Brons voor Vollebregts IOC wijst Spelen niet meer aan één stad toe DE STERKE VROUW ACHTER JIMMY Straks hogere premies verzekering auto e.d. VS favoriet in Federation Cup Weer boete AEK Athene Uitstekende prestatie Slotwedstrijden voor jeugdroeiers Akkoord over agenda conferentie Belgrado Hayje in achterhoede t ZATERDAG 18 JUNI 1977 Rosalynn Carter bracht bezoek aan Latijns-Amerika: WASHINGTON - Wat ook de voordelen voor de Ver enigde Staten mogen zijn van de reis die Rosalynn Carter heeft ge maakt naar zeven Zuidameri- kaanse landen, het staat wel vast, dat zij een van de krachtigste presi dentsvrouwen in de Amerikaanse geschiedenis zal blijken te zijn. Toen mevrouw Carter eind mei vertrok was er wat kritiek. Men dacht dat zij met haar reis de gevoe lens zou kwetsen van de Latijns- Amerikaanse mannenmaatschap pij en dat men haar bezoek als een teken zou zien, dat de Verenigde Staten hun zuidelijke buren niet s- erieus namen. Tegen het einde van die reis ver minderde echter die kritiek. Be richten van Amerikaanse journalis ten die met mevrouw Carter mee reisden lieten er geen twijfel over bestaan, dat zij zeer serieuze ge sprekken voerde met haar gasthe ren. In Quito besprak zij de verkoop van Israëlische straaljagers aan Ecuador, waar Amerika bezwaren tegen heeft. Bij de Peruaanse auto riteiten bracht, zij de bezorgheid van Amerika tot uiting over de ver- de strijdkrachten van Door Mark Frankland Zij besprak mogelijkheden om de impasse te doorbreken, die er be staat tussen Brazilië en Amerika, naar aanleiding van de Braziliaanse plannen om een complete kernenergie-installatie in West- Duitsland te kopen. En vrijwel overal praatte zij over de bezorg heid van haar echtgenoot ten aan zien van de mensenrechten; niet bepaald een populair onderwerp in de landen die zij bezocht. Begrip Avond na avond verscheen me vrouw Carter voor de televisie. Met haar hoge, tamelijk eentonige stem zei zij dit of dat aan „Jimmy" te zul len overbrengen. Toen een journalist haar vroeg wat voor bevoegdheden zij had om na mens de Verenigde Staten te spre ken, antwoordde zij: „Ik ben, geloof ik, de figuur die het dichtst staat bij de president van de Verenigde Sta ten en wanneer ik hem kan helpen om de landen van de wereld beter te begrijpen, dan doe ik dat". Latijnsamerikanen en alle andere buitenlanders, die de vrouw van de president niet serieus willen ne men, zouden eens goed over deze opmerking moeten nadenken. Zij moeten zich dan ook herinneren wat Hamilton Jordan, een van de naaste adviseurs van de president, zei tijdens de verkiezingscampagne van vorig jaar: „Als Jody (Jody Po well, nu perssecretaris van de pre sident) iets gedaan wil zien te krijgen, dan doen wij er het beste aan Rosalynn voor ons standpunt- te winnen". Rosalynn Carter heeft naar men zegt Eleanor Roosevelt als ideaal, zonder twijfel de grootste presi dentsvrouw van de eeuw. Presi dent Carter zou onlangs, toen hij hoorde van het succes van zijn vrouw in Zuid-Amerika, hebben uitgeroepen: „Mijn Eleanor". Maar wanneer mevrouw Carter de van mevrouw Roosevelt wil i, dan blijft het toch een feit, dat beide vrouwen wel zeer verschillend zijn wat betreft hun afkomst en de betrekkingen met hun echtgenoten. Eleanor Roos evelt kwam uit een aanzienlijke familie, mevrouw Carter werd ge boren als Rosalynn Smith, dochter van een monteur in de dorpsgarage van Plains in Georgia. Na de mid delbare school in het naburige Americus heeft zij niet verder ge studeerd. Eleanor Roosevelt verving haar in valide man en reisde naar plaatsen die hij niet of moeilijk kon bezoe ken. Zij was goed bevriend