INSTITUUT WIMBLEDON 100 JAAR 'Straks moeten we nog van eredivisie afzien' Ook Rod Laver uitgeschakeld WimJansen nog 3 jaar Feyenoorder Volendam-coördinator Brand na bestuurscrisis: Gemenebest contra apartheidspolitiek WOENSDAG 15 JUNI 19771 SPORT PAGINA LONDEN - Zelfs de Queen kon er niet onderuit. Haar aanwe zigheid onder het groene tent doek, dat wordt geacht het zonlicht uit de Royal-box te weren, zal in ieder geval de hertog van Kent ervan weer houden zijn jasje uit te doen, zoals vorig jaar tot tweemaal toe gebeurde. En dat is maar goed ook. Want al volgde Sir Brian Burnatt, de voorzitter van de All England Club toen dat voorbeeldhet was zeker geen voorbeeld ter navolging: eerder een poging om een deel van de schande van de herto gelijke schouders af te wente len. Niemand zou voor zoiets het honderdste Wimbledon in het honderd laten lopen. Integen deel. Twaalf dagen lang wil Albion met ieders vanzelf sprekende medewerking sug- geren nog steeds een super ve del te zijn inplaats van een patient, die eigenlijk het bed zou moeten houdenWordt de eigen inbreng opgeblazen en maar al te graag vergeten, dat Virginia Wade van oor sprong eigenlijk een Zuidaf- rikaanse is en de 'eigen' Bus ter Mottram een verameri- kaanste jongeman, die met de eigen zeden en gebruiken be wust heeft gebroken. Tijd-machine Grote kampioenen van weleer zullen door koningin Elisa beth II, ter gelegenheid van haar zilveren regeringsjubi leum worden onderscheiden en het dankbare publiek zal maar al te graag over het hoofd zien, hoezeer zij door sloperswerkzaamheden van de tijd-machine zijn gemodel leerd tot uiterst breekbare dametjes en heertjes. Wat dat betreft is Wimbledon één grote samenzwering. Aardbeien groeien uitsluitend om te midden van de fletsblauwe hortensias, die de banen om zomen, met slappe room te worden genuttigd. Waar treft men nog zulke fabuleus on flatteuze kostschooljurkjes en extravagante hoofddeksels aan als op de met klimop be groeide steenklomp, die al lerwegen bekend staat als centrecourt. Hoogstens op Ascot, waar de persoonlijke voorkeur van de „Queen" naar uitgaat. 'Wimbledon is altijd groter gebleken dan de spelers', zei oud- hoof dscheidsr echter Mike Gibson enkele jaren geleden arrogant, maar ter zake. Het instituut van de 'lawn tennis championships' is alle conflic ten van tien decennia te boven gekomen. Zelfs het ontbreken van zestig vooraanstaande profs enkele jaren geleden had geen enkel effect op de toeschouwersaantallen. Andersom Wimbledon is er nu eenmaal niet voor de spelers. Het is an dersom. Aan die waarheid hebben zelfs vertegenwoor digsters van 'womens' lib' niets kunnen veranderen. Vo ir Tom Okker: afgezakt rig jaar nog dreigde Chris Evert met een boycot als de ge lijke betaling voor man en vrouw er niet door kwam. Betty Stöve, haar opvolgster als vakbondvoorzitster, werd af gescheept rjiet een schamele drie procent compensatie. Verder wilde de All England Club niet gaan, en de speels ters, die overal ter wereld schaterend van het lachen zouden zijn afgereisd, schik ten zich. Morrend weliswaar. Maar ze komen. Honderd jaar Wimbledon is een feest, dat niemand wil missen. Ook al is de hoofdprijs van 62.000 gulden voor de titel in het heren enkelspel minder dan er tijdens de tien WCT- toernooien (met inbegrip van Rotterdam) was te verdienen en zijn de inspanningen, die ervoor dienen te worden gele verd beduidend groter. Gras En dan is er nog die merkwaar dige organische substantie, waarop gespeeld dient te worden: in de wandeling gras genaamd. Niet meer het tere groen uit de jaren van majoor Wingfield, maar verruwd door Amerikaanse import die zelfs op het exclusief Britse territorium niet is te weren. Eén enkele vochtige spriet kan voor een effect zorgen dat zelfs de meest vakkundige balbe- handelaarster verrast, sinds Forest Hills overging op een kunststof, die een beetje op gravel lijkt en in