Den Uyl gaat niet in op ultimatum van CDA Antillen voor een krachtproef Twee mensen in bed doodgestoken KLM nóg royaler bij afhandeling "Tenerife "jEerst eens worden over program Steun CDA gezocht voor autokeurwet Uit in de Randstad DONDERDAG 16 JUNI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 BREDA (ANP) - De politie heeft gisteravond in Breda na een tele foontje de stoffelijke overschotten gevonden van de 34-jarige man A. van K. en de 19-jarige vrouw M. P. beiden woonachtig in Breda. Zij la gen te bed en zijn beiden door messteken om het leven gekomen. Omtrent de toedracht tast de politie nog in het duister. Uit verklaringen van medebewoners kon de politie opmaken dat beiden maandag avond nog in leven waren. Het meisje had een messteek in de hartstreek, de man was getroffen in de nabijheid van de longen. Naast het bed vond de politie een mes met bloedsporen, terwijl ook de lakens besmeurd waren. Uit de ordelijke staat waarin de kamer verkeerde maakt de politie voorzichtig op dat geen ruzie aan de daad is vooraf ge gaan. De stoffelijke overschotten zijn inmiddels vervoerd naar het Bredase politiebureau waar dr. Zeldenrust vandaag sectie heeft verricht. De politie tracht via een buurtonderzoek en verhoor van bekenden van de slachtoffers ach ter de ware toedracht te komen. DEN HAAG (SP) - Formateur Den Uyl laat zich niet afschrikken door het ultimatum van het CDA over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Rond het weekeinde stuurt hij de fracties van PvdA, CDA en D'66 zijn eerste voorstellen voor een nieuw regeringsprogramma. Den Uyl heeft gisteren besloten door te gaan na uitvoerig overleg met koningin Juliana. Eerder op de dag ontving hij een briefvan frac tievoorzitter Van Agt van het CDA. "Deze formatie zal niet kunnen sla gen wanneer de uitkomst ervan zal zijn dat minder zetels in het kabinet worden toegewezen aan personen uit de kring van het CDA dan aan personen uit de kring van de PvdA", schreef Van Agt. De CDA-fractievoorzitter gaf er verre de voorkeur aan nu reeds een afspraak te maken over de zetel verdeling tussen PvdA, CDA en het mede als belangrijkste D'66. Van Agt voegde daar drei- de burgemeester, dat beeld gend aan toe: "Ik zal mijn stand punt over de zetelverdeling in het kabinet in geen stadium zetelverdeling wil vastleggen. alle ministers een even zwaar de- Hij wil eerst in het overleg over partement krijgen had hij niet aan- programmapunten een vertrou- geroerd. Hierover valt in een later wensbasis tussen de drie betrok- stadium van de formatie met het ken fracties leggen. In een later sta- CDA nog te onderhandelen, dium zal hij dan de departementale Den Uyl: "Eerst wanneer in hoofd indeling en het aantal bewindslie- lijnen overeenstemming wordt be den aansnijden. In samenhang reikt over de departementale inde- daarmee wordt ook de zwaarte van ling en het aantal bewindslieden de departementen bekeken. met alle drie bij de formatie be- Van Agt had in zijn brief alleen ge- trokken fracties, kan met enige sproken over een gelijk aantal mi- vrucht over de zetelverdeling wor- nisters voor CDA en PvdA. Dat niet den gesproken". AMSTERDAM - "Men vindt Amsterdam nog altijd mooi en gezellig maar onveiligvies en lastig, een cultureel centrum van Europees n maar wispelturig, eigenwijs en arrogant. Ik taak van het gemeentebestuur en met name v te verbeteren" Dit zei gistermiddag de nieuwe burgemeester van Amsterdam, Wim Polak (op de foto met links zijn voorganger Samkalden) ter gelegenheid van zijn van de formatie verlaten' installatie. De bijeenkomst werd bijgewoond door minister De Gaay Fort- per kerende post heeft formateur staatssecretaris DKEGoede, de commissaris van de koningin in Den Uyl daarop Van Agt laten we de burgemeesters van de andere drie grote steden. ten. dat hij zich niet nu al op de Binnenlandse Zaken, werd in zijn nieuwe functie