LEIDSCH DAGBLAD „De magere jaren zijn nu echt aangebroken" RAKE KADO'S VOOR VADER toegestaan; geen uniform Somber rapport aan formateur Kritiek op beleid van dr. De Kort voor z'nhond, z'n vogels,tuin of aquarium. +3 alles ra Vlieland TJERK VERMANING VEROORDEELD daojetminzsi1 ysssöS Spanje EG stelt de eigen vis-zones veiliger E#2 0 TIJDELIJKE AANBIEDING aantrekkelijke kortingen OPEL KADETT en OPEL KADETT CITY zolang de voorraad strekt! M Het Motorhuis VRIJDAG 17 JUNI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35269 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij Pensioenfonds ZEIST (SP) - Dr. W.L.P.M. de Kort, de vroegere fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer en voor zitter van de Ziekenfondsraad, ver vulde bij het pensioenfonds voorde gezondheid, geestelijke en maat schappelijke belangen, in feite on verenigbare functies. Bovendien heeft hij, in zijn kwaliteit van voor zitter van dit fonds, zijn zonen Jan en Jacques ingeschakeld bij het werken daardoor de schijn van een "familieregering,' gewekt. Deze kritiek op dr. De Kort levert een commissie, geleid door prof. mr. A.D. Belinfante, in een vandaag gepresenteerd rapport. Naar aan leiding van publicaties over de be- leggingsactiviteiten van het fonds en de persoonlijke betrokkenheid van dr. De Kort en zijn familie bij enkele beleggingsprojecten heeft deze commissie de gang van zaken bij het fonds, in 1969 opgericht door de Nationale Ziekenhuisraad en de drie ambtenarenbonden, onder zocht. laakt ook de organi satorische verhoudingen binnen het fonds. Bovendien vindt zij dat de besluiten over buitenlandse be leggingen niet verantwoord zijn voorbereid. Tot hetzelfde oordeel komt de Verzekeringskamer. Met nadruk zegt de commissie dat de pensioengelden van de bijna 134.000 deelnemers (per eind 1975) op geen enkele wijze gevaar lopen. Dr. De Kort, die op 1 januari het voorzitterschap van het fonds heeft neergelegd, zegt over het rapport: "Het is duidelijk dat Barbertje moet hangen." Hij verwijt de com- missje onzorgvuldigheden en on juistheden. Het is nog niet zeker of dr. De Kort voorzitter blijft van de Ziekenfondsraad. Hij wil eerst ze kerheid hebben dat het vertrouwen in hem niet is geschaad. De raad ging in maart dit jaar unaniem ak koord met zijn herbenoeming door de regering. DEN HAAG (SP) - De magere jaren gaan defini tief in. Tot 1981 zijn grote offers nodig om te voor komen dat de werkloosheid uitstijgt boven de 250.000 personen. Dat blijkt uit rekenwerk dat ambtelijke deskun digen voor kabinetsformateur Den Uyl hebben verricht. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL- De barricades die Zuidmolukkers na moeilijkheden met de politie gisteravond in de Zuidmolukse wijk van Krimpen aan den IJssel hadden aangebracht, zijn door leden van de mobiele eenheid vanochtend omstreeks kwart over vijf opge ruimd Daarna is men met zwaar materiaal de wijk ingegaan. De actie is rustig verlopen. In de loop van de ochtend is ook de politie-afzetting opgeheven. De rust in Krimpen is weergekeerd. De politie surveilleerde vanmorgen in de Molukse wijk. Er was geen constante controle op mensen, die de wijk in of uitgaan. De wij kraadvoorzitter van de Zuidmolukkers in Krimpen aan den IJssel heeft gisteravond geprotesteerd tegen de lezing die de politie heeft gegeven van het ontstaan van de rel. "Een paar van onze jongens waren gewoon in de bibliotheek. Daar stonden twee rechercheurs ze te fotograferen. Daar waren zij het niet mee eens". Daarna is volgens deze wijkraad voorzitter -de ruzie buiten haar proporties gegroeid omdat de politie zeer snel met erg veel mensen ter plaatse was. Nieuwe Rijn 50. Tel. 120824 (071) Onstandvastig Over het algemeen veel bewolking, maar ook enkele opklaringen. Plaat selijk een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Mi nimumtemperaturen ongeveer 12 gra ven 19 en 24 graden, (opgemaakt om 11.15 uur). 