Freddy Maertens pakt de draad moeiteloos op Hans Pelster: „Het gevoel met de boot, dat is het" Alle grote 'speedboot-kanonnenin Alphen van start Belg weer snelste in sprint Nederlands team uitgeschakeld voor Federation cup VRIJDAG 17 JUNI 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN - De speedboatsport.die in velerlei op zichten te vergelijken is met het grote formulewerk in de auto- en motorracesport,gaat zaterdag 18 en zondag 19 juni te Alphen aan den Rijn een. gouden bladzij toe voegen aan de indrukwekkende conduitestaat van de speedboat- sport in ons land. i De vermaarde Drie Uren van Am sterdam en Rotterdam" moesten ten gevolgen van milieufactoren van de internationale sportka lender verdwijnen. De vervuiling van het water door obstakels ver oorzaakte het laatste jaar in de IJ-haven te Amsterdam voor ton nen materiaalschade. De Neder landse Speedboatclub heeft met de keuze voor Alphen voor een sterk verbeterd equivalent ge zorgd. Het 2200 meter lange cir cuit De Bijlen (zandwinplas), ge legen in het hart van de Rand stad, is behalve schoon en veilig, ruim. en overzichtelijk. De Drie Uren Powerboat Holland, waarvoor kostbare bekers van Heineken en Unique Uitzendbu reau instaan, wordt in een tijds bestek van twee dagen gevaren. Zaterdag- en zondagmiddag komt een vloot van zeventig boten in het water. Alle klassenzowel de zogenaamde nationale klassen I en II voor het aankomend talent, als de grote kanonnen van 750 tot de vrije klasse boven de 2000 cc, ver schijnen aan de start. Hoewel de inschrijving nog niet gesloten is, kan reeds van een indruk wek kend 'tableau de la troupe', ge sproken worden. Alle groten zijn van de partij. Uit Amerika o.a. de beroemde snel heidsduivel Bob Heringuit Italië de meest onderscheiden piloot van de wereld Renato Molinari, uit Engeland de gereputeerde cracks Peter Thomeywork, Alf Bullen, Bob Spalding, Tom Per- cival, uit Duitsland Peter Hate- sohl, Philip Becker, Erwin Zim merman. Stuk voor stuk mannen voor wie op vele toernooivelden in de wereld het volkslied werd ge speeld. In dit samengebalde geweld wordt de vaderlandse eer hooggehoudên door de drievoudige wereldkam pioen Cees van der Velden (Box tel) en de talentvolle Hans Pelster (Nederhorst den Berg). De uitein delijke strijd zal zonder twijfel ook nu weer worden uitgevochten tussen de fabriekspiloten, die voor OMC (Johnson-Envinrude) en Mercury varen. Deze merkens- lag staat borg voor een niet afla tende competitie. De klassen OI. ON en OZ van 1500 tot. boven 2000 cc, wat de ON en OZ betreft met snelheden in de rechte lijn van 220 tot 240 km pe ruur, komen tweemaal anderhalf uur aan bod: zatermiddag van 16.00 tot 17.30 uur en zondagmid dag van 14.00 tot 15.30 uur. De standaardklassen SD en SE en de vrije klasse OE 850 cc varen ook tweemaal anderhalf uur: za- termiddag van 14.00 tot 15.30 uur en zondagmiddag van 16.00 tot 1730 uur. Ook deze klassen, waarin de top reikt tot 180 km per uur, is onge kend sterk bezet. Hier zijn het Willy Permanne (België), Andy Bullen, John Hill (Engeland) en Michael Werner en Günther Be cker, die de dienst uitmaken. Grote favoriet is hier de Amster damse fabriekspiloot Jan Koch, die dit jaar door o.a. de klassieke 24 Uren van Rouaan te winnen, zeer sterk opende. Zowel voor de OE als de ON staat het Europese kamioenschap "Endurance- uithoudingsproef' in. Het bijwo nen van de Drie Uur Powerboat Holland is gratis. Gegeven de gigantische bezoekcij fers, die in Amsterdam en Rotter dam jaren boven de 100.000 la gen, wordt er op een enorme toe loop gerekend. Voor het bereiken van het circuit via de invalwegen is, dankzij de uitgebreide steun van het Alphense gemeentebe stuur, een duidelijke bepijling aangebracht, zodat de vochtige arena zonder problemen te berei ken i Wim van Wanrooy Hans Pelster ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN - De Amerikaan Bob Hering en de Italiaan Renato Molinari, dat zijn de mannen die de grote trekpleisters vormen voor de Drie Uur Power boat Holland, het Alphens alternatief voor de vermaarde Drie Uren van Amsterdam en Rotterdam. Dat zijn ook de mannen die in eerste instantie in aanmerking komen voor de hoofdprijs: de zege in de zwaarste en snelste klasse, de OZ. Hans Pelster, de 32-jarige OMC-piloot van