IJSLAND SLAAT TOE: 1-0 U sselmeervogels opnieuw kampioen Yolendamse botter vaart eredivisie weer binnen Israël: "Snap je dat nou?" Brugge behaalt dubbel Duitsers boos over gedrag Mexicanen MAANDAG 13 JUNI 1977 SPORT I SPORT SPORT SPORT SPORT ■k Grote vreugde bij de supporters van IJsselmeervogels na het behalen van de zaterdagtitel. VEENENDAAL - Usselmeervo- gels is zaterdag in Veenendaal voor de tweede achtereenvolge nde maal Nederlands voetbal kampioen bij de zaterdagama teurs geworden. De ploeg uit Spakenburg won de tweede wedstrijd tegen DOVO met 2-1 nadat IJ sselmeervogels de eerste wedstrijd in Spakenburg reeds met de zelfde cijfers had. gewonnen. IJ sselmeervogels mag nu in de strijd om het alge heel a mateu r kampioen schap van Nederland zijn titel van 1976 op het spel zetten met Rhe- den. de kampioen bij de zonda gamateurs. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, die een geheel ander karakter had dan de ontmoe ting in Spakenburg. Nu ver diende DOVO de schoonheids prijs door een betere spelopvat ting van de voorhoede r Evert Mur De zege was even wel voor de ge- routineerder tegenstander, die voor de vijfde maal de titel opeiste. In de slotfase haalden Peter en Jaan de Graaf vernie tigend uit. Dovo heeft evenwel alle moge lijkheden gehad om een derde wedstrijd te forcerenNavest en Diteweg beheersten het mid denveld door het spel kort te houden. Daarbij kwam nog dat Houtriet de gevaarlijke Jaan de Graaf belette om in zijn spel te komen. Met een afstandsschot gaf Van Kooten DOVO na een klein half uur de leiding. IJ sselmeervogels raakte geïrriteerd. Mede daar door kreeg DOVO alle kans om verder uit te lopen. Dat geburde echter niet. De Spakenburgers, die doelman De Feyter, aan voerder Koelewijn en Zwaan van vakantie uit Spanje had den teruggehaald, sloegen on verwacht toch nog toe. Eerst ne gen minuten voor üjd. door Pe ter de Graaf via een afstands schot nadat doelman Suyden dorp de bal te zacht had ge raakt. Jaan de Graaf maakte er, zes minuten later, nog 2-1 voor IJ sselmeervogels van waardoor de titel werd gepro longeerd. Palingdorp moet weer overschakelen op zondagvoetbal 4 RIO DE JANEIRO - De vierde en laatste wedstrijd van de Westduitse nationale voetbalselectie in Zuid- Amerika - tegen Mexico - is op losse schroeven komen te staan. De Mexicanen deden de laatste dagen bijzonder vervelend tegen de Duitse voetballeiders. Allereerst wensten zij niet het volle pond (zijnde 100.000 gulden te beta len, omdat Franz Beckenbauer niet meer bij de selectie zit. Alle leden van het gezelschap (20 spelers en 13 officials) zouden ook bij aankomst 125 gulden belasting moeten beta len. Voorts eisen de Mexicaanse in stanties onmiddellijk na aankomst van de voetbalploeg van alle leden vingerafdrukken. Daarnaast wordt het Westduitse gezelschap ver plicht zich tegen cholera te laten in- enten. Dit is echter allen verplicht voor mensen die uit de jungle van Brazilië komen. De Westduitse bondsvoorzitter Herman Neuberger heeft zich over zo veel onbeschaamdheid mateloos opgewonden. "Ik zal al deze merk waardige zaken voorleggen aan de speciale commissie van de FIFA", zei hij. De problemen met de Mexi canen begonnen overigens al twee weken geleden. De Duitsers vroe gen om een niet-Mexicaanse scheidsrechter. Daar voelden de Mexicanen niets voor. omdat een neutrale scheidsrechter te veel zou kosten. Of de wedstrijd morgen doorgaat is door dat alles intussen onzeker geworden. De W^gtduitse ploeg reist vandaag wel naar Mexi co. Tegen Brazilië stonden de Duit sers tot 3 minuten voor het eind met 1-0 voor. Rivelino schonk de 150.000 echter de vreugde door ge lijk te maken. De Engelse nationale voetbal ploeg heeft gisteren in Buenos Ai res een vriendschappelijke inter landwedstrijd tegen Argentinië ge lijkgespeeld met 1-1. Deze score was reeds bij de rust bereikt door treffers van Stuart Pearson voor Engeland en Bertoni voor Argenti nië. In het stadion van Bova Ju niors waren 60.000 toeschouwers. ROTTERDAM - Hij