met de negers en een strijdster voor de mensenrechten, maar haar huwe lijk met Roosevelt was opvallend wankel. De Carters zijn al ruim dertig jaar getrouwd en sinds Jimmy de ma rine verliet om boer en zakenman te worden, heeft Rosalynn niet alleen aan zijn zijde geleefd, maar ook sa men met hem gewerkt. Zij hield de boekhouding bij van de boerderij en de verkoop van pinda's. Carter- kenners voeren discussie over de vraag, wat Rosalynn tot haar optreden drijft. Zij is, zo zeg gen mensen om Carter, een zeer vastberaden vrouw, wat verlegen, schrander, geen intellectueel, maar even flink als Jimmy. De meest waarschijnlijke verkla ring die ik hoorde uit de mond van iemand uit de kring van Carter en kele maanden voordat hij president werd, was dat Rosalynn voor Jimmy moest „vechten" met me vrouw Lilian Carter, de moeder van de president. Lilian Lilian Carter is een opmerkelijke vrouw. Zij is geboren en opgevoed in een conservatieve gemeenschap in het zuiden en kreeg haar eigen progressieve denkbeelden over rassenrelaties. Veel mensen in Plains mogen haar daarom niet. Voelde Rosalynn Carter inderdaad de behoefte om haar opmerkelijke schoonmoeder te evenaren? Het lijkt waarschijnlijk. Maar nu be paalt zij beslist haar eigen normen. Zij ziet haar rol kennelijk meer als vertrouwelinge dan als raadgeefs Rosalynn Carter; invloed niet onderschatten. ter van de president. Zij heeft bij voorbeeld zijn rede over de ener giecrisis helemaal met hem door genomen omdat, zo zei zij tegen een journalist: „Ik dacht dat. als ik het kon begrijpen, iedereen dat zou kunnen. Ik heb het gevoel dat ik hem kan helpen, als een soort klankbord". Hun avonden in het Witte Huis brengen de Carters in eigen kring door. Mevrouw Carter heeft elke week een werklunch met de presi dent. Zo iets had men nooit van Jackie Kennedy of Pat Nixon kun nen verwachten. Kortom, Rosalynn Carter is, net als haar man een zeer serieuze figuur. En elke Amerikaan of buitenlander die haar niet serieus neemt maakt daarmee een geweldige fout. Observer-dienst Economische zaken geeft toestemming DEN HAAG (ANP) - Minister Lubbers van Economische Zaken heeft de verzekeraars toestemming gegeven de premies voor de WA-verzekering van personenauto's met ten hoogste gemiddeld drie procent en de premies voor de WA- en casco-verzekering van vrachtauto's, bestelauto's, bromfiet sen en landbouwtractoren met ten hoogste zes procent te verhogen. De premieverhogingen zijn van toepassing op alle nieuwe verzekeringen, ge sloten na 30 juni 1977, en op alle verlengingen na die datum. Deze tussentijdse premieverho ging is gebaseerd op voorlopige cijfers over de bedrijfsresultaten in 1976, die zich teleurstellend la ten aanzien. Over een eventuele verdere premieverhoging zal o.m. aan de hand van nadere ge gevens over 1976 worden beslist. Zo deelt het ministerie van Eco nomische Zaken mee. De verzekering van personenauto's levert slechte resultaten op, voornamelijk door een sterke stijging van de schadelast per po lis in de afgelopen jaren. Aan de ene kant is het aantal schades per 100 auto's toegenomen, aan de andere kant namen de kosten voor medische behandeling en de uitkeringen wegens derving van inkomen toe. Bij de vaststelling van de premie binnen de sector personenauto- verzekeringen is rekening ge houden met de resultaten van statistische onderzoekingen, waaruit o.a. naar voren is geko men, dat auto's met een lagere ca- taloguswaarde relatief minder schadeveroorzaken dan auto's met een hogere catalogusprijs. TORBOLE - De Zwitserse zeilers Jörg Hotz en André Nicolet zijn gis teren wereldkampioen in