Biljarten per computer is geen toekomst meer Wil van der Laan op zoek naar nationale erkenning Jong Oranje niet in finale MICHEL LAURENT NIEUWE LEIDER IN MIDI LIBRE Favoriet voor zege Inter Side Car Serie Verlangen naar Groningen ZATERDAG 18 JUNI 1977 SPORT PAGINA 11 DELFT - De techniek krijgt een steeds beklemmender greep op de maatschappij. Hulpmiddelen om het arbeidsproces te vereenvoudi gen worden bijna dagelijks op de markt gespuwd. Ook op het gebied van de elektronica is met de komst van de computer een volledig nieuwe wereld open gegaan. Het eenvoudige systeem is inmiddels overspoeld met verbeterde toepas singen en nog steeds buigt men zich over de 'machine', die toch nog iets anders zou kunnen doen. Zo ook biljarten, al lijkt deze sport niet los te koppelen van de leien tafel bedekt met het fluweelzachte groene laken. Maar wat bego met het demonstreren van een nieuwe computer, werd na arbeidzame ja ren nu verwezenlijkt met elektro nisch biljarten waar zelfs biljartve dette Christ van der Smissen zich enthousiast voor toont. De tijd dat U zegt, nu wil ik wel eens het biljartspel thuis op m'n te levisiescherm gaan leren, is echter nog ver weg. Ir. Henk Swaan Arons, die als wetenschappelijk mede werker van de Technische Hoge school in Delft Aart Kooiman bege leidt, die met dit project hoopt af te studeren: „Daar is dit elektronisch biljartspel nog niet voor ontwik keld. Nadat men eerst iets op de computer had gedaan, wat nauwe lijks op echt biljarten leek, hebben we geprobeerd het spel zo op de computer te brengen, dat het een echt biljart is. Het leren biljarten zal toch altijd nog op de vertrouwde tafel moeten gebeuren. Dit is alleen een hulpmiddel om biljarters, die al een grote kennis van het spel heb ben nog verder)ij lten studeren. Hun kennis nog meer te vergroten' Wetenschap Henk Swaan Arons, zelf geen on verdienstelijk kaderspeler, gaat binnenkort naar een vaktechnisch symposium in het Zwitserse Mon- treux, om daar de in Delft ontwik kelde primeur voor het eerst in de openbaarheid te brengen. „Wat ik vooral hoop is, dat daar Belgen en Japanners aanwezig zullen zijn, omdat in deze landen op biljartge- bied veel wordt gedaan. Een stuk wetenschap bekendheid geven, waaraan in dit geval de biljartge- bied veel wordt gedaan. Een stuk wetenschap bekendheid geven, waaraan in dit geval de biljartsport iets heeft". Het elektronisch biljarten is min of meer een vervolg op het inmiddels al populair geworden tennistelevi- siespel. Alleen het op beeld bren gen van dit tennis is veel eenvoudi ger, dan biljarten. Bij tennis is geen effect of rotatie mogelijk. Bij het veel rekenwerk vereisende biljar ten wel. Want wie biljart moet ook de speelbal het benodigde effect of contra-effect kunnen mee geven. Moet een bal kunnen doorschieten en trekken, terwijl ook om een ca rambole te maken een bal dik of dun moet worden geraakt. Kopie „Dit alles is mogelijk", verduide lijkt Henk Swaan Arons het biljar ten per computers. „Het is een co- pie van wat er op de tafel afspeelt. Zelfs de kracht van een stoot is te bepalen. Want niet elke stoot kan hetzelfde zijn". Voor de input van de computer is het uiteraard van groot belang te weten hoe groot de wrijving is van de bal, hoeveel snelheid de band teruggeeft aan de bal en hoeveel effect de speelbal o- verdraagt. Aan de hand van video-opnamen hebben Swaam Arons en Kooiman dit kunnen berekenen en in de computer gebracht. Aart Jooiman: „Het