Besluit presentiegeld stuit op hevig verzet PARKEERMETERS OP NIEUWE RUN Kijken of bouwkeet kan worden gesloopt Gas per 1 juli weer duurder De Sleutels beboet na dodelijk bedrijfsongeluk i BOZE LEDEN ALGEMENE RAAD ENERGIEBEDRIJF: DUBBELE BETALING Wethouder over Acaciastraat: Bijeenkomst over beton- centrale DINSDAG 14 JUNI 1977 LEIDEN r Voorzitter van Aken. LEIDEN - De meelfabriek De Sleu tels B .V. is gisteren door de Leidse kantonrechter veroordeeld tot een boete van tienduizend gulden, waarvan de helft voorwaarde lijk, omdat het bedrijf niet aan de veiligheidsvoorschriften voldeed De arbeidsinspectie maakte proces-verbaal op nadat verleden jaar oktober een werknemer do delijk was verongelukt in het be drijf, toen hij bekneld raakte tus sen draaiend drijfwerk. De officier van justitie sprak in zijn eis van een trieste zaak,die mati ging van alle partijen eist. Hij meende dat De Sleutels B.Vheeft nagelaten goede instructies te ge ven om een dergelijke situatie te voorkomen. De situatie werd als volgt geschets door de aanwezige directeur van De Sleutels H. J. Bouterse. Er is één centrale as, die door middel van drijfriemen andere machines kan aandrijven. Vroeger waren waren er zoveel machines gekop peld dat die slecht op gang waren te krijgen als de centrale as al draaide. Twee werknemers leg den dan met de hand de drijfrie men om de poelies. In verband met het opleggen was het afschut ten van de draaiende machines niet mogelijk. Tegenwoordig staan echter minder machines gekoppeld aan de centrale as zo dat het mogelijk is de machines vanuit stilstand aan te sluiten. De officier merkte naar aanleiding daarvan op dat niet tijdig een zinnige instructie voor de werk nemers was ingesteld, die er acht dagen na het noodlottig ongeval wel was gekomen: toen werd na melijk conform de wettelijke voorschriften bepaald dat de drijfriemen alleen gelegd moch ten worden bij stilstaande ma chines. Hij eiste vijfduizend gul den boete. De advocaat van De Sleutels merkte op dat er wel degelijk al een i structie bestond, namelijk mon deling. Het was in het bedrijf ge woonte dat drijfriemen slechts door twee mensen samen aange legd mochten en konden worden. Hij sprak het vermoeden uit dat de verleden jaar omgekomen werknemer geprobeerd heeft de drijfriem in zijn eentje aan te leggen. Directeur Bouterse merkte verder op dat in de prak tijk gebleken is dat mondelinge instructies meer effect heeft dan schriftelijke. De kantonrechter achtte in zijn vonnis bewezen dat er geen vol doende beschutting was voor het drijfwerk, zodat dus stilstand van de machines vereist is als er in de nabijheid gewerkt wordt. Aan dat wettelijke voorschrift had De Sleutels zijns inziens niet voldaanHij bepaalde de boete op tienduizend gulden, waarvan vijfduizend voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. LEIDEN - De leden van de algemene raad van het Energie bedrijf Rijnland hebben zich gisteravond een presentiegeld van 143 gulden per vergadering en daarnaast een onkos tenvergoeding toebedeeld. Men besloot daartoe ondanks hevig verzet van de Leidse vertegenwoordigers in de raad. Deze vonden, dat de vertegenwoordigers als burgemeester (het merendeel van de leden), wethouder of raadslid al een vergoeding krijgen voor het werk, dat men ten dienste van de gemeente verricht. "Presentiegelden geven, betekent een dubbele betaling", was de mening van de Leidse vertegenwoordigers. Voor het geven van presentiegeld werden 25 stemmen uitgebracht, ertegen waren er 12. Bezwaren waren er ook tegen de toelagen, die de leden van het college van beheer zullen ontvangen. Zo krijgt de voorzitter bijna 10.000 gulden per jaar, terwijl de overige leden bijna 7.500 gulden per jaar ontvangen. Leids PPR-raadslid Van Oosten: "Het is stuitend dat dit voorstel door deze voorzitter (de Leidse Pvd A-wethouder Van Aken - red.) verdedigd wordt". Ook hier waren de tegenstemmers duidelijk in de minderheid en werd het voorstel met 25 tegen 12 aangenomen. Verbazing Pvd A-raadslid Mentzij was begonnen zijn verbazing uit te spreken over de voorstellen van de presentiegelden. Hij achtte het in strijd met de argu