de Flying Dutchman-klasse geworden. Het duo, dat in de zevende en laatste race op het Gardameer bij Torbole niet voorin eindigde, kon de over winning nauwelijks meer ontgaan. De grootste concurrenten, de ge broeders Jörg en Eckart Diesch (WD1), eindigden gisteren als ze vende. In het algemeen klassement kwam hun tweede plaats niet meer in gevaar. Sjoerd en Erik Vollebregt werden tweede in de laatste wedstrijd en klommen daardoor van de vijfde naar de derde plaats in de algemene rangschikking. De Italianen Natali en Gazei wonnen de laatste krachtmeting. De uitslag van de ze vende en laatste wedstrijd is: 1. Natali/Gazei (Ita); 2 gebr. Volle bregt (Ned.); 3. Freeman/Mathias (VS) De eindstand is: 1. Hotz/Nicolet (Zwi) 29 punten; 2. gebr. Diesch (WD1) 49 pnt.; 3. gebr. Vollebregt (Ned) 77 pnt. ZÜRICH - Athletic Bilbao (Spa) en AEK Athene (Gri) hebben gisteren van de Europese voetbal unie (UE FA) een boete gekregen van 5000 Zwitserse franken, ongeveer 5000 gulden. De Spaanse finalist in de UEFA-beker-toernooi kreeg die straf voor het werpen van flessen door het publiek tijdens thuisweds trijd van de finale tegen Juventus (Ita). Bilbao won die wedstrijd op 18 mei met 2-1, maar verspeelde de beker door het dubbel tellende uit-doelpunt van de Italianen. AEK Athene werd voor de tweede keer gestraft voor het afsteken van vuurwerk tijdens de ontmoeting op 20 april in het UEFA beker toernooi tegen Juventus. De Griekse ploeg kreeg enige tijd ge leden al een boete van 5000 Zwit serse franken, waarbij gisteren nog eens 3000 franken kwamen. De Italiaanse voetbalbond kreeg een reprimande omdat een toe schouwer op 25 mei in Rome erin was geslaagd het veld te betreden tijdens de finale van het Europa Cup toernooi tussen Liverpool en Borussia Mönchengladbach. EASTBOURNE - Samen met Aus tralië heeft de Verenigde Staten, de titelhouder, zich .gisteren geplaatst voor de finale van het toernooi om de Federatiebeker voor tennislan- denploegen. De Amerikaanse da mes namen in de halve finales een beslissende voorsprong van 2-0 op Zuid-Afrika door overwinningen van Billie Jean King en Chris Evert. Door de resultaten van gisteren moet de zevenvoudig winnaar van de Federatiebeker, Australië, van daag de finale spelen tegen de ge doodverfde favoriet, de Verenigde Staten, met Chris Evert, Billie Jean King en Rosemary Casals. De 5000 toeschouwers zagen giste ren esn herboren Australisch team. Dat gold vooral voor Dianne From- holtz, die het eerste enkelspel tegen Sue Barker moest spelen. Daags tevoor had Fromholtz in de ont moeting voor de kwartfinales tegen West-Duitsland nog verloren van Katja Ebbinghaus en het was dan ook een grote verrassing dat zij de voor Wimbledon als vierde geplaat ste Barker verloeg (6-3, 6-4). Daarna werd de verrassing zo mo gelijk nog groter. Kerry Reid- Melville had tegen Virginia Wade, die als derde is geplaatst op Wim bledon in het enkelspel, ook slechts' twee sets nodig: 6-4, 6-4. Hank Pfister (VST) en Mark Cox (GBR) hebben gisteren bij de stand 4-4 in de beslissende set hun halve finale heren enkelspel van het in ternationale toernooi van Queen's in Londen moeten afbreken we gens regen. Pfister, de op huwe lijksreis zijnde Amerikaan, die zich heeft opgeworpen als reuzendoder, verloor de eerste set ternauwer nood met 8-9. In de tweede set nam hij revanche en stond Cox slechts een game toe: 6-1. De Brit had toen overigens last van een verrekte maagspier, die hij aan het einde van de eerste set had opgelopen. De an dere halve finale, tussen Raul Ra mirez (Mex) en Brian Gottfried (VST) werd uitgesteld. MÜNCHEN - De Tsjechoslo- waakse