Geloogd Massief Eiken Engeland verbreekt laatste banden met Oeganda Spaanse bijna de premier haalt meerderheid Kaastosti Meubelfabriek Oisterwijk Ü15 a Ij bergt de zwemspullen even op.. Dan maak ik intusseneen paar lekkere kaastosti's. Incidenten bij herdenking onlusten Soweto Arrest voor vriAristy I de Meubelmakers uit het zuiden des lands Weet je wat9 Pa's goed eten. VRIJDAG 17 JUNI 1977 BUITENLAND PAG IN;1 Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg I 16 (langs het water) tel. 018914670. Ma t/'mza 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 uur. spfe& ,v Ontvoering Franse Fiat-directeur levenslanee gevangenisstraf PARIJS (Reuter) - De vroegere nister van de Dominicaanse repu bliek Hector Aristy die is opgetre den als verbindingsman tussen de familie v; van Fiat Revelli-Beaumont en zijn ontvoer ders, is gisteren in Parijs beschul digd van uitvoering van de ontvoe ring. De in staat van beschuldigingstel ling van Aristy is het eerste licht puntje in de zaak van de ontvoe ring, die op 13 april plaatshad en werd uitgevoerd door vier gewa- ■k De besnorde Hector Aristy (midden) wordt door politieagenten wegge- pende mannen bij Revelli- voerd na zijn arrestatie. Beaumonts huis in de Franse hoofdstad. Aristy, die nauwelijks is weg te slaan geweest van de zijde van me vrouw Maria Revelli-Beaumont tij de ontvoerde directeur dens de geheimzinnige contacten Frankrijk Luchino met de ontvoerders, werd dinsdag voor ondervraging aangehouden en gistermorgen in staat van be schuldiging gesteld. Hem wordt ook wederrechtelijke vrijheidsbe roving ten laste gelegd. Aristy zei toen hij werd wegge bracht om aan de rechter commissaris te worden voorgeleid: "Ik maak mij alleen bezorgd over het welzijn van mijn vriend". Als hij schuldig geoordeeld wordt, kan hij levenslange gevangenisstraf krijgen. De Revelli-Beaumonts hebben geen commentaar op Aristy's voor geleiding gegeven. Dinsdag had den zij gezegd dat zijn aanhouding de pogingen om de directeur van de Franse Fiat vrij te krijgen, zouden belemmeren. Aristy was in 1965 minister en daarna ambassadeur van de Domi nicaanse republiek bij de Unesco in Parijs. Een regeringswisseling in zijn land maakte hem tot balling in Frankrijk. De ontvoerders van Revelli- Beaumont hebben voor diens vrij lating 30 miljoen dollar geëist en bij herhaling gezegd dat zij hem zou den vermoorden als zij het geld niet kregen. Pierre Ottavioli van de afdeling ernstige misdrijven van de Parijse politie, zei gisteren tegen verslag gevers dat hij over de bewijzen be schikte, dat Revelli-Beaumont woensdag nog in leven was. Eveneens gisteren is een zakenrela tie van Aristy, Miguel Garrido Al varez, in vrijheid gesteld. Hij was tegelijk met Aristy aangehouden voor ondervraging. Garrido ver scheen later voor de rechter commissaris, die hem vertelde dat hij gewenst zou zijn als getuige. LONDEN (AFP) - Het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat En geland besloten heeft, zijn laatste diplomatieke banden met Oeganda te verbreken. Engeland heeft zijn twee diploma ten teruggeroepen, die bij de Franse ambassade in Kampala wa ren gedetacheerd. Zij behartigden de belangen van het Verenigde Ko ninkrijk in Oeganda sinds de ver breking van de diplomatieke be trekkingen tussen Engeland en Oeganda in juli jl. ^DRID (Reuter/DPA/UPI) - De Spaanse regering heeft bekendgemaakt verzocht, de afdeling voor de Oe- Ctat premier AdOllO SuareZ Gonzalez en Zijn partij van de Democratische gaat van het centrum tot aan zijn partij. findlfd!.eukefuncuorfeèrdeom Unie van het Centrum (UCD) de eerste vrije kamerverkiezingen sinds 41 middellijk te sluiten. Deze maatre- j^cU* hebben gewonnen. gel zal waarschijnlijk het vertrek tengevolge hebben van de laatste vertegenwoordiger van president Amin in Londen. In een nieuwe opzienbarende wen ding in zijn liefde-haat-verhouding met Londen heeft de Oegandese president gisteren zijn landslieden gezegd dat zij de Britten moeten respecteren. Hij waarschuwde dat "ieder die de Britten voor de gek houdt" het met hem aan de stok krijgt. Na een veroordeling van het be wind van Amin door de Gemene bestconferentie in Londen van wege het "veronachtzamen van de mensenrechten" had radio- Oeganda eerder op de dag gemeld dat Amin door een groep Britse burgers over een afstand van 40 km door de straten van Kampala