Kamercommissie kritiseert BVD Politie grendelt Molukse wijk af Geen verkeerde tolerantie /^Leer windsurfen in één dag in Reeuwiik Geen derde betrokken bij liefdesdrama in Breda V. coenruHes Gijzelingsplannen onbekend nieuwe Ruim acht miljoen voor onderzoek windenergie 11 NUT AUTOKEURING BETWIJFELD VRIJDAG 17 JUNI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 BREDA (SP) - De dood van de ne gentienjarige Monique Philippart en de 34-jarige Ad van Koolwijk uit Breda lijkt het gevolg van een crime passionel. De Bredase re cherche gaat er vanuit dat er geen derde bij het liefdesdrama betrok ken is geweest. Zij houdt het er op dat de smoorverliefde Monique eerst met een messteek recht in het hart haar vriend om het leven heeft gebracht en vervolgens met twee messteken een einde aan haar eigen leven heeft gemaakt. Hoofdinspecteur W. van Bruggen, de Bredase recherchechef vertelde gisteren: "Natuurlijk weten we nooit voor de volle honderd pro cent zeker wat er zich in het kamer tje van Monique aan de Nassaus- traat heeft afgespeeld. Wij sluiten niet per sé uit dat iemand anders de dader is. Het gedetailleerde techni sche onderzoek heeft echter niets opgeleverd waaruit je de betrok kenheid van een derde mag aflei den. Ad van Koolwijk, die een cafe dreef in het uitgaanscentrum van Breda, is jaren geleden gescheiden van zijn vrouw. Sinds enige tijd was hij ver loofd met een meisje. Tegelijkertijd had hij een verhouding met Moni que. Zij heeft de laatste tijd tegen vrienden en vriendinnen meerma len gezegd dat zij Ad nooit zou kunnen missen en dat zij het nooit zou kunnen verkroppen als hij hun verhouding zou beëindigen. Voor zover de politie heeft kunnen reconstrueren is het volgende ge beurd: in de nacht van maandag op dinsdag, legen tweeën, zijn Ad en Monique uit het cafe van Ad ver trokken naar de woning van Moni que. Zij zijn daar rechtstreeks naar toe gegaan. Buurtbewoners heb ben korte tijd later de auto van Ad de Nassaustraat zien inrijden. In de kamer van Monique moet zich al vrij snel het drama hebben afge speeld. Maar pas woensdagmorgen ontdekte een vriendin van Moni que beide lichamen. Uit het sporenonderzoek en aan de hand van allerlei stille getuigen is duidelijk geworden dat Monique haar vriend in zijn slaap met slechts een steek met een keukenmes heeft verrast. Vervolgens heeft zij het mes in haar eigen hartstreek gesto ken Het mes is toen uit haar hand gegleden en op het kleed naast het bed gevallen. De kamer was in volmaakte orde. Er was niets over hoop gehaald om doorzocht en ook was er mets verbroken zodat roof als motief meteen al geschrapt kon worden. Bij het onderzoek van het mes zijn vingersporen gevonden. De sporen zijn echter te nietig om ze te kunnen vergelijken met vingerafdrukken. De politie verbindt aan het vinden van die sporen echter wel de con clusie dat er geen handschoenen zijn gebruikt, iets waarvan een in breker naar alle waarschijnlijkheid gebruik had gemaakt. DEN HAAG (ANP) - Na de overval op de Indonesische ambassade in 1970 en de verijdelde plannen tot gijzeling van de koningin had van de binnen landse veiligheidsdienst (BVD) meer verwacht mogen worden. Deze kritiek uitte de vaste Kamer commissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten op 27 januari 1976 in een gesprek met de minister van Binnenlandse Zaken over het functioneren van de BVD in ver band met de treinkaping bij Beilen en de bezetting van het Indonesi sche consulaat-generaal in Am sterdam. Blijkens het gisteren verschenen verslag van de