Dubieus contract voor huizen aan Yalkenburgseweg GEZOCHT Met spijt weg uit het groen Vragen in Kaïnerover woningen De Bolster Ontslagen bij v.d. gaan door de beste werktekenaar ontwerper Problemen voor kopers woningen in de Kooi Kans om f26.000 te verspelen Selectinvest: bekende project-ontwikkelaars Project voor snelle bouw of renovatie Leeftijd: 20 - 24 jaar. ans van Vergoeding onteigening veel lager dan betaalde koopprijs VRIJDAG 17 JUNI 1977 LEIDEN LEIDEN - Aan de Valkenburgseweg in Leiden zodra de partijen een ko°p' e" J i -f-v aannemingsovereenkomst worden acht luxueuze huizen gebouwd. Dat is op aangaan-, - zichzelf niet zo bijzonder. Maar wie zijn belang- kooptdus -i i /v j Maarhij raatviuui weei nw stelling voor een van deze huizen heeft getoond, de bouw van het huis of loopt de kans voor 26.000 gulden de mist in te gaan. Dat kan hem gebeuren als hij een contract tekent met de Haagse pro jectontwikkelingsmaatschappij Selectinvest (Nederland) B.V. Door een bedrag van 26.000 gulden ver schaft een aspirant-koper zich een voorkeursrecht bij de definitieve toewijzing van de huizen, waarvan de koopprijs voorlopig op 535.000 gulden wordt geraamd. belangstellende voorkeursrecht. Maar hij raakt dat weer kwijt indien deel >omstandigh< ter beoordeling van Selectinvest niet doorgaat". Of indien Selectin vest in de onmogelijkheid verkeert de voorkeurswoningen toe te wijzen. Of wanneer voor een nader Blijkens het contract dat Selectin- te bepalen datum nog niet met de vest met belangstellenden huizen afsluit, moeten zij na ondertekening 26.000 gulden storten op een geblokkeerde reke ning van de Nederlandsche Mid- denstandsbank in Den Haag. Daarmee machtigt de kandidaat de bouw is aangevangen. Maar krijgt week de aspirant-koper in zulke gevallen ook zijn 26.000 gulden terug? Daar rept het contract niet over. Wel staat in het contract dat hij het geld in ieder geval kwijt is, wanneer de koop om andere redenen niet door- Maar mocht hij daarna geen trek meer hebben in de luxe woning, dan is hij toch zijn 26.000 gulden kwijt. In het contract dat hij tekent om het voorkeursrecht te krijgen, wordt bovendien met geen woord gerept over de aanvangsdatum van de bouw. Eigenlijk krijgt hij alleen zijn 26.000 gulden terug als hij fail liet wordt verklaard, surséance an betaling aanvraagt, dan wel execu toir beslag wordt gelegd op zijn ei gendommen. Of wanneer de defini- tieve prijs van de huizen de richt- vïn Leeuwen prijs van 535.000 gulden met vijf procent of meer overschrijdt. bank het bedrag "ter vrije beschik- gaat, dan "vervalt van rechtswege king te stellen van Selectinvest, het bedrag aan Selectinvest". Achter Selectinvest (Nederland) B.V. gaan twee namen schuil: de heren J. van Leeuwen en S. van Beek. Twee niet onbekende namen in de wereld van project-ontwikkelaars en bouwondernemingen. De naam van Van Leeuwen is verbonden aan de bouwonderneming LTR en die van Van Beek aan Eurowoningen. Samen hebben deze maatschappijen ook plan- -i««B ja,™, I1U« gcKu- nen ontwikkeld voor de polder De Coebel achter de Haagweg. juristen de contracten De Vereni6ing Eigen Huis heeft nog overwogen om de gemeente Leiden Selectinvest be studeerd. Deze vereniging, die de belangen behartigt huiseigenaars e kapers en verkopers, is van plan om in het julinummer maandblad aandacht aar brief te schrijven, om in verkoopcontracten van grond bepalingen op die praktijken als bovenomschreven onmogelijk maken. De individuele veroniging heeft daar van afgezien, omdat de gemeente in dit geval niets (aspirant) ^on doen- De desbetreffende grond aan