"We hebben geen hekel aan mannen" Vennep blijft opvang Schiphol- werkers Globetrotter uit Lisse wil nog eens naar China EXPOSITIE "WAD NU" Het amicale is er af voor een stra KATWIJK KRUGT VROUWENCAFÉ: Midzomernachtfeest van Soefi's Katwijk In Noord wijk: PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 16 JUNI 1977 door Herman van Amsterdam KATWIJK - De inbraak bij een ra diozaak aan de Badstraat in Kat wijk, dit weekeinde, is opgelost. Twee Katwijkers, de 21-jarige C. P. en de 25-jarige J. v. D. hebben be kend. De gestolen goederen wer den gevonden in het berghok bij v. D. HAARLEMMERMEER - Tweeduizend in - en uit- stappers tezamen. Dat aan tal reizigers zal de gemeente Haarlemmermeer voor de Schiphollijn moeten voort brengen willen Nieuw Ven nep en Hoofddorp straks hun stations behouden. De gemeente zal dan ook een zodanige bestemming aan de gebieden binnen de in vloedsfeer van de haltes moeten geven, dat het ge bruik van de trein wordt ge stimuleerd. Dat stelt althans minister Wester terp (verkeer en waterstaat) in een schrijven aan de gemeente. Wester terp vindt dat de Haarlemmermeer vijfjaar na voltooiing van de spoor lijn tot het eindpunt Museumplein in Amsterdam die 2000 reizigers moet leveren. Wordt dat aantal niet gehaald dan bestaat de kans dat één van beide stations wordt gesloten. Zijn de voorwaarden van de minis ter dan uitsluitend bedoeld ter be vordering van het openbaar ver voer, voor de gemeente Haarlem mermeer betekenen zij in de prak tijk dat Nieuw Vennep en Hoofd dorp opvangplaatsen voor forens- ende Schipholwerkers moeten blijven. Intussen zijn er ook nog voorwaarden waaraan voldaan moet worden voordat die stations er daadwerkelijk komen. Het "sti muleren van het gebruik van de Schiphollijn door gebruikers rond de haltes te huisvesten is er één van". De andere hebben ermee te maken. De gemeente moet name lijk voor goede fiets-, loop- en auto- verbindingen naar de haltes zor gen. Daarbij spelen de beperkingen van de geluidshinder - niet bouwen in de directe nabijheid van de spoorlijn - een rol. Bij de stations zal voldoende parkeergelegenheid moeten komen. De huidige buson dernemingen zullen deelnemen aan het overleg rond de Schiphol lijn. De minister wil dat bus en trein zo goed mogelijk op elkaar aan gaan sluiten. Dubbelroutes van bus en trein moeten worden voorko- Wethouder Kamper van de Haar lemmermeer heeft enthousiast op de voorwaarden van de minister gereageerd. De gemeente heeft een sterk argument in handen gekre gen om bij het ministerie voor sub sidie aan te kloppen voor de aanleg van rondwegen en fietspaden. Op de laatste vergadering van de ge meenteraad is het voorstel om een zuidelijke rondweg te openen zodra de treinen gaan rijden aangeno men. De totale aanleg van de fiets paden zal 27 miljoen vergen. Dat kan alleen met rijkssubsidie wor den opgebracht. Gedacht wordt aan 80 procent. Kamper gaat hier volgende week met de minister over praten. De haltes in Nieuw Vennep en Hoofddorp zullen worden geopend zodra de Schiphollijn tussen Lei den en Schiphol gaat rijden. Dat moet in 1980 gaan gebeuren. KATWIJK - Katwijk krijgt een vrouwencafé. Een groep van acht vrouwen die daartoe het initiatief heeft genomen, houdt vanavond een open avond. Deze is vanaf acht uur in jongerencentrum 'tMallegat aan de Voorstraat 83. ingang Zuidstraat te Katwijk aan Zee. Tijdens die avond - die toe gankelijk is voor alle vrouwen uit Katwijk en omgeving, maar uit