met dood bedreigd Treinpassagiers werden Dat was schrikken in Gizeh. Begrafenis Molukkers massale betuiging solidariteit Me Schade gij zeling voor NS alleen al drie miljoen Gezellig eten van de barbecue.. Premier Den Uyl in regeringsverklaring: De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. WOENSDAG 15 JUNI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (S.P.) - Alle treinpassagiers in de door Molukse jongeren gekaapte trein bij De Punt in Drente werden vrijdag met de dood be dreigd. Daarop heeft de regering vrijdagavond besloten tot gewelddadig ingrijpen. Dit heeft minister-president drs. J.M. den Uyl verklaard in een ver gadering van de Tweede Kamer. De premier hield de volksvertegen woordiging voor, dat elk uitzicht op overreding van de kapers was weg gevallen. De regering leidde dit af uit een tweede schriftelijke boodschap van de kapers die de Zuidmolukse con tactpersonen dr. Tan en mevrouw Soumokil op vrijdag 10 juni uit de trein hadden meegebracht. Doodstil In deze boodschap zeggen de ka pers: ons staan slechts twee dingen voor ogen: vertrek naar het buiten land of de dood. In de boodschap werden volgens Den Uyl ook alle treinreizigers met de dood be dreigd. "Op jongstleden vrijdag werd uit de trein meegedeeld, dat geen enkele communicatie meer mogelijk zou zijn, tenzij de regering de eisen volledig inwilligde," zei Den Uyl in een doodstille vergader zaal van de Tweede Kamer. De minister-president was zijn ver klaring begonnen met een woord vn meeleven en deernis met de fa milieleden van de beide gegijzel den die zijn gedood tijdens de mili taire actie die zaterdagmorgen vroeg een einde aan de gijzeling maakte. De premier zei ook, dat de gedachten van de regering uitgaan naar de ouders en familieleden van de zes jonge Molukse mensen die zijn gedood. Volgens Den Uyl zou toegeven aan de eisen van de kapers een vrijbrief voor herhaling zijn geweest. Hij herhaalde wat hij eerder zei: de be slissing om met geweld een einde te maken aan de gijzelingen hebben wij ervaren als een nederlaag. Den Uyl zei dit mede namens de minis ter Van Agt (justitie) en De Gaay Fortman (binnenlandse zaken). Ernstiger De regering ging er bij de afwezing van uit, dat niet ingrijpen ernstiger gevolgen zou hebben voor de gegij zelden en de plaats van de Molukse gemeenschap in de samenleving dan wel ingrijpen. De regering heeft na de vrijlating van de kinderen uit de school in Bovensmilde de kapers een vrije af tocht beloofd mits het land van be stemming zou worden genoemd. Een vrije aftocht zonder bestem ming zou betekenen dat de beman ning van het vliegtuig gegijzeld zou worden. Daaraan kan geen regering meewerken. Het land van bestem ming werd niet genoemd en daarom kwam deze mogelijkheid te vervallen. Bij Balkan-restaur»»* 'Clianvsko' <Ut uitstektndTVim» vlees in ruime porties zón marinade groenten en sauzen in overvloed Gezellig en ooed eten dus in barbecue-restaurant "Cnarousko". Ook voor groepen van 2 tot 40 personen. BARBECUE-RESTAURANT Imposante stoet volgt lijkwagens ASSEN (SP) - Spoorwegen houden rekening met overval". Zo begon het, heel voorzichtig, op maan dagochtend 23 mei tegen half tien. Een drieregelig ANP-bericht als in leiding tot de langste gijzelingen in ons land. Gisteren werd een voorlopig ein dpunt bereikt met de begrafenis van de zes omgekomen kapers: Hansina UktolsejaMax Papi- laya, Ronald LumalessilDomin- gus Rumamury, Georg Matulessy en Mattheus Tuny. Op de door een broeierige warmte toegedekte be graafplaats De Boskamp vonde zes met de RMS-vlag en bloemen getooide kisten een plaats in een gemeenschappelijk graf, vlak achter nog glanzende stenen die louter Nederlandse namen ver melden. De begrafenis was van Zuidmolukse zijde een massale betuiging van onderlinge solid ariteit. De zes die een leven in Ambon zagen en daaróm de dood in een trein tegenkwamen, zijn bedekt met aarde uit het land waar ze ge woond maar in hun optiek nim mer werkelijk geleefd hebben. En omtrent zesduizend Zuidmoluk- kers, uit alle delen van het land toegestroomd, hebben hen bege leid op de onherroepelijke tocht die het faillissement van hun ideaal symboliseerde. Het was een verbluffende stoet die de zes lijkwagens volgde over de drie kilometer van de evangeli sche kerk in de Zuidmolukse wijk van Assen naar de begraaf plaats: een stoet die in bedwang werd gehouden door eigen ver driet en de doorgaans opvallende maar tóch nadrukkelijke aanwe zigheid van de eigen ordedienst: jongens en jongemannen die, ter vermijding van mogelijke uitlok king, hun militante vechtpak thuis hadden gelaten en zich al leen door dwingende woorden en gebaren onderscheidden van de grote meute in zomerhemd gesto ken Zuidmolukkers die zich, uit erlijk gedwee, lieten