Hoogste prioriteit oude kern eidse agenda Eerste fase Haaswijk in 1980 gereed Gedwongen verhuizingen vallen niet erg goed O VEREENSTEMMING TOEWIJZINGSBELEID Laatste complex zelfbouw- woningen Voorhof Een brug over het Oegstgeester kanaal is een eerste vereiste om de aanleg van Haaswijk mogelijk te maken. 6anë OEGSTGEEST - B en W van Oegs- tgeest hebben met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten een voor lopig contract afgesloten voor de ontwikkeling van het Oegstgeester uitbreidingsplan Haaswijk. Dat be tekent dat, wanneer de raad dat contract goedkeurt, het Bouw fonds de 1230 woningen in het plan gaat bouwen. De eerste fase van het plan moet in 1980 klaar zijn. Dat gaat dan om de bouw van zo'n tweehonderd wo ningen, voornamelijk in de wo ningwetsector. Het wachten is ech ter op de aanleg van een brug over het Oegstgeester kanaal, die de toe tot Haaswijk moet vormen. Artikel 19 Haaswijk moet nog worden goed gekeurd door Gedeputeerde Sta ten, maar B en W hebben inmiddels vernomen dat die goedkeuring niet lang meer op zich zal laten wachten. Wanneer een aantal van de schrij vers van bezwaarschriften bij de kroon in beroep gaat zal Oegstgeest via artikel 19 van de wet op de ruim telijke ordening - dat bouwactivi teiten mogelijk maakt vóór een be stemmingsplan rechtskracht heeft gekregen - trachten toch toestem ming voor de bouw te krijgen. Ook een dergelijke procedure lijkt na uwelijks op bezwaren van de zijde van de provincie te stuiten. Volgens gemeentesecretaris Jac. Vreeken van Oegstgeest is de aan pak van Haaswijk te vergelijken met de manier, waarop het Leider- dorpse plan Winkelhof tot stand komt. Ook hier wordt voor de uit voering van het hele project één ontwikkelingsmaatschappij in dé arm genomen. Het enige verschil met Winkelhof is dat in het Oegs tgeester geval de grond in handen van de gemeente blijft. Overigens staat nog lang* niet vast hoe het plan precies uitgewerkt zal worden. Zo zal er ondermeer een woonbehoefte-onderzoek worden gehouden op basis waarvan ont werpen zullen worden gemaakt. Ook het precieze aantal woningen staat nog niet vast. Voorlopig wordt uitgegaan van 1230, maar er is een mogelijkheid voor uitbreiding van het plan met nog eens driehonderd woningen. De realisatie van Haaswijk, die wordt uitgesmeerd over een pe riode van acht tot tien jaar, wordt begeleid door een beleidsvoorbe- reidingsgroep, waarin naast verte genwoordigers van het Bouwfonds en de gemeente ook intern en ex tern adviseurs van de gemeente een plaats krijgen. Het plan wordt met opzet op lan gere termijn gerealiseerd om op die manier de behoefte aan woningen bij te houden. Snelle bouw van alle woningen zou óf leegstand óf ver huur en verkoop van alle woningen tot gevolg hebben. In dat laatste geval komen mensen voor wonin gen in aanmerking die eigenlijk niet direct dringende behoefte aan woonruimte in Oegstgeest hebben. Dat houdt het gevaar in dat de ver houding vraag/aanbod na verloop van enkele jaren opnieuw vast loopt. Leiderdorp zet de zaken op een rijtje LEIDERDORP - De Leiderdorpse raad heeft gisteravond, tijdens de bijstelling van het beleidsplan, de hoogste priori teit gegeven aan de "Heroriënteringsnota leefbaarheidsas pecten oude centrum". Men drong er bij B. en W. op aan die nota zo snel mogelijk, en in ieder geval nog dit jaar, uit te brengen. De raad oefende gisteravond felle kritiek uit op het feit dat van de achttien projecten, die volgens de raad in 1976 uitgevoerd hadden moeten wor den, er slechts drie gerealiseerd zijn. De heren J. Bezemer (PvdA) en drs. J. Verdier (CDA) vroegen zich af of het college "soms raadsbesluiten naast zich neerlegt". Nadat loco-burgemeester