atlete Helena Fibingerova heeft gisteren bij wedstrijden in München op haar specialiteit - het kogelstoten - voor een uitstekende prestatie gezorgd. De wereldre cordhoudster kwam met de vier ki logram wegende kogel tot een af stand van 21,91 meter, slechts acht centimeter verwijderd van haar wereldrecord. Eerder in dit seizoen had Fibingerova reeds tot 21,96 - de beste seizoenprestatie - gereikt. Eva Wilms, de Westduitse wereld recordhoudster op de vijfkamp, verbeterde het nationale record kogelstoten en bracht het op 21,43 meter. De Hongaarse speerwerper Miklós Nemeth zorgde eveneens voor de beste seizoenprestatie. Hij wierp de speer als eerste in dit seizoen over de negentig meter: 92,92 meter. De beste seizoenprestatie stond met 89,64 ook al op zijn naam. Mac Wilkins, Olympisch kampioen en wereldrecordhouder, stelde te leur. Hij kwam bij het discuswer pen niet verder dan 61,90 meter. De Israëlische Esther Roth, afgelo pen woensdag nog winnares op de 100 meter horden op Papendal, was ook in München op dit onderdeel het snelst: 13,3 seconden. De Hongaarse Erike Rudolf won het hoogspringen bij de dames met 1,83 meter. Bij de dames werden nog twee goede prestaties geleverd. De Ame rikaanse Kathy Schmidt wierp de speer 62,80 meter ver en de Tsje- choslowaakse Jarmila Nygrynova, zesde bij de Spelen met 6,54 meter, kwam bij het verspringen tot 6,50 •k CLEVELAND (OHIO) - "Maak van je werk je hobby, schijnt Sam G. Green,een zelfstandig werkende loodgieter uit de Amerikaanse stad Cleve land te hebben gedacht toen hij enkele jaren geleden begon zijn Harley Davidson motorfiets te versieren. Hij houdt van tierelantijnen en chroom en ziehier het resultaat: uitgerust met radio, bandrecorder en televisie rijdt hij dagelijks rondjes. Verder is het vehikel nog uitgerust met 126 lichtjes, 150 chroomballentoeters, luchthoorn, sirene en twee fraai gedecoreerde uitlaten. LEIDEN - Dit weekeinde is de Am sterdamse Bosbaan gereserveerd voor de jongste generatie roeiers. Die Leythe organiseert, nu voor de derde keer, de slotwedstrijden voor junioren, in een weekend, waarin de oudere roeiers thuis blijven trai nen voor de belangrijkste Neder landse wedstrijd, de Koninklijke, die volgende week gehouden wordt. Die Leythe, een van de weinige verenigingen met zeer veel jeugd roeiers in haar gelederen, nam drie jaar geleden de organisatie van de Juniorenslotwedstrijden over van de Roeibond en kan zich sindsdien verheugen in een groeiend aantal inschrijvingen. Dit jaar zijn dat er meer dan tweehonderd. Vooral de klasse van 15- en 16-jarigen is goed vertegenwoordigd. Vanavond wordt er tussen zeven en negen uur alleen over korte 500 meter-afstand gevaren, morgen leggen de ploegen de normale 1000 en 1500 meter af. Tussen de be drijven door komen de allerkleins ten aan bod in een estafette. De twaalf- tot veertienjarigen roeien dan in teams van twee skiffs en een dubbeltwee een afstand van drie honderd meter met keerboei. Na tuurlijk vervult Julia Bronsgeest, de grote animator van het Leidse jeugdroeien, een belangrijke rol bij dit gebeuren. Dit wedstrijdweek end is een goede zaak voor het Ne derlandse jeugdroeien, dat qua wedstrijden wat stiefmoederlijk bedoeld is. De junioren spelen hoewel zij toch de hoop van het roeien zouden moeten zijn, altijd een bijrolletje op de grote nationale wedstrijden. Vandaar misschien de te geringe doorstroming naar het seniorroeien, dat nog steeds door de studenten beheerst wordt. Kees de Ruijter. 