de Valkenburgseweg is van parti culiere handen over gegaan naar Selectinvest. Een bouwer behoeft slechts haar te v?ldoen aan de geldende bestemming van de grond en de bouwveror- deze zaak deninê- LEIDEN - Zichtbaar met weemoed en spijt praat het echtpaar Mulder over z'n zaak. Na vijfenveertig jaar dag in dag uit alle zorg besteed te hebben aan hun gerenommeerde bloemen- en plantenzaak aan de Haarlemmerweg zetten ze er nu een punt achter. Over twee we ken moet het laatste plantje verkocht zijn. Dan is het wach ten nog op gegadigden die de winkel, de kassen, het huis en de uitgestrekte kweektuin wil len verkopen. Terwijl de zeventigjarige Cpr Mulder de kassen laat zien en ononderbroken vertelt hoe ze allerlei in- en uitheemse planten stekken en kweken, doet ie mand een bod op de vissen in de vijver. Tientallen misschien wel honderden tropische vissen zwemmen er rond. Ook aan die liefhebberij zal een einde ko men. "Het zal wel wennen zijn, maar we moeten het maar pro beren", zegt mevrouw Mulder. Zij heeft een actief aandeel ge had in de zaak, die haar man nog vóór hun huwelijk had gekocht. In Rijnsburg was hij opge groeid tussen de bollen, maar na bij verschillende' tuinders gewerkt te hebben, begon hij voor zichzelf. Vijfenveertig jaar geleden kocht hij de zaak aan de Haarlemmerweg, die daar toen al een jaar of dertig gevestigd was. Het was een voor die tijd enorme investering, en er moest keihard gewerkt worden. Met een knipoog naar die tijd ant woordt hij op de vraag aan welke plant hij het meest ge hecht is: "Wat bij mij favoriet was, dat was de poen, als ik dat maar had". Staande tussen de weelderige plantengroei van een van de kassen moet hij er zelf onverholen om lachen en voegt eraan toe: "Dat wil niet zeggen dat ik geen liefhebber was, dat ben ik zelfs steeds meer geworden". Het afscheid van de zaak valt hem dan ook hard. Maar het moest. Hij kan het al lemaal niet meer bijbenen, en zijn vrouw heeft nu ook recht op rustiger jaren. Schaterlachend vertelt zij hoe zij de laatste jaren naar de vei ling ging en achter de planten- karren aansjouwde. Met de no dige zelfspot: "Ik was er het enige oude wijf!" Met hun harde werken hebben ze de faam van de firma Mulder wijd en zijd verspreid; ze heb ben vijftien mensen in dienst gehad en telden grote bedrijven onder hun klanten en van oudsher het deftige studenten corps. Voor tuinaanleg had de firma een heel arsenaal attribu ten; nog niet zo lang geleden zijn de laatste stenen verkocht van een grote berg van veertig duizend, afkomstig van een af gebroken villa. Het is erg twijfelachtig of er in de toekomst weer een bloemen- zaak gevestigd zal worden aan de Haarlemmerweg. Wie kan zo'n grote zaak met al dat pers oneel nou nog betalen, vraagt het echtpaar zich af. De uitver koop vordert steeds meer plan ten en droogbloemen - hun specialiteit - verlaten de winkel. Er melden zich liefhebbers voor tafeltjes en stellages. Het echt paar Mulder heeft geen spijt v de komst naar Leiden, altijd een goede handel, het af scheid valt zwaar. Tom Maas LEIDEN - Het Tweede-Kamerlid Kombrink (PvdA) heeft minister Gruijters van Volkshuisvesting vragen gesteld naar aanleiding van berichten in deze krant over negen koopwoningen van de firma Bolster op de hoek van de Van der Werfstraat en de Lege Werfsteeg. Het kamerlid wijst erop dat deze woningen eerst premiekoopwo ningen zouden worden, maar dat De Bolster ze nu in de vrije sector te koop heeft aangeboden. Wonin gen die in de premiesector maxi maal 117.000 zouden kosten, moeten nu 206.000 opbrengen. Kombrink wil weten of dit