frappeerde mij, dat de door ons uitgenodigde Van der Smissen na enkele stoten met het electroni- sche biljart opmerkte, dat het inge brachte biljart een nieuw laken had omdat de bal doorgleed. Dat was juist. Wij hadden de video-opna men gemaakt, nadat er een nieuwe laken op het biljart was aange bracht". SIMPEL Het systeem om elektronisch te bil jarten is simpel voor te stellen. Op een beeldscherm staat het speelv lak van een biliart afgebeeld inclu sief de drie ballen. Op de 'tafel' staat op hetzelfde scherm de stootbal vergroot afgebeeld. Op de compu ter kan nu gemakkelijk de plaats en kracht van de stoot worden aange geven. De lichtlijn op de 'tafel' geeft de speelrichting van de denkbeel dige keu aan. „Ik hoop, dat de Nederlandse Bil jartbond ook van dit model gebruik zal willen maken", opperst Henk Swaan Arons. „Je kunt er heel veel mee doen en ook stootbeelden uit proberen. Zoals een klos uit een stoot halen. En dat allemaal veel gemakkelijker dan aan een nor male biljarttafel. Een speler zal als hij een bepaalde stoot moet instu deren, daar misschien wel dertig keer z'n ballen voor neerleggen, voordat hij weet hoe hij de speelpo- sitie moet oplossen. Een stoot is immers nooit hetzelfde. Dertig sto ten op het elektronische biljart werk je echter af in pakweg twee minuten. Want dat is het mooie er van. Zodra je ziet. dat het verkeerd is, haal je de schakelaar over en het beginbeeld is weer terug". Revolutionair Met deze nieuwe revolutionaire ontwikkeling als hulpmiddel is het voor geoefende spelers mogelijk om in korte tijd het moyenne op te vijzelen. Henk Swaan Arons: „Ik zou dolgraag aan Raymond Ceule- mans willen vragen of hij zich eens twee dagen vertrouwd zou willen maken met het elektronisch biljart en dan kijken of hij in een partij ook het moyenne van 1.600 haalt". De biljartsport staat een stormachti ge toekomst te wachten. jaar evenwel bijzonder goed voor rijder Wil van der Laan en bakke nist Marius van der Berg (Gouda). In Apeldoorn won het duo de eerste manche: in de tweede werden zij aangereden door Cor den Bigge- laar, hetgeen opgave betekende. In Kamp-Lintfort werd een eerste en tweede plaats behaald, evenals in Ratingen. Onaantastbaar Die uitstekende resultaten maken van Van der Laan nu een vrijwel onaantastbaar leider in de serie. In de zondag te verrijden laatste twee manches kan hem eigenlijk nog weinig gebeuren. Van der Laan weet dat: "Dat is natuurlijk zo, maar zoals bekend worden de prijzen pas aan de finish uitgereikt. Als Den Biggelaar of Böhler win nen, moet ik in ieder geval bij de eerste drie rijden." De sterk rij dende Den Biggelaar en de Duitser Reinhard Böhler zijn de twee over gebleven concurrenten. De Enge lsman Nick Thompson, vierde in het klassement is al uitgeschakeld. Dat geldt ook voor oud-Europees kampioen Ton van Heugten en de regerende Europese kampioen, de Zwitser Robert Grogg, in '75 win- Beiden hebben de momenteel in grote vorm verkerende Van der Laan in geen enkel opzicht kunnen bedreigen. Voor Grogg geldt het excuus dat hij door verplichtingen voor het nationaal kampioenschap in het Duitse Kam-Lintfort niet van de partij kon zijn. Maar opmerke lijk is de vooruitgang die Van der Laan ten opzichte van zijn aartsri vaal, de huidige nationaal kam pioen Ton van Heugten geboekt heeft. Vorige week in Gemert werd dat nog eens duidelijk toen Van der Laan de eerste twee kampioens manches op zijn naam schreef. Harder Wil van der