drukkelijk niet voor mannen - praten de aanwezigen over de vorm die het vrouwencafé moet gaan krijgen. In augustus- september zal een begin worden gemaakt met eens per 14 dagen om 20 uur in - vooralsnog - 't Mal- legat. Door Jos v.d. Meer De acht leden van de initiatiefgroep noemen dit "een gelegenheid voor alle vrouwen van welke leef tijd dan ook en uit ieder milieu - en dus ook van alle politieke rich tingen - om buiten het normale rolpatroon om te kunnen praten over wat hen bezighoudt". Onze gesprekspartners: "Het is niet de bedoeling om daar mensen ge kwetst vandaan te laten komen. Er zal niet worden gezegd wat iemand wel of niet goed moet vinden. Het gaat ons om een uit- wisseling van ervaringen. Er kan worden gediscussieerd tussen vrouwen die het al dan niet met elkaar eens zijn". Enige verduidelijkingen. De kreet "buiten het normale rolpatroon om". De Katwijksen zeggen er van: "We hebben gemerkt dat vrouwen zich vaak anders gedra gen in een gemengd gezelschap dan in een groep van alleen vrouwen. Ze durven dan be paalde dingen niet te zeggen, ze voelen zich geremd. Mannen hebben dan ook vaak de neiging om voor hun vrouwen te praten, oplossingen te vinden voor hun problemen. In een vrouwencafé- dat merkten we tijdens ons be zoek aan het café in Leiden - voe len we ons vrijer. We praten dan uit onze eigen ervaringen. Een man heeft die ervaringen niet, dus die valt er buiten als ge sprekspartner. Dat wil overigens niet zeggen dat we een hekel hebben aan mannen. Maar wel is het zo, dat als vrouwen onder el kaar zijn de onderlinge concur rentie wegvalt. Ze hoeven geen aandacht meer te trekken, geen man meer te veroveren, en daar door wordt de sfeer opener om over hun vrouwzijn te praten". FEMINISME Het gesprek zal gaan over zaken "die de vrouwen bezighouden". y Welke zaken zijn dat? De zeven: "Dat kan van alles zijn. De onderwerpen zijn afhankelijk van met welke ideeën de be zoeksters vanavond komen. Maar los van dat zijn er onderwerpen genoeg om over te praten. De man-vrouw relatie in de maat schappij, vrouw en werk, de rol len van getrouwde en onge huwde vrouwen, het huwelijk, vrouwen in de overgang, vrou wen en hun dochters, eenzaam heid We kunnen ons een ge sprek voorstellen over een boek dat we hebben gelezen, we heb ben al gedacht aan een leesclubje dat boeken behandelt die gaan over feminisme, opvoeden, poli tiek en noem maar op." Het blijkt dat de laatste tijd in di verse plaatsen in Nederland vrouwencafés hun poorten heb ben geopend of plannen daartoe worden gemaakt. De dames waarmee wij praten daarover: "De emancipatiebeweging van vrouwen laat duidelijk golven In heel wat door de moderne westerse mens nog nauwe lijks betreden aardse gebie den, is de kans groot dat je er al wel de voetstappen aan treft van de inmiddels ver in de zestig gevorderde Lissese wereldreizigster mevrouw C. A. M. ten Hagen-Verduyn. Een avonturierster, die in haar eentje al ruim twintig jaar frequent op stap is, haar dorst naar kennis van wereldse za ken, volken en zeden, lessend met een ter plekke bestude ren van eeuwenoude cultu ren, gewoonten en woon- en leefomstandigheden. Mongolië Eén van haar privé-vuistregels luidt: „Uit een boek leer je een land niet kennen. Je moet er zélf zijn geweest". Uitgaande van die gedachte, daarbij aangemoedigd door haar man, is ze aan het reizen geslagen. Latijns-Amerika trok ze drie keer door, ze nam een paar keer een uitgebreid kijkje in Rusland en Buiten-Mongolië, in