drs. E. Drenth had uitgelegd wat de achtergron den waren van het niet uitvoeren van het grootste deel van de projecten trokken beide raadsleden het grootste deel van hun kritiek in. Zij vroe gen zich echter wel af waarom de raad niet eerder op de hoogte wordt gesteld wanneer een project geen doorgang kan vinden r de Schiphollijn. Daarvoor moeten onder r Slagvaardigheid Leiderdorp, die zijn beleidsplanning met behulp van de Groninger uni versiteit via een computer maakt, blijkt nog steeds te kampen met geb rek aan slagvaardigheid van het systeem. Met name ontstaan conflicten tussen de politieke keuze van de raad en de logische afweging,van mogelijkheden, die de computer maakt. Als gevolg van de programme ring van de computer was de nota over het oude centrum niet opgeno men in de uit te voeren projecten voor dit jaar, terwijl de raad het schrijven van die nota de hoogste prioriteit had gegeven. Omdat het maken van de nota teveel mankracht eiste schrapte de computer het plan. De raad vroeg zich af of hier niet een taak voor B. en W. ligt, die in zo'n geval dan maar moeten bezuinigen (ook als het om mankracht gaat) op andere dingen om toch voorrang te kunnen geven aan een dergelijk project. Niet doorzichtig In zijn algemeenheid had de raad ook moeilijkheden met de hanteerbaar heid van de planning. "Het systeem is nauwelijks doorzichtig. Als wij hier zaken gaan zitten veranderen is niet direct te zien wat de gevolgen daarvan zijn," aldus WD-fractievoorzitster mevrouw I. J. Gehner-Ellenberger. PvdA- fractieleider Bezemer sloot zich bij die kritiek aan. CDA-woordvoerder drs. J. Verdier noemde de planning zelfs "flauwekul". Men drong er op aan het systeem beter begrijpbaar te maken. Een omstreden punt vormde gisteravond de bibliotheek. Er zijn plannen om de dringend noodzakelijke nieuwbouw van de Leiderdorpse bi bliotheek in "Winkelhof' te realiseren. Project-ontwikkelaar Matser, die het plan voor "Winkelhof' realiseert, heeft al meegedeeld dat de huur van die bibliotheek honderd gulden per vierkante meter per jaar zal bedragenDat komt neer op een jaarlijkse uitgave van ongeveer een ton. "Ik wil me niet binden aan die oplossing. We moeten eerst eens kijken wat de andere mogelijkheden zijn," aldus Bezemer. Mevrouw Gehner noemde de huur voor die prijs onaanvaardbaar hoog. Verdier vroeg zich af of het niet mogelijk is de nieuwe bibliotheek te vestigen in het huidige gemeentehuis, dat over anderhalfjaar leeg komt te staan. Loco-burgemeester drs. E. Drenth wees die laatste suggestie af omdat bij de plannen voor het nieuwe gemeentehuis is uitgegaan van verkoop van het oude pand, wat de uitgaven, die moeten worden gedaan voor nieuw bouw, aanzienlijk drukt. Verder wees hij er op dat huren van een ander gebouw, dan wel nieuwbouw of het geschikt maken van een bestaand gebouw minstens even duur of duurder zijn. "Bovendien worden de uitgangspunten van het plan "Winkelhof' aangetast wanneer er geen bibliotheek komt," aldus Drenth. Zijlkwartier De raad had ook grote moeite met de bouw van een wijkaccommodatie voor het Zijlkwartier, die men veel te duur vindt. Voor de bouw is een bedrag van zes ton geraamd. Met name de WD-fractie drong - met de moeilijke financiële positie van Leiderdorp in gedachten - aan op het zoeken naar een goedkopere oplossing. Hoge prioriteit kregen daaren tegen de aanleg van een parkeerplaats voor vrachtwagens nabij de oude zandput (1977), de aanschaf van een nieuwe brandweerauto (1978) en het aantrekken van een extra kracht voor het schoolbegeleidingswerk (1978). De raad kon het niet eens worden over de vraag of het kruispunt Acacia laan/Persant Snoepweg/Van der Valk Boumanweg in 