soort praktijken vaker voorkomt. Ook wil hij weten welke maatregelen er genomen kunnen worden om "deze doorkruising van het ge meentelijk beleid" tegen te gaan. Blues festival in Vrije tijdscentrum LEIDEN - De commissie K&O/LJA organiseert zaterdag avond samen,met het Leids Vrije tijdscentrum een bluesfestival (aanvang acht uur). Het festival, waaraan wordt meegewerkt door de Leidse groep "Dirty Donald", het André Valkering Boogy Woogy Trio, de blueszanger Shakey Sam en de bluesgroep "Flavium", wordt gehouden in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Op dit festival zal de Leidse groep "Dirty Donald" haar debuut ma ken. Het trio van André Valkering werd in 1975 winnaar van het Ca tena Boogy Woogy Concours. Fla vium heeft twee elpees heeft uitge bracht. ADVERTENTIE LEIDEN - Aan het voortbestaan van de vleeswarenfabriek v.d. Berg en Co lijkt een einde te zijn geko men. Het gewestelijk arbeidsbu-. reau heeft de ontslagaanvrage voor de dertig werknemers in behande ling genomenVolgende week zullen zij persoonlijk benaderd worden. De vakbonden zijn met de directie van het familiebedrijf een af vloeiingsregeling overeengekomen De werknemers kunnen rekenen op minimaal 200 gulden en maximaal 400 gulden per dienstjaarafhanke lijk van het aantal dienstjaren dat zij bij v.d. Berg achter de rug heb ben. De heer L. Jabaay van de Voe dingsbond CNV noemt het geen "gouden handdruk, maar een zilve- r waarop de zaken bij v.d Berg worden afgewikkeld, laat bij deze vakbondsbestuurder een on bevredigend gevoel achter. "De noodzaak tot sluiten is niet aange toond", zegt hijEen opmerking van een van de werknemers, dat "de he ren v.d. Berg er gewoon geen zin meer in hebben" komt volgens Ja baay dicht bij de waarheid. "Het ministerie van Economische Zaken heeft nog een hand uitgestoken of er iets te doen was, maar dat is door v.d. Berg afgewezen: hij heeft geen belangstelling"zegt de heer Ja baay. Een Engelse onderneming zou be langstelling hebben gehad om de vleeswarenfa briek aan de Morsweg ten dele of geheel over te nemen, maar ook daar is de directie van v.d. Berg volgens de CNV'ers niet actief op ingesprongen "Zij steekt geen poot uit". De vakbonden staan met de rug te gen de muur .aldus Jabaay"We zit ten met het gegeven dat dit een b.v. is en dat de grootste aandeelhouder er geen centen meer in wil pompen". Ook gezien de nogal gelaten stem ming onder het personeel zien de vakbonden geen heil in verdere ac ties. "Je zou in zo'n kwestie wat mi litanter moeten zijn. Misschien komt er dan meer aan de opper vlakte". De vleeswarenfabriek v.d. Berg en Co was oorspronkelijk aan de Rijksstraatweg te Wassenaar ge vestigd. Een jaar geleden is de fa briek naar de Morsweg in Leiden verhuisd, waar ,het leegstaande pand van de conservenfabriek Nieuwenhuizen werd betrokken. Door de scherpe concurrentiestrijd tussen de op export ingestelde vleesbedrijven, zou v.d. Berg, die vooral op Engeland gericht was, het niet langer hebben kunnen volhou den. In januari van dit jaar werden de eerste tekenen daarvan zicht baar: toen werden al zestien men sen ontslagen. ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging VA J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlean 22 - Lelden Telefoon 071-142627 LEIDEN - De brand die gistermiddag gewoed heeft in het leegstaande pand van de Leidsche Machine Fabriek trok veel publieke belangstelling Het gebouw brandde inwendig geheel uit. De brandweer, die half twee uitrukte, was de brand in een kwartier mee ster, maar het nabliLSsen vergde nog enige uren. Daarbij werd gebruik gemaakt van een hoogwerkerHet verkeer moest over één rijbaan wor den omgeleid. Het naast het lege fabriekspand staande woonhuis kon voor schade worden behoed. De vermoedelijke oorzaak is brandstichting door de jeugd. De schade is nihil daar het fabrieksgebouw als slooppand te boek staat. In het gebouw waren door de gemeente inboedels opgeslagen van enkele gastarbeiders, welke goederen verloren zijn gegaan. Momenteel wordt overlegd of en wanneer het gebouw gesloopt zal worden. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft op het ogenblik een project in voorbereiding, dat erop gericht is op diverse plaatsen in de stad in een vrij snel tempo nieuwe woningen te bouwen of bestaande woningen te renoveren. Wethouder Verboom (Volkshuisvesting) deelde dat gis teravond mee op een PvdA- hoorzitting in De Kooi. Tot dat pro ject behoren ondermeer de bouw van woningen in de beschutte sfeer op het Spoortje, de huizen van Werkmanswoningen aan de Park straat en omgeving en nieuwbouw op plaatsen als de Leidsche Machi nefabriek (op de hoek van Lange- gracht en Pelikaanstraat), de fa briekspanden van Clos en Leem- brugge en de vrijkomende ruimte na de sloop van de bedrijfstechni- sche school aan de Medusastraat. "Al deze plannen zijn onderge bracht in één organisatiesysteem", alduS Verboom, "en we hopen in dit plan ook een aantal specifieke be jaardenwoningen op te nemen." Wat de woningen aan de Banka- straat, Bilitonstraat en Kooilaan be treft, zei wethouder Verboom dat de 40 woningen aan de Kooilaan zijn te renoveren, maar dat de wo ningen aan de Banka- en Biliton straat gesloopt zullen worden. Voor de nieuwbouw op die plaats zijn op het opgenblik drie alternatieven (100, 120 of 140 woningen) waaruit de huidige bewoners een keus zul len moeten maken. De renovatie van woningen Sumatrastaat hoopte wethouder Verboom in de loop van 1978 te kunnen starten. "Op het ogenblik is de stoeipartij met het ministerie over de prijs nog volop aan de gang", aldus Verboom. ADVERTENTIE reklame adviesburo bv Hoofdstraat 22, Leiderdorp Telefoon 071 892300 LEIDEN - De sterk gestegen prij- zenn v oudere koopwoningen en de plannen voor stadsvernieu wing leiden op diverse plaatsen tot ernstige problemen voor re cente kopers van deze woningen. Een duidelijk voorbeeld daarvan kwam gisteravond aan de orde tijdens de hoorzitting van PvdA voor bewoners van de Kooi in clubhuis "De zevensprong". Daar vertelde een aantal kopers van oudere .woningen aan de Ham- broeklstraat, dat men de huizen heeft gekocht voor prijzen tot 65.000 gulden, terwijl de kans be staat, dat de gemeente ze straks tegen een veel lagere vergoeding zal onteigenen. Dit in vband met de stadsvernieuwingsplannen die de gemeente voor dit deel van de Kooi heeft. Wethouder Verboom (Volkshuis vesting) zette de bewoners gis teravond uiteen geen oplossing te weten voor het robleem. "U heeft teveel voor die woningen moeten geven, maar daarvoor kunt u de gemeente niet verantwoordelijk stellen. Wij kunnen bij aankoop of onteigening niet meer dan de gebruikswaarde van de woning terugbetalen". Hij wees erop dat de gemeente via borden en "in de pers waarschuwt om niet zonder informatie woningen te kopen. Een van de bewoners merkte op dat het toch wel een vreemde situatie is, dat hij van de gemeente wel een garantie heeft gekregen voor een hypotheek van 65.0 0 gulden, maar dat diezelfde gemeente hem straks met een schijntje af scheept. "Daar klopt toch iets niet". Dat laatste erkende wethouder Verboom. "Ook wij maken fou ten. Maar om te voorkomen, dat deze situaties zich in de toekomst