Met'n sponsje naar het zuiden. Voor bedrijfsleven Leidse regio bood 1976 enig herstel Russisch protest Circuit Assen in toekomst nationaal motorcentrum Burgemeester Jan Masman geen praeses Stichting TT Nieuw specialisme: wijn- en drankkennis Theunissen met veel moeite langs Collé Shell helpt Shell helpt de autokosten drukken.Ook op vakantie. DONDERDAG 16 JUNI 1977 LEIDEN - Voor het bedrijfsleven in Leiden en omstreken was 1976 over het algemeen een aan zienlijk beter jaar dan 1975. Tot die conclusie komt de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland in zijn verslag "Het Rijnlandse Bedrijfsleven in 1976", dat giste ren werd gepubliceerd. Het gebied van de Kamer omvat de volgende gemeenten: Alkemade, Alphen, Benthuizen, Hazerswou- de, Hillegom, Katwijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijnsburg, Sassenheim, Ter Aar, Valkenburg, Voorhout, Voorscho ten, Warmond, Woubrugge, Ze venhoven Zoeterwoude Zoeterou- de. "De omzetontwikkeling in de land en tuinbouw in Rijnland is in 1976 aanzienlijk gunstiger geweest dan in het jaar daarvoor", aldus de Ka mer in zijn verslag, "en geeft ook een positiever beeld te zien dan landelijk in deze bedrijfstak valt In Rijnland waren in deze sector 1047 bedrijven werkzaam, waaron der 38 grote (De grens tussen beide groepen is bij een miljoen gulden geïnvesteerd kapitaal getrokken). De ontwikkeling van de winst ver toonde eveneens een gunstiger beeld dan in 1975 en stak ook gun stig af bij de landelijke cijfers. Wat de rendementsbeoordeling bepct. van de kleine bedrijven in Rijnland slechts 29 pet. van de grote vond de winst voldoende. Wat de verwachtingen voor dit jaar betreft: 28 pet. van de kleine en 24 pet. van de grote bedrijven rekenen op een stijging van de winst; 22 pet. van de kleine en 12 pet. van de grote bedrijven voorzien een daling van de winst. Matig Wat de visserij (32 bedrijven) be treft was de omzet ontwikkeling in 1976 zeer matig, zij het dat er sinds het rampjaar 1975 een kleine verbe tering is opgetreden. Datzelfde gold voor het bedrijfsresultaat. Van de kleine visserijbedrijven had 13 pet'een reële omzetverbetering en 47 pet. een omzetdaling. Van de zes grote bedrijven had er geen een omzettoename, bij een kwart daalde de omzet. Voor 1977 ver wacht slechts 7 pet. van de kleine bedrijven een toeneming van de winst, 42 pet. een daling. Van de grote verwacht geen enkele een winstgroei. Voor de bedrijfstak bouw (1163 be drijven waaronder 44 grote) kon wat omzet en winst betreft van een iets gunstiger beeld worden ge sproken dan in 1975. Ruwweg nam bij een kwart van de bedrijven, zo wel in Rijnland als het hele land, de omzet af en bereikte eveneens een kwart een reële omzetverbetering. De grote bedrijven kwamen bij deze ontwikkeling enigszins achte rop. Voor zowel de grote als de kleine bedrijven gold dat 20 pet. een winstgroei kende en 30 pet. een winstdaling. Bijna 60 pet. van beide categrorieën beoordeelde het ren dement toereikend. Voor 1977 verwacht 7 pet. van de kleine bedrijven in de bouwnijver heid een toenemende winst, 33 pet. voorziet een daling. De prognoses van de grote bedrijven wijken weinig af van de realisaties in 1976. Voor de gehele bedrijfstak zijn de verwachtingen in Rijnland wat somberder dan landelijk het geval Omzet en winst in de grafische in dustrie (131 bedrijven, waaronder 12 grote) was in 1976 ongunstiger dan in 1975, maar bleef nog altijd wat gunstiger dan die in de lande lijke bedrijfstak. De winstgevendheid in deze sector stond sterk onder druk van zowel binnenlandse als buitenlandse concurrentie. (In het binnenland: eigen huisdrukkerijen in steeds meer bedrijven). In Rijnland boekte 38 pet. van de bedrijven een winsttoeneming, 13 pet. een winst daling. Voor de kleine bedrijven waren die cijfers 27 en 27. Het ren dement over 1976 werd door 58 pet. van de kleine en 57 pet. van de grote bedrijven als voldoende beoor deeld. De