Ook industrie terreinen buiten Roomburg nodig Afscheid van het Leidse Volkshuis na twintig jaar Bouwkeet wordt niet afgebroken "Bijbanen" Leids commentaar ontwerp-streekplan Uitstel aankoop gronden CDA VOOR TUNNEL OP KRUISPUNT WOENSDAG 15 JUNI 1977 LEIDEN LEIDEN - De bouwkeet aan de Acadiastraat zal niet worden afge broken. Nog tot de bouwvak volgend jaa r opslag %-J "7< aandagavond gehouden verga- deze loods nodig dering van de commissie volkshuis bij de renovatie in vesting. Kromwijk stelde dat de de Tuinstadwijk gebruikte mate- keet nauwelijks i Omwonenden krijgen binnenkort van het gemeentelijk bureau voor lichting een briefje in de bus, waarin informatie over de kwestie wordt gegeven en wbarin duidelijk zal worden gemaakt dat in de wijk wethouder Verboom en renovatie- Aksestelde desgevraagd dat tijdens geen betere plek voor de keet gevon- begeleider Cuppens van de Wel- zijnsraad ter plaatse is gaan kijken. Dit naar aanleiding van uitspri ken van bewoner Kromwijk in ei i bezoek is gebleken dat de keet wel degelijk dienst doet en dat een later met de aannemer gehouden gesprek een zelfde conclusie ople verde. den, is. met name Kromwijk had op een andere plek aangedrongen, vanwege de overlastdie omwo nenden van het ding zouden onder vinden. ADVERTENTIE R' T Directrice mevr. Leemans Goed dat de Fleuropbloemist originéle ideeën bij bosjes heeft. Zeg maar waarheen-ie moet uw vaderdag- bloemengroet. /kS0\\ Fleurop Interflora staat er f voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. Muziekhandel in Raedthuys LEIDEN - Terwijl wellicht een deel van Roomburg be stemd moet worden voor vestiging van industrieën, moet ook de mogelijkheid opengehouden worden dat elders in de gemeente bedrijfsterreinen gereserveerd worden. In deze geest sprak gisteravond de commissie ruimtelijke ordening zich uit. De wenselijkheid om Roomburg althans gedeeltelijk te bestemmen voor bedrijfsvestigingen kwam aan de orde naar aanleiding van het commen taar dat de gemeente geschreven heeft op het provinciale voorontwerp streekplan Zuid-Holland West. In het concept van haar commentaar schreef de gemeente positiever over het reserveren van Roomburg voor industrievestigingen dan de com missie gisteravond wenselijk achtte. B en W schreven dat de aanleg van bedrijfsterrein in de Leidse agglomeratie voorrang zou moeten krijgen, deels in verband met verplaatsing van bedrijven uit de binnenstad, deels in verband met het aantrekken van nieuwe vestigingen. Als mogelijke Leidse vestigingsplaats werd Roomburg genoemd. De commissie zwakte de formulering gisteravond af: een gedeelte van Roomburg zou wellicht gereserveerd kunnen worden, naast andere plaatsen in de gemeente. Inventarisatie In het concept-commentaar staat verder te lezen dat uit een zopas ge maakte inventarisatie door het verkeersbureau Dwars, Heederik en Verhey blijkt dat nog nauwelijks méér autoverkeer naar en van de bin nenstad mogelijk is. De provincie verwacht een toename van het sociale en zakenverkeer. Deze toename is volgens de gemeente pas mogelijk als op andere gebieden er een afname van het verkeer plaatsvindt. Hoe de gemeente Leiden zal oordelen over de aanleg van een nieuwe weg tussen Leiden en Bodegraven zal afhangen van de onderzoeksresultaten naar de noodzaak van een nieuwe verbinding tussen rijksweg 4 en rijks weg 44 (de twee wegen naar Amsterdam die ten noorden van Leiden samenkomen). De noodzaak van de aanleg van deze tussenverbinding, die langs de Stevenshof en door Voorschoten zou komen te lopen, is volgens de gemeente nog niet aangetoond. Afhankelijk van de aanleg van deze weg moet beslist worden over de plaats van de nieuwe weg naar Bodegraven. Met verbazing hebben B en W gezien dat de provincie