het Johnson-team uit het Bra bantse Nederhorst den Berg, heeft geen enkele moeite om zich daarbij neer te leggen. "Molinari en Hering moeten erg snel kunnen gaan. Ik geef ze dan ook een goede kans op de eerste en tweede plaats." WIDNAU - Freddy Maertens heeft de draad weer opgepakt. De Belg, die na een valpartij in de Ronde van Italië gedwongen was een indruk wekkende reeks etappe-overwinningen af te bre ken, behaalde gisteren alweer zijn eerste grote sprintzege. Maertens, ook al een „veelviaat" in de Ronde van §panje, schudde René Savary (Zwi) en Dietrich Thu- rau (Wdl) van zich af in de laatste meters van de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland. De ploeg van Lomme Driessens, met Maer tens en Pollentier als' de belang rijkste renners, had zijn taktiek ook ingesteld op een massale aankomst in Widnau, na 159 kilometer koers met Paden als beginpunt. Aan de ene kant wegens de sprintkwalitei ten van Maertens, maar aan de an dere kant om er zeker van te zijn dat Pollentier de leiderstrui niet zou verspelen. In de proloog van woensdag over vier kilometer had Pollentier namelijk een voorsprong van elf seconden genomen en Lu- cien van Impe. Pollentier bleef te gen het eind bij Maertens en be reikte zo zelfs nog een vierde plaats. Onder een warme zon waren giste ren 78 renners vertrokken voor de eerste etappe. In de rit, die door oostelijk Zwitserland leidde en waarvoor veel publieke belangstel ling was, speelden Nederlanders een belangrijke rol. Vooral de Ne derlanders uit de ploegen van Ti- Raleigh en Frisol waren erg strijd lustig. In de eerste 72 kilometer werden zelfs vluchtpogingen ge daan. De voorsprong van het groep je, dat van drie tot acht renners va rieerde, bedroeg evenwel nooit meer dan 35 seconden. Na Frauen- feld (72 km) werd de rit wat rustiger en probeerde alleen Jan Raas tot drie keer toe weg te komen. Na een klim in Schachen (op 149 kilome ter) over 963 meter, die werd ge wonnen door Thurau, beheersten de Belgen de koers. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Maertens (Bel) 159 kilometer in 4 uur, 4 minuten en 50 seconden, 2. Savary (Zwi), 3. Thurau (Wdl), 4. Pollentier (Bel), 5. Merckx (Bel), 6. Bergamo (Ita), 7. De Witte (Bel), 8. Lubberding (Ned), 17 Kuiper. Algemeen klassement: 1. Pollentier (Bel) 4.12,23, 2. Van Impe (Bel) op 11 seconden, 3. Sutter (Bel) op 12 sec., 4. Bruyere (Bel) op 14 sec., 5. De Witte (Bel) op 19 sec., 6. De Muvnck (Bel) op 20 sec.. 7. Kne- temann (Ned) en Pronk (Ned) op 21 Midi Libre Niemand zal het de Italiaan Enrico Paolini hebben misgund dat hij gis teren in Bezier als winnaar over de streep ging in de eerste etappe van de Midi Libre. De Italiaan had al vanaf de start in Carcassone de wedstrijd levendig gehouden. Hij was ook de initiatiefnemer van de twee belangrijkste ontsnappingen in deze 119 kilometer lange rit. Al na 25 kilometer sprintte hij weg en kreeg Talbouret en Zoetemelk mee. Onder de hete zon werd de voor sprong niet groot, maar duurde het toch een flink aantal kilometers voor het drietal weer door de grote groep werd teruggepakt. Dat kwam vooral omdat Zoetemelk een bedreiging vormde voor de Belg Peeters, na de proloog van woensdag leider in het algemeen klassement. Zoetemelk had in de tijdrit over vyf kilometer een ach terstand opgelopen van dertien se conden. Paolini en Talbouret vormden een veel geringere be dreiging. Een kilometer voor de finish ging Paolini nog eens krachtig op de pe dalen staan. Hij slaagde erin een gat te slaan van zes seconden. Het eerste deel van het in tweeën geval len peloton kon die achterstand niet meer goedmaken. Paolini zette door en kreeg .zodoende de belo ning voor zijn werk. De best geklas seerde gingen even later over de eindstreep waardoor het algemeen klassment geen belangrijke wijzi gingen onderging. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Paolini (Ita) 119 kilometer in 3 uur. 8 minuten en 23 seconden. 2. Villemiane (Fra) op 6 seconden. 