Speciaal voor Zwedengangers DE PRIJZEN Waar krijg je nueen opknapsubsidie voor Huisje huren Dimlicht in tunnel badpak in een sopje PRIJZEN IN ZWEDEN (in guldens) 1 kilo sinaasappels 1.65 1 kilo appels2.75 3 kilo aardappels 3.80 1 pond margarine2.40 1 pond boter3.80 1 liter melk0.90 400 gram witbrood 1.60 550 gram bruinbrood 1.95 1 kilo mager rundvlees 30.00 1 kilo runder gehakt12.00 1 kilo koffie 25.65 100 gram thee 2.15 1 liter cola2.85 1 pijpje licht bier0.80 1 pijpje exportbier2.15 jenever (75 cl) 35.00 cognac (75 cl)80.00 sherry (75 cl) 22.00 superbenzine0.94 gewone benzine 0.91 PAGINA Op uitnodiging van een aantal VW's aan de westkust zijn wij onlangs een paar dagen in Zweden wezen kijken. Indruk in het kort: een land voor vissers en zeilers, voor natuurliefhebbers sie zichzelf weten te vermaken. Geen land voor mensen die op elke straat hoek een cafeetje binnenstappen. Dit genre etablisse menten moet in Zweden nog worden uitgevonden. Voor de Zwedengangers van dit jaar hebben we wat prijzen verzameld van dingen die je dagelijks nodig hebt, en tips voor uitstapjes en andere activiteiten. Vooral de prijzen zullen u vermoedelijk interesseren, omdat Zweden naam heeft duur te zijn. In Zwitserland worden de tunnels soms aangegeven met een driehoe kig Waarschuwingsbord. Staat zo'n bord bij de ingang van een tunnel dan moet men in die tunnel met dimlicht rijden of die tunnel nu wel of niet verlicht is. Een klein pakj^ wasmiddel zal op het lijstje dat orderlijke vakantie gangers maken vaak ontbreken. Maar wie net een mooie" bikini of mooi badpak voor veel geld heeft gekocht doet er toch verstandig aan de kleinste verpakking fijnwas middel, of een plasticzakje om tenminste dé eerste dagen vol doende te hebben, in de koffer te stoppen. Veel klachten over ver kleuren en goor worden kunnen daardoor worden voorkomen. De' moderne garens zijn dan wel licht, elastisch en snel droog maar ze vra gen wel een goede behandeling. Een klein sopje na het gebruik dus. Wie in de ziektewet loopt kan zonder toestemming met vakantie gaan in het binnenland. Wel even het vakantieadres opgeven aan de bedrijfsvereniging. Voor een buitenlandse vakantie is wel toestemming nodig. Maar het mag je gezondheid niet schaden.' De bedrijfsvereniging weigert in dat geval toestemming. Als men een wao-uitkering of een aaw-uitkering ontvangt komt er iets meer kijken. Wie meer dan drie weken met vakantie wil naar het buitenland moet dat zeker twee maanden van tevoren melden aan de bedrijfsvereniging. Haalt u dat niet meer? Doe het dan alsnog en zo snel mogelijk. Maar geef dan wel even op wat de oor zaak van die vertraagde melding is. In onze bijlage "In en om het huis" publiceerden wij ook een artikel tje over "Subsidie voor opknapbeurt". We noemden hierin enkele bedragen. Omdat er heel wat opknappers blijken te zijn hier even het volledige lijstje zoals dat werd gepubliceerd in de Staatscourant van 13 december 1976. Een bijdrage ineens krijgt u bij: het maken van een closet met waterspoeling met bijkomende voorzieningen1150,- het maken van een ruimte om te douchen en het aanbrengen daarin van een douche-inrichting1150,- het maken van een douche-inrichting in een bestaande ruimte775,- het maken van een ruimte om te koken en het aanbrengen daarin van een aan de huidige inzichten aangepaste keukeninrichting 2900,- het vervangen van een primitieve