OPLUCHTING STREEKPLAN STOORT VERKAVELINGSPLAN PUBLIEK TOEZEGGING AAN RAPENBURGERS KWAM NIET ERG UIT DE VERF... Fel protest tegen Voorontwerp Streekplan West Bouwen over-het- spoor SOBER FEEST ROND DE AGATHA-KERK Gedicht uit Katwijk RAAD RIJNSBURG PAGINA 4 STREEK" VRIJDAG 17 JUNI 1977 Haast na twintig jaar wachten DEN HAAG/RIJNSTREEK - De ruil verkaveling van de Rijnstreek-zuid, in het gebied tussen Alphen, Leiden, Bent huizen en met als kern Hazerswoude, moet zo spoedig mogelijk worden uitge voerd. Dat is het advies van de provinciale agra rische commissie aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. De commissie stelde zich gisteren overwegend positief op achter de opgestelde verkavelings plannen. Alle fracties waren van men ging "dat het er na twintig jaar wachten maar eens van moet komen". Tegelijkertijd is echter grote onzeker heid ontstaan of de verkavelingsplannen wel volledig "passen" in het overkoepe lende streekplan, dat ook in de maak is. Het verkavelingsplan moet zich the- preetisch aanpassen aan het streekplan Zuid-Hollan-west maar de moeilijkheid is dat dit laatste plan twee maanden ach terligt op het eerste. Het kavelplan zal in september ter inzage liggen en volgend jaar - volgens het streven - maart/april in stemming komen; het streekplan volgt later. Het conflict tussen de twee plannen sluimert in het verschil in uitgangspunt. De verkaveling stelt gezondmaking van het agrarisch bedrijf voorop door land bouwgebied zoveel mogelijk te concen treren en voor goede wegverbindingen te zorgen; Het streekplan denkt meer aan natuur en landschap dan aan verkave ling. De ongerustheid in de vergadering van de agrarische commissie stak gisteren mede de kop op naar aanleiding van een reactie van de Provinciale Planologische Dienst (PPD), De PPD geeft met name kritiek op het ontbreken aan ruimte voor beheersovereenkomsten: regelingen die de vergoedingen bepalen voor land bouwbedrijven die beperkingen zijn op gelegd vanwege de grote natuurwetens chappelijke of landschappelijke waarde van het land dat zij bezitten. Overeenkomstig het voorontwerp streekplan spreekt het verkavelingsplan wel over de aankoop van twee natuurge bieden, in de polder Groenendijk (120 hectare) en in de Groote Westeindsche polder (60 hectare), maar daar blijft het ook bij. Het streekplan acht daarnaast beheersovereenkomsten nodig in andere delen van de Westeindsche polder en de Westbroekpolder. Ook de boerderij- strook langs de Rietveldse vaart en de Coppierenkade worden in dit verband genoemd. De PPDvindt dan ook de in het verkave lingsplan voorgestelde verlagingen van het sloot- en grondwaterpeil (nodig voor bijvoorbeeld weidegeid om de grond stevig te maken) onaanvaardbaar. Door de verlagingen verandert de natuur en zoeken volgels vaak hun heil elders. "Het kan veel minder", vindt de PPD. Omdat GS en de adviescommissie voor het streekplan nu volgende maand gaan overleggen in hoeverre zaken als beheer sovereenkomsten in het streekplan als eis moeten worden gesteld, zag de agrari sche commissie zich gisteren genood zaakt nogmaals, op 12 augustus, bij el kaar te komen. Dan kan bekeken worden in hoeverre streekplan en verkavelings plan op elkaar zijn af te stemmen. Overi gens vonden de statenleden J. Noorland, die de vergadering, namens GS, gisteren voorzat en de verkavelingsplannen ver- dedgde, C. J. Nobel (WD) en A. J. van der Weijden (KVP) dat het streekplan genoeg ruimte biedt voor de verkave lingsplannen. R. S. van der Laan (PvdA) zag meer gevaar in de geringe aandacht voor beheersovereenkomsten en wilde wat concrete regelingen zien opgeno- Als het verkavelplan volgend jaar maart/april in werking gaat treden zal het in tien jaar worden uitgevoerd. Het plan behelst in de eerste plaats het verplaat sen van de boerdrijen langs de Rijndijk over de spoorlijn (en eventueel toekom stige Rijksweg 11) richting Hazerswoude-dorp. Dan kunnen 70 on bewaakte spoorwegovergangen "uit de vaart" worden genomen. De nieuwe ont sluitingswegen die worden aangelegd vormen een groot deel van de kosten van het plan: in totaal 70 miljoen. Over die wegen