'Gedood omdat ze plotseling gingen staan' "Treinkapers gebruikten drugs EX-GEGIJZELDE OVER DE GEVALLEN LOTGENOTEN: Vier in school hadden kunnen ontsnappen Drees jr. niet terug in de Kamer 771 7 MAANDAG 13 JUNI 1977 BINNENLAND Volgens gijzelingspsychiater Dick Mulder: ASSEN (SP) - "We begrepen al snel, dat het in de school ging om vier Zuidmolukkers met een relatief lage intelligentie met een nogal primitief karak ter. In de trein had ik wel dege lijk te maken met een leider, Max Papilava. Hij was een jon gen, die altijd benadrukte dat hij op voet van gelijkheid met mij praatte. Hij noemde me verscheidene keren collega". Dr. Dick Mulder moest op maan dag 23 mei helaas zijr» speciali teit weer oppakken- onder houden van contac met ka pers en bezetters, „igenlijk: proberen plannen in ein en school om te buigen 'en een vreedzame oplossing. te be werkstelligen. Zonde'r-jemand te kort te doen mag psychiater Dick Mulder (52) bij gijzelingen de sleutelfiguur worden ge noemd. Hij zelf vergelijkt zich met Faas Wilkes: "Een psychia ter, een prater, die alles op de vierkante meter moet doen". lijn heb ik steeds verworpen". Deze is de consequentie van zijn taak: het herstel van de rechtsorde door kapers en be zetters uit de situatie te praten. Het was na afloop van De Punt en Bovensmilde dan ook een repe terende vraag: "Vindt u niet dat u heeft gafaald? Uw tactiek raakte in het slop. De harde hand reikte immers hogér". Dr Mulder: "De beslissing over de aanval was unaniem, het geen betekent, dat ook ik ja heb gezegd. Het gesprek zat vast". Een opmerking, die dokter Tan en mevrouw Sounokil al had den gemaakt op een persbij eenkomst, die Dick Mulder on aangenaam moet hebben ge troffen. Enkele uren voor die persconferentie, dus aan het begin van de vrijdagavond viel overigens de beslissing in het crisiscentrum. Dick Mulder komt doorgaans snel in actie, maar deze keer moest hij wachten tot de negen in de trein bereid waren om woorden te wisselen. Daarmee ook al weer aangevend, dat zij de ontwikkeling van de kaping bij Wijster hadden bestudeerd. Hoe wist hij nu met welke "toon" hij moest beginnen? „Uit gegevens van vele bronnen en dat varieert van inlichtingen van mensen, die de kapers kennen tot bestudering van handschriften, kon langzamer hand een portrettengalerij worden samengesteld. Door het telkens weer invoeren van bepaalde trefwoorden kon ik langzaam gaan ontdekken welke stem bij een bepaald por tret hoorde en daarmee ook de rollenverdeling uitpluizen. In de school waren het dus nogal primitieve karakters zonder leider. In de trein was het voor namelijk Max Papilaya, die met mij sprak. Hij was een intelli gente, zeer goed ontwikkelde jongeman. Een kaper, die ech ter duidelijk voorgeprogram meerd was. Hij had zich iets voorgenomen en dat wilde hij afmaken. Door eigenlijk tegen zijn intelli gentie in, vast te houden aan de boodschap, die hij zichzelf had meegegeven, raakte hij ver strikt. Hij was de leider, want ook als ik met anderen eventjes sprak kreeg ik Max daarna aan de lijn. Hij opende overigens elk gesprek met: 'Hier trein 747". Ik ben er zelf van over tuigd dat als de kaping langer had geduurd, dat dan zijn lei dersrol langzaam aan inhoud zou hebben ingeboet. Er waren al zeer flauwe tekenen, die daarop wezen. Vermoedelijk ook, omdat hij temidden van de negen een duidelijk intellec tueel was. Ik denk, dat hij op den duur zichzelf zou hebben geïsoleerd". (Dick Mulder praatte in de trein nauwelijks met de gegijzelden. Het enige contact van beteke nis bestond met Madeleine Oostveen, de medisch studen te. Maar onder invloed van de ernst sprak ook zij eigenlijk al leen over