een groot deel van Azië en Afrika keek ze rond en voor het uitbreken van de culturele revolutie reisde ze dwars door China, vooral geïnteresseerd in het doen en laten van de vrouw in de Chinese samenleving. En steeds voerde ze in haar ba gage een klein schrift mee. De rechter bladzijden blanco, de linker door haar beschreven met informatie die ze voor haar vertrek opdiepte uit reisgidsen en boeken. Eenmaal in den vreemde con troleert ze of die informatie overeenstemt met de werke lijkheid. Vindt ze van niet, dan worden daar in het schrift, op de blanco gedeel ten, de nodige kanttekenin gen bijgeplaatst. Gevaarlijk Of dat nu betrekking heeft op pietepeuterige zaken (in te genstelling tot wat in de reis gids stond vermeld mocht ze wel degelijk de Chinese grens over met een balpoint tussen haar spullen) of als omvat tender problemen zoals de al dan niet vermeende aantas ting van de rechten van de mens in het geding zijn. Zo reist ze rond, de vinger aan de aardse pols. Ze zegt: „Ze vragen me wel eens of dat niet gevaarlijk is, zo'n vrouw alleen op reis. Ik vind van niet. Als je maar goed op jezelf past. En weet watje wil. "Natuurlijk gaat niet altijd al les van een leien dakje. Ik herinner me Peru. Het was al avond. Op een klein peron- netje wachtte ik al een paar uur op een trein die maar niet komen wou. Rondom mij verzamelden zich steeds meer dorpelingen, die het blijkbaar op mijn bagage hadden gemunt. Een koppensneller in Noord Borneo. De Lissese maakte zelf de foto. de benen geklemd, bang dat ze 'm zouden weggritsen. Op zo'n moment sta je dood sangsten uit. Denk je, waar ben ik aan begonnen. Gelukkig is die trein nog komen opdagen. "In reizen wordt je vanzelf ge haaid. Mits je niet al te kies keurig bent. Je kunt nu een maal niet overal op een zacht bed en een vorstelijke maal tijd rekenen. Zo was ik vorig jaar november op Noord-Borneo. In een ge bied waar nog nooit een blanke een stap had gezet. Ik raakte verzeild tussen kop pensnellers. Die boden me een slaapplaats aan. Dan weiger ik niet, ook al ont dekte ik vlakbij mijn slaap plaats een stuk of wat al onder het stof zittende gesnelde koppen. Als je zo graag door de wereld wilt trekken, moet je zulke dingen nemen als ze zijn- In bepaalde streken heb ik mij vaak als een dier in Artis ge voeld. De mensen komen je bekijken, bevoelen je". In Andes "Op zich niet eens zo vreemd, want af en toe moetje wel een erg vreemde indruk op ze hebben gemaakt. Want wie haalt het in zijn hoofd om in Bolivia, hoog in de Andes een gevaarlijke tocht te onder nemen louter en alleen om op zoek te gaan naar een zeld zame plant waarover je wel eens iets hebt gelezen. Aan de andere kant zeg ik, als je er tóch bent, benut dan je tijd zoveel mogelijk. Rustig va- kantiehouden is er voor mij dan nooit bij. Daarom zal ik ook nooit iemand vragen mee op reis te gaón. Want het is ongeloofelijk wat ik afsjouw op een dag. Dat zou ik een ander niet graag aan doen". Hoewel ze nu wat minder lang van huis gaat blijft de, 67- jarige, die ook bergen werk verzet voor het bejaarden- werk in Lisse, reizen. Ze wil nog een keer dwars door China en op haar verlanglijs- tje staan ook nog Saoedi- Arabië, wat staten in Midden-Amerika en een stukje Midden-Oosten. Bertus Staffeleu: „Minuut later ijskoud weer een rotzooitje de Bertus Staffeleu, ruim in de manchester werkbroek t zijn overhemd het liefst werklustig tot over de spierballen opgerold, be hoort tot het sneluitdunnende