geïnstalleerd door loco-burgemeester A. Verheij. De nieuwe burgemeester verklaarde zijn installatie te voelen als een soort thuiskomst. Deze thuiskomst betekende voor hem ook: terug bij de lagere bestuurszorg bezig Opgelost ner Marcel K. maandagavond ir Wanssum de evenoude Gerrie TT*T-. LituunujiusL. lyczeinuisKuiiisL ueLeKernie vooT nem h^Aft tfictornar-M opn vniLrffcr*» hp overheid, het bestuur dat zich met alle terreinen kentenis afgelegd Het is nol niet houd' e" 9ee" eenz'Jdige belangenbehartiging is. net oesiuur uuic, cmi nei „r aiLt-JIi ir smir r. Jfoi dichtst bij de burgers met al hun zorgen staat en alleen daarom al onze bekend of Marcel K. ook te maken volledigeJinzet w»ard IS, aidus Polak Hij achtte het onder meer zijn taak heeft met de dood van de zeventien- de COdrdi?iator en de stimulator in het gemeentebestuur te zijn en de man die verbindingen legt waar die misschien te los dreigen te worden. Hij "or no "tton .o. 5e[00yde daf hij ernaar zal streven te helpen van het gemeentebestuur een goed en plezierig werkend team te maken. kilometers verderop gelegen Vier lingsbeek. Haar lijk werd maan dagmorgen bij de vuilnisstort plaats in Wanroy gevonden. "We hebben nog geen link met Wanroy kunnen leggen", aldus een rechercheur van het district Roer mond. "Al gaat het onderzoek wel verder in die richting. Maar de zaak ligt zo gevoelig dat we tijdens de verhoren nog niet eens over Riekie Bartels hebben gesproken". In zijn bekentenis gaf Marcel, die werkte in een restaurant dat vlakbij het huis van Gerrie ligt, deze ver klaring voor zijn daad: "Ik gaf veel om Gerrie, maar zij wilde niet lan ger met me omgaan. Dat liet ze me maandagavond toen ze bij me kwam duidelijk weten. Ik had geen enkele vat meer op haar. Plotseling greep ik haar van achteren beet en wurgde ik haar". Marcel pleegde zijn daad op zijn huurkamer, op ruim honderd me ter afstand van Gerries ouderlijk huis Het tijdstip van de moord moet volgens de politie liggen tus sen tien en twaalf uur 's avonds. Eén van de veertien bij het onder zoek betrokken rechercheurs: "Na zijn daad heeft hij urenlang bij het levenloze lichaam van Gerrie geze ten. Volgens zijn eigen verhaal was hij volkomen radeloos. Vervolgens is hij naar mogelijkheden gaan zoe ken om zijn daad te verdoezelen. Hij besloot toen een aanranding te ensceneren. Hij heeft gedeeltelijk haar jurk losgemaakt, haar de trap afgesjouwd en haar buiten, vlak naast de achterdeur, neergelegd. Daarna is hij naar bed gegaan". Gerrie werd op die plek de vol gende morgen omstreeks zes uur gevonden door een man die naar zijn werk ging. Omdat de politie al snel wist dat Gerrie 's avonds naar Marcel was gegaan kreeg hij dins dagmorgen al vroeg bezoek van de recherche. VOETBAL - Acht van de 58 be taalde clubs in West-Duitsland lo pen de kans voor het komende sei zoen geen licentie meer te krijgen. De beslissing tot deze sanering werd door de Duitse voetbalbond uit economische overwegingen ge nomen. Onder de acht zit ook Wer- der Bremen. Onafhankelijk van schuldvraag SCHIPHOL (SP) - Hoewel de schuldvraag van de vliegramp op Tenerife nog steeds niet offi cieel is beantwoord, is de KLM dezer dagen begonnen met de afwikkeling van de schadeloos stelling aan de nabestaanden van de slachtoffers. Aan een aantal nabestaanden zijn reeds bedragen overge maakt. De KLM wil de grootte van de bedragen niet noemen, omdat zij dat niet correct acht tegenover de desbetreffende personen. In elk geval heeft de KLM nog ruimere maatstaven gehand haafd, dan indertijd al werd toegezegd. De grootte van het bedrag is afhankelijk van ieders individuele omstandigheden. "De afhandeling van deze fina nciële zaken heeft niets te ma ken met de schuldvraag", aldus een woordvoerder van de KLM. Het definitieve antwoord op de schuldvraag wordt overigens niet verwacht voor de herfst van dit jaar. Dan pas wordt