menten, die zijn gebruikt bij de vaststelling van de vergoedingen voor raadsleden. Hij vond dat deze vergoeding voor raadsleden voldoende moet zijn. Temeer daar het werk wat nu door de algemene raad wordt gedaan vroeger in de gemeentelijke commissie voor econQmische aan gelegenheden in Leiden gebeurde. Een andere Leidse vertegenwoordiger. PPR-raadslid Van Oosten, zei het bedrag dat de leden zullen ontvangen bijzonder hoog te vinden en dat het hier ging om dubbele betaling voor één functie. De burgemeester van Woubrugge, D. Brouwer de Koning, zei de vergoe ding wel wat aan de hoge kant te vinden maar stemde uiteindelijk toch voor. Datzelfde gold voor burgemeester De Vreeze van Warmond die aanvankelijk de suggestie deed naast de 143 gulden presentiegeld geen aparte onkostenvergoeding te geven. Volgens voorzitter Van Aken stond niets de betaling van deze presentie gelden in de weg. Er is overleg over geweest met de provincie en in Gouda en Delfland bestaan identieke regelingen. Burgemeester Keijzer van Moerkapelle vond dat bij de beoordeling rekening gehouden moet worden met de zeer uiteenlopende grootte van de deelnemende ge meenten. Opgemerkt werd verder, dat er raadsleden in kleine gemeenten zijn die jaarlijks slechts 2000 gulden vergoeding ontvangen voor hun raadslid maatschap en in Leiden 15.000 gulden. "Toch moeten ze voor Rijnland hetzelfde werk doen". Waarop Mentzij opmerkte dat nu niet de vergoe ding aan raadsleden ter discussie stond. Bij de stemming verklaarden zich tegen de presentiegelden de Leidse raadsleden v. Baaren, Groos, Mentzij, mevrouw Koning (allen PvdA) en Beijen en Van Oosten (beiden PPR/D'66). Voor stemden onder meer de burgemeesters van veertien gemeenten en de Leidse wethouders Van Aken en Van Dam. Uit vrije wil Wel werd besloten in de regeling een bepaling op te nemen, dat de leden uit vrije wil hun presentiegelden kunnen stoeten in de kas van de gemeente, die ze vertegenwoordigen. Datzelfde geldt ook voor de vergoedingen die de leden van het college van beheer (dagelijks bestuur) ontvangen. De stemming bij de behandeling van beide voorstellen was een duidelijk geprikkelde. Zo werd er zelfs stemming verlangd toen raadslid Mentzij om een korte schorsing vroeg. Tijdens deze en andere schorsingen groepten voor- en tegenstanders samen, waarbij het soms tot felle dis- kwam. LEIDEN - Verhuiswagens op de VolmolengrachtOntnuchte rend moment in de geschiedenis van de Leidse laken- en wollen stoffenfabriek Krantz en Zn., die zoals bekend gaat verhuizen naar het Limburgse Vaals. Het overbrengen van de produktie maakt deel uit van de zg. her- structerering van de wolindus trie. Dat betekent ontslag voor 97 man. Gisteren werd de aan zet gegeven voor de verhuisope- ratie. LEIDEN - Op de Nieuwe Rijn (tussen Koornbeurs en Gange tje zullen parkeermeters wor den geplaatst. Tachtig illegale parkeerkplaatsen, gebruikt door zg. Langparkeerders, zul len plaats moeten maken voor een kleiner aantal plaatsen voor kortparkeerders (maxi maal één of twee uur). De verkeerscommissie is gis teren met dit voorstel van B en W akkoord gegaan. Parkeren op de Nieuwe Rijn is enkele ja ren geleden verboden om er een wandelgebied van te kun nen maken, maar in de prak tijk is hier niets van terecht gekomen. Omdat de laatste weken bovendien het parkeren aan de winkelzijde steeds meer voorkwam - met het gevaar dat brandweer en ambulance vast zouden komen te zitten in de belemmerde verkeers stroom - hebben B en W beslo ten om de situatie te trachten in eigen hand te nemen. Doordat de wagens nu dwars met de voorzijde of achterzijde op het water worden geplaatst, is er ruimte voor ongeveer tachtig auto's. Hiervoor zijn twee redenen: op die manier blijft er ook nog enige wandel ruimte over; bovendien zou een te groot aantal parkeer plaatsen (vooral omdat het om kortparkeerders gaat) tot een te grote verkeersdruk op de Nieuwe Rijn zou kunnen lei den. Enkele commissieleden drongen er gistermiddag bij wethouder Waal op aan om het aantal parkeerplaatsen naar ongeveer vijftig te brengen. De Morsweg (van Rijnzicht- straat tot Lage Morsweg) en de Damlaan worden in beide