„Zo, is Ajax FC Avondrood: dan kampioen?" EERSTE ALGEMEEN TECHNISCHMUSEUM Frits Barend: „Ik doe de boodschappen" Henk van Dorp„En ik was af Tentoonstellingen in Delft trokken tot nu toe 12.000 bezoekers De heren Frits Barend en Henk van Dorp, dagen na de uitzending nog sissend van boosheid: „Het was de laatste keer FC Avondrood, anders hadden we weer een enorme rel getrapt. De voetballer die dagelijks door de wereldpers wordt gezocht, maakt voor ons een hele dag vrij en wij brengen het nog geeneens op om zijn naam goed te schrijven. Het enige wat wij zonder meer doen is af spraken nakomen en het enige dat wij willen is dat afspraken ook worden nagekomen. Cruyff goed ondertitelen is ook een af spraak. Het is maar goed dat we de verantwoordelijke man voor lopig niet zien, want we zijn in staat zo iemand helemaal verrot te schelden". Gifkikkertje Frits Barend blijft altijd nog even namopperen. „Cruyff met een ,,f', hoe haalje het toch in je malle kop...?!". Barend, die met het krulhaar, het gifkikkertje van de twee. Henk van Dorp maakt zijn ogen tot spleetjes als hij luistert. Hij kijkt vaak door spleetjes, want Frits praat veel. Dat mag van Henk. „Goed zo kleine, zeg jij het maar, zo gaat ie goed...", zie je hem denken. En het verdere verhaal laten we de FC spreken zoals Frits en Henk dat vinden: eenstemmig en met één stem. Slechts wanneer de twee aanvoerders opmerkingen maken die hun persoon typeren zal de betreffende voornaam worden ingevoegd, zoals dat in sportverslagen gebruikelijk is. Daarom maar meteen nog even Frits: „Cruyff met één „fen dat vijfentwintig minuten lang op het scherm geprojecteerd...". Lastig Na lang zoeken heeft de FC einde lijk dat voorbeeld gevonden, waaruit moet blijken dat het ei- Door Peter Dijkgraaf en Frans Happel genlijk logisch is dat er in drie jaar tijd tenminste drie heuse te levisieregisseurs versleten zijn en dat het maandelijkse sportpro gramma bij de VARA intern nogal wat ruzie veroorzaakte. De regisseurs: 1) Frans Boelen - de enige waarmee Frits en Henk goed hebben samengewerkt. Zij over hem: „Frans was heel ge dreven". Hij over het tweetal: „Een erg leuk programma, maar het zijn wel twee verdomd lastige jongens". Boelen moest FC Avondrood verlèten, omdat de VARA hem wilde inzetten als re gisseur voor de Seniorenshow „Dat ik dit nog mag meemaken". Boelen en de FC gingen met een hand uiteen, ondanks een aantal botsingen, vooral als het om de tailkwesties ging. Regisseur 2: Hans Klaassen. Tus sen de FC en hem ontstond bin nen korte tijd zoveel misverstand en onbegrip, dat de FC al snel stelde: het programma mag best met Klaassen worden voortgezet, maar dan zonder ons. Dit besluit werd mede ingegeven door het feit dat Frits en Henk in contact waren gekomen met: Teleurstelling Regisseur 3: Wim van der Linden, medewerker aan tal van opval lende VPRO-produkties. De FC had „intuitief" het gevoel dat er met Van der Linden een gewel dige samenwerking mogelijk zou zijn. Dat gevoel bleek niet te kloppen. Het werd voor beide partijen een grote teleurstelling, omdat Frits en Henk zelfs uitge sproken ideeën ventileerden over de techniek van televisiemaken, die dus niet aansloten bij de zeker op dat gebied van eigen kunnen overtuigde Van der Linden. Re gisseur 3 liep na twee maanden boos weg. Daar de VARA verder geen regis seurs voor dit genre meer voorra dig had, werd voor de laatste twee uitzendingen Hans Klaassen met frisse tegenzin teruggevraad. Bloeddruk Mede-initiatiefnemer tot het pro gramma FC Avondrood en de enige in de steeds wisselende op stelling met een vast contract (van de VARA) Jan Leijendekker was al eerder uit de selectie ver wijderd. Aan het begin van het derde en laatste jaar Avondrood stelden Frits en Henk als eis dat Leijendekker als producer moest worden vervangen. Leijendek