't staat in de krant iedere dag weer PRAAG - Toekomstige Olympi sche Spelen, dat wil zeggen vanaf 1988, zullen niet meer uitdrukkelijk aan één plaats worden toegewezen, maar kunnen ooi aan een bepaald land toebedeeld worden. Dat is de belangrijkste beslissing die giste ren op de 79ste zitting van het IOC, dat deze week in Praag gaande is, werd genomen. Hierdoor zal de grondregel, die de oprichter van de Olympische Spelen - Pierre de Coubertin - heeft ingesteld, veran derd moeten worden. Het land, dat de Spelen toegewezen heeft gekregen, zal een plaats moe ten uitkiezen, waar de openings- en sluitingsceremonie worden ge houden, alsmede de finales van de diverse takken van sport. Met goedkeuring van het IOC kunnen de resterende evenementen over meerdere plaatsen verdeeld wor den. Arpad Csanadi, de Hongaarse voorzitter van de commissie die zich met deze problematiek heeft beziggehouden, vertelde gisteren ip Praag dat het IOC de voorstellen van de commissie om tot deze ver anderingen te komen in principe heeft aangenomen. Men wil echter ook de gedetailleerde uitwerking nog bezien. Het plan kan echter pas in 1988 in werking treden. De Olympische Spelen van 1984 zullen volgend jaar in Athene toegewezen worden. Het effect van de nieuwe regel moet zijn dat de kosten van de Spelen gedrukt worden, immers, er kun nen bestaande faciliteiten in andere steden gebruikt worden. Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, vertelde: „Dit geeft ons de mogelijkheid om de Spelen te spreiden. Maar wij zullen ieder ge val afzonderlijk blijven beoordelen. BELGRADO - De voorbereidende conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa in de Joe goslavische hoofdstad Belgrado loopt lekker. Gisteren bereikten de 35 deelnemende landen een ak koord over de agenda. Dit op basis van een voorstel van Spanje. Enkele dagen geleden voorzagen de meeste waarnemers nog dat de bijeenkomst met mogelijk gekis sebis of erger zou beginnen. "Wij zijn goed opgeschoten", zo vertelde de Nederlandse delegatieleider ambassadeur Van der Valk na de derde dag. Hoewel het woord mensenrechten niet is gevallen draaide daar giste ren wel de hele discussie óm. De Sowjet-Unie kwam met het voor stel om komende herfst de terugb lik over twee jaar ervaring met de slotakte tegelijk te behandelen met nieuwe voorstellen voor verdieping van de samenwerking. De EG had eerder met steun van de Verenigde Staten voorgesteld om afzonderlijk na te gaan wat twee jaar ervaring met de slotakte alle maal heeft opgeleverd. Dat biedt ons de gelegenheid de schending van mensenrechten aan te snijden. Pas daarna zou er gesproken kun nen worden over nieuwe voorstel len ter verbetering van de Oost- West-verhouding. Men verwacht in Belgrado dat volgende week dit verschil van mening de wereld uit geholpen kan worden. Problemen die daarna nog resteren zijn de organisatorische opzet van de toetsingconferentie in de herfst, de duur ervan en de vraag of tevo ren wordt vastgelegd op welke dag zij eindigt. Zoals gemeld hebben de EG en de VS samen over al deze zaken concrete plannen op tafel ge legd. De Sowjet-Unie had gistermorgen met enige tegenzin aanvaard dat er voortaan ook 's middags vergaderd wordt. Vrijdagmiddag kwam zij dan met haar eerste voorstel. Tot dat moment waren vrijwel alle in itiatieven van Westelijke en neu trale landen gekomen zodat de zwijgzaamheid van de communis tische landen op begon te vallen. Van Oosteuropese zijde is gisteren er op aangedrongen dat ieder land de slotakte punctueel ("nach Geist und Buchstabe") naleeft. Een opvallende rol lijkt hier tens lotte weggelegd voor de delegatie leider van het kleine Malta, Gauci, die op beslissende momenten steeds met spitse vragen komt. De