Puttemans trekt Jos Hermens naar goede tijd it Killanin: "Politiek in de sport is verwerpelijk" Jong Oranje boekt in Tonlon 3-2 overwinning op Italianen Tebroke in spoor van vedetten CONNORS TREKT ZICH TERUG UIT QUEENS Proloog Zwitserland ook voor Pollentier ^/ÖP/PrPf A 1 OQxesr/ DONDERDAG 16 JUNI 1977 TOULON - Jong Oranje heeft gis teren tijdens het internationale toernooi in Toulon (Fra) van Italië gewonnen met 3-2. Bij de rust was de stand nog 0-0. Nederland, dat zijn eerste wedstrijd tegen Bulga rije gelijk had gespeeld (1-1) kwam kort na de hervatting op 1-0 toen Brillo in eigen doel schoot. Nadat Pileggi in de 55e minuut gelijk had gemaakt, zorgden Heini Otto en Johnny Dusbaba (uit een straf schop) in de 71e en 79e minuut voor een voorsprong van 3-1. Be- ccaria verkleinde de achterstand tien minuten voor tijd eveneens uit een strafschop. Er waren 2000 toeschouwers Scheidsrechter was de Fransman Martin. In de tweede wedstrijd won Bul garije met 2-1 van België. Ook daar was de ruststand 0-0. Voor 1000 toeschouwers scoorden Ata- nazou (47e) en de Greef (72e, in ei gen doel) voor Bulgarije. Baecke zorgde in de 79e minuut voor de enige Belgische treffer. Het Westduitse voetbalelftal heeft zijn Zuidamerikaanse toer- nee ongeslagen afgesloten. Na overwinningen op Argentinië en Uruguay en een gelijkspel tegen Brazilië, speelde de ploeg van Helmut Schön gisteren gelijk te gen Mexico. De wereldkampioen moest overigens een achterstand van 0-2 wegwerken. Mexico nam na zeventien minuten de leiding via Isiordia, nadat Leonardo Cuel- lar doelman Sepp Maier uit posi tie had kespeeld. Het was voor de eerste keer in de interlandge schiedenis tussen de twee ploegen, dat Mexico scoorde. Drie minuten voor de rust werd het 2-0. Rolf Reussmann schoot de bal, in een poging het schot van de La Torre weg te werken, in eigen doel. Het was een verdiende voorsprong voor Mexico, dat zich op het moei lijk bespeelbare veld - het regende voortdurend - duidelijk de beste toonde. Met Erich Beer voor Dieter Muller en Georg Volkert voor Heinz Flohe kreeg West-Duitsland na de her vatting meer vat op het spel. Acht minuten hadden de Westduitsers nodig voor het eerste tegendoel punt. Klaus Fischer was de maker. In de 65e minuut was het weer Fi scher, die doeltreffend uithaalde. Bijna was West-Duitsland met de volle winst naar huis gegaan, maar een doelpunt van Bernd Holzenbeim vond geen genade in de ogen van de scheidsrechter. Isiordia scoort voor Mexico het eerste doelpunt. Maier is kansloos. PAPENDAL - Twee jaar geleden sleurde Miel Puttemans, de Belgische wereldrecordhouder op de vijf kilometer, zijn tegenstander Jos Hermens op Papendal naar de nieuwe Nederlandse recordtijd van 13.22.4 Puttemans zelf finishte toen in, naar later bleek, de beste seizoentijd van 13.18.0. Uitstekende tijden toen, zo vroeg in het seizoen, tijden ook, die voor hoog gespannen verwachtingen zorgden. Ook vo rig jaar werd van dit tweetal veel verwacht, maar door welke reden dan ook. kwam het er in Montreal niet uit. En gisteravond liepen Hermens en Puttemans opnieuw tegen elkaar, als onderdeel van de zogenaamde Papendal-games. En weer won de Belg, maar vooral het lopen van Jos Hermens, gevolgd door een verras send sterke Gerard Tebroke, kon het hoogtepunt van de avond wor den genoemd. Hermens liep de 5000 meter onlangs in 13.35.6 en verbeterde die prestatie gister avond met 2.2 seconden. Gerard Tebroke, die er tijdens de race niet voor was teruggeschrokken een ge lijkwaardig deel van het zware kopwerk voor zijn rekening te ne men, finishte in 13.34.0, waarmee hij 0.4 seconden beneden zijn pers oonlijke record bleef. Puttemans winnende tyd was 13.32.6. Een re sultaat waarmee de Belg best te vreden kon zijn. "Het was erg drukkend, benauwd bijna. Vergeet ook niet