Gemenebest nit beschuldigingen aan adres Amin Kaoenda heeft aanklacht olieconcerns in petto Rossen gaan met modder gooien Suarez en Gonzalez: leiders in het nieuwe Spanje "Schending mensenrechten" n Westduitse tanks mogelijk in Libië DONDERDAG 16 JUNI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 Twee jaar na de dood van Franco: Adolfo Suarez (rechts) en Fe lipe Gonzalez, de belang rijkste politieke leiders uit het "nieuwe Spanje". Nauwe lijks twee jaar na de dood van dictator Franco zijn zij de grote overwinnaars in de eerste vrije verkiezingen sinds 1936. Hier twee korte persoonsbeschrijvingen. MADRID (SP) - „Stem sexy", aldus de tekst onder een spotprent in een Spaans weekblad waar vrouwen in aanbidding opkijken naar het por tret van premier Suarez op een ver kiezingsposter. Reclamemensen hebben hem in de verkiezingscampagne zoveel mo gelijk afgeschilderd als symbool van de Spaanse mannelijkheid, net als de stierenvechters, geïllus treerde tijdschriften vullen pagina na pagina met foto's van het gezin Suarez in het Madrileense Moncloa-paleis: de 44-jarige Adol fo, zijn vrouw Illana en hun vijf- kinderen. Afgezien van de glamour vinden de meeste Spanjaarden dat de premier het afgelopen jaar een van de sterk ste staaltjes staatsmanschap in de Spaanse geschiedenis heeft laten zien. Er bestaat weinig twijfel over dat het koning Juan Carlos was die Spanje de weg naar de democratie liet inslaan. Maar in Suarez had hij een grote tactische steun. Hij moest de hervormingen uitdragen. Aan vankelijk werd de nieuwe premier door links met sarcasme ingehaald. Socialisten en communisten heb ben hun kritiek nu grotendeels la ten varen. De zoon van een advocaat in Avila (Midden-Spanje) begon zijn car rière in het administratieve appa raat van het Franco-regime. Toch was hij volgens collega's en journa listen nooit een aanhanger van de caudillo. Zijn voornaamste tegen stander, de socialistische leider Gonzalez: „Suarez is een intellige nte man, zonder ideologie". In 1969 werd hij hoofd.van de staat somroep. Uit die tijd stamt zijn band met de latere koning Juan Carlos. Later klom Suarez op tot plaatsvervangend secretaris generaal van de Moviemento de enige toegestane politieke bewe ging. Volgens waarnemers werkte hij toen vooral aan de geleidelijke afbraak van het logge apparaat. Spanje en de buitenwereld waren verrast toen de koning in juni van het vorig jaar niet een van Franco's getrouwen maar Suarez tot premier benoemde. De nieuwe regerings leider kreeg de opdracht om de Cortes, het door Franco benoemde schijnparlement, zichzelf te laten opheffen. Dat gebeurde ondanks tegenstand van ultra-rechts toen de Cortes-leden akkoord gingen met het regeringsvoorstel om vrije par lementsverkiezingen te houden. Suarez' besluit om de communisti sche partij te legaliseren zorgde voor woedende reacties in de top van de strijdmacht, die al getart was door het geweld in Baskenland en dat met nog hardere maatregelen de kop wilde indrukken. Suarez kon echter rekenen op de steun van de Spaanse middenklas se, met wie hij veel gemeen heeft. Hoewel conformistisch, was die grote bevolkingsgroep best bereid veranderingen te accepteren, onder voorbehoud dat die de goedkeu ring van de koning hadden. Met zijn 35 jaar is de socialistische leider Felipe Gonzalez de enige Spaanse politicus van naam die de burgeroorlog niet heeft meege maakt. (Al geldt dat ook enigszins voor Suarez; die was toen nog e- en kind). De Spaanse Socialistische Arbeid erspartij (PSOE) was tot Franco's dood in december 1975 volstrekt il legaal, daarna konden de socialis ten steeds meer in de openbaarheid treden. Maar pas toen premier Sua rez