1977 of in 1978 moet worden aangepakt. De stemmen staakten; zeven voor 1977 en zeven voor 1978. De slopershamer valt. In Warmond wordt ruimi? gemaakt i de bewoners van huize „Maria" (geheel links) verhuizen. Warmonders boos op spoorwegen WARMOND - Twee huizen aan de Oranje Nassaulaan moeten voor de aanleg van de Schiphollijn af gebroken worden. Als gevolg daarvan was de gemeente ver plicht voor drie gezinnen vervan gende wonruimte te zoeken. De families Galjaar en Van Leeuwen gingen zelf op pad en kochten in Noordwijk, respectievelijk Sas- senheim. een huis. Voor het echtpaar Van Tongeren, dat nu nog in huize "Maria" woont, verliep het minder snel. Het echtpaar, dat 26 jaar in "Ma ria" heeft gewoond, kreeg eerst een huis in Oegstgeest aangebo den, maar weigerde dit omdat het het dorp niet wilde verlaten. Toen het zeer moeilijk bleek woon ruimte in Warmond te vinden, op perden de Nederlandse Spoorwe gen de mogelijkheid van een dub belwandige caravan die dan bij de Wasbeeklaan zou worden neerge zet. Behoorlijk huis Het echtpaar Van Tongeren ging echter niet op dit aanbod in en vroeg om een behoorlijk huis in de gemeente Warmond. Toen de ge meente er niet in slaagde, aan de vraag te voldoen, kwam NS op het idee om dan maar een huis voor het echtpaar te kopen. Na een tip van mevrouw van Tongeren zelf heeft NS twee weken geleden een huis aangekocht in de Van Wasse naarstraat. Het gaat hier echter om een tijjdelijke oplossing, want zodra de gemeente iets anders ge vonden heeft, wil NS het pand weer verkopen. De heer van Tongeren is bepaald niet gelukkig met zijn vertrek van de Oranje Nassaulaan. Afgezien van het feit dat hij nu veel vrijer woont, vreest hij in de toekomst een forse huur te moeten gaan be talen terwijl hij momenteel voor 55 gulden per maand onderdak is. Onhoudbaar Ook de heer Th. G. van der Plas, veehouder, gaf tijdens een hoor zitting van een commissie uit de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland blijk van zijn ontevre denheid met de Schiphollijn. De heer van der Plas woont aan de Menneweg en wordt na aanleg van de Schiphollijn ingesloten tussen Rijksweg 44 en de spoorlijn. Des kundigen hebben de heer van der Plas verzekerd dat de leefbaar heid van zijn huis ernstig zal ver minderen. Zij spreken van een on houdbare situatie. Hoewel de gemeenten Warmond en Sassenheim en de eigenaar van de grond bereid zijn mee te wer ken aan verplaatsing van het huis en de de bedri jfsgebou wen bestaat daaromtrent geen zekerheid. De heer Van der Plas toonde zich te leurgesteld over de commissie, die zich negatief over de verplaatsing heeft uitgelaten. ZOETERWOUDE - In de commissie ad hoe voor het woningtoewijzings beleid in Zoeterwoude is gisteren overeenstemming bereikt over de vraag hoe in de toekomst omge sprongen moet worden met de in Zoeterwoude beschikbare woon- mimte. Daarmee is men uit de impasse ge raakt, die was ontstaan toen de Zoeterwoudse raad en het college ernstig van mening bleken te ver schillen over het toewijzingsbeleid. Woordvoerder Van Son van de Zoe terwoudse woningbouwvereniging "Sint Willibrord", die dreigde met. aftreden als zijn voorstellen niet werden aangenomen, bleef vast houden aan de formule dat tweed erde van het woningbestand door de woningbouwvereniging moet worden toegewezen en eenderde door de gemeente in samenwerking met de vereniging. Op die basis kon men elkaar vinden. LEIDERDORP - Om 16.16 uur sloeg Jan Bosman gistermiddag de zestiende paal van het wo ningbouwcomplex "Z 16" in de grond en gaf daarmee het start sein voor het laatste zelfbouw- project in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk "Voorhof'. Dat project is op initiatief