Meesterlijke Clapton ovationeel ontvangen HUISHOUDSTER GEHULDIGD GG en GD trekt ten strijde tegen hoofdluis Lezers schrijven Gedegen show voor 7000 man publiek MAANDAG 13 JUNI 1977 iVadat Ronnie Lane en zijn band het publiek hadden op gewarmd (links) kreeg Clap ton een laaiend enthousiast onthaal (rechts). LEIDEN - Eric Clapton toonde zater dagavond in de Groenoordhal dat hij nog steeds de onbetwiste meester on der de popgitaristen is. Wat hij gedu rende anderhalf uur liet horen, in een professioneel opgebouwde show, was géspeend van elke dikdoenerij en overbodige aanstellerij, het was puur muziek. Hij wist er de zevenduizend man publiek, onder wie veel al wat ou dere getrouwe fans, laaiend enthou siast mee te krijgen. De Groenoordhal moet met zijn tiendui zend zitplaatsen beschouwd worden als de grootste muziekhal van het land. Als er „maar" zevenduizend bezoekers komen lijkt het een nog tamelijk lege zaal; men moet daarbij echter beden ken dat een dergelijk aantal bezoekers een zowat uitverkochte Ahoy-hal zou betekenen en een overvolle Jaap Edenhal. De organisatie in en rond de Groenoordhal was perfect. De zaal lijkt helemaal gebouwd te zijn voor dit soort manifestaties, en omdat de geluids kwaliteit van acceptabel niveau was zouden meer van dergelijke grote pop concerten er op hun plaats zijn. In tegenstelling tot het popfestival dat vorig jaar in de hal is gehouden stond het podium nu niet aan de korte zijde, maar tegen het restaurant aan langs de lange zijkant van de zaal. Tegen de drie overige zijden waren tribunes opge bouwd. Dit was een voor het publiek iets gunstiger opstelling, hoewel de zij- tribunes er wat bekaaid afkomen zowel wat zicht op het podium betrof als ge luidskwaliteit. Het overgrote deel van de plaatsen bevindt zich tegenover het podium; hoe dichter men bij het po dium komt des te minder hol (en des te beter) klinkt het geluid. Alles bij el- kaan acceptabel, niet meer en niet minder. Daarbij moet wel bedacht worden dat een en ander natuurlijk afhankelijk is van de gebruikte installatie. De gigan tische hoeveelheid electronica die Clapton mee had genomen bood waar schijnlijk alle denkbare mogelijkhei- den om het geluid optimaal af te stel len. Ronnie Lane's Slim Chance kweet zich uitsluitend van zijn taak: met vlotte, lekker in het gehoor liggende muziek werd het publiek gedurende een uur opgewarmd. De ondertussen toch ook al ouder wordende Lane bleek nu een wat country-achtige muziek te maken. Als oud-lid van de (Small) Faces is hij een door de wol geverfd muzikant die zijn zevenmans formatie goed in de hand hield. Het geluid van zijn groep werd bepaald door de ontspannen spe lende pianust en de violist, die in het altijd rake Da Doo Run een aardige solo weggaf. Niet onvermeld mag blijven het optreden van twee old-time danseressen (alsof alles zich afspeelde in een western saloon); een van hen was Patti Boyd, de vroegere echtge note van George Harrison. Het optreden alleen al van het podium bracht voor Eric Clapton een staande ovatie teweeg na de pauze. De trouwe fans hebben lang op de ome-back van de meest legendarische popgitarist ter wereld (Yairdbirds, Cream, Blind Faith) moeten wachten; voor het eerst sinds jaren was Clapton op Europese toernee) weer in Nederland. Hij werd begroet met een spandoek „Hallo old friend". Dat was ook de titel van het sfeervolle nummer waarmee hij begon. Om de spanning nog wat op te voeren en niet gelijk alle troeven uit handen te geven hanteerde Clapton de eerste drie nummers een akoestische gitaar en liet hij het solospel over aan de békwame George Terry. Pas in I shot the sheriff (het vierde nummer) nam hij de elek trische gitaar ter hand. Onmiddellijk toonde hij zijn stijl: zeer ingetogen, de aandacht volledig op het instrument en de zang gericht, nauwelijks bewege nd.Clapton voelde zich zichtbaar op zijn gemak in de