prognoses voor 1977 wijken niet veel af van de resultaten die in 1976 zijn behaald. Ongunstiger Voor de tuinbouw was het afgelopen iaar aanzienlijk gunstiger drijven) Dit kwam overeen met het landelijk beeld De winstontwikke ling scoorde in Rijnland echter duidelijk lager dan landelijk het geval was. Geen van de kleine be drijven boekte een winstgroei, éénderde zag de winst dalen. Bij de grote bedrijven zag de helft de winst afnemen en de andere helft de winst toenemen. Bij de kleine Rijnlandse bedrijven was 43 pet. tevreden met het rendement over 1976, bij de grote was dat slechts een kwart. Voor 1977 verwacht 15 pet. van de kleine bedrijven een winstvergroting, 23 pet. verwacht een daling. Van de grote denkt een kwart een grotere winst te boeken, een kwart ook de winst te zien da len. Goed jaar De bedrijfstak voedings- en ge notmiddelen (18 bedrijven) liet voor 1976 een veel ongunstiger om zetontwikkeling zien dan het jaar daarvoor. Deze bleef dan ook ver achter de landelijke cijfers in deze branche. Geen enkel bedrijf in deze sector kon een reële winsttoene ming melden over 1976, terwijl 55 pet. van de kleine en éénderde van de grote bedrijven de winst zag de len. Toch achtte 40 pet. van de- kleine en 50 pet. van de grote be drijven de winst over vorig jaar voldoende. Voor 1977 rekent 10 p?t van de kleine bedrijven en geen en kel groot bedrijf op vergroting van de winst. Een zeer geringe vooruitgang in de omzet boekte vorig jaar de textiel en confectie-industrie (49 be De chemische industrie (76 be drijven) had zowel wat omzet als winst betrof een goed jaar. De cij fers voor de Rijnlandse bedrijfstak lagen bovendien een stuk gunstiger dan landelijk De helft van de grote en 23 pet. van de kleine bedrijven in de chemie boekte in 1976 een toeneming van de winst. Van de grote zag geen en kele de winst dalen. In Rijnland achtte 57 pet. van de kleine en pet. ct. van de grote bedrijven het ren dement over 1976 voldoende. Wat de prognose voor 1977 betreft: de kleine bedrijven verwachten een stabilisering van de winst, bij de grote rekent 15 pet. op winsttoe neming. Omzet en winst in de me taalindustrie (316 bedrijven) over troffen heel duidelijk de resultaten van 1975, met uitzondering van de branche machinebouw. Vergele ken met de landelijke cijfers in deze sector was de omzetontwikkeling in Rijnland duidelijk gunstiger, de winst daarentegen een fractie on gunstiger. De in 1975 geuite ver wachtingen werden duidelijk over troffen. In de gehele metaalindus trie werd de omzetontwikkeling als de belangrijkste invloed op de winstvorming beschouwd, terwijl de branches machinebouw en me- taalproduktenindustrie als belang rijkste invloed de loonontwikke ling noemden. De Kamer van Koophandel merkt verder in zijn verslag op: in de detailhandel "food" (voeds el) was sprake van een duidelijk ongunstiger omzetontwikkeling dan in 1975. Wat de winst betrof viel nauwelijks een afwijking*van dat jaar te constateren. de detailhandel "non-food" kon op een wat gunstiger jaar terugzien. De bedrijfstakcijfers voor Rijnland waren echter ongunstiger dan lan delijk werden opgetekend. De omzetontwikkeling in de sec tor dienstverlening was duidelijk een stuk beter dan in 1975 werd waargenomen. Ook vergeleken bij de landelijke dienstensector stak die in Rijnland zeer beslist gunstig Leidse politie begint grote verkeersactie LEIDEN - De Leidse politie zal de volgende week een verkeersactie ondernemen, die met name ge richt is op automobilisten. De ac tie valt samen met het begin van de grote vakantietrek en houdt ook verband met het feit dat de handel in tweedehands auto's een hoogtepunt heeft bereikt. De actie zal naast de gebruikelijke con trole van autopapieren ook be staan uit een technisch onderzoek. De actie zal zowel 's ochtends als 's middags en 's avonds worden uit gevoerd in de periode van maan dag 20 juni tot en met vrijdag 24 juni. Er zal volgens de