gilde van straatvegers dat zich zonder al te veel morren dag na dag wee een vaak ondankbaar karwei. Of zoals de 57-jarige het zelf uitdrukt: ,JJog geen minuut nadat je je hielen hebt gelicht presteren ze het ijskoud om er weer een rotzooitje van te maken". Hij voegt daar echter als verzachtende omstan digheid direct aan toe: ,JHet is je vak. Je wordt, er voor betaald. Het heeft geen zin om grote knopen te laten vallen. Daar heb je alleen jezelf maar mee. Per slot van rekening heb je maar één rikketik". Voor een dergelijk standvastig veegbeleid is Sas- senheimer Staffeleu door het gemeentebestuur in het zonnetje gezet, met als directe aanleiding het feit dat hij er nu precies 25 jaar als straat veger op heeft zitten. Een voor de hand liggende vraag aan de immer goedgemutste reinigingsambtenaar: hoe ver loopt het contact met de burgerij nu in vergelij king met vroeger? Staffeleu: ,Jdet amicale is er af. Vroeger kwamen de mensen vaak met een kop koffie voor je aan zettenZomaarzonder datje er om vroeg. Dat is nu zo goed als over. Hou me ten goede, ik staar me er echt niet blind op. Ik weet dat de koffie tegenwoordig duur is. Maar het gaat om het gebaar. Dat mis ik nu. Het geeft niet, ik za'l er geen streep minder om vegen. Maar leuk is anders", concludeert de jubilaris. zien. De eerste was er rond de eeuwwisseling. Het stemrecht werd bepleit en verkregen en toen dachten de vrouwen dat ze waren geëmancipeerd. Maar na jaren ontdekten ze dat dat nog lang niet zo was. Op dat moment begon de Tweede Wereldoorlog en na die oorlog werd de vrouw de eerste jaren door het indus triële systeem - via reclame voor situaties waarin vrouwen netjes in hun gezinnetje vertoefden - op haar huishoudelijke plaats ge drukt. Daarover ontstond lang zaam maar zeker weer onvrede en die komt nu naar boven. Eén van de gevolgen daarvan is de oprich ting van vrouwencafé's." MANNEN In een persbulletin dat het "Vrou wencafé Katwijk in oprichting" heeft uitgegeven, geeft het ant woorden op vier vragen waarvan het veronderstelt, dat ze bij de mensen zullen leven over zo'n ca fé. De eerste vraag - Moeten vrouwen zo nodig gelijk worden aan mannen?" - is meteen al van indringend kaliber en het ant woord al niet minder "Nee! Dat kan trouwens niet. We willen wel gelijkwaardig worden en zo wor den we nog lang niet altijd be handeld". Na een ontkennend antwoord op de angstige vraag of waar vrouwen bij elkaar zijn, niet alleen maar wordt geroddeld en gepraat over wasmiddelen en dergelijke, volgt degene die onze mannelijke lezers waarschijnlijk als "hamvraag" zullen betitelen: 'Waarom worden mannen niet in het café toegelaten?" De dames daarop: "Mannen heb ben zich al zo lang apart opge steld. We kregen wel eens de ind ruk dat ze ons niet belangrijk ge noeg vonden om zich te beraden over hun verhouding tot ons- vrouwen. Nu hebben wij er be hoefte aan om zaken, die ons als groep raken, met elkaar te be spreken. Van daaruit keren we trouwens graag weer terug tot het samenleven van mannen en De laatste vraag is bestemd voor de aspirant-bezoeksters van het nieuwe Katwijkse café: 'Wordt zo'n vrouwencafé niet een clubje van jonge, getrouwde, keu rige dames die - omdat dat nu eenmaal mode is aan vrouwe nemancipatie willen meedoen Bet bulletin: "We hopen van harte van niet. De praktijk van andere vrouwencafé's is gelukkig an ders. Er waren daar jonge en ou de, geletterde en minder- geletterde, getrouwde en onge huwde vrouwen." k