hele setting. Dick Sims (keyboards), Jamie Oldaker (drums), Carl Redle (bass) en Sergio Rodriquez (percussion) gaven hem met hun onopvallende spel ook wel alle ruimte om te excelleren. De twee zangeressen Yvonne Elliman en Marcy Levy (ook aardig harmonica) zorgden voor een prima complement op het ge luid van de band en gaven de nodige beweeglijkheid aan de overigens ook goed belichte act. Tijdens een solo nummer (Can't Find my way home van Blind Faith) bleek Yvonne Èlliman een zangeres van klasse; Marcy Levy kwam niet boven de middelmaat uit. Haar optreden was eigenlijk storend omdat het de vaart uit het geheel haal de. Het aandachtige, rustige publiek kreeg van Clapton volledig wat verwacht werd: een sterk op de blues geent spel, volledig beheerst en vaak zeer subtiel. Naast bijvoorbeeld Dylan's Knockin' on heavens door, en het door het pu bliek afgesmeekte Layla speelde Clap ton ook een enkel oud nummer uit zijn tijd bij John May all and the Blues- breakers. Jammer dat hij niet tot een tweede toe gift bereid bleek; het eerste was zo'n smakelijke blues geweest waarin Clap ton ontspannen erbij gezeten, al zijn kwaliteiten als muzikant had laten ho ren. Maar na een uur en drie kwartier spelen hadden Clapton en zijn band tenslotte al volledig hun plicht gedaan. TOM MAAS Mevrouw Heeren (80) weet van geen ophouden LEIDEN - PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Compiegne met 159 duiven. De uitslag was: 1,2, C. Gijsman, 3. T. v. A's. 4. B. Singe- ling, 5,7, H. v. Klaveren, 6. W. Gijs man, 8,9,10 W. Fokker. LPV "De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf Compiegne met 242 duiven. De uitslag was: 1.4 H. Moenen, 2,5, M. de Lange en Zn, 3,8, Comb. Montanje, 6. L. Gijsman, 7,10, N. Bink, 9. F. Compier. LPV "De Vriendenclub" hield een vlucht met 248 duiven vanaf Noyon. De uitslag was: 1,2,7 J. Turk, 3. J. Knijnenburg, 4,9, H. Blouw, 5. M. Noordervliet, 6. G. Zandbergen, 8. T. Gijsman. 9. H. Blouw, 10. Jac. Siera. PV LPC hield eën wedvlucht vanaf Noyon met 200 duiven. De uitslag was: 1. P. de Haas, 2.5.6.9. N. d^ Groot. 3. W. v. As. 4. W. v. d. Hoogt 7.10 J. Groenendijk, 8. P. Landes- bergen. PV "De Sleutelstad" vloog op Tergnier met 223 duiven. De uit slag: 1,3,5, A. Singeling, 2.6. K. Le- febre en Zn, 4,8, A. Pracht en Zn, 7. F. X. Kiel, 9,10, A. v. d. Dop en Zn. LEIDEN - Swifttoer, de vereniging die het toerfietsen propageertheeft zaterdag in haar clubhuis aan de Trompstraat zijn honderdste lid verwel komd. Dat precies éen dag nadat de vereniging een succesvolle fietsvier daagse afgesloten had. Het honderdste lid was Wil van der Meer uit Roelo- farendsveenVoorzitter Riethoven van Swifttoer overhandigde hem een plaquette en een toerboekje. Dat gebeurde om acht uur 's ochtends; daarna begon er al weer een fietstocht Afgelopen zaterdag werd mevrouw Heeren met een medaille van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen onderscheiden. Mevrouw van Aken (rechts), voorzitster van de afdeling Leiden, spelde de medaille op. LEIDEN - De afdeling Jeugdge zondheidszorg van de GG en ÖD is in samenwerking met o.a. Inter- kruis ten strijde getrokken tegen de hoofdluis..Tot nu toe zijn op onge veer 50 van de in totaal 107 lagere- en kleuterscholen in Leiden de kinderen op hoofdluis onderzocht. De reden van de bestrijdingscam- pagne is dat de hoofdluis - ook in Leiden en omstreken - weer veel vuldig wordt waargenomen. Het beestje, dat nooit uit Holland is weggeweest, steekt de laatste jaren meer en griep meer de kop op. Net als mazelen engriep is de hoofdluis een infectieziekte, zij het dat de ziektekiemen hier zes poo tjes hebben. Iedereen kan het oplo pen. Omdat de hoofdluis niet kan vliegen, komt de infectie meestal tot stand doordat het beestje zich verplaatst van het ene op het an dere hoofd. In gezinnen verspreidt de hoofdluis zich dan ook gemak kelijk. Kinderen