Laan: "Ik zou niet wil len zeggen dat Ton minder rijdt dan vorig jaar. Eerder is het zo dat ande ren harder zijn gaan rijden. Dat geldt zowel voor Den Biggelaar als voor mij. Wat mijzelf betreft heb ik tijdens de training geprobeerd om sneller in vorm te komen. Vorigjaar moest ik constant met de motor gaan trainen omdat ik een nieuwe GRONINGEN - Theo Verlangen, de tweede trainer van Feyenoord, wordt de nieuwe oefenmeester van bakkenist had. Nu zijn Marius en ik goed op elkaar ingespeeld. We konden het trainingsschema dus wijzigen. Normaal deden we tweemaal per week aan conditie training. De afgelopen winter heb ben we dat opgevoerd tot drie keer in de week. Op die manier'zijn we sneller in conditie gekomen." Nationale Daar komt bij dat Van der Laan zich, evenals vorig jaar trouwens, toen hij achter Van Heugten als tweede eindigde, dit seizoen hele maal toelegt op de strijd om de na tionale titel. In dat opzicht heeft hij met zijn overwinning in Gemert een knappe basis gelegd, want vo rigjaar was zijn start in de nationale slecht. Machinepech was de oor zaak van de achterstand, die in de slotfase fataal bleek. Toen ook nam Van der Laan risico's die hij dit jaar zoveel mogelijk wil beperken. "We leggen ons nu helemaal op die kampioenswedstrijden toe. Vorig jaar reden we ook in het buitenland Nu ook wel, maar de races om het Europees kampioenschap rijden we duidelijk minder gemotiveerd dan de kampioenswedstrijden hier in Nederland. Het verschil is dat we nu minder pech hebben. Vorigjaar ging de versnellingsbak vaak stuk, nu niet. We hopen dat het dit jaar gaat lukken." Aanval 1977: het jaar waarin Wil van der Laan een serieuze aanval op de troon van Ton van Heugten, die wat zuiniger op de financièn is gewor den, doet. Van der Laan voelt zich sterker dan ooit. In Gendt kan hij temidden van de Europese elite zijn eerste grote karwei afmaken. De finale van de Inter Side Car Se rie vormt voor de Korteraarder bo vendien een "test-case". Tot nu toe wordt hij financieel gesteund door een 250 leden tellende plaatselijke supportersclub. Slaagt Van der Laan zondag cum laude, dan is de kans levensgroot aanwezig dat hij voor het volgend seizoen een spon sor aan zich bindt. Horlogefabri kant Seiko zit op het vinkentouw en heeft hem toegezegd dat een goed resultaat betekent dat hij voortaan van financiële steun voor zien zal zijn. FX Groningen. De 37-jarige Ver langen, die gisteravond in Zeist zijn a-licentie als trainer ontving, heeft in Groningen een contract voor één jaar getekend bij de Groninger eerste divisieclub. die door het vertrek van Jan Notermans naar AZ'67 zonder oefenmeester was komen te zitten. Verlangen zal uit sluitend functioneren als train er/coach. FC Groningen heeft een nog be staand contract van een jaar, dat Verlangen aan Feyenoord bond, moeten afkopen. Daarvoor komt Feyenoord in september in Gro ningen een oefenwedstrijd spelen, waarbij de recette aan de Rotter damse eredivisieclub ten goede zal komen. Wil van der Laan en Marius van der Berg 'vliegen' legen een heuvel op ALPHEN AAN DEN RIJN - Op het Gannita-circuit te Gendt bij Nij megen valt morgen de beslissing in de Inter Side Car Serie, een van de meest lucratieve races voor de internationale zijspancrossers. De Korteraarse motorcoureur Wil van der Laan is de grote favoriet voor de eindzege. Een zege, die hem vierduizend gulden kan ople veren, maar voor hem ook het eerste grote resultaat in zijn loop baan zal