richtingen gesloten voor vrachtverkeer. Op deMorsweg zal een uitzondering gelden voor bedienend verkeer en op de Damlaan voor busverkeer in lijndiensten. De verkeerscommissie ging ook met dit voorstel van B en W akkoord. Ook werd de maat regel om over zuidwestelijke richting op de Morsweg vanaf de kruising met de Lage Mors weg over een lengte van vijftig meter een stopverbos aan beide zijden in te stellen, goed gekeurd. Aanvankelijk gingen er in de commissie stemmen op om het vrachtverkeer wel in één rich ting van de Vondellaan ge bruik zou moeten maken. Maar na de mededeling van ambte lijke zijde dat ook de firma Wernink voor welk bedrijf de meeste vrachtwagens over de Morsweg rijden, met de voor gestelde maatregelen kon in stemmen, ging de commissie akkoord. Wethouder Waal zei te ver wachten dat de desbetreffende borden over ongeveer twee weken geplaatst zullen wor den. De gemeente ziet voorlopig af van haar voornemen om op de rondweg bij de Merenwijk een aantal voorrangskruisingen in te stellen. Wethouder Waal maakte dit bekend nadat in de verkeerscommissie de bezwa ren van bewoners van de Me renwijk tegen de voorgenomen maatregelen waren bespro ken. Het voorstel was om de krui singen Kelelmeerlaan/Arend- horst/Zilverschoonstuin en Zwartemeerlaan-Teunisbloem /Westlander werf als voorrangskruisingen aan te wijzen, waarbij het verkeer op de rondweg voorrang zou hebben. Overweging daarbij was dat deze situatie in de praktijk al als zodanig door de verkeersdeelnemers wordt er varen. Drie bewoners, gistermiddag in de vergadering aanwezig, vreesden echter dat het ver keer op de rondweg als gevolg van deze maatregelen nog har der zou gaan rijden dan nu. Ook de aanwezige vertegen woordigers van de politie spraken zich tegen de maatre gelen uit. Als er voorrang aan een weg verleend wordt, zou dat op de hele rondweg moeten gebeuren en niet op enkele kruispunten, omdat dat ook misverstanden zou opwekken, aldus de bewoners. Liever zouden zij bij de krui singen waarschuwingsborden geplaatst zien. Wethouder Waal zegde toe de zaak nog eens te zullen bekijken, waar bij hij in ieder geval voor een uniform systeem op de rond weg wil kiezen. LEIDEN - Wethouder Verboom, zijn rechterhand Akse en renovatiebegeleider Cuppens van de Welzijnsraad gaan vandaag bekijken of de bouwkeet aan de Acaciastraat kan worden afgebroken. Deze toezegging deden zij gisteravond in de vergadering van de raadscommissie volkshuisves ting, waar voor de zoveelste maal het stof dat deze bouw keet bij de bewoners heeft doen opwaaien, aan de orde kwam. De kern van het conflict is dat de bouwkeet er tien maanden geleden is neergezet, zonder overleg met de omwonenden, die zeggen grote hinder van het ding te ondervin den. De keet was nodig voor de op slag van bouwmaterialen voor de renovatie in de Tuinstadwyk. Met name Acaciastraat-bewoner Kromwijk trok tegen de loods ten strijde, hetgeen resulteerde in ein deloze briefwisselingen met de gemeente, besprekingen in de raadscommissie, met als hoogte punt een emotionele vergadering van de commissie, nu alweer enige maanden geleden. Besloten werd toen een zg. commissie ad hoc in het leven te roepen, die de moge lijkheden voor verplaatsing naar een gunstiger plek moest onder zoeken. Met die verplaatsing zou een bedrag van tienduizend gulden gemoeid zijn. De commissie heeft inmiddels ge rapporteerd dat een andere plek niet te vinden is. Aanvankelijk was die er wel, in de vorm van plaatsing tegen een zijgevel van een pand aan de Koninginnelaan; later bleken de betrokken bewoners toch bezwa ren te hebben. Een wederom emotionele Krom wijk wees er gisteravond op dat de bewoners zijn "omgepraat door het bestuur van de woningbouwver eniging" om toch vooral tegen ver plaatsing te zijn. Kromwijk wees op het zinloze werk van de commissie ad hoe als daarbij de woningbouw vereniging negatief gaat beïnvloe den. Hij vond dat er nu na tien maanden maar eens een einde en een oplossing in zicht moest komen en gaf als mogelijkheid" afbreken en nergens anders opbouwen" aan. omdat de keet nauwelijks meer dienst zcu doen. Hilda Paschier (PSP) had de indruk dat de gemeente