Inflatie en subsidiestop bedreigen oude kerken Vespers voor doven Frank Bonte bij afscheid erelid van Foreholte Unicum-heren zorgen voor verrassingen 6533B3I339 HERVORMDE 'TOP' NAAR OEGSTGEEST? P/Leiden compleet dagje VRIJDAG 17 JUNI 1977 De bouw- cn tauratiecommissie van de Her vormde Kerk moet tot haar spijt vaststellen, dat vorig jaar eerder van een achteruitgang van het gebouwenbestand moet worden gesproken dan van een stabilisatie of verbetering." De oorzaken van deze achteruitgang, zo merken de heren H. van Resteren, en W. J. Brombacher in hun jaarverslag op. zijn primair te zoeken in de voortschrijdende inflatie, waardoor vele colleges van kerkvoogden in ern stige financiële moeilijkheden verkern Bij de besteding van de gelden dient plaatselijk de hoogste prioriteit te worden gegeven aan het in stand houden en doen functioneren van het pastoraat Dientengevolge zijn de middelen die beschikbaar zijn voor het onderhoud, uiterst beperkt, terwijl voor de voor-financiering van d ringend noodzakelijke restauraties vrijwel geheel geen middelen aanwezig zijn. Uitgeput Als tweede oorzaak noemt de bouw- en restauratiecommissie de van over heidswege nog steeds van kracht zijnde subsidiestop. Ook de gelden die voor restauraties van gebouwen in het kader van de Dienst Aanvullende Werkzaamheden beschikbaar gesteld konden worden, raken uitgeput. Historische gebouwen die dringend restauratie behoeven kunnen niet vóór 1981 op enige financiële steun van overheidswege rekenen, aldus het jaarverslag. Eén en ander betekent stilstand en dus verdere achteruitgang van de gebouwen. Ook de staatscommissie voor het verstrekken van subsidies voor niet- monumentale gebouwen, die uit stedebouwkundig oogpunt of uit over wegingen van landschapsschoon van belang moeten worden geacht, kwam nog niet van de grond, wegens het niet ter beschikking staan van financiële middelen. Nauw contact De bouw- en restauratiecommissie is tot de conclusie gekomen, dat een nauw contact noodzakelijk is met de Monumentenwacht Nederland, de provinciale stichtingen Oude Kerken (in Groningen, Friesland, Gelder land, Zuid- en Noord-Holland en Zeeland) en de andere kerkgenoot schappen. Wil zij althans, in samenwerking met de provinciale colleges van toezicht, de gemeenten behulpzaam zijn door bij de overheid op sub sidieverstrekking aan te dringen. De commissie zal bij de instanties blijven pleiten voor incidentele restauratiegevallen. Maar daarnaast acht zij het noodzakelijk, algemeen inzicht te verkrijgen in de toestand van het gebouwenbestand van de Hervormde Kerk. Daarop zal, naar haar oordeel, het te voeren beleid moeten worden afgestemd. In het verslag over 1976 wordt melding gemaakt van de bouw van 8 kerken. Dertig gebouwen werden verbouwd, hersteld of gerestaureerd. In het noorden van het land, waar de stichtingen Olde Fryske Tsjerken en Oude Groninger Kerken veel doen voor de instandhouding van het histo rische kerkenbezit, werden nog wel kerkrestauraties uitgevoerd, dankzij de subsidieregeling voor aanvullende werken. Overleg In het afgelopen jaar is ook een nauwfcr contact tot stand gekomen met de orgelcommissie van de Hervormde Kerk. Met de provinciale colleges is er regelmatig overleg geweest. Opnieuw is gebleken, dat een nauwkeurig overleg ten aanzien van plannen voor kerkbouw, pastorieën, jeugdge- bouwen, bejaardencentra enz. de kerkvoogdijen ten goede komt. Zondagmiddag om 5 uur zendt de IKON-televisie een vesper (korte kerkdienst) uit die er geheel op gericht is, gezien te worden. Hij is vooral bedoeld voor doven. Qe dienst wordt gehouden in de kerk De Open Hof in Ede en de voorganger is ds. Franken uit Zeist, voorheen te Woubrugge, een van de driedovenpastores in ons land. Woubrugge. Meer dan 35 jaar lang heeft de