een nieuwe weg ingetekend heeft vanaf de Willem de Zwijgerlaan, via de Gooimeerlaan naar rijksweg 44. Indien aanleg van een nieuwe verbinding noodzaak is zou deze beter kunnen komen vanaf de Warmonderweg langs de Haar lemmer Trekvaart. De commissie ruimtelijke ordening voegde daar gis teravond bij de behandeling van het commentaar nog aan toe dat aanleg van de in het plan voorgestelde weg rampzalige gevolgen zou hebben voor de Merenwijk. LEIDEN - De aankoop door de gemeente van een stuk grond van Wernink, aan de Morsweg, even tueel ten behoeve van de bouw van een betonmortelcentrale, is gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening uitgesteld tot na de vakantie. Wethouder Waal wilde de aankoop van de grond gescheiden zien van de eventuele vestiging daar van een betonmortelcentrale, die door de omliggende wijken fel bestreden wordt. Terwijl de ge meente lange tijd in de veronder stelling verkeerde dat de grond rechtstreeks verkocht zou wor den door Wernink aan de centra le, kon op het laatste moment de gemeente de grond kopen. Dat was volgens wethouder Waal en ambtenaar Schaap van Grondzaken er de oorzaak van dat er tegenover de bewoners "zo geheimzinnig" is gedaan, zoals raadslid Beijen (PPR/D'66) het noemde. Een voorlopig koopcon tract werd door de geméente na melijk gesloten vlak nadat tegen over de bewoners te kennen was gegeven dat de gemeentè geen enkel aandeel had in een even tuele grondtransactie met Wer nink en de betonmortelcentrale. Als de gemeente de grond niet doorverkoopt aan de centrale (in ruil voor grond aan de Sumatra- straat) is het altijd nog mogelijk dit stukje industrieterrein voor iets anders te gebruiken, merkte Waal op. Om de omwonenden echter niet voor het hoofd te stoten - mor genavond organiseren zij een informatie-avond over de kwes tie - besloot de commissie tot uit stel van de beslissing over aan koop. LEIDEN - Of er in de gemee nteraad een meerderheid zal zijn te vinden voor de aanleg van een tunneltje voor voet gangers en fietsers onder de Sumatrastraat is gisteravond twijfelachtig gebleken gezien de stemming in de commissie ruimtelijke ordening. Ter discussie stonden enkele maatregelen rond de Sumatra straat die moeten voorkomen dat er teveel verkeer door deze straat komst als binnenkort de nieuwe Sumatrabrug open gaat (vanaf het industrieter rein De Waard naar de Lage Rijndijk). Het CDA voelde bij monde van de raadsleden Van Zijp en Ham veel voor de aan leg van een tunneltje om de veiligheid van de voetgangers en fietsers te waarborgen als de Sumatrastraat drukker wordt. Wellicht dat het CDA in de gemeenteraad komt met een dergelijk amendement. Ook de PSP toonde zich voor aanleg van een tunnel. Laurens Beijen (PPR/D'66) speelde met de ge dachte om met het instellen van eenrichtingverkeer in de Sumatrastraat het verkeer zo veel mogelijk te weren. Van gemeentezijde werd daarbij als bezwaar aangetekend dat het verkeer dan andere, min der geschikte, wegen zou moe ten nemen zoals de Javastraat en de Lage Rijndijk. Bij de stemming in de commissie be hield Bijen zijn stem voorals nog voor; hij wilde nog enige bedenktijd. De VVD toonde zich tegen aanleg, Kuijers dacht dat het tunneltje weinig „veiligheidsnut" zou hebben. Het energiebedrijf Rijnland is niet onder al te gelukkig gesternte ge boren. De omvorming van de Ste delijke Lichtfabriek (SLF) van een Leids tot een regionaal be drijf is met de nodige barens weeën gepaard gegaan en even zag het er zelfs naar uit dat een procedure via de Kroon gevoerd zou moeten worden om dit sa menwerkingsverband in de Leidse regio tot stand te brengen. Wie de problemen kent, waarmee het inmiddels ter ziele gegane ge west Leiden worstelde, kan daarin enige overeenkomst