is nog wel het één en andere te doen, vooral naar aanleiding van vragen die tijdens de inspraakprocedure door burgers, gemeenten en vakorganisaties (boomkwekers) zijn gesteld. Zo vindt de PPD dat de wegen uit landschappelijke overwegingen te breed zullen worden terwijl bijvoorbeeld de boomkwekerijen vinden dat het plan te smalle wegen voorstaat. De breedten zijn nu gesteld op grofweg vier meter voor veeteeltbe drijven en vijf meter voor boomkwekeri jen (slappere ondergrond en drukker vrachtverkeer). Noorland gisteren: "De bedrijven - vooral met vrachtverkeer - hebben recht op goede wegen. Wel moet rekening ge houden worden met de prijs. Bédenk daarbij dat bij te smalle wegen de berm zó wordt kapot gereden dat je kapitalen aan onderhoud betaald". Een ander belangrijk onderdeel van het verkavelingsplan is het inrichten van de Nessepolder tot aan de zuidoever van de Rietveldse vaart voor de boomkwekerij. Het gebied ten noorden van de Riet veldse vaart moet vanwege de hoge na tuurwaarde vrij blijven van bedrijven. Er zal geen bos komen maar lage beplantin- j gen. De molens De Blauwe Wip en Riet veldse Molen blijven daardoor wind vangen terwijl de boomkwekers geen last hebben van schadelijk gevogelte. Keuze gemeenteraad Voorhout: 99 99 VOORHOUT - De gemeenteraad van Voorhout heeft gisteren, net als B en W, gekozen voor een bouw plan over-het-spoor (plan Oos thoek) van 1500 woningen. Dat als reactie op het voorontwerp- streekplan van de provincie dat Voorhout zo'n duizend huizen minder heeft toebedacht: 630 hui zen in de periode 1975 tot 1990. Daarvan zijn er (dus) al verschil lende gebouwd. Dat aantal is geba seerd op de twee procent woning toename die aan de landelijke ge meenten wordt toegestaan. G.C.G. Borst (CCP) vond gisteren dat de provincie geen rekening houdt met plaatselijke omstandig heden. De twee procent is een wil lekeurige richtlijn volgens de CCP-er. Als redenen om boven die twee procent uit te stijgen kan vol gens Borst worden aangevoerd dat er ruimte is in Voorhout om plano logisch verantwoord uit te breiden. Daarnaast zullen de eventuele wo ningbouwplannen economisch en sociologisch haalbaar zijn volgens Borst die ook een andere verdeling tussen vrije sectorbouw en sociale woningbouw dan de provincie voorstaat. "Van de 630 huizen die de provincie wil zou 35 procent in de vrije sector moeten worden gebouwd zodat er maar 65 procent voor woningwet en premiewoningen overschiet. Dat is te weinig en niet in het belang van de Voorhoutse bevolking", stelde Borst. J. Th. M. Warmerho- ven (Gemeentebelangen) vond zelfs dat "wie voor de provinciale plannen kiest, kiest vrijwel zeker voor een uitstervend dorp Voor hout." Warmerhoven wilde ook fors het spoor over en zijn fractie ging dan ook akkoord met een be perkte overloopfunctie voor de bol lenstreek in Voorhout. Gisteren werd ook ingegaan op de vraag "of uitbreiding over het spoor niet tegen de wens van de bevol king is". Daarbij wordt gedoeld op de werkgroep Voorhout van de streekcommissie die zich achter de provincie-plannen heeft opgesteld. Borst (CCP) vond het tever gaan dat deze discussiegroep, die slechts uit een klein aantal Voorhouters be staat, het standpunt van de Voor houtse bevolking zou weerspiege len. "Ook de raad spreekt namens de bevolking", was de terechtwij zing van Borst. Overigens ging Borst ook in op de huisvesting voor jongeren, de laat ste tijd als probleem opgeworpen door een werkgroep. Het CCP meent dat kiezen voor uitbreiding over het spoor met 1500 huizen de problemen oplost. Dan zou er vol doende ruimte zijn om aan de woonwensen van alleenstaanden, onvolledige gezinnen en jongeren te kunnen voldoen. De WD en PPR/PvdA haakten op deze materie in door B en W te vra gen om een onderzoek naar de woonbehoeften van verschillende groeperingen in Voorhout. Het streekplan werkte gisteren verder de nodige reacties op van wege de gestelde beperkingen aan agrariërs ten behoeve van natuur en landschap. Verdegaal (CCP) en Gemeentebelangen bij monde van de heer Meijer vreesden de fina nciële consequenties vöor de agra riërs. "Economisch niet haalbaar", was het verwijt van WD en PvdA aan de provincie. Volgens WD-er Dirkse heeft de Provinciale Plano logische Dienst (PPD) er "geen lor verstand van". De liberaal ver wacht acties van agrariërs tegen de provincie-plannen. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Dat een aantal bewoners van panden aan het Rapenburg in Leiden het een niet meer dan normale zaak zouden vinden als ze straks vrijkaartjes krijgt toegezonden voor de film "Soldaat van Oranje kan ik me levendig voorstel len. Dat zou dan een tegenprestatie moeten zijn voor het aan ern stige irritatie grenzend on gemak dat ze hebben onder vonden, als gevolg van de op namen die er maanden gele den voor die film werden ge maakt. Plakband Al eerder is in deze krant mel ding gemaakt van het feit dat de betaling van Leidse figu ren voor "Soldaat van Oran je" te wensen overliet. Er blijkt nu ook nog een andere categorie "erg ontevredenen te zijn. Van hen bepaal ik me even tot mevrouw (gefingeerde ach ternaam letter) L, die joyeus reageerde, -toen namens hoofdproducer Versluys haar het uiterst vriendelijke ver zoek bereikte de raam- en deurposten van het door haar "Geen nood, mevrouwtje. Dit maken we vaker mee. Het komt allemaal best voor el kaar. Over twee weken staat de schilder voor de deur. Die maakt het piccobello in orde". Twee weken voorbij. Niemand langs geweest. Telefoneren. Over twee weken mevrouw". Weer wachten Wederom voor niets. Telefoneren"Hij komt er aan" Wachten. Niemand. "Is 'ie nog niet langs geweest? Ik ga het direct vöor u regelen Wachten. Geen schilder. Maar weer dat telefoonnummer draaien en nogmaals en nog maals Wat juni 1977 betreft is dit mijn laatste Publiek-rubriek. Ik knijp er I twee lang lijkende maar natuurlijk kortuitvallende weken tusse-1 nuit. Vakantie, zogezegd. Mij bellen heeft in die weken dus geen zin. Het schrijven kan gewoon doorgaan, althans voor zover het zaken betreft die volgens u niet per sé nog in juni de aandacht I dienen te krijgen. Begin juli neem ik mijn plaats weer in. en andere huurders betrokken pand te mogen afdekken met een speciaal soort plakband. Dit om te voorkomen dat de tij dens het filmen gebruikte knotsen van belichtingslam pen, lichtvlekken te zien zou den geven op het door het camera-oog mede vast te leg gen gladde verfwerk van de Rapenburg-woningen "Ga gerust jullie gang", zei me vrouw L ("noem alsjeblieft mijn naam niet, als mijn huisbaas er achter komt dan hang ik"), "als jullie het goedje er ook maar weer ne tjes afhalen". Er werd geplakt, er werd ge filmd'en toen dat achter de rug was, (er gingen toch nog twee weken overheen) kwam er schot in het schoonmaken van de raam- en deurposten. Met een soort stoommachine toog men op een zaterdag morgen aan de arbeid. De plakband kwam makkelijk omlaag zetten maar grote schrik ook de verflagen. Vrijkaartje In oktober 1976 waren de op namen. Nu eindelijk zit de lang verwachte lik verf er op. Dat het niet helemaal de juiste kleur is en dat de schilder aanvankelijk ook nog slinkse pogingen ondernam om haar voor de kosten te laten op draaien, neemt mevrouw L. op de koop toe. Maar daar mag dan wel een vrijkaartje tegenover staan. Balcon-loge. Timmeren en plakken voor de film "Soldat van Oranje" .(archieffoto). Sommige Rapenburgers zijn echter lang tegen de gevolgen (kale deurenaan blijven kijken. De Agatha-kerk in Lisse, ook wel de kathedraal van de Bollenstreek genoemd, staat in de komende maanden in het middelpunt van de belangstelling omdat het 75 jaar geleden is dat het door de Amster damse architect Jean van Groenendael ontworpen neogotische bouwwerk aan de Heereweg werd neergezet. Het jubileumfeest zal vrij sober van opzet zijn. Pastoor Grol: "Wij willen er per sé geen kermisachtige toestand van gaan maken met veel gesnoep en borreltjes drinken. Het moet meer een gelegen heid worden om ons te verdiepen en te bezinnen. Bijvoorbeeld op het parochiaan zijn. Het moet een feest worden waar we ook nog wat geestelijke vruchten aan over houden. "Om een indruk te geven: aan de maanden die aan de herdenking van de kerkinwijding voorafgaan zal telkens door