ker, die op dit moment thuis ver blijft met een veel te hoge bloeddruk door een pakket aan spanning bij de VARA: „Geen commentaar, al wil ik wel zeggen dat ik het jammer vind dat'het programma niet meer bestaat". Dit alles ter aanvulling op de offi ciële publicatie van de VARA, dat de tweede aanvoerders van de FC. „een jaartje rust wilden hou den, teneinde nieuwe ideeën op te doen". De FC: „Laten we het niet moeilijk maken, we zijn in derdaad én eigenwijze én lastige jongens. We dachten dat we wis ten hoe we een televisiepro gramma moesten maken en we weten het nu nog niet". En: „Terugkijkend op de pro gramma's van de eerste twee jaar, die waren bijna gênant om aan te zien". „De filmonderwerpen hadden bijna altijd iets uitlegge- rigs, pas het laatste jaar zijn we ook de camera als topsporter gaan beschouwen. De eerste ja ren zijn er verschrikkelijke din gen gebeurd. Voornamelijk door ons toedoen. We hebben in die tijd echter wel volledig geiso- leerd gewerkt. Natuurlijk een vreemde zaak, dat twee free lancers, twee nieuwkomers bij te levisie, de totale verantwoorde lijkheid kregen over een pro gramma. Pas het laatste jaar haalde Ben Eikerbout (adjunct directeur VARA-tv) ons uit dat isolement, maar een aantal VARA-medewerkers kon in middels ons bloed wel drinken. Nee, vraag nou alsjeblieft geen namen, of precieze voorbeelden, want we zijn al eens bedreigd door jongens die een karate- klap in huis hebben". VPRO Of ze volgend jaar met een FC Avondrood terugkomen en of dat weer bij de VARA zal gebeuren, is nog de vraag. De FC: „Dat hangt volledig af van het team waarmee we zouden moeten werken. Uiteindelijk hadden we het laatste jaar een goede ge^ luidsman, een goede cutter en een goede cameraman gevonden, jongens die begrepen wat wij wilden en zich met ons blauw er gerden aan dingen die rond FC Avondrood gebeurden. Wij wil den geen ander sportprogramma maken, we wilden gewoon een sportprogramma maken en voor ons is er maar één manier om sport te benaderen". Ben Eikerbout zei na de laatste uit zending van FC Avondrood dat de deur bij de VARA voor Frits en Henk altijd zal blijven openstaan. Op 13 oktober zal dit drietal daarom oriënterend rond de tafel gaan zitten. Maar de VPRO zou ook een mogelijkheid zijn. De KRO niet meer. Henk: „Met die achterlijke Langebent en Van Agt is deze omroep voor ons af gevallen". Een nieuwe serie FC Avondrood zal volgens Frits en Henk „niet meer zo mild van toon zijn". „De evolu tie hebben we gehad, nu 2ou ei genlijk de revolutie moeten ko men. Maar voorlopig zyn we blij dat we er afzijn, we hebben ons in jaren niet zo lekker gevoeld. We hebben geprobeerd ons voor honderd procent in te zetten én voor Vrij Nederland (het week blad waaraan het tweetal al ge ruime tijd is verbonden, sinds vo rig jaar in vaste dienst) én voor onze gezinnen én voor FC Avondrood". Frits: „We zijn op gewekt gek geworden". Frits grijnst Henk toe. „Hij is de- meest inventieve van het duo". Henk lurkt door zijn pijp: „Maar Frits is de beste uitvoerder". Frits: „Ik doe meestal de bood schappen". Henk: „En ik was af'. Vakbond Wacht even, we kunnen wel leuk gaan lachen, maar de voetballers vakbond en het opperhoofd daarvan, Karei Jansen, liggen nog wel steeds geblesseerd tus sen de brokken die de FC hier en daar gemaakt heeft. Waarom be naderde de FC Cor Coster's Inter Football met zulk behoudend spel en moest de WCS meteen zo zwaar in de verdediging De FC: „In pro-Palestijns gezel schap willen we geen kwaad woord horen over Israel, maar temidden van het domme pro- Israel-gepraat voelen we best iets voor de argumenten van de Ara bieren. We zien het niet zitten om domweg goed te keuren wat de voetballersvakbond overhoop haalt. Dat is ook ons grote be zwaar tegen een programma als bijvoorbeeld „In de rooie