politie ge durende die week bij gebleken ge breken direct worden geverbali seerd, zeer bijzondere omstandig heden daargelaten. De controle richt zich niet alleen op auto's maar ook op aanhangwagens en caravans. Wat betreft de autocon trole zal in het bijzonder worden gelet op de richtingaanwijzers, de remlichten, de claxon, de banden, de stuurinrichting, de uitlaat, de remmen en de carrosserie. De poli tie wijst er in dit verband ook op dat auto's, die een aanhangwagen of een caravan met zich meevoe ren, voorzien moeten zijn van een rechter buitenspiegel. Aanhan gers zullen vooral worden gecon troleerd op koppeling, remlichten, richtingaanwijzers en banden. De aandacht wordt er op gevestigd dat voor eén-assige aanhangers zwaarder dan 750 kilo een regi stratiebewijs vereist is. Wat de overige autopapieren betreft zal streng worden gelet op de geldig heid van het rijbewijs en van het kentekenbewijs. LEIDEN/LEIDERDORP - De Leidse Scholen voor de Detailhan del beginnen in augustus a.s. met een nieuwe specialisatie, namelijk wijn- en drankenkennis. Het wordt een onderdeel van het vak waren kennis. een van de verplichte ein dexamenvakken van deze vorm van middelbaar beroepsonderwijs. Het is een tweejarige dagopleiding in de middelbare afdeling. De toela tingseisen zijn einddiploma havo, met Engels en Frans. Het programma omvat alcoholvrije dranken, bier, wijn, distillaten, li keuren, aperitieven en drank- en horecawetten. Naast het theoreti sche gedeelte wordt er ook prak tisch geproefd, terwijl in het laatste leeijaar een uitgebreide naar verschillende Europese wijn- bouwgebieden zal worden ge maakt. Gedurende de opleiding zullen ook diverse bedrijven wor den bezocht en gastdocenten uit het bedrijfsleven zullen voorts be paalde aspecten van de leerstof toe lichten. De lessen staan onder lei ding van de directeur van de school, J. C. van Britsum, zelf vino loog. Omdat het nieuwe programma na ast het normale programma van de Middelbs/re Detailhandel School wordt gezet, is hier sprake van een verzwaarde opleiding. Iedere kandidaat-leerling zal dan ook door een toelatingscommissie apart worden beoordeeld. AMSTERDAM - Het bestuur van de stichting Circuit van Drenthe heeft een ambitieus "toekomstplan" opgesteld dat van het huidige circuit een nationaal motorsportcentrum moet maken. Waarnemend voorzitter Jan Staal liet tijdens een persconferentie in Amsterdam weten, dat beslist nog geen sprake is van een ontwerp, doch eerder van een "praatplan" dat zal worden aangepast als in de toekomst blijkt dat andere oplossingen gunstiger zijn. De belangrijkste konsekwentie is dat de baan wordt verkort van 7718 meter tot zo'n 5 kilometer. Daardoor kan met minder materiaal en man kracht worden gewerkt, wat een duidelijke kostenbesparing inhoudt. Voor het publiek wordt het volgen van races aantrekkelijker, omdat de rondetijden van om en nabij de drieëneenhalve minuut worden terug gebracht tot ongeveer twee minuten. Direct na de start zal bij de s-bocht het oude circuit worden verlaten door een scherpe bocht naar rechts die zeer breed wordt. Dat houdt in dat het hele noordelijke deel van de baan dan niet meer zal worden gebruikt. In het zuidelijke gedeelte daarentegen wordt een extra lus opgenomen, die tot gevolg heeft dat er minder hard kan worden gereden. Een eerste vereiste voor de verwezenlijking van het plan is dat tegenover de hoofdtribune een nieuwe openbare randweg van 1500 meter wordt aangelegd. Daardoor wordt het mogelijk dit stratencircuit af te sluiten en te maken tot een permanente baan, die wordt omgeven door een gracht. Dit laatste vergemakkelijkt de controle op de toeschouwers. Waarnemend voorzitter Jan Staal hoopt dat over twee jaar verwerving van grond mogelijk maakt dat werkelijk kan worden gedacht aan de aanleg van deze weg. Dan kan een definitief plan worden ontworpen en ook de financiering worden geregeld. Het rennerskwartier is buiten