Kenia verbiedt de jacht, zou het helpen...?? 'Ze leren hier vooral met dieren om gaan' De banden van de auto werpen grote stofwolken op. Als de hoeven van een vinnig paard. Het land zindert in de hitte, als ik het roerloze westernstadje bin nenrijd. Een groep houten ge bouwtjes. een ervan getooid met het opschrift "sheriffs office" Daar stap ik uit. Geen beweging. Ik kijk naar het dak of daar misschien een outlaw me in het vi zier houdtt sla een hoek om en be vind me bij een corral en het eer ste teken van leven. Enkele paarden laten zich door enkele zeer jeugdige cowboys naar hun wil zetten. Een man.èen beetje krombenig, handen in de heupen, breekt de sfeer aan stuk ken: "Hans de Koning. Zet de wagen even buiten het gezicht. Wehouen hier de sfeer zo echt mogelijk". Marshall Hans de Koning. Ex ploitant van het safaripark Hans de Koning b.v. (om het maar he lemaal Nederlands te maken), dat zich voorlopig nog in het dicht bij Venlo gelegen recreatiecen trum De Schatberg bevindt. Even later stap ik met hem z'n of fice binnen. Eenvoudig vertrek. Een deel is afgezet door traliesDe jail. Hoort immers bij het sfeertje. Hans de Koning zet een cowboy- %hoed op, die zijn hoofd de rest van de dag nauwelij ks meer zal verla ten. "Laten we naar de saloon gaan", zegt hij. Geen klapdeurtjes, geen vegende bartender, geen dobbe lende veedrijvers, wel een stel roodverbrande schoolkinderen. Die zich onder leiding van enkele leerkrachten opmaken een speur tocht (met pony's) te beoefenen. Pony-safari of pony-trekking Een week of langer per huifkar en met goedmoedige pony's uit het geoliede leven van de twintigste eeuw stappen. Weg ijskast, tv en welvaartluxe, terug naar het dier en de natuur. Een ruitervakantie voor oud en jong, maar vooral jong. Met als uitgangspunt dat westernstadjeom via kampeer boerderijen in een Indianen- kamp té eindigen. Hoe kan een romantische jeugddroom beter worden vervuld? Marshall Hans de Koning, mars hall van Pony City heeft het aan vankelijk als grap opgevat, toen hij zo'n acht jaar geleden met een bescheiden opgezette pony-safari begon. Zijn leven daarvóór had weinig western-achtigs: kantoor bediende, verkoper, directeur van een handelsbedrijf, tot hij deze kans aangreep: een van die besluiten waardoor mensenle vens grondig kunnen verande- "Het gekke is overigens", zegt hij, "dat de belangstelling van Neder landse kant bepaald niet over weldigend kan worden genoemd voor zo'n tijdje "ruig" leven. Tachtig procent van de aanmel dingen komt uit Duitsland. Er is daar meer promotie voor dit soort dingen dan bij ons en ook het jeugdvakantiewerk wordt er ste viger aangepakt. Hier is men meer ingesteld op dagtoerisme of met de hele familie naar de cam ping. Ook onze reisbureaus zien er weinig brood in binnenlandse vakantiereizen te verkopen. Vlieg- en busreizen leveren im- .mers meer op. Het is misschien ook zo,dat het gezinsverband hier nog zo sterk is, dat men kinderen van zes tot en met vijftien jaar niet graag alleen - zij het onder uitstekende leiding - weg laat gaan. Die missen dan een erva ring, die ze nooit meer vergeten".'f De marshall stapt naar het vast gebonden paardje met het gezicht van een voormandie greenhorns wel eens iets zal leren "Hij staat om te beginnen veel te dicht met z'n hoofd bij die boom vastgebonden. Been ook nog ver ward in een stuk leidsel. Aardig werk leveren jullie". Het zijn leden van het speur- groepje dat in moeilijkheden is geraakt. Met een pony op weg om dingen te zoeken, die de marshall eerder in het bos heeft verborgen. "Soms kan ik ze later zelf ook niet meer vinden", zegt hij. Het geval wordt opgelost. De pony stapt gedwee mee, maar de oren \bewegen oplettendDat moeten ze 'm niet wéér flikken, anders gaat-ie terug naar de wei. Ach, toch wel een aardige meid, die onderwijzeres. Slechte omgangs- "ti met pony's echter. "Ik laat ze zoveel mogelijk zelf opknappen", zegt de marshall terwijl hij terugraast naar Pony.' Door