dat we nog vroeg in het seizoen zitten. Tel dit bij elkaar op en de tijd is echt zo slecht nog niet, aldus Puttemans, die zich na de race lovend uitliet over Hermens, van wie hij het komend seizoen heel wat verwacht. De Nederlandse recordhouder zelf erkendegister avond dat hij terugkeert. Confrontatie Eén ander hoogtepunt van de avond vormde de 800 meter voor dames, met voor de tweede keer dit seizoen een rechtstreekse confron tatie tussen de Europese jeugd kampioene '75 Olga Commandeur en de Leeuwardense Elly van Hulst, die onlangs in Dortmund de toptijd van 2.04.2 realiseerde. De dag na deze verbazingwekkende tijd verloor Elly van Hulst op Pa pendal van een aan haar come back werkende Olga Commandeur (2.06.2 tegen 2.06.5). Mocht Elly van Hulst toen aanvoeren dat "Dort mund" nog in de benen zat, gister avond verschenen beide atletes op timaal voorbereid aan de start, al wees de hypernerveuze Theo Kern- ten, trainer van Elly van Huist, er voor de wedstrijd al op dat de tijden minder belangrijk zouden zijn. En de tijd werd tenslotte een heel acap- tabele 2.0.5.8 in dit geval voor Elly van Hulst, die dolblij uitriep: "Dat was alles wat ik vanavond wilde: winnen van Olga! Het ging precies zoals we hadden uitgestippeld. Tweehonderd meter voor de finish heb ik m'n eindsprint ingezet, en het ging fijn, alleen werd ik tijdens de race een paar keer gedwongen aan de buitenkant te lopen, maar ook dat heb ik goed kunnen oplos sen". Olga Commandeur (2.06.6) werd op de laatste meters ook nog gepasseerd door de Belgische Ber- nadette van Roy (2.06.0). Riet Kruiswijk werd vierde in 2.07.9. Dicht bij record Op de overige onderdelen zorgen Hans Koeleman (3000 meter steep le), Koen Gijsbers (800 meter) en El len Hensen (100 meter) voor goede prestaties. Koeleman zat met zijn 8.44.6 heel dicht bij het Neder landse record dat met 8.43.2 op naam staat van Egbert Nystadt. Koeleman werd derde achter de Belgen Paul Thijs en „veteraan" Gaston Roelants. Koen Gijsbers bleef met zijn tfjd van 1.49.7 slechts 0.2 seconden boven het nationale jeugdrecord. Elly Hensen zorgde op de 100 meter dames voor een goede prestatie, door te winnen in de beste tijd die dit seizoen door een Nederlandse atlete is gelopen, 11.7 seconden. Achter de Haagse werd Tilly Verhoef in 11.9 tweede. Over 2.17 meter Het hoogspringen heren verloor veel van zijn aantrekkelijkheid door het wegvallen van Ruud Wie- lart. De Hoofddorper, die door een gescheurd middenvoetsbeentje zeker vier weken is uitgeschakeld, zag hoe drie van zijn trainingska meraden uit de groep van Dragan Tancic over 2.17 meter sprongen. PRAAG - Lord Killanin, president van het IOC, heeft giste ren in zijn openingstoespraak van de jaarlijkse zitting van het IOC in Praag gezegd dat politieke inmenging in de sport verwerpelijk is. Hjj merkte op dat de Olympische Spelen al sinds de oprichting eind vorige eeuw door politieke pro blemen gekweld worden. „Het doel van het IOC is niet om propaganda te maken voor welke poli tieke stroming ook, maar om voortdurend de gezamenlijke noemer te vinden, die mensen met uiteenlopende politieke uitgangspunten bijeen kan brengen", aldus Killanan. Hij legde er de nadruk op dat regerings hulp in de sport alleen maar toe te juichen is, maar „tegelijkertijd moeten de nationale olympische comités en de individuele atleten in bescher ming worden geomen tegen regeringen, die hen als propaganda- instrumenten willen gebruiken". Opvallend was dat in de Tsjechische vertaling van de toespraak, die Killa nin in het Engels uitsprak, deze laatste passage was gewijzigd in „moe ten in bescherming worden genomen tegen commerciële belangen". Verder liet de officiële vertaling enkele passages van Killanins toespraak weg, met name de delen, waarin de Ier zei het te betreuren dat er