Moordenaar van Martin Luther Kingweer gepakt onbezorgd op vakantie "AL TERNATIEF Carter wil steun van volk Ontsnapping James Earl Ray wekt achterdocht VS YOUNG TOCH OP VINGERS GETIKT Arrestaties studenten in Soweto Verhuizen? verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK 'Indiase politie doodt gevangenen Inzake Amerikaans energiebeheer HAANDAG 13 JUNI 1977 BUITENLAND PAGINA 15 WASHINGTON UPI/AFP/Reuter - De ontsnapping van James Earl Ray, een van de bekendste gevan genen in de Verenigde Staten uit een van de zwaarst bewaakte ge vangenissen van het land heeft bij veel Amerikanen gevoelens van achterdocht gewekt. De twij fel aan de officiële lezing van de moord op de negerleider Martin Luther King, in 1968, heeft er nieuw voedsel door gekregen. Volgens die officiële lezing was Ray de enige dader. Maar waarom zou een '"gewone", niet politiek gemotiveerde inbre ker als Ray de internationaal be kende dominee King willen ver moorden? Een vraag die ondeï andere werd gesteld door domi nee Ralph Abernathy.naaste me dewerker van King, en Andrew Young, nu Amerikaanse ambas sadeur bij de VN, indertijd ook zeer nauw met King verbonden. James Earl Ray is niet ontsnapt, maar ontvoerd, meent Abernat hy. Nu hij eindelijk bereid was te praten over de toedracht van de moord is hij ontvoerd om hem voorgoed het zwijgen op te leggen Behalve Abernathy zijn nog ver scheidene andere neger-leiders die mening toegedaan. Young vroeg zich af hoe Ray, die de reputatie had dat zijn misdrijven steeds in het honderd liepenna de moord op King een va Is paspoort kon krijgen en hoe hij aan geld kwam om naar Engeland te rei zen, waar hij werd aangehouden. "Ik meen dat hier krachten aan het werk zijn tegen ons, waar we geen idee van hebben", zei Young zaterdag. Vraagtekens zijn er genoeg. Hoe is het mogelijk dat een massale ont snapping kon worden voorbereid in zo'n streng bewaakte gevange nis als de Brushy Mountain State Prison, in Tennessee? Waarom werd er pas op de vluchtende ge vangenen geschoten toen Ray zelf alover de hoge gevangenismuur heen was, en alle elektrische be veiligingen achter zich had? Is het niet toevallig dat juist ten tijde van de ontspanning de telefoon verbindingen verbroken waren? Een gevangeixisbewaker moest negen kilometer lopen om een tele foon te bereiken om de autoritei ten in te lichten over de ontsnap ping. Volgens het hoofd van het gevange niswezen in Tennessee, Hender son, was de telefooncentrale waarschijnlijk overbelast door het grote aantal gelijktijdige tele foontjes toen het alarmsysteem van de gevangenis in werking trad. De jurist Jack Kershaw, die Ray bijstond in zijn pogingen een nieuw proces te krijgen, meent ook dat de ontsnapping onder deel kan zijn van een complot om Ray te vermoorden voor hij gaat "praten". Ray heeft dit jaar verscheidene ma len gesproken met leden van de congrescommissie, die een eigen onderzoek instelt naar de moor den op King en op president John Kennedy .Bij die gelegenheid ver telde een medewerker van de commissie dat Ray nieuwe inlich tingen had verstrekt over zijn contactpersonen. Het ministerie van justitie verklaarde onlangs dat een nieuw onderzoek had be vestigd dat er geen aanwijzingen zijn dat een samerizweing was ge smeed om King te vermoorden. De officiële versie van het gebeuren bleef dat Ray op eigen houtje handelde. Toen Ray, na zijn arrestatie in En geland, in 1968 voor de rechtbank in Tennessee kwam, verklaarde hij zich schuldig aan de moord. Wanneer de verdachte zelf schuld bekent in geval van moord, bete kent dat volgens het rechtsstelsen van Tennessee vrijwel automa tisch een veroordeling tot 99 jaar gevangenisstraf. Deze snelle pro cedure werd ook in 1968 gevolgd Er kwam geen uitvoerig proces met gedetailleerd getuigenver hoor, zodat veel vragen rond de toedracht van de moord toen on- beasntwoord