meer zullen voordoen is vastge legd, dat er nu geen gemeentega ranties meer gegeven worden, die uitgaan boven de getaxeerde waarde van de woning". Een andere bewoner wees op het vreemde verschijnsel, dat er nog wel steeds bouwvergunningen worden afgegeven voor deze wo ningen, terwijl vrijwel vaststaat, dat de woningen binnen afzien bare tijd zullen worden afgebro ken. Wethouder Waal merkte op dat zoiets mogelijk is omdat de gemeente geen bouwvergunnin gen kan weigeren wanneer aan alle voorwaarden is voldaón. De vraag wanneer het stadsver nieuwingsplan in De Kooi zijn beslag zal krijgen, kreeg van wet houderskant geen duidelijk ant woord. "We zijn bezig met het voorbereiden van een bestem mingsplan. en volgens het tijd schema denken we aan 1981, maar u moet me daar niet op vastpinnen", aldus Verboom. Bewoners van de Hambroekstraat deden gisteravond ook het ver zoek om de straat voor alle ver keer af te sluiten. De straat kent op dit ogenblik éénrichtingver- keer, maar volgens de bewoners wordt dat herhaaldelijk overtre den door automobilisten, die de verkeerslichten op de hoek 1 de Lage Rijndijk omzeilen Wet houder Waól zegde toe de moge lijkheden daarvoor met de plan begeleidingsgroep voor de Kooi te zullen bespreken. Lage Rijndijk Ook de verkessituatie op de Lge Rijndijk kwam ter sprake. Be woners klaagden over het feit, dat er vooral 's avonds erg hard wordt gereden en dat vooral van bussen overlast wordt ondervonden. Volgens wethouder Waal moet er in de huidige situatie binnenkort verandering komen. "Want zoals het nu is, kan het eigenlijk niet. Wat de trillingen van zwaar ver keer betreft is asfaltering vaak de enige oplossing", aldus Waal, "maar daartegenover staat dat as falt weer uitnodigt tot harder rijden". Een deel van de hoorzitting werd ook besteed aan het hete hangij zer inde Kooi: wel of geen tunnel voor voetgangers en fietsers in de Sumatrastraat. Waal bleef bij zijn standpunt, dat een tunnel op die plaats een overbodige zaak is. Bezwaar maakte hij tegen de suggestie dat er met opzet ver keerde tellingen verricht zouden zijn. "Als men raadsleden niet heeft kunnen overtuigen, dan moet u niet op de man beginnen te spe len. En als u uw zin niet krijgt moet u niet roepen dat het alle maal opndemocratisch is wat er gebeurt", aldus wethouder Waal. Van de zijde van de bewoners werd aangekondigd dat men binnenkort met eigen tellingcij- fers op teafel zal komen. PvdA-raadslid Duivesteijn deed gisteravpond de toezegging dat de gemeente de speeltuinvereni gingen, die over een clubgebouw beschikken, binnenkort zal aan schrijven om te wijzen op het feit, dat daarin slechts festiviteiten gehouden mogen worden tot twaalf uur en dat men voor de uren daarna moet beschikken over een vergunning. Bovendien moet ook in de avonduren het ge luid van muziek binnen de per ken blijven. Duivesteijn beloofde, dat, nadat omwonenden van speeltuin Oos- terkwartier hadden geklaaga* over het lawaai, dat wordt ver oorzaakt door- vaak nachtelijke - feestjes die in het clubgebouw worden gehouden. Tenslotte werd aandacht besteea aan de schoilensituatie in De Kooi. Wethouder Tesselaar sprak geruchten tegen als zouden er plannen bestaan om de Gunning-school oip te heffen Verder hield wijkcomitévoorzit- ter Werter een pleidooi om schoolgebouwen na ontruiming direct te slopen. Dit om vernie lingen van waardevol materiaa. en diefstal te voorkomen. Wet houder Tesselaar deelde nog mee, dat het de bedoeling is dat de BTS aan de Medusastraat na ontruiming zal worden afgebro ken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3