middel van ex posities achter in de kerk een fase in de bouw symbolisch worden herdacht. In het programma is ook ruimte voor een wat ludiekere benadering van het jubileum. Zo zullen leerlingen van vier basisscholen in Lisse hun best doen op de vervaardiging van een schaalmodel van de Agatha. Op het plein voor het aan de overkant van de kerk gelegen Agathaklooster zullen ook wat festiviteiten worden ge houden. Wat is nog niet bekend. Overigens: het klooster, opgetrokken in dezelfde neogotische stijl, mag daar blijven staan. Lange tijd is het voortbestaan van het klooster dubieus geweest. In Lisse waren er nogal wat voorstan ders van sloop. Bouwkundigen hebben het echter onderzocht en in prima staat be vonden. Voorlopig blijven er daarom de zusters in wonen. Zoals dat ook vroeger het geval was, toen de ruïne van Dever er nog echt uit zag als een verfomfraaide steenklomp, huizen er nu op het gerestaureerde slot een paar torenvalken. Het zijn dezelfde dieren die destijds verjaagd werden toen men met de restaura tie begon. Een aantal maanden geleden (de op knap van het monument was al een aardig eind op streek) heeft de timmerman-aannemer van Dever een origineel torenvalkkastje ontwor pen en hoog aan de bui tenmuur van het herstelde slot gehangen. Er woont nu een torenval kechtpaar in dat inmid dels ook al voor nakome lingen heeft gezorgd. De steenuil die destijds in de ruïne huisde heeft zich na het verjagen niet meer laten zien. Zo vlak voor mijn vakantie van start gaat maak ik graag schoon schip voor wat betreft de inzendingen van lezers voor deze rubriek. Uit de gedichten die ik kreeg toegestuurd koos ik die van mevrouw Kraaijenoord uit Katwijk. Ik had 'm al wat eerder willen plaatsen maar wegens ruimtegebrek ging dat niet. Vandaag dan alsnog. Ze schreef het gedicht pal na afloop van de gijzelingen. Wat een opluchting, wat waren we blij, de gijzeling is voorbij Het waren verschrikkelijke dagen, hoe lang kan een mens zo iets verdragen Maar ziet op vrijdag 27 mei, was het voor de kinderen voorbij. Maar velen zaten nog vast in school en trein, er was iiog veel om ongerust over te zijn. Besprekingen gevoerd, met Den Uyl en Van Agt hebben tot slot, ook geen beslissing gebracht. Toen werd ingegrepen, met soldaten en piloten, en de trein werd fel beschoten, 't wais nog donker, en onverwachts zo werd 't volbracht. Ook op de school was het gauw verkeken Soldaten dat zijn ook geen leken. Ze pakten het heel netjes aan, en zo is alles nog goed gegaan. RIJNSBURG - Ook de Rijns- burgse raad heeft gisteravond zijn bezorgdheid uitgesproken over de inhoud van het Voorontwerp Streekplan Zuid-Holland West. Dit in navolging van burgemeester en wethouders en het bestuur van vei ling "Flora", die in het Vooront werp al enkele wijzigingen wilden aanbrengen.' Met name het WD-raadslid K. Brul trok in de raadsvergadering fel van leer tegen het Voorontwerp: ,,We moeten Gedeputeerde Staten krachtig kenbaar maken dat we een agrarische gemeente zijn", zo zei hij. „Zijn ze soms vergeten, dat we door een Kroonprocedure de Kloosterschuur voor kassenbouw konden bestemmen?". Volgens Brul moesten B en W krachtig protesteren tegen de in houd van het Voorontwerp. „Blijk baar willen ze Rijnsburg zien als opvangcentrum voor de steden, maar we moeten onze zelfstandig heid behouden", aldus het WD- lid. Voor wat het bedrijfsterrein betreft liet hij zich wat positiever uit. Over het woonwagenbeleid wilde Brul wel praten met andere gemeenten. Ook fractiegenoot Renooy wilde Rijnsburg, zoals ook B en W al had den voorgesteld, ingedeeld zien bij de agglomeratie van de Bollens- De Mooij (PvdA) stelde, dat, als Rijnsburg zich het stempel „agra risch karakter" wilde geven men daar ook de hoogste prioriteit aan moest geven. Bezorgd Bezorgdheid, ook bij burgemeester De Roos die vermeldde dat de helft van Kloosterschuur volgens het Voorontwerp aan Voorhout was toegewezen. „We moeten", zo ver klaarde de burgemeester, „reserve ren voor de toekomst en het be staande handhaven. We moeten bij het uitgeven van grond aan be drijven bij het veilingterrein zorgen dat Flora genoeg