rege ringsinmenging en beperkingen van de persoonlijke vrijheid in de sport voorkwamen. Carlo Thraunhardt won omdat hij minder foutsprongen had. Wolgang Killing en André Schneider deel den de tweede plaats. Killing en Schneider zorgden na afloop nog voor een „wereldrecord". Het tweetal sprong synchroon over 2.15 meter, en dat was een hoogte, die nog nooit door twee gelijktijdig over dezelfde lat springende atleten Wereldrecord Dragan Tancic betreurt de blessure van Ruud Wielart meer dan de at leet zelf. „Ruud is momenteel in de vorm van zijn leven. Gezien zijn trainingsresultaten moet hij in staat worden geacht 2.30 te springen. Zelfs een nieuw wereldrecord ligt binnen zijn mogelijkheden. Het is jammer van die blessure". Tancic wil dat Wielart volgendè week naar Freiburg gaat on zich daar door de Westduitse professor Klimker te la ten behandelen. „Ruud moet zo snel mogelijk genezen zijn. Daar aan zullen we alles moeten doen". Harry Schulting zorgde tenslotte op de 400 meter horden eveneens voor een beste Nederlandse sei zoenprestatie. De Brabantse atleet noteerde een tijd van 51,2 seconden LONDEN - Vijf dagen voor het be gin van Wimbledon, waar hij als eerste is geplaatst, heeft Jimmy Connors zich teruggetrokken uit het toernooi van Queens. Hij zei dat hij last had van een zere duim. Maar aangenomen wordt dat Connors er niets voor voelde om opnieuw naar de binnenbaan te worden verwezen (het regende woensdag weer eens in Londen), omdat op die manier zijn voorbereiding op Wimbledon in het gedrang zou Kunnen komen. Hank Pfister, een 23-jarige Ameri kaan, die op huwelijksreis is in Groot-Brittanniëschakelde achte reenvolgens de vroegere Wimble- donkampioen Stan Smith en de Roemeen Ilie Nastase uit. De Ame rikaan, die acht dagen geleden tn het huwelijk trad, versloeg Smith met 6-3,6-4 in de tweede ronde en schakelde vervolgens in een inci dentrijke partij Nastase uit met 6-2, 6-3. De temperamentvolle Roemeen was tegen de 1.93 meter lange Amerikaan niet op zijn best. Hij had last van de gladde baan, het zwakker wordende licht en de winterse weersomstandigheden .Na twee games in de tweede set dreigde hij niet verder te zullen spelen als er geen extra mensen op de lijnen werden gezet. Terwijl men op zoek ging, voegde Pfister, die zich er gerde aan het oponthoud, Nastase toe: ,JSchiet op, neem een besluit. Ik krijg het koud". Later, toen Nastase de komende nederlaag zag scheme ren, zei hij bij het wisselen van vak: ,£chiet op, dan kunnen we alle maal naar huis". Queens -raakte overigens nog een topspeler kwijt. Het was Guiller- moo Vilas, die in de tweede ronde met 4-6,8-6,6-4 werd uitgeschakeld door Ross Case. De Australiër is in de eerste ronde van Wimbledon de tegenstander van Tom Okker. Nederland kwalificeerde zich in de Federation-Cup even overtui gend als de andere geplaatste lan den voor de kwartfinales. Betty Stöve en Elly Vessies wonnen de wedstrijd tegen Iraël met 3-0. Beide speelsters gaven in hun enkelspelen slechts twee games af: Elly Vessies 6-16-1 tegen Zubary en Betty Stöve eveneens 6-16-1 tegen Peled. In het dubbelspel was de marge al even overtuigend: 6-2, 6-1. In de kwart finales komt het Nederlandse team uit tegen Zuid-Afrika. De overige ontmoetingen voor de kwartfinales: West-Duitsland-Australië Zweden-Groot-Brittannië Sta ten-Fran krijk. Ver. en dat. was ruim een halve seconde sneller dan hij met Pinksteren in West-Duitsland liep. Sterkste Mirjam van Laar. die het afgelopen weekeinde in het Oostberlijnse Ludwig Jahnstadion verraste met een sprong van 1,86 meter, was gis teren in Oost-Berlijn opnieuw de sterkste hoogspringster. De 20- jarige Limburgse, die nog nauwe lijks goed genezen is van een vorig jaar opgelopen voetblessure, moest dit keer echter genoegen nemen met drie centimeter