het circuit geprojecteerd. Via een tunnel kan zonder problemen het middenterrein worden bereikt. De baan wordt minimaal zeven meter breed en begrensd door bermen van 12,5 meter, waarna drie vanghekken de veiligheid van de toeschouwers garanderen. Gedacht wordt aan de bouw van een hotel-restaurant, een TT-bureau, een medisch centrum en flinke uitbreiding van de bestaande tribunes. Op het middenterrein zijn voorts een sintelbaan voor speedwayraces ge projecteerd, een grasbaan en een crossbaan, die ook kan worden ge bruikt voor rallycrosses. Ten einde bij wedstrijden en trainingen de renners in de gelegenheid te stellen hun motoren uit te proberen, wil men buiten het circuit, grenzend aan het rennerskwartier een recht stuk proefbaan aanleggen. Het circuit van Drenthe bestond in 1925 uit de 28,4 km lange wegendrie hoek Rolde - Borger - Schoonloo, van 1926 tot en met 1954 werd het oude, snelle circuit De Haar - Hooghalen - Laaghalerveen dat de lengte van 16,5 km had, gebruikt. Daarna werd de baan drastisch verkort tot ruim 7700 meter. Vorig jaar werd een kleine correctie in de zogenaamde' knie-bocht aangebracht. De eerste van de vijf oefenweds trijden die het Nederlands honk balnegental ter voorbereiding op de Europese kampioenschappen speelde, heeft een overwinning van 4-3 tegen een uitstekend partij ge vend team van Midden-Nederland opgeleverd. De wedstrijd werd in Utrecht gespeeld ter gelegenheid van het zilveren jubileum van tweede klasser HMS. ASSEN - Mr. Jan Masman (fo to) zal de heer Grollemans niet opvolgen als voorzitter van het bestuur van de Stichting Circuit van Drenthe. Het col lege van B en W heeft aan het stichtingsbestuur meegedeeld dat de nieuw benoemde bur gemeester van de Drenthse hoofdstad, voormalig voorzit ter van de ere-divisieclub FC Twente en lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, niet voor deze functie beschikbaar zal zijn. In het verleden was de burgervader van Assen volgens traditie steeds tevens voorzitter van de stichting die de Asser-TT or ganiseert. Dat is soms oorzaak van problemen feweest. om- dat de burgemeester bij on derhandelingen tussen de stichting en het gemeentebe stuur enerzijds leider was van het college van B en VV, doch anderzijds als voorzitter de eerste man was van de delega tie van de stichting Circuit van Drenthe. Vooralsnog is Jan Staal, diere narts in Assen, waarnemend voorzitter van de stichting. De gemeenteraad van die plaats zal zich vanavond uit spreken over de vraag of in verband met de dramatische gebeurtenissen in Bovens- milde de festiviteiten rond het motorgebeuren in Assen al dan niet zullen doorgaan. LEIDERDORP - De eergisteren tijdens het toernooi van De Munnik bij 5-5 in de derde set gestaakte par tij tussen Hein Hazenberg en Ton Crépin is ook gisteren niet snel be slist. Beide spelers gaven elkaar geen duim breed toe, hetgeen resul* teerde in de stand 90-9. Tenslotte was het Crépin, die het welletjes vond en kans zag door te drukken naar 11-9. Opnieuw moest gisteren een partij wegens de duisternis worden afge broken en wel die tussen de als vierde geplaatste OTC-speler Dick Bouman en Kreder uit Waddinx- veen. De laatste speelt twee (competitie)-klassen lager, maar daar was in de loop van het duel niets van te merken. De eerste set ging dan nog net via een tie-break naar Bouman, de tweede set was het Kreder, die het beste van het spel had, hetgeen resulteerde in 6-4 winst. Boumans-teamgenoot Frans Enge lenburg en Erik de Groot kwamen op hun oude park goed uit de voe ten. Engelenburg rekende vlot af met Reniers (6-2, 6-3), terwijl de Groot Paul Kallenberg geen enkele kans gaf (6-3, 6-1). Ton Creijghton behaalde een drie sets overwinning op Ad v.d. Berg C LEIDEN - De jubilerende (75 jaar) Leidse herengymnastiekvereni ging Excelsior heeft deze week op een bijeenkomst enige leden, die de vereniging ten zeerste hebben gestimuleerd, gehuldigd. JPommer,50 jaar