quick borussi oys- donderdag?juli VROUW IN AMBT SCHEPT ONRUST "Hoeder van je broeder Ook Wiel art op Papendal-games -«JimjinimniiH 99 Tennistoernooi De Munnik sterk bezet DINSDAG 14 JUNI 1977 Zonder diepgaand overleg met de zuster gemeenten heeft de kerke- raad van de vrijgemaakte gere formeerde kerk buiten verband in Groningen besloten, de ambten van ouderling en van diaken voor de vrouw open te stellen. Deze kerk ontstond in 1964 en haar stichting was een eerste signaal van de breuk die na 1966 door de vrijgemaakte gereformeerde ker ken getrokken werd: een kwart van het ledental raakte door al lerlei verwikkelingen buiten het officiële kerkverband. Vandaar de bijnaam "buitenverbanders" De buitenverbanders zijn in het al gemeen huiverig voor de strakke kerkelijke organisatie die de vrijgemaakte gereformeerden kenmerkt .Ze zijn nog steeds bezig een vorm te vinden voor hun de beide ambten de kerkverband. Nu en dan worden regionale vergaderingen gehouden om de onderlinge band wat zichtbaar te maken en er zijn zelfs landelijke ontmoetingen geweest. Het min of meer op eigen houtje ge nomen besluit van de Groningse len. De Groningse kerk kaartte de zaak van de vrouw in het ambt aan op een regiovergadering van de drie noordelijke provincies. Daar ad viseerde men Groningen, het voornemen ter discussie te stellen op een landelijke vergadering, m aar Groningen vond, dat de vrouw in het ambt op die manier tot een twistpunt in kerkelijke vergaderingen en binnen plaat selijke kerken zou kunnen wor den. En daarom opende men zelf Sommige buitenverbanders vin den, dat de Grongse kerk met deze daad het kerkverband in verle genheid heeft gebracht. De kerke- raad van ENSCHEDEKNoord heeft in een brief aan Groningen als zijn mening te kennen gege ven, dat een plaatselijke aan vaarding van de vrouw in het ambt niet alleen verwijdering tussen de buitenverbanders zelf veroorzaaktmaar ook de toena dering tot de christelijke gere formeerden in gevaar brengt. De buiten-verband-kerken zijn in onze eigen regio vertegenwoor digd met plaatselijke kerken in HaarlemmermeerKatwijk, Lis- se, Oegstgeest en Alphen aan den Rijn. PastorSimonis over het verkeer: Schreef bisschop Simonis van Rotterdam vorig jaar tegen de zomermaanden een „pastorale brief' over de vakantie- tijd, dit jaar vraagt hij aandacht voor „het geweldige pro bleem van de verkeersveiligheid". Het „waarom?" behoeft volgens hem eigenlijk geen toelichting. Vorig jaar waren er in ons land ten gevolge van verkeersongelukken 2440 do den te betreuren en 63.560 zwaargewonden. De bisschop: „Het afschuwelijke, leed dat hiermee gepaard gaat en dat een blijvend spoor achterlaat bij nabestaanden en slachtoffers laat zich slechts enigszins vermoe den". Maar er is nog iets anders. Het aan tal verkeersovertredingen bedroeg in de eerste negen maanden van vo rig jaar 1.962.117. Dat is volgens de bisschop een tweede reden Brancards in Alphense kerk Voor haar twee kerken in Al phen aan den Rijn, de Salvato- rikerk en de Maranathakerk, heeft de commissie van beheer van de gereformeerde kerk een brancard aangeschaft, met het doel onwel geworden kerk gangers op de juiste manier uit de kerkzaal te kunnen halen. Omdat een brancard pas een praktisch vervoermiddel is als hij goed wordt gebruikt heeft de commissie een beroep ge daan op "broeders met een .EHBO-diploma" die bereid zijn in voorkomende gevallen hulp te verlenen. Men wil een team vormen, zodat steeds de zelfde mensen de brancard dragen. De anderen kunnen dan rustig blijven zitten om dat zij weten dat er geholpen zal worden. voortdurende