en vrouwen lopen de meeste kans besmet te worden, maar ook bij mannen komt het wel Sinds een jaar is er een landelijke werkgroep Hoofdluis, waarin wordt samengewerkt tussen me dewerkers van het Laboratorium voor Parasitologie van de Leidse universiteit, het Nederlands Insti tuut voor Praeventieve Genees kunde TNO in Leiden en het Staatstoezicht voor de Volksge zondheid. Deze werkgroep pro beert een betere aanpak te onder zoek voor de bestrijding van de pa rasiet. Uit zonderzoek van de werkgroep is gebleken dat het haarwater dat tot nu toe tegen hoofdluis gebruikt wordt, niet meer in alle gevallen helpt. Daarom zal er binnenkort een nieuw haarwater in de handel komen, dat al enkele jaren met suc ces in Engeland wordt toegepast. De firma DAGRA, die dit middel - Priodern haarwater - importeert, heeft het al ter beschikking gesteld voor toepassing op vrij grote schaal in Leiden. Volgens de GG en GD is het groot ste probleem voor de bestrijding dat men het als een schande er vaart, als men hoofdluis heeft. Men geneert zich ervoor om het door te geven aan een leerkracht of aan de GG en GD. En zelfs past men er ook soms voor om zich te laten onder zoeken. Bij de schoolonderzoeken die tot nu zijn gedaan, werden in vrijwel alle gevallen van kinderen met hoofdluis gevonden. Ouders of ver zorgers van deze kinderen werden uitgenodigd om zich massaal te la ten onderzoeken. Een paar hon derd gezinnen heeft hiervan ge bruik gemaakt. Degenen die deze onderzoeken hebben gemist, kun nen alsnog een afspraak maken. Met de GG en GD (Roodenburger- straat la, tel. 120645), of met een van de gezondheidscentra) Bevrij dingsplein 60, tel. 766229 en Bern- hardkade 36, tel. 120417). Dat geldt ook voor ieder ander, die vermoedt dat hij of zij hoofdluis heeft. LEIDEN - „Ik heb altijd gezegd: als ik tachtig ben, schei ik er mee uit. Maar nu het zover is, denk ik er niet over om te stoppen. Als ik thuis ben en een poosje stilzit, ga ik piekeren en denken: wat zonde om de tijd zo onnozel door te brengen." Het is niet alledaags: iemand die op het tachtigste jaar een 32-jarige dienstbetrekking viert. Mevrouw J. Heeren-Van Zanten doet dat. Al die jaren onderhoudt ze als huishoud ster het kapitale pand Noordeinde 2b. Ze zit al langer in het vak, maar in 1945 had ze een paar dagen in de week over en zo nam ze een baan aan bij wat toen het rusthuis van zuster Erben was. Zuster Erben raakte op leeftijd en liet het rust huis over aan twee nichten uit Duitsland met een Hongaarse na am: de gezusters Pasak. Het rust huis verdween, maar de gezusters bleven en verhuurden een deel van het pand aan de Stichting Diens tencentrum. Wie ook bleef was me vrouw Heeren. Zij heeft het aan pakken in haar leven nooit ge schuwd. Getogen als boerendoch ter in Mijdrecht kwam ze na haar huwelijk in Hazerswoude terecht. Ze ging in het huishoudelijk werk - hetgeen niet verhinderde dat ze ook nog moeder van tien kinderen werd - en kreeg een betrekking in Oegs- tgeest. In deze gemeente heeft ze bijna dertig jaar gewoond. Maar toen de kinderen de deur uit waren zocht ze een kleinere woning en vond deze in Leiden, in de Pioen hof. De gezusters Pasak bleef ze al die tijd trouw; bovendien heeft ze in Oegstgeest nog een betrekking, die ze al 27 jaar vervult. En ook haar eigen huisje houdt ze nog bij. Deze grootmoeder van 26 Kleinkinderen en overgrootmoeder van vier ach terkleinkinderen weet van geen ophouden, óf, zoals één der gezus ters Pasak het zegt: „Ze is het huis niet uit te slaan". Mevrouw Heeren zelf: „Ach ik hou niet zo van veran- om wat voor reden ook - dagelijks dit (reeds nu gevaarlijke) kruispunt passeren. De gemeenteambtenaren die het pre-advies hebben moeten opstel len, uiteraard met medewerking van de betrokken wethouder(s), baseren hun weigering op argu menten die op geen enkele wijze (althans naar onze mening) steek houdend zijn