keukeninrichting in een be staande ruimte door een aan de huidige inzichten aangepaste keukeninrichting J 1150,- het maken van een bergruimte buiten de woning1150,- het vervangen en uitbreiden van de elektrische installatie1200,- In dezelfde bijlage stond ook een adres waar een bijdrage voor warm te-isolatie van woningen kon worden aangevraagd. Dit adres blijkt niet juist te zijn. Uw aanvragen voor een bijdrage voor warmte-isolatie moet u doen bij de Directie Volkshuisvesting Zuid-Holland, Mauritskade 29, Den Haag, tel. 070-469580. Wie geen fiets heeft kan er, op ver toon van zijn treinkaartje, een hu ren bij de stationsrijwielstallingen voor 2,75 per dag. Wilt u zelfde fiets meenemen op de trein dan gelden hiervoor nu de volgende regels. De reiziger mag eigenhandig z'n fiets in cfe bagagewagen van de trein zetten op maandag tot en met vrijdag tussen 9.30 en 15.30 uur en 's avonds na 7 uur en op zondag alleen voor 6 uur 's avonds. Op zaterdag ochtend worden tot 12 uur geen fietsen vervoerd. In het zomerseizoen rijden er spe ciale rijwieltreinen. De kosten: tot 50 kilometer 5,50, daarboven tot 150 km 8,75 en boven de 150 km kost het fietsvervoer 10,75. Vakantiegangers die in Zweden „buiten de deur" willen eten. doen dat het goedkoopste in de zelfbe dieningsrestaurants van warenhui zen en supermarkten (Epa, Domus, Tempo, Ahlens). Voor prijzen van 7,50 tot ebsa 10 heb je daar al een dagschotel. De Zweden noemen dergelijke eetgelegenheden ook wel „bar". Loop dus niet hard de andere kant uit, als u wilt eten en dat woord leest, want met wat wij een bar noemen heeft het niets te maken. In een restaurant met obers betaalt u al gauw 40 en meer voor een wat uitgebreider maal (net als in Neder land, waar de goedkopere restau rants in snel tempo uitsterven). Veel Zweedse restaurants hebben een dansvloer. Zweden (voor zover wij dat hebben kunnen bekijken) dansen graag onder het eten en zijn dan een hele avond aan het tafelen. Wat u vooral moet proeven aan de. Zweedse westkust: grote onge pelde garnalen, gepekelde zalm (gravlax) of gemarineerde haring met zure room (glasmastersill). Al lemaal dingen om dagen van te- blijven eten. In de zomervakanties zit half Zwe den in een stuga, een klein eenvou dig houten zomerhuis. Die stuga's staan op grote hopen bij elklar, De haven van Smogen maar ook vaak heel eenzaam, aan de rand van een meer, of ergens diep verscholen in een bos. H H _mi_ Jt m Als u in het huren van zo'n huisje I H Tr T SyTn H £31 £2 geïnteresseerd zou zijn voor een H M L|-'0 H V-? volgend jaar, vraag er dan alvast eens naar bij de plaatselijke VW, ofwel, in het Zweeds, het Turistby- ran. De VW's houden zich name- huis^es.'^Thebber^er'vaak^u/en Gotenburg is voor veel Nederlanders - zeker als prijslijsten van. Een speciale cata- ze er met de boot naar toe gaan het begin van ïogus over chalets, met aiie gege- Zweden. Daarom hebben we deze stad als uit- vens, wordt uitgegeven door Inter c- Holiday, Liiia Kungsgatan i,s- gangspunt gekozen, voor de uitstapjes die je aaar een adreson^eens langs tegaan! ais in de buurt kunt maken. Het aantrekkelijkst voor u er toch bent. Nederlanders is vermoedelijk de kust ten noor- woondewereTdr Pnfs "n he,"Log- den van Gotenburg Naar het zuiden toe zijn er seizoen: 320 gulden per week zandstranden, maar daar hebben we er zelt al veel van. Noordelijk ligt een rotskust met fjorden en