haan", waarin wat de PvdA doet altijd goed zou zijn". Maar voor de buitenwereld blijft het vreemd overkomen, dat de FC de kapitalistisch ingestelde Cor Coster min of meer in be scherming neemt. „Dat zeker niet. Maar voor ons staat het niet vast, dat Inter Football ten koste van de voetballers zo snel mogelijk zo veel mogelijk geld wil verdienen. Wij hebben volledig inzicht gekregen in de boeken en we hebben geconsta teerd dat Coster alles zakelijk fair afhandelt". Zijn jullie nog naar de kampioens receptie van Ajax geweest De FC: „Zo... is Ajax kampioen ge worden...?" Tweeling Hoewel Frits en Henk dit interview binnendolden, met lacherige opmerkingen over eerdere vraaggesprekken, waarin steeds belangstellend werd geyifor- FC Avondrood zal voorlopig de sporthemel niet meer bloedig kleuren. Gelukkig voor de mensen die zich met sport belangrijk maken. En zeker gelukkig voor die ene televisietechnicus. Die tijdens de laatste uitzending van de FC Avondrood Johan Cruyff met een „f" te weinig ondertitelde. Samen Ze gaan ook altijd samen naar een voetbalwedstrijd. Frits: „Alleen? Dat doe ik nooit meer. Ik heb het laatst nog eens geprobeerd. In mijn eentje naar het Olympisch Stadion. Ik dacht dat ik ziek werd". Sinds 1969 doen Frits en Henk bijna alles samen. Alleen hun beiderlei gezinnen bleven auto noom. In '69 produceerde Henk het Veronicaprogramma „Spor tief zijn, beter worden" en haalde Frits („het was het eerste leuke sportprogramma wat ik hoorde") aan boord. Nadat het schip Ver onica definitief was opgebracht, bracht Frits - die toen al free lance medewerker van Vrij Ne derland was Henk onder de pan- De FC: „Na Veronica hadden we de afspraak gemaakt: we zoeken samen werk". Henk: „Dat geeft ook een band" Frits: „Zo is het eigenlijk gekomer dat we ongeveer van elkaar houden". Ruzie De FC: „We hebben wel eens ruzie maar die ruzie ontstaat bijna al tijd als we op een gegeven mo ment door invloeden van buiten af niet meer onszelf kunnen zijn. Verder kun je rustig zeggen, dat we allebei eigenlijk twee geluk kige huwelijken hebben. En dat blijft zo." Het FC Avondrood duo is er nóg niet overheen: "Cruvff met één "f. Hoe haal je het toch in je malle kop Henk van Dorp (links) en Frits Barend: samen onder de plu en samen werk zoeken. "Zo is het eigenlijk gekomen dat we ongeveer van elkaar houden meerd wie nu precies wat doet in de combinatie, blijft deze sport journalistieke tweeling een klein godswonder en kan men zich af vragen of ze nu ieder de helft van één zijn. Henk: „Daar hebben we nog nooit over nagedacht". Frits: „We staan steeds met de rug gen tegen elkaar". De middelen waarover het TTC beschikt zijn beperkt. Het budget is niet groter dan een 40.000 gulden en voor overige inkomsten is het mu seum afhankelijk van giften uit het bedrijfsleven. Voorts krijgt het mu seum steun van de vereniging van vrienden van het TTC, "Histechni- Directeur Makkink heeft vlak naast de deur in elk geval een grote bron om materialen uit te putten. De Technische Hogeschool beschikt over ruime collecties van tal van werktuigbouwkundige en elektro nische apparatuur. Op zolders en in kelders ligt ook nog veel historisch materiaal opgeslagen. Het TTC heeft al weer een aanta nieuwe tentoonstellingen in voor bereiding, onder meer een exposi tie over de offshore-industrie, over computerprints en over golfbewe gingen. "Met behulp van historisch mate riaal is veel verklaarbaar te ma ken", zo verduidelijkt directeur Makkink zijn streven, dat geba seerd is op kleine overzichtelijke tentoonstellingen, zodat het ook voor leken verteerbaar blijft. Het Technisch Tentoonstellings- centrum is gevestigd aan de Kana- alweg 4 in Delft. De exposities zijn gratis te bezichtigen op maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. DELFT - In de Londense