uitbreidingsmo gelijkheden krijgt. We hebben lie ver een aanverwant bedrijf bij Flora dan een chemisch De heer C. Kralt was het eens met het idee van J. de Mooy, dat men bij zichzelf zou moeten beginnen als .Rijnsburg het agrarisch stempel wilde blijven dragen. Verder vroeg hij zich af of het niet mogelijk was enkele loodsen van het „oude" Flora te behouden om hier wat werkgelegenheid te creëren. „De treek inplaats van bij een provincie Leiden. Minstens even fel was het CHU- raadslid Kralt, die betoogde dat men baas in eigen huis moest blijven. „We moeten doen wat we kunnen, anders wordt er over ons beslist", aldus het CHU-lid. „Het is: Rijnsburg, let op uw zaak. We zitten al niet ruim in onze grond, en nu zou er door het Streekplan ook nog aan worden geknabbeld Voor het opvangen van woonwagens in Rijnsburg zag Kralt geen alterna tief, hoewel hij wel wilde helpen. Naamgenoot Kralt (AR) maakte zich ook zorgen omdat in het Voor ontwerp Rijnsburg niet als agra risch staat vermeld. "Ze hebben lichtvaardige lijnen getrokken. Het is een aantasting van onze agrari sche grond en dat is onaanvaard baar. We moeten al het mogelijke doen om dat gewijzigd te krijgen", aldus het AR-lid Kralt. Rijnsburgers zijn heel vroeger van armoe gaan handelen. Het kweken wordt toch minder. We moeten KATWIJK - Wethouder J. Berg man heeft gisteravond het startsein gegeven voor een serie zomerse toe- ristenmarkten in Katwijk, die tot en met 18 augustus loopt. De markt is wekelijks op donderdag vanaf twee uur in de Princestraat en zal elke week zijn eigen thema hebben. Gisteravond trad de JVolksdans groep Katwijkop,om een feestelijke noot aan deze activiteit te geven. De heer Bergman noemde de markt in zijn openingswoord een trekpleister voor Katwijk. Marktcommissie- voorzitter M. A. de Vries zei dat het zijn wens is in de toekomst een plek voor de markt te vinden die meer in het centrum van het dorp ligt. PRAAG - Zuidafrikaanse sportau- toriteiten hebben gisteren, tijdens het congres van het IOC, een po ging gedaan hun land weer opge nomen te krijgen in de Olympische gemeenschap. VOETBAL - Tijdens het interna tionale toernooi in Toulon heeft Jong Hongarije gisteren met 4-0 gewonnen van Jong Portugal. Frankrijk zegevierde met 1-0 over Schotland. ATLETIEK - De Cubaan Alberto Juantorena heeft gisteren tijdens internationale wedstrijden in Oost-Berlijn de 400 meter gewon nen in 44.98 seconden. De Olympi sche kampioen zorgde ddarmee voor de beste seizoenprestatie. Tweede kijkdag NOORDWIJK - Wegens gebrek aan belangstelling is er afgelopen zaterdag niet veel terecht gekomen van de kijkdag voor gevonden rij wielen bij de Noordwijkse politie. Daarom zal er een tweede kijkdag worden gehouden, en wel op maandag 20 juni, van 's middags vier tot 's avonds negen uur, op het politiebureau, Oude Zeeweg 10. In de politiegarage bestaat voor be langstellenden de gelegenheid de voorraad rijwielen, brommers en kinderfietsen te bekijken. Na 20 juni worden niet-afgehaalde fietsen en dergelijke opgeruimd. werkgelegenheid zien te scheppen die in Flora bedreven worden", was zijn mening. Het raadslid Renooy kon zich, eve nals burgemeester De Roos, ook niet verenigingen met het bouwen van 35 huizen per hectare. „Het is leuk bedacht", zo zei hij daarover, „maar het moet ook gefinancieerd worden". Kralt stelde verder voor de krach ten met andere gemeenten te bun delen om te zorgen dat Rijnsburg toch vooral niet by een provincie Leiden aangesloten zou worden. De burgemeester wilde die sugge stie wel bekyken. Rijnsburg heeft de woningbouw plannen, die in overleg met GS zijn gemaakt, klaar. Wat dat betreft, zo zei de burgemeester, stond Rijns burg wel sterk tegen het plan in het Voorontwerp om in de komende ja ren een beperkt aantal woningen in de bloemenplaats te bouwen. Parkeerterrein Het parkeerterrein achter het win kelcentrum in aanbouw, "Anjelie renstraat" geheten, kan worden be straat. Verder werd gisteravond be sloten om de kleuterschool er een lokaal bij te geven. Dit naar aanlei ding van een vraag van WD-er Brul.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4