commissie wees men de minister er op dat de BVD er nu juist is om, indien de be scherming van de rechtsorde dit vereist, inlichtingen te verwerven. „Had ook het veelvuldig wapenbe zit in Zuidmolukse kring niet tot eerder ingrijpen moeten leiden? Geven de gebeurtenissen de rege ring nog aanleiding tot wijziging Nederlander wordt berecht in Somalië LONDEN (AP) - De Nederlander George de Neff zal op 25 juni teza men met drie andere personen, een Zwitser, een Engelsman en een Zuidafrikaan, in Somalië voor het gerecht verschijnen, nadat hij daar al zes maanden in gevangenschap heeft doorgebracht. De vier waren op 5 november van het vorig jaar met hun jacht met De Neff als kapitein, van de Seychellen vertrokken. Het jacht was echter in een woeste zee ten zuiden van het puntje van Kaap Hoorn gestrand en had schipbreuk geleden. De regering van Somalië, die arg waan koesterde tegen hun jacht vol met radio-apparatuur, verrekijkers, een fototoestel en kaarten, be schuldigde hen van spionage en van wederrechtelijke binnenkomst in het land. en nam ze in november in hechtenis. Nederland en de andere landen hebben diplomatieke druk uitgeoe fend en .men hoop dat Somalië de beschuldiging van spionage laat vallen. van haar tot dusver gevoerde be leid?" Dat vroegen de leden van de commissie zich bij die gelegenheid af. De commissie wordt en werd des tijds voorgezeten door PvdA- fractievoorzitter Van Thijn en be stond verder uit de fractievoorzit- Volgende week debat over gijzelingen DEN HAAG (ANP) - De hand having van de rechtsorde zal centraal gesteld worden in het kamerdebat volgende week donderdag over het door de re gering gevoerde beleid ten aan zien van de gijzelingen. Kamer voorzitter Vondeling heeft dit gisteren meegedeeld. In het de bat zullen zonodig ook inlei dende opmerkingen gemaakt kunnen worden over de maat schappelijke aspecten van de Zuidmolukkers in ons land. in het bijzonder over de verhou ding tussen Zuidmolukkers en Nederlanders. Ook mag in het Kamerdebat melding worden gemaakt van politieke aspira ties van sommige Zuidmolukse groepering. Op een later te bepalen tijdstip zal een tweede openbaar debat worden gehouden, waarbij aan alle aspecten van de Zuidmo lukkers in ruimere zin aandacht wordt geschonken. Ter voorbe reiding van het debat over het gevoerde beleid heeft inmid dels een aantal fracties een aan tal vragen van feitelijke aard ge steld, waarop de regering in haar rapportage over de gijze lingen zal antwoorden. Het rap port verschijnt aan de voor avond van de gedachtenwisse- ling in de Kamer, zo is toege zegd. advertentie Verslaggever Arnold Jan Scheer bezocht de Maharishi Universiteit om na te gaan of het allemaal echt kan: te zweven, onzichtbaar te worden, te vergroten of verkleinen,supernormaal te horen of op twee plaatsen tegelijk te zijn. Hij zweeft zelf lustig mee, tot verbazing van de experts. ters Aantjes (ARP), Andriessen (KVP), Wiegel (VVD), De Gaay Fortman (PPR), Drees (DS'70), Kruisinga (CHU) en Terlouw (D'66). Minister De Gaay Fortman wees de commissie er op dat het voor de BVD heel moeilijk is inlichtingen uit Zuidmolukse kring te ver krijgen. Het is een in menig opzicht gesloten gemeenschap met een heel eigen code. Bovendien is dit onmogelijk wanneer het min of meer losse clubjes betreft zoals dat waaruit de treinkapers voortkwa men. De actie bij Beilen was voor de regering als een volkomen ver rassing gekomen. De bezetting van het consulaat-generaal was een spontane actie naar aanleiding van de treinkaping, aldus De Gaay