vrij willig op de schouders zou worden gedragen naar de plaats waar Amin een rede zou houden. Maar de radio maakte daarvan verder geen mel ding meer. In plaats daarvan werd eemuitvoerig betoog van Amin uit gezonden waarbij hij de Britse bur gers in Oeganda verdedigde. "U mag hen geen kwaad doen. U moet heel goed voor hen zijn. Wie hen voor de gek houdt, krijgt moeilijk heden met mij", zei hij. "Ik wil dat geen enkele Brit in Oe ganda slecht behandeld wordt", al dus Amin gisteren. "Ik wil datu een goede verstandhouding met hen heeft". Amin zei dat Groot-Brittannië de diplomatieke betrekkingen ver broken had en "Dat verbaast mij niet. Maar het verandert niets. Het betekent niet dat u geen kleren van Engeland kunt krijgen. Wij hebben I besloten dat wij niet de handelsbe trekkingen met Groot-Brittannië zullen verbreken en dat wij al het mogelijke zullen doen om een goede verstandhouding met de Britten hier te handhaven". Groot-Brittannië verbrak vorig jaar officieel zijn betrekkingen met Oe ganda na de verdwijning van de Is raëlische gijzelaar mevrouw Bloch na de kaping van een Frans vlieg tuig dat in Entebbe landde, en de daarop volgende uitwijzing van de Britse diplomaat die haar het laatst in leven had gezien. De Spaanse socialistische partij (PSOE) is als sterke tweede geëin digd. De officiële definitieve zetelverde ling van het Spaanse Congres van Afgevaardigden luidt als volgt: UCD 168 zetels PSOE 116, Spaanse communistische partij/communis tische partij van Catalonië 19, Volk- salliante (AP) 17, Democratisch Pact van Catalonië 10, Baskische Nationalistische Partij (PNV) 8, Ca talaanse Socialistische Eenheids- de centristen Hoewel daartoe niet wettelijk ver- premier plicht heeft premier Suarez gezegd dat hij een kabinet.zou vormen dat het parlement Historisch De overwinning zal zeker het Suarez bij de krijgsmacht vergro ten en steun geven aan zijn theorie, de samenstelling v dat de Spanjaarden overwegend zal weerspiegelen, mensen van de gulden middenweg zijn die weliswaar politieke vrijheid willen, maar niet de chaos die in 1936 leidde tot de burgeroorlog. partij (PSP-US) Onder de historisch-gekleurde fi guren die een parlementszetel heb- de ben veroverd, zijn mevrouw Dolo zen res Ibarruri, de fel van de tongriem socialistische toekomst voor Span- gesneden "passiebloem" uit de Democratische Centrum Unie Ca talonië (UC-DCC) 2 en de rest 4 ze tels. Het nieuwe parlement herschrijft straks de grondwet en maakt van het veertigjarige persoonlijke be wind van generaal Francisco Franco een democratie. Christen- je. Zij hebben er op gewezen dat zij burgeroorlog, die gaat zitten 1 Spanjes grootste partij zijn, wat ook de mijnprovincie Oviedo, uit de uitslag is gebleken. De UDC Luis Maria Xirinachs, heeft dan wel meer stemmen ge- pater Cata laanse geestelijke -die veel actie i conglomeraat heeft gevoerd Christen-democraten, libera- Santiago Carrillo, de secretaris- en sociaal-democraten, kort generaal van de Spaanse Commu- r de verkiezingen door Suarez nistische Partij, heeft gisteren ge- engeharkt. zegd dat de "redelijke gang van za- Als de coalitie beperkt zou blijven tot centristen en socialisten, zei Carrillo en als haar program aan vaardbaar zou zijn, zou de CP in het parlement een "constructieve hou ding" innemen. Carrillo noemde de wijze waarop de PSOE het gedaan heeft, "positief voor het democratische proces". Ten aanzien van zijn eigen partij toonde hij zich "bitter gestemd". "Veertig jaar Franquistische laster aan ons adres zijn niet uitgewist. De uitslag beantwoordt niet aan onze echo onder het volk en niet aan de inzet van onze militanten tijdens de campagne", zei hij. Een woordvoerder van de Franse Socialistische Partij van Francois Mitterrand zei over het succes van Gozalez' partij dat het Spaanse volk "Spanje Europa heeft binnenge voerd". De woordvoerder zei: "De over gang naar de democratie zit op de goede weg". Een andere linkse partij in Frank rijk, de Beweging van Linkse Radi calen, verklaarde: "Na 40 jaar heeft het Spaanse volk Europa een goede les in democratie gegeven. Wij ho pen dat koning Juan Carlos en zijn eerste-minister op vertegenwoor digers van democratische partijen een beroep zal doen zich te vereni gen in een regering van nationale eenheid". de politie nadat deze in Soweto na een de 618 bij rellen in 1976 omgekomen