ont dekken. Gemeenschappelijke be langen worden zeker niet direct ingezien en de stemming was en is nogal prikkelbaar. Dat werd ook duidelijk tijdens de maandag avond gehouden vergadering van de algemene raad van het energiebedrijf Rijnland. De tweede in de rij. De algemene raad wordt behoudens de vertegenwoordigers van Lei den, Leiderdorp en Oegstgeest, uitsluitend gevormd door burge meesters van de andere deelne mende gemeenten. Opvallend was tijdens de vergadering de grote eensgezindheid, die er on der deze vroede vaderen bestaat, wanneer het om een bijverdienste gaat. Dat er dan tijdens zo'n vergadering vertegenwoordigers uit Leiden zijn, die ter discussie stellen of er voor de vergadering nu wel direct een forse vergoeding gegeven moet worden, wordt duidelijk ge zien als een impertinentie. Een inbreuk op het gebruik. Over dat soort dingen spreek je nietje stemt voor en daarmee uit. Goed, voor de vorm is er dan wel iemand die opmerkt, dat men de andere mening ten volle respec teert. Maar wie - zoals tijdens de laatste vergadering - de uitlatin gen hoort die gedaan worden tij dens de onderbrekingen, komt tot de conclusie dat kennelijk nie mand zich afvraagt of het incas seren van een fors presentiegeld nu wel of niet door de beugel kan. En dan bedoelen we daamee niet of er formeel juist gehandeld wordt. Dat zal heus wel in orde zijn Waar het om gaat is of het moreel acceptabel is, dat iemand die een gemeente vertegenwoordigt en daarvoor wordt gehonoreerd, daarnaast nog eens betaling ont vangt voor werkzaamheden, die hij uit hoofde van die functie ver richt. Nu er tussen de gemeenten een steeds grotere samenhang begint te ontstaan en er steeds meer ge meenschappelijke regelingen ontstaan kun je je afvragen of het toch niet eens tijd wordt dat men zich buigt over al deze "bijbanen" en de beloning, die daarvoor wordt gegeven. Temeer wanneer blijkt dat voor het werk, dat ten tijde van de SLF werd verricht door Leidse wethouders, commissie- en raadsleden, nu een compleet bestuursorgaan tot stand gebracht is. LEIDEN - In het onlangs gesloten zalencentrum 't Raedthuys (de vroegere Kleine Burcht) aan de Nieuwe Rijn zal de muziekhandel Servaas zich vestigen. Het gaat hier om een uitbreiding en niet om een vervanging van een van de be staande vestigingen van de firma Servaas. De Kleine Burcht en later 't Raed- huys werd al voor de oorlog als za lencentrum gebruikt. Om gezond heidsredenen is de laatste eigenaar, de heer Wennekers, met de exploi tatie van de zalen aan het begin van deze maand gestopt. LEIDEN - P.V. De Reisduif hield een wedvlucht vanaf Noyon met 118 duiven. De uitslag was: 1,3,6, K. vd Berg, 2,4, W. Kop, 5. F. v Duuren, 7, H. Scheurwater, 8. C. Strik, 9. P. Mooten, 10. W. Tolboom PV De Blauwkras vloog vanaf Noyon. De uitslag was: 1,8,10 A. Ouwerkerk, 2,9, P. Sloos, 3,7, S. Springer, 4,6, P. Gijsman en Zn. 5, F. vd Wetering PV Leiderdorp vloog op Noyon met 92 duiven. De uitslag was: 1,8, J. v Laar, 2. J. Zevenhoven, 3,9, M. Reijerse, 4, W. de Haas, 5,10, J. Brantenaar, 6. J. Borst, 7 W. Hoog- ervorst. LEIDEN - Mevrouw Leemans, twintig jaar werkzaam aan het Leidse Volkshuis zal binnenkort afscheid nemen. Ze verruilt haar functie als directrice, een functie die zij om gezondheidsredenen al enige tijd niet geheel kon vervullen, voor de in de loop der tijd opge hoopte werkzaamheden in het huis, dat zij in Warmond bewoont. Vrij dagavond 17 juni, tussen 18.30 en 20.00 uur wordt er een receptie ge houden in het Volkshuis. Mevrouw Leemans werd, na een actief leven met vele functies en verantwoordlelijkheden, de "dui- zendpotige" fuctie als directrice een beetje te veel. Moest trouwens van haar geneesheer stoppen, om dat dit mobiele leven