en ons wat belache lijk in de oren klinken. Tellingen NA schooltijd, hebben uitgewezen dat b.v. "slechts" 2000 wielrijders van de Sumatrastraat gebruik ma ken. Wij vragen ons af, hoe groot dit aantal is b.v. een V2 uur vóór en een kwartier na de wisselende school tijden. Verder vragen wij ons af wat de uit komst is van het aantal wielrijders dat het zwembad "de Zijl" bezoekt op warme zaterdagen en zondagen. Heeft men ook de wielrijders geteld die ook in de winter het zwembad "de Zijl" bezoeken om hun lessen te volgen? Dat slechts 30Vr van de (brom)- fietsers gebruik zouden maken van de tunnel, is een fictief gegeven. Immers, hoe kan men deze conclu sie trekken als er nog geen tunnel is? Gesteld dat het aantal van 2000 juist is, dan zou toch nog steeds het deren. Als je ergens 32 jaar bent, ben je er geen vreemde meer". naar onze mening respectabele aantal van 600 mensen gebruik ma ken van die tunnel engoed voorgaan doet goed volgen. Al met al hebben wij zo onze twijfels over de deskundigheid van het ter plaatse als "deskundig" bekend staande bureau. Als ander argument wordt gebruikt de steile in- en uitrit van de tunnel. Onze niet-deskundigen in de wijk, hebben toch, deskundig gemeten en onderzocht, kunnen vaststellen dat deze steilheid - zoals door de gemeentelijke plannenmakers ge signaleerd - niet noodzakelijk is. Ons lijkt het dat de "steil"-heid van de gemeente groter is, dan die van de in- en uitrit van de tunnel. Hoe het ook zij. wij delen de me ning van het gemeentebestuur in deze niet. Al zou door de bouw van een tunnel maar één mensenleven worden gered, dan is deze bouw al alleszins gerechtvaardigd. Het zal je kind maar wezen, dat verpletterd wordt onder de wielen van een zware vrachtwagen. Wij hechten aan onze kinderen. Wij veronder stellen dat de betrokken wethou ders) en ambtenaren dat ook doen. Mocht dit zo zijn, laten zij dan hun kinderen in de Sumatrastraat op school doen. Misschien komt de tunnel er dan wel. Of is het leven van een Kooi-kind minder waard dan een Merenwijk-kind? Werkgroep Sumatrastraat p.a. Soembastraat 57 LEIDEN ADVERTENTIE Sumatrastraat De Werkgroep Sumatrastraat, des tijds ingesteld op instigatie van de gemeente en bestaande uit bewo ners van de Stumatrastraat, het wijkcomité en gemeenteambtena ren, spreekt'haar ernstige teleur stelling en verontrusting uit, over het pre-advies, uitgebracht aan de gemeenteraad, m.b.t. het niet op nemen van de bouw van een tunnel op het kruispunt Surinamestraat- Sumatrastraat-Paramaribostraat. In gehouden hoorzittingen moet het het gemeentebestuur toch wel duidelijk zijn geweest dat de bewo ners deze tunnel strikt noodzake lijk achten. Evenzo in onze werk groep is duidelijk gestel/d dat deze tunnel er DIENT te komen. Rede nen hiervoor zijn duidelijk aange- LEIDEN -In alle vroegte zaterdagmorgen rond zeven uur, arriveerden geven. Centraal staat bij ons de vei- bij de ijshal van Ton Menken de eerste deelnemers van de 7e Avro-rally. De ligheid van de bewoners van onze ijshal fungeerde als één van de hoofdkantoren tijdens de rit en dat bete- wijk en bewoners van buiten onze kende dat de deelnemers gedurende een half uur in de hal verschillende wijk die regelmatig van de Suma- opdrachten moesten uitvoeren. Veilig Verkeer Nederland onderwierp de trastraat gebruik (moeten) maken kandidaten aan testen van zowel reactievermogen als kwaliteit van de Wij denken hierbij aan de ruim 1700 ogen; ook moesten diverse vragen met betrekking tot de ijshal worden schoolkinderen die de scholen, ge- beantwoord. In totaal namen 1042 auto's aan de rally deel. Bij kantoorin- legen aan de Sumatrastraat bezoe- richter Cieba in de Waard was een controlepost ingericht, waar de deelne- ken, de bezoekers van het zwem mers een stempel moesten afhalen. bad "De Zijl" en al die anderen die -

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3