van hem en Hans van Duiken tot stand ge komen. De zestien zelfbouwers hebben zich verenigd in de stichting "Z 16", die door architect At Tung van het architectenbureau Mar- gry, Jacobs, Tun en Horsting uit Rotterdam een ontwerp liet ma ken voor een complex van zestien woningen, die ongeveer als „ter raswoning" kunnen worden om- t Jan bosman slaat de eerste paal. schreven. In het complex worden verder nog wat maisonettes op genomen, waarvoor een beleg gingsmaatschappij belangstel ling heeft getoond. Individueel De woningen krijgen allemaal een sterk individueel karakter, maar vormen toch een geheel. Een aan tal voorzieningen, zoals bijvoor beeld een parkeergarage, wordt gezamelijk gerealiseerd. Ook komt er een gemeenschappelijke speelplaats voor kinderen. De woningen gaan per stuk tussen de 180.000 en 200.000 gulden kos ten. Voor de woningen komt een verdiept trottoir te liggen. De gisteren geslagen zestiende paal is de „laatste officiële vrije sector paal" die in het uitbreidingsplan Voorhof geslagen wordt. In de premie- en woningwetsfeer moe ten nog drie projecten officieel worden gestart, daarna is Voor hof vol. Wethouder drs. E. Drenth, die met zijn collega-wethouders C. Gor dijn en mevrouw D. W. Tichler- Moerman bij de officiële start van de bouw aanwezig was, consta teerde dat de belangstelling voor het zelfbouwen in Leiderdorp hand over hand toeneemt. In Voorhof is dit het derde project dat door particulieren wordt ge realiseerd. "Wij kijken daar als gemeentebestuur met wat ge mengde gevoelens tegenaan, want het kan erg goed gaan - zoals bij dit project - maar het kan ook helemaal verkeerd aflopen en dan zit de gemeente met de pro blemen". Het nieuwe complex ligt langs de Dwarswetering. De bewoners boden wethouder Drenth daarom symbolisch twintig knotwilgen aan om langs de wa tering te planten. VRIJDAG 17 JUNI 1977 Artsen Lelden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Mors- wegkwartier, binnenstad tot Cityring en Groenoord): dr. J. van Leeuwen, Bran- delerkade 28, tel. 120412; wijk 2 (Kooi en Merenwijk) dr. Groeneveld, Argusvlin der 10, (Merenwijk), tel. 141373; wijk 3 (Waard, Professorenwijk en Tuinstad- wijk) dr. A.R. Tegelaar, Burggravenlaan 14, tel. 134092; w(jk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier) H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp - D. Hennink en O. Du Ry van Beest Holle, praktijkadres Maurits- singel 168, tel. 894135. (zaterdag en zon dag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - Zaterdag: J.H. Vrijen- hoek, S. v.d. Oyelaan 38, tel. 2356 (spreekuur9.30-10.00uur)-zondag: W. v. Dam, Palestrinal. 29, tel. 3960; eigen pa tiënten: S.M. Platteek, tel. 5417 (za. en zond.) Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711-10030. Apotheken ZOETERWOUDE - De dauw- fietstocht van de KPJ wordt niet zaterdag, maar zondagochtend om half zeven georganiseerd. Dit in te genstelling tot wat gisteren in de krant stond. LEIDEN - De NVSH houdt za terdag een erotische filmavond in het pand Nieuwe Rijn 20a. Aanvang tien uur. LEIDEN-Het jeugdtheater "Les Diaboliques" treedt zaterdag op in het jeugddorp aan de Voorscho- terweg. De activiteiten beginnen om half elf en duren tot half twee. Bij de Zevensprong aan de Bern- hardkade vertrekt om tien uur een sDeciale bus. VOORSCHOTEN (ANP) - Tot notaris in het arrondissement Den Haag, met als standplaats Voor schoten. is benoemd H. C. A. Boom De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 17 juni tot 24 juni door apotheek Voorschoten, Leids- eweg 66, tel. 2525; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 89000; Apotheek Beker, Lytweg 4, tel. 155482. Tevens op zaterdag