wijk Kensington staat een enorm technisch museum, het Science Museum. In hon derden zalen staan daar vele duizenden apparaten en ma chines opgesteld, die een aardig inzicht geven in de ge schiedenis van de techniek gedurende de loop der eeu wen. Veel van die apparaten mag de bezoeker via een knopje of hendeltje zelf in werking stellen. Zelfs voor de technisch volledig onderontwikkelde bezoeker gaat er een wereld open. Op het ogenblik zijn er twee ten toonstellingen te bezichtigen in het TTC. Tot 30 juli is er een expositie die een beeld geeft van de geschie denis van de mijnbouw in Tsjecho-Slowakije. Het materiaal daarvoor is afkomstig van het Na tionaal Technisch Museum in Praag. Voorts is er een tentoonstel ling te zien tot 16 juli over ander halve eeuw geschiedenis van het Noordhollands Kanaal en de aanleg daarvan. Techniek wordt plotseling begrij pelijk en duidelijk. Oude machines zijn toch al vaak veel minder inge wikkeld, maar ze maken ook een hoop duidelijk over de werking van vandaag de dag gebruikte appara ten en toestellen. Het Science Mu seum in Londen is eigenlijk een uniek museum. Door Jan Kees Kokke Nederland kent zo'n museum dus niet. We hebben hier wel enige tien tallen technische musea, maar die zijn vrijwel zonder uitzondering gespecialiseerd op een bepaald ge bied. Vaak houdt zo'n specialisatie ook verband met een ambacht of fabricageproces dat plaatselijk beoefend werd. Zo kent Utrecht het bekende Spoorwegmuseum, in het Brabantse Asten staat een klok kenmuseum, Scheveningen heeft een visserijmuseum en Sliedrecht een Bageermuseum. Het TTC heeft tenslotte een kleine permanente expositie over ver brandingsmotoren, waarbij een aant al modellen staan van de oud ste gasmotoren in ons land. Te weinig bekend Sinds kort heeft ons land er een nieuw technisch museum bij, dat zich in tegenstelling tot de be staande, juist meer wil werpen op algemene technische ontwikkelin gen. Dat is het Technisch Tentoon-' stellings Centrum (TTC) in Delft; een soort van mini-Science' Mu seum, met een fractie van de moge lijkheden en middelen, waarover het beroemde Londense museum beschikt. Bijna twintig jaar lang is men in Delft met de voorbereidingen voor dit museum bezig geweest. In sep tember vorig jaar werd het Tech nisch Tentoonstellingscentrum tenslotte officieel geopend door e over mijnbouw in Delft: "We zijn eigenlijk minister F. H. P. Trip voor Wetens chapsbeleid. Het museum bestaat nog nauwelijks een jaar. Deson danks is directeur ir. J. H. Makkink er in geslaagd om al een aantal ten toonstellingen te organiseren in het voormalige gebouw voor Geodesie van de TH aan de Kanaalweg in Delft. Daar kreeg het TTC de be schikking over 500 vierkante meter expositieruimte in de zalen, waar vroeger landmeetkunde werd ge doceerd. Mijnbouw Zo is er in het Technisch Tentoon stellingscentrum al een tentoon stelling geweest, die een overzicht gaf van de geschiedenis van de bruggenbouw in de wereld. Er was voorts een expositie van modellen naar schetsen van Leonardo da Vinei. Er was een tentoonstelling over industriële archeologie en een expositie onder de titel „Van stoommachine tot straalmotor". „We hebben vorig jaar zo'n 12.000 bezoekers gehad", vertelt directeur Makkink. „Dit jaar wil ik er wel 20.000 hebben. Maar ik ben bang dat ik dat aantal niet haal. Dat komt omdat we eigenlijk nog niet vol doende bekend zijn". Die onbe kendheid houdt volgens hem deels verband met het feit dat technische tentoonstellingen over het alge meen minder publiciteit krijgen dan exposities over kunst. Deson danks is er de laatste jaren een dui delijk waarneembare toename te bespeuren in de belangstelling voor oude machines en technische monumenten, de zogenaamde in dustriële archeologie.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19