Aanval van Carter op Congres Wat kwam terecht van acte Helsinki? NAAST HET NIEUWS Dash doet niet mee aan coalitie Israël EG moet ordelijker energiebeleid voeren „Energieprogramma niet afzwakken Aanslagen in Spanje UW EIGEN DAGBLAD 0ÓK IN DE VAKANTIE? n Tim DINSDAG 14 JUNI 1977 BUITENLAND, PAGINA 13 Olieprijsverhoging zou 700 miljoen extra kosten BRUSSEL (ANP) - Als Saoedi- Arabië er toe zou overgaan, (waarvan sprake is) de olieprijs met 5 pet te verhogen dan kost dat de Europese Gemeenschap per jaar 700 miljoen dollar extra. Dat heeft Europees commissaris Guido Brunner (energiezaken) gisteren gezegd op een perscon ferentie in Brussel. Vandaag vergaderen de EG- ministers voor energievoorzie ning in Luxenburg. Aan de voor avond van bijeenkomst on derstreepte Brunner nog eens de noodzaak van een gemeenschap-, pelijke eriergiepolitiek, bij ge breke waarvan -de negen EG- landen tot dusverre erg wanorde lijk op elke olieprijsverhoging hebben gereageerd. De Europese Commissie "dage lijks bestuur" van de EG) heeft voor de ministersbijeenkomst «n pakket voorstellen gereed gemaakt in een poging om nu eindelijk een (sinds de oliecrisis uitgebleven) gemeenschappe lijke energiepolitiek van de grond te krijgen. Die Voorstellen omvatten maatre gelen om het energieverbruik (bij verwarming, vervoer etc) te be perken, om nieuwe technieken (steenkoolvergassing, geother mische energie) te ontwikkelen, om het gebruik van steenkool bij elektriciteitsproduktie te bevor deren, om de raffinagecapaciteit in de EG aan de behoefte aan te passen en om investeringen in de ontwikkeling van nieuwe ener giebronnen te beschermen. hangend geheel vormen en dat de lidstaten ("niet alsof ze naar een international^ conferentie ko men") er niet het hun passende moeten uitsorteren. Maar evenals vele malen eerder werd gisteren in Europese kring in Brussel sterk betwijfeld of de "energie- ministers van de negen (Neder land is vertegenwoordigd door minister Lubbers van economi sche zaken) werkelijk spijkers met koppen zullen slaan. Brunner herinnerde er aan dat in de noord-zuid-dialoog in Parijs, wat energiezaken betreft, geen resul taten behaald zijn. De secretaris-generaal van de VN heeft nu de vorming van een "wereld-energie-instituut" voor gesteld waarin het overleg tussen energieproducenten en consument ondergebracht zou moeten worden. Als de EG ooit de kans heeft gehad om een beslissende rol te spelen in een wereldomvattende ener giestrategie dan is het nu. Maar dan moet Europa eerst en zeer snel aantonen dat het hem ernst is met een eigen energiebeleid, aldus Brunner in Brussel. WASHINGTON - (UPI/REUTER) - De Amerikaanse pre sident Jimmy Carter heeft op een persconferentie in het Witte Huis een beroep gedaan op het congres zijn energie- programma niet aan te tasten. Hij deed een scherpe aanval op de "niet normale" invloed van de olie- en autoindustrieën in het congres. Volgens hem is het energieprogramma „ernstigste binnenlandse kwestie". Hij eiste een eerlijk energiepro gramma, waarbij niet bepaalde groepen bevoordeeld wor den. Carter zei te hopen dat het congres terugkomt op haar besluit een aan tal wijzigingen in zijn programma aan te brengen. „Ik zeg niet dat alles geaccepteerd moet worden, maar wij moeten voorkomen dat er een chaos ontstaat". Een congrescom missie had vrijdag zijn voorstel om premies te geven op zuinige auto's sterk afgezwakt. Een sterke belas tingverhoging voor energiever slindende grote auto's werd afge- In zijn scherpe verklaring sprak de Amerikaanse president van de „Buitensporige invloed van olie maatschappijen en autofabrikan ten". Carter is van mening