bezinning op dit on derwerp zo noodzakelijk is. Het staat vast, dat bij het grote aan tal verkeersongelukken het men- - selijk gedrag en de instelling waarmee men aan het verkeer deelneemt een zeer belangrijke rol spelen. Natuurlijk wordt hier niet bedoeld dat men in het verkeer met opzet -fouten maakt, zodat degene die een dodelijk ongeval veroor zaakt als een moordenaar zou moe ten worden beschouwd. Dat zou, aldus dr. Simonis, een groot on recht zijn. Mensen aan wie zoiets overkomt, lijden al genoeg. Dat er echter bij zoveel ongelukken van menselijk falen sprake is, bete kent wel, dat heel veel leed zou zou kunnen worden voorkomen. Ach teloosheid, onvoorzichtigheid, al coholgebruik, roekeloosheid, ver onachtzaming van de verkeersrege ls, onnadenkendheid, gebrek aan naastenliefde, het zijn allemaal fac toren die de curve van het aantal ongelukken doen stijgen. Vloek en zegen Er. zijn mensen die aan een heel gemakkelijke oplossing denken. Auto, bromfiets en motor dienen zoveel mogelijk te worden uitge bannen. Afgezien van de vraag of en hoe dit zou kunnen, zou dit ook betekenen, dat wij beroofd zouden worden van een in veel opzichten toch gewel dige verworvenheid van de tech niek. Daarmee verkeren wij eigen lijk in een wat paradoxale situatie. Want de techniek betekent vloek en zegen tegelijk. Door het gemotori- Eén van de tekeningen die de pasto rale brief van bisschop Si monis over het seerde verkeer is de wereld open gegaan, maar tegelijk zijn er de door ons falen ontstane ongeluk ken, de bijna onleefbare binnens teden, het gevaar van de autosla- vernij en de milieuproblematiek. De bisschop meent, dat we niet te gen de auto ten strijde moeten trekken, maar tegen de mens die er een verkeerd gebruik van maakt. Een oplossing voor het probleem van de verkeersveiligheid ligt in ie der geval in onze eigen hand. Met alle mogelijke veiligheidsvoorzie ningen zijn we niet klaar. Ook dan blijft de menselijke nalatigheid. Bisschop Simonis geeft in zijn brief de christenen een bijbelse motive ring voor de manier waarop zij aan het verkeer deelnemen. „Wij zijn inderdaad de hoeder van onze broeder. Ook in het verkeer geldt Gods gebod dat wij onze naaste moeten liefhebben als onszelf. Daarom is het een zware plicht, op te komen voor eikaars veiligheid". Om het persoonlijke voornemen tot vergroting van de veiligheid han den en voeten te geven, geeft de bisschop geïnspireerd door een af fiche van Veilig Verkeer Neder land, de volgende „gulden regels": Ik help de duizenden automobilisten met pas een rijbe wijs op zak, door met begrip te rijden als zij in het verkeer een steekje laten vallen; ik help mijn gehandicapte me demens door slecht ter been zijnde voetgangers altijd voorrang te ge- ik help degenen die niet met va kantie maar voor hun beroep on derweg zijn door zeker op autos nelwegen niet toeristisch te rijden; ik help de verkeersveiligheid een handje door zo min mogelijk in te halen: inhalen vergeet het maar; ik help mijn gezin door hooguit twee uur achtereen te rijden en dan minstens een kwartier uitte rusten; ik help mee aan een veilig uit en thuis door overal en altijd de auto gordel te dragen: autogordels, vast en zeker. Niet schamen Deze regels, aldus de bisschop, be tekenen voor ieder van ons een heel concrete uitwerking van het gebod „Bemint de naasten als uzelf'. „La ten wij", zo besluit hij zijn pastorale brief, die in een oplaag van 100.000 exemplaren over het bisdom Rot terdam wordt verspreid, „goede, sportieve en galante weggebrui kers zijn. We hoeven er ons niet voor te schamen om voor of tijdens