verzette zich toen de uitgelaten Volen- dammers hem op de schouders probeerden te hijsen. Slechts enkele meters overbrugde Leo Steegman op de hossende menigte, liet zich er vervolgens afglijden om in nerlijk dolblij, maar uiterlijk nerveus doch ingetogen de champagne op te zoeken. Volendam naar de eredivisie, waaruit het vijf jaar geleden defini tief leek gevallen. De financiële toestand baatde zorgen in het vis sersdorp, waar het zalerdagvoetba- lelftal alleen maar aan populariteit won, maar waar geen bestaansrecht meer was voor het betaalde voetbal, zo leek het. Of zoals technisch di recteur Joop Brand het zei: „Drie maanden geleden was Volendam nog op sterven a dood. En nu stap pen we weer in de botter". Volendam. welk een wonder, toch weer naar de reedivisie. Volendam, dat niet eens „echt" periodekam pioen was geworden. Volendam, dat als laatste eindigde (vijfde in de competitie) van de kanshebbers Eindstand na-competitie: Volendam 6 3 2 1 8 12- 7 PEC/Zwolle 6 2 4 0 8 9-6 MW 6 2 2 2 6 5-6 Excelsior 6 0 2 4 2 3-10 voor promotie, maar dat in die laat ste periode zijn opmars begon en die vorm, zoals de nacompetitie al eerder bewees, vasthield waar de concurrentie al lang over het hoog tepunt heen was. Daarom kon Vo lendam gisteravond op Woudestein van wal steken in de afgelopen week opgeschilderde „Heen en Weer", die de palingploeg voor de vijfde maal naar de eredivisie over- Terry Lees naar Roda JC ROTTERDAM - Terry Lees, de En gelse middenvelder van Sparta, gaat naar Roda JC. De 25-jarige Brit heeft een contract voor drie jaar ge tekend. Met de transfer van Lees zou een bedrag van 400.000 gulden gemoeid zijn. VOETBAL - De Rotterdamse hoofdklasser Xerxes heeft de dis trictsbeker van het district West II gewonnen. In de finale versloeg Xerxes Groeneweg met 1-0. HOCKEY - Jong Oranje heeft za terdag in Geldrop veel moeite ge had met de nationale ploeg van de Sowjet-Unie. Voor 1000 toeschou wers bleef het bij 1-1. Het Neder landse doelpunt werd gescoord door Van Maasakker. WIELRENNEN - Raymond Pou- lidor kan op 41-jarige leeftijd nog steeds winnen. Gisteren won "Poupou" in Albi een individuele tijdrit over 12 kilometer. VOETBAL - Het Poolse voetbalelf tal heeft in Lima met 3-1 van Peru gewonnen. Szarmach, Deyna en de Peruaan Diaz (in eigen doel) maak ten de Poolse goals. Luces scoorde voor Peru tegen. BASKETBAL - Mexico heeft za terdag in een wedstrijd voor het toernooi om de intercontinentale basketbalbeker in Mexico Stad met 89-86 gewonnen van Italië. zette. „Mijn taak zit er op", sprak Joop Brand, alsof een last van hem was afgevallen. „Binnen twee jaar moest ik Volendam terugbrengen op het hoogste niveau. Probeer de club eerst gezond te maken en promoveer het tweede jaar, luidde mijn opdracht. Het lukte in een jaar". Gering Althans, wat die promotie betreft. Maar of Volendam financieel weer gezond is? „We zitten in een over gangsfase van vereniging naar stichting. Als die nieuwe opzet slaagt, wil ik er over nadenken om te blijven. Daarbij speelt ook een rol of Leo Steegman al dan niet blijft". En die kans lijkt gering. De in het betaalde voetbal teleurge stelde trainer, die al na zijn Sparta- periode vertelde „te zijn uitgeke ken op het hele betaalde voetbal, maar op revalidatie hoopte in Vo lendam, deze trainer tekende al een contract bij eersteklasser Zilver meeuwen, dat hem onder geen be ding van zijn contractuele verplich tingen wil ontheffen. „Ik heb dat besluit enige tijd gele den overwogen. Ik heb toen bewust niet meer gekozen voor het be taalde voetbal. Ik was het meer dan zat. Maar dan krijg je zoiets. Deze promotie maakt mijn gehele car rière als voetbaltrainer weer goed. Waarmee ik weer niet wil zeggen dat ik nu plotseling niet meer ben uitgekeken op het betaalde voetbal, want je wordt niet elk jaar kam pioen". Met de eredivisie in het vooruit zicht zal Leo Steegman zeker niet van gedachten veranderen. Natuur lijk, Volendam klauterde in de na- competitie boven de concurrentie uit, maar het moest