Lex Dalen Gilhuys "Ze leren hier vooral met dieren omgaan. Al onze pony's zijn in schikkelijk genoeg, maar je moet ze de juiste behandeling geven. Op onze safari's kunnen maxi maal 48 kinderen exclusief lei ders mee in groepen van twaalf. Ik noem het een vorm van bewe gend kamperen. Maar er wordt niet in tenten geslapen, maar in boerderijen of huisjes. Een soort communeleven, alles zelf doen, samen doen. Trekken door een afwisselend landschap, de routes hebben we daarop afgestemd. In de nabije toekomst krijg ik een apart terrein van omstreeks 17 hectare, ik hoop dat in '80 te heb ben gerealiseerd" Er komt een knaapje ademloos binnenrennen. Struikelend over z'n woorden: "Die pony wildeniet meer. We hebben 'm aan een boom vastgebonden. Er is niets meer mee te beginnen "Het is altijd de schuld van jullie, nooit van het paard", antwoordt de Marshall. "Waar staan jullie?" Het jongetje wijst n aar alle wind streken. "Daar ergens". "Duidelijk", grinnikt de mars hall. "We gaan maar even met de auto. Wijs maar de weg". Even later hotsen we over zand wegen de Limburgse bossen in. Tussen de bomen schiet een ree op hoge poten weg. Bij een zijpad wijst het knaapje: "Daar staan Beetje moedeloos groepje, onder leiding van een nerveuze onder wijzeres. City. "Er zijn natuurlijk kleide risico's, maar zo willen ze het zelf ook. Die groep is hier al voor de derde keer. Straks zitten ze na te genieten van hun avontuur. La ten we Polly maar even gaan op doeken. Die zit in een safari die hierheen onderweg is". flotsend, slippend terfeinrijden tot de beschaving zich met asfalt meldt. Een paar kilometer verder doemt een huifkar op. Jongens en meisjes, een leider, bij een rust plaats. "Dat is Polly", wijst de marshall. iPolly is een gevlekte pony, die als 'superprijs wordt verstrekt op de Haagse Paardendagen. Ik vraag aan de wat versmoezelde inzit tenden van de huifkar hoe het be valt, zo'n safariZe zijn luidruch tig enthousiast over dat "rauwe" leventje in de natuur. Straks gaan ze op een bepaalde plek bij een bos een potje koken boven open vuur. Aardappelen, spek, erwten. Geen gedonder, naar binnen met die hap. r verder", roept de Ieder staat op en blijkt een eigen taak te hebbenDe pony's worden aan de leidsel meegevoerd, som migen gaan in het zadel. Nieuwe avonturen tegemoet, want er ge beurt elke kilometer wel wat, tij dens zo'n pony safari. Ze verdwijnen om een hoek. Let terlijk en figuurlijk de natuur in. "Kijk, zo moet je een paard be handelen", onderwijst de mars hall Hans de Koning. Het land van de natuurfilms, Kenia, gaat zijn dieren be schermen. Kortgeleden mocht er van de ene dag op de andere geen schot meer worden gelost op het wild. Minister Mathews Ogoetoe, wiens departement van toerisme en fauna er nog niet zo lang geleden van werd beschuldigd mee te delen in de winsten van de ivoorstropers, kondigde het verbod af. Ogoetoe, die toen weigerde te zwichten voor de druk van het parlement en aan bleef, zei dat de regering het wild- leven voor de toekomst wil veilig stellen en daarmee de economische toekomst van het land. Al jarenlang hadden natuurbe schermingsorganisaties in binnen- en buitenland aangedrongen op dergelijke maatregelen. Men gaf de olifanten, leeuwen, zebra's, neus hoorns en Kenia's meeste andere dieren nog maar tien jaar. Dan zou de algehele uitroeiing een feit zijn. Nu het echter ook tot de bewind voerders van het land lijkt te zijn doorgedrongen dat in een rijke stand aan grote, bezienswaardige dieren in het wild een eeuwige bron van inkomsten uit het vreemdelin genverkeer ligt, is er weer enige hoop. Foto-safari het toerisme. Zij werden in een klap van hun inkomsten beroofd. Ze moesten zelfs met hun safari- klanten onmiddellijk terugkeren uit de wildernis. Safari-organisaties menen dat Kenia door het jacht- verbod 80 miljoen dollar gaat der ven. De regering in Nairobi stelt daar tegenover, dat de safari met de camera de,safari met het_geweer uitstekend'kan