18 JUNI Zon op: 5.19 uur; onder: 22.05 uur Maan op: 7.03 uur; onder: 22.47 uur Hoogwater te Katwijk te 5.10 en 17.36 uur, laagwater te 1.07 en 13.22 uur. Het kabinet bekijkt vandaag - in de wekelijkse vergadering of dit ge publiceerd kan worden. Met name de VVD heeft hier al her haalde malen om gevraagd. Van de drie porties - lonen, winsten en collectieve uitgaven voor rijk en sociale zekerheid - van de nationale koek, die jaarlijks met 3.5 tot 3.75 procent groeit, moeten de winsten sterk toenemen. De lonen en collec tieve uitgaven moeten kleiner wor den. Alleen zo kan de werkloosheid naar beneden toe worden omgebogen. Dit betekent dat de al in gang ge zette loonmatiging en beperking van de collectieve uitgaven verder moet worden opgevoerd. De weg die de ambtelijke deskun digen aangeven om uit het econo misch moeras te ontvluchten en de winsten te vergroten loopt in hoofdzaak via: Een nog krachtiger aantrekken van de loonrem, alsmede verlagin gen van belastingen en sociale premies. Een tot nul beperken van de groei van de collectieve uitgaven. Dat is de keerzijde van belasting- en premieverlaging. Voor de uitkerin gen van de sociaal zwakkeren bete kent dit een forse achteruitgang. Afhankelijk van de gekozen weg zal door de uitkeringsgerechtigden een inkomensoffer gebracht moe ten worden van een half tot ander half procent en door de werkne mers in loondienst van ruim een half procent. ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft vanmorgen de 48-jarige Drentse amateur-archeoloog Tjerk Vermaning wegens oplichting veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. De rechtbank achtte bewezen, dat Verma ning stenen voorwerpen, waarvan hij beweerde, dat ze uit het midden-paleolytische tijdperk stamden, had vervalst. Zulks op grond van het rapport van het gerechtelijk laboratorium de verkla ringen van prof. G. Botsinsky en het door deze deskundige uitge brachte rapport. Uit de eigen verklaring van de verdachte en de verklaringen van de getuige-deskundigen drs.Harsema, prof. Waterbolk en prof. Van der Waal blijkt volgens de rechtbank dat de verdachte het heeft doen voorkomen de vinder te zijn van de vondsten in Hoogersmilde en Hijken. Door dCvaststaande moderne vervaardiging van de stenen en het herhaaldelijk gebruik van verdachte van deze stenen bij ver schillende vondstmeldingen is het volgens de rechtbank uitgesloten dat anderen ze zouden hebben vervaardigd. Het is de verdachte zelf geweest die recentelijk vuurstenen heeft bewerkt. Deze stenen dief geen enkele waarde vertegenwoordigen zijn door de verdachte tussen 1969 en 1973 verkocht aan de provincie Drente. X'mel «aiiozB»^-» -Kamperen k, 01"volop actie. v0,°p.llIl?"rs ,<«5 01751 kiek t met Kodak filmj 19242 (Van onze verslaggever) KATWIJK/WASSENAAR - Grote onrust is gisteren in enkele kust plaatsen uitgebroken nadat op het strand tussen Katwijk en Wasse naar flinke hoeveelheden Colora dokevers bleken te zijn aange spoeld. De politiebureaus van Was senaar en Katwijk, de plajxtenziek- tekundige dienst in Wageningen en het ministerie van landbouw en vis serij werden overstelpt met tele foontjes waarin alarm, werd gesla gen. „We zijn in feite het slachtoffer van een van onze eigen acties gewor den", meldde een voorlichter van het ministerie. Enkele jaren geleden hebben we eens een grote actie op touw gezet toen de Coloradokever inderdaad een bedreiging voor de aardappeloogst vormde. Nu is dat geenszins het geval, maar sinds die