zakelijke dingen. Het contact in de school bestond soms ook uit gesprekken met de onderwijzers en met name met Eef van der Vliet, de hoofdonderwijzer. In die ge sprekken kon soms een pers oonlijke oppmerking worden gevlochten. Onmiddellijk na afloop van de gijzelingen werd dr. Dick Mul der gevraagd of hij in de ge sprekken "school" en "trein" bewust heeft gescheiden, de groepen misschien tegen el kaar heeft opgezet. "De voorgeprogrammeerde lijn zat in de trein en ik zal niet ont kennen, dat ik door het gebrui ken van een heel andere ge sprekstoon tegen de vier in Bo vensmilde de school wat heb opzijgezet. De jongens in de school stelden zich star op, uit ten veelal hun ongenoegen over triviale zaken. Even voor de aanval mopperden zij bij voorbeeld over het feit, dat zij geen uitgebreide rijsttafel kon den krijgen, met voor die situa tie bijna absurde details. Als ik vroeg: "Hoe is het met jullie ge zondheid, dan kreeg ik een antwoord als "Dat weet ik niet. Zoals een stout kind dat doet. Het contact sloot heel gauw kort. De trein was anders. Max als ge sprekspartner was goed voor bereid. Maar ik heb al gezegd, zijn belangrijkheid was dalen de. Hij was te rigide, te stereo tiep. Hij wist dat hij dat op be paalde vragen een bepaald antwoord moest geven. Er mocht geen smet komen op zijn ideaal van onfeilbaarheid. Als ik over de gezondheid sprak begon hij onmiddellijk over de doseringen, de manier waarop bepaalde medicijnen moesten worden gegeven. En dan kwam je van zelf op een ander onder werp. Waaraan ik echt belang rijke gegevens kon ontlenen. Hij eigende zich elk contact toe. Als je voldoende tijd hebt komt de psychologische aanpak er zonder twijfel uit. Maar je moet dat afwegen tegen omstandig heden van allerlei aard: de toe stand van de slachtoffers, de opinie in het land, de druk van het buitenland. Ik heb de lijn niet kunnen afma ken. Ir de school is gebleken, dat van enig doodschieten geen sprake was. Voor de trein moet ik naar minister Van Agt ver wijzen, maar ik moet zeggen dat ook in de trein dat nauwe lijks het geval is geweest". In een interview met een voor aanstaande Molukse jongere, Nous Soulissa zei hij, dat het bij deze jongens ging om Zuidmo lukkers, die je geblokkeerd zou kunnen noemen. Jongens in een tunnel. Deelt dr. Dick Mul der deze mening? "Ik heb natuurlijk ook, soms zeer diepgaand, gediscussieerd .over de feitelijke bedoelingen van de negen in de trein. En het was zo dat als je twee stappen vooruit had gezet, ik er weer een achteruit moest doen. Ze speelden eigenlijk een heel hoog pokerspel. Het was alles of niets. Max heeft heel duide lijk gezegd: Ik ga niet de ge vangenis in. Als ik niet weg kom, dan zal ik het niet overle- Deze jongens zijn door Van Agt omschreven als keihard, maar ik wil toch niet zeggen, dat het om criminele jongens ging. Maar jongens, die leefden en leven in een toestand van een erg vernauwd bewustzijn. Dat is tragisch. We moeten die tra giek geweldig goed onderken nen, want zij zullen niet de eni gen zijn". Dick Mulder had op woensdag 25 mei het eerste telfonische con tact met de trein en het werd hem al snel duidelijk, dat het ging om een andere situatie dan bij Wijster. 