bleven. Later verklaarde Ray dat de be schuldiging in elkaar was gezet door de FBI (de federale recher che) en de politie van Memphis,en dat hij op aanraden van zijn ad vocaat schuld had bekend. Ray beweerde dat hij het slachtoffer was geworden van ondoorzich tige manipulaties dat hij slechts een pion in een omvangrijk com plot was. en dat hij slechts het wapen had gekocht, maar niet ge schoten had. Hij noemde een "Raoul" als zijn contactman, en kondigde aan dat hij meer namen zou onthullen. Rays verzoeken om een nieuw pro ces werden door het hoogge rechtshof afgewezen. De eigen onderzoeken van de congre scommissie hebben tot dusver niets n ieuws opgeleverd, de werk zaamheden vorderen niet erg als gevolg van interne meningsver schillen en competentiestrijd binnen de commissie. Amin nuttigt slachtoffers LONDEN (UPI/DPA) - De Oe- gandese dictator Idi Amin heeft herhaaldelijk toegege ven lichaamsdelen van de mensen die hij had laten ver moorden, te hebben opgegeten. Dit is gisteren verklaard door de voormalige particulier se cretaris van Amin, Henry Kyemba, die ook minister van gezondheid in Oeganda is ge weest. De dictator was er zelfs „be hoorlijk trots" op, aldus Kyemba. Jk twijfelde er geen moment aan dat hij het mee nde, vooral niet toen hij na drukkelijk verklaarde dat het vlees enigszins zout smaakte." Na ontsnapping met zes celgenoten PETROS (Reuter/UPI) - De vrijdag ontsnapte moordenaar van de Amerikaanse negerleider Martin Luther King is vandaag in Petros in de Amerkikaanse staat Tennessee gearresteerd door de politie. James Earl Ray na zijn arrestatie in 1968. Een vierde mede-vluchteling was gisteravond laat in de omgeving van de gevangenis van Brushy Mountain gepakt. Voorzover bekend zijn nu nog twee medevluchtelingen voortvluchtig. James Earl Ray (49), die een gevan genisstraf uitzat van 99 jaar van wege zijn veroordeling wegens de moord op 4 april 1968 op Martin Luther King, de zwarte Nobel prijswinnaar voor de vrede, was vrydagavond uit de staatsgevange nis te Petros in Tennessee ont snapt. Ray ontsnapte samen met zes cel genoten van wie er drie vrij snel weer ingefekend konden worden. Ray en de andere uitbrekers ont snapten door over de gevangenis muur te klimmen. De moordenaar van de negerleider en Nobelprijs winnaar voor de vrede had al eerder enkele malen gepoogd uit te bre ken. Zo trachtte hij eens via een pijp van de verwarming naar buiten te komen. Hij moest die poging echter wegens de grote hitte opge- Ds. Martin Luther King werd op 4 april 1968 met eén schot gedood toen hij op het balkon van een mo tel te Memphis (Tennessee) stond. Het onderzoek naar de moordenaar concentreerde zich toen op Ray, die na een veroordeling ontsnapt was uit de staatsgevangenis van Mis souri. Hij werd op 5 juni van dat jaar op de'Londense luchthaven Heath row aangehouden. Op 10 maart 1969 begon het proces tegen Ray. Op raad van de bekende strafpleiter Percy Foreman bekende hij schuld en werd tot 99 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Protest Vrijwel direct daarna begon Ray te protesteren tegen het vonnis. Vol gens hem had een zekere Raoul de moord gepleegd. Wel gaf hij toe het geweer te hebben gekocht waar mee King werd gedood. Een ver zoek om een nieuw proces werd af gewezen nadat een speciaal onder zoek van het ministerie van justitie had aangetoond, dat het proces in 1969 volgens de regels verlopen Het was de derde maal dat de 49- jarige Ray probeerde uit te breken. De vorige twee pogingen waren mislukt. De gevangenis van Brushy Mountain staat bekend als een in stelling waaruit ontsnapping zeer moeilijk is. WASHINGTON (UPI) - President Carter heeft zijn VN-ambassadeur Andrew Young onlangs duidelijk gemaakt dat deze zich te sterk con centreert op Afrikaanse aangele genheden. Carter heeft Young - de eerste neger die het ambt uitoefent - verder verteld dat