honderden eilandjes, die eruit zien alsof iemand ze keurig rond bijgeschaafd heeft. „O, ga je dit jaar naar Zweden? Nou houd je dan maar vast, want daar- is het .duur...!!!" Dat is een steevaste reactie, als je iemand vertelt dat je je vakantie in het noorden gaat doorbrengen. Die verhalen over het dure Zweden zijn waar, maar niet helemaal. Prijzen van levensmiddelen liggen vaak iets hoger dan hier soms iets lager. Maar in het algemeen is watje dage lijks nodig hebt redelijk te betalen. De benzine is er iets goedkoper. Al leen drank en sigaretten zijn veel, veel duurder. Vooral drank is in vergelijking met ona land zo onge veer onbetaalbaar. Voor een fles cognac bijvoorbeeld moet je tach tig gulden neertellen. Lust u nog een glaasje? Liever niet, waar schijnlijk. Om u een idee te geven van wat al les kost, geven we hierbij een over zichtje van prijzen van een aantal belangrijke levensmiddelen. Ben zine, drank en sigaretten hebben we er gemakshalve ook bij gezet. Benzine is niet wat je noemt een „levensmiddel", maar het is wel iets, datje erg vaak koopt. De prijs van de benzine in deze lijst is wat je betaalt bij bediende pom pen. Bij heel veel pompen in Zwe den moet je echter zelf tanken en dan betaal je een cent of drie min der. Over het bier nog dit: het lichte bier, met 1.8 procent alcohol is bij de supermarkt te koop. Voor het exportbier, waar 4.7 procent alco hol in zit, moetje bij de zogeheten Systembolaget" zijn, de Zweedse staatswinkel voor drank. Op het ogenblik wordt er hier en daar ook nog wel een soort „middenbier" verkocht (dat „mellanol" heet), maar dat gaat er per 1 juli uit. Deprijzen in deze lijst staan in gul dens, en niet in kronen. Bij het om rekenen zijn we ervan uitgegaan dat je op het ogenblik ongeveer 57 cent voor een kroon betaalt. Op zalm vissen kan op een hele boel plaatsen, onder meer in de ri vier tran bij Falkenberg. Het sei zoen duurt van maarttot augustus. Een viskaart kost ongeveer per dag, en dat is volgens de VW daar erg goedkoop. Je mag niet meer dan drie zalmen per dag vangen, maar de kans dat dat gebeurt is heel erg klein. Wie er een vangt is al zo trot- s als een pauw. Wie een zalm vangt is al zo trots als Smogen, een klein eiland, heeft een alleraardigste haven, omringd door typische oude vissershutten in Zwedens nationale kleuren: roodbruin. ,Het mooiste vissers dorp van de provincie Bohuslan", zeggen de folders, en bekend om zijn versgevangen garnalen. Smo gen is met het vasteland land ver bonden door een brug. Het ligt een dikke 100 km ten noorden van Go tenburg. - Interessante oude din gen, ten zuiden van Gotenburg, in Varberg. Daar hebben ze in het mu seum een complete dracht van een middeleeuwse man, de enige ter wereld. De kleren zieri er nog merkwaardig goed uit. Ze werden gevonden bij een skelet, dat een prachtige kop (ook te zien) met- haar heeft. Dit# Gotenburg zelf beroemt zich op Liseberg, een pretpark met ge wone en exclusieve kermisattrac ties in een parkachtige aanleg. In het vooijaar ziet het er onder de hoge oude bomen geel en rood van de tulpen. Het gekste wat je daar kunt beleven: in een soortboötje per waterval naar beneden. De en tree voor Liseberg kost 2,85, maar voor elke attractie moetje apart be talen. Voor ƒ10 heb je een kaartje met toegang tot een aantal van al die super-draaimolens.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19