leiden. De politie hield zich vrijwel afzij dig, zorgde alleen voor een zeer ruim vacuüm in het zuidwesten van Assen waardoor de zesdui zend met langzame tred en in massieve stilte naar De Boskamp trokken. Het meest aanwezige ge luid was dat van een vliegtuigje van de rijkspolitie dat al ruim een uur vóór de begrafenis in een wijde cirkel boven het kerkhof vloog en dat ook tijdens de plech tigheid zijn van hogerhand inge geven rondjes bleef trekken De korte plechtigheid toen de zes kisten naast elkaar stonden: een psalm, een toespraak van ds. Me- tiary, het - niet massaal meege zongen - Zuidmolukse volkslied. Tijdens de kerkdienst vooraf gaande aan de begrafenis wer den diverse toespraken gehouden onder meer'een lid van het zoge naamde Bevrijdingsfront. Hij zei: „Vrijheidsstrijders wij dan ken jullie voor het voorbeeld dat jullie ons gaven. Van hoog tot laag zullen wij moeten gaan be seffen wat jullie voor ons deden. Het ideaal dat jullie zichtbaar maakten zullen wij uitdragen" De enige niet-Molukkers op de be graafplaats De Boskamp: enkele politiemensen en de pers die, om singeld door dranghekken, de be grafenis vastlegde alsof het een wat trieste kermis gold, waarbij de tv-filmers in slagorde op een platte boerenwagen stonden op gesteld. En daar hoog bovenuit torenend op een stalen platform een man van de rijkspolitie die met een videocamera de aan komst van de kisten en de daarna volgende stoet filmde. Want het staat wel vast- de enige zekerheid tot nu toe - dat tusseii de zesdui zend de handreikers van de zes gedode kapers hebben gelopen. Nadat ze honderden kransen en bloemstukken - tenslotte als in es tafette doorgegeven - hadden neergelegd verlieten de Zuidmo lukkers de begraafplaats die stel lig hun bedevaartsoord zal wor den. Honderden lagen in het gras om de drukte af te wachten, mat- bruine kleuters speelden de spel letjes van alle kinderen, de jonge ren dromden massaal naar bui ten, het vacuüm tegemoet dat nog steeds gold in die wat karakter loze buitenwijk van Assen. Even ontstond er in het hart van die deinende menigte opschudding, er vielen klappen, tientallen jon gens repten zich foor de struiken naar het gedruis, maar de jon gens van de ordedienst keerden zich met een niet geëtaleerd maar onmiskenbaar gezag naar de op rukkende horde en toomde deze met vijf, zes woorden en een kap pende handbeweging in. Gezagsgetrouw: de Zuidmolukker is er, in drie eeuwen kolonialisme, mee opgevoed. Tot de emotie fCe trouw overvleugelt Vijf jongens en een meisje in één graf bewijzen waar hei dan toe leiden kan. Ruim zesduizend Zuidmolukkers maar ook wel anderen maakten giste ren in Assen deel uit van de rouwstoet die de lijkwagens volgde. Ook effect op verkeer elders in het land De inkomstenderving is voor de NS echter vele malen groter dan dit bedrag. Bij de kaping van de trein bij Wijster in 1975 bedroeg de inkomstender ving ongeveer een ton per dag. Gedurende de twaalf da gen dat de kaping toen duur de, ontving de NS 1,2 miljoen gulden minder aan de ver koop van treinkaartjes, dan in de zelfde periode van het voorgaande jaar. De NS verwacht echter dat bij de laatste kaping de schade nog veel groter zal zijn dan een ton per dag. Men houdt het voorlopig op zo'n drie mil joen. De NS meent dat de ka pingsaffaire ook effect heeft gehad op het treinreiziger- sverkeer elders in het land. Maar een dergelijk angstef fect herstelt zich echter wel weer snel, zo heeft men bij de Spoorwegen ervaren. Voorts heeft de NS als gevolg van het inzetten van extra personeel, veelal op onrege lmatige tijden, nogal wat ex tra kosten moeten maken. Dit bedrag loopt in de tiendui zenden guldens. Op het sta tion in Groningen richtte de NS een opvangcentrum voor familieleden van de gijzelaars in, wat ook aanzienlijke kos ten opleverde. De NS meent niet aansprakelijk gesteld te kunnen worden door mensen, die als gevolg van de treinkaping op één of andere manier schade heb ben opgelopen. "Juridisch gezien is het zuiver een kwes tie van overmacht geweest", zo redeneert men bij de Spoorwegen. "Schadeclaims, die we ontvangen sturen we dan ook door naar het minis terie van justitie. Daar zullen ook onze eigen schadeclaim indienen". In 1975 heeft de NS in verbnad met de treinkaping bij Wijster in totaal twee miljoen gulden geclaimd bij de overheid. De NS kreeg echter bij lange na niet het volle bedrag uitge keerd. Het ministerie van jus titie wil namelijk alleen maar de kosten en schaden vergoe den, die naar haar mening zijn voortgevloeid uit de directe bestrijding van terroristen en uit de in verband met het op sporingsonderzoek genomen maatregelen. Smilde Bij de gemeente Smilde heeft men nog nauwelijks een idee hoe groot de geleden schade precies is