PvdA-raadsleden en bestuur boos op 2 wethouders Bewoners in actie tegen hoge gas- en lichtrekening B en W: beton' centrale toch aan Morsweg Een andere plek niet te vinden Ruim 3000 Leidenaars zoeken naar woning DONDERDAG 16 JUNI 1977 LEIDEN LEIDEN - Enkele tientallen bewo ners van gerenoveerde woningen in het Haagwegkwartier hebben een actiecomité gevormd met het doel gezamenlijk bezwaren aan te teke nen tegen de hoge gas- en elektrci- teitsrekeningen die het Energiebe drijf Rijnland hen heeft gestuurd. Het gaat daarbij om rekeningen die op lopen tot negenhonderd gulden. Een verzoek aan Rijnland tot ge spreide betaling is in een eerste overleg afgewezen. Betrokkenen hebben inmiddels besloten toch tot gespreide betaling over te gaan en niet meer dan driehonderd gulden in eens over te maken. De staf van het clubhuis Westerkwartier, die de problemen signaleerde en een buurtvergadering organiseerde, heeft inmiddels in een brief aan de wijkcomité's en buurt- en clubhui zen elders in de stad, om onder steuning van de actie gevraagd. Kern Kern van het probleem is het sys teem van schattingen Rijnland bij het samenstellen de rekeningen gebruik maakt. Een jaar is daartoe in zes perioden ver deeld. Steeds wordt het verbruik in de ene periode (twee maanden) vastgesteld aan de hand van een kaartje dat de verbruiker zelf moet invullen. In dat geval wordt dus nooit meer of minder betaald dan werkelijk nodig is. In de volgende periode echter wordt het verbruik geschat en dat gebeurt dan aan de hand van de eerder ingestuurde ge gevens. De derde periode moet weer een kaartje worden ingevuld. Vaker In het verleden zijn al vaker klach ten geuit, omdat het systeem te weinig garanties zou bieden om vertekeningen en daardoor te hoge of te lage rekeningen die later moe ten worden vereffend, te voorko- Bij de bij renovatie betrokken wo ningen doen zich extra problemen voor. In eerste instantie al omdat de bewoners van een gerenoveerde woning, moeten hoger energieverbruik en dus ho gere kosten. Dat komt omdat in veel gevallen voor de renovatie niet gestookt werd met centrale ver warming en daarna wel, hetgeen onvermijdelijk een hoger verbruik met zich meebrengt. Daarnaast is het voor Rijnland ook niet mogelijk om het verbruik te schatten op basis van ingestuurde waarvan de hoogte niet kan worden, omdat het verbruik in de nieuwe woning veelal moeilijk te voorspellen is. gegevens, simpelweg omdat die gegevens er voor de nieuwe woning nog niet zijn. In de praktijk stuurt Rijnland dan in de eerste periode een rekening, voor alleen de vaste lasten en niet de verbruikskosten. Jj-j knoei Deze kosten worden in de tweede periode in rekening gebracht en dat betekent dat bewoners in één keer een fiks bedrag moeten betalen. derd gulden opleveren en soms nog wel van meer. Gezinnen met lagere inkomens, die bij het betrekken van een gerenoveerde woning doorgaans veel extra kosten ma ken, die niet allemaal worden ver goed, komen door de rekeningen van Rijnland nog meer in de knoei te zitten. Vandaar de actie, met als uitgangspunt twee eisen: kans op gespreide betaling en afschaffen van de methode van schatten. Wethouder Van Aken van econo mische zaken en tevens voorzitter van het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland zegt: "Dat schattingen problemen geven is mij bekend. Dat die problemen zulke extreme vormen aannemen als deze, wist ik niet. Ik heb van deze actie nog niets gehoord. Zodra ik meer weet zal ik de zaak zeker uit zoeken". Wordt een behandeling zoals hier boven geschetst toegepast, dan kan dat rekeningen van zes, zevenhon Overleg één en ander van de actie óf. Hij zegt: "Er is door onze medewerkers overleg gevoerd met het comité. Op de eis van gespreide betaling kon den wij niet ingaan, omdat dat enorme moeilijkheden op onze administratie zou geven. Vanmor gen hebben we de kwestie bespro ken. We zijn in principe bereid om door de bewoners van gereno veerde woningen een eenmalige regeling te treffen. Hoe dat precies zal gaan weet ik nog niet. We zullen daar nog overleg over gaan a met het comité". Brooshooft stelde voorts dat bin nen Rijnland al gestudeerd wordt op de mogelijkheden om maande lijks een vaste vergoeding voor energieverbruik in te stellen en aan het einde van een jaar indien nodig het bedrag bij te sturen. Op een dergelijke regeling, die in veel ge