'Nog-maals, deze jongens waren niet zozeer harder, geen andere typen dan de zeven van Wijster en de groep in Amsterdam. Ze waren met de kennis van Wijs ter vertrokken en met een vooropgesteld doel, dat "ten minste niet opgeven" inhield. Dat is ook gebleken uit de manier waarop de Zuidmolukkers deze keer met de gegijzelden omgingen. Mannen en vrou wen gescheiden, een zeer stipte taakomschrijving, die voor de werk dan voor i inhield. Misschien dat de vrouwen zich daardoor, misschien zeg ik opzettelijk wat beter hebben gehouden. Het veel besproken identifica tieproces is daardoor ook min der duidelijk dan bij de vorige gijzelingsactie. Het leed op lan gere termijn zal er niet minder om zijn". Het druggebruik onder Zuidmo- lukse jongeren is groot, in sommige wijken een van Ne derlandse zijde zeer onderschat probleem. Gebruikten de treinkapers drugs? "Ja, zeer duidelijk. Ik kon dat in mijn gesprekken merken. Er zijn momenten geweest, dat ik met Max sprak en ook wel kort met de anderen en een toestand "aantrof' die te vergelijken was met die van dronkenschap. Een toestand van high zijn en waar van ik na enige tijd kon consta teren, dat deze was veroorzaakt door het roken van cannabis". Tenslotte: het is bekend, dat hij, hoe emotioneel de gesprekken ook zijn, afstand moet bewa ren. Uiteindelijk fungeerde hij al die dagen als speerpunt van Het Beleid. Maar wat dacht hij na afloop van de actie, toen zes van de negen Zuidmolukse jongeren waren gedood. Onder wie zijn eigen gesprekspartner gedurende drieëntwintig da gen, Max Papilya? "Ik voelde me gegrepen, natuur lijk heeft dat me toch aange pakt". ASSEN (ANP) - De twee gegijzelden in de gekaapte trein bij De Punt, die zaterdagmorgen om het leven kwamen bij de Bevrijdingsactie van de mariniers, zijn vermoedelijk tijdens het vuurgevecht tussen kapers en soldaten doodgeschoten, omdat zij ongelukkigerwijs gingen staan. De andere gegijzelden lagen tijdens de bliksemactie van de mariniers op de vloer van de trein en onder de bank. Eén gegijzelde jongen sprong tijdens de overvalactie uit het raam. Daan Peter Pot (20), HTS-student in Groningen en eén van de gegij zelden in de trein, vertelde dit en kele uren na zijn vrijlating uit de intercity. Daan Peter was op de maandag morgen, dat de trein werd gekaapt op weg van zijn ouderlijk huis in Kampen naar tentamens in Gro ningen. Geschrokken "De meesten van ons in de trein schrokken geweldig van de overva lactie", zegt hij over zijn bevrijding: "Hoewel ik meteen onder de bank ging liggen, vloog toch een kogel vlak langs me heen. De jongen na ast mij kreeg een kogel door zijn haar". Volgens Daan Peter Pot is het een ongelukkig toeval, dat twee gegij zelden bij de actie werden gedood. Het 19-jarige meisje Ans Mon^jou uit Groning stond plotseling op en kreeg een kogel in het hoofd. Het mannelijke slachtoffer, de 40-jarige heer Van Baarsel uit Eist had vol gens Daan Peter last van yperventi- latie, het op de grond liggen maakte bevrijdingsactie heer Van Baarsel daarom kortademig. Om weer enigszins op adem te komen, ging hij staan met het fatale gevolg. Volgens Daan Peter Pot hadden de gegijzelden in de trein noch de ne gen kapers in de gaten, dat het ver schrikkelijke lawaai rond de train zaterdagmorgen werd veroorzaakt door vliegtuigen. Eeuwigheid De overval duurde maar een paar minuten, maar het leek wel een eeuwigheid", verzucht hij. Direct na het begin van de overval werd van buiten de trein per megafoon geroepen, dat de gegijzelden moes ten blijven liggen. "En geen pa- ROTTERDAM (SP) - Dr. W. Drees jr. (54), als enige gekozen van de DS'70-lijst bij de jongste Tweede- Kamerverkiezingen. treedt na de zomervakantie af als Kamerlid. Zijn plaats wordt ingenomen door de 30-jarige secretaris van DS'70, Ruud Nijhof. De 59-jarige mevrouw Fia van Veenendaal-van Meggelen. nummer twee van de kandidaten lijst van DS"70, wil Drees niet op volgen. De partijraad van DS'70 stemde za terdag met deze zetelwisseling in. De partijraad vond het "een unieke kans" voor DS'70 om zich met Ruud Nijhoff vernieuwd te presen teren. Drees en mevrouw Van