verleden jaar een eind maakte aan het verbod op de politieke par tijen, kon de PSOE van Gonzalez volwaardig meedoen aan de politiel De jonge advocaat uit Sevilla (An- dalusie) is de zoon van een pacht boer. Als student sloot hij zich aan bij de Socialistische Jeugd, die toen weer op poten werd gezet. Door zijn activiteit als organisator van pro testdemonstraties tegen het Franco-regime kwam hij korte tijd in de gevangenis terecht en werd zijn pas ingetrokken. Aan het begin van de jaren zeventig kwam het tot een harde strijd bin nen de PSOE-top in ballingschap. De jonge garde, onder leiding van Gonzalez, eiste meer invloed op de leiding Het partijcongres in het Franse Suresnes bezegelde de overwinning van de jeugd. Daar werd Felipe gekozen tot secretaris generaal onder zijn naam uit de il legaliteit: „Isidoro". Al in de nadagen van Franco werd steeds meer de hand gelicht met het verbod op de partijen en na diens dood steeg Gonzalez' populariteit snel. Niet het minst door zijn jeug dig uiterlijk, waarvan de publici- teitsmensen handig gebruik maak ten. Naarmate de datum van de verkie zingen naderde, werden Gonzalez' uitlatingen gematigder. Hij be perkte zijn kritiek op premier Sua rez, met wie hij vaak contact heeft, en legde de nadruk op het sociaal democratisch karakter van zijn par tij. Voor de verkiezingscampagne be gon was de algemene verwachting dat de PSOE op een tweede plaats zou eindigen, flink achter premier Suarez' UCD, een niet erg hechte coalitie rond het centrum. Maar te gen het eind werd steeds vaker de voorspelling gehoord dat de PSOE wel eens de grootste partij kon worden. Daardoor aangemoedigd hield Gonzalez op het laatst wel vier ver kiezingsbijeenkomsten per dag in verschillende delen van Spanje. Waarbij hij zich er steeds over be klaagde dat hij zich wel zo moest uitsloven omdat Franco- aanhangers op hoge posten de op positie zoveel mogelijk van radio en televisie weerden. LONDEN (Reuter) - De leiders van Gemenebest-landen hebben gisteren president Idi Amin van Oeganda beschulc schaal van de mensenrechten in Oeganda. president Idi Amin van Oeganda beschuldigd van schendingen op grote tmZlltPiIti%nt7en^aBnostiek «oor kinderen. Kacnd» 9i«««» ook i» wo»™»,; persconferentie gaf. In een communiqué na afloop van de achtdaagse conferentie in Lon den noemen zij „de excessen in Oe ganda" zo groot, dat zij de bezorgd heid van de wereld rechtvaardigen. De leiders van 33 landen hebben voorts de plechtige verzekering ge geven, dat zij „maximale druk" zul len uitoefenen teneinde het blanke minderheidsbewind van Rhodesië ten val te brengen. Zij zeggen ervan overtuigd te zijn dat de zwarte guerrilla-strijd in Rhodesiè moet worden voortgezet, gelijktijdig met vreedzame pogingen, een zwart meerderheidsbewind tot stand te brengen. De leiders van de 33 landen dron gen voorts aan op een onmiddellijk wapenembargo voor Zuid-Afrika. Volgens het communiqué moet ontbinding van de veiligheids- treoepen van premier Smith van Samenwerking tussen Bonn en Moskou wordt hechter MOSKOU (DPA) - De Bondsrepu bliek en de Sowjet-Unie willen hun samenwerking en de praktijk van regelmatig overleg verdiepen. Dit blijkt uit een communique dat gis teren aan het slot van een ruim twee dagen durend bezoek van de West- duitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, aan Moskou gepubliceerd werd. Voor het eerst sedert driejaar gele den heeft de Sowjet-Unie in een of ficieel document weer de in 1973 door de toenmalige bondskanselier Willy Brandt en partijleider Leonid Brenzjnjew gevonden formule over de "strikte naleving en volledige toepassing" van het akkoord van Berlijn aanvaard. In het communi qué