diens gerucht makende uitspraken belemmerend werken. Het bovenstaande staat in een vraaggesprek dat de president on langs had met leden van het genoot schap van Amerikaanse tijdschriften-uitgevers. Het inter view werd zaterdag door het Witte Huis verspreid. Young maakte onlangs een tournee door Zuidelijk Afrika. Bij zijn te rugkeer in Washington noemde de ambassadeur Zweden een racis tisch land. Carter duidt dit in het WASHINGTON (UPI) - President Jimmy Carter wil dat de Ameri kaanse bevolking zich "bewust" wordt van de energie-problematiek en zich als een pressiegroep gaat opstellen tegen de belangencong- si's die zijn bezuinigingsvoorstel len trachten te torpederen. Carters energicpakket is onlangs op enkele vitale punten door het Congres gekortwiekt. De president deed zaterdag - in een door het vraaggesprek aan als een "onge lukkige" opmerking. Witte Huis verspreid interview - voor de eerste maal in zijn ambt stermijn een poging om het congres met "buitenparlementaire" steun van de bevolking tot de orde te roe pen. De president toonde zich "enigs zins verbaasd over de buitenge wone invloed die de autofabrieken en oliemaatschappijen in Washing ton (lees het Congres) blijken te hebben". Tot dusver had Carter zich nog niet "Hij (Young) geeft zich er rekens chap van, dat zoiets een doeltref fende ambtsvervullingthans en in de toekomst, schade doet", aldus de president. Young zorgde een kleine week gele den voor nieuwe opschudding toen hij de oud-president Nixon en Ford eveneens als "racisten" bestempel de. Enkele dagen later had hij met Carter een gesprek waarin de za ken kennelijk zijn uitgepraat. Vol gens de president is met Young af gesproken dat hij zich niet langer eenzijdig op Afrika zal concentre ren, maar zich ook wat meer zal be zighouden met Azië, Midden- Amerika, Latijns-Amerika en het Caraïbisch gebied. Carter onder streepte overigens dat Young - een persoonlijke vriend - nog steeds zijn volle vertrouwen geniet. rechtstreeks tot de "gewone man" gewend om het Congres niet tegen zich in het harnas te jagen. Maar blijkens het interview is Carter niet van plan om zonder slag of stoot toe te zien hoe het congres zijn ener- gievoorstellen "uitkleedt". Oud-minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger sprak zich zaterdag in Chicago uit over het zelfde onderwerp. Volgens Kissin ger dreigt er een recessie die nog erger is dan die van 1973 als er niet spoedig ernst wordt gemaakt met energiebesparende maatregelen. Kissinger prees Carters voorstel len, maar zei dat het Amerikaanse publiek zich kennelijk nog niet voldoende bewust is van de mate waarin het afhankelijk is van bui tenlandse olieleveranciers. Ook Kissinger sprak zich uit voor een "grootscheeps stuk volksopvoe ding" voor het te laat is. Respijt voor ontvoerde Fiat-directeur PARIJS (DPA) - De ontvoerders van de Franse Fiat-directeur Revelli-Beaumont hebben gisteren het ultimatum voor de „terechtstel ling" van hun slachtoffer met 48 uur verlengd. Het nieuwe ultima tum loopt af in de nacht van dins dag op woensdag, om 24.00 uur, zo heeft de familie Revelli-Beaumont meegedeeld. De politie meent daarentegen dat de termijn slechts met 24 uur verlengd is. De ontvoer ders eisen een losgeld van 30 mil joen dollar, hetgeen door het Ita liaanse Fiat-concern resoluut wordt geweigerd. De ontvoerders hebben laten weten dat zij handelen namens het „co mité voor de revolutionaire socia listische eenheid". Ontsnapt Een vrijdag ontvoerde Italiaanse industrieel is er zaterdagochtend in geslaagd te ontsnappen. Enzo Vigliani, die door drie onbe kenden vrijdagochtend in Milaan werd ontvoerd, slaagde er in de kof ferruimte te openen van de auto waarin hij zaterdag vervoerd werd. Terwijl het voertuig reed sprong Vigliani uit de kofferruimte en vluchtte naar een Café waar hij de politie belde. De ontvoerders zijn