dat de MADRID (UPI) - In San Sebastian in het Spaanse Baskenland is giste ren een herdenkingsmonument voor de nationalistische gevallenen in de burgeroorlog door een bo montploffing geheel vernield. In het naburige Renteria werd de belangrijkste spoorlijn tussen noord en zuid dooreen bomaanslag afgesneden, anderhalf uur nadat verder naar het zuiden in Vitoria een bomaanslag op de lijn was ge pleegd. Spanje was dit weekeinde al opge schrikt door een nieuwe reeks aan slagen, hoofdzakelijk in Basken land. Een 22-jarige student kwam om het leven toen hij een bom plaatste onder een politie-auto in Baracaldo, in de Baskische provin cie Bisk^e. Bij Vitoria, in de Baski sche provincie Alava, is de spoor weg opgeblazen. De militaire tak van de ETA heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor twee aanslagen in Pamplona. De regering in Madrid kondigde gisteren de tweede fase af van "operatie-Ram", bedoeld om een ordelijk verloop van de verkiezin gen te verzekeren, en terreuraans lagen zoveel mogelijk te verhinde ren. In de eerste fase werden vorige week de verloven van leger en poli tie ingetrokken. Gisteren betrok het leger bewakingsposten op stra tegische plaatsen. Amerikanen sterk moeten gaan be zuinigen op energie, aangezien an ders binnen afzienbare tijd een energietekort dreigt te ontstaan. Mensenrechten De Amerikaanse president uitte zich opnieuw over de mensenrech ten, en zei dat hij hier de nadruk op wil blijven leggen, ondanks de kri tiek die hij hierover ontvangt van uit het Kremlin. Als ik over mens enrechten spreek, wil dat niet zeg gen dat ik persoonlijk iets heb te gen het Russisch volk of de Russi sche staat". Hij toonde zich gema tigd optimistisch over de komende topconferentie in Belgrado over de mensenrechten. Volgens hem is de verhouding in het algemeen met de Sowet-Unie niet slecht, gezien de gesprekken over de beperking van de strategische wapens (SALT). Speciaal ging Carter in op het geval van de Russische strijder voor de mensenrechten Anatoli Schtscha- ranski die door de Russische rege ring wordt beschuldigd van hoog verraad. Volgens Carter bestaat er geen enkel contact tussen de Ame rikaanse geheime inlichtinge ndienst CIA en Schscharanski. Hij zou zich hiervan persoonlijk op de hoogte hebben gesteld. Volgens hem moet iedere staatsleider te genwoordig sterk de aandacht schenken aan de mensenrechten. Young Carter schonk ook aandacht aan zijn veel verguisde ambassadeur voor de Verenigde Naties, Andrew Young. Volgens hem is Young in staat de problemen van de zwarten te begrijpen. "Wat hij voor ons ge daan heeft, is zeer goed". Hij vond wel dat de VNambassadeur wat meer aandacht moest besteden aan andere delen van de wereld, dan al leen maar aan Afrika. De Amerikaanse president was van mening dat eerst de kwestie van de politieke gevangenen op Cuba moet worden opgelost, voordat er sprake kan zijn van een volledige normalisatie tussen beide landen. Ook de aanwezigheid van Cu baanse troepen in Angola was hem nog een doorn in het oog. Hij ver wachtte niet dat in de nabije toe komst ambassadeurs zullen wor den uitgewisseld. Onlangs hebben Washington en Havanna voor het eerst sinds 1961 diplomaten uitge wisseld. Twee doden bij schiet partij in Johannesburg JOHANNESBURG (Reuter/UPI)-Drie met machinepistolen gewapende zwarte mannen hebben gisteren in het centrum van Johannesburg het vuur geopend op vier blanken die hun koffiepauze hielden in een werk plaats. Twee mannen werden dodelijk getroffen, een derde ligt zwaar gewond in een ziekenhuis. Twee overvallers zyn aangehouden, de derde wist te ontkomen. Minister van politie