het offi ciële onderzoekrapport ver wacht met conclusies van de Spaanse luchtvaartautoriteiten. De KLM heeft echter niet zo lang willen wachten met het uitbetalen aan de nabestaan den. De ramp op Tenerife. waarbij op zondag 27 maart van dit jaar een Boeing 747 van de KLM en een Boeing 747 van Pan Am frontaal met elkaar in botsing kwamen, vergde 582 slachtof fers. Onder hen waren 235 Ne derlanders, die op weg waren naar hun vakantie op de Canari- sche eilanden. Eind april werd het onderzoek van de "zwarte dozen" uit de twee jumbojets in Amerika vol tooid. Deze gegevens werden rechtstreeks naar de Spaanse autoriteiten gestuurd. Ook de Rijksluchtvaartdienst en de Amerikaanse luchtvaartautori teiten, die een eigen onderzoek verrichten, stuurden hun gege vens rechtstreeks naar Spanje. In het onderzoekrapport van de Nederlandse Rijksluchtvaart dienst staan geen conclusies, maar alleen een opsomming van feiten. Als men in Nederland het offi ciële eindrapport van de Spaanse autoriteiten heeft ont vangen, zal de Nederlandse Raad voor de luchtvaart een openbare zitting houden, waarna een officiële Neder landse uitspraak volgt over de schuld. Dat de behandeling van dit soort zaken lang kan duren blijkt onder meer uit de vlie gramp met een Douglas DC 8 van Martinair, waarbij op Sri Lanka (het vroegere Ceylon) 192 inzittenden omkwamen. Pas bijna tweeëneenhalf jaar la ter, in mei 1977, kwam de Raad voor de luchtvaart tot de uit spraak dat een navigatiefout de oorzaak van de vliegramp •mogst zijn geweest. DEN HAAG (SP) - PvdA en WD hebben een hartstochtelijk beroep gedaan op het CDA om de wet waarbij de autokeuringen verplicht worden te steunen. De indieners van deze initiatiefwet - het PvdA-Kamerlid Van der Doef en het WD-Kamerlid De Beer - menen dat deze steun van het CDA van belang is voor de verkeersvei ligheid, het milieu en de volksge zondheid. „Het zou iedere twijfel over het nut van de wet wegnemen", zei Van der Doef tegen CDA-woordvoerder Schakel. Hij constateerde daarbij dat de oorspronkelijke kloof tussen aan de ene kant het CDA en de an dere PvdA en WD vrijwel gedicht Van der Doef: „Het enige geschil punt is nog de vraag of garages ook mogen keuren als geen grote on derhoudsbeurt wordt gegeven. De rest is opgelost". Daarnaast zou het CDA echter nog graag zien dat de zogeheten rem- mentestbank voor garages ver plicht wordt. Het bezwaar daarte gen is dat voor kleine garages de aanschafkosten die worden ge schat op 15 000 gulden te hoog zijn. Daarnaast twijfelen Van der Doef en De Beer aan het nut van deze testbank omdat het geen aanwij zing oplevert voor de staat verkeren. ADVERTENTIE VALKENBURG - Bij het vij fentwintig jarig bestaan van het Sprookjesbos in Valkenburg is gis termiddag een uitvoering gegeven liet sprookje Hans en Grietje. De toeschouwertjes mochten na af loop het ,fhiisje van snoep" kaal Omgekomen gegijzelde gecremeerd ARNHEM (ANP) - Na een korte en sobere plechtigheid in de aula van het crematorium bij de begraaf plaats Moscowa in Arnhem, is gis termiddag het stoffelijk overschot gecremeerd van de heer M. van Baarsel (40) uit het Betuwse Eist. De heer Van Baarsel was één van de twee omgekomen gegijzelden van de gekaapte trein in Drente. De rouwplechtigheid in Arnhem werd naast tal van ex-gijzelaars, familieleden en belangstellenden, ook bijgewoond door minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat en de Gelderse commissaris der Koningin, mr. W. J. Geertsema. voor voeten die vrolijk verder moeten uitsluitend bij apotheker e WILLEMSTAD (SP) - De Neder landse Antillen staan voor een grote krachtproef. In de aanloopperiode naar de vol ledige onafhankelijkheid moeten Curacao, Aruba, Bonaire, St.- Maarten, Saba en St.