tot 13 uur apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegs tgeest, tel. 153274. Wijkverpleging Lelden - Interkrüis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp. tel. 140131. Oegstgeest - Interkrüis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum van de Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulp verlening tel. 2141 tst. 35 (dag en nacht). Warmond - A. Vriend, Flat De Hoge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. Vrijdag VOORSCHOTEN - Grofvuil Voorscho ten 24 juni - Adegeest (met uitzondering van het gedeelte Oude Adegeesterlaan tussen de Prins Bernhardlaan en de Nassaukade), aan de Leidseweg (het ge deelte tussen Raadhuislaan en Voor- schoterweg), Voorschoterweg, Hofweg (het gedeelte ten oosten van de Voor schoterweg), Prof. Boerhaaveweg, Krimkade, J. P. Coenstraat, Vondels traat, Marnixstraat en Beresteijnstraat. Onderscheiding voor Juf Toos' Herenstraat 45, gebouw Staal wijk, jeugdsoos Time. 7.45-11.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 28, open- Ten Katestraat. speeltuingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 2-4.30 uur nam. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 8.15 uur Troef. Noordeinde 2a. Nederlands/Enge ls. 2-4 uur nam.; sport (sportzaal Lam- menschanspark), 6.30-8 uur nam.; open-soosavond, 8-2 uur nam. Rehoboth, Rapenburg 10, ruilclub, 7.30 Zaterdag Pieterskerk. Antiekmarkt, 9 30 Jeugddorp, Voorschoterweg, "Twee clowns en "n goochelaar", 11 uur vm. Seringenstraat 59 en 59a, kijkdag proef- woningen Tuinstadwijk, vanaf 11 uur Breestraat 66, blues- 8-11 Zondag Antonius Clubhuis, 't Breehdys, Breestraat 19, gespreks groep Gideon, 11.30 uur vm -1.30 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Nieuwe Rijn 20 a. trefcentrum werk groep homofilie/COC, 8-11 uur nam. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125802. Café De Twee Spieghels, muziekpro gramma. 3 uur nam. Groene Kerkje, Oegstgeest m.m.v. Willibrordcantorij, 8.30 Maandag Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen vanaf 8 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafel tennis, sport en spel, improvisatie theater, fotocursus beginners, boetse ren, Go, alle,groepen vanaf 8 uur nam. Stadhuis, gemeenteraad, 7.30 uur nam Advocaten spreekuur ZOETERWOUDE - Gisteren is juf frouw Toos Schouten in Zoeter woude gehuldigd ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum als on derwijzeres aan de Aloysiusschool. Tijdens een drukbezochte receptie in het Don Boscohuis, speldde bur gemeester Detmers haar de ereme daille in goud op, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, op De medaille werd haar niet alleen uitgereikt voor haar verdienstelijke werk als onderwijzeres, maar mede in verband met de verschillende funkties, zoals secretaresse van de afdeling van de K.V.P., bestuurslid van de E.H.B.O., lid van de Paro chieraad en secretaresse van de werkgroep Liturgisch Beraad, die zij in de loop der tijd heeft uitgeoe fend. Tijdens de eucharistieviering 's morgens werd ,juf Toos" toege sproken door deken Lamot in de Christus Dienaarkerk. Later op de dag bood de voorzitter van het ou dercomité, de heer G. W. van Leeuwen, haar een tuinameuble- ment aan namens de ouders en kinderen. De heer J. van Leeuwen overhandigde haar namens het schoolbestuur een bloemstuk en een grill, plus een envelop met in houd. Namens de collega's bood het hoofd van de Aloysiusschool de heer J. W. Vink, Toos eveneens een bloemstuk en een aquarel aan. Namens de oud-leerlingen boden C. v. d. Salm en R. Bakker een foto reportage, een tuinparasol en een envelop met inhoud aan. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2