3. Esclassan (Fra) z.t., 4. Hinault (Fra) z.t., 5. Kelly (Ier) z.t. 16 Zoetemelk. Algemeen klassement: 1. Peeters (Bel) 3.15,05, 2. Hinault (Fra) 3.15,07, 3. Thevenet (Fra) 3.15,12, 4. Paolini (Ita) 3.15,13, 5. Laurent (Fra), 6. Jacobs (Bel) 3.16,16, 7. Zoetemelk (Ned) 3.15,18. Het bekende tafereeltje: Maertens, de miss en de bloemen. Andere confrontatie Voor de talentvolle Pelster, die al nationaal en Europees kampioen werd, de drie uur van Amsterdam op zijn naam schreef en vooral vorig jaar erg succesvol was (80% van de races won hij) ligt er in Alphen derhalve een duidelijke andere confrontatie te wachten. Een strijd met de drievou dige wereldkampioen Cees van der Velden bijvoorbeeld. Het prestige- duel tussen de twee Nederlanders om de vaderlandse hegemonie, want tot nu toe geldt Van der Velden nog steeds als de nummer een piloot van ons land. Pelster "Ik zal het eigenlijk tegen Cees en ook de Engelsman Spalding moeten kunnen opnemen. In een drie-uurs-race, zoals deze in Alphen, moet je stabiliteit hebben. Wat doen de anderen? Komen ze met be trouwbaar materiaal? De laatste twee wedstrijden heeft Cees bijvoor beeld alles stuk gevaren. Neemt hij risico's, dan is de kans groot dat dat nu ook gebeurt." Van der Velden was degene die tijdens de eerder dit jaar (30 april) in Alphen gehouden speedboatraces met een nieuwe boot op de proppen kwam en Pelster volledig overklaste. Op welke manier heeft Pelster zich daartegen gewapend? Nieuwe boot "Ik zal er in Alphen ook met een nieuwe boot zijn. Die is deze week in België, waar de fabriek staat, volop getest en blijkt betrouwbaar te zijn. De motoren zijn verbeterd en doen het goed. Hij loopt goed hard," aldus Pelster, die uitlegt waarom hij in een speciaal type gaat varen. "De boot is gemaakt om op ruw water mee te varen. In Amsterdam heb ik dat niet gedaan en toen is hy twee keer stuk gegaan. Deze keer kom ik dus niet met 'n sprinter, maar met een zware. Het ziet er echter naar uit dat het water vlak zal zijn." Niet verkeerd gegokt? Waarmee Pelster zich afvraagt of hij toch niet verkeerd gegokt heeft. De (inter)nationale speedboattop is maar een klein (fabrieks)wereldje. Van jaar tot jaar ontmoet je steeds dezelfde piloten op toernooien toernooi en grote evenementen. Hans Pelster geeft daar de volgende verklaring voor "Als speedboatpiloot moetje een sterk reactievermogen hebben. Dat groeit met de snelheid in de kleinere klassen. Het gevoel met de boot, dat is het. Heeft dus niet zozeer met leeftijd te maken, maar wel moetje een sloot ervaring heb ben. Daarom kom je ook steeds dezelfde mensen tegen." Wim van Wanrooy EASTBOURNE - De Nederlandse tennisdames in het toernooi om de Federation Cup hebben de geves tigde orde niet op zijn kop kunnen zetten. De als vijfde geplaatste Betty Stöve en Elly Vessies gingen met 2-1 ten onder tegen het als vierde geplaatste Zuid Afrika. Elly Vessies was tegen de druk niet bestand. Ze verloor met 0-6, 1-6 van Greer Stevens en hoewel Betty Stöve gelijkmaakte door een zege met 6-2, 6-1 op Brigitte Cuypers, was Elly Vessies zo aan geslagen dat zij in het beslissende dubbelspel Betty Stöve nauwe lijks tot enige steun was: 0-6, 1-6 tegen de geroutineerde Zuidafri- kaanse combinatie Boshoff/KIoss. In de overige wedstrijden voor de kwartfinales zegevierde het Ame rikaanse team met 3-0 over Frank rijk, Groot Brittannië met 3-0 over Zweden en Australië met 2-1 over West-Duitsland. Reuterhank Pfister, een 23- jarige speler uit Californië, die buiten de Verenigde Staten weinig bekendheid geniet, heeft gisteren de derde scalp aan zijn riem gehangen. In de kwartfinales van het tennistoernooi van Queens versloeg hij zijn landge noot Roscoe Tanner (zesde ge plaatst) met 9-8, 9-8, Eerder had Pister, die op huwelijksreis in En geland is, de als tiende geplaatste Stan Smith en de als derde ge plaatste Ilie Nastase verslagen. De nummer 43 van de Amerikaanse ranglijst, voor wie Queens zijn vijfde toernooi op gras betekent, serveerde minstens zo hard als Tanner, wiens service gewoonlijk een dodelijk wapen is. De eerste doorbraak deed zich pas voor te-' gen het einde van de tweede set, toen Tanner een voorsprong nam van 5-3. Pfister, die aanderhalf jaar geleden voor de tennissport verloren leek, toen zijn enkelban den het begaven, brak echter on middellijk terug en greep de zege in de tiebreak. In andere weds trijden voor de kwartfinales zege vierde de Mexicaan Raul Ramirez met 3-6, 6-1, 6-2 over Jim Delaney en Brian Gotfried met 6-4,6-4 over Adriano Panwatta.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13