en justitie James Krugër riep de Zuidafrikanen op hun kalmte te bewaren. Hij zei dat er geen aanwijzingen zijn dat er verband bestaat tussen de aanslag en onrust in de zwarte woonwijken. De bevol king van de zwarte woonwijken bereidt zich voor op de herdenking van de opstand in Soweto, die vorig jaar op 16 juni uitbrak. CHUR -Inde Zwitserse plaats Chur zijn gisteren ongeveer 50 lilliputters uit verschillende landen aangekomen. Zij zullen daar deelnemen aan een congres waar wordt gesproken over hun specifieke sociale en medische problemen. Morgen begint voorbereiding Belgrado BELGRADO (SP) - Twee jaar gele den beloofden de leiders van vij fendertig grote en kleine landen uit Oost- en West-Europa, VS en Ca nada in hun befaamde slotakte van Helsinki om samen naar veiligheid en samenwerking te gaan streven. Wat is daar van terecht gekomen? Morgenochtend begint de voorbe reidende conferentie waar verte genwoordigers van de vijfendertig die vraag aansnijden. In een zomers Belgrado arriveerden vandaag de ambassadeurs van de oostelijke, westelijke en niet-gebonden lan den. Zij gaan in een ultra modern confe rentieoord van vijftig duizend vier kante meter in conclaaf. Door letterlijk dag en nacht te wer ken heeft men het gebouw tijdig klaar weten te krijgen. Een jaar ge leden moest de eerste steen hier nog worden gelegd. Een welvarend Joegoslavië presenteert zich voor de internationale pers als "blok- vrij", dat wil zeggen onafhankelijk van de Russen. Het doet deze week wat onwerke lijk aan om over vrede en veiligheid te schrijven. Veiligheid is welis waar actueel maar dan in andere verhoudingen. Behalve de proble men rond de Molukkers in Neder land is er een dreiging van oorlogen in Afrika en het Midden-Oosten. Met verregaande consequenties voor de vrede hier. De verhouding is op het eerste ge zicht niet slecht, zeker niet als men haar afzonderlijk van de ontwikke lingen elders wil beoordelen. Maar de bewapeningswedloop ging ook de afgelopen twee jaar door. De "overkill-capaciteit", de garantie dat bij een treffen de bevolking en de troepen van de tegenstander vol ledig kunnen worden uitgeroeid, is verder vergroot. In Belgrado komen de militaire as pecten echter niet aan de orde. Daar wordt elders over gesproken. De slotakte regelt vooral de verhou ding tussen vijfendertig landen en beïnvloedt ook het leven van hon derden miljoenen individuele bur gers,. Dat alles uitgaande van de gedachte dat vreedzaam naast el kaar leven uiteindelijk wel voor in ternationale stabiliteit en veilig heid moet zorgen. Mensenrechten De ondertekening in Helsinki is destijds gepaard gegaan met felle protesten in het Westen. Zij legt immers de na de oorlog door de Sowjet-Unie getrokken grenzen vast en nog wel met medewerking van een doormidden geknipt land als de Bondsrepubliek. "Brezjnew heeft gewonnen", zo was de me ning van velen in 1975. Twee jaar later blijkt de discussie echter naar een totaal ander on derwerp verschoven. Bijna dage lijks horen we hoe in de communis tische landen mensen met de akte in de hand vechten voor hun fun damentele rechten. Er zijn keiharde beschuldigingen aan het adres van de heersende machten daar verspreid. Zoals het handvest '77 in Tsjechoslowakije. Ook in de DDR, Polen, Roemenië en andere landen volgden acties. In de Sowjet-Unie is het zover geko men dat actiecomitees er op toezien of de slotakte wel wordt uitge voerd. Nu kan men tegenwerpen dat er in die landen altijd mensen zijn ge weest die zulke moed opbrachten. Voor het eerst echter hebben zij - al worden ze dan onderdrukt - in de akte een legitieme bron van inspi ratie. En voor het