lid, kreeg uit handen van voorzitter Pannekoek de gouden plak. Van 1938 tot 1973 was hij tweede secretaris van de vereniging, in 1946 nam hij de leiderstaak over van Nico l'Ecluse. Bij zijn 25-jarig leiderschap ontving hij al het erelidmaatschap van Excelsior en tevens de erespeld van het KNGV. Hij was voorts vele jaren Leids turnkampioenJacques Pommer jr. (zoon van oud- voorzitter JJPommer) kreeg de zilveren plak. Hij is 40 jaar lid van Excelsior. Pommer jr. trad op in diverse bestuursfuncties. In 1975 werd hij lid van verdienste van de Turnkring Leidsenhage De derde jubilaris was H. J. Sieval, de eerste penningmeester sinds 1963. Hij ontving de bronzen plak. Goud en zilver voor Pommers van Excelsior TORBOLE - Zowel de Sowjet-Unie als Oost-Duitsland hebben zich te ruggetrokken uit het wereldkam pioenschap in de F. D. klasse op het Gardameer uit protest tegen de aanwezigheid van Zuid Afrika. Het Russische team Vladimir Leontiev en Valeri Zoebanov, dat na de vierde race de tweede plaats in de algemene klassering innam trok zich terug, nadat de organisatoren geweigerd hadden Zuid Afrika uit te sluiten op grond van de apart heidspolitiek, die dit land voert. Het voorbeeld van de Russen werd gevolgd door de drie Oostduitse teams. De vijfde wedstrijd van het wereld kampioenschap in de F. D. klasse is gewonnen door de Zwitsers Hetz en André Nicolet vóór het Neder landse duo Fred Inhoff/Groot. Zij verbeterden daarmee hun positie aan de kop van het klassement aan zienlijk. Het was de tweede achte reenvolgende zege van de Zwitsers op het Garda-meer. De uitslag van de viifde race: 1. Jorg Hetz/André Nicolet (Zwi), 2. Imhoff/Groot (Ned), 3. Danie- lou/Richard (Fra). De gebroeders Vollebregt kwamen niet voor bij de eerste twaalf. Algemeen klassement: 1. Hetsz(Zwi) 13 pnt., 2. Eisch (Wdl.) 36.7 pnt., 3. Natali (It) 43 pnt., Volle bregt 65 punten. 6-3,4-6,6-2). Aad de Wit had weinig in te brengen tegen een in goede vorm verkerende Har Meyer (6-0, 6-4). Lodewijk Kallenberg was gis teren gedwongen tegen Jaap Ko renman de rol van aanvaller aan te nemen. Dit ging hem goed af, waar van de 6-2, 6-4 zege getuigt. In het herenenkel C maakte Paul Theunissen vooralsnog zijn plaat sing waar, al leverde dat tegen derde klasse speler Collé wel de nodige problemen op (6-4,6-7,6-4). De favoriet Niels Geraerts ver stapte zich in de eerste set tegen Biekart (4-6), maar herstelde zich op overtuigende wijze (6-3, 6-1). Sijthof, Weber en Groot speelden zich in de kwart finale door over winningen op respectievelijk Be- nnink (2-6, 7-5, 6-4), Gelevert (6-4, 6-4) en veteraan Modderman (6—1, 7-5). BASKETBAL - In een wedstrijd voor het toernooi om de Interconti nentale basketbalbeker heeft de Verenigde Staten gisteren met 88- 77 gewonnen van Italié. In Buenos Aires versloeg Argentinië België met 96-74. Canada zorgde voor een verrassing door Joegoslavië met 68-52 te verslaan. kr is een soort autopech, dat je meestal alleen maar in de vakantie overkomt. In warme streken kan bijv de motor plotseling weigeren, omdat hij geen benzine meer krijgt, terwijl er nog voldoende in de tank zit. Gelukkig is daarvoor een sim pele remedie, zoals u in „Shell helpt, deel 2" kunt lezen. Even wat water op de benzinepomp, en als 't vaker gebeurt een nat sponsje op de pomp binden. Simpel en af doende. Neem dat boekje dus mee als u weggaat - je weet maar nooit. A'og geen hoekje omvangenVraag er dan even naar bij een Shell verkooppunt. Zonder autoproblemen opvatontie.^ Bij warm weer en een zwaar belaste motor kan vapour-lock "optreden. Dc benzine verdampt dan al in de leidingwaardoor de motor geen benzine meer krijgt. U verhelpt dat door even wat water over de benzinepomp te gie ten, zodat de„dampbel"afkoelt en weer vloeibaar wordt. Herhaling kunt u voorkomen door een sponsje op de benzinepomp te binden en dat regelmatig nat te houden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15