Veenen- daal menen, dat zij persoonlijk con sequenties moeten trekken uit de verkiezingsnederlaag van DS'70. De partij viel terug van zes zetels naar één. Ook hebben Drees en me vrouw Van Veenendaal erop gewe zen, dat zij destijds voor invoering van een kiesdrempel van drie zetels Drees was Tweede-Kamerlid van 11 mei tot 5 juli 1971 en van 5 sep tember 1972 tot 7 juni 1977. In het kabinet-Biesheuvel was hij minis ter van Verkeer en Waterstaat. niek", werd er magfonisch aan toe gevoegd. Daaeter herinnert zich, dat de mariniers bij hun gefor ceerde binnenkomst in de trein veel in de lucht schoten. "De Mo- lukkers boden volgens mij niet veel tegenstand". Daan Peter Pot vertelt dat de gegij zelden nauwelijks op de hoogte wa ren van de contacten tussen kapers en de buitenwereld. De kapers lie ten de hele dag de radio (Hilversum drie) via de luidsprekers van de trein zelf, aanstaan, maar na elke serie "piepjes" op het hele uur, werd de radio afgezet. De gegijzel den waren zodoende niet in staat de uitzendingen van de radio nieuw- sidenst te beluisteren. "Soms ver gaten- de kapers de radio uit te zet ten, maar daar werden we ook niet veel wijzer van", herinnert Daan Peter zich. Niet geweten Hij zegt tijdens de gijzeling niet geweten te hebben waarom in de eerste week, om precies te zijn op vrijdagavond, drie gegijzelden met gebonden handen meteen touw om hun nek buiten de trein werden ge zet. Het contact via de veldtelefoon tussen kapers en autoriteiten bleef grotendeels voor de gegijzelden verborgen. Daarom kan Daan Peter ook niet zeggen waarom plotseling de twee zwangere vrouwen werden vrijgelaten. Evenmin weet hij waarom de kapers ineens de heer Van Hattem uit Soesterberg in ver band met diens hartklachten vrij liet. De heer Van Hattem had vol gens Daan Peter behalve hartpro blemen ook last van zijn kaak. "Een tand wortelontsteking", verduide lijkt hij. "Opstandige" Daan Peter herinnert zich een "angstig" voorval, eveneens in de eerste week van de gijzeling. Een van de wat jongere gegijzelden probeerden plotseling een jacht geweer van de Molukkers te pak ken. De kapers waren namelijk wel eens laks, aldus Daan Peter. Van daar dat de jongen het wapen kon grijpen. Voordat de jongen echter gevaarlijk kon worden met het ge weer werd hij besprongen door drie mede-gegijzelden. Zij wisten hem in bedwang te houden. Dat was maar goed ook, want als hij had ge schoten was het misschien slecht afgelopen, denkt Daan Peter terug. De jonge "opstandige" werd uit eindelijk overmeester door Max, de leider van de treinkapers. De ruste loze jonge gegijzelde kreeg lwater wat kalmerende tabletten. Hand in hand met haar moeder verlaat een uit de trein bevrijd meisje het academisch ziekenhuis in Groningen. Weer branden in Alkmaar ALKMAAR (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag is in Alk maar op twee plaatsen brand uitge broken. Omstreeks kwart voor twee richtte een brand zware schade aan in het houten gebouw van de personeelsvereniging van de Nederlandse Spoorwegen. Kort daarop werd melding gemaakt van een uitslaande brand in een meu- belhandel. De voorgaande nacht was het ar beidsbureau in Alkmaar al in vlammen opgegaan en het voor gaande weekeinde een gebouw van de christelijke scholengemee nschap. In beide laatstgenoemde gevallen achtte de recherche opzet niet uitgesloten. "Nou het beste. Hou je t de persconferentie, welke vier van de gijzelaars in het ziekenhuis ga ven nemen zij afscheid van elkaar om als vrije mannen naar huis te gaan Volgens Daan Peter was het voor de gegijzelden vrijwel onmogelijk te ontsnappen. De treindeuren wa ren extra dicht met extra sloten en