nog niet ge pakt. ADVERTENTIE JOHANNESBURG (AFP/UPI) - Na de arrestatie van de studentenleider uit Soweto, Dan Sechaba Montisitsi, heeft de Zuidafrikaanse politie nog twintig studenten aange houden, zo is gisteren vernomen uit goedingelichte bron in Johannesburg. Als gevolg van de arrestaties zou de spanning in de zwarte woonwijk toenemen. De studentenraad in Soweto had de bewoners opgeroepen op 16 juni een niet-gewelddadige herdenking te houden van de opstand in Soweto van vorig jaar, die in de loop van enkele maanden honderden mensenlevens vergde. De studenten hebben de bevolking opgeroepen op die dag thuis te blijven, maar tal van blanke werkgevers hebben hun Afrikaanse werknemers met ontslag bedreigd als ze op 16 juni verstek laten gaan. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Roelof "Pik" Botha, heeft gisteren ontkend dat Zuid-Afrika voor de onafhankelijkheid van Namibië al zijn troepen uit dit gebied zal terugtrekken. Dit was gemeld door de Zuidafrikaanse Sunday Times. Volgens het blad was de terugtrekking overeengekomen in de besprekin gen tussen Zuid-Afrika en de afgevaardigden van vijf westerse landen vorige week. De troepen zouden "waarschijnlijk voor het einde van dit jaar" worden teruggetrokken. Botha zei dat het bericht "onwaar was en schadelijk voor de pogingen een internationaal aanvaardbare oplossing te vinden voor het vraagstuk Zuidwest-Afrika (Namibië)". Afgelopen vrijdag werd in kringen van de westerse afgevaardigden ver klaard dat de vijf landen Zuid-Afrika hadden gevraagd om een plan voor de terugtrekking van de Zuidafrikaanse troepen uit Namibië. Zij meenden dat het laatste Zuidafrikaanse troepencontigent Namibië voor de onafhankelijkheid moet hebben verlaten. In diplomatieke kringen in Zuid-Afrika werd gisteren gezegd dat Pretoria bereid is zijn troepen voor de Nami- bische onafhankelijkheid terug te trekken. De Zuidafrikaanse regering zou echter hebben geweigerd dit te doen voordat algemene verkiezingen zijn gehouden in het gebied. Bolwerk Volgens de Sunday Express zal de universiteit van Stellenbosch, een bolwerkje van hoger onderwijs voor blanken, haar deuren openzetten voor niet-blanken. Op een niet nader bekend tijdstip zal de universiteit het onder bepaarde voorwaarden zwarten, halfbloeden en Aziaten mogelijk maken graden te halen. Rector Jan de Villiers zei dat onder de voorwaarden waren dat de aanvraag is goedgekeurd door het ministerie van onderwijs, dat de studentenacti viteiten op de campus vallen binnen de bepalingen van overheidswege, dat de niet-blanke studenten eigen woongelegenheden zoeken en dat de toelating van niet-blanke studenten geen afbreuk doet aan karakter en identiteit van de universiteit van Stellenbosch als Afrikaans-sprekende universiteit voor blanken, aldus de Sunday Express. Een voorstel om blanken en niet-blanken gemengd aan sport te laten doen is afgewezen. ADVERTENTIE armsystemen Inbraak- en Brandbeveiliging Heemraadlaan 25 tel. 892772 Leiderdorp •>t NIEUW DELHI (UPI) - Onder het bewind van premier Indira Gandhi zijn in de Zuidindiase staat Andhra Pradesj zeker 19 gevangenen door de politie vermoord. Deze beschuldiging komt van een commissie van on derzoek onder leiding van een voormalig lid van het hooggerechtshof in Bombay. De commissie, ingesteld door de vooraanstaande Indiase politi cus Jajaprakasj Narajan, heeft geen officiële status. Een maand geleden meldde de commissie dat tien gevangenen door agen ten waren omgebracht, en gisteren deelde de commissie mee dat verder onderzoek de moord op nog negen gevangenen aan het licht heeft ge bracht. ADVERTENTIE Verhuizen geeft al rompslomp genoeg. Kom daarom even bij ons langs. Dan krijgt u snel en gratis de oplossing voor uw aansluit- en plaatsings problemen en eventuele keuze van gasapparaten. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15