betekenen. En vooral dat laatste maakt van Wil van der Laan (28) bijzonder op gebrand te winnen. Op zoek naar nationale erkenning - in het buitenland is hij al erg populair - zegt Van der Laan: "Ik ben al twee jaar achtereen tweede geworden. Nu wil ik graag winnen." De kroonprins van de In- ter Side Car Serie wijt het juist mis sen van de eindzege in '75 en '76 aan het ontbreken van dat kleine beetje geluk dat een winnaar nu eenmaal nodig heeft. "In het eerste jaar ging de motor steeds stuk. Vorig jaar heb ik een paar keer een slechte start gehad," weet hij. De eerste drie wedstrijden voor de Inter Side Car Serie verliepen dit TOULON - Jong Oranje zal in het toernooi van Toulon genoe gen moeten nemen met de wedstrijd om de derde plaats. De ploeg reikte gisteravond niet verder dan een gelijkspel van 1-1 tegen Belgié en eindigde daardoor met een punt minder dan Bulgarije als tweede in groep A. Jong Oranje speelt om de derde plaats tegen Honga rije, Bulgarije speelt de finale tegen Frankrijk. Jong Oranje kwam tegen België al in de 17e minuut op een ach terstand door een treffer van Zeyt. Het duurde tot de 79e mi nuut voordat Hemi Otto (FC Amsterdam) de Nederlandse ploeg op gelijke hoogte kon brengen. Er waren 1000 toe schouwers. Bulgarije won zijn laatste groepswedstrijd. De Buigaren bleven Italië met 1-0 de baas door een treffer van Ivanov in de tiende minuut. De Bulgaar Tzvetkov en de Italiaan Cavaz- zini kregen een gele kaart. Hier waren 500 toeschouwers. Eindstanden in de twee groe pen zijn: Groep A: Bulgarije 3-5 (4-2) Nederland 3-4 (5-4) Italië 3-2 (3-4) België 3-1 (2-4) Groep B: Frankrijk 3-5 (6-0) Hongarije 3-4 (5-5) Schotland 3-2 (4-5) Portugal 3-1 (3-8) Willy Melgers, de laatste ver dediger van het Nederlands amateurelftal en Rheden - de kampioen bij de zondagama teurs - is een verbintenis voor één jaar aangegaan met. de Nij meegse eredivisieclub NEC. E>e 28-jarige verdediger zal niet uitkomen in de wedstrijden tussen Rheden en IJsselmeer- vogels om het algeheel ama teurkampioenschap van Neder land, in verband met een hard nekkige blessure. LET MAAG WIET OP -U£M, PA'S OW2E 6THE. W'J AL JA- 2'M BAV- RODEZ - Niet Bernard Hinault. Bernard Thevenet of Joop Zoete melk, maar Michel Laurent is de nieuwe leider in de Midi Libre. De verwachting was dat in de tweede etappe van Beziers naar Rodez (190 kilometer) over een zwaar parcours één van de drie groten zijn slag zou slaan. De warmte deed echter zijn invloed gelden op de Herault en de Aveyron, waar de renners meer aan water dan aan ontsnappingen dachten. Pas tegen het einde kwam er enige beweging in het peloton. Het werd iets frisser en Bernard Hinault wilde proberen of hij alleen verder kon gaan over de nog reste rende dertig kilometer. Maar The venet en Peeters, op dat moment in de leiderstrui, reageerden alert, terwijl die drie op elkaar letten, pro fiteerden drie andere renners van de situatie: Laurent, Panizza en De Bal. Met nog vijf kilometer te gaan, hadden ze een voorsprong van 45 seconden, e „groten" zagen het gevaar en begonnen met behulp van het peloton te jagen op de vluchters. De reactie kwam te laat, want het drietal hield op de streep een voorsprong van veertien se conden. Laurent was al zeker van de rood-gouden leiderstrui, voor de etappezege moest hij sprinten te gen Panizza en De Bal. Laatstge noemde was het rapst. Panizza, die derde werd, reed even na de finish tegen een toeschouwer op en maakte een