meenten in Nederland, waaronder Amsterdam wordt toegepast, was door het actiecomité aangedron gen. "Vergoedingen Rijnland ongedaan maken" LEIDEN - Vanuit de gemeenteraadsfracties van de PvdA en de PPR/D'66-combinatie zal geprobeerd worden het stelsel van toelagen en presentiegelden dat de algemene raad van het Energiebedrijf Rijnland afgelopen maandag instelde ongedaan te maken. Gisteravond tijdens een gezamenlijke fractievergadering van PvdA en PPR/D'66 luchtten vele raadsleden en bestuursleden hun woede op de wethouders Van Dam en Van Aken die als enige Leidse vertegenwoor digers bij het streekenergiebedrijf vóór de regeling stemden. De regeling die afgelopen maardag na heftige discussies in de algemene raad met ruime meerderheid werd aangenomen houdt het volgende in. Leden van de algemene raad van het streekenergiebedrijf krijgen per vergadering een vergoeding van 143 gulden en een onkostenvergoeding. De voorzitter van het college van beheer (momenteel de Leidse wethou der Van Aken) krijgt een toelage van bijna 10.000 gulden per jaar. Voor de overige collegeleden (onder wie wethouder Van Dam en het raadslid Beijen) is er een toelage van bijna 7500 gulden per jaar. De Leidse vertegenwoordigers bij het streekenergiebedrijf (behalve beide benoemde wethouders) toonden zich tegen het vergoedingenstelsel omdat daarmee sprake zou zijn van dubbele betaling: men ontvangt als raadslid, wethouder of burgemeester een jaarlijkse vergoeding voor het werk dat men voor de gemeente doet waaronder ook de vergaderingen van het streekenergiebedrijf vallen. Deze hoeven dus niet apart betaald te worden. Verklaring Het bestuur van de PvdA-Leiden heeft een verklaring uitgegeven waarin de "teleurstelling" wordt uitgesproken over het optreden van de twee PvdA-wethouders. Omdat raadsleden en wethouders recht hebben op een redelijke vergoeding voor hun werkzaamheden is er een stelsel van vaste vergoedingen gekomen in plaats van presentiegelden, zo stelt het bestuur. "Nu dat stelsel er is mag het niet meer ondermijnd worden door toeken ning van dit soort extra toelagen en presentiegelden". Het PvdA-bestuur doet een dringend beroep op de fractie om het "onge lukkige" besluit ongedaan te maken. Fel werd gisteravond in de gezamenlijke fractievergadering Van Aken aangevallen. Deze had volgens een aantal raadsleden in het vooroverleg toegezegd als voorzitter van de algemene raad het voorstel terug te nemen zodra er principiële bezwaren op tafel zouden komen. Mentzij en Van Baaren namen het Van Aken "zeer kwalijk" dat hij deze toezegging niet gestand heeft gedaan. Van Baaren viel woedend uit niet nog eens op een toezegging van de wethouder te vertrouwen: "Dit zal me geen tweede maal gebeuren!" Taakuitbreiding Van Aken verdedigde zich dat hij vanuit de algemene raad een voorstel had verwacht om het voorstel terug te nemen. Hij vond voor de kleinere regiogemeenten het werk in het streekenergiebedrijf een duidelijke taak uitbreiding die gehonoreerd moet worden. Marie-Anne Koning vroeg zich daarop af waarom Van Aken tijdens een van de schorsingen niet naar de raadsleden was toegekomen om over hét eventuele terugnemen van het voorstel te overleggen. Laurens Beijen (PPR/D'66), die ook zitting heeft in het college van beheer, merkte op dat hij tijdens de schorsing in het college het voorstel had gedaan om de zaak terug te nemen, maar dat hij geen gehoor had gevonden. Tenslotte merkte Mentzij op dat hij in tweede instantie duidelijk had gevraagd het voorstel terug te nemen. Over het argument dat de vergoedingen vooral dienstig waren voor de vertegenwoordigers van de kleine gemeenten werden ook nog enige harde noten gekraakt. Opgemerkt werd onder andere dat met uitzondering van Leiderdorp en Oegstgeest de kleine gemeenten allemaal vertegenwoor digd worden door burgemeesters of wethouders. Van Dam verdedigde het voorstel door erop te wijzen dat voor de part-time wethouders of raadsle den kan gelden: "tijd id geld". PvdA-bestuurslid Jos Kessen repliceerde dat als part-time wethouders en raadsleden te weinig verdienen een betere vergoeding niet op deze manier geregeld moet worden. Van Baaren merkte nog op dat tijdens de voorbe spreking het argument van de kleine gemeentes in het geheel niet naar voren was gekomen, dat was pas tijdens de vergadering gebeurd. Voorbespreking Het PvdA-raadslid Van