tezelfdertijd bekennen dat PEC/Zwolle de enige ploeg was, die voor de resterende plaats in de eredivisie in aanmer king kwam. Want hoewel Volen dam in „Pier" Tol een uiterst ge vaarlijke linkerspits telt, in Cor Zonneveld, die tweemaal scoorde tegen Excelsior, een koel afmaker heeft, in doelman Frans Hoek een gedegen sluitpost bezit, in Dick Bond (die al na een kwartier uit een strafschop 0-1 scoorde) een be kwaam routinier bezit en over Cees Guvt een sterke voorstopper be schikt, ondanks al deze positieve punten zal Volendam versterking moeten vinden om niet weer in de „Heen en Weer" te moeten stappen, om opnieuw de haven van de eerste divisie binnen te varen. Want ondanks een treffer van John van Wensveen (vlak voor rust 0-2) werd hij meerdere malen eenvou dig voorbijgelopen door Cees de Leeuw, tobt Fred Andre straks met zijn hoge leeftijd en zal het gebrek aan fysieke kracht bij Wim Kwak man nog sterker gaan spreken. Meer punten, waarover Joop Brand vooralsnog niet nadenkt. Zeker niet voor de beslissende wedstrijd tegen Excelsior, toen hij slechts angst kende voor de arbitér die MW-PEC ij Zwolle moest leiden. Onbegrijpelijk, dat zo'n scheids rechter na wat hij bij PEC-Excels- ior presterde ook voor MVVijPEC werd ingezet". Verder wilde hij er niets over zeggen, immers, de bot ter wachtte in Volendam om weer uit te varen naar de eredivisie. Voor de vijfde maal. Het palingdorp zal weer van zaterdag- op zondagvoet bal moeten overschakelen.... PEC: 1-1 slechts bij MVV Leo Steegman BRUSSEL - Club Brugge heeft gis teren in Brussel de "dubbel" van de Belgische voetbalcompetitie be haald. Brugge, dat reeds lands kampioen was, versloeg in het Hey- selstadion in de bekerfinale Ander- lecht met 4-3. Bij de rust leidde An- derlecht nog met 3-2. Anderlecht, dat de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars met 0-2 van Hamburger SV verloor, komt het volgend seizoen toch toernooi uit, aangezien Club Brugge bij de landskampioenen zal deelnemen. Standard Luik en RWD Molenbeek mogen deelne men aan het toernooi om de UEFA-beker. hetgeen voor de ploeg van Piet de Visser slechts mogelijk werd nadat Anderlecht de bekerfinale had bereikt en die te gen Brugge moest spelen. Na FC St. Pauli en VFB Stuttgart heeft ook München 1860 zijn weg naar de hoogste Westduitse voetba lafdeling, de Bundesliga gevonden. TSV 1860 München versloeg zater dag in een beslissingswedstrijd in Frankfort Arminia Bielefeld met 2-0, na een stand bij rust van 0-0. De eerste wedstrijd in Bielefeld had Arminia met 4-0 gewonnen, waarna de returnwedstrijd door 1860 met dezelfde cijfers werd gewonnen, zodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk werd. Rot-Weiss Essen, Tennis Borussia Berlijn en Karlsruhe SC zijn dit sei zoen gedegradeerd uit de Bundes liga. MAASTRICHT - Teleurgesteld keek PEC-aanvoerder Rinus Israël om zich heen in de kleedkamer. "Snap je dat nu"?, vroeg hij. "Vo lendam heeft alleen aan het slot van de competitie1 goed gespeeld. Wij waren het hele seizoen sterk, ble ven ongeslagen in de nacompetitie en nu gaat Volendam toch naar de eredivisie. Dat is toch onrechtvaar dig". Israël verwoordde aldus de teleur stelling van de Zwollenaren, die de in na-competitie zonder nederlaag bleven en toch de promotie niet haalden. Want opnieuw besliste het doelsaldo. Ditmaal ten koste van PEC. De Zwollenaren hadden er hun twijfels over. Zij plaatsen grote vraagstukken bij de overwinning van 4-0 van Volendam bij Excels ior. Immers, de Rotterdamse for matie had de twee voorafgaande wedstrijden zowel PEC als MW in eigen huis een punt afgesnoept. En nu, op eigen terrein lukt het ineens niet. "Ik vind het maar verdacht", zei PEC-doelman Bob Nieuwen- hout na afloop toen hij de uitslag van Volendam hoorde. Natuurlijk, men kan PEC die twijf- fels niet wegnemen. Maar een feit blijft dat de Zwollena ren de kans op promotie in eigen hand hebben gehad. Een minimale overwinning op MVV was genoeg geweest, dan had Volendam met 10-0 kunnen winnen in