vervangen. De ja gers, die per safari zelf zo'n zesdui zend dollar moeten investeren, zeggen overigens een afschrik wekkende werking te hebben op de stropers. Want van de stropers komt inderdaad het grootste, kwaad. Daar zijn allen het over Bescherming De benden georganiseerde stropers belagen het wild met giftige pijlen, strikken, klemmen, geweren en machinepistolen. Soms gebruiken zij terreinwagens met machinege weren bij dc achtervolging. Zij staan vaak ondgr bescherming van de hoogste autoriteiten in "hun" gebied. De pest van de ivoor- en huidensmokkel is tot in rege ringskringen doorgedrongen. Het Olifanten in het door droogte en stropers geteisterde Tsavo-wildparlé ministerie van toerisme en taüna moest zich vorig jaar nog verdedi gen tegen cijfer-bewijzen waaruit bleek dat Hongkong en Japan in een bepaalde periode meer dan zeshonderd ton ivoor uit Kenia hadden ingevoerd. Terwijl de sta tistieken van het ministerie een of ficiële uitvoer van slechts 110 ton meldden. Om vijfhonderd ton ivoor moeten duizenden oli fanten worden gedood. Zelfs familieleden van Jomo Ke- nyatta, de president van Kenia, zijn genoemd. Zo zijn er sterke aan wijzingen dat zijn vrouw Mama Ngina en zijn dochter Margaret, die burgemeester van Nairobi is, me deplichtig zijn aan stroperij en smokkel. Alle aantijgingen werden uiteraard als laster van de hand gewezen. Maar het V/ereldnatuurfonds, dat sinds 1961 meer dan 25 miljoen dol lar schonk voor het bewaren van het enorme wildreservoir dat Kenia is, hield al eind 1975 op met er nog langer geld in te steken. De plaatse lijke voorzitter van het fonds Bill Monks zei bij die gelegenheid: „Wij zijn niet overtuigd van de goede trouw van de Keniase regering- bij het natuurbehoud'. Dat alles verklaart waarom het ge juich om het jachtverbod nog wat zwakjes klinkt. Men hoopt dat het meerjs dan een groot gebaar en dat eindelijk het dodelijke gezwel van de stroperij zal worden uitgesne den. En men weet dat onder deze regering twijfel daarover meer op zijn plaats is. Slachting Voor de laatste grote kudden van Afrika zou echter bescherming nauwelijks op tijd komen. De omvang van de slachting is afschuwelijk. In de tweede helft van vorig jaar werden in het Tsavowildpark 1040 olifan ten, 235 neushoorns en 20 luipaar den omgebracht. De totale olifan- .tenbevolking van het park werd in 1973 op 36.000 geschat en bedroeg in juni 1976 nog 20.000. Volgens het Keniase parlementslid John Kon- chella doodden stropers vorig jaar in het Mara-natuurreservaat 16.000 olifanten. Van de honderdduizend olifanten in heel Kenia maken stro pers er jaarlijks tienduizend af. In het Nationale park van Nairobi slonk het aantal zebra's in twee jaar van 15.000 tot 1500. Een sluipender gevaar dan de stro perskogel is voor de Oostafrikaanse wildstand de menselijke bevol kingsexplosie. Waar de mens land nodig heeft dient het wilde dier te verdwijnen. Tevens worden grote stukken land ontbost ten behoeve van de brandhout- en houtskool- produktie. Gepaard gaande met de juist de laatste jaren zo hardnek kige droogte veranderen eens zo wildryke bosgebieden in dorre- woestenijen vol geraamten. Het zelfde Het is in andere Oostafrikaanse landen het zelfde. Amins soldaten legen hun machinegeweren niet alleen op de tegenstanders van hun leider, maar ook op het Oegandese wild. In de eerste maanden van 1976 wer den in Tanzania 543 stropers gegre pen. De meesten in het beroemde natuurreservaat Serengeti. Dui zenden olifanten moesten in Tan zania sneuvelen omdat men hun ivoor nodig had om schulden aan China te voldoen. In Ethiopië verdwenen bijna alle leeuwen en luipaarden uit het na tionale park Awach, het belang rijkste natuurgebied van het land. Koeien en schapen namen hun plaats in. Uit Somalië vallen zwaar bewapende stropersbenden het buurland Kenia binnen om daar moordpartijen op het wild te hou den. De hebzucht kent geen gren-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23