Zeven van de acht dames van het "Vrouwencafé Katwijk in oprichtingv.l.n.r. Aat van Duyn (52), Barrie Boelhouwer (29), Ank Verschaik (33), Nelly Vos (30), Elly Verheul (31), Irene Lacourt (32) en Riet Verjaal (29) Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Twaalf uur durend festijn in tempel KATWIJK - De internationale Soefi-beweging in Katwijk viert komend weekeinde de "Droom van MidzomernachtDit "festijn van de langste dagen" duurt van zater dagavond van half tien tot zondag morgen 19junihalftien.Hetisinde tempel van de Soefi-beweging aan de Sportlaan in Katwijk aan Zee. "De symboliek achter het pro gramma suggereert het essentiele van creatieve ervaringen in het le ven: muziek, zang, dans, grappen, allegorische verhalen, toneel aldus meldt het programma over de activiteiten die in de tempel gaan plaatsvinden. Het programma ziet er als volgt uit: van 21.30 tot 23.30 uur een avond concert met het Leids Kamerkoor en het Barok Ensemble; van 24 tot 01 uur toneel met grappen van Moela Nasroedding; van 1.30 tot 2.15 is er een dansuitvoering bij het lezen en zingen van de lofzangen van Homerus; daarna is er tot 4 uur pauze met daarin een bal masqué; van 4.45 tot 5.15 uur lezen uit de werken van Multatuli; van 5.15 tot 7.30 uur vervolgens is er een mor genconcert met melodiën voor zon sopgang door de citerspeler Ustad Jamal-ud-din-Bharatiya; daarna is er van 8 tot 9 uur gelegenheid tot zwemmen en aansluitend pen ont bijt. Inlichtingen over deze viering van het Midzomernachtfeest zijn te verkrijgen via de telefoonnummers 13367 en 16742 te Katwijk. Bezoe kers worden verzocht in fantasie kostuum te verschijnen. KATWIJK - De leden van het Katwijkse mannenkoor "de Noordzeezangers" blijven de ko mende maanden in het dorp langs de deuren komen voor het ophalen van oud papier en gebruikte accu's. Ter gelegenheid van het 1-jarig be staan van het koor zal het de bewo ners van het Rotterdamsch Zee hospitium een dagje-uit per Triton-rondvaartboot aanbieden. Dat gebeurt in september. Deze week werd aan de bewoners van de Dr. mr. W. v. d. Berghstich- ting uit Noordwijk een dergelijke boottocht aangeboden. NOORDWIJK - Burgemeester Bonnike zal morgenavond de tentoonstelling „Wad Nu" in de Hervormde Kapel aan de Noordwijkse Hoofdstraat ope nen. Deze expositie, georgani seerd door de Culturele Commis sie geeft met foto's, kaarten en een diaserie een overzicht van de Waddenproblematiek. Dit deel van de tentoonstelling was ge heel verzorgd door dé Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee uit Harlingen. Verder zal aan „Wad Nu" worden mee gewerkt door de vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk die een stand gaat in richten over het kustgebied en de duinen van Noordwijk. Ook zal deze vereniging door een dio rama van het duingebied voor komende planten en vogels laten zien wat de gemeente rijk is aan fauna en flora. Ook Staatsbosbeheer is op de ten toonstelling aanwezig, en wel door medewerking bij de aankle ding van „Wad Nu" en een stand met informatie over de boswach- terij Noordwijk. Verder zijn de Nederlandse Ver eniging tot bescherming van vo gels, het Wereld Natuur Fonds, het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie en de Stich ting Vogelasiel Noordwijk aan wezig op de tentoonstelling, die van 18 juni tot en met 3 juli is geopend, dagelijks van twee tot vijf en 's ayonds van zeven tot ne gen uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4