Christelijke Bond van Doven aparte diensten voor gehoor gestoorden gehouden, omdat gewone diensten voor deze mensen nauwelijks te vclge waren. Zo kwamen de doven terecht in zaaltjes buiten de kerk. De laatste jaren is daarin verandering gekomen. Er is nu een ïnterkerke'ykgeorgani- seerd dovenpastoraat met een verdeling van het land in drie sectoren. Daarin Aerk^ een hervormd, een gereformeerd en een christelijk gereformeerd predikant voor de leden van alle kerken. Nu worden door het hele land ook gecombineerde diensten voor doven en niet-doven gehouden. Inflatie en subsidiestop versomberen de toekomst van vele historische gebouwen. Wat de kerkelijke gebouwen betreft, de kerk zelfheeft uiterst beperkte middelen voor restau ratie en onderhoud. Een van de kerken die door de stop van Monumentenzorg worden getroffen, is de zeventiende-eeuwse kerk van Oudshoorn - Alphen aan den Rijn. Een onderzoek toonde onlangs aan. dat het gebouw er vooral in zijn fundamenten slecht aan toe is. Op subsidie mag voorlopig niet worden gerekend. De Hervormde Kerk wil haar vier lande lijke bureaus, nu gevestigd in Den Haag, onder één dak brengen In de stad is geen geschikte ruimte te vinden.Onderzocht wordt nu, of de "top" van de kerk kan ver huizen naar het terrein van de Zendings school in Oegstgeest. Het gaat om een vervanging van de vol gende gebouwen: 1. Carnegielaan 9, waar het secretariaat-generaal van de kerk en een aantal raden en commissies zijn on dergebracht, 2. Laan Copes van Catten- burg 69, het kantoor van financiële instan ties, 3. Nassauplein 14, waar de pensioen raad zit en ook de raden die zich met de bezoldiging en rechtspositie van predi kanten en anderen bezighouden. 4. Java- straat 100, het vroegere synodegebouw, waar nu het persbureau, het archief en het generaal college van toezicht zijn gehuis- Het terrein van de Raad voor de Zending in Oegstgeest is tamelijk groot. In het zen dingshuis zelf is geen ruimte, dus zou het daar tot een aanbouw of een losstaand ge bouw moeten komen. In dit stadium is daarover nog niets te zeggen. Mocht de overplaatsing naar Oegstgeest niet kunnen en zou men elders ook niet slagen, dan kan de Hervormde Kerk nog altijd gebruik maken van het aanbod van de Gereformeerde Kerken voor een geza menlijk bureau in Leusden. Daar staat al het gereformeerd Dienstencentrum. Grond voor een eventuele hervomde vleu gel ligt er al. Een paar jaar geleden echter haakten de hervormden af, omdat z Den Haag bleven. •lieve De hervormde kerkeraad van Rijnsburg nam een voorstel aan om een schrijven te richten aan de ge nerale synode inzake het optreden van de secretaris-generaal van de synode in de verkiezingsstrijd. Be doeld wordt het feit dat dr. A H. van den Heuvel zijn naam zette onder een propaganda-advertentie van de PvdA. Stemadvies Zoals wij gisteren berichtten, heeft ook de synode in haar zomerzitting van deze week hieraan aandacht besteed. Dr. Vam den Heuvel acht zo'n partijpolitiek stemadvies geoorloofd, mits de functie niet wordt vermeld en het kerklid ver klaart hoe zijn belijden hem tot dit stemgedrag heeft gebracht. De secretaris-generaal vindt dat de predikant in het algemeen nog te veel vereenzelvigd wordt met een christelijke partij. Synode-voorzitter ds. G. Spilt had dr. Van den Heuvel voor dit ste madvies echter op de vingers ge tikt. een persoonlijke keus krijgt door de kerkelijke functie extra gewicht, meent hij. Bovendien wordt het pastoraat door partijpoli tieke tegenstellingen belemmerd. e Diezelfde Iiijnsburgse kerke raad heeft met 18 tegen 9 stemmen invoering van het Liedboek afge wezen. De bestaande toestand wordt daarmee gehandhaafd: zin gen uit de nieuwe psalmberijming en de gezangenbundel van 1938, met de mogelijkheid om in be paalde diensten uit het