negers met traangas uiteen had gejaagd. Ooggetuigen verklaarden dat de aanval "onuitge lokt" was. JOHANNESBURG (UPI)-Zuidaf- rikaanse oproerpolitie heeft giste ren in Soweto, .het Afrikaanse woonoord bij Johannesburg, op een menigte van jongelui gescho ten die met stenen was gaan gooien. Politiewoordvoerder brigade generaal Jan Visser zei dat negen jonge negers waren gewond. Volgens Visser waren de agenten bezig geweest met het opruimen van barricaden die door de jongelui In Port Elizabeth, een havenstad op waren opgericht, toen zij onder een 1 131 km ten zuidwesten van Jo- regen van stenen waren komen te hannesburg, werden gisteren twee De gewonde jongelui waren tussen de 15 en 19 jaar oud. Er was echter ook een man bij van 47. Allen wer den opgenomen en een ziekenhuis om te worden behandeld. Reeds eerder waren twee kinderen en een vrouw van 27 opgenomen in het ziekenhuis van Soweto, voor behandeling wegens traangasver branding. liggen. ADVERTENTIE WASHINGTON - Koninklijk bezoek op het Witte Huis De Engelse prinses Anne en haar echtgenoot Mark Phillips waren toch al in de Verenigde Staten om de première van de film "Een brug te ver" bij te wonen.Van de gelegenheid gebruik makend gingen zij gisteren even op bezoek bij president Carter. Ken,centrale GESPREK VERBOD KERNPROEVEN BONN (AFP) - In Neupotz, een der tigtal kilometers van Karlsruhe, zal een kerncentrale met een vermo gen van 1300 megawatt worden ge bouwd als de regering van de deels taat Rijnland-Pfalz daar haar goed keuring aan zou hechten. TweJ.' ondernemingen hebben gis teren het bouwplan ingediend bij de minister van economische zaken van de deelstaat. LONDEN (Reuter) - Engeland en de Verenigde Staten gaan met de Sowjet-Unie besprekingen voeren over eep verdrag inzake een alge meen verbod op het nemen van kernproeven, zo heeft premier Ja mes Callaghan gisteren in het Britse Lagerhuis meegedeeld. De Britse regeringsleider zei te ho pen dat binnenkort de datum en de plaats van samenkomst bekend zullen worden gemaakt en dat de conferentie al volgende maand kan beginnen. Hij herinnerde eraan dat de drie landen in het verleden nauw met elkaar hebben samengewerkt? op het gebied van de controle op kernwapens, zoals bij het overleg over het in 1963 gesloten verdrag inzake een gedeeltelijk verbod op kernwapenproeven en de onder handelingen over het uit 1968 date rende verdrag tegen verdere ver spreiding van kernwapens. "Het is al lange tijd ons beleid geweest de totstandkoming te bevorderen, mits de naleving er van voldoende kan worden gecontroleerd en men er zeker van kan zijn, dat kernex plosies voor vreedzame doeleinden niet kunnen worden gebruikt om militair voordeel te behalen", aldus Callaghan. Nadat de Britse premier het Ame rikaanse staatshoofd had laten we ten, dat deze op zijn volledige steun kon rekenen, was er een corres pondentie tussen Callaghan, Carter en Brezjnjew gevoerd, met als re sultaat dat nu overeengekomen is dat de drie landen over het nieuwe verdrag gaan onderhandelen. Wie 't eerst klaar is. zwarten neergeschoten en gewond tijdens een politie-actie tegen een menigte die een drankwinkel aan het plunderen was. Verschuiving De onlusten in Soweto van een jaar geleden hebben niet veel verande ring teweeggebracht in blank Zuid-Afrika, maar zij hebben wel geleid tot een "positieve" verschui ving in de plaatselijke machtsver houding van oudere naar jongere zwarten. Dit heeft de zwarte Lutherse bis schop Manas Buthelezi gisteren verklaard. Incident Toen hij vernam dat Israël niet was uitgenodigd heeft ambassadeur James Leonard, de plaatsvervan gend permanente Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, een plechtige bij eenkomst van de VN ter herden king van de dodelijke incidenten in Soweto een jaar geleden verlaten. De bijeenkomst werd gehouden naar aanleiding van de "internatio nale dag van solidariteit met de stryd van het volk van Zuid- Afrika" die vorig jaar werd uitge roepen door de algemene vergade ring van de VN, maar de uitnodi gingen zouden namens de groep Afrikaanse staten bij de VN zijn verstuurd door het bureau dat de Organisatie van Afrikaanse Een heid bij de VN heeft. De Israëlische VN- vertegenwoordiger Chaim Herzog heeft later om een spoedbijeen- komst met secretarisgeneraal Kurt Waldheim gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9