mm Voortbestaan van het Greenway theater opnieuw in het geding ,Juf Toos": de laatste Schouten in het onderwijs IK eidse agenda Schotse start concerten in 'De Houtkamp' Zigeunerinnen verdacht van brutale roof LEIDEN - De Leidse politie heeft vanochtend twee uit Amsterdam afkomstige zigeunerinnen aange houden. De vrouwen worden ervan verdacht even tevoren insluipingen te hebben gedaan in twee wonin gen in de Professorenwijk. Ze za gen kans de huizen via niet afgeslo ten deuren binnen te dringen, on danks het feit dat de bewoners aanwezig waren. Uit één woning werd een aantal sieraden wegge nomen, in een ander huis werd een geldkistje met f 200 buitgemaakt. De twee vrouwen konden op signa lement op de Hoge Rijndijk worden aangehouden. LEIDEN - In een gereedschaps winkel aan het Bevrijdingsplein is in het afgelopen weekeinde een in braak gepleegd. Ontvreemd werd een aantal gereedschappen zoals slagboormachines, bankschroeven en stalen schaven, waarvan de waarde de politie vanochtend nog niet bekend was. De daders gingen er ook met f 200 uit de kassa van door. Ze zijn de winkel binnen ge komen door forcering van de voor deur. DINSDAG 14 JUNI 1977 "Juf Toos" in "haar" klas ZOETERWOUDE - Juffrouw Schouten, ofwel juf Toos, on derwijzeres aan de Aloysius- school, gaat deze week haar 40- jarige jubileum vieren. Twee generaties mensen in Zoeter- woude heeft zij de eerste begin selen van het lezen, schrijven en rekenen bijgebracht en zo werd zij een niet weg te denken fi guur in de Zoeterwoudse sa menleving. Door Kees Verzaal VOORSCHOTEN - Er bestaan misverstanden over het voortbestaan van de enige bioscoop te Voorschoten "Het Green way-theater". Hoewel mevrouw J. Nieuwenhuizen het gebouw heeft gekocht en de Voorschotenaar dagelijks naar de film kan in eigen dorp, moeten de aankoop van het gebouw en het exploiteren van het theater als twee zaken gezien worden. Mevrouw Nieuwenhuizen probeert in een "open brief' aan de burgerij van Voorschoten de problemen rondom het voortbestaan van de bioscoop duidelijk te maken. De belangrijkste onderdelen in haar brief zijn: "een bioscoop is geen winstgevend objekt" en "wil Voor schoten een eigen theater". Het echtpaar Nieuwenhuizen nam in 1960 het bestaande zeer verlopen theatertje over met de opzet te zij ner tijd een grotere of betere behui- Aanbesteding van fietspad DEN HAAG - In het provinciehuis is de openbare aanbesteding ge houden van het aanleggen van ruim 1 kilometer fietspad langs de west kant van het Korte Vlietkanaal in Voorschoten, aansluitend op de Leidseweg. Er waren voor dit kar wei 12 inschrijvers, van wie de firma Gebrs. Schouls uit Leiden met een bedrag van f 165.000 (zon der BTW) als laagste uit de bus kwam. Hoogste inschrijver was de B.V. Dijkers en Pijl uit Middelhar- nis met f 198.000. De gunning is aangehouden, maar het staat wel vast dat de provinciale waterstaat aan gedeputeerde staten zal voor stellen het werk aan de laagste in schrijver te gunnen. Diens prijs ligt ongeveer 18 procent lager dan de raming van de waterstaat. LEIDEN - PV „Columba" hield met 75 duiven een wedvlucht vanaf Noyon. De uitslag was: 1,2, 4, 5,10 W. v. d. Nieuwendijk en Zn., 3, 6, 8 C. v. d. Nieuwendijk, 7 W. Siera jr, 9. R. de Graaf. zing te zoeken of het huidige ge bouw op te knappen. Ze hadden toen het oog gericht op het Cultu- Door Joop Peters reel Centrum. De gemeenteraad nam echter het principe-besluit, dat het Cultureel Centrum nimmer een bioscoop mocht worden. Ook de afgelopen winter 1976/77 is weer getracht óm van het Cultureel Centrum een bioscoop te maken. Dit verzoek aan het gemeentebe stuur is om allerlei redenen afge wezen. Daarbij speelt de hoge be zettingsgraad van het Cultureel Centrum een rol. Brood op de plank. In maart van dit jaar liep de pacht van'het gebouw aan de School straat af. Het echtpaar Nieuwen huizen zag geen andere mogelijk heid dan aankoop van het gebouw, 'nmiddels had de heer Niewenhui- zen zich al teruggetrokken en een werkkring gevonden, waardoor er in ieder geval „brood" op de plank" is. Mevrouw Nieuwenhuizen zet thans alleen de expoitatie voort. Zij voelde zich gesteund door reak- ties vanuit de Voorschotense bur gerij. Opgericht werd de Stichting SIGT (Stichting Instandhouding Greenway-Theater) en daarnaast ook een Filmliga. De aankoop van het pand was de enige mogelijkheid om de bioscoop voort te laten bestaan. Het Greenway-theater kan op dit moment alleen draaien met ge bruik van vrijwillige hulpkrachten. Schooljongens verdienen een extra zakcentje bij het projekteren van films en assisteren bij de kaartver- r Het voortbestaan van het Greenway-theater