staat: "tijdens de bespreking onderstreepten beide zijden, eve nals vroeger, het belang van de strikte naleving en volledige toe passing van het vier- mogendhedenakkoord van 3 sep tember 1971". Beide partijen stelden de vooruit gang in de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de Sowjet-Unie op prijs en onderstreepten dat een "versterking en uitgebreide ont wikkeling van deze gunstige ten dens" in het belang van beide sta ten was. De hiervoor bestaande vooruitzichten kunnen en moeten benut worden. Over ontwapening "en andere be langrijke kwesties" die in VN- verband behandeld worden, wer den "speciale consultaties" aange kondigd. Genscher confereerde in Moskou ruim zeven uur met zijn Russische ambtgenoot Gromiko en sprak voorts ongeveer twee uur met Brezjnjew. Rhodesië deel uitmaken vn welke regeling ook voor Rhodesië, die door onderhandelingen tot stand is gekomen. De Gemenebest-leiders leggen vooral de nadruk op pogingen om te voorkomen, dat Rhodesië olie krijgt. Zij doen tevens een beroep op landen buiten het Gemenebest, olie-uitvoer naar Rhodesië te belet ten en bepleiten doeltreffende ac tie, gericht op spoedige bevrijding van ,,de verdrukte volken van zuidelijk Afrika". Zuid-Afrika wordt veroordeeld wegens „het verstrekken van militaire en eco nomische steun aan Rhodesië". Veroordeeld wordt ook, de voort gezette aanwezigheid van Zuid- Afrika in Namibië. De Gemenebest-leiders zijn voor standers van een onmiddellijk wa penembargo tegen Zuid-Afrika. De volgende Gemenebest-top zal in 1979 in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka worden gehouden. Reactie President Amin heeft van de giste ren geëindigde top gezegd dat het een „imperialistische en racistische club" is geworden en dat Zuid- Afrika, Rhodesië en Israël waar dige leden zouden zijn. Volgens de Oegandese radio zei een rege ringswoordvoerder dat er volgens Amin niets belangrijks uit de top was gekomen, al scheen er wel veel tijd te zijn besteed aan het bezoede len van zijn naam. In plaats van mensenrechten in Oeganda te bespreken zou men naar Ierland hebben moeten kijken. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hult tdraa: S.v.p. In bloklettefa Invullen! In leder vakje e.v.p. een letter NIET INVULLEN NIET INVULLEN Wijknummer Opzending is gratis in Nederland en Belgie. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres. DEN HAAG (ANP) - De Zam biaanse president Kenneth Kaoenda overweegt een aantal oliemaatschappijen voor de rechter te dagen, omdat ze nog steeds olie Uitwijzing leveren aan Rhodesië. Op een pers conferentie gisteren in Wassenaar zei Kaoenda dat hij de zaak van de verboden leveranties wil voorleg gen aan de rechter in Zambia. Kaoenda had vannacht nog een ge sprek met president-directeur van de Shell over deze verboden ex port. Volgens de Zambiaanse president zijn het niet alleen Shell, BP, Mobil Oil en Total die zich schuldig De Zambiaanse minister van bin nenlandse zaken, Aaron Milner, heeft gisteren de opdracht tot uit wijzing van 55 zwarte buitenlan ders uit naburige landen getekend. Zij worden ervan beschuldigd op illegale wijze Zambia te zijn bin nengekomen. In ken aan leveranties die verboden zijn door de Verenigde Naties. "Alle oliemaatschappijen zijn schuldig", aldus president Kaoen da. Hij vindt dat er een internationale samenzwering gaande is om het re gime van Ian Smith in Rhodesië in stand te houden. "Het Westen schijnt niet te beseffen dat er niet veel tijd is voor een vreedzame op lossing van de blanke overheersing in zuidelijk Afrika", zei hij. Kaoenda heeft tijdens zijn bezoek aan Nederland onder meer een be zoek gebracht aan Philips in Ein dhoven. sen