haar wervel kolom te veel ging belasten. Zij kreeg in haar jeugd kinderverlam ming en kon sedert dien niet hele maal goed meer lopen. In 1974 werkte ze al halve dagen, het jaar daarop moest ze nog voorzichtiger aan doen; in '76 besloot ze maar te stoppen. Hoewel ze nog enkele or ganisatorische functies bleef ver vullen. Ze trad bij het Volkshuis in dienst in 1955 als - wat men nu zou noe men - "sociaal-cultureel werkster"; in 1956 werd ze adjunct-directrice en vervolgens directrice op 1 maart 1964. In de beginperiode van haar werk betekende maatschappelijk werk, persoonlijke betrokkenheid gebaseerd op idealisme dat voort- Door Hans de Regt kwam uit de eigen levenservaring. De opbouw van het Volkshuis was in die tijd ook van dien aard. Artikel 2 van de statuten luidde: "Verhoo ging van ontwikkeling, beschaving en levensgeluk onder de arbeid ende en daarmede gelijkstaande klassen te Leiden". Dit doel dacht men te verwezenlijken door "ver spreiding van nuttige kennis, door aanmoediging van de wetenschap, kunst en gemeenschapszin, door verschaffing van gepaste ontspan ning, door bevordering van de om gang van de verschillende kringen der maatschappij". Tegenwoordig zou men een dergelijk streven wat bevoogdend vinden, doch in de be ginperiode van het bestaan van het Volkshuis was dit kenmerkend voor de situatie. Hardwerkende proletarifs, met weinig tijd en be langstelling voor de creativiteit van de "hogere klassen" werden opge wekt om zich te komen vertreden in de huiselijke sfeer van het gebouw. Het Volkshuis was in navolging van de Toynbee-beweging in Enge land een initiatief van de drie hoog leraren Drucker, Van der Vlugt en Greven. Mevrouw Leemans trad in dienst in de periode dat het Volkshuis bijna aan zijn 60-jarig bestaan toe was. Uit de voor die gelegenheid gepu bliceerde jubileumbrochure: "In het hartje van Leiden, door wat eens drukbevolkte straten waren, loopt een keurig geklede heer. Hij gaat door de straten, zijstraten en de steegjes en slopjes, hij ondergaat de doelloosheid en de triestheid ««s»C*van een buurt, waar het le ven uitgeblust schijnt en verwor den. De utgeslagen, vochtige mu ren en de slechtgeplaveide straten, de huisjes die verzakt zijn en tegen elkaar aan schijnen te leunen, alsof ze moe zijn, doodmoede slordig getimmerde planken over gapende gaten, waar vroeger ramen hebben gezeten, de weeïg zoete lucht van schimmel en bederf.het zijn fac toren die méér zeggen dan een en kel bordje "onbewoonbaar ver klaard". Het is het langzaam wegs tervende, soms nog even vibre rende (hier en daar wonen immers nog mensen) slotaccoord van een lied. Een buurt sterft uit, wordt ge saneerd, er zullen jaren overheen gaan, dan is deze krotopruiming een feit geworden en er zal niets meer zijn wat herinnerd aan be schamende tijden en omstandig heden". De "keuriggeklede heer" was na tuurlijk ex-achterbuurtjongen, op excursie in zijn voormalige woon wijk. Het "beschamende" heeft zich in de loop van de tijd naar an dere gebieden verplaatst: de bouw vallen werden opgekocht door ma kelaars die er in verband met de plannen van de gemeente goed raad mee wisten; de keurig geklede heer is zich inmiddels gaan ergeren aan de langharige generatie die de huisjes gekraakt heeft toen de be stemmingsplannen wat lang in de dis'ucssiemolen bleven hangen; er zou nu de weeïg-zoete geur van jas- jiesj te ruiken kunnen zijn en er wonen nu ook inmiddels te veel buitenlandse werknemers in zulke huisjes. De doelstelling van de drie hoogle raren is inmiddels ook overstemd geworden door de terminologie van de sociale academies. Mevrouw Leemans heeft deze veranderende situatie twintig jaar lang in het be leid van het Volkshuis moeten vol gen en een programma op deze wij