eerst hebben wij op basis van die akte het recht om ons met het lot van de dissidenten te bemoeien. De "winnaar" van de eerste ronde, partijleider Brezjnew, heeft zich achteraf bezien destijds toch een beetje in de vingers ge sneden. Wat als gevolg van de enorme pu bliciteit rond de mensenrechten vaak wordt vergeten, is dat de slo takte veel meer omvat. Het gaat om een boekje van meer dan vijftig pa gina's. Dat geheel overziende kan men vaststellen dat de Sowjet-Unie en haar vrienden op andere punten wèl hebben geprobeerd de beloften waar te maken. Zo mochten tweehonderdduizend Duitsers terugkeren en werd de samenwerking tussen Oost en West op cultureel en opvoedkundig ter rein verstevigd. Ook kondigden de Russen (evenals de NAVO en de neutrale landen) keurig alle grote militaire manoeuvres tevoren aan. Er kwam daarentegen weinig te recht van samenwerking op eco nomisch en op technologisch ter rein, maar dat is mede de schuld van het Westen. Van de beloofde toelating van wes terse kranten kwam vrijwel niets. Kort nadat zijn land de slotakte had getekend schreef de Russische theoreticus Arbatow in de Izwestia dat zijn land zich er niet toe had verplicht "haar deuren wijd open te zetten voor anti-Sowjet- propaganda". „ZONNIG" TELEFONEREN De kans is groot dat afgelegen wonende Britten binnenkort zullen kunnen telefoneren met behulp van zonne-energie. Onlangs is namelijk een zeer succesvol experiment afgesloten waar bij de wachtruimte van een boswachter in een vogelreservaat, was voorzien van zonnepanelen. Deze leverden de energie die benodigd was voor het onderhouden van een draadloze telefoonverbinding met een telefooncentrale in het gebied. Door het grote succes van het experiment en doordat in afgelegen gebieden draadloze telefoon de enige reeële manier is om een tele foonverbinding te onderhouden, denken de Britse posterijen er hard over om op grote schaal gebruik te maken van zonne-energie voor ,deze wijze van telefoneren. NAZI-VEILING Op 25 juni heeft in graf Klenau bij München een veiling plaats van zaken uit de Nazi-tijd. pe vraagprijs voor een aquarel van de hand van Adolf Hitler uit J915/T6 is 7000 mark. Het schilderij stelt een straatbeeld voor in een Noord-Franse stad en meet 28 bij 40 cm. pen zware bronzen kop van Hitier en een 18 kilo zware portretbuste van zijn plaatsvervanger Rudolf Hess, moeten minstens 1000 en 1500 inark opbrengen. puurste veilingstuk in de catalogus is een "commandovlag" van rijksmaarschalk Herman Goering uit 1941. Er wordt 15.000 mark voor gevraagd. PAUL GETTY De vorig jaar overleden Amerikaanse oliemagnaat Paul Getty mee nde een reïncarnatie te kunnen zijn van de Romeinse keizer Hadria- nus, zo blijkt uit een boek "Getty: the stately gnome",(de grootse kabouter), dat een jaar na zijn dood is verschenen van de hand van zijn juridisch adviseuse Robina Lund. Getty geloofde stellig in reïncarnatie en zei Lund eens zich al jaren te hebben afgevraagd waarom hij zich zo verwant voelde met Hadria- Het J. Paul Getty museum in Californië werd doorhem ontworpen in de stijl van Hadrianus villa in Herculaneum. Tegen Lund zei hij: "Ik zou mijzelf graag als een reïncarnatie van zijn geest zien en wil hem in zoveel mogelijk nadoen. Hadrianus en ik stemmen overeen. We hou den van grootse dingen, paleisachtige bouwwerken, mooie schilde ringen en goud- en zilverwerk. Beiden zijn we zelfs verzot op zwem baden. Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Juliar.astraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul# adraa: S.v.p. In Woklattara Invulton! In ladar vakja a.v.p. Mn tetter Vakarrtlaadraa: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Wijknummer Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen - voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres. MINDER LOSGELD GEVRAAGD VOOR FIAT- DIRECTEUR PARIJS (AFP) - De ontvoerders van de Franse Fiat-directeur Re- velli Beaumont hebben het bedrag van het vereiste losgeld vermin derd van 150 miljoen tot 40 miljoen francs (ca. 20 miljoen gulden). Dit is van welingelichte zijde vernomen. Het Italiaanse Fiat-concern had geweigerd het losgeld te betalen en de familie van de ontvoerde had te kennen gegeven het gevraagde los geld niet te kunnen verschaffen. Zondag verlengden de ontvoerders het ultimatum voor de "terechtstel ling" van hun slachtoffer met 48 uur. Het nieuwe loopt vannacht om twaalf uur af. JERUZALEM (Reu- ter/AFP/UPI) - De democrati sche hervormingsbeweging Dash heeft besloten niet deel te nemen aan een coalitieregering onder leiding van het Likoed- blok, dat bij de recente verkie zingen in Israël de grootste par tij werd. Tijdens het partijberaad, dat gisteravond begon, verklaarde Jigael Jadin, leider van Dash, dat de door Likoed voorge stelde voorwaarden Dash op geen enkele wijze invloed op het politieke beleid geven. De twee partijen verschillen fun damenteel van elkaar over de kwestie van de teruggave van bezette Arabische gebieden. Volgens Dash is dat nodig om bij te dragen tot vrede in het Midden-Oosten. Likoed voelt daar niets voor. Na het partijberaad verklaarde Jadin dat er in de toekomst nog wel met hem gepraat kan wor den over deelneming aan de re gering, maar dat dan eerst de voorwaarden geschapen moe ten worden die zulks mogelijk kunnen maken. Hij zei -dat Dash, die bij de verkiezingen vijftien zetels kreeg, tegen de regering-Begin zal stemmen als deze zich in het parlement pre senteert. Begin had gezegd dat hij volgende week met een re gering hoopt te komen. Hij heeft daarvoor ook de steun ge vraagd van de Nationale Reli gieuze Partij. Het op 17 mei gekozen Israë lisch parlement is gisteren voor het eerst bijeengekomen en heeft de 62-jarige Likoed- afgevaardigde Jitzhak Shamir, oud-leider van de joodse ex tremistische organisatie de Stern-groep, tot voorzitter ge kozen. De Stern-groep voerde tijdens de Tweede Wereldoorlog en te gen het einde van het Britse mandaat over Palestina veel aanvallen uit tegen Britse en Arabische doelen. Lid Charta in ballingschap NEU-NAGELBERG (Reuter/UPI) - Zdenek Mlynar, ëën van de open hartigste critici van het Tsjechos- lowaakse bewind en topadviseur van de vroegere partijleider Alexander Doebtsjek, is gisteren de grens overgestoken en aangeko men in de Oostenrijkse grensplaats Neu-Nagelberg. De 46-jarige advocaat was gister morgen met zijn vrouw Irena Dubska in zijn auto uit Praag bij de grens aangekomen. "Ik ben blij in Oostenrijk te zijn", zei Mlynar. "Het weer is heerlijk en ik hoop dat al het andere net zo goed zal gaan". Mlynar was in januari ontslagen bij het Nationaal Museum in Praag, nadat hij het manifest over de réch ten van de mens "Charta '77" had ondertekend. De Sowjetrussische overheid heeft de dissidente geleerde Joeri Me- noekh gezegd dat hij naar het wes ten mag vertrekken. De 50-jarige Menoekh en zijn 40- jarige vrouw Nella zullen met een lijnvliegtuig van Aeroflot naar We nen mogen gaan. Menoekh verzocht al een jaar om toestemming voor vertrek naar het buitenland. Onlangs had hij zich aangesloten bij de onofficiële groep die toezicht houdt op naleving door de Sowjet-Unie van de verklaring van Helsinki. De Menoekhs zijn beiden gespecia liseerd in biofysica.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13