in beginsel al niet van plan was de keet ooit te ver plaatsen en dat het werk van de comrr'isie ad hoe bijvoorbaat "zin loos" was. Jan Duivestein (PvdA) bestreed dit met de mededeling dat "het geen gewoonte is van mij om voor joker in commissies te gaan zitten" en dat er wel degelijk be reidheid was. Jan Duivestein (PvdA) bestreed dit met de mede deling dat "het geen gewoonte is van mij om voor joker in commis sies te gaan zitten" en dat er wel degelijk bereidheid was. Besloten werd om uit te zoeken of de keet inderdaad geen functie meer heeft, en als dat het geval is, tot definitief afbreken over te gaan. Wethouder Verboom bekijken. LEIDEN - Woensdagavond wordt in het clubhuis Morschwijck een informatie-avond gehouden over de mogelijke komst van een beton- centrale op het terrein bij Wernink aan de Morsweg. Deze bijeenkomst wordt belegd op initiatief van het actiecomité dat strijdt tegen de eventuele bouw van een betoncen- trale en de wijkverenigingen. Uitgenodigd zijn de wethouders Verboom, Van Aken en Waal, amb tenaar Schaap van de afdeling grondzaken van de gemeente, ver tegenwoordigers van v. d. Vliet- Wernink b.v., de Leidse Beton Cen trale en de Mijbog. De byeenkomst begint om zeven uur. Student ramde Morspoortbrug onder invloed LEIDEN - Met een snelheid van ongeveer 70 kilometer per uur reed een 19-jarige Leidse student met zijn auto door de bocht bij de Mor spoortbrug. Het lukte niet zo best in die bocht. En de auto vloog dan ook het trottoir op, waar twee militairen nog net het vege lijf wisten te red den. Schade aan de brug: f 1750. En aan de auto: f 900. De student moest zich verantwoor den tegenover de Haagse politie rechter, omdat hij onder invloed van drank verkeerde. De bloed proef leverde namelijk een alco- holpromilage op van 1,31. Volgens de student en diens raadsman was de auto in een slip geraakt. De offi cier van justitie eiste, omdat de stu dent nog niet eerder is veroordeeld, een boete van f 500, zes maanden intrekking van het rijbewijs en voorwaardelijk een week gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar. Het vonnis was overeenkom stig. Haagse treinen IV2 uur storing DEN HAAG/LEIDEN - Het trein verkeer tussen Leiden en Den Haag is gistermiddag van drie uur tot half vijf gestremd geweest door een sto ring in een centraal sein- en wissels tation in Den Haag.'Alle treinver keer rond Den Haag-is door deze storing enige tijd uitgevallen. De internationale treinen op de lijn Den Haag-Amsterdam werden om gelegd via Rotterdam en Gouda. Tussen Den Haag en Leiden wer den bussen ingezet. De NS slaagde er tegen half vijf in de technische storing op te heffen waardoor allereerst de Zoetermeer- lijn en de Hofpleinlijn weer be schikbaar kwamen. Zag het er aan vankelijk naar uit dat de storing op de andere lijnen langer zou duren, al gauw bleek dat ook tussen Den haag en Utrecht en Den Haag en Amsterdam het verkeer weer op gang kon komen. ADVERTENTIE LEIDEN - De algemene raad van het Energiebedrijf Rynland heeft gister avond besloten de gastarieven met ingang van 1 juli 1977 te verhogen. Het vastrechtbedrag zal worden opgetrokken van 42 tot 45 gulden per jaar, ofwel 3.75 per maand. Wat het gasverbruik betreft: de eerste 600 kubieke meter die jaarlijks gebruikt worden, gaan niet in prijs omhoog en blijven 27 cent per m3. De daaropvolgende kubieke meters aardgas tot 170.000 m3 gaan omhoog van 20 naar 23 cent per kubieke meter. Voor verwarming van woningblokken geldt bij een afname van tenminste 20 000 m3 per jaar het volgende tarief: een vastrecht van f 1,- per maand per woning met een minimum-vastrecht van f 12.50 per maand per woningb lok en bovendien voor het geleverde gas 23 cent per m3. Bij woningblok ken die ook een centrale warmwatervoorziening hebben, wordt het va strecht verhoogd tot f 3,06 per maand. Wethouder Van Belle, deelde als lid van het dagelijks bestuur van Rynland mee, dat er wegens te late of wanbetaling jaarlijks 2000 potentiële afslui tingen zijn. Die gevallen waarbij de toevoer ook werkelijk wordt afgeslo ten beperkt zich tot rond 75 gevallen per jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3