Liedboek te zingen. Wel zal bij het zingen van gezangen ook het daarmee corres ponderende nummer uit het Lied boek worden opgegeven, om tege moet te komen aan kerkgangers die dit boek bij zich hebben. Uit plaatselijke onderwijskringen was de kerkeraad gevraagd, het Liedboek in te voeren, omdat dit op de scholen wordt gebruikt en ook in andere kerken. De kerkeraad koos voor de "weg der geleidelijk heid". In de Groene Kerk te Oegstgeest wordt zondagavond om half 9 een vesper gehouden. De Willibrord- cantorij onder leiding van Egbert van Goor zingt kerkmuziek van Bach, Mendelssohn, Willaert en Lassus, Theo Goedhart speelt op orgel en clavecimbel werken van Alain, Des Prés en Sweelinck. Festival Onder het motto „Festival of Joy" heeft zondag van 3 's middags tot 9 uur 's avonds in het sportpaleis Ahoy ts Rotterdam een "imposant ieli-concert" plaats, met 200 me dewerkenden uit Nederland en de Verenigde Staten. De muziekgroe pen zijn: Kom Tezamen (de Neder landse cast van Come Together), de Burning Candles, Merv en Merla Watson en Sjofar, een nieuwe semi-professionele formatie die zich voor het eerst in het openbaar presenteert. Sprekers zijn Ben Hoekendijk (bekend van de One Way Day). Mel Tari, een zendeling uit Timor, en father Dimaria. pries ter van een van de oudste rk kerken in Californië. Vermoedelijk zal ook Pat Boone het woord voeren. De Continental Singers. tèen be kende Amerikaanse groep, komen met orkest opnieuw naar Europa voor een toernee door verscheidene landen van 8 tot 27 juli. Op 26 juli wordt de toernee afgesloten met een concert in de Rottedamse Doe len. Stoffel van Vliegen viert deze dagen een jubileum: hij is veertig jaar Dom-organist in Utrecht. Mor genmiddag (zaterdag) om half 4 geeft hij een jubileumconcert in de Dom met medewerking van de Dom-cantorij onder leiding van Maarten Kooy. Het programma vermeldt alleen werken van Bach. Na het concert wordt Van Viegen een receptie aangeboden. Afscheid Opperrabbijn M. Flink heeft af scheid genomen van Den Haag in verband met zijn vertrek naar Lon den. Meer dan 500 mensen kwamen hem gedag zeggen, onder wie mi nister Van Agt, het kamerlid Aan- tjes en de heer Van Boven, secreta ris van de koningin. De heef Fink kreeg van het Israëlitisch kerkge nootschap een Joodse lexicon, van zijn Haagse gemeente een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt schilderij van het interieur van de oude synagoge in de Haagse Wage nstraat. De heer I. Sadoks, voorzitter van het kerkgenootschap, haalde in zijn afscheidstoespraak dit Joodse ge zegde aan: „Niet de plaats geeft waarde aan de persoon, maar de persoon geeft waarde aan de plaats". Ds. P. P. J. Monster te Hierden, van 1950 to 1956 hervormd predi kant in Katwijk aan Zee. gaat per 1 oktober met emeritaat. Hij is nog wel geen 65 jaar, maar omdat hij 40 dienstjaren heeft, mag hij met eme ritaat gaan. Het werk dat het ra dioprogramma „Licht en Uitzicht" van de Evangelische Omroep met zich brengt, kost zoveel tijd dat ds. Monster, die dit programma pre senteert, mede daarom heeft beslo ten nu afscheid te nemen als diens tdoend predikant. Hij gaat in Den Bosch wonen. Daar zal hij als men tor nog enige pastorale arbeid ver richten. Beroepingswerk: hervormde Kerk - beroepen te Broek op Lan- gedijk F. van Dieren Hien- Dodewaard, te Veenendaal B. Oos- terom Oudewater; bedankt voor Schoonhoven W. Westland Veen;, benoemd tot bijstand in het pasto raat te Zeist (wijk Huis ter Heide) F. Salverda Epe. Telderskade sterkste bij mini-basketbal LEIDEN - Zowel de meisjes als de jongens van de Telderskadeschool bleken gisteren in de gymnastiek zaal aan de Bachstraat in Leiden de sferksten in het mini-basketbal- toernooi voor basisscholenMet de in de wacht gesleepte bekers werd bij deze ook in het