verklaring in het parlement zei de minister dat er sterke aan wijzingen waren dat sommigen van hen huurlingen waren van het blanke minderheidsbewind in Sa lisbury. "Deze buitenlanders kwamen Rhodesië binnen om de weg te be reiden voor een invasie in Zambia. Door hen bij ons te houden nemen wij het risico dat onze belangrijkste installaties bespioneerd worden en dat sabotage gepleegd wordt". De minister onthulde niet uit welke buurlanden de betrokkenen af komstig waren. In Loesaka meent men echter dat de meesten uit Zaïre kwamen. Bezoek De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof "Pik" Botha heeft gisteren een onver wacht bezoek aan Rhodesië ge bracht. Hij sprak met premier Ian Smith en andere leden van het Rhodesische kabinet over "zaken van wederzijds belang". Smith zei dat Botha hem op de hoogte had gesteld van de besprekingen tussen premier Vorster en de Ameri kaanse vice-president Walter Mon- dale. Botha gaat dezer dagen naar Washington voor verder overleg met de Amerikaanse regering over Zuidelijk Afrika. Winst Janata in India valt achteraf tegen Raadsels rond verdwijning BONN (DPA) - De Westduitse regering beschikt over documenten waar uit zou blijken dat Libië in het bezit is van enkele tanks van het type Leopard. Dit heeft de voorzitter van de commissie voor defensie uit de Bondsdag, de christen-democraat Manfred Woerner, gisteren verklaard. Volgens een woordvoerder van de commissie is het niet duidelijk hoe de tanks in Libië terecht zijn gekomen. De commissie heeft zich uitvoerig beziggehouden met persberichten, als zouden Russische deskundigen in Libië de Westduitse tanks beproeven. Bijzonderheden kon de woordvoer der echter niet meedelen. De Westduitse minister van Defensie, Georg Leber, heeft in het begin van deze maand de bewuste berichten nog tegengesproken. Volgens een in Genua verschijnend blad zou op 16 februari van het vorig jaar het vrachtschip "Sirius een" uit de Italiaanse stad La Spezia zijn vertrokken met 20 Leopards aan boord. Officieel zou de lading bestemd zijn geweest voor Marseille. Aangezien Frankrijk geen Leopards gebruikt, zouden de tanks vandaar naar Libië kunnen zijn gegaan. De onderneming Oto Meiara, die in Italië in licentie Leopards bouwt, heeft nadrukkelijk verzekerd dat zij nooit Leopards uit Italië heeft verscheept. Tot dusver beschikken alleen West-Duitsland, Australië, België, Dene marken, Italië, Canada, Nederland en Noorwegen over tanks van dit type. NEW DELHI (Reuter) - De staten verkiezingen in India, waarvan de uitslagen nog steeds binnenstro men, gaan een overwinning opleve ren voor de regerende Janata- partij. Het succes van de Janata- partij blijft echter achter bij de uit slag van de algemene parlements verkiezingen in maart, toen de Congrespartij werd weggevaagd. In zes noordelijk en centraal gele gen staten, Uttar Pradesh, Madhja Pradesh, Rajasthan, Orissa, Har- jana en Himachal Pradesh, boekte de Janata-partij een duidelijke overwinning. Maar vooral in het zuiden, en ook in de oostelijke en westelijke stroken, maakte de par tij aanmerkelijk minder indruk op de kiezers. Bij de verkiezingen in 10 staten is de Congrespartij van de voormalige premier Indira Gandhi een flinke slag toegediend. De Janata-partij kreeg tegenslagen te verwerken in de staten Tamil Nadu en West-Bengalen, en in mindere mate ook in Bihar. In Ta mil Nadu verloor zij duidelijk de strijd om een voet aan de grond te krijgen in het zuiden. Tot nu kreeg de Janata-partij in deze staat slechts 3 van de 120 aangewezen z tels. De regionale partijen hebben zich bij deze verkiezingen sterk gemani festeerd. In Belgrado BELGRADO (SP) - De Russi sche delegatie