onze reis te bidden: Engel van God, die mijn bewaarder zijt, aan wie de goddelijke goedheid mij en ande ren heeft toevertrouwd, verlicht, bewaar en bestuur mij". Slachtoffers herdacht De hervormde synode besloot op de eerste dag van haar zomerzitting in Driebergen, de regering mee te delen dat zij bereid is zowel natio naal als plaatselijk elke bijdrage te blijven geven om een leefbaarheid tussen Nederlanders en Molukkers mogelijk te maken. In haar voor bede herdacht de synode de fami lieleden van allen die bij het beëin digen van de gijzeling omkwamen. Met ingang van 1 januari 1978 wor den alle diensdoende hulppredi kers predikant, met alle bevoegd heden van dien. Zij mogen dan ook de sacramenten bedienen. Daartoe besloot de synode gisteren ook. Aanstelling tot hulpprediker is ech ter na 31 december 1977 niet meer mogelijk. Wel kan men tot 31 de cember 1980 via het gebruikelijke kerkelijke examen nog de preek- bevoegdheid krijgen. Nagekomen berichten beroe- pingswerk: Herv. Kerk - aange nomen naar Bergschenhoek Chr. van Andel Heteren, naar Den Haag J. de Jong Eindhoven; bedankt voor Arnhem G. Post Arnemuiden, voor Nederhemert J den Dikken Benthuizen. Met een eenpansmaaltijd hebben meer dan 80.000 Westduitse pro testanten zondagmiddag hun Kirchentag 1977 in West-Berlijn beslo ten. De organisatoren noemen de vier dagen bijzonder geslaagd, gezien ook het ongekende enthousiasme van de deelnemers, onder wie verrassend veel jongeren. Toch waarschuwde de voorzitter van de raad der Evangelische Kerk, bisschop Helmut Class, voor triomfalisme. "Er is veel gesproken over de consequenties van het christendom, maar hoe zit het met de werkelijke oefening daarin? Er zal nog veel grondiger onderzocht moeten worden, of het evangelie werkelijk bevrijdt van denksche ma's en cliché's", zei hij. De Kirchentag bestond voornamelijk uit lezingen, bijbelstudie, ge sprekken over de maatschappelijke gevolgen van het christen-zijn en een "markt der mogelijkheden" waar met een zeer groot aantal stands aandacht werd gevraagd voor praktisch christelijk handelen in de vorm van bijvoorbeeld ontwikkelingshulp gerechtigheid en vrede en maatschappijkritiek. Uit het buitenland was er grote belangstelling, ook uit Nederland. Oost-Duitsland zond een kleine delegatie van de Evangelische Kerk. Bisschop Werner Krusche uit Maagdenburg verklaarde, dat de ker ken in Europa een eigen bijdrage tot ontspanning in de wereld kun nen leveren, maar dan moeten zij zich niet voor het karretje van een nationale politiek laten spannen. Kerken zijn, aldus deze bisschop, trans-nationale gemeenschappen. De zeventiende Kirchentag, die veel meer deelnemers trok dan in de meest optimistische voorspellingen was verwacht, stond onder het motto "Draagt elkanders lasten". Voldoening De "landdag" die de Evangelische Omroep zaterdag in Utrecht hield, bracht 24.000 geestverwanten bij elkaar, onder wie 4000 kinde ren. De voorzitter van deze omroep, ds. W. Glashouwer, sprak er zijn voldoening over uit, dast de EO, blijkens een officiële telling, genoeg leden heeft om C-omroep te blijven. Maar hij zag ook bewolking opkomen, en doelde daarbij op een wetsontwerp waarin de drempel voor C-omroepen wordt verhoogd tot 150.000 leden. Gisteren is de synode van de Hervormde Kerk aan haar zomerzit ting begonnen, waarin onder meer twee belangrijke nota's in be spreking komen, namelijk over de toepassing van kernenergie en over de toestand in Zuid-Afrika en de houding van de kerk daarte genover. De hervormde synode telt 51 leden. Iemand heeft uitgerekend, dat hun gemiddelde leeftijd bijna 48 jaar is. De vrouwelijke leden (7 in totaal) zijn gemiddeld een jaar jonger. Wat de beroepen betreft telt de synode 27 predikanten, van wie 23 mannelijke. Van de 21 mannen onder de 24 overige leden werken er 4 bij de overheid, 9 in het bedrijfsleven en 4 in vrije beroepen; de anderen zijn "rustend". De drie vrouwen in deze groep zijn twee juristen en 1 maatschappelijk werkster die nu (ook) huisvrouw is. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Bennekom W. Westland Veen, te Dirksland E. J. Bos Kamperveen; aangenomen de benoeming tot ziekenhuispastor voor enige zieken- en verpleeghui zen in Zeeuws-Vlaanderen (met standplaats Terneuzen) D. W. Koel man Katwijk aan Zee: bedankt voor Sint Annaland W. Westland Veen. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Smilde- Diever kandidaat D. Ensing Kampen. Chr. Geref. Kerken: aange nomen de benoeming tot geestelijk verzorger van het Zonnehuis te Zwolle S. Wijnsma aldaar. Baptistengemeenten: aangenomen naar Apeldoorn P. van der Werf Winschoten. Afscheid: Op 28 augustus hoopt dr. Th. C. Frederikse afscheid te nemen van de hervormde gemeente te Wassenaar in verband met vertrek naar Ermelo. Onderscheiding De organist Piet van Egmond, die 50 jaar geleden zijn loopbaan begon, is de zilveren legpenning van de stad Amsterdam toegekend. Wethouder Th. Treumann noemde Van Egmond een stimulerende en niet weg te vlakken figuur in het hoofdstedelijke muziekleven. In zijn functie van "legerbisschop" heeft kardinaal Willebrands met een groep rk Nederlandse militairen deelgenomen aan een in ternationale bedevaart naar Lourdes. Uit 15 landen waren er in totaal 35.000 soldaten, voor het eerst ook uit Zuid-Korea. ADVERTENTIE het leidsch dagblad organiseert voetbalwedstrijd tussen Ruud Wielart PAPENDAL - Voor de internatio nale atletiekwedstrijden, die mor genavond op Papendal worden ge houden, staan enkele interessante onderdelen op het programma. Na zijn nieuwe Nederlandse record van 2.26 meter, vorige week geves tigd in Turijn, is hoogspringer Ruud Wielart een van de atleten waar de aandacht naar uitgaat. De pupil van Dragan Tancic moet het opnemen tegen de Westduitsers Killing en Thraenhardt, die evenals de Belg Moreau een beste prestatie van 2.21 meter hebben staan. Tot die hoogte reikte Wielart voor het eerst in Milaan op 7 mei van dit jaar, maar een maand later verbeterde de Haarlemmer dit recort met vijf centimeter. Wielart staat daarmee op de wereldseizoenranglijst op de derde plaats, achter de Europese recordhouder de Rus Alexander Grigriev (2.30) en de Amerikaan Kyle Arney (2.28). Het wereldre cord staat op naam van de Ameri kaan Dwight Stones met 2.32. Interessant wordt ook de confron tatie tussen Jos Hermens en de Belg Miel Puttemans op de 5000 meter. Twee jaar geleden, ook op Papendal, won de Belg in de beste seizoentijd van dertien minuten en achttien seconden, terwijl Her mens het Nederlands record bracht op 13.22,4. Ook de 800 meter voor dames kan op deze Papendal-games een van de hoofdnummers worden. Olga Commandeur, de Europese jeugd kampioene van 1975, is bezig aan haar come-back en realiseerse dit seizoen reeds een tijd van 2.206,2, maar ook AV'40 atlete Riet Kruis wijk liet vorige week 2.06 noteren. Toch gaat op deze afstand de aan dacht vooral uit naar Elly van Hulst, die onlangs in Dortmund 2.04.2 op de klokken bracht, maar een dag later op Papendal verloor van Olga Commandeur. De tijd van de Leeuwardense: 2.06,5. Morgen avond krijgen de Nederlandse Atle tes te maken met onder andere de belgische Annemarie van Nuffel, die dit seizoen