als gevolg van de- bezetting van de Openbare basisschool in Bovensmil de.Driekwart van de school waarvan de gemeente eige naar is, is verwoest. Muren, vloeren, plafonds en alle rui ten zijn vernield. Voorts heeft de gemeente extra personeel moeten inzetten gedurende de kapingsactie. Inmiddels heeft de gemeenteraad het besluit genomen dat in alle rust zal worden overwogen, wat er met.de school zal ge beuren; of deze afgebroken wordt en elders opgebouwd. De gemeente hoopt intussen een redelijke schaderegeling met de overheid. Uiterlijk woensdag 22 juni krijgt de Kamer de nadere schriftelijke rege ringsverklaring. De volgende dag, de laatste vergaderdag voor de zo mervakantie van de Tweede Ka mer, wordt over deze verklaring gedebatteerd. Dieper In een schriftelijke stuk aan de Tweede Kamer zal de regering die per ingaan op de gijzelingen. Daar bij zullen vragen aan de orde ko men als: wat er gebeurd is sinds de vorige kapingen, welke voor zorgsmaatregelen zijn getroffen, hoe is het verboden wapenbezit aangepakt, hoe wordt een einde gemaakt aan het bestaan van geüni formeerde ordediensten en, was de regering misschien al gewaar schuwd of op de hoogte van de plannen voor nieuwe gijzelingen. Tijdens de Kamerzitting gisteren werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan de slachtoffers afweging de recente gijzelingsactiesOp de foto v.l.n.r. minister Van Agt, premier Den Uyl en minister De Gqay Fortman. ADVERTENTIE UTRECHT(SP) - De totale om vang van de financiële schade als gevolg van de treinkaping bij De Punt en de schoolbe- zetting in Bovensmilde is op dit moment nog met geen mogelijkheid vast te stellen. Zeker is echter dat het om vele miljoenen guldens gaat. De grootste schadepost komt ongetwijfels terecht bij de Spoorwegen. De NS heeft ge durende de twintig dagen du rende gijzelingsactie met name inkomsten uit het reizi gersverkeer moeten derven. Deze schadepost is voor de NS nog vele malen groter dan de materiële schade. De trein, die zaterdagochtend het doelwit was van militaire acties is volgens een woord voerder van de NS uitstekend te herstellen De machines en andere apparatuur zijn vrij wel Onbeschadigd uit de slag te voorschijn gekomen. Het gaat voornamelijk om de re paratie van het plaatwerk en de ramen van het in 1954 ge bouwde treinstel. Men ver wacht dat dit herstel onge veer een ton zal gaan kosten. Geen contact De bevrijdingsbeweging Fretilin op het door Indonesië gean nexeerde Oost-Timor wenst geen contact met Zuidmolukkers in Ne derland. Ramos Horta, minister van buitenlandse zaken van het Fretilin, heeft het Indonesië-comité in Amsterdam gisteren telefonisch uit Australië gevraagd, dit stand punt in Nederland bekend te ma ken. Horta, die enige maanden geleden ons land bezocht, verwerpt de RMS-doelstelling. Evenals het Indonesië-comité is hij van me ning, dat de Zuidmolukkers in Ne derland de strijd van alle Indone siërs tegen het militaire regime van generaal Soeharto verzwakken. Deelneming De groep plaatsvervanging gegij zelden op basis van geweldloosheid heeft in een brief aan de Zuidmo lukse predikant ds. Metiary deel neming betuigd met de slachtoffers die het ingrijpen in de gijzelingsza ken heeft geëist. "U zult wel van ons aan willen nemen hoezeer wij het gewelddadig ingrijpen van onze regering betreuren, dat het leven heeft gekost aan acht mensen", al dus de hervormd predikant te Zwolle F. Bobeldijk in de brief na mens de groep. „Ja, nu kan ik er ook om lachen om zo'n levensgrote kameel die op z 'n dooie akkertje je geld stdat op te peuzelen. Maar op dat moment ontging de humor me toch even. Dat was alleen maar schrikken daar in Egypte, dat kun je je wel voorstellen?" Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd aan om alleen buitenlands geld voor de éérste dagen mee te nemen en veilige Amro reischeques voor de rest van uw vakantie! Dat is een rustige gedachte. Want gebeurt daar iets mee, dan heeft u de Amro Teleservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bij uw Amro Bank krijgt u tegelijk met uw reischeques ook een telefoonnummer mee. Gebeurt er iets met uw reischeques, dan belt u dit nummer en krijgt u de Amro Teleservice, die onmiddellijk geld overmaakt. Telegrafisch. En wat uw bagage betreft, als u een Amro reisverzekering neemt, bent u voor een gering bedrag verzekerd tegen verlies en diefstal. En tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familie omstandigheden naar huis moeten. Dus wie niet van schrikken EL__ houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij I de Amro Bank. Vele kransen worden meegedragen in de rouwstoet die gisteren de auto's met de gedode Zuidmolukse terroris ten volgde.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7