-Eustasius de broze eenheid proberen te bewa- De verkiezingen voor de Staten die vrijdag 17 juni worden gehouden zijn daarom voor de toekomst van de Antillen van groot gewicht. Als de afscheidingsbeweging van Aruba nog meer grond onder de voeten krijgt en op Curacao de par tij, die vindt dat elk eiland zijn gang moet kunnen gaan wint, ziet het er voor de Nederlandse Antillen som ber uit. In eenheid ligt de kracht van het „laatste stukje Nederland onder de tropenzon". Los van elkaar hebben de eilanden nauwelijks overle vingskansen. Met z'n zessen kun nen ze zich al maar net bedruipen. Afsplitsing van het welvarende Aruba zou de doodsteek beteke- De eilanden hebben elkaar - on danks de soms diepgaande ver schillen in ras, taal en mentaliteit - hard nodig om het economisch fundament te verstevigen. En hoe valt anders dan gezamenlijk een behoorlijk stelsel van sociale, me dische en culturele voorzieningen op te bouwen? Nederland is nog al tijd het enige bindmiddel voor de zes Antillen. Saamhorigheidsge voel ontbreekt. De banden van elk eiland met „Holland" zijn veel ster ker dan de banden tussen de eilan den onderling. Zo overheerst over Curacao en Aruba de gedachte dat niet zij, maar Nederland verant woordelijk is voor de ontwikkeling van de achtergebleven eilanden. Vooral Curacao en Aruba - de twee belangrijkste eilanden van de An tillen - kunnen het bar slecht met elkaar vinden. Vlak bij het Aru baanse vliegveld staat op een muur geklodderd: „Heil to Curacao". Het geeft de stemming goed weer. Gekoeieneer De Arubanen zijn er rotsvast van overtuigd dat ze „gekoeieneerd" worden door Curacao, van oudsher het bestuurscentrum van de Antil len. De algemene klacht die in alle toonaarden wordt gezongen is dat Aruba te weinig armslag krijgt van Willemstad Het steekt de Aruba nen dan ook geweldig dat Curacao een meerderheid heeft in de Staten (12 van de 22 zetels), zodat ze in theorie alles naar haar hand kan zetten. Deze grief is des te groter nu Aruba de laatste jaren relatief meer bijdraagt aan 's lands schatkist dan Curacao, dat momenteel - nu de olie minder stroomt en de toeristen wegblijven - midden in een eco nomische inzinking zit. De Arubaanse wens om ..los van Curacao" te komen is al oud. Maar* de Nederlandse aandrang op de Antillen om eens over de onafhan kelijkheid te gaan nadenken heeft als een katalisator gewerkt. De oorzaken van de Arubaanse af- scheidingsdrang zitten diep. Het heeft niet alleen te maken met con currerende economische belangen. Ook de kleurverschillen tussen het overwegend „zwarte" Curacao en het grotendeels „blanke" Aruba spelen een grote rol. De grieven worden cfoor de MEP van Betico Croes handig uitgebuit om een „status aparte" van Aruba op te eisen. Tot nu toe heeft hij daarmee veel succes geboekt. Sinds de statenverkiezingen van 1973 is de MEP de grootste partij op Aruba. Nog in maart van dit jaar sprak 57 procent van de Arubanen zich tijdens een door de MEP geor ganiseerd referendum uit voor af splitsing van Curacao. De Antilliaanse regering verzet zich krachtig tegen het Arubaanse on afhankelijkheidsstreven. Premier Evertsz wordt daarbij krachtig ge steund door Den Haag. Zowel pre mier Den Uyl als minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) hebben herhaaldelijk laten weten dat ver splintering van de Antillen heilloos is. Nederland hanteert tegenover Aruba het dreigement om de ont wikkelingshulp stop te zetten als een stok achter de deur. Vertrouwensvotum Maar Croes heeft zijn ideaal nog steeds niet opgegeven. Kopstuk ken van de MEP hebben al aange kondigd dat dit de laatste Antil liaanse verkiezingen zijn waaraan Aruba meedoet. Tussen nu en 1981 zou Aruba de onafhankelijkheid uitroepen, waarna slechts op mili tair diplomatiek en economisch terrein met de andere eilanden sa mengewerkt zal worden. Het enige waar Croes volgens politieke waar nemers op Aruba nog wacht is een overweldigend vertrouwensvotum bij de verkiezingen. De MEP-leider is niet meer zo zeker van zijn zaak. Steeds meer