wordt opnieuw onzeker koop en het aanwijzen van de plaat- jeugd tijdens regenachtige zater- sen aan de bezoekers. Mevrouw dagen en .zondagen en ook tijdens Nieuwenhuizen moet zelf fungeren de vakanties op de woensdagmid- als exploitante, werkster, kofnejuf- dagen. De grootste bezetting frouw en thuis als plaatsbespreek- wordt door het theater tijd jeugdfilms behaald. De gemeente Voorschoten ziet op dit moment nog geen subsidiemo- gelijkheid. In de zin van de wet is de bioscoop een bedrijf en de gemee nte kan moeilijk een bedrijf subsi-* die gaan verlenen. Vast staat wel deel van de gemeentelijke Steun Er ligt al enige tijd een verzoek om steun bij de gemeente. Mevrouw Nieuwenhuizen vraagt in dat ver zoek om een bepaalde vorm van subsidie. Zij wijst op de functie van c de bioscoop voor de Voorschotense overheid meent datSde bioscoop zeker V9or de jeugd moeilijk te mis sen is in het dorp. Mevrouw Nieuwenhuizen ziet het exploiteren van een bioscoop wel als een hobby, maar thans gaat het ten koste van al haar vrije tijd en bovendien is zij aan het einde van haar financiële mogelijkheden. De aankoop van het pand werd afge dwongen, maar in dat pand behoeft niet automatisch een bioscoop te zijn. Het voortbestaan van de bio scoop hangt af van Voorschoten of een eigen bioscoop als noodzake lijk wordt gezien. Nog juist voor de oorlog, in 1337, trad zij, evenals haar zus ter Afra, in de voetsporen van haar vader, die op dat moment hoofd was van de "R.K. Jonge nsschool". Primitief "Meisjes zaten in dié tijd nog niet tussen de jongens," vertelt juf Toos. "Die kregen les bij de zusters in de Zuidbuurt, tegen over de .kerk. Het was in die tyd nog erg primitief. De kinderen schreven nog op lei met een griffel. Toen in de oorlog myn zus Afra trouwde en daardoor de school verliet, kreeg ik mijn vaste aanstelling". In die oor logstijd was het een ontzettend armoedige bedoening. De kin deren kwamen zeer onregelma tig op school, lesgeven was bijna onmogelijk. De kachels in de lokalen moest je zelf aanma ken. Af en toe kregen we wat cokes, dat overigens slecht stookte. Meestal moesten de kinderen zelf aanmaakmate- riaal "Tegenwoordig is het gelukkig allemaal anders. Alles is gemo derniseerd. Voor de kinderen is het schoolgaan een veel leukere en meer afwisselnde bezigheid geworden. In tegenstelling tot vroeger wordt er veel speelser lesgegeven. Ze kunnen hun ei gen zegje doen. Er wordt dan ook naar hen geluisterd. De kinderen zijn ook veel creatie ver bezig met allerlei zaken." Al jaren geef ik nu voornamelijk les aan de eerste klassertjes. Het geeft my ontzettend veel vol doening als ik zie wat je zo'n kind in dat eerste jaar bij kunt brengen. Als ze hier komen hebben ze op de kleuterschool al één en ander geleerd." Het lijkt straks op een basis school érg moeilijk lesgeven. Ieder kind werkt voor zichzelf, heeft zijn eigen pakket. Dat be tekent dat ieder kind indivi dueel begeleid moet worden. Naar mijn mening zal de leer- lingenschaal dan wel verlaagd moeten worden, anders voorzie ik voor de leerkrachten een te zware belasting." Tegen de tijd dat de integratie wettelijk geregeld zal zyn, zal juffrouw Toos Schouten waar schijnlijk al wel genieten van haar welverdiende pensioen. Maar tot die tijd, zal ze op haar eigen energieke wijze haar steentje blijven bijdragen aan het Zoeterwouds onderwijs. Ter gelegenheid van het jubi leum van Juffrouw Toos, zal er donderdag een eucharistievie ring gehouden worden in de Christus Dienaarkerk. Hierna vindt een huldiging plaats in het Don Boscohuis in de kring van. familie, collega's, ouder commissie, bestuur en geno digden. LEIDERDORP - "We wilden dit jao.r eens wat meer doen dan alleen maar optredens van harmonie- en fanfarekorpsen. De belangstelling voor de Houtkampconcerten is al tijd groot geweest, maar we vrees den toch dat de eenzijdige pro grammering zou kunnen gaan lei den tot teruglopen van de publieke belangstelling," aldus mevrouw J.C.M. Kunst, secretaresse van K en O -Leiderdorp, die dit jaar voor de vierde keer de Houtkampconcerten organiseert. Het plan voor het geven van concer ten in het park "De Houtkamp" is destijds in de Leiderdorpse raad gerijpt, waarna Ken O het verzoek kreeg dergelijke concerten te orga niseren. Tot nu toe waren dat steeds drie of vier concerten door muziek verenigingen Boys Brigade Dit jaar komen ook andere ama teurgezelschappen aan bod. De eersten daarvan zijn de volksdans groep St. Andrews' Society of Delft, een volksdansgroep die Schotse dansen brengt en de Amsterdam Boys Brigade Pipe Band, een doe delzakband van een van oorsprong uit Schotland stammende jeugd