drie geestelijken die al sigaartjes rokend de pauselijke Vaticaanstad zitten te vertegenwoordigen heb ben nog niet van zich laten horen. ANDERSTORP - Boy Hayje, de autocoureur die zich nog nooit voor een Grote Prijs van de formule 1-wagens heeft weten te kwalifice ren dan door het uitvallen van een collega, zal morgen in de Grote Prijs van Zweden op het circuit van Anderstorp waarschijnlijk weer aan de kant zitten. Hayje reikte gis teren op de eerste trainingsdag, namelijk niet verder dan de 27e plaats van 31 deelnemers. Slechts 24 renners worden door de organi satie toegelaten voor deelneming aan de strijd om de Grote Prijs. De Ier John Watson was op de eerste trainingsdag het snelst, voor de Zuidafrikaan Jody Scheckter en de Amerikaan Mario Andretti. De Grote Prijs van Zweden werd in 1976 gewonnen door Scheckter, die momenteel in de stand voor het we reldkampioenschap eerste is voor oud-wereldkampioen Niki Lauda. VOETBAL-Jean Noël, de 19-jarige spitsspeler van de FC Den Haag, keert terug naar Luxemburg. Hij kreeg een goede baan en een huis aangeboden.De talentvolle Luxemburger gaat spelen voor Jeunesse d'Esch, zijn oude club. De resultaten van de eerste trainin gsdag zijn: 1. Watson (Ier), Brab ham, 1 minuut 25, 545 seconden (gem. 169,0 km/uur), 2. Scheckter (Zaf), Wolf, 1.25,681, 3. Andretti (VST), 1.25,889, 24. Perkins (Aus), Surtees, 1.28,766, 27 Hayje (Ned), March, 1.29,541. ATLETIEK - Canada zal met een sterke ploeg vertegenwoordigd zijn op de Sparta-spelen in Den Haag, dieop 25en 26juni gehouden zullen worden. Prominentste deelnemer is hoogspringer Greg Joy, derde op de Olympische Spelen. WIELRENNEN - Vic van Schil heeft gisteren de profronde van Heerlen gewonnen. Hij had een voorsprong van ruim een minuut op Nidi den Hertog. WIELRENNEN - Gaby Minneboo, wereldkampioen bij de amateur stayers, heeft gisteren in West- Berlijn zijn meerdere moeten er kennen in de Westduitser Pod- lesch. Mathé Pronk werd derde. HONKBAL - Haarlem Nicols heeft gisteren in Parma de eerste weds trijd gewonnen in de voorronde van het toernooi om de Europese beker. Nicols versloeg Johnson uit Madrid met 10-5. We willen de evenementen ook weer niet te veel spreiden". Momenteel worden slechts sporten als zeilen en paardensport buiten de Olympische stad gehouden, terwijl ook de voorrondeweds trijden van het voetbaltoernooi er gens anders plaats vonden. Het IOC heeft eveneens verande ringen bekendgemaakt ten aanzien van het programma op de zomers pelen van 1980 in Moskou en de winterspelen in Lake Placid. De 50 kilometer snelwandelen, die in 1976 in Montreal niet werd gehou den, zal in Moskou weer op het pro gramma staan. De Starklasse bij het zeilen zal de Tempestklasse vervangen. In Lake Placid zal ook een 10 kilometer Biathlon (lopen en schieten) zijn. "Zijn leven was werken" Op 82-jarige leeftijd is toch nog onverwacht van ons heengegaan, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, onze vader, groot- en overgrootvader L. P. KOELEWIJN weduwnaar vafi J. A. LIPMAN op de leeftijd van 82 jaar Vader is opgebaard in het mortuarium van Bejaardencen trum "Groot Hoogwaak" te Noordwijk aan Zee Op maandag 20 juni zal er om 19.30 uur een avondwake worden gehouden in de aula van "Groot Hoogwaak", waarna er gelegenheid is tot condoleren. De gezongen H. Mis van Requiem zal worden opgedra gen op dinsdag 21 juni om 14.30 uur in de parochiekerk van Maria ter Zee te Noordwijk aan Zee, waarna de bijzetting zal plaatsvinden in het familiegraf op de R.K. Begraafplaats aan de Gooweg te Noordwijk-Binnen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13