der Horst viel woedend uit dat in de voorbespre king de discussie gestopt was op het moment dat Va Aken duidelijk had gemaakt het voorstel terug te zullen nemen. Hij merkte op daarvoor al geprobeerd te hebben Van Aken duidelijk te maken dat het een "politiek hoogst onverstandig voorstel" was dat socialisten niet konden verdedi gen. "Het heeft de partij aanzienlijk geschaad", zei hij. "Om nog iets te redden", stelde hij voor dat in de gemeenteraad bepaald wordt dat dergelijke neve ninkomsten afgetrokken worden van de jaarlijkse vergoeding die raadsle den ontvangen. Hij zal dit amandement indienen bij de behandeling van het voorstel in de Leidse gemeenteraad. Op voorstel van Leo Meijer (PvdA), die opmepkte dat hij als fractievoorzit ter de zaak "te licht ingeschat" had, werd een commissie samengesteld die zou moeten onderzoeken wat alsnog gedaan zou kunnen worden "om de zaak onschadelijk te maken". In de commissie, die voor de behandeling in de gemeenteraad een voorstel gereed moet hebben, zullen naast Leo Meijer zitting hebben een bestuurslid van de PvdA, een van de twee genoemde wethouders en iemand van de PPR/D'66-combinatie. LEIDEN - Het college van B en W stuurt duidelijk aan op de vestiging van een beton- mortelcentrale op het ter rein naast de firma Wernink aan de Mors weg. Dit viel gis teravond af te leiden uit de woorden van wethouder Verboom: "Het gemeente bestuur zegt: de weegschaal slaat door naar vestiging van de betoncentrale op het ter rein bij Wernink. De vraag is nog: wat zal de gemeente raad ervan zeggen". Wethouder Verboom (volkshuis vesting en openbare werken) was gisteravond samen met zijn collega Van Aken (economische zaken) aanwezig op een informatie-avond die door buurtcomités en wijkver- enigingen in de omgeving van de Morsweg was belegd. De gemeente was verder vertegenwoordigd door de heer Schaap van de afdeling grondzaken. Zijn handtekening prijkt onder een voorlopig koop contract dat de gemeente met Van der Vliet-Wernink Beheer heeft ge sloten om de grond aan de Morsweg aan te kopen. Een handtekening die overigens nog bekrachtigd moet worden door een goedkeu ring van de gemeenteraad. De firma Van der Vliet-Wernink Beheer was gisteravond niet vertegenwoordigd op de informatie-avond, men had dat als "weinig zinvol" beoordeeld. Wel aanwezig was de heer Hakken berg, directeur van de firma Fon tein, een bedrijf in bouwmaterialen en een dochteronderneming van de LBC (Leidsche Beton Centrale). De LBC zou de grond aan de Morsweg later weer van de gemeente moeten overnemen om er een nieuwe be- tonmortelcentrale te bouwen. Wet houder Verboom zette gisteravond uiteen welke voordelen een derge lijke transactie voor de gemeente kunnen hebben: door een rui ling van gronden zou de gemeente in bezit kunnen komen van de ter reinen van de LBC en Fontein aan de Zoeterwoudseweg, Sumatra- straat en naast de Zijlpoort. De LBC heeft al eens eerder pogin gen ondernomen om in plaats van de verouderde installatie aan de Zoeterwoudseweg elders een nieuwe betoncentrale te bouwen. De gedachten gingen daarbij uit het industrieterrein aan de Sumatrastraat. Dat voornemen stuitte op hevig verzet bij de bewo- De Kooi. Het gemeentebe stuur weigerde een bouwvergun ning af te geven; een protest hierte gen van de LBC bij de Kroon baatte niet, omdat het bestemmingsplan voor het begeerde terrein gedeelte lijk woningbouw aangeeft. Maar in het Morskwartier is de be- tonmortelcentrale evenmin wel kom. Dat bleek gisteravond op de informatie-avond, die door ruim vijftig belangstellenden werd be zocht, andermaal. Churchillbrug Zij hebben dezelfde bezwaren als destijds de bewoners van de Kooi: angst voor overlast van verkeer, stof en geluid. De heer Hakkenberg van de firma Fontein trachtte deze bezwaren weg te nemen. "Wij ko men niet eerder of de Churchill brug (verbinding over de Oude Rijn in het verlengde van de Churchill- laan) plus de Dr. Lelylaan moeten klaar zijn. Bij de nieuwste beton- centrales is stof uitgesloten, daar hoeft U niet bang voor te zijn. Er wordt gewerkt met gesloten silo's. Misschien dat er eens wat lawaai zal zijn. Maar wij mogen niet 's nachts lossen. Soms moet er bij een bouwwerk continu gestort worden en rijden we 's nachts. Maar daar moeten we een speciale vergun ning voor aanvragen en dat kan niet meer dan tien maal per jaar. Aan de Zoeterwoudseweg