spectaculaire val, maar liep geen verwondingen op. Tweede etappe: 1. De Bal (Bel), 190 kilometer in 5 uur 49 minuten en '25 seconden, 2. Laurent (Fra) z.t., 3. Panizza (Ita) z.t., 4. Mesiet (Fra) z.t., 5. Hinault (Fra) op 14 seconden, 14. Joop Zoe temelk (Ned) z.t. Het algemeen klassement 1. Laurent (Fra) 9 uur 4 minuten en 40 seconden, 2. Ludo Peeters (Bel) op 4 seconden, 3. Mesiet (Fra) z.t.. 4. Hinault (Fra) op 6 seconden, 5. Pa nizza (Ita) op 7 seconden, 6. Theve net (Fra) op 11 seconden, 7. Paolini (Ita) op 11 seconden, 7. Paolini (Ita) op 12 seconden, 8. Zoetemelk op 17 seconden. Zwitserland Op de avond voor zijn 26ste ver jaardag lukte het de Belg René Dil len gisteren in Mölin in de tweede etappe van de Ronde van Zwitser land zowaar Freddy Maertens in de eindstrijd te verslaan. Dillen, dit jaar winnaar van de derde etappe van de Ronde van Normandië, slaagde erin Maertens en zijn ploeggenoten te verrassen in de laatste meters van de 216 kilometer Dit zorgde echter voor enige agita tie in de Flandria-ploeg. De knech ten gingen eens goed op de pedalen staan - Pollentier was immers lei der - en vanaf dat moment slonk de voorsprong van Smit snel. In Kai- serstuhl, na 137 kilometer, waren er nog maar 2 minuten en 10 seconden over. Bij het begin van een 529 me ter lange klim in Zurzacherberg werd Smit, die 90 kilometer geso leerd had, ingelopen. Daarna waagde de Fransman Roger Le- gaye een poging alleen weg te ko men, maar nog voordat de finish in zicht was, werd hij door het jagende peloton ingelopen. Voor Smit vormde de etappe en zijn solo een onderdeel van zijn voorbe reiding. Zijn selectie voor de Ronde van Frankrijk in de Frisol-ploeg staat nog niet vast omdat hij her stellende is van een operatie aan zijn rechter buitenmeniscus. Het ging er gisteren om om te kijken hoe zijn knie het zou houden. Het gevolg was wel dat de Nederlander 30 minuten en 32 seconden later over de finish ging dan het peloton. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Rene Dillen (Fra) 216 kilometer in 5 uur 29 minuten en 7 seconden. 2. Freddy Maertens (Bel) z.t., 3. Gio vanni Mantovani (Ita) z.t., 4. Horst Schütz (Wdl) z.t., 5. Rene Savary (Zwi) z.t. Het algemeen klassement is: 1. Michel Pollentier (Bel) 9 uur 41 minuten en 30 seconden, 2. Lucien van Impe (Bel) op 11 seconden, 3. Uli Sutter (Zwi) op 12 seconden, 4. Jos Bruyere (Bel) op 14 seconden, 5. Ronald de Witte (Bel) op 19 secon den, 7. Pronk en Knetemann (Ned) op 21 seconden. Theo Smit: solo lange rit, die in Widnau was begon nen. De ploeg van Maertens reage erde te laat op de versnelling van de, Belg, waardoor de wereldkam pioen net te laat werd gelanceerd en genoegen moest nemen met de tweede plaats. Michel Pollentier had weinig moeite zijn leiderstrui met succes te verdedigen. Met uitzondering van de winnaar was de tweede etappe vrijwel gelijk aan de eerste. Opnieuw lag het tempo hoog en waren er vele Zwit serse franken te verdienen bij een aantal premiesprints. Veel werd er overigens niet gesprint, want Theo Smit eiste het grootste deel op met een langdurige solo. Na twee mis lukte vluchtpogingen slaagde Smit er na 56 kilometer in een flink gat te slaan. Ondanks de hitte liep zijn voorsprong op tot 3 minuten en 10 seconden. Na 80 kilometer was het verschil al 7.35 en na 89 kilometer zelfs 9.15. Daarmee was hij theore tisch de nieuwe leider in het alge meen klassement.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11