Australië voor elke tennispartij een kunstgrastapijt wordt uitge rold (voor de heren een wat sneller oppervlak dan voor de dames) is het ras van de echte grasspecialisten uitgestor- De Emersons' en Stolles' van de jaren zestig zijn er niet meer. De eindstrijd van vorig jaar bewees het: de binnenbaan specialist Borg won het van de gravelspeler Nastase. Bij de dames is titelhoudster Chris Evert, al evenmin het voor beeld van de agressieve stijl, die het gras verlangt. Favoriet Jimmy Connors, met twee tegen één uitgesproken favoriet bij de bookmakers, behoort ook niet tot die catagorie. Hij ser veert en volleert redelijk, maar zijn voornaamste wa pens zijn toch wel de penetre rende knallen vanaf de ach terlijn, die hem de gelegen heid geven op te lopen, wan neer hij dat wil. Soms wil hij, soms niet. Het re sultaat wordt er niet anders om. Slechts de slimheid van Ashe,die hem in de finale van twee jaar geleden geen 'hoe ken' gaf om te scoren en het fysieke geweld dat Tanner vo rig jaar ontwikkeldezijn in staat gebleken 'Jumbo' op Wimbledon van de zege af te houden. Conners' reputatie is zo groot dat titelhouder Borg met een tweede plaats op de plaatsingslijst genoegen moet nemen, gevolgd door de win naar van Parijs Quülermo Vilas en de kampioen van Australië Roscoe Tanner. De leider van de Grand Prix, Brian Gottfried, gevolgd in vijfde positie met daarachter de finalist van vorig jaar Ilie Nastase. Voor het eerst in de zeventiger jaren geniet Tom Okker niet langer bescherming van een 'seeding'. De Nederlander doet het wat kalmer aan en is afgezakt naar de 26ste plaats op de wereldranglijst. Leeftijdgenote Betty Stöve scoort daarentegen met een zevende plaats hoger dan ooi t De overwinning met Navrati- lova in het Australische Col gate Evenementmet Court in Japan, met Wade in de Dewar-cup en opnieuw met Navratilova in de Bridge- stone Tyres hebben haar zelfs de eerste positie in zowel da- mas als gemengd dubbel in handen gespeeld. Het zal de Rotterdamse moeilijk vallen die verwachtingen te voldoen, temeer zij de laatste maanden bij het Amerikaan- sestedentennis als lid van de Sea Port Cascades in Seattle) weinig op uithoudingsver mogen heeft kunnen trainen. Maar die tekortkoming deelt zij met vrijwel alle topspelers (speelters van dit moment. Wibledon mag dan onvervan gbaar zijn, meer dan een voorbereidingsperiode van een week of hooguit veertien dagen kunnen de hoog be taalde sterren er op hun druk bezette wedstrijdkalender niet voor vrijmaken. 6-4. Het Nederlands damesteam heeft gisteren de tweede ronde bereikt het toernooi om de Federation cup, het officieuze wereldkampioens chap voor teams. Nederland, dat als vijfde is geplaatst, zegevierde met 3-0 over Uruguay. Elly Vessies won in het eerste enkelspel met 6-0, 6-1 van Carla Guarimoh. Betty Stöve maakte het 2-0 met een overwinning (6-3, 6-2) op Fiorella Boniceiii. De Nederlandse speelsters wonnen ver volgens het dubbelspel met 6-0, 6-2. De overige uitslagen van de eerste ronde: Groot Brittannië-Denemarken 3-0. Verenigde Staten-Oostenrijk 3-0, Australië-Indonesië 3-0, Frank- ryk-Luxemburg 3-0. Rolf Thung heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het kwalifica tietoernooi. Hij versloeg gisteren in de eerste ronde de Oostenrijker Pinchbeck met 6-3, 6-1. Tom Okker ontmoet in de eerste ronde herenenkel van het toernooi van Wimbledon, dat op 20 juni in Londen begint, de Australische tennisser Ross Case. By het damesenkelspel komt de als zevende geplaatste Betty Stöve in de eerste ronde uit tegen de Italiaanse Simmonds. Elly Vessies-Appel -s«nt- fnoet in de eerste ronde de Amerikaanse hamm. VOLENDAM - De niet verwachte promotie van Volendam blijkt in de praktijk meer problemen met zich mee te bren gen dan zondagavond in de feestroes door menigeen is bevroed. De financiële situatie lijkt weer zo slecht gewor den dat de club noch aan de hogere finaciele