Rotterdam: maar de Zwollenaren kwamen gis teravond in Maastricht niet verder dan een gelijkspel van 1-1. PEC en MW wekten niet de ind ruk te vechten voor een laatste kans. Die indruk kan zo sterk zijn door het krachtenslopende compe titieverloop en bovendien de be kerfinale van PEC. Drie kansen en geen prijs. Daaróm ook was de te leurstelling bij PEC groter dan bij MW, dat eigenlijk toch al niet meer in promotie geloofde. Een overwinning op PEC Zwolle zagen veel supporters niet zitten. De hoop laaide pas op toen MW in de 30e minuut de leiding nam door een strafschop. PEC-doelman Bob Nieuwenhout had Willy Brokamp gehinderd en hoewel de bal voor Brokamp onbereikbaar leek, ging de "blonde" pijl languit tegen de grasmat. De zwak leidende Derks trapte erin en legde de bal op de stip. Een kans die Bonfrère zich niet liet ontgaan, 1-0. Het was een harde klap voor PEC en de teleurstelling werd nog groter toen de Zwollenaren voor het begin van de tweede helft de grasmat be traden en speker meedeelde dat Volendam bij Excelsior al met 2-0 aan de leiding stond. Aanvoer Rinus Israël daarover: "Toen we dat hoorden kregen we een enorme klap. We hebben het eerste half uur in de tweede helft apathisch lopen voetballen". Toen die periode voorbij was en Rinus Israël mee in de aanval ging, was het in feite al te laat. Drost maakte er weliswaar drie minuten voor het einde nog 1-1 van, maar ook die stand kon PEC niet meer redden. Noord-Ierland door 'dwerg' verrast REYKJAVIK - Ijsland blijkt op ei gen bodem niet meer de weerloze dwerg, die het gedacht werd te zijr. De zaterdag behaalde 1-0 overwinning op Noordierland, in september 1976 voorafgegaan door kleine nederlagen (twee keer 0-1) tegen respectievelijk België en Nederland, mag eigen lijk ook geen verrassing heten. In de voorrondegroep zeven van het toernooi om het Europees kam pioenschap 1976 namelijk IJs land al van zich spreken. Met name door de overwinning in Reykjavik van 2-1 op Oost- Duitsland, een resultaat dat de Oóstduitsers een plaats in de kwartfinales kostte. In dat zelfde kader speelde Ijsland op het ei gen eiland gelijk tegen Frankrijk (O-O) en verloor maar net van Bel gië (0-1). Voor de Oostduitsers verliep ook de returnwedstrijd tegen Ijsland teleurstellend: 1-1. In dit perspectief gezien is de ne derlaag van Noord-Ierland be grijpelijk. Tony Knapp, de Britse coach van de Ijslanders, gaf dan na afloop wel toe dat Noord- Ierland de technisch betere ploeg was geweest, maar hij moest ook kwijt dat zijn jongens veel zelf vertrouwen hadden gehad en zelfs nog vaker hadden moeten scoren. Pat Jennings had het voortdurend druk, vooral toen de Ijslanders enigszins bekomen waren van de zenuwachtige be ginfase van de wedstrijd. Een krachtig schot van Asgeir Sigur- vinsson was Jennings in de 32e minuut te machtig en de van de doelman terugspringende bal kon door Björn Albertsson inge schoten worden. (1-0). Kort voor rust miste Sammy Mcllroy van Manchester United van vijf meter afstand. In de tweede helft waren de beste kansen voor de Ijslanders. Al bertsson dwong Jennings twee land in'deze vaak harde wedstrijd overeind.. Zelfs toen Chris McGrath de gelijkmaker leek te scoren. Dagsson redde echter en verwerkte de bal tot corner. Danny Blanchflower. de trainer en coach van de Noordieren, was na afloop uiteraard teleurgesteld: „De nederlaag hier is voor mij een geweldige schok. Onze kansen om Argentinië te bereiken zijn nu wel voorbij." De strijd om het tic ket naar Zuid-Amerika gaat nog slechts tussen Nederland en Bel gië, een strijd die overigens Ne derland op 26 oktober in de thuiswedstrijd tegen België in ei gen hand heeft. 31.08.1977 Nederland-IJsland 03.09.1977 België-IJsland 21.09.1977 Noord Ierland-IJsland 12.10.1977 Noord Ierland-Nederland 26.10.1977 Nederland-België 16.11.1977 Noord Ierland-België. De stand in groej Nederland België IJsland Noord-Ierland 3 Het resterende progr? r 1 0 5 5-2 3 1 0 2 2 1-2 0 1 2 r 2-5

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9