heeft een lange lijst klachten achter de hand voor het geval president Car ter blijft hameren op de schending van de mensen rechten. Daarop staan se rieuze klachten, zoals de ras sendiscriminatie in de Ver enigde Staten en het verbod om sympathisanten voor het communisme in de Bondsre publiek een overheidsfunctie te geven. Minder zwaar kunnen we til len aan de klacht dat Neder land de samenwerking op het terrein van radio en tv met Hongarije nog niet heeft ver sterkt. De Sowjet-Unie houdt haar waslijstklachten voorlo pig geheim. Partijleider Brezjnjew gaat er in eerste instantie vanuit dat wij ons niet hebben te be moeien met zijn land voor wat in de slotacte is aangeduid als: "De eerbiediging van de rech ten van de mens en van de fundamentele vrijheden, met inbegrip van denken, gewe ten, godsdienst of overtui ging". De Brezjnjew-doctrine moet dus kennelijk van kracht blijven. Dit houdt niet- inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Moskou in, ook voor de betrekkingen met de andere landen van het Warschau-pact. Dit in tegen stelling tot het westelijke standpunt dat de slotacte zon der meer van toepassing is op de betrekkingen tussen alle deelnemers, wat hun politieke systeem ook mag zijn. Men verwacht hier dat presi dent Carter er bij blijft dat hij de schendingen in de com munistische landen wel dege lijk mag signaleren. In dat ge val zal ook de Sowjet-Unie gaan roepen dat het hier met de mensenrechten niet goed zit. Een aantal andere klachten die de Sowjets achter de hand hebben: De slotacte is in het westen niet in voldoende mate volle dig gepubliceerd, zodat velen er geen kennis van hebben; met onze publiciteit over de mensenrechten proberen wij onrust te zaaien in de commu nistische landen. De meeste dissidenten zijn echter agen ten van het westen, die er toe worden aangespoord om her rie te trappen. De communis tische landen passen funda mentele mensenrechten in het algemeen wel degelijk toe; de westelijke landen pro beerden in Italië en in Portu gal te voorkomen dat de communisten aan de macht kwamen, hetgeen in flagrante strijd is met de letterlijke tekst van de Helsinki- overeenkomst; in Amerika en de EG- landen zitten vijftien miljoen mensen zonder werk; Russische vakbondsbe stuurders mogen niet Ame rika binnen. "Daar wordt een eind aan gemaakt", zo heeft de VS-regenng al laten weten; in de communistische lan den wordt driftig Engels ge leerd, maar in het westen is het in veel mindere mate mogelijk om bijvoorbeeld Russisch te studeren; de uitwisseling op cultureel gebied is eenzijdig. Sedert 1945 zijn er in de Sowjet-Unie zevenduizend westerse boe ken in het Russisch vertaald. Dat staat in geen verhouding tot de weinige Russische wer ken die hier vertaald zijn. Tenslotte signaleert het rap port dat Groot-Brittannië heeft geweigerd om een Rus sisch schip dat daarom verle gen zat water en voedsel in te laten slaan, hetgeen ook in strijd met de geest van Hels inki wordt genoemd. Het ziet er naar uit dat de Sowjet-Unie er in geslaagd is om bij haar actie tegen het westen steun te vinden bij de groep van niet-gebonden lan den. De Joegoslavische pre mier Mimic sprak in zijn ope ningsrede over duistere en si nistere krachten die met een propagandacampagne probe ren de vredelievende geest van de Helsinki- overeenkomst te verstoren. Dit wordt door de Neder landse delegatie gezien als een mogelijke aanwijzing dat ook Joegoslavië zich in de kwestie van de mensenrechten achter de Sowjet-Unie blijft scharen. Dit hoewel het land in het al gemeen zoveel mogelijk wil laten zien niet aan de leiband van de Sowjet-Unie te lopen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9