is dat maar twee maal voorgekomen. Het grint wordt bij de nieuwe centrale niet met een grijper gestort, maar door middel van een transportband in si lo's die van boven gesloten zijn, be halve de opening voor de trans portband". De betoncentrale, die aan de Morsweg zou komen, is vol gens Hakkenberg te vergelijken met degene, die in Koudekerk staat. Op- en afrit De vraag is nog of er ten behoeve van de vestiging van de LBC aan de Morsweg een speciale op- en afrit bij de Churchillbrug zal worden gemaakt. Recente tekeningen van de gemeente geven dat niet aan. De heer Schaap deelde gisteravond echter mee dat de afdeling ver keerszaken opdracht van B en W heeft gekregen om die mogelijk heid te onderzoeken. En wethouder Verboom zei optimistisch "Tech nisch is alles mogelijk". De bezwaren van de bewoners werden door deze opmerkingen niet weggenomen, maar desge vraagd liet wethouder Van Aken weten dat het gemeentebestuur aan de aanwezigheid van een beton- mortelcentrale in Leiden of omge ving ook veel waarde hecht. "Al was het maar voor de voortgang van normale bouwactiviteiten. Verder zijn er bij de LBC voor het merendeel Leidse mensen werk zaam. Er is een grote schaarste aan vestigingsmogelijkheden". Of, zoals wethouder Verboom het zei: "We hebben ons kleurenblind ge zocht, maar hebben evenmin iets anders gevonden als U". Voorwaarden De wethouders wezen erop dat nu de gemeente zich in plaats van de LBC als koper van de grond heeft voorgedaan, er aan de vestiging van een bedrijf veel meer voorwaarden te stellen zijn. Een voorbeeld daar van zou kunnen zijn dat er op het terrein zelf een weg naar de Chur chillbrug wordt aangelegd, zodat de betonwagens geen gebruik hoe ven te maken van het laatste stuk van de Morsweg. Een bewoner deed deze suggestie, die door wet houder Verboom werd overgeno men. Hij deed bovendien de belofte om te proberen de firma Wernink zover te krijgen dat ook zij straks van deze weg gebruik zal maken. I Aardbeien zijn nu spotgoedkoop suikefj Maak er zelf gezonde en overheei lijke jam van. Met van Gilse geleisuiker. Lukt iedereen altijd. School voor slechthorenden viert feest LEIDEN - Dé school voor slecht horenden en spraakgebrekkigen gaat 30 juni feestvieren in verband met de ingebruikname van het nieuwe schoolgebouw aan de Ro bijnstraat (Morskwartier). Om een uur of negen gaan de kinderen ge kostumeerd in optocht van het huidige gebouw aan de Vrouwen kerkhof naar het nieuwe complex, waar dan de festiviteiten op gang zullen komen. Een bestuurslid van de school zal het gebouw officieel in gebruik stellen. De kinderen zul len langs een jury paraderen, waarin o.a. de bekende mime- speler Rob van Rijn zitting zal heb ben. Deze jury zal de kostuums beoordelen, 's Middags is er een puzzeltocht. In oktober wordt de school officieel geopend. Van Baaren ..kleine gemeenten.. LEIDEN - Bij Bureau Huisvesting waren per 31 januari 1977 3496 wo ningzoekenden ingeschreven. Daarvan waren er 3034 van Leidse ingezetenen afkomstig. Het leeu- wedeel van de ingeschreven wo ningzoekenden behoort tot de zg. lagere-inkomensgroepen: 2886 woningzoekenden hebben een in komen dat lager is dan 2000 gulden per maand en slechts 610 verdienen meer. Ruim één/derde (om precies te zijn: 1148) van de Leidse woningzoe kenden, zowel gezinnen als alleens taanden, bezit al een zelfstandige woonruimte. Er blijken 435 gezin nen zonder zelfstandige woon ruimte te zijn, 673 ingeschreven al leenstaanden in dezelfde situatie en 778 aanstaand huwenden. Er zijn 462 niet-ingezetenen, die in Leiden willen komen wonen, al thans volgens de registratie bij Bu reau Huisvesting. Het Bureau Sta tistiek van de gemeente heeft deze tellingen verricht. In vergelijking met de cijfers van 31 december 1976 blijkt het aantal in geschreven woningzoekenden ge stegen te zijn (het was op die datum 3436). Dat wil niet zeggen, dat Bu reau Huisvesting in de tussenlig gende periode geen woningen heeft toegewezen. Van de Leidenaars werden 140 gezinnen of alleens taanden aan betere huisvesting ge holpen en van de niet-ingezetenen 20. De stijging van het aantal wo ningzoekenden wordt veroorzaakt door de nieuwe inschrijvingen, 259 in getal. ADVERTENTIE de kBede afekeM die maken ket, J/Ïeï t-gekfedei t dïagen kek •4led~.4(en 'iJJ)leat! BREESTBAAT 114 «b LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3