minder. Het weekeinde maakte het hoogsprin gen deel uit van een vijfkamp, gis teren kon de Nederlandse zich he lemaal toeleggen op haar speciali teit. De weersomstandigheden lie ten echter te wensen over. Met haar 1,83 is ze nog wel vijf centimeter verwijderd van het nationale re cord van Mieke van Doom, maar de prestaties in nauwelijks vijf dagen doen het beste verwachten voor Miijam van Laar, die eind vorig jaar nog nauwelijks .een stap kon doen. In Oost-Berlijn bleef zij met haar winnende sprong overigens de als tweede eindigende Oostduitse Al- mut Berg nog drie centimeter voor. van die weggelaten passages zei Killanin letterlijk: „Persoonlijk betreur ik het wanneer er inbreuk wordt gedaan op de persoonlijke vrijheid, maar ik herhaal dat dit regeringsaangelegenheden zijn, net zo goed als Olympische Sportzaken alleen het IOC aangaan". Na afloop van de toespraak van Lord Killanin werd de 79e zitting van het IOC officieel geopend door de Tsjechische president Gustav Husak. De Praagse zitting zal duren tot aanstaande zaterdag. Kerdel in IOC Cees Kerdel, de afscheid nemende voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, is gekozen in het Internationale Olympische Comi té. Hij behoort tot de elf gekozenen tijdens de 79ste zitting van het I.O.C. in Praag, die het totaal aan I.O.C. leden op 86 brengen. Jonkheer Herman van Karnebeek, die jaren zitting heeft gehad in het I.O.C. en zelfs eerste vice-voorzitter is geweest, heeft zich in verband met zijn gevorderde leeftijd uit het I.O.C. teruggetrokken. De 62-jarige Cees Kerdel is de zesde Nederlander, die zitting heeft in het I.O.C. Zijn voorgangers waren: baron F. W. C. H. van Tuyll van Seroos- kerken (van 1898 tot aan zyn dood in 1924), kolonel P. W. Scharroo van 1924 tot 1957 en erelid tot aan zijn dood in 1963), baron A Schimmelpen- ninck van der Oye (1925 tot aan zijn dood in 1943), generaal Charles Ferdinand Pahud de Mortanges (1946 tot 1964 en erelid tot aan zijn dood in 1971) en jonkheer Herman A. van Karnebeek (1964 tot 1977 en van 1970 tot 1975 vice-voorzitter). Gewoonlijk nemen I.O.C. leden afscheid op zeventigjarige leeftijd. Van Karnebeek heeft deze limiet drie jaar over schreden. In 1974 vroeg het I.O.C. hem nog een jaar extra aan te blijven als vice-president en na 1975 maakte het voorzitterschap van de Olympi sche solidariteitscommissie het hem onmogelijk zich volledig terug te trekken. Baldegg - De Belg Michel Pollen tier heeft gisteren de proloog van de Ronde van Zwitserland gewonnen. De winnaar van de Ronde van Italië legde de vier kilometer in de tijdrit van Baden naar Baldegg over een bergachtig parkoers afin 7 minuten en 33,9 seconden. Hij had daarmee een voorsprong van elf seconden op Lucien van Impe, die tweede werd. De derde plaats was vóór de Zwitser Ueli Sutter, die 11,6 secon den achterstand had. Gerrie Kne- temann was met een achtste plaats de beste Nederlander. De uitslag van de proloog is: 1.Pollentier (Bel) 4 kilometer in 7 minuten en 33,9 seconden, 2. Van Impe(Bel)opll seconden, 3. Sutter (Zwi) op 11,6 set. De Belg Ludo Peeters heeft gis teren in Castelnaudary de proloog van de Midi Libre gewonnen. Hi legde de 5 km af met een gemid delde snelheid van 45.351 km/uur De uitslag: 1. Ludo Peeters (Belg) 6.36.9/10, 2 Bernhard Hinault 6.38.1/10, 3. Ber nard TJievenet (Fr) 6.43.1/10. 'S* A1PPIG. WOPDT VAM •TWEE KAWTEJ. IK B6W 6BCCT6HceOTE HANDELAAR. MATTHUS RADüS. \CDKZ ITTEC VAN de vlppt&EVMS WATER PGLX3 CLUB. CE XPOoSCa/XEAS. ALS J MET <EAJS I^B£SP£ELT MAS d£" EEN JAAG LAM6 (SRAriTS y-X esöMAAieKJ v MEIME NAME 1ST lAJOS &ADJ4S VON C/AGV-/0'S-PUS2TB- PDsF&S. kbMM SPIEL&J BEI ONS EN JE KAW ÊSSÊW BOMIEL (SOULASj ALS JE MILT. (JA/P Stuw: (JA/O PAPMKB/ UA/P BE/ /ECEPE A/AAIP//P

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13