beweging. De Boys Brigade is 's we relds oudste jongensvereniging. Leden van die vereniging .vormen samen een doedelzakband, die langzamerhand over hele wereld St. Andrews' Society of Delft faam heeft verworven. De groep DdTlSOrkeSt trad ondermeer op in The Royal Al- bert Hall, in Schotland en in Dene marken voor het Deense konings huis. Verder trekt de band naar België, Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk. St. Andrews' Society of Delft is een amateurgezelschap dat nu een jaar of acht bestaat. Het brengt tradi tionele, wat ballet-achtigeball room dansen uit Schotland. Op 21 augustus komt de Shell- harmonie naar Leiderdorp. Dit ge zelschap trad ook vorig jaar in "De Houtkamp,'op. De kans bestaat dat deze harmonie ook een dansorkest meebrengt. Op 28 augustus wordt het pro gramma verzorgd door twee groe pen uit de Leidse regio: de volks dansgroep Aclialay en het balkan orkest Czardas. Het plan is om de serie concerten af te sluiten met een optreden van de Dutch Swing College Band. Dat op treden. in september, is echter op losse schroeven komen te staan om dat de Leiderdorpse gemeenteraad onlangs bepaalde dat dat concert zich ook buiten moet afspelen. De Band voelt daar weinig voor en gaat liever naar de sportzaal "Op Dreef', zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Zeilen Morgen worden op de Kaag voor de vierde achtereenvol gende maal de onderlinge zeilwedstrijden voor scholie ren georganiseerd. In de loop der jaren zijn deze wedstrijden uitgegroeid tot een groot zeil- festijn, waaraan alle scholen uit Leiden en de regio kunnen deelnemen. Op het programma staan twee wedstrijden voor de verschillende klassen, waaraan dit jaar bijna hon derd boten gaan deelnemen. Inschrijving is nog in beperkte mate mogelijk en wel op woensdag om 10.00 uur in de Kaagsociéteit, waar om 17.00 tevens de prijsuitreiking zal plaatsvinden. Vliet Met ingang van donderdag zal de Vliet in Leiden gedurende drie weken slechts beperkt be reikbaar zijn. Aan beide zijden van de straat worden namelijk de gasbuizen vernieuwd. Meterstanden Werkstudenten gaan in de pe riode van 20 tot en met 24 juni in Wassenaar huis aan huis de meterstanden van elektrici teit, gas en water opnemen. Zij doen dat in opdracht van de Centrale Administratie van de gemeentelijke technische diensten De studenten zullen voorzien zijn van een legitima tiebewijs. Wie in deze periode niet thuis is, moet zelf de stan den opnemen en deze doorge ven aan de administratie. We ten ze in Wassenaar ook weer hoeveel er in het eerste half jaar van 1977 is gebruikt aan gas, water en elektriciteit. Harmonie Onder leiding van miss- majorette Nicolet Harteveld heeft de Katholieke Leidse Harmoniekapel een eerste prijs behaald in Noordwijk. Dat gebeurde op een concours dat georganiseerd werd door de R.K. Bond van muziekge zelschappen in Zuid-Holland. De Katholieke Leidse Harmo niekapel kwam uit in de tweede divisie en sleepte voor de derde keer dit jaar de eerste prijs in de wacht. Oude Mors Ook in de Oude Mors in Leiden worden de gasbuizen ver nieuwd. Donderdag begint dit karwei in de Narmstraat, aan de zijde van de le Binnenvest gracht. Daarna komen de an dere straten aan de beurt. De werkzaamheden zullen onge veer twee maanden duren. Het verkeer zal dus hier en daar omgeleid moeten worden. Dinsdag Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, ouderensoos, Repelsteel, 2-5 uur nam.; volksdansen, 7-8.30 uur nam.; yoga 8-10 Troef, Noordeinde 2a, koken, 5-8 uur nam.; yoga, 6.30-8 uur nam; Nederlands studiebegeleiding BVB 1,8-10 uur nam.; jazzballet, 9-10 uur nam. Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning, 8 uur nam; commissie onderwijs, recreatie, samenlevingsopbouw en sport, 8 uur nam. Schoolgebouw BTS, Medusastraat, bij eenkomst over wijkplan De Kooi, 8 uur Apotheken De avond-, nacht- en zondagdiensf der apotheken in de redio Leiden, wordt van 10 tot 17 juni waargeno men door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085. Gezinsverzorging Leiden - Stichting Gezinsverzorging. Leiden, Mare 45, teL 149441..Aanvragen- hulp voor bejaarden, langdurig zieken en gezinsverzorging, vrijdag van 9-10 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. .Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 13.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2. tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652 Volkshuis Volkshuis. Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, dag. van 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe., klaveijassen, woe en vc van 9.30-12 uur. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2