zigende situatie moeten afstem men. Voor haar collega's is mevrouw Leemans een stimulerende kracht geweest die de humor van veel din gen inzag, iedereen door en door kende. In feite bekleedde ze geen kantoorbaan maar bewoog zich van hot naar her door dit grote gebouw en ook daarbuiten. De inzet die zij op komt brengen verwachtte ze ook van anderen. Ze is de inspirator geweest van heel wat activiteiten. Enkele daarvan zijn inmiddels in of buiten het gebouw een zelfstandi ger leven gaan leiden. Ze onder hield de contacten met de be drijven en met de andere clubhui zen. Zij organiseerde buitenlandse reizen, die er toe bijdroegen dat mensen zich in het buitenland met minder schroom konden gaan be wegen. Ook excursies naar be drijven en bezienswaardigheden kwam voor haar rekening. Door de contacten met de bedrijven kwam, onder haar leiding het werk voor buitenlandse werknemers op gang. Sportwedstrijden, de "koffiesjop", de "rock 'n rollgroep in het kader van het jeugd en jongerenwerk: de vrouwenontwikkelingsgroep; de vakanties op de "Hoorneboeg" bij Hilversum, dit alles viel onder haar portefeuille Als zestiger vindt ze niet dat ze aan het einde van haar ontwikkeling is komen te staan. Door haar werk aan het Volkshuis raakte een aantal privézaken in de koelkast. Zij woont in Warmond op het landgoed "Oostergeest". Het is sedert 125 jaar in het bezit van de familie. Het huis en het park vergen veel onderhoud en nu reorganisatie. Hieraan wil ze nu een tijd lang haar aandacht ge ven en tevens twintig jaar Volks huis laten bezinken. ,,Mijn familie vroeg zich af wanneer ik eindelijk eens tijd voor hen zou hebben?" Voorlopig geen onderwijsopbouw- werker in Noord LEIDEN - Er komt voorlopig geen onderwijsopbouwwerker in Leiden-Noord Die conclusie kan worden getrokken uit een brief die wethouder Tesselaar (onderwijs) onlangs heeft gekregen van het Koningin Julianafonds. In deze brief wordt meegedeeld dat men geen subsidie zal verstrekken voor een onderwijsopbouwwerker. Vol gens Tesselaar, die een en ander gisteravond meedeelde tijdens een vergadering van de raadscommis sie onderwijs, zou opnieuw een verzoek tot het Koningin Juliana fonds moeten worden gericht, voorzien van een duidelijke taak stelling voor de onderwijsop bouwwerker. In dat geval over weegt het fonds eventueel het ver zoek te honoreren. De aanvraag om medewerking te verlenen aan de aanstelling van een onderwijsopbouwwerker dateert inmiddels van ruim een jaar gele den. Het initiatief hiertoe ging uit van het wijkcollectief „Plan- Noord" De gezamelijke school hoofden in Noord waren en tegen Zij vreesden o.m. dat de aanstelling van een onderwijsopbouwwerker nog meer werk zou gaan betekenen voor de toch al zwaar belaste schoolteams. Bovendien waren ze bang dat de communicatie en coör dinatie van het onderwijs in Noord hierdoor zouden worden verstoord. Tesselaar zei gisteravond dat het Koningin Julianafonds tot z'n be slissing is gekomen, omdat men te lang moest wachten op de ge vraagde taakomschrijving voor de eventueel aan te stellen functiona ris. Het wijkcollectief zou met deze taakomschrijving op de proppen hebben moeten komen. Zakennieuws LEIDEN - Aande Maresingel is in een eerder leeggekomen winkel ruimte een winkel in antiek en cu riosa genaamd "Nostalgia" geves tigd Aan de Haarlemmerstraat wordt het inmiddels gesloten café 't Vosje met dubbele bovenwoning voor 350.000 te koop aangeboden Aan de Nieuwe Rijn 87 is in de voormalige toonruimte van de Houtwerf BV, een winkel in wo ninginrichting "Meubel en Mana- uhuis BV" gevestigd In de Kopermolen 12 is in de plaats van de handwerk- en stof fenzaak "Richard", de cadeauwin kel "Etcetera" gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3