actie slaan mensen onmiddellijk alarm wanneer ook naar één kever gesignaleerd wordt". De Coloradokever eet aardappel loof. Het wordt echter alleen een probleem wanneer het om extreem grote aantallen kevers gaat en het bovendien langere tijd extreem warm is, en de kever naar het bin nenland trekt. De beestjes .komen veelal uit Engeland en laten zich door de stroom en de wind naar Ne derland drijven. Het ging in dit ge val om enkele duizenden kevers, wat geen ongewoon hoge concentra tie is. DEN HAAG (SP) - De regering heeft tot nu toe het bestaan van ei gen ordediensten in Zuidmolukse woonwijken getolereerd als de le den van deze ordediensten maar niet geüniformeerd optraden. Deze beleidslijn is ook toegepast tijdens de begrafenis van de zes Mo- lukkers die bij de gewelddadige beëindiging van de treinkaping bij De Punt zijn omgekomen. De eigen ordediensten zorgden voor een or delijk verloop van deze gebeurtenis die vele duizenden Molukkers te Assen op de been bracht. Na de vorige gijzelingen heeft mi nister Van Agt van Justitie in een gesprek met ir. Manusama en vijf andere vertegenwoordigers van de Zuidmolukkers in januari 1976 ge zegd: het geüniformeerd groeps gewijs optreden van de ordediens ten en het oefenen met wapens kan niet langer worden getolereerd. Ook het bewaken van voorlieden Betoging voor Nederlands consulaat in Instanbul ANKARA (ANP) - Naar schatting 200 uiterst linkse militante Turken hebben vanochtend voor het Ne derlandse consulaat-generaal in Is tanbul gedemonstreerd tegen de gewelddadige beëindiging van de gijzelingen bij De Punt en in Bo- vensmilde. Uit solidariteit met de Zuidmo lukse kapers verbrandden de beto gers een Nederlandse vlag. Voorts veroorzaakten zij een ontploffing, waarbij zich geen persoonlijke on gelukken voordeden en ook geen schade werd aangericht. Drie doden bij ongeval in Drente HOOGEVEEN (ANP) - Op de af slag naar Meppel van rijksweg 36 in Zuidwolde in Drente zyn van morgen drie mensen om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Het zijn een inwoner van Avereest en twee personen uit Groningen. Een slachtoffer overleed ter plaat se, de beide andere stierven kort na het ongeluk in het ziekenhuis in Hoogeveen. De toedracht van het ongeluk is door de politie nog niet vrijgegeven. van de Zuidmolukkers kan niet langer worden aanvaard. Over het functioneren van de orde diensten in de woonwijken kon digde Van Agt nader overleg aan met vertegenwoordigers van de Zuidmolukkers. Dit overleg is gevoerd in de commissie-Kobben. In de herfst heeft deze commissie advies uitge bracht aan de regering. Het advies is niet openbaar gemaakt. Uit het feit, dat sindsdien de ordediensten in de woonwijken gewoon zijn blijven bestaan kan men afleiden dat de regering daarmee heeft inge stemd. Van verschillende - kanten in de Tweede Kamer heeft men er al zijn bevreemding over uitgesproken, dat Molukse woonwijken „ontoe gankelijk" zijn voor de gewone po litie. Zo zou onlangs een politie- busje dat in een Molukse woonwijk patrouilleerde tot staan zijn ge bracht, gekanteld en in brand ge stoken. Ook schijnt het voor te ko men, dat Molukkers die zich aan crimineel gedrag schuldig maken via de eigen ordedienst van de Zuidmolukkers aan de politie wor den uitgeleverd. Over de uitslag van de eerste vrije verkiezingen na 41 jaar behoeven Spanje en de wereld niet onte vreden te zijn. Het is misschien nog te vroeg om van een Spaans politiek "twee-stromenland" te spreken, maar een aanzet daartoe zou er best eens kunnen zijn. De centrumpartij van premier Sua- rez en de socialisten van Gonza lez zijn dermate prominent uit de bus gekomen dat een aantal groeperingen die nu nog be scheiden