander wil verder nog onder zoeken in hoeverre er mogelijkhe den zijn om aan de zijde van de Haarlemmerstraat winkels te bou wen, en in hoeverre daar behoefte aan bestaat. Men wijst erop dat dit gebied niet makkelijk te ontwikke len is; slechts heel zorgvuldig, via de gemeente zouden plannen te realiseren zijn. Ter afsluiting wordt op de expositie de relatie gelegd tussen de kleur en de camouflage (het vlekkenpatroon van de slang), de misleiding (wan delende takken) en de combinatie van felle kleuren met giftigheid. Het idee van de expositie is van conservator dr. L. v. d. Hammen en nader uitgewerkt door medewer kers van de universiteit van Na tuurlijke Historie. De tentoonstel ling is dagelijks geopend van 10 tot 16.30 uur en op zondag van 12.30 tot 15.30 uur. De toegang is gratis, maar wel moet de normale entree voor de Hortus - een kwartje - worden be taald. LEIDEN - "Wanneer wij buiten lo pen vertoont de natuur om ons heen prachtige kleuren. Vele men sen lopen daaraan voorbij. Zij zien de mooie dingen maar oppervlak kig. Vaak weten zij later niet eens meer of ze kleuren gezien hebben". Deze tekst vormt de inleiding van de tentoonstelling "Dier en kleur", die vanaf maandag te bezichtigen is in de Oranjerie van de Leidse Hor tus. De tentoonstelling, die is sa mengesteld door het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Lei den, confronteert de bezoeker met tal van zaken die met kleuren in de dierenwereld te maken hebben. Om zaken als pigment, structuur- kleuren, camouflage, kleurpatroon en verfstoffen duidelijk te maken zijn in de vitrines tientallen opge zette dieren bijeengebracht. De dieren zijn vrijwel allemaal afkom stig uit de collectie van het museum voor Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg, die in verband met de beperkte ruimte, geen exposities in eigen huis kan organiseren. Om het publiek attent te maken op kleuren bij dieren zijn de eerste vi trines gevuld met meest exotische dieren, zoals Surinaamse ara's en exotische vlinders en schelpen. Het ontstaan van een bepaalde kleur wordt in beeld gebracht door een aantal schijven met hoofdkleuren, die door een druk op de knop in beweging worden gebracht. Een flink deel van de expositie is gere serveerd voor het effect van de pigmenten. Zoals de carotenoiden, bekend van het worteltje en de goudvis. De goudvis is overigens een van de weinige dieren die in levenden lijve op de expositie aan wezig zijn. Datzelfde geldt voor een viertal parkieten. Opgezette dieren zijn er in alle kleuren en formaten. Zoals de rode ibis, ook een voor beeld van pigmentwerking. Overi gens: groene en blauwe pigmenten zijn zeldzaam in de dierenwereld. "Dier en kleur" wijst erop, dat het niet alleen pigmenten zijn die kleur veroorzaken, maar ook bepaalde natuureigenschappen. Aandacht wordt verder besteed aan zogena amde interferentiekleuren. Dat is bijvoorbeeld de blauw-groen kleur van de kop van een eend, die ont- sttat door de weerkatsing van het licht aan de boven- en onderkant van de baardjes van de veren. Een ander voorbeeld: de staartveren van een pauw. Om het verschil in kleurpatronen bij dieren te laten zien zijn in een vitrine dieren ondergebracht als een zebra, een zwarte panter, een vos en een bruine beer. Kleurwisse- lingen in de natuur hebben vaak een functie zoals bij de sneeuw hoen en de hermelijn, maar soms ook niet zoals het kleuren van de boombladeren in het najaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3