Fortman. Vast staat dat ook de Zuidmolukse leiders niet van de plannen op de hoogte waren. De kern van de beramers van de trein kaping bij Beilen woonden in twee bijeen gelegen straten van de Zuidmolukse woonwijk in Bo- vensmilde. Deze kern heeft de gij zelingsactie gedurende een tiental weken voorbereid, zo deelde de minister mee. De commissie kon toen voor deze zienswijze van de minister wel enig begrip opbrengen maar meende toch tot haar kritiek te moeten ko- Zuidmolukse jongeren. enkelen met een shawl voor het gezic houden de wacht aan de binnenzijde van hun barricade. KRIMPEN A DIJSSEL (ANP) - De politie heeft gisteravoxid roxid zeven uur de Zuidmolukse wijk in deze gemeente met ge pantserde wagens afgegren deld. De gemeentepolitie had daarvoor steun aangevraagd in Rotterdam en vaxi de rijkspo litie te Den Haag. De moeilijkheden in de Zuidmo lukse wijk zijn volgens de politie ontstaan toen enkele jonge Zuidmolukkers een rechercheur van de gemeentepolitie te lijf wilden gaan. Dat gebeurde in de openbare bibliotheek, vlak bij de Molukse wijk. De rechercheur was gealar meerd na moeilijkheden tussen de jongens en de leiding van de bibliotheek. Hij moest assisten tie inroepen van een patrouil lewagen De Zuidmolukse jongeren ver dwenen daarop in de Molukse i herkenning te voorkomen, wijk, maar kwamen later terug (ongeveer 25 man sterken gooiden ruiten in van de bi bliotheek. Ze hakten ook enkele bomen om ixi de wijk en vorm den daarmee barricades. De gemeentepolitie in Krimpen was volgens de korpschef ge noodzaakt assistentie in te roe pen van andere politie- eenheden. Zo leverde de rijks- pliolitie in Den Haag een vijftal patrouillewagens en arriveerde later de mobiele eenheid van de Rotterdamse politie. Rond half tien was het weer rus tig in de afgegrendelde Zuidmo lukse wijk. Achter de afzetting verdrongen zich nog wel hoix- derden nieuwsgierigenOm een confrontatie tussen de Zuidmo lukkers en de overige bevolking van dit plaatsje te voorkomen wordt de afzetting de komende uren gehandhaafd AMSTERDAM (SP) - De ministers Lubbers en Trip hebben ruim ach- teneenhalf miljoen gulden be schikbaar gesteld voor het verdere onderzoek naar de mogelijkheden van windenergie. "Dat is een fors bedrag gezien het feit dat we nog aan het begin van een lange wande ling staan wat die windenergie aan gaat", zei minister Lubbers op Schiphol-oost. Hij stelde daar de nieuwe windturbine bij Fokker VFW in gebruik. Bij vier a vijf meter wind per se conde gaat die turbine energie leve ren. Bij een jaarlijks gemiddelde van zeven meter per seconde, zoals Den Helder dat meet produceert de windturbine 1,6 kilowatt per uur. Maar het gaat bij dit "mayonaiseklopper"-achtige appa raat niet zozeer om het opwekken van energie maar om het meten en het opdoen van ervaring. Deze proefopstelling is het begin van de tweede fase in het nationaal onderzoekprogramma windonder- zoek. Dat moet begin 1981 uitmon den in een proefbedrijf van een windturbine met een rotor- diameter van 25 meter. Ter verge lijking: het nu op Schiphol-oost draaiende apparaat heeft een dia meter van 5,3 meter. Fokker heeft zich hierbij gebaseerd op het ontwerp van de Fransman Darrieus uit 1925. Die is van alle kanten "aanblaasbaar" en heeft dus als voordelen dat hij niet in de wind hoeft te worden gericht zoals de windmolens dat wel moeten. Er wordt gedacht aan windturbines met een rotordiameter van vijftig meter. Technisch directeur ir. J. Pelser van het energie onderzoekcentrum Nederland (EON) schat dat er 1250 van deze