eisen van de spelers kan voldoen, noch de noodzakelijke uitbreiding van de huidige kern kan bekostigen. Dat laatste is een di- rekt gevolg van een bestuursbesluit van afgelopen maan dag waarin de boedelscheiding tussen amateurs en profs werd verschoven naar 1 september. LONDEN - Het traditionele toernooi van Queens in Londen is een slechte generale repetitie voor Wimbledon voor de oude kampioenen. Maandag reeds werd drievoudig Wimbledonkampioen John Newcombe in de eerste ronde uitgeschakeld door Sherwood Stewart. Gisteren ging oók de viervoudige kampioen Rod Laver al in de eerste ronde onderuit. De linkshandige Australiër verloor met 6-3, 6-4 van Jorge Andrew (Vene zuela). Ook de nederlaag van Marty Riessen tegen zijn landgenoot Hank Pfister (2-6, 8-6, 11-9) behoorde tot de operatie "uitschakeling oudge dienden". De als eerste geplaatste Jimmy Connors, die door zijn bezigheden in het teamtennis ontbroken heeft bij enkele grote toernooien, maakte zijn comeback bij het traditionele tennis met een overtuigende zege op de Zweed Kjell Johansson. De 24-jarige lefthander zegevierde met 6-16-4. Conners' landgenoot Harold Solomon en de Chileen Jaime Fillol leden verrassende nederlagen, waardoor het aantal geplaatste spelers, dat in de eerste ronde werd uitgeschakeld, opliep tot vier. Solomon koh niets beginnen tegen de krachtige service van de Australiër Colin Dibley en werd met 9-7, 6-3 uitgeschakeld. Fillol verloor met 6-4, 94) van de Zuidafrikaan Ray Moore, die ook in Duitsland al te sterk voor hem was geweest. Tom Gullikson, de linkshandige tweelingbroer van Tim, die Fillol zater dag ontmoet in de uitgestelde finale van Nottingham, moest tegen And rew Pattison een achterstand wegwerken, alvorens te winnen: 4-6, 6-3, De splitsing zou aanvankelijk al per 1 juli zijn ingegaan Een aantal sponsors had zich al bereid ver klaard om financieel bij te springen in de nieuw te vormen stichting naar AZ'67-model, waarin Volen- dams betaalde vak zou worden on dergebracht. Gekrakeel binnen het bestuur, geruzie over zetels en on genoegen over de zelfstandigheid van de profs heeft al die ambitieuze plannen inmiddels weer in de war geschopt. In die mate zelfs, dat Joop Brand gisteren als coördina tor uitriep dat van het net gewon nen eredivisieschap zou moeten Atletiek - Ruud Wielart heeft tij dens atletiekwedstrijd in Spanje het middenvoetsbeentje van zijn linkerteen gebroken. Door deze blessure kan Wielart niet deelne men aan de Papendal-games en be langrijke wedstrijden in het buiten land. Pas in september hoopt Wie lart, die onlangs het hoogspringre cord op 2.26 bracht, weer te kunnen starten. worden afgezien, indien spelers als Dick en Billy Bond bij hun voor nemen blijven om met betaald voetbal te stoppen. Brand: "Er is geen geld om volwaardige rempla- canten aan te trekken. Er is ook geen geld om op de hogere fina nciële eisen van de spelers in te gaan. Straks moeten we de KNVB nog verzoeken om PEC/Zwolle in onze plaats naar de eredivisie te la ten promoveren". En bestuurs-coördinator Jan van der Linden: "Het lijkt erop dat het bestuur aan de ledenraad zal moe ten adviseren om van de eredivisie te moeten afzien". Volgens een ander bestuurslid, Pe Mühren loopt het echter allemaal zo'n vaart niet. Mühren: "Zo'n be sluit zou tegen alle vormen van sportiviteit indruisen. En dat heef Volendam hoog in het vaandel staan. Het feit dat de splitsing is uitgesteld betekent niet dat die er niet komt. We zijn een club met een rijke traditie, hebben 1100 leden. Dan gaat zoiets minder snel als pro fessionals als Brand en Van der Linden graag zouden willen". Jan Huijbregts kreeg gisteren als secretaris betaald voetbal nul op Joop Brand: er is geen het request. Huijbregts verzocht Volendam telefonisch om te willen inschrijven voor de zogenaamde Europa Cup-4. Zowel Vitesse als Volendam hebben het recht op in ternationaal voetbal