Aruba nen beginnen in te zien dat de onaf hankelijkheid wel eens ten koste van de welvaart zou kunnen gaan. Van dit kenterend getij profiteert een nieuwe Arubaanse partij, de RUBA, die geen onafhankelijk heid. maar een grotere zelfstandig heid voor Aruba in het vaandel heeft geschreven. Hun verkiezings leus is dan ook: „Een zekere toe komst voor Aruba". De meeste partijen op Curacao - zoals de NVP van premier Evertsz en de Democratische Partij van oud-minister Rozendal - willen ook de Antilliaanse eenheidsstaat om zetten in een federatie van zes ei landen. Alleen de Frente Obrero - het „zwarte" arbeidersfront dat na de mei-onlusten van 1969 is opge richt - vindt dat Aruba zijn gang maar moet gaan. Don Martina, het „brein" van Frentg; „We zullen de wens van Aruba om zelfstandig te worden zeker niet in de weg staan, de Cura- net zo over. Maar leidende kringen op Curacao raken er steeds meer van overtuigd dat afscheiding van Aruba een re gelrechte ramp zou betekenen. Want bij een scheur in de Antil liaanse eenheid blijft het niet. Ook op Bonaire wordt steen en been ge klaagd over de overheersing van Curacao. In Willemstad wordt ver wacht dat - zodra Aruba de onaf hankelijkheid uitroept - Bonaire zal volgen. Er is in Kralendijk al een commissie aan het werk die af scheiding van Curacao bestudeert. AMSTERDAM Concertgebouw: Kleine zaal: 18 juni, 20.15 uur, 15e en Spaanse muziek; 19 juni, 20.15 uur, Paco Pena, gitaar en zangers; 22 juni, 12.30 uur, lunchconcert; 22 juni, 20.15 uur, Dorothy Dorow, sopraan en instrumentaal ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw. Stadsschouwburg: 17 juni, 20.15 uur. New York Shakespeare Festi val; 18juni, 19.30 uur, Ned. Operastichting met "Axel"; 19 juni, 20.15 uur, The Joyce Trisier Danscompany, New York; 20 t/m 22 juni, 20.15 uur, Ned. Dans Theater; 23 juni, 20.15 uur, Nationaal Ballet. Frascati: 17 t/m 23 juni (beh. 20 juni), 20.15 uur, funhouse "After Eight". Nieuwe de la Mar: 17 en 18 juni, 20.15 uur, "Hou jij nou van mij, of ik van jou?", blijspel met Luc Lutz en Simone Rooskens; 21, 22 en 23 juni, 20.15 uur, Helen le Clerq Dance Explosion. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 19 juni, 20.15 uur. Ned. Dans Theater; 21 juni, 20.15 uur, Ned. Opera Stichting met "Axel"; 22 juni, 20.15 uur, The Joyce Trisier Dance Company, New York; 23 juni, 20.00 uur, leerlingenuitvoering Mavo voor ballet en muziek. De Doelen; Grote zaal: 18 juni, 9.30 uur, Rotterdamse Muziekschool met een Instrumentenparade; 19 juni, 20.15 uur, concert door het Extended Vocal Techniques Esemble; 20 juni, 20.15 uur, concert door het Radio Philh. Orkest en het Groot Omroepkoor o.l.v. Hans Vonk: 22 juni, 20.15 uur, orgelconcert door Ralph Downes; 23 juni, 21.00 uur, Rot. Philh. Orkest en het Kölner Rundfunk chor. Kleine zaal: 17 en 18 juni, 20.15 uur, poetry international; 20 juni, 20.15 uur, Paco Pena, gitaar en zangers. De Lantaren: 17, 18 en 19 juni, 20.30 uur, het Penta Theater met "Schoppenschijn" en "Uw nederige dienaar"; 22 juni, 20.30 uur, de Stichting Theaterunie met "De knop" van Harry Mulisch, muziek Willem Breuker, regie Lodewijk de Boer. AHOY: 19 juni, 15.00 uur, Festival of Joy, reli-concert. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 19 juni, 20 15 uur, New York Shakes peare Festival "For colored girls"; 20 en 21 juni, 20.15 uur, The Joyce Trisier Dance Company, New York Circustheater: 18 juni, 20.15 uur, Ned. Dans Theater; 19 juni, Ned. Opera Stichting met "II Tabarro"; 22 juni, 19.30 uur Residentie Or kest, m.m.v. Martine Bijl met o.a. het muzikale sprookje Peter en de Wolf, 23 juni, 20.15 uur, Toon Hermans. Congresgebouw: 17,18,20 en 21 juni, 20.15 uur, Internationaal Koor festival; 22 juni, 20.15 uur, Ned. Kamerkorkest speel Mozart. LEIDEN ,r, orgelconcert Joop Brons, r

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7