verleden vaak bij sporttoernooien zo succesvolle school weer een begin gemaakt met het opvullen van de prijzenkast. Een prijzenkast die vorig jaar werd leeggeroofd. De prijzen zijn tot nu toe niet teruggevonden. De ploegen van de Hammarskjoldschool wer den gisteren zowel bij de meisjes als bij de jongens tweede. Bij de meisjes werd de Lucas van Leydenschool derde,bij de jongens was die plaats weggelegd voor de Oppenheim- school. LEIDEN - Frank Bonte, trainer van de Voorhoutse handbalvereniging Foreholte, gaat deze club verlaten. De Leidenaar is gedurende een periode van tien jaar verbonden geweest aan Foreholte. Het bestuur van de Voor houtse vereniging wilde Bonte's vertrek, in verband met de grote ver diensten die hij voor de club heeft gehad, niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Bonte werd dezer dagen benoemd tot erelid en mocht, uit handen van voorzitter Jan van der Geest (fotot links), de zilveren speld in ontvan gst nemen. Van de speelsters kreeg de scheidende oefenmeester "The Ultimate Tennisbook", een omvangrijk werk over de geschiedenis van zijn, na het handbal, tweede liefde: het tennis. Frank Bonte, die ook nog trainer is van San Saturnus, zal mogelijk volgend seizoen in dienst treden van de Haagse club Athene. Dejeugd van Foreholte blijft hij overigens nog wel begeleiden. Bonte wordt opgevolgd door Wim Geerlings, de echtge noot van de naar Foreholte teruggekeerde Nel Geerlings. LEIDERDORP- De Unicum-heren zorgden gisteren op de vierde dag van het open-Munniktoernooi voor een complete sensatie. Door hun toedoen behoren er maar twee van de zes spelers, die gisteren de kwart-finale bereikten, tot de ge plaatsten. Vooral Arnold v.d. Ca- pellen zorgde tegen Henny Koe mans voor een onverwacht spekta kelstuk door terug te komen bij een 5-4, 40-0 achterstand in de derde set. Nadat beide spelers nog een maal een matchpoint hadden ver speeld, was het Van de Capellen, die het boeiende gevecht met 8-6 in zijn voordeel besliste. Ook Har Meyer baarde opzien. Behalve in de tweede set zag hij kans het spel te gen de lauw spelende Martinus Brooshooft volledig te dicteren: 6-2, 2-6, 6-1. De derde Unicum speler, die verrassend de kwart finale binnenstapte, was Ton Creijgthv/n. Na 6-1 verlies in de eerste set tegen Frans Engelen burg, herstelde hij zich voortreffe lijk en zegevierde alsnog via 7-6 6-3. Dick Bouman, die eerst de ge staakte partij tegen Kreder met 10-8 in zijn voordeel had beslist, had tegen Erik de Groot geen schijn van kans. Omdat kramp hier voor namelijk debet aan was, stelde de sportieve De Groot voor de partij een dag later over te spelen. Adri van Leeuwen ondervond ge ducht tegenspel van Ton Crépin (6-2,3-6, 6-4). De andere geplaatste spelers, die gisteren in actie kwa men, ondervonden geen proble men. Bram Madera versloeg Kuyck (6-2, 6-3), Robbert-Jan v.d. Feen rekende af met Ton v. Aalst (6-1, 6-3), terwijl de bij het Amsterdamse Popey spelende Roel Drost zelfs twee maal overtuigend won; eerst van Paul Theunissen (6-4, 6—2) en toen van Lodewijk Kallenberg (6-3, 6-3). Bij de dames toonde de 13- jarige Mirjam de Groot aan ten on rechte niet geplaatst te zijn. Met maar liefst 6-3, 6-0 overklaste zij Joke v Sas. Bij de dames in C was mevrouw Snellenberg te vast voor de als derde geplaatste Mia Smit (6-4, 6-4). LEIDEN - Met het contracte ren van de Nederlandse- Amerikaan Mitchell Plaat completeerde Parker/Leiden gisteren zijn team voor de aan staande basketbalcompetiiie. Plaat, een zogenaamde shoot- ingguard, is afkomstig 1 California State University en werd op aanraden van Leiden-speler Vic Bartolome bij het team ingelijfd. Naast Syd Bruinsma is Plaat de tweede Amerikaan met een Nederlands paspoort. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15