windturbines nodig zullen zijn om een gelijk aantal kilowatt-uren te produceren als een elektrische cen trale van 500 megawatt. Pas als er ongeveer vijfduizend van deze grote "windmolens" langs de Noordzee en mogelijk ook langs het IJsselmeer worden opgesteld kan windenergie tien a twintig procent van de Nederlandse elektriciteit le- Molleman (PvdA) over houding ten opzichte van Zuidmolukkers Door Bert Paauw LEIDEN - De recente gijzelingsac ties van Zuidmolukkers in Drente drukten ook Tweede Ka merlid Henk Molleman (PvdA) weer eens nadrukkelijk op de problematiek van deze bevol kingsgroep. Molleman, zo onge veer de enige parlementariër in ons land die zich full time bezig houdt met de problematiek van minderheidsgroepen, reisde naar Smilde om de Molukse bevolking duidelijk te maken dat de gijze lingen alleen maar afbreuk doen aan hun politieke idealen. Molleman: ,,De klok is weer terug gedraaid. Met dit soort acties wordt geen discussie bereikt over hun politieke idealen van een Vrije Zuidmolukse republiek. In tegendeel, men gaat de Zuidmo lukkers in Nederland steeds meer als een sociaal probleem En juist dat laatste willen de Zuid molukkers niet. Zij willen poli tiek serieus genomen worden met hun denkbeelden over de Republiek Maluku Selatan (RMS). Denkbeelden door oude ren overgeplant op jongeren, zondat dat die ouderen een dui delijk perspectief boden en bie den voor verwezenlijking van die denkbeelden. Met frustratie en agressie bij de jongeren als de bekende gevoleen. Molleman: „In tegenstelling tot de oudere Zuidmolukkers zijn de jongeren lang niet zo gezagsge trouw en onderdanig meer. Bin nen de Zuidmolukse gemeen schap is ook geen sprake van een duidelijk leiderschap. En juist dat gezagsvacuüm maakt het probleem moeilijk beheersbaar. De jongeren zeggen: Met Manu- sama hebben we niks te maken. De jongeren luisteren op het punt Henk Mollenxan PvdA van strategie niet meer naar de ouderen. Daar komt nog bij dat de jongeren ook weer een heel he terogene groep vormen. Wat de Zuidmolukkers wel gemee nschappelijk hebben is hun wan trouwen tegenover de Nederlan ders. Ondanks de acties gaan de ouderen toch achter de jongeren staan. Ze keuren die acties toch niet af anders waren er niet zoveel mensen in Assen bij de begrafe nis geweest". Falend beleid Wat de houding van de Zuidmo lukkers in Nederland ook „ex plosief' heeft gemaakt is het vol gens Molleman falende beleid van de voorgaande regeringen maar zeker ook van de gemeen ten. De uit Koudekerk afkom stige PvdA'er: „Men heeft de Zuidmolukkers in een isolement gelaten, niet in de Nederlandse cultuur laten integreren..Men had moeten begrijpen en de Zuidmo lukkers. ook duidelijk moeten maken dat integratie niet hoeft te betekenen het opgeven van de eigen identiteit. Het scheppen van aparte Zuidmolukse woon wijken is fout geweest. Dat breekt ons nu op en er is op dit moment niets aan te doen". Als uitgangspunt van toekomstig beleid bepleit Molleman een overheids-houding van „Zelfbe wuste tolerantie". Molleman: „We moeten de Molukkers een plaats gunnen, gelijkwaardig aan die van Nederlanders, maar met behoud van hun eigen identiteit. We moeten echter ook zo zelfbe wust zijn dat we de Zuidmoluk kers niet toestaan buiten de Ne derlandse rechtsorde te treden. We mogen ze geen eigen gebie den laten scheppen waarin ze heer en meester zijn. Geen over tredingen toestaan omdat ze nou eenmaal Zuidmolukkers zijn of omdat we bang zijn voor moei lijkheden Dat is een verkeerde to lerantie". Als mogelijke oplossing op