reeds een tijd van 2.02.3 liet noteren. LEIDEN - Het toernooi van De Munnik is dit jaar weer sterk bezet. Een indicatie daarvan is de deel nemerslijst in het Herenehkel B. Niet geplaatst zijn spelers als Adri van Leeuwen, Jan Theunissen, Lo- dewijk Kallenberg, Ton Creighton, Arnold van Capellen en Har Meijer en dat zegt wel iets. Wel geplaatst zijn Bram Madera, Dros, Henny Koemans, Dick Bouman, Marinus Brooshooft, Jaap Temminck, R.J. van der Feen en Frans Engelen burg. In deze volgorde. Dat belooft al ver voor de wedstrijd het nodige vuurwerk. Vooral de halve finale, als die tenminste vol gens planning zou verlopen, tussen Dros en Koemans, zal het nodige vuurwerk brengen omdat beide spelers beslist niet schromen op avontuur te gaan naar het net. Bij de dames gaat de belangstelling vooral uit naar de verrichtingen van de, niet geplaatste, 14-jarige Am sterdamse, M. de Groot, die in de eerste klasse competitie bij Dash vijf van de zes partijen in winst wist om te zetten. Aan haar zullen de wel geplaatste speelsters, te weten Tine Langeveld, Ineke van der Meer, Joke van Sas en Maureen Meijer de handen meer dan vol hebben. In het HEC brachten Piet van Pari don en W. Weber de wedstrijdlei ding enigszins in moeilijkheden door hun baan liefst twee uur en een kwartier bezet te houden. Piet Paridon leek het pleit bij de stand 6-7,6-1, 5-5 (uit achterstand van 1-4) in zijn voordeel te zullen gaan be slissen. Weber, die zich onder scheidde door zijn loopwerk en doorzettingsvermogen maakte de indruk geen been meer voor het andere te kunnen krijgen. Maar ook Piet van Paridon liet zich ditmaal door de uiterlijke schijn misleiden en zag de winst zowaar nog aan zijn neus voorbijgaan, 5-7 voor Weber! H. Gelevert bereikte in het HEC de derde ronde door een 6-2, 2-6, -6-2 zege op H. van Veen. Dat deed Be- nnink hem na door een gemakke lijk winst op J. van Borkel, 2-6, 1-6, De, in dit nummer, als respectieve lijk twee en drie geplaatste Schoon en Giberius bleven in twee sets overeind. Schoon gaf Weller geen schijn van kans, 6-1, 6-0 en Giberus liet Zimmerman wat meer punten, zonderevenwel in moeilijkheden te geraken, 6-4, 6-3. Schoon, die ook heeft ingeschreven voor het HEB zal het vandaag stel lig niet zo eenvoudig kunnen kla ren. Hij krijgt Arnold van Capellen tegenover zich en dat zal een te zware kluif voor hem worden. Bin nen de lijnen komen vandaag be halve van der Capellen ook de als no. één geplaatste Bram Madera. Hij speelt tegen Colle, die gisteren met 6-1,6-2 won van Kuiper. Verder Adri van Leeuwen, die met Hyl- kema zal moeten afrekenen en Ha zenberg, die Crepin tegenover zich zal vinden. Bij de dames behoeft H. van Paridon zich tegen Karin Hees termans niet te schamen bij een eventuele nederlaag en zal H. Kol lenberg de kracht mogen testen van de jonge Amsterdamse M. de Groot. terrein quick boys - laan van nieuw zuid - katwijk aan zee. aanvang 19.30 uur. borussla dortmund geheel compleet, met o.a. willy lippens, erwin kostedde, man- tred burgsmüller, horst bertram. toegangsprijzen; overdekte zitplaats f 7,50 ONOVERDEKTE ZITPLAATS 6,- STAANPLAATS 4,- JONGENSKAART T/M 12 JAAR 1,- VOORVERKOOP: KANTOOR LEIDSCH DAGBLAD - WITTE SINGEL 1 - LEIDEN A X KANTOOR LEIDSCH DAGBLAD - BADSTRAAT 9 - KATWIJK AAN ZEE V bijkantoor leidsch dagblad - sigarenmagazijn vink - hoofdstraat 208 - sassenhelm vw katwijk - boulevard 58 - katwijk aah zee. X wv noordwljk - de grent 8 - noordwljk aan zee. V* bijkantoor leidsch dagblad - sigarenmagazijn de bruin - heereweg 240 - lisse.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11