BINNENLAND GRONINGEN - Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan ex-gegijzelden die in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Bij aankomst werd zij begroet door mr. Toxopeus, commissaris der koningin in de provincie Groningen Voorlopig extra bewaking in Bovensmilde BOVENSMILDE - Er heerste dit weekeinde in Bovensmilde na de militaire acties een gespan- nen sfeer. Op de foto: politie mensen en militairen in gesprek met enkele Zuidmolukkers. Overigens zullen ook in de ko mende weken nog tientallen agenten van de rijkspolitie in Drente Bovensmilde blijven bewaken. Deze extra bewaking is gevraagd door burgemeester P. de Noord van Smilde die gis teren verklaarde dat die bewa king zal blijven zolang dat no dig wordt geoordeeld. Volgens de burgemeester zijn de politiemensen er ook om de be woners te beschermen tegen nieuwsgierigen en al te opdrin gerige bezoekers. UTRECHT - Minister Van Agt van Justitie in gesprek met pro fessor Kobben, voorzitter van de commissie overleg Zuidmolukkers-NederlandersGis termorgen al kwamen de volledige commissie van overlegenige be windslieden (Van Agt. Van Doorn, Zeevalking) en enige leden van de Zuidmolukse regering in ballings chap (o.a.Manusama en Lokollo) in Utrecht bijeen om te spreken over de Zuidmolukse problematiek. Pro fessor zei na afloop: "Zelden heb ik in mijn leven een vergadering mee gemaakt die zo'n indruk op me heeft gemaaktDe wijze waarop men van beide zijden zijn hart opende was bijna roerend". De heer Lokoio sprak later voor de radio de ver wachting uit dat het beraad in Utrecht een gunstig effect zal heb ben en zijn volk moed en vertrou wen zal geven. "Het is echter nooit de bedoeling geweest van onze kameraden mensen te doden. In hun acties hebben zij slechts de wapens ge hanteerd om hun eisen kracht bij te zetten. Onze mening is en blijft dat geweld van de onderdrukte legitiem is. Wij willen een zins nede van Den Uyl zelf aanhalen: "Geweld lost niets op, maar soms is geweld noodzakelijk om oplos singen te realiseren. Dit citaat heeft zijn waarde voor de Molukse bevolkingsgroep en haar vrij heidsstrijd." De jongeren benadrukten dat zij steeds hebben getracht radicale elementen in eigen gelederen in te dammen. BOVENSMILDE - Een haast symbolische foto: naast de Zuidmolukse vlaggen,die na de militaire acties in de Zuidmolukse wijk in Bovensmilde werden opgehangen, is geheel rechts een reclamevlaggetje voor de verkoop van ijs te zien met daarop een onvervalst Nederlandse koe. BOVENSMILSE - Nous Solissaeen van de Zuidmolukse woordvoer ders in Bovensmilde sprak zater dag na afloop van de gijzelingen op een persconferentie in het Pattimura-gebouw in Assen. Hij zei onder meer dat de aanval op de trein de Vrije Zuidmolukse Jongeren en het Bevrijdingsfront niet hebben verrast. geramd, is zaterdagmiddag weer afgesloten. Timmerlieden spijkerden balken tegen de gevel. De woordvoerders maakten duide lijk dat binnen deeigen gelederen snel zal worden gezocht naar nieuwe structuren, die het tevens moeten mogelijk maken dat de leiders meer benaderbaar wor den.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6