langere termijn van het Zuidmolukse vraagstuk ziet Molleman de vor ming van een federatieve struc tuur van Indonesië. Het PvdA- Kamerlid: „De huidige Indonesi sche eenheidsstaat is een bijzon der heterogeen gebied, het is echt wel denkbaar dat in de toekomst de eenheidsstaat moet plaatsma ken voor een federatieve struc tuur. Dat moet de hoop van de Zuidmolukkers zijn. Maar dat idee leeft op het ogenblik nog veel te weinig. De strategie van de Zuidmolukkers zou er op gericht moeten zijn con tacten op te bouwen in Indonesië en op die wijze te werken aan de federatieve structuur. Het denk beeld van een federatie is geen onwaarschijnlijk perspectief maar waarschijnlijk wel te weinig inspirerend om de huidige on vrede onder de Zuidmolukkers te dempen". Op korte termijn Om toch iets aan die onvrede te doen is Molleman voorstander van een aantal maatregelen op korte termijn: „De werkloosheid moet drastischer worden aangepakt. De werk loosheid onder Zuidmolukkers ligt ongeveer zo hoog als onder Nederlanders. Op het gebied van onderwijs moe ten de jongeren met de historie van hun eigen volk worden ge confronteerd zodat ze realisti scher en minder romantisch gaan denken. Op het gebied van de volksgezond heid moet de begeleiding van aan lager wal geraakten worden uit gebreid. Neem bijvoorbeeld het drugsgebruik onder Zuidmoluk kers. Dat ligt duidelijk boven het „normale gemiddelde". Er moet iets worden gedaan aan po litieke vorming. De Zuidmoluk kers moet worden geleerd hoe ze zich in Nederland politiek kun- Juist het gebrek aan politieke ken nis en leiderschap heeft hen in de huidige uitzichtsloze situatie ge bracht Een situatie waarin Indo nesië zijn poorten voor hen sluit. Je gaat nou eenmaal geen guerril la's in huis halen. Maar het is ook een situatie waarin Nederland geen oplossing kan bieden. In donesië is zoals het is en zal niet veranderen omdat Nederland vindt dat dat wel moet gebeuren. Wij kunnpn op de Indonesische houdingprincipieel geen invloea' uitoefenen. Dat mag de Zuidmolukkers er overigens niet van weerhouden idealen te hebben. Daar moeten we hen niet van af proberen te brengen. De idealen zijn hun zaak. Maar die idealen mogen niet leiden tot toestanden zoals in Drente. Zover kan en mag onze tolerantie niet gaan. mede in het belang van de Zuidmolukkers". advertentie Niet van deze wereld. DEN HAAG (SP) - Van een ver plichte, jaarlijkse keuring van au to's zijn op korte of lange termijn geen spectaculaire resultaten te verwachten. Het PvdA-Kamerlid Van der Doef - een van de indieners van het initia tiefwetsontwerp waarbij autokeu ringen verplicht worden gesteld - heeft dat gisteren gezegd. Van der Doef ging daarmee in op kritiek waarbij aan het nut van deze keuringen wordt getwijfeld. Hij meende echter dat het ongetwijfeld een bijdrage zal leveren aan de ver keersveiligheid en het milieu. Het VVD-Kamerlid Smit-Kroes haalde de uitspraak aan van een hoge politiefunctionaris die tegen haar zou hebben gezegd dat het meer zoden aan de dijk zal zetten als de bestuurders van auto's ge keurd worden. Zij verwees naar een onderzoek van de ANWB waaruit gebleken is dat de ogen van veel autorijders te wensen over laten. De Tweede Kamer zal volgende week stemmen over de wet auto keuringen. die wordt beschouwd als een eerste aanzet tot grotere verkeersveiligheid. Een ruime meerderheid zal deze initiatiefwet van PvdA en VVD steunen. erkende internationale windsurfschool Fokkfirstraat 4-14. Reeuwijk tel. 018

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7