meededen, wel in de coulissen zullen verdwijnen of een randverschijnsel van traditie zullen blijven. Meer dan verheugend is bijvoor beeld dat de Alianza Popular, die de politieke relikwieën van de ontslapen generalissimo Franco moest koesteren, naar de banken van de parlementaire curiosa is verwezen. Ook de oogst van de communisten van Carillo lijkt wat matig (al zegt men dat in die kringen niet). De traumatische ervaringen van de Spaanse burgeroorlog, twee ge neraties geleden, zijn ongetwij feld nog niet uitgewerkt en de ontwikkelingen van het Euro- communisme in de belendende mediterrane landen moeten voor lopig wel achterblijven in Spanje dat qua politieke organisatie nog altijd onderontwikkeld is. Juist wanneer men die politieke onderontwikkeling in aanmer king neemt, valt het Spaanse volk te prijzen voor zijn voorzichtige keus. Het beeld van de uitslag il lustreert de wens voor een gema tigd beleid van verandering. Om verdere stappen te zetten naar de volwassen democratie zou het goed zijn, wanneer niet onmid dellijk een grote coalitie van Sua- rez' centristen en socialisten zou gaan optreden. Beter is dat de socialisten in een critische, 'gedogende' oppositie aan het belangrijke werk van een op te stellen grondwet gaan wer ken. In Spanje dat nog vol ver warring en onwetendheid ver keert inzake democratische in stellingen en beleidsprocessen is het nodig dat het electoraat leert leven met politieke alternatieven. Zowel Suarez als Gonzalez lijken figuren met prudentie en tegelij kertijd slagvaardigheid. Er is veel te doen in Spanje. Naast de bekende problemen van werk loosheid en schrikbarende infla tie zijn er regionale onrust, de achterlijkheid van het platteland, de hardnekkige machtscote rieën. Er is ook al verrassend veel gebeurd. Franco is nog geen twee jaar dood. STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropees Parlement is er vandaag in Straatsburg mee akkoord gegaan dat vissers uit niet-EG-landen vanaf 1 juli slechts in de 200 mijls zone mogen vissen als zij hiervoor een vergunning van de Europese Commissie hebben. De Gemeenschap onder handelt thans met deze landen over de verlenging van beperkte visse rijrechten. Er zal alleen toegang tot de wateren van de Gemeenschap gorden verleqpd om er vooraf per hoeveelheid en per vissoort vastge stelde quota te vangen. Volgens het parlement moeten de vergunningen niet slechts de naam en het registratienummer van het vaartuig versnelden maar ook de naam en het adres van de eigenaar, diegene die het vaartuig chartert en de schipper.lttiet alleen de periodes v^jri de gebieden waar het vaartuig de visserij mag beoefenen, maar ook het totaal toegestane vangstquo tum per vissoort, de toegestane vangstmethode, het type en het aantal stuks vistuig dienen volgens het parlement in de vergunning te worden vermeld. |ancia| KOREVAARSTRAAT 19 - LEIDEN TELEFOON 071-142146 Tweede Kamerlid Henk Molleman (PvdA) besteedt vrijwel al zijn parlemen taire arbeid aan de proble matiek van minderheids groepen. Tijdens de gijze lingsacties in Drente heeft hij in Smilde geprobeerd de Zuidmolukse gemeenschap duidelijk te maken dat zij met die acties hun politieke idealen schaden. "In plaats van een politieke discussie bereiken de Zuidmolukkers op d^e manier alleen maar dat men hen als een sociaal probleem gaat zien." PAGINA 7 I Suarez haalt bijna de abso lute meerderheid PAGINA 9 Freddy Maertens neemt moeiteloos de draad op PAGINA 13 In verband met een lichte modelwijziging in Opel Kadett en Opel Kadett City geven wij tijdelijk bijzonder op de huidige modellen. (splinternieuwe auto's, model 1977) Uw royale Opel dealer

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1