verworven, aangezien de Europa Cup-4 vol gend seizoen in het leven wordt ge roepen voor clubs die naar de hoog ste afdeling van hun land zijn ge promoveerd. Het Volendam- bestuur heeft Huijbregts verzocht de invitatie aan te willen houden. Het bedrijfsleven heeft Volendam, indien tot stichtingsvorm wordt overgegaan, een bedrag toegezegd van 1,2 miljoen. Met welk geld Joop Brand zich had willen voorberei den op een goed eredivisie-I De huis aan huis-collecte, die één ton had moeten opbrengen, leverde slechts 18.000 gulden op. Hetgeen Jan van der Linden tot de verzuch ting brengt: "Volendam wil wel de lusten maar niet de lasten van eredivisie-voetbal. Inmiddels heeft het Volendam- bestuur de wens te kennen gegeven om Leo Steegman als trainer te houden. Het geld om Steegman, die zich contractueel al aan amateur- tweedeklasser Zilvermeeuwen verbond, af te kopen is er echter niet. Joop Brand: "We willen Leo houden maar zullen geen enkel in itiatief nemen om hem los te we ken. Tenslotte heeft hij het contract zelf getekend". LONDEN - De Leiders van de Britse Gemenebest-landen hebben gisteren in Londen een plan aange nomen om alle sportcontacten met Zuid-Afrika te verbreken. De maat regel is genomen om een eind te maken aan de strijd over apartheid in de sport, waardoor het doorgaan van de Commonwealth-spelen ko mend jaar in Canada in gevaar kwam. De zwarte Afrikaanse Gemenebest-landen hadden ge dreigd de wedstrijden, die volgend jaar augustus in Edmonton worden gehouden, te zullen boycotten vanwege de sportieve contacten die Nieuw-Zeeland met Zuid-Afrika onderhoudt. Om de Afrikaanse landen tegemoet te komen heeft president Robert Muldoon van Nieuw-Zeeland gisteren de verkla ring, waarin de apartheid in de sport een gruwel wordt genoemd ondertekend. Het bericht van de ondertekening van de verklaring door Muldoon werd in Afrikaanse sportkringen met de nodige reserve ontvangen. ,,Het is een kwestie van afwach ten", aldus een zegsman van het Tanzaniaans nationaal sport comité in Dar es Salaam. „Binnen afzien bare tijd zullen wij weten of presi dent Muldoon inderdaad zijn be lofte houdt om sportieve contacten met Zuid-Afrika niet aan te moedi gen". ROTTERDAM - Wim Jansen, momenteel met Dick Schnei der op vakantie in Italië,speelt hoogstwaarschijnlijk de ko mende drie jaren opnieuw in de Kuip. Cor Coster, de waar nemer van "kleine Willem" denkt nog deze week tot een akkoord te komen met Guus Brox, direkteur van Feye- noord. Ten aanzien van Wim Rijsbergen lijkt de zaak wat problematischer te liggen. Rijsbergen wil, zoals bekend, graag naar het buitenland om 'het grote geld te verdienen'. Officieel weigert Feyenoord echter een vraagprijs bekend te maken aan Coster die zelf zegt via allerlei omwegen te hebben vernomen dat een kandidaat-koper rekening moet houden met een bedrag van 1,4 miljoen gulden. Ten aanzien van Willi Kreuz heeft Feyenoord het sein om weg te mogen wel op groen gezet. Kreuz mag gaan maar moet ge zien het recente financiële aanbod van Feyenoord 850.000 gulden opbrengen. Zoals be kend weigerde de Oostenrijker het hem door Feyenoord aan geboden bijna gehalveerde sa laris en riep hij de hulp in van Coster. Sparta heeft zich voor nog drie jaar verzekerd van het talent Michel Valke. Voor de middenvelder van het Neder landse Uefa-elftal was belang stelling van Ajax en van AZ'67. Vollebregts tijdens WK wisselvallig TORBOLE - De prestaties van de gebroeders Vollebregt in het we reldkampioenschap FD-klasse blijven uiterst wisselvallig. Nadat zij maandag de derde race op hun naam hadden gebracht, kvamen zij gisteren niet voor onder de eerste tien van het klassement van de vierde race. De wedstrijd werd ge wonnen door de Zwitser Jorg Hetz voor de Oostenrijker Ernst Seidl en de Westduitser Wolfgang Rappel. De Italiaan Manfredini werd vierde voor zijn landgenoot Cine.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15