touwen, aldus Daan Peter. De bin nenkomst en de gang van zaken rond de contactpersonen mevrouw Soumokil en dr. Tan is hem evenals velen van zijn lotgenoten vrijwel ontgaan. Daan Peter Pot zegt de overval van de mariniers niet te hebben verwacht. "Het enige wat ik zeker wist", vertelt hij, "is dat we nooit voor eeuwig in de trein zou- de PUNT-Duidelijk is te zien dat het voorste compartiment van de trein waarin de treinkapers een commandopost hadden ingericht, den blijven zitten aanvai van de militairen werd doorzeefd met kogels. ASSEN (SP/ANP) - De vier in de basisschool in Bovensmilde ge gijzelde onderwijzers hadden aan hun belagers kunnen ontsnap pen. Er zijn enkele kansen ge weest, maar de beste deed zich voor op vrijdag 27 mei vlak nadat de kinderen waren vrijgelaten. De kapers waren toen vermoeid door het gedoe rondom de hon derd zieke kinderen en zij waren in siaap gevallen. Een van de vier leerkrachten had een sleutel van het gebouw waar door de vier de kans hadden on gemerkt het gebouw te verlaten. Zij deden dat niet omdat zoals een van hen gisteravond vertelde - zq bang waren dat "de trein zou worden opgeblazen". üp dat moment bestond de tele foon verbinding tussen de school, en de trein nog. "Als we toen zou den zijn gegaan dan vreesden wij voor zestig mensenlevens in de trein", zo vonden de vier op vrij dag 27 mei. Over de vrijlating zaterdagmorgen vertélde één van de twee vrouwe lijke leerkrachten, mevrouw Abbink-Vos: "Het ging ver schrikkelijk snel. Ik sliep met mijn vrouwelijke collega in een kantoortje in de school. De twee mannen lagen in de gang op een luchtbed. Plotseling hoorden we een ontzettend lawaai. Toen we de eerste dreunen hoorden schreeuwden die mannen, "duik onder de tafel". Daarna zijn we naar hen toegevlucht. We waren daar net toen die carrier de school inramde. Tien centimeter achter de uitgeslagen muur lagen we op onze knieèn. Enige Molukkers zaten daar ook. Ze hebben ons niet bedreigd. Over het algemeen hebben ze ons trouwens correct behandeld. Wel waren ze altijd bewapend". Vrijdagavond hadden de gijzelaars en de Molukkers het vermoeden dat er snel iets ging gebeuren. Ze hadden daarvoor een duidelijke aanwijzing door de verklaring van dr. Tan en het bericht dat de familieleden van de treingijze- laars geen enkele inspraak zou den hebben over de manier* waarop aan de gijzeling een eind zou worden gemaakt. Over de ziekte van de kinderen zegt ze: "Töen het eerste kind ziek werd dachten de Molukkers aan vankelijk dat het een truc was. Maar toen ze het meisje zagen ge loofden ze ons en lieten een am bulance komen", vertelt me vrouw Abbink. Op het laatst was er geen houwen meer aan. "Wij hadden eén klas ingericht als zie- keboeg. We renden van het ene naar het andere kind". Dat de kinderen geen ernstige psy chische klappen hebben gehad, is voor een groot deel te danken geweest aan de creativiteit van de leerkrachten, die juist tijdens deze gijzeling zwaar is beproefd. "We deden zoveel mogelijk wat we altijd doen. Veel spelletjes, muziek maken en gewoon pra ten. We hebben eigenlijk alles gedaan om de kinderen niet te la ten zien wat er werkelijk gebeur de. We moesten ontzettend veel liegen". Er zijn overigens altijd vier Zuid molukse bezetters geweest en geen vijf, zoals een van de kinde ren later heeft feezegd. Volgens mevrouw Abbink hebben de Zuidmolukkers min of meer de opdracht gegeven aan de kinde ren om minuten lang te schreeu wen: "Van Agt wij willen leven" Ze heeft wel met de bezetters ge praat over hun idealen, maar of ze begrip heeft voor hun standpunt wil ze ook nu niet zeggen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7